Geef,V ge d. Geef lucht. KRONIEK VAN NOORD-HEVEL AND ,Uit vervlogen tijd Steun het Astma fonds. Postgiro 55055.^ Zeewatertemperatuur speelt grote rol in platvisvangsten RODE KRUIS VAKANTIES IETS VOOR Dat'ut wè us anders of kan lööpe, dan de bedoelieng was, beste vrienden, maeke m'n oalemaele wè us mee. Zö'n he- valletje oa Wullum ök bie d'and. HupDelwaeter. Wullum, da's un struuse veint en ie ei plezier in't leven. Vriendeluk en hezellug vó iederéén, dat is dan ök z'n streven. Ondeugden eit'un netuurluk ök, da ka-je zö behriepe. Toch bin d'r dat nie vee, a laet'un wè us un steekje schiete. Zö'n ondeugd is un neutje, z'n vrouwe is di tehen. Mè Wullum lust'ut hraeg, 't is vo urn un zehen. Voruhhe weke, saemen mee z'n moat, oa ze d'r un paer hedronke. En toen oa Wullum zonder erg, de flesse leeg heschonke. Di zat'un toch wè over in, z'n vrouwe zou ut zö zie-je. En ie wist a oe of't dan hieng, ze was dan hlad nie blie-je. De oplossieng was vlug hevonde, ie vulde de flesse mee waeter. Oe of't varder most? Dat zag um dan wè laeter. D'n óren dag kwam um in uus. Z'n vrouwe zei: 'k Merien un neutje heheve. Wullum schrok z'n eihe wezelöös, ie was ter aest in hebleve. Bliekbaer was't oal hoed hehae, want ie kreeg zelf ök un hlaesje. Ie dronk ut waeter mee z'n óöhen dicht, noe was'tun zelf ut aesje. D'n oaren dag zag tun Merien, die zei: wat bin jie un heméénen. Ik oa histere bie joe twi neutjes op en ik oa't a in m'n béénen. In deze rubriek is het inmiddels mei 1939. Voetbalvereniging D.V.O. uit Kort- gene is kampioen geworden en gepro moveerd naar de 1ste klas van de Z.V.B. Het volgende staat erover geschreven: Er werden van de maximaal 32 punten er 31 gehaald, met een doelgemiddelde van 135 doelpunten voor en 35 tegen, uit 16 wedstrijden. Voorwaar een pro- duktief elftal, wat toen de Kortgeense kleuren hoog hield. Gemeenteraadsverkiezingen staan dit jaar ook voor de deur. Er wordt door de verschillende partijen driftig gead verteerd. In het verleden is er blijkbaar wel eens iets mis gegaan, want onder vele advertenties staat het volgende: Denk er om! Slechts één vakje voor een persoon rood maken. In de gemeente Wissenkerke hebben de linkse partijen een front gevormd en ziehier het ontstaan van Gemeente Be langen. Onder deze naam gaat men de verkiezing in met de volgende kandi daten: C. van Halst, H. C. de Kater, O. de Looff, C. v/d Weele, H. P. Filius, A. C. Swenne, A. G. M. Markusse, M. C. Zuijdweg. De heer J. A. Primus te Kortgene ziet de frietverkoop blijkbaar niet meer zit ten. Hij biedt namelijk te koop aan: „Patates-frites wagen met toebehoren". Aan de H.H. Landbouwers wordt be kendgemaakt, dat op maandag 26 juni a.s. de laatste gelegenheid is voor de tarwemonster keuring. Dit voor de oogst van 1938. De Bond van Noord-Bevelandse paar denfokkers maakt bekend, dat op vrij dag 7 juli een veulenkeuring zal plaats vinden te Kortgene. „De Kleine Bazar" te Wissenkerke heeft een prachtige sortering wasstellen ontvangen. Echt de moeite waard om een kijkje te gaan nemen. J. J. v/d Berge te Wissenkerke vraagt met spoed: „een koewachter". Op 5 augustus is het feest op Kam perland. Dan wordt nl. des namiddags om 3.30 uur de nieuwe muziektent in gebruik genomen. Tevens herdenking 40-jarig bestaan van het fanfarekorps „Ons Genoegen". Het