Geef Max de zak KRONIEK VAN NOORQBEVELAND Bakker bakt brood steeds bruiner 20 jaar Nederlandse Hartstichting V:'.-:-!-: :::Y.Y ■-■■■>■■;:.Y Y.Y: Y.:Y.Y.:-.ï..Y.Y:f' Wat vo diengen of un mens meemaekt, beste vrienden, en zeker mensen die a vee mee andere mensen omhae. Dien wienkelier di a deze weke ut verhael vandaen komt, kan d'r over meepraete. Mee oalerléi toestanden komme ze bie z'n an en dan mö-je ók nog un antwoord klaer Aerbei-je vla. Neeltje was nae de wienkel hewist, ze most nog a wat köópe. Dat dee ze ééns in de weke, anders most ze zo vee lóópe. Tuus hekomme ei ze't uuthepakt, ze oa ök un pak aerbei-je vla hekocht. Dat was nieuw oa de wienkelier hezeit, dus dat oa ze mè meehebrocfht. 's Aevens kreeg Merien un borretje vla, zo uut ut pak op z'n bord. i Mè toen Merien an't roeren hieng; riep tun: oal de aerbei-jen bin vort. Eél ut pak ze leeg hekieperd; en hezocht en hekeke. Mè aerbei-jen zaete d'r nie in, dat was vlug hebleke. Di mö-je mee trug, zei Merien beslist. J Aerbei-je vla zonder aerbei-jen, da's nooit zö hewist. D'n oaren dag stieng Mientje in de wienkel; ze vroeg nae d'n baes. 1 Toen die kwam, j dee ze d'r relaes. D'n wienkelbaes krauwde us op z'n ööd en hieng un eindje lööpe. Toen zei tun: mevrouwtje, öör us ier, 1 dan mö-je mè nooit hin Konehinne-soep kööpe. CeeBee. I; j;: Ongetwijfeld heeft u ook wel eens een gele Max Tailleur zak in uw brievenbus gevonden, en werd u gevraagd daarin uw overtollige of oude kleding te doen, en deze zak dan gevuld met kleding op de aangegeven dag op straat te zet ten. Eén van onze buitendienst mede werkers kwam dan de zak ophalen en deponeerde die dan in de begeleidende gele Max Tailleur wagen. Wist u ove rigens, dat onze buitendienst met een wagenpark, bestaande uit 2 grote vracht- wagens en 4 bestelwagens, iedere werk dag weer, het gehele jaar door, ergens in Nederland bezig is kleding in te zamelen? Wat wordt er nu met deze kleding gedaan? De kleding en opgehaalde an dere 'textielwaren worden door de Stich ting verkocht aan diverse afnemers, die het op hun beurt uitsorteren in nog draagbare en niet meer draagbare kle ding. Nog draagbare kleding wordt in het algemeen geëxporteerd naar derde landen, en het overige verwerkt tot zo genaamd industrie-textiel (poetslappen, viltplaten, e.d.). Wat wordt er met de opbrengst ge daan? Ingevolge de doelstelling van onze Stichting worden de uit de verkoop ver kregen baten besteed aan reuma-kuur reizen voor minder-draagkradhtige reu ma-patiënten, zo mogelijk uit de ge meente, waar de gedragen kleding van daan gekomen is. Let wel, de uit de verkoop verkregen baten is de enigste bron van inkomsten van de Stichting. Van geen enkele in stantie ontvangen wij enige subsidie, ook niet van de overheid. Dankzij de opbrengsten uit de kleding- inzamelingen kan door de Stichting aan minder-draagkrachtige patiënten een tegemoetkoming in de voor deelname aan een kuurreis gevraagde bijdrage worden toegekend, variërend van 50% tot 100%, afhankelijk van het eigen in komen van onderhavige patiënten. Ruim 10 jaar geleden is Max Tailleur (zelf reuma-patiënt) begonnen met het organiseren van deze kuurreizen, en hebben sindsdien enige duizenden reu ma-patiënten aan een kuurreis kunnen deelnemen. Ook dit jaar, 1984, zullen er weer 6 groepen van elk 70 personen een 3- weekse kuurreis naar Badgastein in Oostenrijk ondernemen, waarvan de eer ste groep op 5 april 1984 per charter zal vertrekken vanaf het vliegveld Zestien hoven, en vervolgens iedere 3 weken daarna weer een groep. Deelname aan deze reizen is pas mo gelijk nadat de behandelende arts toe stemming heeft verleend, en door de ian de