NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Moord in de „Vijf Gratiën" SPORTAGENDA FEUILLETON Zeeland Magazine? Op bloesemtocht met het Noord-Bevelandertje Vergader-agenda voor clubs, e.d. No. 4118 Donderdag 10 mei 1984 87e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107- 13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,per jaar. Franko per post 35,per Jaar. Advertenties 38 ct. per mm. excl. BTW. Voor fonten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen w|j geen enkele verantwoordelijkheid dragen. 34 Ze stak er een op en keek hem toen door de rookwolken peinzend aan. „Ik denk", zei ze, „dat ik vandaag of mor gen wel naar u was toegegaan, als u niet naar mij was toegekomen". Ze keek hem onderzoekend aan, alsof ze hem voor de eerste maal zag. „U weet wie mijn man vermoord heeft, niet waar?" „Ik denk dat ik het weet". Ze zwegen beiden. Eindelijk zei Van Benten: „Het moet voor u een hele schok geweest zijn, gis teren". „Ja dat was het ook. Het was af schuwelijk". „De mogellijkheid was geen moment bij u opgekomen?" „Absoluut niet". „Ik ging hem gister gewoon opzoe ken. Ik ging een goede vriend opzoeken die ernstig ziek was. Niets bijzonders. Ik ken Harrie al zo lang. Weet u, ik ge loofde hem eerst niet eens toen hij zei dat hij Charles vermoord had. Het kón gewoon niet waar zijn, maar tenslotte moest ik hem wel geloven „Hoe is het gebeurd?" „Harrie had een sleutel van het huis. Hij zag die nacht nog licht in de stu deerkamer branden en om niet het hele huis waker te maken belde hij niet, maar maakte gebruik van de sleutel. Ze praat tenze kregen ruzieen hij stak Charles neerin drift, zei hij. Hij had gedronken". Ze drukte de half op gerookte sigaret op een schoteltje uit. „Waar hadden ze ruzie over?" „Over de kinderen. Over Marnix en Petra." Ze begon met haar nagel de verf van haar vingers af te krabben. „Gelooft u in God, meneer Van Benten?" Ze verwachtte kennelijk geen antwoord. „Waar is God als het leven zo met ons spot? Ons uitlachtPetra zei mij gis teravond door de telefoon dat ze met Marnix wil trouwen". Ze zuchtte. „Meneer Rechter wilde graag dat zijn zoon met een van uw dochters trouwde, nietwaar?" „Dat heb ik ook altijd begrepen, dat hij dat. graag wilde. Maar gister heb ik begrepen dat dat een veel te zwakke uitdrukking is. Het was een obsessie voor hem. Hij was gewoon bezeten door het verlangen dat zijn zoon met een van onze dochters zou trouwen. Hadden wij zijn opmerkingen maar wat serieuzer opgevat. Maar hoe kun je over zoiets nou serieus zijn. We leven toch niet meer in de middeleeuwen. De kinderen doen toch precies waar ze zelf zin in hebben. Maar Harrie moet gedacht hebben dat Charles Petra zou dwingen om met Mar nix te trouwen, vooral toen hij haar min of meer verbood om zich met Tom te verloven. Ik begreep toen absoluut niet wat hij tegen die verloving had. Hij bleef maar zeggen dat Petra veel te jong was, maar ik voelde dat hij zelf niet in dat argument geloofde". Ze pakte weer een sigaret, maar stak hem nog niet aan. „Ik heb veel nagedacht sinds gisteren. Ik heb vannacht nauwelijks geslapen. Marnix is een wilde jongen, hij heeft zijn ouders altijd veel moeilijkheden bezorgd, Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 30,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE maar mijn man had altijd een zwak voor hem. Hij bleef hem altijd verdedi gen. Tot een maand of twee geleden. Ik herinner me dat hij toen eens een op merking over Marnix maakte die me trof. Hij zei: „Ik maak me zorgen over die jongen. Het gaat de verkeerde kant op met hem. Misschien heb ik me toch in zijn karakter vergist". Iets dergelijks moet hij die nacht ook tegen Harrie ge- .zegd hebben. En hij had Petra inmiddels toestemming voor die verloving gege ven. Niet dat Petra die toestemming no dig had; ze deed