publiek wordt vriendelijk verzocht de vlag uit te steken Op 12 augustus wordt des namiddags om 4 uur ten verzoeke van de fam. Dourleijn, verkocht „het woonhuis met erf" aan de Achterweg te Wissenkerke. Tevens 3 are tuingrond, gelegen in Elba. Op zaterdag 26 augustus is er een groot muziekfestival in het bos van land goed „Sorgwijck". Dit vanwege het 50- jarig jubileum van muziekgezelschap „Apollo". Alle Noord-Bevelandse korp sen werken hieraan mee. Des avonds concerten op de muziek tent in de Voorstraat. Tot slot: grote fakkeloptocht. Koopt een speldje voor de „Apollo"-kas. In de uitgave van 2 september 1939 verschijnt een artikel van de Luchtbe scherming. Boven dit schrijven staat: „Wat iedereen weten moet." Een lijst van materialen, welke in elk gezin no dig zijn voor de zelfbescherming. Men schrikke niet van de opsomming, want vele materialen zijn reeds in elk gezin aanwezig. Hierna volgt een lange lijst, die opsomt wat aanwezig moet zijn. Enkele van deze artikelen wil ik u niet onthouden. Een uitgebreid EHBO-pakket waar onder een jampot gevuld met 75 gram anti-mosterdgas poeder. Per verdieping 2 emmers water. Op zolder een teil met droog zand om een brandbom in te leg gen. Op zolder een schop met een lange steel om een brandbom op te scheppen. Op zolder een hark, om het opscheppen te vergemakkelijken. Een emmerspuit en drie emmers droog zand als voorraad. Een overall, een paar handschoenen, een donkere bril, tegen de brandbom (helder licht). Een paar pannen of een vergiet, die als hoofddeksel kunnen die nen (haarschroeien en hoofdkwetsuren). Een schop, bijl of houweel, een ladder en een stevig touw. Een bel of ander geluidgevend voorwerp. Dit om de aan dacht van reddingsploegen te trekken. Aldus een schrijven van de Lucht bescherming. In dezelfde uitgave staat een bericht van mobilisatie in ons land, waar de strikte neutraliteit van ons land nog eens dik wordt onderstreept. Het artikel eindigt als volgt: „Zo toont ook deze mobilisatie de vreemdeling, dat Neder land paraat is." Veel Noord-Bevelandse zakenmensen zien blijkbaar extra omzet, want velen adverteren met rollen verduisterings papier. Kees van Boven. TAFELTENNIS Slagvast nog zonder succes. Ook de tweede kompetitiewedstrijd in de derde klas is voor Slagvast geen succes geworden. Met 19 was het ge degradeerde MZ 8 veel te sterk voor dit team uit Kamperland. Maar ondanks deze grote nederlaag werd Slagvast niet echt weggespeeld en was er zelfs sprake van vooruitgang. Alleen Jaap Jongh Vis- scher wist een partij en daarmee de eer voor Slagvast binnen te halen. Maar ook z'n teamgenoten hebben het toch niet slecht gedaan. In de komende weken gaat eigenlijk pas echt de kompetitie beginnen. Dan ook zullen de Noord-Bevelanders pun ten moeten gaan pakken om zich in deze klasse te handhaven. Het tweede team heeft dankzij een uitstekend spelende Gerrit de Graag de eerste punten te pakken. Deze speler was het, die met drie overwinningen en met André Nagelhout de dubbel z'n team naar de overwinning leidde. De uit de jeugd komende André Nagelhout speelde ook een prima wedstrijd. Naast de dubbel wist hij nog een partij te winnen, terwijl z'n overige partijen maar net verloren gingen. Daar ook Jaap Meester de eerste partij in winst wist om te zetten, konden de Kamper- landers