Stichting verbonden medicus, na controle van de ontvangen medische gegevens omtrent de patiënt, is ver haard, dat er op medische gronden geen xezwaren bestaan tegen deelname. Iedere reis wordt begeleid door een •oldoende aantal Nederlandse verpleeg- undigen (vrijwilligers, die hun vakantie pofferen om gedurende 3 weken de 'hun oegewezen patiënten in alles terzijde 3 staan, zowel tijdens de reis, als ge- '.urende het verblijf in Badgastein). Direkt na aankomst in het hotel in Oadgastein worden de patiënten door •en 3-tal Oostenrijkse kuur-artsen (reu matologen) onderzocht, en worden aan :e hand van de meegekomen medische egevens de te volgen kuren voorge schreven. Het aantal en de soort te volgen therapie is per patiënt verschil lend, en is zo veel als mogelijk afge stemd op de lichamelijke konditie van de individuele patiënt. Verder 'houden deze artsen iedere dag spreekuur in het hotel, alsmede kontro- leren en begeleiden zij de voorgeschre ven kuren. Soms komt 'het voor, dat een kuur niet direkt aanslaat, en treden pas na enige weken veranderingen op. Niette min is uit een door de Stichting ge financierd wetenschappelijk onderzoek naar voren gekomen, dat ca. 72% van de patiënten, na het ondergaan van de kuur, gedurende 6 maanden en langer, veel minder, of in het geheel geen pijn meer heeft, zich veel 'beter voelt, enz. Hetgeen resulteert in een aanmerkelijk verminderd gebruik van medicijnen, minder hulp van fysio-therapeuten, enz. Van de patiënten, die zo gelukkig zijn zelf wel voldoende inkomen te hebben om een kuurreis te kunnen bekostigen, wordt voor deelname aan een 3-weékse reuma-kuurreis naar Badgastein door de Stichting een bijdrage gevraagd ad 2.500,per persoon, ofschoon de wer kelijke gemiddelde „kostprijs" veel ho ger ligt. Sociaal zwakkere patiënten echter gaan geheel gratis mee, zonder enig on derscheid met de patiënten, die wel een bijdrage in de kosten hebben betaald. Wat wordt er nu allemaal wel betaald van die gevraagde bijdrage ad 2.500, Dat zijn o.m.: a. De vliegreis Zestienhoven Salz burg v.v. b. Vervoer per luxe touringcar vanaf het vliegveld Salzburg naar hotel Strau- binger in Badgastein v.v. c. In voorkomende gevallen het ver voer vanaf hotel Straubinger in Bad gastein naar de plaats, waar bepaalde kuren worden ondergaan, b.v. voor de Bechterev patiënten het vervoer naar de zogenaamde „Stollen" in het ca. 15 km verder gelegen Böckstein, v.v. d. Het medisch voor-onderzoek in Amsterdam door de aan de Stichting verbonden medicus, en vervolgens het medisch onderzoek in Badgastein, als mede de begeleiding door de 3 Oosten rijkse artsen (reumatologen). e. Het volgen van de door deze artsen voorgeschreven kuren, zoals thermaal- baden, onderwater-therapie, massage, heilgymnastiek, stollen, enz. f. Drie weken vol pension in hotel Straubinger, daarbij inbegrepen de voor de patiënten in het hotel georganiseerde muziek-avonden, film- en andere voor stellingen, dans-avonden, enz. En het afscheidsfeest aan het einde van de 3-weekse 'kuur. Mede omdat de sociaal-zwakkere pa tiënten zelf niet, of maar heel moeilijk in staat zijn de gevraagde bijdrage bij een te krijgen, en de Stichting hen daar bij wil helpen, roept zij iedereen op om uw overtollige kleding aan de Stich ting af te staan. Wat voor u weinig waarde meer heeft, is voor dit goede doel van het grootste belang. BADMINTON-NIEUWS Dinsdag 6 maart: Na-kompetitie heren: Wissenkerke Netwerk 2. Dit was de derde wedstrijd in de na- kompetitie voor de heren en ook een goede. Zij kregen deze maal het Kapelse Netwerk 2 op 'bezoek. De eindstand werd 135 in het voordeel van Wissenkerke en dat betekende