u KRONIEK VAN NOORQ-BEVELANO Raadsvergadering Kortgene FT. Over boodschappen doeë, beste vrienden, m'n 't voruhe weke 6k hehoa. Deur dat verhael kreeg uk ut verhael over Soartje van Colijn te oren. Z'is nog a op de pennieng en ze ouw ter strekke rehels op nae. Rehels bin rehels. Toen Soartje nae de wienkel hieng, oa ze't oal netjes op un pepiertje. Ze zwoai-de nae d'r kinders en riep: 'k bin vrom in un kwartiertje. Eél de lieste wier ofhewerkt van custard tot pepier vo de plee. Zö kwam ze tuus en brocht oalus mee. Oalus wier uuthepakt, ze vloog van de kelder nae de kasse, Toen lag alléén nog ut pleepepier vanonder in d'r tasse. Ze pakte ut pak, mè ze neep in lucht. 't Was hin he?icht, ut leek wè un klucht. Ut was un pak mee un oalve rolle, dat hieng bie Soartje zö nie verbie. Ze was nog a op de centen en dat pikte ze nie. Terug nae de wienkel, 't oalve rolletje in d'r zak. De wienkelier wouw ut nie helöve en zei: 'k verkööpe alléén volle in un pak. Soartje was raezend, ze vloog wee nae ruus. En mee't rolletje hlad verfrommelt kwam ze wee tuus. Un nieuwen kööpe was ter nie bie, z'oa aoltied un pak in de weke. En van die rehel wier deur Soartje nie ofheweke. De weke is noe aest om, ze hae nie nae de plee mee plezier. Ni-je, want Soartje ei vo die strop de plee volheleid mee krantepepier. Tot slot wil uk de Colijnse mensen en vooral Ko un raed heve: ouw de rollen in de haten a Soartje in de buurte is. Bij de aanvang van de gemeenteraads vergadering, die op 13 maart te Kort gene is gehouden en waarvoor grote publieke belangstelling bestond, sprak dhr. De Looff er zijn tevredenheid over uit dat de lichtmasten bij het sportter rein vernieuwd zijn. Op een vraag van mevr. Heijers of er al vorderingen zijn gemaakt met de problemen in „De Boogert", kreeg ze ten antwoord dat een en ander nog niet rond is. Zo gauw dit wel het geval is. zal men daar op terugkomen. Vervolgens deed dhr. Geelhoed een voorstel om de motie van Veere te ondersteunen, waarin gevraagd wordt om 100% rookgasontwikkeling toe te passen bij de om te bouwen centrale in Borssele. Mevr. Van Oeveren zei daar geen be hoefte aan te hebben. De staten hebben dit behandeld en dat was voldoende. Ook de heren De Smit en Blankenstijn hadden geen behoefte aan het voorstel. Wel hadden ze er begrip voor en vonden ze het begrijpelijk. Maar bij het stemmen over de ingediende motie was het alleen de PvdA-fraktie die vóór stemde. Een voorstel om 3.000,beschikbaar te stellen voor de viering van het ju bileum van de MAVO te Kortgene was voor dhr. Geelhoed aanleiding om zijn ongenoegen uit te spreken over het pas seren van de welzijnscommissie. In verband met de mededeling dat aan dhr. A. van Sluijs eervol ontslag is verleend als gemeentewerkman, sprak dhr. De Smit de wens uit om de raads leden in te lichten als er afscheid wordt genomen van funktionarissen. Burgemeester (mevr. Hoogendijk) ge looft niet dat het nodig is om daar kennis van te geven. Het kan prece denten scheppen. Wel was ze bereid om zich hierover te beraden. Een volgend voorstel was om in te stemmen met een voorstel van G.S. tot herziening van de wedden van wethou ders per 1 januari 1984. Dhr. Blankenstijn vindt de inkomens van de wethouders aan de lage kant. Hij wijst de korting af, ze worden toch al zwaar onderbetaald. Dhr. De Smit wilde weten hoe die beloningen worden opgebouwd en mevr. Van Oeveren vindt de salarissen erg laag, gezien die in grote gemeenten. Ook dhr. De Looff wees er op, dat het voor loontrekkenden niet eenvoudig is om een wethouders- funktie aan te nemen. De burgemeester was het eens met de sprekers. Heel veel tijd wordt be steed aan het lezen van stukken Van daar een voorstel van het college om het beleid meer te richten op vermin dering van de wedde-verschillen. De vermindering moet niet bestaan uit het verlagen van hogere bedragen, maar uit het verhogen van de wedden in de kleine gemeenten. Dit voorstel werd met algemene stem men aanvaard. Aan de overige Zeeuwse