de punten mee naar huis nemen. Voor het eerste jeugdteam waren er afgelopen zaterdag geen problemen. Met 82 bleven zij hun tegenstanders ge makkelijk de baas. Opnieuw waren het Monique v/d Heyde en Stefan Nagel hout, die de volle winst binnenhaalden. Maar ook Marleen Bardolf wist zich met een partij en dubbel aardig met haar teamgenoten te meten. Programma: Donderdag 16 februari: Slagvast 2 Oudelande 4 (20.00 uur) Vrijdag 17 februari: Zand 5 Slagvast 1 (20.00 uur) Zaterdag 18 februari (jeugd): Zand 7 Slagvast 1 (11.45 uur) Big Smash 1 Slagvast 2 (09.30 uur) KURSUS "THUIS OP SCHOOL" Het Regionaal Educatief Centrum De Bevelanden Tholen start binnenkort weer een tweetal kursussen voor ouders in schoolbesturen, oudercommissies en medezeggenschapsraden. De eerste kursus is helemaal gericht op de medezeggenschap in de school. Achtergronden van de wet op de mede zeggenschap, omgaan met het regle ment, de bevoegdheden en taken van de raad, uitwisselen van ervaringen en ideeën. Het gaat om vier maandagavonden en een vijfde avond volgt later. Kosten: 25,en de kursusplaats: Goes. De tweede kursus is een algemene oriëntatie op de schoolwereld. Onder het motto „Thuis op school" kunnen mensen, die pas betrokken zijn in een funktie of een taak op school, kennis maken met allerlei aktuele zaken. De identiteit van de school, het school werkplan, de (toekomstige) basisschool, medezeggenschap, de taak van een ou dercommissie, enz. In vijf avond, ook op maandag, raakt u goed op de hoogte van wat er tegen woordig gaande is in de wereld van de lagere school. De kosten bedragen 25,en de kursusnlaats is Goes. Voor inlichtingen en aanmeldingen: R.E.C., Singelstraat 7, 4461 HZ Goes, Telefoon 01100-20913/20547. INVULLEN BELASTINGFORMULIER In het kader van de ledenservice van het Christelijk Nationaal Vakverbond worden door het speciaal daarvoor op geleide team van invullers weer de formulieren in inkomstenbelasting in gevuld. Verspreid over de provincie worden in de maand maart weer een tiental zittingen gehouden. Zittings plaatsen zijn: Axel, Geersdijk, Goes, Middelburg, Oostdijk, Oostkapelle, Poortvliet, Terneuzen, Vlissingen en Zierikzee. Verdere informatie is verkrijgbaar bij mevr. Ten Brink op het Dienstencen trum CNV te Goes, Tel. 01100-20310. MENU-TIP Gebakken vis met citroensaus. Benodigd voor 4 personen: vier stuk ken gebakken vis (bijvoorbeeld lekker- bekjes, scholfilets of kabeljauwfilets), 0,75 deciliter room, 75 gram boter, een citroen, zout en peper. Kook de room in op een klein vuur tot er nog ongeveer 0,2 dl over is. Klop hier, van het vuur af, de boter door. Maak deze saus op smaak af met twee eetlepels citroensap, zout en peper en geef de saus direkt bij de warme ge bakken vis. Lekker met voorjaarsgroente en kriel aardappeltjes. Vorige week hadden wij het over Eu ropees grenen. Ditmaal is het weer een naaldhoutsoort: Parana Pine. Herkomst. Parana pine wordt vooral geprodu ceerd in 'de Braziliaanse staat Parana. Maar ook in delen van Paraguay en in Noord-Argentinië. Het is afkomstig van de „Araucaria angustifolia", een matig grote boom (ongeveer 40 m hoog), met een lange rechte stam en een afgeplatte kroon. De Chili pine of apeboom is een ver wante soort. Kenmerken. Parana pine is strogeel tot lichtbruin met soms helderrode