KRONIEK VAN NOORQ-REVELANQ Raadsvergadering Wissenkerke HO M M-O M v Eerste Zeenwse doedelzakbaDd krqgt vorm .v,. '1 's Ochens wakker worre, beste vrienden, en dan heliek a wat motte doeë, nou dan hae't er wè us wat verkeerd. Bie Neeltje was't 's ochens zeven ure, da ze d'r vriendin wouw belle. Mè dat liep anders of dan ze hedocht oa. Verkeerd verbonde. Neeltje oa d'r om hedocht, ze was ut nie verbete. Merie verjaerde vandaehe en dat zouw ze ók wete. 't Was zeven ure 's ochens vroeg, Neeltje hieng an't bellen. Meschien un bitje vroeg, mè dat heef niks vo vriehezellen. Ut nummer was hedroaid en de tillefon wier ophenome. Ze behon heliek mee: lang zal ze leven; mè dat wier nie in dank ofhenome. Nae de derde keer hoera, kwam d'r un slaperuhhe stem. Die was nie van Merie, mè van un hem. Knorrug wier ze toehesproke: 'k verjaere nie, je bin bekoaid. Je ziengt ök vréseluk vals en je ei un verkeerd nummer hedroaid. Op maandag 9 april j.l. kwam de raad van de gemeente Wissenkerke in open bare vergadering bijeen. Met kennisge ving was afwezig dhr. Noordhoek, aldus de voorzitter, burgemeester P. Wisse. Deze zag de notulen van de vorige vergadering onveranderd goedgekeurd worden. Naar aanleiding van de ingekomen stukken zei de voorzitter, dat wanneer de wegen aan de gemeente zouden gaan vervallen, dit een bedx-ag van 275.000,- per jaar ging kosten. Hij zag deze hele operatie dan ook wel niet doorgaan en er zou wellicht een andere regeling be dacht worden. Mevr. Van Arkel vroeg of de schuld die een persoon had, wegens gedwongen verkoop van een woning, nog op deze persoon veiiiaalbaar was. Volgens de voorzitter bleef de schuld bij de per soon bestaan om terug te verhalen via de gemeente. Als mededeling had de voorzitter, dat de raad een uitnodiging had gekregen om op 16 juni naar Basel in België te komen. Naar aanleiding van een voorstel om de sport- en cultuurcommissie openbaar te maken, had dhr. Hamelink nogal wat op- en aanmerkingen over deze com missie. Zo vroeg hij zich af of in deze commissie ook de relatie met de wel- zijnscommissie was besproken. In ja nuari had het college al een voorstel teruggetrokken om deze commissie op te heffen. Het advies van de welzijns- commissie was duidelijk: opheffen van de sport- en cultuurcommissie. Komt het college nu wel met een standpunt om de sport- en cultuur-commissie op te heffen, of niet? Er wordt nu alleen maar gesproken over openbaarheid. De beide commissie's overlappen elkaar, want elk onderwerp komt dubbel aan de beurt. En bij niet opheffen wordt een advies van de welzij nscommissie gene geerd. De voorzitter stelde, dat het college eerst voelde voor opheffing van deze sport- en cultuurcommissie. Maar zij wou zelf blijven voortbestaan. Er blijft namelijk een grote groep uit de bevol king vertegenwoordigd in die commissie. Het college stelt, dat zoveel mogelijk adviezen welkom zijn. Vandaar dan ook alleen maar het voorstel voor open baarheid daarvan. Na nog een hele discussie wanneer de notulen nu wel of niet openbaar waren, bleek de PvdA-fraktie niet tegen deze openbaarheid te zijn. Er kwam een vaststelling van 4450, per lokaal en 94,35 per kleuter voor de kleuter-scholen over 1983. Volgens het college verdiende een mo tie van de gemeente Veere ondersteu ning, waarin gesteld werd dat bij de ombouw van de elektriciteitscentrale te Borssele een maximale rookgasont zwaveling nagestreefd moest worden. De heer Sandee vond dat er nogal gemakkelijk gesteld werd van een maxi male ontzwaveling. Als de kosten mee moesten tellen dan kwam er bij de 100% geen ombouw. Men moest