gemeenten, met wethouders-salarissen beneden de 20.000,per jaar, is een kopie van het voorstel gezonden met het verzoek om een reaktie. Een voorstel tot vaststelling exploi tatiekosten-vergoeding 1983 bijzonder gewoon lager onderwijs, werd zonder kommentaar aangenomen. Het bestuur van die vereniging heeft recht op een exploitatiekostenvergoeding van 36.510,91. Ook een voorstel „exploitatiekosten vergoeding bijzondere kleuterschool '83" werd zonder kommentaar aangenomen. Een voorstel te besluiten tot omvor men van de openbare school te Kats tot een openbare basisschool met ingang van het schooljaar '85/'86, op grond van de zgn. 'Deetman-norm', was voor mevr. De Looff aanleiding om te zeggen, dat men stimulerend bezig is om tot goede regelingen te komen. Ze vond het een positief voorstel waar de CDA-fraktie volledig mee instemt. Mevr. Van Oeveren vindt de 'Deet man-norm" maar zo.zo.Ze heeft met het voorstel geen problemen, alleen een wat vereenvoudigde toelichting zou niet misstaan. Ook dhr. Blankensijn zei het voorstel te zullen steunen, maar ook hij protesteerde tegen de zeer uitgebreide, ingewikkelde voorlichting. Dhr. De Looff sprak in diezelfde zin en vond het be langrijk voor Kats om mee te kunnen met deze regeling. Nadat de burgemeester haar blijd schap had uitgesproken over de positieve benadering, werd het voorstel aange nomen. Bij een voorstel tot wijziging gemeen schappelijke regeling bestuursschool Zeeland, sprak dhr. Van Damme er zijn bevreemding over uit dat er bij een gemeenschappelijke regeling verschillen in salariëringen zijn. De burgemeester was van mening dat er geen verschillen zijn. Het voorstel, waarin o.a. de naam be stuursschool moet worden gewijzigd in bestuursacademie en dat een uitbreiding van taken van het a.b. alleen kan ge schieden met een tweederde meerder heid van stemmen, wordt aangenomen. Zonder noemenswaardig kommentaar werd hierna een voorstel aangenomen tot vaststelling overschrijding aantal klokuren vakonderwijs. Het voorstel vermeldt o.a. dat voor het schooljaar 19841985 aan de openbare lagere school te Kats, 1 uur extra onderwijs gegeven wordt in het vak handenarbeid. Bij een voorstel tot vaststelling van taken en formatie regionaal educatief centrum, zegt mevr. De Looff dat het niet dikwijls gebeurd, dat er een toe lichting van 15 bladzijden bij is. Overi gens vindt ze het een goede zaak. Dhr. Van Damme vindt een en ander onduidelijk en moeilijk. Hij vindt het moeilijk om nu al een besluit te nemen. Een plan dat nog niet rond is, is voor hem niet te pruimen. Waarom niet wach ten met besluiten. Dhr. Geelhoed is ak koord en is ook tevreden met de komst van Tholen. Ook dhr. Blankenstijn is tevreden met de komst van Tholen. Een groter draagvlak is altijd goed. Hij hoopt, dat de kosten niet te veel zullen stijgen. Wethouder Van Noort zette uiteen hoe de financiële regelingen zijn en waar de reserves voor worden gebruikt. Hij denkt dat er geen problemen zullen komen bij het principe-besluit. De bur gemeester zei: „als er financiële pro blemen komen, komt de zaak terug in de raad." We proberen een nieuwe struktuur te verwezenlijken. We kunnen dan verder, maar we zijn niet verplicht om door te gaan als er financiële strop pen komen. Het voorstel beoogt o.a. om in principe in te stemmen met taakuitbreiding van het R.E.C. met kunstzinnige vorming en om akkoord te gaan met aansluiting van Tholen. Eén en ander onder voorbehoud dat de overige Bevelandse gemeente raden identieke besluiten nemen. Het voorstel wordt aangenomen onder voor waarde, dat van aankopen van eigen dommen in de aandachtsgebieden in een volgende raadsvergadering mededelin gen gedaan' zullen worden, wordt be sloten tot delegatie aan het college. In verband met zijn benoeming tot chef afdeling welzijn van de gemeente Cromstrijen, wordt op zijn verzoek eer vol ontslag verleend aan dhr. G. Noort- hoek als ambtenaar van de burgelijke stand van Kortgene. Bij een voorstel tot vaststelling be