mi De H.V.P. in de winter Uit vervlogen tijd4 Afscheid van dhr. M. Nijsse als havenmeester van de vissershaven te Colijnsplaat Vrijdagmiddag 3 februari j.l. werd in het Dorpshuis „De Brug" te Colijns plaat officieel afscheid genomen van de heer M. Nijsse, als havenmeester van de vissershaven aldaar. De heer Nijsse was vergezeld van zijn vrouw en kin deren. Het gemeentebestuur was vertegen woordigd door het voltallige college van burgemeester en wethouders met de se cretaris. De burgemeester, mevr. E. J. Hoogendijk - van Duijn, heette de aan wezigen welkom. Het gezelschap bestond uit vertegenwoordigers van gemeente lijke, provinciale en rijksdiensten, waar mee de heer Nijsse in zijn werk te ma ken had en voorts met afvaardigingen van vissers, vissorteerders, vismijn en watersportvereniging. De burgemeester merkte op, dat dhr. Nijsse eerst op 1 oktober 1980 in dienst van de gemeente kwam, omdat toen de rijks vissershaven naar de gemeente toekwam. De heer Nijsse werkte vanaf 1955 bij Rijkswaterstaat, aanvankelijk bij het Drie-eilandenplan; later, vanaf 1 april 1961, als havenmeester te Co lijnsplaat. Zij schetste de taak van een haven meester en de vele veranderingen, die sedert 1961 en vooral ook sedert 1980 aan de orde kwamen. Vooral de ver groting van de haven tot jachthaven was een bijzondere verandering die aan alle kanten aanpassing vroeg. Door het gebruik als vissershaven, als jachthaven maar ook als aanleghaven voor de rondvaartboot zult u aan uw betrekking een groot aantal kennissen hebben overgehouden, aldus spreekster. Zij verwachtte trouwens niet, dat Nijsse nu de vele vrije tijd in ledigheid zal doorbrengen, gezien zijn aktiviteiten in diverse besturen, zoals voorzitter van „Rustoord" en bestuurslid van de Dorps gemeenschap en andere plaatselijke za- ken. De heer Nijsse maakt gebruik van de VUT-regeling. Als dank voor zijn werk bood de bur gemeester Nijsse een boekwerk aan, ter wijl mevrouw Nijsse bloemen in ont vangst mocht nemen. Om een beetje het I geduld te belonen voor de vele keren, I dat u alleen zat. Ik hoop, dat daar nu verbetering in komt, aldus de burge meester. De heer Nijsse sprak een woord van dank voor dit afscheid en aan alle aan wezigen voor hun komst. Hij merkte op in dit vak prettig te hebben gewerkt, ook al was dat de ene keer eenvoudiger dan de andere. Zoals gebruikelijk bleef het gezel schap hierna nog even bijeen om op meer persoonlijke wijze afscheid te ne men. Op het moment van het afscheid kon nog geen naam van een opvolger worden benoemd. De burgemeester zei te verwachten, dat de benoeming op korte termijn kan gebeuren. TAFELTENNIS Slechte start van Slagvast. Al in de eerste wedstrijd van de voorjaarskompetitie is het Slagvast dui delijk geworden, dat het niveau in de derde klas veel hoger ligt dan in de vierde klas. Het op bezoek zijnde Arne- muiden 3 gaven de Noord-Bevelanders geen enkele kans om voor een verras sing te zorgen. Pas in de vijfde partij slaagde Jaap Jongh Visscher erin tegen te scoren: 14. Daarna was het weer de beurt aan Arnemuiden. En hoewel Slagvast niet slecht speelde, liepen de bezoekers toch gemakkelijk naar een 18 voor sprong. Hans v/d Kraan was nog de enige die voor Slagvast een partij wist te winnen: 28. Toch moet het mogelijk zijn voor Slagvast hun plaats in de derde klas te behouden. Als