Prinses Juliana 75 jaar KRONIEK VAN NOORQ-BEVEL ANQ Afscheid dhr. J. J. van Noort A^AA^AAA^A Juliana 75 jaar Koninginnedag 1984 Pieter 45 jaar Willem- Alexander 17 jaar •v-öR vÏBi v v v Toen de toenmalige Koningin Juliana in 1980 aankondigde dat zy haar taak aan haar dochter Beatrix zou overdragen, ging er een schok door de Nederlandse bevolking. Het koningschap moge dan in de afgelopen jaren veel van zyn romantiek en statig aureool hebben verloren, noch tans is de band die het Huis van Oranje aan het Nederlandse volk ver bindt even hecht als in het verleden. Dat is in de eerste plaats de grote verdienste van prinses Juliana, die haar taak als staathoofd met grote wijsheid heeft vervuld en steeds veel begrip heeft getoond voor de in grijpende veranderingen, die zich ook in de Nederlandse samenleving hebben voltrokken. Tijdens haar ambtsperiode zijn de laatste resten van het mytisch ko ningschap, dat ver van het gewone volk staat, verdwenen. Juliana was in alle opzichten een modern vorstin, niet alleen in de vervulling van haar staatstaak, maar ook in haar onbevangen kontakten met alle gele dingen van het Nederlandse volk. Omdat prinses Juliana dit jaar 75 jaar wordt is er een extra reden om haar eens in de schijnwerpers te plaatsen. Zij is nog altijd aktief en treedt regelmatig in de openbaarheid, zonder haar dochter Beatrix voor de voeten te lopen. Zij geeft nog altijd blijk, takt en wijsheid te bezitten. Het konstitutionele koningschap is diep geworteld in de Nederlandse sa menleving. Het Huis van Oranje is nog even geliefd als toen Juliana na een officiële inhuldiging in de Nieuwe Kerk te Amsterdam haar moeder, de onver getelijke Wilhelmina opvolgde. Tijdens deze inhuldiging sprak de pas gekroon de vorstin over „de grote liefde, waar mee ons volk mij tegemoet treedt". Een liefde die haar, naar zij hoopte ook „in tijden van tegenspoed en verdriet," deel achtig zou worden. Het Nederlandse volk heeft deze hoop, dachten wij, zeker niet beschaamd. Al lerlei komplikaties, verwikkelingen en pijnlijke gebeurtenissen, die de afge lopen jaren de gemoederen in beweging hebben gebracht, hebben niet kunnen verhinderen, dat het overgrote deel van ons volk niet alleen de monarchale staat- vorm is blijven prefereren, maar ook emotioneel sterk aan het Oranjehuis gebonden is gebleven. Het leven en de regeerperiode van deze vorstin omspannen een tijdsge wricht, dat zonder meer als één der meest turbulente episoden uit de wereld geschiedenis kan worden gekenschetst. Toen Juliana op 30 april 1909 in het paleis Noordeinde te Den Haag het levenslicht aanschouwde, heerste er in Nederland nijpende werkloosheid en honger onder grote groepen van de bevolking. H.K.H. Prinses Juliana wordt maandag 30 april 75 jaar. Vijf jaar later breekt de Eerste We reldoorlog uit, vier jaar later wordt het koningshuis bijna het slachtoffer van een staatgreep van Troelstra c.s., daarna volgen enkele ernstige economische kri- ses, bijvoorbeeld die van de dertiger jaren, in 1940 moet het koninklijk gezin uitwijken voor de Duitse Nazi's, in 1949 verliezen we Indonesië, daarna komen de verwikkelingen rondom de huwe lijken van prinses Irene en prinses Bea trix. Kortom, de tijden van tegenspoed en verdriet, waarover de vorstin tijdens haar inhuldiging repte, hebben wel de gelijk een stempel op haar leven gedrukt Hoogtepunten. Gelukkig heeft het leven van prinses Juliana ook een groot aantal hoogte punten gekend. Tot die hoogtepunten rekent zij ongetwijfeld ook zelf de tijd, dat zij in Leiden rechten studeerde, een studie die in 1927 begon en in 1930 werd afgesloten. Een tweede mijlpaal in haar leven is haar huwelijk met prins Bernhard van Lippe Biesterfeld. Na de officiële ver loving in september 1936 wordt op 7 ja nuari 1937 het jonge paar in de Haagse St. Jacobskerk in de echt verbonden. Nieuw geluk werd Juliana in 1938 deelachtig, toen zij het leven schonk aan een dochter, prinses Beatrix. Anderhalf jaar later schenkt zij het leven aan een tweede dochter, prinses Irene. Deze naam was symbolisch. Het prinselijk paar wilde hiermee hun verlangen naar vrede tot uiting brengen. Maar kort daarna breekt de Tweede Wereldoorlog uit. Tien mei 1940 vallen de Duitse legioenen Nederland binnen en het koninklijke gezin moet vluchten naar het buitenland. Juliana en Bern hard wijken uit naar het Canadese Ot tawa, waar in 1943 