stemmingsplan „Bebouwde kom Colijns- plaat", zei dhr. De Smit de gevolgde pro cedure interessant te vinden. Vlugge af handeling is aantrekkelijk. Hij hoopt op een prettige afronding. Mevr. Van Oeveren zei, dat er veel wordt vastgelegd zoals we het misschien niet willen. Er zijn veel beperkingen, maar wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen. Ook dhr. Blankenstijn was bereid het ontwerp goed te keuren. Dhr. De Looff zei bij de vorige behan deling al bereid te zijn geweest tot goed keuring. Hij is blij, dat nu ook andere frakties er mee akkoord gaan. Het betreft het indienen van bezwaar schriften die zijn ingediend tegen het bestemmingsplan en waar 33 personen gebruik van hebben gemaakt. Behalve die van dhr. Van Gilst zijn alle be zwaarschriften ongegrond verklaard. De burgemeester is dankbaar voor de steun uit de raad. Zij hoopt dat zij, die wat willen gaan ondernemen, er mee gebaat zijn. Een voorstel om een voorbereidings- besluit te nemen voor het haventerrein te Kats, wil dhr. Geelhoed graag weten waar de uitbreiding komt. Werkgelegen heid is belangrijk, maar bewoonbaarheid is belangrijker. Ook dhr. De Smit wil meer duidelijkheid. Dhr. De Looff vreest dat de recreatieplannen voor Kats van de baan zijn. De burgemeester ziet geen gevaar voor die plannen. Dat is duidelijk. Dhr. De Looff vindt het wel duidelijk, maar is het er niet mee eens. Om tot uitbreiding van het werkter rein van de Combinatie Oosterschelde te Kats te komen, is het noodzakelijk dat het bestemmingsplan ter plaatse wordt herzien. Op grond van de bepa lingen van de wet geluidshinder zal in de herziening een geluidszone worden verwerkt. Hoewel niet iedereen voldaan is, wordt het voorstel toch met algemene stemmen aangenomen. Een volgend voorstel tot plaatsen van lichtmasten parkeerterrein Colijnsplaat. Dhr. Van Damme vindt het een probleem op andermans grond te bouwen. De aan wijzing van het terrein vindt plaats om overlast van voertuigen binnen de kom tegen te gaan. Dhr. De Smit vraagt of er sankties zijn als ze toch in de kom blijven parkeren. Dhr. De Looff gaat akkoord als de lichtmasten eigendom van de gemeente blijven. Voor wat het blijven parkeren in de dorpen betreft, hierin ziet wethouder Van der Weele geen problemen. Met be hulp van de politie kan men tot verwij dering overgaan. Tenslotte ging men ak koord met het geven van een krediet van 5.593,voor dit doel. Bij een voorstel om 5.300,beschik baar te stellen voor het aandeel in een tentoonstelling op 22 en 23 mei, die in Leeuwarden bij het jaarlijkse kongres van de V.N.G. wordt gehouden, zegt dhr. De Smit dat we er geld in moeten steken als we meedoen. Dhr. Van Dam me wil wat foldermateriaal daarheen sturen als propaganda voor Kortgene. Ook dhr. Blankenstijn is van mening, dat we ons nooit te veel kunnen presen teren. Hij is zelfs bereid om niet te hard aan de financiële regeling te tillen. Dhr. De Looff ziet ook mogelijkheden om materiaal ten onze nutte te verzamelen. De burgemeester is er trots op, dat we daar exposeren. Ze heeft begrip voor de financiële regelingen. Het zal de moeite waard zijn. Een volgend punt is een voorstel om 8.000,beschikbaar te stellen voor de aanschaf van microfiche-appartuur. Zo'n apparaat dient om sterk verkleinde ne gatieven weer terug te vergroten naar leesbaar schrift en dat eventueel te copiëren. Dhr. De Smit vindt, dat we een zorg vuldige keuze moeten doen en dhr. Van Damme dringt aan dat er op wordt toe gezien, dat geen gegevens in verkeerde handen vallen. Nadat de burgemeester had gezegd, dat goede ervaringen zijn opgedaan, wordt tot aankoop besloten. Een voorstel tot aanschaf en verbouw vrachtwagen was voor dhr. De Looff aanleiding om te vragen of die door de inspekteur moet worden gekeurd. Mevr. Heijers was akkoord, evenals dhr. Blan kenstijn. Mevr. Van Oeveren had ook geen problemen, maar ze was niet ge rust over de exploitatiekosten. Wethouder Van der Weele stelde haar gerust. Ze zullen wel hoger zijn, maar