toch wat ze zelf wi'lde. Maar Charles moet Harrie die nacht hebben duidelijk gemaakt dat Petra met Tom wilde trouwen en dat hij haar niet zou tegenhouden". Ze zweeg even en dacht na. „Wat Charles over Marnix gezegd heeft, weet ik niet, maar Charles was gewend de dingen bij hun naam te noemen. Waarschijnlijk heeft hij gezegd dat Mar nix in zijn ogen niet deugde en dat hij niet wilde dat een van zijn dochters met hem zou trouwen. Dat moet Harrie ï-azend gemaakt hebbenenfin dat is gebleken". Ze sprong van de tafel. „Wilt u een kop koffie? Dan kunnen we beter naar beneden gaan". Beneden in de zitkamer brandde het haardvuur. Hilda bracht koffie binnen. Buiten hingen nog mistslierten tussen de bomen. Ze wees hem op een grote stoel bij het vuur. Zelf ging ze op het tweezitsbankje er tegenover zitten. Ze dronken hun koffie. „Kunt u me ook uitleggen waarom Rechter er zo op gebrand was dat Mar nix met een van uw dochters zou trou wen?" Hij vroeg het aarzelend. Ze keek hem even opmerkzaam aan en haalde toen haar schouders op. „Had het iets te maken met de homo fiele verhouding tussen uw man en Rechter?" „Dus dat weet u?" „Ja". Ze pakte een pook en verplaatste een blok in het smeulende vuur. Kleine vlammetjes kwamen hier en daar aar zelend tevoorschijn. Ze legde de pook weer neer en bleef in het vuur staren. „Ze hebben een paar jaar samen ge woond voordat ik Charles kende". „Wist u dat toen u trouwde?" „Nee, natuurlijk niet. Ik heb het pas ontdekt toen we al jaren getrouwd wa ren. Charles had een affaire met een jonge knul we waren toen al zeker vijf jaar getrouwd toen ik er achter kwam dat Charles zo was. We hebben toen alles uitgepraat en hij vroeg me bij hem te blijven. Hij wilde, mij en de kinderen niet missen. Dat was ook de reden waarom hij met me getrouwd was: een gezin, kinderen, een huis waarin hij mensen kon ontvangen. Met Harrie had hij heel geïsoleerd geleefd. U weet, in die tijd liep men nog niet te koop met dit soort dingen". Ze begon haar hoofd doekje los te knopen. „Ik denk dat Har rie het nooit heeft kunnen accepteren dat Charles hem min of meer in de steek liet. Hij is na een paar jaar ge trouwd, maar zoals u weet was dat hu- wellijk geen succes. Harrie bleef zich aan Charles vastklampen. En toen hij een zoon kreeg en wij alleen maar doch ters, kwam hij met het voorstel om zijn zoon met een van onze dochters te laten trouwen. Dan zou Charles toch een zoon hebben. Natuurlijk hebben wij dit nooit serieus genomen. We maakten grapjes, maar zoals nu blijkt nam Har rie het volkomen ernstig". Ze streek met beide handen door het weerbarstige haar „Hoe hadden we ooit kunnen vermoe den, waartoe dit soort grapjes zouden leidenAllebei dood, vermoord.." Ze legde haar handpalmen tegen haar wangen, de vingertoppen tegen haar wenkbrauwen. „Marnix en Petra willen trouwen. Het moet een troost voor Har rie zijn geweest, toen ze hem dit gister ochtend vertelden. Maar voor mij is het de waanzin van het noodlot." Eindelijk keek ze Van Benten aan. „Is het waar, dat Marnix voor een nar- coticabende gewerkt heeft?" „Indirekt wel. Maar hij zegt dat hij niet wist dat de zaak niet deugde." „Gelooft u hem?" „Ja. En wat voor hem belangrijker is, we hebben nog geen aanwijzingen dat het tegendeel waar is." „En Koos? Erika belde me vanmorgen op. Ze schijnt zich helemaal niet on gerust te maken over het feit dat hij gearresteerd is. Ze zegt dat hij absoluut niets met de zaak van zijn stiefbroer te maken heeft. Hij verkocht zijn aarde werk voor een normale prijs aan die winkel in Amsterdam. Zijn stiefbroer zorgde voor de levering en werd daar voor door Koos betaald." „Nou, als het waar is wat uw schoon zoon zegt, dan hoeft uw dochter zich inderdaad niet ongerust te maken, lijkt me." „Gelukkig." Van Benten stond op. „Ik ga maar eens. Er wacht nog zoveel werk op