tevens de eerste over winning. Voor Wissenkerke speelden: Johan Cevaal, Jacco Paardekoper en Jacco van Boven. De volgende wedstrijd is reeds ge speeld (uit tegen Netwerk 2), maar hier over kan pas volgende week verslag worden gedaan. GROTE INTERN. ALGEMENE VERZAMELBEURS Op zaterdag 17 maart 1984 van 10.00 tot 17.00 uur houdt de Nederlandse vere niging „De Verzamelaar" een grote in ternationale algemene verzamelbeurs in de Rijnhal, Olympus 1, Arnhem (zuid), aan de autoweg A 52. Van hand tot hand gaan: munten, postzegels, ansichtkaarten, sigarenban- den, lucifersmerken, suikerzakjes, Anton Pieck, albums, albumplaatjes, aanteken- strookjes, oude boeken, bankpapier, oude brieven, briefkaarten, boekenleggers, blikken, bierviltjes, bidprentjes, eier dopjes, emblemen, geboortekaartjes, grammofoonplaten, Koninklijk Huis, oorlogsdokümentatie, penningen, post stempels, rij wielbela stingplaat j es, stickers, speldjes, sleutelhangers, trom mels, bikken, oude aandelen, curiosa, snuisterijen, brouwerij-artikelen, aarde werk, enz. UITVOERING "E.M.M." TE KORTGENE Dit jaar jubileert de Koninklijke Mu ziekvereniging E.M.M. te Kortgene. Aan het 105-jarig bestaan wordt o.m. aan dacht besteed op de jaarlijkse uitvoe ring, welke op vrijdag 16 maart wordt gehouden in „De Pompweie" te Kortgene Aan deze uitvoering werken o.m. mee: de jubilerende vereniging, onder leiding van Frank Meijer; de drumband, onder leiding van Bas de Looff; het Noord- Bevelands Mannenkoor, onder leiding van Foort Smit en de Zeeuwse liedjes zangers Anneke Klaassen, Alex van Hootegem en Peter Dieleman. Het is niet de bedoeling dit lustrum uitgebreid te hei-denken, immers 5 jaar geleden is het 100-jarig bestaan op uitbundige wijze gevierd. Al met al belooft het vrijdag een ge zellige, maar bovenal muzikale avond te worden, die voor iedereen toegan kelijk is. De donateurs betalen 1, entree en verdere belangstellenden 2,50. Er is bal na. VOORLICHTINGSBIJEENKOMST TE COLIJNSPLAAT Op maandagavond 19 maart wordt in Colijnsplaat een voorlichtingsbijeen komst georganiseerd voor ouderen. Het onderwerp is: Alternatieve Ge neeswijzen. Dhr. M. v/d Berge uit Goes zal hierover spreken aan de hand van een diaserie. Het zal met name gaan over iriscopie (het stellen van een diag nose via de ogen) en over de genees krachtige werking van planten. Aanvang: half acht in Bejaardenhuis „Rustoord". Entree gratis. De organisa tie is in handen van Stichting Welzijn voor Ouderen. SIMAVI-KOLLEKTE Direkte.hulp verlenen op het gebied van de medische ontwikkelingssamen werking is iets dat Simavi nu reeds 59 jaar in haar vaandel voert. Klein schalige, overzichtelijke en betaalbare projekten, in tientallen landen in de Derde Wereld, ontvingen óók in het afgelopen jaar steun van Simavi. Aanleg van waterputten, medicijnen, instrumenten, transportmiddelen, onder wijsfaciliteiten ten behoeve van voor lichting op het gebied van de gezond heidszorg en de landbouw, bouw en verbouw van kleine klinieken, enz. Steun om eigen plannen uit te voeren of steun om lopende projekten goed te laten funktioneren. 59 jaar medische steun, niet altijd onder even gunstige omstandigheden en het laat zich aanzien dat hierin (helaas) de komende jaren weinig of geen wij ziging zal optreden. Daarom wil Simavi doorgaan, maar zij is daarbij volledig on een ieders medewerking aangewezen. De vereniging Simavi ontvangt geen subsidies. Het is dus uw steun, die Si- mavi's hulp mogelijk maakt. Giro 300100, t.n.v. Simavi - Haarlem. Kollekteweek: 19 t/m 25 maart. GROTE INTERNATIONALE MINERALEN-VERZAMELBEURS Op zondag 18 maart 1984 van 10.00 tot 17.00 uur houdt de Nederlandse vere