een grotere wagen is van groot belang en kan aanleiding zijn om het werk met minder personeel te doen. Daarna wordt tot aankoop en verbouw besloten en een krediet daarvoor van 24.058,be schikbaar te stellen. Om in de vakature van ambtenaar van de burgelijke'1 stand te voorzien, werd zonder kommentaar dhr. M. de Koeijer, ambtenaar ter secretarie, benoemd op een nader te bepalen datum. Bij het punt „Begrotingswijzigingen 1983 en 1984", sprak dhr. De Looff er zijn ongenoegen over uit, dat de meer kosten bij de verbouw van het gemeen tehuis niet voor rekening van de archi- tekt zijn. Er was in het verleden in de notulen vastgelegd, dat dit wel het geval zou zijn. Wethouder Van der Weele zegt dat de meerkosten zijn veroorzaakt door extra werk. Dhr. De Looff bleef volhouden, dat het buiten de afspraak was. Hij stemde dan ook tegen deze begrotings post. Bij de rondvraag had mevr. De Looff bezwaren tegen het bemoeien van veel instanties bij de verbouwing van wo ningen voor gehandicapten. We zullen proberen dat een en ander vlugger gaat, maar het gemeentebestuur kan daar zelf niets aan doen, zo zei de burgemeester. Dhr. Blankenstijn betreurt het, dat in de Hoofdstraat te Kortgene bomen geplant worden voor de ramen van de bewoners. Er was afgesproken, dat dit niet zou gebeuren. Wethouder Van der Weele was zeer tevreden over het aanzien van de Hoofd straat, maar als er bomen geplant wor den, komen de aanmerkingen. Gaan we de bomen verzetten, dan komen ze weer bij een ander voor de ramen. Hierna wordt de vergadering gesloten. t -B 1 s Ramp in het bos. Natuurlijke branden veroorzaakt door blikseminslag of minder algemeen door vulkanische uitbarsting, maakten deel uit van de cyclus van het bos, lang voordat de mens op aarde verscheen. Maar tegenwoordig is de kans op bos brand door menselijke aktiviteiten, zoals kampvuren, bosbouwmachines en vooral door weggeworpen peuken op onrust barende wijze groter geworden. Iedere brand is een ramp voor de dieren in het wild. Voortdurend moeten brandwachters die gebruik maken van uitkijktoren en verkenningsvliegtuigen, op hun hoede zijn om het uitbreken van brand onmiddellijk te ontdekken. Bos branden moeten meteen worden tegen gegaan, want het bos is een enorme opslagplaats van energie, die bij brand met rampzalige geweld vrijkomt. De brandstof ligt klaar in de vorm van staande bomen, bast, takhout, le vende en dode bladeren aan de bomen. En de restanten van afgevallen takken en loof op de bodem. Een ondoordacht- zaam weggegooide lucifer kan de droge strooisellaag aansteken en de gloed die daardoor wordt verspreid, zet de zwaar dere brandstof in vlam. Spoedig wakkert het vuur aan waarbij vanzelf wind ont staat in de vorm van krachtige kon- vektiestromen, die reeds verse lucht aanzuigen en grote rookkolommen hon derden meters doen opstijgen. Het is zelden mogelijk over voldoende water te beschikken om een grote brand te kunnen blussen. Het eerste doel is daarom gewoonlijk het vuur in bedwang te houden. Bulldozers trekken brandvrije banen door het bos om uitbreiding van het vuur te stoppen, terwijl vliegtuigen de brandhaarden 'bombarderen' met brand vertragende chemicaliën die zich aan de bladeren en takken hechten en de snel heid van de brand vertragen. Vaak wordt de veldslag pas gewonnen als er zware regen komt of wanneer het vuur een natuurlijke hindernis, zoals een rivier of bergketen ontmoet. De mogelijkheid bestaat dat een deel van het hout nog gebruikt kan worden, maar al te vaak blijft er niets anders over dan as en houtskool. Niets wat leeft, kan een bosbrand overleven; het bos en de levensvormen daarin moeten helemaal opnieuw beginnen. Eén belangrijk advies: Wees altijd voorzichtig met vuur; wij kunnen niet zonder de natuur! Tot de volgende week. HENGELWEDSTRIJD TE COLIJNSPLAAT Zaterdag j.l. hield de Noord-Beve- landse hengelsportvereniging samen met de hengelsportvereniging „De Bevelan ders" uit Heinkenszand een wedstrijd in de Oosterschelde bij Colijnsplaat. De belangstelling voor deze wedstrijd was groot, niet minder dan 83 vissers namen aan deze wedstrijd deel. De vangst was uitstekend, niet minder dan 635 vissen werden gevangen. Hier van waren 560 ondermaatse vissen en 75 bovenmaatse vissen met een gewicht van 14.206 gram. Na afloop van de wedstrijd werden de prijzen uitgereikt door voorzitter Bion- dina in café „Juliana" te Colijnsplaat. De uitslag was: 1. P. de Waal jr., Colijnsplaat 1717 pnt 2. K. v. Antwerpen, Heikensz. 