me." Ze knikte en stond ook op. Ze bege leidde hem naar de hal. Het statige, beetje stijve was uit haar houding ver dwenen. De zorgelijke uitdrukking op haar gezicht maakte dat Van Benten haar sympathiek vond. Hij vroeg zich af of ze lang weduwe zou blijven. Aan aanbidders zou het haar zeker niet ont breken. Terwijl hij zijn jas dichtknoopte, zei hij: „Nog één ding, mevrouw. Waarom ontkende u dat u een verhouding heeft met de schilder Arjens?" „Och hemel." Ze ging op de trap zit ten en streek met een vermoeid gebaar haar haar naar achteren. „Ik was bang dat u het niet begrijpen zou. Dat u er een verkeerde konklusie uit zou trek ken." „Dat ik hem van de moord zou ver denken?" „Dat u zou denken dat ik niet van mijn man gehouden heb. U, een ander of wie ook. Ik kon niet verdragen, dat iemand zou denken dat ik niet van Char les hield. U kunt het geloven of niet, meneer Van Benten, maar ik hield van mijn man. Meer dan van wie ook. U heeft mij eens gevraagd of wij een goed huwelijk hadden. Ik heb toen ja gezegd en dat is de waarheid, ondanks alles." Ze zweeg even. Wat minder heftig ging ze vei'der: „Charles wist van Jacques. Natuurlijk wist hij het, maar we spraken er nooit over. Het was niet belangrijk." Ze stond op en keek hem recht in zijn gezicht. „Het was niet be- langx-ijk. Kunt u dat begrijpen?" Hij knikte vex'legen, beschaamd bijna. Buiten beschenen een paar schuchtere zonnestralen de goudglanzende nevel. De tuinman tikte aan zijn pet. Hij had de bladeren op een hoop geveegd. Van Benten startte de motor en reed snel naar het buro. De zaak Veenendaal had zichzelf opgelost. EINDE. Zo maar eens een middag er uit in een luxueuze touringcar van Delta Tours uit Colijnsplaat? Dat kan op a.s. dinsdagmiddag 15 mei. Op die dag organiseert het Noord- Bevelands Nieuws- en Advertentieblad een bloesemtocht door Zuid-Beveland, die door jong en oud meegemaakt kan worden. En aan het einde van de rit gezellig koffie met gebak als afsluiting van deze rondrit. De prijs van deze bloesemrit is maar 7,50, inclusief de koffie met gebak. Deze zeer lage prijs is mogelijk gemaakt door medewerking van Delta Tours, Restaurant „Zeelandia" te Colijnsplaat en uw Noord-Bevelandertje. De bus zal langs alle Noord-Beve- landse dorpen de deelnemers ophalen. Te beginnen in Kamperland, waar de bus om 13.00 uur vertrekt vanaf de haven; vervolgens om 13.10 uur van Wissenkerke, opstapplaats voor het ge meentehuis; vanaf Geèx'sdijk om 13.15 uur bij het Drenthehuis; vanaf Kort- gene om 13.20 uur bij de N.H. Kerk (Kerkplein); om 13.30 uur is de bus op Colijnsplaat, instappen voor de kerk en 13.35 uur is de bus in Kats, waar de deelnemei's ook voor de kerk kunnen instappen. In een luxe touringcar van Delta Tours kunnen 54 pex-sonen worden ver voerd, dus wees -er snel bij wanneer u deze mooie bloesemtocht wilt meema ken. Voor deze tocht kunt u zich tele fonisch opgeven. Bel snel om teleur stelling te voorkomen: 01107 - 15 14. C.N.S. "DE PIJLER" OP DE RADIO Het is maandagmiddag 7 mei 's mid- I dags kwart over twee, bij vele huis gezinnen in Wissenkerke staat de radio afgestemd op Hilversum 2. „Vandaag gaat het gebeuren, we komen vanmid dag op de radio," met deze uitspraak zullen veel kinderen van klas 5/6 van c.n.s. „De Pijler" uit Wissenkerke die dag naar school zijn gegaan. 