niging „De Verzamelaar" een grote in ternationale verzamelbeurs van stenen, mineralen, fossielen, schelpen en koralen in de Rijnhal, Olympus 1, Arnhem (zuid), aan de autoweg A 52. Op deze inmiddels tot één van de grootste evenementen op dit gebied uit gegroeide beurs zullen wederom twee tentoonstellingen aanwezig zijn. Zo zal de amateur-carcinoloog C. Mann uit Dieren zijn kollektie kreeftachtigen to nen en zal de Leidse bioloog H. P. Wag ner een selektie aan tweekleppige schel pen uit zijn kollektie meenemen om te exposeren. HOUTEN VLOEREN. Er zijn diverse soorten houten dek- vloeren in de handel, ook om zelf te leggen. Zij kunnen van massief hout zijn, zoals parket- en strokenvloeren, lamellenparket, e.d. of van triplex of op triplex gelijkende produkten. Ook zijn gewone vloerdelen van vux-en of grenen mogelijk, die men vaak blank of gebeitst wil toepassen. Dit hout moet dan echter wel eerst kunstmatig worden gedroogd zoals bij parkethout altijd ge beurt, om krimpnaden te voorkomen. Vuren en grenen zijn bovendien nogal zachte houtsoorten voor een dekvloer, ook daarmee moet rekening worden ge houden. Verende onderlaag. Een verende onderlaag is bij dek- vloeren vooral nuttig. Enerzijds ver hoogt dat de veerkracht (bijv. op een steenachtige onder vloer), hetgeen de ge zondheid ten goede komt. Anderzijds verbetert men er de kontakt-geluids- isolatie mee (lopen, e.d.) hetgeen in flat gebouwen met steenachtige vloeren dik wijls ook voorgeschreven is. Als verende onderlaag gebruikt men bijv. een laag kurk van 2 k 3 mm dikte. Verhuisbaarheid. De verhuisbaarheid van houten dek- vloeren is tegenwoordig ook opgelost. Lamellenvloeren en enkele andere typen worden zodanig gelegd, dat ze zonder meer verhuisbaar zijn. Onderhoud. Het onderhouden van houten vloeren is geen probleem meer. Sommige vloeren zijn reeds voorzien van een harde lak- laag, die vrijwel geen onderhoud vraagt Vroeger kwam wit brood in de meeste gezinnen pas op zon- en feestdagen op tafel en deed men het verder met rog gebrood. Tarwe was in die dagen heel wat duurder dan rogge, zodat alleen rij ke mensen zich wit brood konden per- miteren. Toen de welvaart echter steeg 'begon iedereen zich te goed te doen aan wit brood, dat niet wit genoeg kon zijn. Men gebruikte in sommige bakkerijen zelfs daglichtlampen om te beoordelen of het eigen witte brood niet nóg een tikkeltje witter kon worden dan dat van de concurrent. Toen de bakkers dachten dat ze eindelijk hun doel be reikt hadden door een ideaal wittebrood te produceren, begonnen hun klanten echter te bedenken hoeveel gezonder bruin brood wel was. Men wilde weer fors de tanden in een boterham kunnen zetten en de vraag naar bruin brood steeg. Inderdaad was het witte brood enigszins week en vettig geworden door alle pogingen om het maar zo wit moge lijk te laten zijn. Het werd dikwijls ver geleken met watten. Het gevolg van deze algemene klachten was dat de bak kers meer en meer bruin brood gingen bakken. Bij de warme bakkers kon een groot sortiment aan bruin brood wor den gekocht, zoals tarwebrood, rogge brood en zelfs viergranenbrood. Daling broodverbruik. Ondanks alle pogingen van de bak kers om een zo groot mogelijke sortering aan brood te bieden, daalde het brood- verbruik flink. De gezinnen werden kleiner, de gewoonten van maaltijdge- bruik veranderden en zelfs de werke loosheid in de bouw- en metaalindustrie (behalve eens per halfjaar een „opknap beurt" met een speciale vloeistof). Z«o'n laklaag kan ook worden aange bracht na het leggen, waarbij er vol doende tijd moet zijn voor drogen en hard worden. Houtsoorten en dessin. Behalve keuze uit