prinses Margriet wordt geboren. Vijf jaar lang leeft het koninklijk ge zin gescheiden van het volk, dat haar zo dierbaar is. Pas in mei 1945 kan Ju liana met haar moeder de bevrijde zui delijke provincies bezoeken, 2 augustus van hetzelfde jaar volgt de definitieve terugreis naar Nederland. Verwikkelingen. Wanneer in september 1948 Juliana tot staatshoofd wordt gekroond, zit Ne derland midden in de internationale verwikkelingen. In Nederlands-Indië, het grote koloniale gebied in de Oost, is de onafhankelijkheidsbeweging aan de winnende hand. Eén van de eerste belangrijke rege ringsdaden als staathoofd speelt zich op 27 december 1947 af, wanneer zij in de Burgerzaal van het paleis op de Dam de zogenaamde souvereiniteitsover- dracht tekent. Indonesië houdt op Ne derlands gebied te zijn. In 1953 leeft de koningin intens mee met dat deel van onze bevolking, dat door de grote waterramp van 1 februari wordt getroffen. Zij bezocht de betref fende gebieden. Het Nederlandse volk zal aan prinses Juliana blijven denken als een vorstin, die met milde wijsheid en fijnzinnige eenvoud haar taak als staatshoofd heeft vervuld en daarmee de grondslag heeft gelegd voor een modern koningschap, dat oog heeft voor de suelle verande ringen, die zich in de samenleving voordoen. In de recreatiezaal van het pensionte huis „Noord-Beveland" te Kortgene werd op woensdag 18 april afscheid ge nomen van de heer J. J. van Noort, hoofd van het onderhoud binnen en bui ten het gebouw, die gebruik maakt van de ovrbruggingsregeling. De heer Van Noort, die wethouder is van Kortgene, is op 1 juni 1976 in dienst gekomen van het huis, waar ook op die datum mevr. Van Noort directrice werd. In tegenwoordigheid van de bewoners, het personeel en de bewoners van de aangrenzende bejaardenwoningen, wees de wnd. voorzitter van de stichting, de heer W. Huibregtse, er op dat het nog wel enige moeite heeft gekost om de heer Van Noort te overtuigen van de voordelen bij deze regeling. Bij afscheid- nemen zit meestal iets melancholieks, maar gezien de andere functies van de heer Van Noort zal hij wel raad weten met zijn vrije tijd. Hij wees ook op de vervelende periode toen zijn vrouw noodgedwongen in de WAO terecht kwam. De financiële afwikkeling met de heer Van Noort is nog niet bevredi gend afgerond maar we hopen dat dit snel zal gebeuren. Hij bedankte hem voor alles wat hij in het belang van het huis heeft gedaan en overhandigde hem een bedrag onder couvert. Voor mevr. Van Noort waren er bloemen. Hierna werd een door het personeel gemaakt gedicht aanschouwelijk voorge dragen over een aantal gebeurtenissen uit het leven van Van Noort. De directrice, mevr. Stevens, sprak hartelijke woorden en wees ook op het voorrecht dat de gelegenheid om uit te treden zo aantrekkelijk is geregeld. Mevr. D. Scherp en mevr. J. Blok, res pectievelijk bewoners van de bejaarden woningen en het pensiontehuis dankten voor de wijze waarop hij zijn werk heeft verricht. Ook zij zorgden voor cadeaus. Hierna dankte de heer Van Noort voor de wijze waarop afscheid van hem is genomen. Hij heeft altijd prettig ge werkt in dit intieme huis en hij hoopte dat die intimiteit na de verbouwing zo zal blijven. Tenslotte wees hij er op dat een rampzalige toestand kan ontstaan in de verzorgingshuizen als de bezuini gingsplannen op dit gebied van de rege ring door zullen gaan. Vooral de kleine inkomenstrekkers zullen gaan onder vinden wat die plannen betekenen. Mr P. van Vollenhoven wordt maandag 30 april 45 jaar. Z.K.H. Prins Willem-Alexander wordt vrijdag 27 april 17 jaar. PROMOTIE-WEEKEND ZEILVLOOT DE ZEEUWSE STROMEN Een nieuw vaarseizoen staat voor de deur en voor het derde jaar organiseert Zeilvloot „De Zeeuwse Stromen" een promotie-weekend voor alle belangstel lenden in het zeilen met deze klassieke zeilschepen. Zaterdag 28, zondag 29 en maandag 30 april ligt de vloot in Zierikzee aan het passantensteiger in de Nieuwe Haven (tegenover café „De Gekroonde Suiker biet"). Op zaterdag kunt u de schepen uit voerig bezoeken en bekijken. Daarbij kunt u alle informatie krijgen over een zeiltocht voor een dag, een weekend, een week of langer. U kunt praten over zeilroutes, over de havens, over de prij zen. over het eten en drinken aan boord, enz., enz. De informatie kunt u aan boord krij gen, maar ook bij het boekingskantoor, aanwezig met een standje aan de haven of in