dan ook niet van financiële konsekwenties uit gaan, want dan gebeurde er niets. De persoonlijke mening van de voor zitter kwam toen even naar voren en die sprak van een tweede kerncentrale. Maar wou daar niet verder op ingaan. De heer Dieleman daarentegen sprak juist over het wel financieel haalbaar moeten maken van deze zaak. Een erge lastenverzwaring is niet vei-antwooi-d en er moet dan ook bijgevoegd worden: financieel haalbaar ontzwavelen. Toen dhr. Dieleman hierin geen steun kreeg van de anderen, verklaarde hij tegen ondersteuning van de motie te zijn. Volgens dhr. Hamelink was het heel simpel, want in de motie werd niet over geld gesproken. In de politieverordening werd opge nomen, dat het slapen langs de openbare wegen, e.d. veiboden wordt. Wegens restauratiewerkzaamheden aan de molen „De Onderneming" werd voor 1984 een krediet gevraagd van 20.000,—. De heer Hamelink was vol lof over de aktiviteiten en vroeg of dit bedrag elk jaar terugkwam. Volgens de voorzit ter vindt er overleg plaats met Monu mentenzorg om hoeveel geld het gaat, maar uw schatting is ongeveer wel juist. Het college stelde voor om de veer- steiger te Kamperland aan het Recrea tieschap „Het Veerse Meer" voor 1, te verkopen en een krediet van 20.000,- beschikbaar te stellen als bijdrage in de restaui-atiekosten. Dit werk werd gedaan door langdurig werklozen. Volgens de heer Van der Maas moest deze steiger aan de gemeente blijven en moesten we de restauratiewerken zelf uitvoeren. De voorzitter sprak van een te dure zaak. Doch de heer Van der Maas bleef zich tegen het voorstel ver zetten. Voor,een bedrag van 10.500,kre gen de beide wethouders één kamer in het pand naast het gemeentehuis. Het overschot van 1983 bedroeg vol gens de voorzitter 4 a 5 ton. Deze mede deling deed hij bij de begrotingswijzi gingen die nu aan de orde kwamen. De heer Hamelink waren een tweetal zaken in die begrotingswijzigingen op gevallen. Zo vroeg hij waarom er geen overzicht van de werkuren van het se- cretarieper-soneel aanwezig was, terwijl dit van de buitendienst wel het geval was. En ten tweede: Bij de aanschaf van de nieuwe muziektent had men gepraat over zelfwerkzaamheid bij het opbou wen. Hij was dan ook hevig geschrokken toen hij een bedrag van 12.126,zag aan werkkosten aan deze muziektent. Hoe was dit te verklaren. Aan de hand van werkbriefjes komt zo'n overzicht van de buitendienst tot stand, aldus de voorzitter. Bij het se- cretariepersoneel is dit moeilijker te realiseren. Maar als dit verplicht gesteld wordt, zullen wij er aan voldoen. Het hoge bedrag voor de muziektent komt, omdat er wat moeilijkheden wa ren in het begin, plus nog wat onder houd. Volgend jaar zal deze post aan zienlijk minder bedragen. Bij de rondvraag had mevr. Van Arkel een drietal zaken op haar lever. Zo sprak zij van de overlast die de lijn bussen veroorzaken in de kernen. Ze vond dat de uitbreiding van de openbai-e basisschool met 1 lokaal te langzaam vorderde. En wou graag een overzicht van hoeveel uren het secretariepersoneel bezig was met zaken betrekking heb bende op de jachthaven te Kamperland. De klachten over de bussen waren bij de voorzitter bekend. Er was daar over een brief gestuurd aan de AMZ, de wegen werden verbeterd en er zouden adviesborden van 30 km geplaatst wor den aan het begin van de kernen. De uitbreiding van de openbare basis school was niet alleen een zaak van de planologie, maar ook detoestemming van de minister was daarvoor nodig. De exploitatie-opzet van de jachtha ven komt in het college ter sprake. De heer Hamelink ging bij deze rond vraag