verschillende hout soorten, van licht geelbruin tot zeer don ker zwartbruin, heeft men keuze uit diverse dessins, zoals stroken-, blok-, visgraat-, mozaïkparket, e.d. Men doet het verstandigste zich hier omtrent goed te oriënteren bij de show rooms van de leveranciers. Daar wat de kleur betreft, rekening moet worden gehouden met meubilair en gordijnen, bijv. En wat grootte en gebruiksdoel van de ruimten betreft met dessin, hout soort, e.d. Tot de volgende week. KONTAKTMIDDAG VOOR BORSTKANKERPATIËNTEN Op woensdagmiddag 21 maart a.s. houdt de After Care-groep van Goes weer de maandelijkse kontakmiddag voor vrouwen, die èen borstoperatie of -amputatie hebben ondergaan. Op deze middag geeft dr. C. M. Dijk huis, chirurg te Goes, mede naar aan leiding van vragen, informatie over de behandeling van borstkanker. Deze middag wordt gehouden in het gebouw van de P.M.D., Zonnebloem straat 53 te Goes. Aanvang 14.00 uur, einde omstreeks 15.30 uur. had invloed op het broodverbruik om dat er steeds minder mannen, die zware lichamelijke arbeid verrichtten, 's mor gens met een groot pak boterhammen de deur uitgingen. In 1975 werden vele bakkerijen ge sloten doordat er zo'n geringe belang stelling voor brood was. Vele bedrijven werden gesaneerd en gefuseerd. Het gebruik per hoofd van de bevolking per jaar was in 1975 gedaald tot 63 kilo gram, maar het dieptepunt van 57 a 58 kilogram werd in 1980 bereikt. Geluk kig is die daling van broodverbruik tot stilstand gebracht. Brood wordt weer populair. Brood-dieet. Eea arts in Sliedrecht heeft een dieet ontwikkeld, waarbij brood een belang rijke factor is. Om de andere dag mag uitsluitend volkorenbrood (en grote hoe veelheden water) worden gebruikt en als er niet wordt gesmokkeld vliegen de overtollige kilo's er af. Binnenkort kan men dit dieet bij de bakker ver krijgen. Dus dat men dik zou worden van het eten van brood moet naar het rijk van de fabelen verwezen worden, aldus die arts in Sliedrecht. Ovei-igens is het niet zo dat door de opkomst van het bruine brood het witte brood geheel uit de gratie is geraakt. Niets is minder waar. De variatie aan kleine broodjes is bijzonder groot en ook de grote broden vertonen allerlei vormen, vaak voorzien van een laagje maanzaad of sesamzaad. Ook stokbrood wordt veel gegeten en men geeft bijna altijd de voorkeur aan wit stokbrood. In de twintig jaar, dat de Nederlandse Hartstichting bestaat, is veel bereikt. De medische wetenschap heeft een geweldige vooruit gang geboekt. Nederlandse chirurgen genieten internationaal erkenning, de methoden om ziekteverschijnselen vroegtijdig op te sporen zijn sterk verbeterd, de hartpatiënt ontmoet al veel meer begrip voor zijn problemen dan vroeger. Mede door dit alles loopt de sterfte aan hart-en vaatziekten terug. Direct of indirect is de Hartstichting bij al die ontwikkelingen betrokken. Door wetenschappelijk onder zoek te stimuleren, door onver- I moeibaar te blijven vechten voor verbetering van de zorg- voor en na een operatie- voor de patiënt en door onafgebroken voorlichtingswerk 2.316.400.- voor patiëntenvoorlichting en verbetering voor- aan het publiek en aan mensen uit de gezondheidszorg. Bij al dit werk is de Hartstichting volledig aangewezen op uw giften. Helaas kan de overheid met slechts een symbolisch bedrag in de kosten bijdragen. Steun daarom de collecte aan de deur en op straat of stort uw bijdrage op gironummer 300 of banknummer 70.70.70.600. Laat uw hart spreken nationale hartweeki^^ hartstichting vrienden van de hartstichting Sophialaan 10,2514 JR 's-Gravenhage; giro300, bank 70.70.70.600.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 2