Rabobank SI WC Algemene vergadering van de Rabobank Internationale belangstelling^voor Nederlandse marine-schepen „Noord-Beveland" B.A. gev. te Kortgene De laatste zeeslag waar Nederland in verwikkeld was, ligt al weer lange tijd achter ons. Toch is de bouw van marine schepen in ons land een belangrijke in dustrie. Scheepswerven zoals De Schel de, de RDM, Wilton Feijenoord en Van der Giessen-de Noord hebben een grote reputatie op het gebied van de bouw van oorlogsbodems. In de onlangs verschenen defensie nota wordt het belang van onze marine- bouw onderkend. De vervroegde aan besteding van vier M-fregatten (in to taal zijn er 8 begroot) bij De Schelde en twee onderzeeboten van de „Walrus"- klasse bij de RDM is voor beide werven van zeer groot belang. Belangstelling uit buitenland. Internationale belangstelling voor Ne derlandse marineprodukten is er vol doende. De „Walrus"-onderzeeboten zijn de meest geavanceerde en „stilste" kon- ventionele onderzeeboten, die er worden gebouwd. (Ze kunnen dus heel moeilijk als gevolg van geluidstrillingen door de vijand worden opgespoord!). Landen als Australië, Nieuw-Zeeland en Canada zijn in de markt, maar men heeft nog geen kontrakten kunnen af sluiten. Ook zijn er enige ontwikke lingslanden die interesse voor Neder landse marineschepen tonen. Topprodukten: tendens naar kleinere schepen. D§ Standaardfregatten, internationaal geprezen om hun kwaliteit als schip en gevechtsplatform, genieten eveneens veel belangstelling. Twee zijn er gele verd aan Griekenland en vanuit Por tugal wordt op afzienbare termijn een beslissing over een order verwacht. Omdat de S-fregatten relatief duur zijn en weinig landen zich deze kunnen veroorloven, beloven vooral de kleinere schepen de beste exportmogelijkheden. Wilton Fijenoord leverde in 1980 aan Indonesië drie veelzijdige 1450 tons kor vetten; ontwerpen voor korvetten vanaf 750 ton liggen op de plank. De werf Van der Giessen-De Noord te Alblasserdam houdt zich bezig met de bouw van geavanceerde mijnenbe- strij dings vaar tuigen. Van het type „Alk maar-klasse zijn momenteel 15 in aan bouw voor de Nederlandse Koninklijke Marine. Damen Shipyards verkoopt met suc ces patrouilleboten tot een lengte van 26 meter. Doordat moderne waarnemingstech nieken (radar, satellieten) en inzetmid- delen (geleide raketten, nucleaire gra naten) grote schepen steeds kwetsbaar der maken, ontstaat er meer behoefte aan schepen met kleinere afmetingen. De Koninklijke Marine neemt dan ook, o.a. met het Nederlands Scheepsbouw kundig proefstation (MARIN) in Wage- ningen, deel aan researchprojekten om te komen tot kleinere en snellere, maar toch oceaanwaardige boten. Export harde noodzaak. De gespecialiseerde bouwers van ma rineschepen zullen moeten exporteren; de Nederlandse defensie kan niet blijven bestellen om de zaak draaiende te hou den. Hollandse Signaal Apparaten (HSA) Fokker, Damen en de werven De Schel de, RDM en Wilton Fijenoord hebben nu hun verkoopaktiviteiten gebundeld in de „Maritime Guard Group". Deze ondernemingen brengen geza menlijk een kompleet pakket kustbewa kingsmiddelen op de markt: voor red- dingsakties en visserij-inspektie tot ma ritieme defensie. De Maritime Guard Group levert de schepen, de vliegtuigen, de radar-systemen en de communicatie middelen. De Nederlandse marinescheepsbouw- ïndustrie zal zijn uiterste best moeten doen om orders uit het buitenland bin nen te halen. De hoop is gevestigde op de export! Het krantje van 1 januari 1941 ligt voor ons. Een krant, waarin menigeen de gelegenheid aangrijpt om samen met de nieuwjaarsgroeten, ook vrede toe te wensen. De volgende krantjes staan bol van alle bekendmakingen, zoals welke bon nen voor voedsel kunnen worden inge leverd, waar en wanneer er distributie kaarten worden uitgereikt, over het ver voer van vee, levering van slachtvee en richtprijzen voor landbouwprodukten. Op woensdag 15 en donderdag 16 ja nuari geeft Muziekgezelschap „Apollo" te Wissenkerke een uitvoering in Hotel „De Kroon", aanvang half zeven. Smederij Kesteloo te Kortgene maakt bekend, dat hij volop Carbid in voorraad heeft voor huisverlichting. Dhr. G. Mouthaan, winkelier in krui denierswaren te Colijnsplaat, deelt de ingezetenen mede, dat hij wegens zijn hoge leeftijd niet meer in staat is zijn klanten te bezoeken. In zijn winkel wil hij ze nog steeds van dienst zijn. Op 1 februari 1941 wordt ten verzoeke van M. de Regt Ez. publiek verkocht: het woonhuis, met schuur, varkenshok en tuin met vruchtbomen. Dit is gelegen aan de Breededijk B 401 te Kamperland. Tot 1 