1499 pnt 3. Mevr. Goedheer, Heinkensz. 1477 pnt 4. G. Keizer, Wemeldinge 1275 pnt 5. J. Tazelaar, Kamperland 1250 pnt 6. J. Tazelaar, Go„es 1130 pnt 7. G. de Neef, Wissenkerke 1041 pnt '8. J. v. Huisstede, Heinkensz. 1038 pnt 9. A. Slootweg, Heinkenszand 1033 pnt 10. M. Kodde, Oostkapelle 1031 pnt 11. P. de Waal sr., Colijnsplaat 925 pnt 12. A. G. de Waard, Colijnsplaat 905 pnt De volgende wedstrijd voor het kam pioenschap 1984 wordt gehouden op 31 maart van 15.0017.30 uur. Inschrijven van 14.0014.30 uur in café „Juliana" te Colijnsplaat. BIJEENKOMST BAANLOOSHEID NOORD-BEVELAND Op 2 april a.s. zijn kerkeraden van hervormde gemeenten op Noord-Beve land uitgenodigd voor een bijeenkomst over baanloosheid. De uitnodiging gaat uit van de Provinciale Hervormde Jeugdraad en sluit aan bij het projekt „Mensen zonder Baan". Dit projekt is met aktiviteiten voor haanlozen op Noord-Beveland gestart in de voormalige openbare lagere school te Colijnsplaat. Onderwerp van gesprek zal zijn de ontwikkelingen voor haan lozen op Noord-Beveland, mede in het licht van de te verwachten ontslagen bij de Oosterscheldewerken. Kerkeraden en hun afgevaardigden zullen tevens ge- informeerd worden over de aktiviteiten van „Mensen zonder Baan". De Hervormde Kerk biedt aan vanuit de provinciale werkgroep baanloosheid, waarin PHJR en diakonale kommissie zitting hebben, hulp te bieden bij het bespreken van de baanloosheidsproble- matiek en hoe vanuit kerken een bij drage geleverd kan worden aan een op lossing daarvan. VOO HIELD TONEELVOORSTELLING TE WISSENKERKE Op vrijdag 16 maart j.l. werd voor een goed gevulde zaal in het Dorpshuis te Wissenkerke het toneelstuk „Vliegen om de stroop" opgevoerd. De toneelgroep van de Vereniging voor Openbaar Onderwijs brengt hiermee al voor het 3de achtereenvolgende jaar een toneelstuk voor kinderen op de planken. De decorstukken werden beschikbaar gesteld door de fa. Van Halst te Wis senkerke. Waarschijnlijk zal het toneelstuk in de toekomst nog op enkele basisscholen worden opgevoerd. VAKANTIEGIDS 1984 VOOR EEN-OUDERGEZINNEN De landelijke Fiom heeft een vakantie gids voor éénouder-gezinnen 1984 uitge geven. Dit boekje is te verkrijgen bij Fiom-Zeeland, Varkensmarkt 1 te Mid delburg, tegen de prijs van 0,75. Elk jaar opnieuw blijkt, dat een groot aantal alleenstaande ouders moeite heeft met het vinden van geschikte en vooral betaalbare vakantiemogelijkheden. Om die ouders een beetje op weg te helpen heeft Fiom een aantal tips en mogelijkheden bij elkaar gezet. Aan de orde komen o.a. samen met anderen op vakantie gaan, huisjes, kam peerterreinen en jeugdherbergen, geor ganiseerde (thema-)vakanties, kreatieve vakanties, sportieve vakanties, vakan ties in het buitenland, woningruil, va kanties voor vrouwen (met of zonder kinderen), feestdagen, en een aantal be langrijke adressen. Voor meer inlichtingen, bel Fiom- Zeeland: Telefoon 01180-27311. GEVONDEN Op het groepsbureau der Rijkspolitie te Kortgene zijn inlichtingen te verkrij gen omtrent de volgende gevonden voor werpen: 1 grüze dameslaars; 1 paar grijze hand schoenen; 2 huissleutels in etui; 1 sjaal; 1 bromfietshelm; 1 paar blauwe hand schoenen; 1 haarkam; 1 handschoen; 1 tas met visspullen; 1 bril; 1 heren polshorloge; 1 bril in etui en 1 ballpen; 1 groen jack; 1 huissleutel; 1 dames paraplu; 1 bankbiljet van 25,1 vïs- molen; 2 damestassen met inhoud; 1 groene damesfiets; 1 herenportemon nee met inhoud.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 2