strepen. Het heeft een zeer fijne nerf door het vrijwel ontbreken van groeiringen, een gelijk matige struktuur en een rechte draad. Het is ongeveer even zwaar als Euro pees grenen. Eigenschappen. Parana Pine is één van de moeilijkst te drogen houtsoorten; een grote zorg is vereist om kromtrekken en scheuren te voorkomen. Het is matig sterk, ongeveer als Europees grenen. Het is gemakkelijk te zagen en zowel met de hand als machinaal goed te bewerken. Het is matig duurzaam. Toepassingen. Parana pine is één van de belang rijkste export-houtsoort van Brazilië. Het wordt zeer gewaardeerd, omdat het een gelijkmatige struktuur en een fijne nerf heeft en omdat het kwastvrij en in grote lengten te verkrijgen is. Het is uitstekend geschikt voor binnentimmer- werk; het wordt ook gebruikt voor raamwerk van meubels, voor laden, lijstwerk, voor winkelinterieurs en in de carrosseriebouw. Het wordt veel toegepast door doe- het-zelvers omdat het kwastvrij is en gemakkelijk te bewerken. In Brazilië wordt het ook tot multiplex verwerkt dat voor algemene doeleinden bruik baar is. Tot de volgende week. Al in 1849 heeft de vissergbioloog Van den Ende wetenschappelük onderzoek gedaan naar het azen van verschillende platvissoorten. Aast een vis „op zicht" of speelt de reuk of smaak ('s nachts of overdag) een (grote) rol. Schar, schol, tarbot en bot, azen vaak op gezicht. Maar bot en schol zün ook met reuksporen (aminozuren, inktvis- of mossel-aroma „sappen") te lokken. Van de tong is bekend, dat ze vooral op reuk en smaak haar prooi (liefst in het donker) zoekt. Het reuk-orgaan van de paling is iets heel byzonders. Biologisch onderzoek, heeft ook aan getoond, dat de maag van diverse plat vissoorten veel eerder leeg is, als de zee watertemperaturen hoog zijn, bijvoor beeld tussen zestien en negentien graden. Het voedsel van een schol of schar ver teert bij 10 graden Celcius (water-tem peratuur), in 24 uur; bij 17 graden in 16 uur of minder. Andere onderzoeken tonen aan, dat de maaginhoud van diverse platvissoor ten 's nachts binnen 7 tot 10 uur ver teert, als het water 17,6 tot 18,2 graden is. Wat dp tong betreft, is al eens vast gesteld, dat de maarginhoud vier maal zo snel verteert bij 17 tot 19 graden, als bij 10 graden. In zuurstofrijk, schoon zeewater van 17 tot 19 graden, aast de tong ook overdag op diepten, waar enige schemering is. Vooral in de vloed met „dik" water (minder zicht) is de tong ook overdag vaak aktief. Ze gooit het zand van haar lijf (met een omega-sprong) en gaat op voedseltocht. Van de tong is uit biolo gisch onderzoek gebleken, dat ze vaker kleine porties voedsel zoekt. Andere roofvissen willen in korte tijd hun maag nog wel eens flink vullen. Het is in de praktijk bewezen, dat in kustgebieden met hogere zeewater-tem peraturen (Belgische, Franse en Zeeuw se kust) de tong vaak ook overdag „los komt" op# voedseltocht. Wat de boomkorvissers en tongvissers op zee ondervinden, weten ook de er varen zeehengelaars, die wat verder kijken dan hun neus lang is. De meeste vissers en zeehengelaars weten beslist niet, dat de stijging van de zeewater temperaturen van groot belang is voor de vangbaar-heid van vis, die dan erg aktief aast op zoek naar voedsel. De hoogste zee watertemperaturen zijn te vinden in het Zeeuwse en