de notulen van de laatst gehouden vergadering van de sport- en cultuur commissie eens doornemen. En kwam daarbij met de volgende zaken. De bouw van een clubakkommodatie voor de wa tersportvereniging. De uitbreiding van de binnensport-akkommodatie. En de bijdrage aan Scouting Noord-Beveland. De voorzitter wuifde al deze zaken weg, omdat het college nog wel of niet met een voorstel daarover zou komen. Het ging hier slechts om adviezen van een commissie. U ziet de resultaten in een later stadium. En toen kon de voorzitter rustig over gaan tot de sluiting van deze verga dering in het gemeentehuis te Wissen kerke. PIET MOREAU NOORD-BEVELANDS KLAVERJAS-KAMPIOEN Na acht klaverjas-wedstrijden, waar van er zes meetelden voor het kam pioenschap, is de winnaar pas op de laatste klaverjasavond bekend gewor den. Piet Moreau uit Wissenkerke wist op deze laatste wedstrijd de concurren tie juist achter zich te houden. Die concurrenten waren Ploni en Piet van Keulen uit Wissenkerke en de als eerste geklasseerde Ko van Strien uit Kortgene Deze klaverjassers stonden voor aan vang van de laatste wedstrijd zeer dicht bij elkaar, zodat de beslissing in de laat ste wedstrijd moest vallen. Met vier-en-twintig deelnemers werd naar de finish gekaart. Er werden ook deze avond drie partijen gespeeld. Toen aan de laatste partij werd begonnen, was de winnaar nog steeds niet bekend, zodat de spanning tot het eind aanwezig bleef. Drie uitstekende partijen voor Piet Moi-eau gaven uiteindelijk de doorslag, zodat hij de wisselbeker, beschikbaar ge steld door Dick Zwijnenburg van Hotel „De Kroon" in ontvangst mocht nemen. Hieronder volgen de namen met het gemiddelde over de zes beste wedstrij den, van de eerste zes deelnemers: 1. Piet Moreau, Wissenkerke, gem. 4842 2. Ko van Strien, Kortgene, gem. 4811 3. P. v. Keulen, Wissenkerke, gem. 4768 4. Ploni v. Keulen, Wissenk., gem. 4666 5. Peter Wolse, Kortgene, gem. 4620 6. Harry Groos, Kortgene, gem. 4551 HET GROENE [BUITEN] SEIZOEN VANGT AAN De landelijke rij vereniging en pony club Noord-Beveland hield op zaterdag 7 april j.l. een kiingwedstrijd voor de beide Bevelanden in de Spuikom te Kortgene. In de morgenuren werd dressuurwed- strijden gehouden en in de namiddag spring wedstrijden, beide in de klasse B. Beginnend onder een dreigend wolken dek, klaarde de lucht steeds meer op, wat de wedstrijdsfeer verhoogde. Reke ning houdende met de nieuwe dressuur- proeven, die sinds 1 april j.l. in werking zijn getreden, werden redelijk goede re sultaten behaald; zelfs een aantal winst punten. Enkelen kampten met de voor jaarsvrolijkheid van hun paard of pony, wat op de puntenlijst uiteraard tot uit drukking kwam. Bijzonder onstuimig was het paard Sandra van mej. B. Warner van de Weelruitei's. Tijdens haar dressuurproef werd haar paard zo geweldig progressief en weerbarstig, niet binnen de ring te houden. Al steigerend en protesterend buiten de ring, werd zij van haar paard gewoi-pen. Op advies van de arts Kersse- boom werd zij voor onderzoek naar het ziekenhuis te Goes gebracht, waar een lichte hersenschudding en enig nekletsel werd gekonstateerd. Zij mocht evenwel naar huis, doch zal het wel een paar dagen kalmaan moeten doen. Overigens verliepen de wedstrijden vlot en gedisciplineerd. Uitslagen. Dressuur paarden: 1. Cocky Goeree met Vainquer, Jac. van Beieren, 124 pnt. 2. Nicole Slabbekoorn met Siri, Paarde bloem, 121 pnt. 3. Wilfried Steijn met Unini, Weelrui- ters, 121 pnt. Pony's dressuur: 1. André Vink met Uria, Dijkruiters, 121 pnt. 2. André Westhof met Broomy Dijk ruiters, 120 pnt. Springen