dit team aan het tempo gewend is geraakt, gaan zij zeker voor verrassingen zorgen. In de komende we ken zal dat blijken. Voor het tweede team begint Scal- dina een obcessie te worden. Werd er vorig jaar tweemaal met 46 verloren van het vierde team, nu werd er met 46 verloren van het vijfde team uit Zierikzee. En alweer was het een ne derlaag, die niet nodig was geweest. Alleen Gerrit de Graag haalde met twee overwinningen een ruime voldoen de. Jan Leendertse en Jaap Meester, beiden met één overwinning, hadden te weinig zelfvertrouwen om dit team naar een overwinning te loodsen. Het tweede jeugdteam werd afgelopen zaterdag door Goese Polder 4 kansloos naar een 100 nederlaag gespeeld. Programma: Dinsdag 7 februari: Kapelle 4 Slagvast 2 (19.30 uur) Donderdag 9 februari: Slagvast 1 MZ 8 (20.00 uur) Zaterdag 11 februari: Jeugd: Slagvast 1 Yerseke 2 (9.30 uur) Het is in 1939 crisis wat de klok slaat. Distributie, mobilisatie en grote werk loosheid, de kranten uit die tijd staan er vol van. Toch zijn er ook prettige dingen te melden. Zo wordt het 40-jarig jubileum van Harmonie „Wilhelmina'' met een Festi val gevierd, evenzo het 50-jarig bestaan van „Apollo" te Wissenkerke. En wordt de voetoalvereniging van Kortgene kam pioen en promoveert naar de eerste klas van de Z.V.B. Publieke verkopingen zijn er ook vele. Zo wordt op 7 januari in Hotel „De Kroon" ten verzoeke van de erven van de heer G. Israel, het woonhuis aan de Zuid-Achterweg te Wissenkerke ver kocht, tevens 3.98.80 ha weiland aan de Molenweg aldaar. Ten verzoeke van de heer P. H. Ta- zelaar te Colijnsplaat wordt verkocht: het woonhuis met stenen schuur en erf. Ook het woonhuis, schuur, varkenshok van J. de Fouw te Colijnsplaat gaat onder de hamer. Boomkweker P. C. Kramer uit Wis senkerke heeft appel-, peren- en prui- mebomen te koop. C. A. Versluijs te Geersdijk heeft „speenoude biggen" te koop. „Ons Genoegen", het fanfare-gezel schap uit Kamperland geeft op 28 ja nuari een uitvoering in de o.l.-school, aanvang 06.30 uur. „Apollo" uit Wissenkerke doet het zelfde in „De Kroon" op 1 en 2 februari. De Gez. Pikkaart te Kortgene vinden dat het nu tijd is om te kopen, aldus een advertentie. Damesjaponnen, ook grote maten, 1,damesschoenen 85 cent en flanellen onderjurken 30-50 cent. De Gebrs. Dieleman te Wissenkerke hebben een kelderwind verloren. Deze kan tegen beloning worden terugbezorgd Wed Elenbaas te Wissenkerke in krui denierswaren, manufacturen, sigaren en sigaretten, gaat bij contante betaling wapenzegels geven. Chr. Zangvereniging „Soli Deo Gloria" o.l.v. dhr. M. de Mol en het kinderkoor ..De kleine lofstem", o.l.v. dhr. J. Melis, geven op 16 februari een uitvoering in de Ned. Herv. Kerk te Kamperland. E.M.M. te Kortgene geeft ook een uit voering in Hotel „De Korenbeurs". Te vens zal opgevoerd worden het blijspel „De Aardschok". De aanvang is 7 uur en de toegangsprijs is 50 cent. Op zaterdag 4 maart is er in „De Stadswijnkelder" te Kortgene een da- vex-ende lach-avond. Op zal treden Willy Derby, bekend van radio en film. Zijn nieuwste succeslied „Scheiden doet lij den" zal ook ten ^ehore worden ge bracht. C. de Regt Iz. te Kampei-land heeft 1500 kg Zeeuwse Bonte zetpoters te koop klasse A, voor 7 cent per kilo. A. van Halst te Geersdijk vertrekt naar Kortgene. De Rijwielzaak en Zadel makerij worden