's Morgens was door mensen van de NOS reeds de technische voorbex-eiding gedaan; de verbinding werd tot stand gebracht; koptelefoons aangelegd en luidsprekers geïnstalleerd. Om één uur direkt al een proefuitzending, die vlek keloos verliep. Toen was het dan kwart over twee, tijd voor „Hier en nu voor kinderen". De onderwerpen zijn Nicax*aqua en de parlementaire enquête over het RSV- concern. Onder de koptelefoons zitten Mark de Schipper, Bram Heijboer, Ur sula Dees en Patricia Hoveijn. De me vrouw van de NOS had gezegd duidelijk te spreken. En dat was dan ook te horen, geen letter ging er de mist in. Tegenstander van Wissenkerke was de zesde klas van een basisschool in Hoofd- dox-p. Alle antwoorden kwamen er zo wel bij Hoofdplaat als bij Wissenkerke vlot uit, wat als eindresultaat een gelijk spel (48 punten) opleverde. Na afloop kregen alle leerlingen van «dG? deelnemende klas een presentje aan- I gëbpden. Een erg leerzame dag voor de leerlingen, die direkt een radio-uitzen ding tot stand zagen komen en er ook nog aan mee mochten werken. Maandag 14 mei: N.C.V.B. te Colijnsplaat: mevr. S. van Eenennaam uit Middelburg met lezing: „Steun aan Israël". Woensdag 16 mei: N.C.V.B. te Kamperland: dhr. H. J. Schoenmaker over „Waarom ik nu juist Christen ben." N.C.V.B. te Wissenkerke: mej. Van de Graaf en dhr. Mol over: „Maatschappe lijk Werk." Donderdag 17 mei: N.C.V.B. te Geersdijk: mevr. Witkamp- Schalwijk, onderwerp: „De danseres zonder benen." POLITIE-BERICHT Voetbalwedstrijd op maandag 14 mei a.s. te Kamperland, aanvang 19.00 uur: ONDO (onderwijzers en dominees) Politie en Gemeente De toegang is vrij. V 0 F T R A I Zaterdag 12 mei: Colpl. Boys 1 GPC 1 (2.30 uur) Bevelanders 1 Kruiningen 1 (2.30 u) Bevelandei-s 2 Meeuwen 4 (2.30 uur) Dames: Kwadendamme Bevelanders (17.30 uur) Bevelanders BI Dombux'g BI (12.45 u) SVD 1 Kats 1 (2.30 uur) „Onder de Molen"-toernooi te Wissen kerke, aanvang 10.00 uux-, einde 15.45 uur Deelnemende elftallen: Kruiningen 4 en 5; VCK 5 en 6; SSV 3 en 4; Tern. Boys 4 en 5; Wissenkerke 3 en 4. Dinsdag 15 mei: Bevelanders BI RGS B3 (19 00 uur) Zaterdag 12 mei: 4de competitiewedstrijd van de hengel sportvereniging „Noord-Beveland", in schrijven: 12.0012.30 uur; vissen van 13.00—15.30 uur. Kruiswoordpuzzel no. 878 Horizontaal: 1. drek - 7. plaats in Over ijssel - 12. gehoorzaal - 13. godin - 14. da capo - 16. gaax-ne - 17. landbouw werktuig - 18. klaagzang - 19. plaats in Turkije - 20. Het Romeinse Rijk (Lat. afk.) - 21. gewicht - 22. deel van de dag - 24. gewichtje - 26. metaal - 28. plaats in Noord-Holland - 29. gedenk naald - 31. teken van blijdschap - 34. mist - 35. stuk hout - 38. de somma van 39. onder-officier - 40. maangodin - 42. bedaard - 43. ten laatste - 44. gebaar 45. bekende motorraces - 46. rivier in Duitsland - 48. plaats uit de bijbel - 51. echtgenoot - 52. getalmerk. Oplossing kruiswoordpuzzel no 877 Verticaal: 1. van deze tijd - 2. kinder- gr-oet - 3. delen van een ton - 4. stof- maat - 5. wcede - 6. deel van een bloem 7. vex'bond - 8. rund - 9. landbouw- wexdetuig - 10. vaartuig - 11. aanzien 15. godin - 17. dus (Latijns) - 23. mis lukking - 24. naaigerei - 25. edel - 27. soort talksteen - 30. militaire x-ang - 31. hindex-lijk - 32. stand - 33. uitroep - 35. in beweging zijnde vloeistof - 36, wind richting - 37. vaartuig - 41. insekten- eter - 42. bepaald hoofdtelwoox-d - 46. titel - 47. uitroep - 49. Duits persoonlijk voornaamwoord - 50. lengtemaat. Horizontaal: 1. grotesk - 6. eerlang 11. aam - 12. lor - 13. sta - 14. ooi 16. ski - 18. ara - 19. terp - 20. erna 22. aloe - 24. naja - 26. mulat - 28. aorta 29. plag - 30. loens - 32. inkt - 33. tik 34. klus - 37. gesel - 39. imam - 42. storm - 43. ronde - 44. raai - 45. eems 46. plek - 49. snee - 51. anp - 54. ako 55. est - 56. ria - 58. aar - 59. eng - 60. trompet - 61. ariadne. Verticaal: 1. gaslamp - 2. rat - 3. oma 4. emoe - 5. klip - 6. esse - 7. ruin 8. ala - 9. nor - 10. granaat - 15. oraal 17. kroos - 19. teug - 21. anti - 23. oma 25. aan - 27. totem - 28. anker - 31. eis 34. kordaat - 35. usa - 36. stip - 37. »iolr Rfi *30 ac\ o*. Kox-aaai - ód. usa - 3b. stxp - 37. griek - 38. loens - 39. idee - 40. mee 41. massage - 47. lamp - 48. kort - 49. sela - 50. etui - 52. nar - 53. pro - 56. S7 inn

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 1