paarden: 1. Gera Buitenhuis met Reino, 65 pnt. 2. Renee de Winter met Columbus, Weel- ruiters, 61 pnt. 3. Wilfried Steijn met Unini, Weelruiters, 60 pnt. Pony's springen: 1. Mon. van Maldegem met Nandor, Nooi'd-Beveland, 66 pnt. 2. Mon. de Groene met Ceasar, 65 pnt. 3. André Westhof met Broomy, Dijk- ruiters, 62 pnt. FIOM START EEN-0UDERGR0EP TE VLISSINGEN Donderdag 3 mei a.s. start Fiom-Zee- land met een groep voor alleenstaande ouders in Vlissingen. Deze groep is bedoeld voor alleen staande moeders en vaders, zowel de verzorgende als niet verzorgende ouder, die de behoefte hebben om samen met anderen in een vergelijkbare situatie van gedachten te wisselen, ervaringen door te praten en zo hulp en steun van elkaar te krijgen om de nieuwe levens situatie die een echtscheiding met zich meebrengt, te leren aanvaarden en ver werken. Naast praten staan ook gezel ligheid en ontmoeting centraal. De opzet van de Fiom is om de groep acht bijeenkomsten te begeleiden en daarna aan de groep zelf over te laten wat men verder wil. De bijeenkomsten vinden plaats in het wijkgebouw 't Anker aan de Bonedijke- straat 163 te Vlissingen, en beginnen 's avonds om 20.00 uur. Meer inlichtingen, opgave en een fol der bij Fiom-Zeeland, Tel. 01180 - 27311. <hl DE KONING VAN UMPETUCH. De koning van Umpetuch Had vreselijk last van jeuk op z'n rug En je weet dat krabben daar erg moeilijk gaat Vooral als je voor ministers staat. De koning werd dit heel erg zat Zodat hij zijn raadsheer bad Iets uit te vinden of te sjouwen Waarmee hij onopgemerkt op zijn rug kon krauwen. Een lange hand aan de achterkant van zijn kroon Was een vinding van Karei, zijn zoon De koning was nu de makkelijkste man van héél Umpetuch <3<2<<J<7< Als je hem iets vraagt, knikt hij altijd „ja" terug. Ron Meuldijk. LOOFHOUT. Teak. De boom die de wetenschappelijke naam Tectona grandis draagt, is de enige leverancier van echt teakhout. Alle fantasienamen als afro-teak, yang-teak, Borneo-teak, iroko-teak, en dergelijke zijn onjuist, want hiermede worden andere houtsoorten bedoeld die soms het echte teak in verschillende opzichten kunnen vervangen en er soms enige uiterlijke gelijkenis mee vertonen. Het echte teakhout wordt meestal aan geduid met een van de volgende namen: Java teak, Moulmein teak, Burma teak, Siam teak, Laos teak, Bangkok teak en Rangoon teak. Het teak van Midden- Ja va bevat in het algemeen wat meer kalk dan teak van de andere herkomst- gebieden en is daarom vaak wat zwaar der, harder en vaster. Door deze eigenschap wordt het ge zocht voor de chemische industrie, de zuivelindustrie en voor konstruktiehout. Moulmein teak is dikwijls wat egaler van kleur dan Java teak en het mist vaak de donkere of zwartachtige strepen en vlekken. Ook is het hout van deze herkomst dikwijls rechtdradiger, zachter en gemakkelijker te bewerken. Teak is de enige houtsoort ter wereld die vrijwel voor alle doeleinden geschikt is. Volu- mieke massa ongeveer 0,70; het hout is zeer duurzaam en wordt dan ook niet door insekten, zwammen of witte mieren aangetast. Tot de volgende week! In de afgelopen drie maanden is dui delijk vooruitgang te melden rond de oprichting van een Zeeuwse Doedelzak band. Op een oproep in januari kwamen tegen de twintig positieve reakties bij de initiatiefnemers binnen. Alle van vrouwen en mannen, meisjes en jongens, die geintrigeerd waren door het speci fieke geluid van de Schotse doedelzak. Enkele ervaren spelers, maar vooral mensen die het instrument van begin af aan moeten leren bespelen. De drum- sektie van de band is op dit moment nog wat mager