overgedaan en voort gezet door E. W. van der Heijde. De Looff's Bloemisterij te Wissenkerke heeft weer volop kamer-, rots-, vaste- en perk-planten in voorraad. In een extra raadsvergadering van de gemeente Wissenkerke wordt 900, ter beschikking gesteld voor aanschaf materialen luchtbescherming. Gekocht moeten worden: stafkaarten, kijkers, gasmaskers, zaklantaarns, telefoontoe stellen, alarmeringstoeters, schuimwa- gen a 50 liter voor Kamperland, af schermingsmateriaal, rubber-handschoe nen en laarzen voor gasvei-kenning, enz. Abr. Flikweert en vrouw te Wissen kerke maken bekend, dat hij hun melk zaak hebben overgedaan aan de heer W. L. Leendertse. Op donderdag 4 mei bestaat Harmonie gezelschap „Apollo" 50 jaar. De vereni ging werd opgericht door de heer L. Haai*man. Indien de tijdsomstandighe den dit toelaten, zal dit jubileum in de tweede helft van 1939 feestelijk worden herdacht. De Muziekvereniging te Kamperland biedt bij inschrijving haar Muziektent te koop aan. Briefjes kunnen worden ingeleverd bij H. D. Meulenberg. De Gez. Pikkaart te Kortgene in ma nufacturen zijn naar elders vertrokken. A. Smallegange maakt daarom bekend, dat door hem de zaak is overgenomen. Tenslotte nog dit. Te koop: „Kloek met kuikens". Te bevragen bij J. Karstanje te Wissenkerke. Kees van Boven. JAARVERGADERING VAN DE BRANDWEER UIT KAMPERLAND Op vrijdag 3 februari j.l. hield de brandweer van Kamperland haar jaar- vei-gadering. Na een openingswoord door de voorzitter, las de secretaris de no tulen en zijn jaarverslag. De comman dant gaf hierna een algemene beschou wing over het afgelopen jaar. Na het officiële gedeelte spelde bur gemeester Wisse de medailles op voor 12,5 jaar dienstverband aan L. Sandee en M. de Kam voor 15 jaar. Het diploma 1ste klas werd uitgereikt aan B. Wilderom en diploma 2de klas aan J. Wilderom. Voor pompbediende: L. de Vos; voor hulpverlener: L. de Vos, A. v/d Borst en M. Clement en voor hoofdbrandwacht A. v/d Borst. Tevens werden benoemd voor com mandant: L. Sandee; plv. commandant: G. v/d Kreeke; 1ste pompbediende: P. v/d Kreeke en 2de pompbediende: L. de Vos. De vergadering werd besloten met een mosselmaaltijd en een gezellig samenzijn WIE HELPT Stichting „Europa-Kinderhulp" regio Zeeland zoekt dringend gastgezinnen. We staan weer voor onze vakanties, waarnaar iedereen met verlangen uit ziet. Niet alleen in ons eigen land, maar ook buiten onze landsgrenzen. In Frank rijk, Engeland, Duitsland en Nederland kijken kinderen weer hoopvol uit of er gastgezinnen in Nederland zijn, die een plaatsje aan tafel en een bed voor een vakantie van ongeveer 3Va week willen vrijmaken. De „Stichting Europa - Kinderhulp" stelt zich ten doel om kinderen uit kans arme gezinnen in Nederland op verhaal te laten komen en hun ouders even te ontlasten van de zorg voor hun kind. Meestal gaat het om kinderen die geen vader of moeder hebben, of kinderen uit woonkazernes, die geen speelruimte hebben en waarvan de ouders nood lijden. De leeftijden van de kinderen variëren van 6 tot 14 jaar. Wat is een gastgezin? U als gastgezin neemt gedurende een periode van 3V2 week een kind op in uw gezin. De bedoeling is, dat het kind gewoon in uw gezin meedraait. Belangrijk voor het vakantiekind en voor het gastgezin, dat één der gast ouders de taal spreekt van het kind, zodat het kind