het café „De Gekroonde Suiker biet". Natuurlijk zijn de eigen schepen aan wezig: Tweemastklipper „Anita Jacoba" uit Goes; Tjalk „Verwisseling" uit Dord recht; Tweemasttjalk „Boreas" uit Brui- nisse en Tjalk „Twee Gebroeders" uit Zierikzee. En zeer waarschijnlijk nemen enkele gastschepen deel: „Vrouwe Aal tje" uit Bruinisse en „De Avontuur" uit Goes. Zondag én maandag (Koninginnedag) wordt er gevaren: zowel om 10.00 uur als om 14.00 uur vertrekken we voor een tochtje op de Oosterschelde van ongeveer 3 uur. De promotie-prijs daar voor is 10,per persoon en kinderen tot 12 jaar voor half geld. Juist dan kunt u ervaren hoe het is om te varen met een tjalk of een klipper op de Zeeuwse wateren. Adres boekingskantoor: Zeilvloot „De Zeeuwse Stromen", Nieuwe Haven 55, 4301 DK Zierikzee, Telefoon 01110 - 3825/5547. swHSBrBiSaBgjaaaagg 'tls helokkug mè hoed, beste vrienden, dat'r ier en daer op 't werk nog wè's flienk helache kan worre. Ut ouwt de stem- mieng d'r in en vo't werk kan't ok hin kwaed, dienk ik zó. In un Noord-Bevelands resterant haet dat best mee de stem- mieng. Omstebeurte motte ze d'r di wè's an helöóve. Vorughe weke was Mientje bliekbaer an de beurte. Has problemen. Erhens op Noord-Beveland Staet un prachtug resterant. D'r werkt netuurluk ok un kok En ander perseneel ze d'r ok. Ze werke d'r aol as un paerd, 't Werk is dan ok vlug heklaerd. Hrapjes doeë ze d'r ok uutdêêle En zó haet'r mè's één in de baele. Vorughe weke was't'r wee wat, Toen hieng d'r un serveerster op d'r hat. 't Was vrêêd druk in de zaek, Dus in de keuken was't ok raek. Di kwam Mientje de keuken inhestove, Z'ao net leegh hoed op de taefel geschove. Toen óörde z'ineens un brul, 'tWas de kok van 'tspul. Ie stieng mee z'n êrmen in de lucht te zwaoien En vo z'n pannen heen en wêêr te draoien. Mientje riep: wat is'r noe! En liep mee un verschrikte blik nae z'n toe. De kok stieng mè te permeteren En mè te draoien en te keren. Mientje was vrêêd geschrokke Ze was hlad wit weghetrokke. De kok riep: m'n è't zó druk, wat un strop, Aol m'n hasmuntjes binne op. Mientje vloog vlug nae de baes, Di dee z'ut vrêêselukke relaes. Mè vo a ze was uutghesproke, Ao z'a onraed heroke. Uut de keuken kwam un vrêêd kebael, Di stienge ze te schaeteren van 't lachen aollemael. Mientje weet noe ok van muntjes en has, Die komme d'r nie mi an te pas. CeeBee. „Vandaag heb ik het niet naar mijn zin" Zei Kobus, die grote vriendelijke spin „Ik weet niet wat ik heb Het lukt niet met mijn web Er zit nog geen enkel vliegje in." Maar zijn lieve vrouwtje Trijntje Spon hier en daar een extra lijntje Voor elke vlieg is het nu een strop Maar Kobus eet ze heus niét op Alleen, hij houdt wel van een geintje! Ron Meuldijk. <<7 <7 <7 <7 W;> ■v*3S Wï v'ik' O* 'O'è'V'jfe'O* ik' O* v* j^j*jSJ i^T Wie het interview van minister Brink man in het weekblad „Vrij Nederland" heeft gelezen, en de reacties daarop van alle kanten heeft gezien, moet toch wel tot de conclusie komen dat de minister nogal tevreden is met zichzelf. Zelfs uit zijn eigen partij, de CDA, was de kritiek niet mals. De minister is een energieke persoon die nogal wat in zijn mars heeft, maar om zo laatdunkend te zeggen hoe kamerleden zich tegenover mijnheer de minister moeten gedragen, getuigt niet van veel nederigheid. Iemand van gere formeerde huize moet toch weten dat nederigheid als een rode draad door de bijbelverhalen loopt. Men kan met een aantal verhalen hieruit soms wel alle kanten uit, maar het komt er toch op neer dat eenvoudigen en nederigen een streepje voor hebben. In het verhaal van de minister komt men uitdrukkingen tegen die lijken op de biddende Farizeeër in de tempel, die zich zelf hoog verheven voelde boven de arme Tollenaar. Toch wordt het ge- poch van de Farizeeër afgekeurd. Ook de uitspraak in één van de Psalmen „maar ziet van ver met gramschap aan, den ij delen maar den trotse zielen" laat aan duidelijkheid niets te wensen over. ters nogal eens laatdunkend afgegeven Er wordt in de kringen van de minis- op Humanisten en buitenkerkelijken, maar als men de hooghartige uitdruk kingen hoort en ziet, dan komt men te weten dat in kringen van mensen, die menen dat ze op dit gebied de wijsheid in pacht hebben en als voorbeeld moe ten dienen, het zout wel erg smakeloos is geworden. A. Welleman. Torendijk 97, Kortgene.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 2