Zuid-Hol- landes kustgebied. Er zijn meer zonne- uren (minder bewolking). Ook de zui delijke ligging speelt een rol. Ook de enorme zandbanken, die bij eb door de zomerzon gekoesterd worden, zorgen bij de zeer geleidelijke komst van het vloedwater (over dat warme zand van de banken en de stranden) voor een extra stijging van de zeewater-tempe raturen. Als er op de Wadden door de bad gasten bij 16 graden gezwommen wordt, is het bij Zoutelande en Wetskapelle of Domburg allang 17 of 18 graden Cel sius in zee. Wie de zeer hoge water temperaturen van een Veerse Meer en Gre velingen bekijkt (gedurende vele zomermaanden), snapt er wellicht wat meer van. Een bijkomend ekonomisch voordeel buiten de visvangsten, de viskinderka- merfunkties, enz., is het toerisme. VOORLICHTINGSBIJEENKOMST TE COLIJNSPLAAT Op woensdagmiddag 22 februari a.s. organiseert Stichting Welzijn voor Ou deren een voorlichtingsbijeenkomst voor ouderen vanaf plm. 55 jaar. Het onderwerp is „Veiligheid in en om het huis." Twee dames van de Pro vinciale Vrouwenraad, mevr. Veerbeek en mevr. Kempen, zullen dit onderwerp nader toelichten, ook brengen zij folders mee. Deze bijeenkomst wordt gehouden in het bejaardentehuis „Rustoord" en be gint om half drie. De entree is VOORLICHTINGSBIJEENKOMST TE KORTGENE In het Pensiontehuis „Noord-Beve land" te Kortgene wordt weer een voor lichtingsbijeenkomst gehouden voor ou deren. Ditmaal is het onderwerp „Alter natieve Geneeswijzen", met name de iriscopie (het stellen van diagnose via de ogen) en het gebruik van planten in de geneeskunde. Hiervoor heeft Stichting Welzijn voor Ouderen dhr. M. v/d Berge uitgenodigd. Deze bijeenkomst is op maandagavond 20 februari a.s. en begint om half acht. De entree is gratis. HET WETEN WAARD Ververs dagelijks het drinkwater van uw huisdier, ook al is de drinkbak nog niet leeg. Water dat enkele dagen blijft staan, vervuilt en wordt een bron van bakteriën. Geef niet alleen de hond, maar ook vo gels en katten in de maanden met de r een portie levertraan. U kunt bij alle huisdieren enkele druppels op hun voed sel laten vallen. Zün de aardappelen te zout, maak er dan puree van met flink wat melk: Als het vlees niet gaar is, verdeel het dan in dikke plakken en laat ze nog een poos sudderen in de jus. Bescherm uw gepolitoerde meubelstuk ken door ze goed in de was te zetten. De bedekking blijft dan beter beschut. Laat goudhamsters niet los in de ka mer. Niet alleen knagen zij gaten in gordijnen en meubelen. Maar bovendien klimmen zij graag heel hoog en vallen vaak zo ongelukkig, dat ze hals of rugge- graat breken. THEMA-AVOND GROEP VOOR WEDUWEN EN WEDUWNAARS De groep voor weduwen en weduw naars die wekelijks bij elkaar komt in j het pand van Fiom, aan de Varkens- mai'kt 1 te Middelburg, houdt dinsdag 21 februari a.s. een thema-avond. De heer Priester, beveiligingsfunktio- naris bij de gemeente-politie Middel burg, geeft deze avond voorlichting over inbraakpreventie. Bent u weduwe of weduwnaar en heeft u interesse, dan bent u van harte welkom. De avond begint om 19.30 uur en de toegang is gratis. i lül 'lil II I i Ruim rasa's»H Vraag inlichtingen bij het Nederlandse Rode Kruis aid Welzijnszaken tel.070- 469595. postbus 28120- 2502 KC s-Gravenhage

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 2