vertegenwoordigd. Aan vulling daarop is dan ook van harte welkom. Vooralsnog wordt naarstig geoefend op de „practise chanter". Dat is een oefen- fluit waarop de techniek van het doe- delzakspelen wordt bijgebracht door en kele instrukteurs. Als die techniek wordt beheersd, dan kunnen de spelers over gaan tot het aanschaffen van de doedel zak zelf. En dan nog is het een lang durig karwei voordat de speler met het instimment volledig uit de voeten kan (letterlijk: want de doedelzak leer jé al lopende bespelen). Om te beginnen moet de techniek die is opgebouwd op de practise chanter worden gekombineerd met de ademha lingstechniek die voor een konstante druk in de balg moeten zorgen. Pas als dat vlekkeloos verloopt, kunnen één voor één de „drones", de bas-pijpen die zor gen voor de konstante grondtoon van het instrument, .aangesloten worden. Dan ook wordt telkens iets meer gevergd van het beschikbare volume lucht dat de speler in de balg blaast: want het maakt nogal wat uit of dat volume via alleen de chanter, of ook via de drie drones die het instrument telt uit de balg wordt weggeperst. Ook de drumsektie heeft het niet ge makkelijk als men bedenkt dat de trom mel-techniek van een Schotse doedelzak band een volledig andere is dan die van een harmonie, fanfare of brass-band. Een vollstrekt ander ritme met een vol strekt andere „klemtoon" zorgen in deze muzieksoort juist voor dat specifiek her kenbare geluid. En de bijna twintig Zeeuwen uit Vlis singen, Middelburg; Oostkapelle, tot uit Zierikzee toe, zijn dusdanig gegrepen door dat specifieke geluid, dat zij bereid zijn een flinke investering in tijd en moeite te plegen om zich na een periode van moeizaam oefenen het instrument meester te weten. Pas dan kan de band zich manifesteren in optredens, enz. Ondertussen moet de moeilijke oefen periode worden overbi*ugd. Niet alleen in tijd, maar ook in geld. Want het kost een bescheiden kapitaal om een derge lijke band qua instrumentarium toe te rusten, nog afgezien van de t.z.t. aan te meten uniformen. En iedereen die in het verenigingsleven verkeert weet ook, dat het geld kost om een vereniging in stand te houden, al zou je nog niets aan ak- .tiviteiten doen. De vereniging die de doedelzakband moet gaan worden, wordt momenteel dan ook juridisch voor-bereid. Tegelijk zijn ver-zoeken om een financieel rugge steun tje verzonden naar het Anjerfonds, de provincie, enkele Zeeuwse bedrijven en serviceclubs. Die steun is broodnodig, want als alle te maken kosten door de leden zelf zouden moeten worden op gebracht, dan ontstaat hier een wel ui terst elitaire club muziekliefhebbers. Immers: met d-e aanschaf van het in strumentarium is alleen al een zo groot bedrag gemoeid, dat niet verwacht mag worden dat iedereen dat zonder meer op tafel kan leggen. En de initiatiefnemers willen de vereniging graag voor iedereen toegankelijk houden. Dat wil zeggen: voor iedereen die werkelijk' bereid is zich met hart en ziel te storten op het onder de knie krijgen van het instru ment van zijn of haar keuze. Voor mensen die na het lezen van dit artikel meer willen weten over mo gelijkheden om aan het initiatief deel te nemen volgen straks enkele telefoon nummers van kontaktpersonen. Daarbij worden met name enthousiastelingen uitgenodigd zich op te geven die zich tot de drumsektie van de doedelzakband voelen aangetrokken. Wie trommelt er met ons mee? Kon taktpersonen zijn telefonisch te bereiken op de telefoonnummers: 01184- 16674 01184- 19382 01180-37486 (alle tijdens de avonduren).

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 2