mei 1941 verhuurd aan P. Koole Azn. In het café van mej. de wed. Ver burg. Ten verzoeke van dhr. J. C. Douw, wonende op hofstede „Kogelhof" te Kamperland, zal worden verkocht zijn „landbouwersinspan" waaronder: 5 paarden, 18 stuks hoornvee, een wagen op luchtbanden, driewielschar, vleeshou wer, kostmolen, harnassement, teeltuin, grote partij prikkeldraad, enz. Alleen voor Noord-Bevelandse koper krediet tot 1 juni. Op 20 februari geeft het Wissenkerks Mannenkoor een zang- en toneeluitvoe ring, m.m.v. het dameskoor en Apollo's Jazzband. Aanvang 7 uur in „De Kroon" Toegangsprijs: 50 cent, programma's aan de zaal. Met ingang van 8 maart, zo maakt R. Slotema te Wissenkerke bekend, heb ik de zaak van mijn patroon M. H. van Hee overgenomen en beveelt zich hier mede beleefd aan. Op 31 maart 1941 bestaat de Coöp. Boerenleenbank te Colijnsplaat 25 jaar. Ter gelegenheid hiervan wordt een fees telijke algemene vergadering gehouden in café „Juliana". Op Tweede Pinksterdag werd te Goes een muziekconcours van de Bond van Harmonie- en Fanfare-verenigingen ge houden. De Noord-Bevelandse gezel schappen behaalden de volgende punten en prijzen: Afd. Uitmuntendheid Fanfare: Ons Ge noegen te Kamperland, 147 pnt., 2e prijs. Afd. Uitmuntendheid Harmonie: Wilhel- mina uit Colijnsplaat, 149 pnt., 2e prijs. In dezelfde afd. E.M.M. te Kortgene, 170 pnt., 1ste prijs. Hoogste Ere-afd. Harmonie: Apollo uit Wissenkerke, 195 pnt., 1ste prijs met lof. Burgemeester en wethouders te Kort gene roepen gegadigden op voor de be trekking van „klokkenist" te Kats. Be loning: 10,per jaar. Morgenmiddag wordt uitgezonden o- ver Hilversum 1 om 13.55 uur: Har monie-orkest „Apollo" te Wissenkerke, o.l.v. C. Flipse. Het programma omvat o.a.: 1. Ouverture Rosamunde van Schu bert; 2. De Toverfluit van Mozart. Stemt af op deze uitzending. Neder- landsche Omroep. Ondergetekende wed. J. Sturm maakt bekend, dat zij haar Manufacturenzaak annex handel in kruidenierswaren, heeft overgedaan aan haar neef C. J. de Fouw. Mij aansluitend bij het bovenstaande, deel ik het publiek van Noord-Beveland mede, dat ik de Manufacturen en krui- denierswarenzaak heb overgenomen van mijn tante, wed. J. Sturm. Belovende door een nette en vlugge bediening ieders vertrouwen waardig te maken, beveel ik mij beleefd in ieders gunst aan. Wissenkerke, C. J. de Fouw. Vele bekendmakingen door de burge meesters van Kortgene en Wissenkerke worden regelmatig gepubliceerd. Dit al les gebeurt in opdracht van de Rijks commissaris of de Ortscommandatur. Het gaat over bekendmakingen als: Het is ten strengste verboden zich na zonsondergang en voor zonsopkomst op de zeedijken te bevinden. Het ten strengste verboden is, in het bezit te zijn van: alarmpistolen, degen stokken, ploertendoders, boksbeugels, enz. De ingezetenen wordt er op gewezen, dat voortaan de beenderen uit de etens resten afzonderlijk moeten bewaard worden en apart moet worden ingele verd bij de reinigingsdienst. Het niet voldoen aan deze oproep is strafbaar. In elke krant van dat jaar staan ook vele kolommen met distributienieuws. Hoe, waar, en wanneer men het per soonsbewijs kan bekomen. Plaats en tijd voor het ophalen van rantsoenbonnen, enz. enz. Zonder verdere aankondiging ver schijnt het laatste Noord-Bevelandertje op zaterdag 18 oktober 1941. De Wehr- macht had op alle publikaties een ver bod gelegd. Uiteraard gaan we weer verder met deze rubriek wanneer het krantje weer in alle vrijheid kan en mag verschijnen. Kees van Boven. KONTAKTMIDDAG VOOR BORSTKANKER-PATIENTEN De „After-care-groep" van Goes houdt op woensdag 18 april a.s. de maande lijkse kontaktmiddag voor vrouwen, die een borstoperatie of -amputatie hebben ondergaan. Op deze middag hopen we u badkleding en lingerie, te tonen en tevens nog kledingadviezen te kunnen geven. De bijeenkomst vindt plaats in het gebouw van de P.M.D., Zonnebloem straat 53 te Goes. Aanvang 14.00 uur, einde omstreeks 15.30 uur. Hierdoor roept de Coöperatieve Rabobank „Noord-Beve land" B.A., gev. Ie Kortgene haar leden op tot het bij wonen van de algemene vergadering, die gehouden wordt op woensdag 2 mei 1984 om 20.00 uur in Hotel „De Kroon", Voorstraat 17 te Wissenkerke. Verkorte agenda: Opening. Notulen vorige vergadering. Jaarrekening 1983. Verkiezing leden Bestuur en Raad van Toezicht. Mededelingen en rondvraag. De volledige agenda, de notulen van de vorige verga dering alsmede de jaarrekening 1983 liggen vanaf heden op het hoofdkantoor van de bank voor de leden ter inzage. Het Bestuur.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 4