zich makkelijker bij u thuisvoelt. Mocht er onverhoopt sprake zijn van ziekte of ongeval/schade tijdens de va kantie, de kin££ren zijn voor de gehele vakantie-peridae via de stichting ver zekerd. Kosten van het verblijf en voeding van het kind komen geheel voor reke ning van de gastouders. Een niet gemakkelijke, maar een ont zettend dankbare taak, omdat deze kin deren deze vakantie broodnodig hebben, om deze kinderen geen „kind van de rekening" te laten worden. Op dit moment zijn er in Zeeland al veel gastgezinnen, die het kind jaar op jaar weer met open armen ontvangen. We komen echter toch nog gastouders tekort om hel aantal kinderen een plaatsje te geven. Een tekort aan gastgezinnen betekent voor de desbetreffende kinderen een enorme teleurstelling, hetgeen voorko men kan worden door u zich op te geven als gastgezin. Hier volgen de vakantie-periodes van de kinderen: Nederland: van 16-07-84 tot 04-08-84. Frankrijk: van 02-07-84 tot 26-07-84 en van 24-07-84 tot 17-08-84. Engeland: van 23-07-84 tot 13-08-84. Duitsland: van 23 07-84 tot 16-08-84. Als u interesse heeft en er iets voor voelt om een plaatsje vrij te maken voor een kind, dient u zich zo spoedig mo gelijk aan te melden bij mevr. E. Lossie, Cort. v. d. Lindenstraat 59 te Goes, Telefoon 01100-15687. Ook voor infor matie. Gastouders die zich opgeven zullen bezcoht worden door één van de mede werkers van de stichting voor een nader gesprek. De kinderen rekenen op U! BADMINT0N-N1EUWS Zaterdag 4 februari: Jeugdteam boekt overwinning zonder een gespeelde wedstrijd. Zatei'dag j.l. behaalde „Wissenkerke 2" een wel zeer gemakkelijke overwinning. Het jeugdteam van „Kolibrie" had n.l. laten weten dat ze verhinderd waren en onmogelijk konden komen spelen. Dat betekende dat de punten in dit geval naar „Wissenkerke" gingen en er dus een 80 overwinning werd geboekt. Gelukkig kon er die middag wel een oefenwedstrijd gespeeld worden, want het seniorenteam (dat reeds klaar is in de kompetitie) was bereid als tegen stander te fungeren. De volgende wedstrijd voor het jeugd team is zaterdag 11 februari a.s. uit spelend tegen „Terneuzen 17". Maandag 6 februari: Ook op deze dag werd er gespeeld, 's Avonds moesten de heren, die „Wis senkerke" in de na-kompetitie vertegen woordigen, het opnemen tegen de af vaardiging uit Heinkenszand. De einduitslag wei-d 153 in het voor deel van „De Stenge". Voor „Wissen kerke" speelden: Johan Ce vaal, Tonny Wilderom en Jacco Paardekoper. Voor u, die vindt dat, voorlichting nuttig is. Voor u, die besluit deze wintermaanden nog iets te gaan doen. Voor u, jong of oud, man of vrouw. Voor u, komt de huishoudelijke en kon- sumentenvoorlichting HVP met de vol gende kursussen. Op Colijnsplaat. Zelf kleding maken: 6 lessen. Start woensdagmorgen 14 maart om 9 uur in het Dorpshuis „De Brug". Kamerplanten, 3 lessen: le les: alge mene voorlichting kopen en verzorgen; 2e les: meebrengen en bespreken zieke en moeilijke planten; 3e les: stekken, scheuren, verpotten en ruilen. Start: woensdagavond 22 februari in „De Brug" Aanmelden bij: mevr. E. Soetekouw, Dr. Maasstraat 11, Tel. 01199 -450. Geersdijk. Ook daar gaan we praten over het verzorgen van kamerplanten. Deze kur- sus is juist bedoeld voor u, die zegt: bij mij lukt het toch niet. Wie weet, lukt het na deze cursus wel! U, die kamer planten gezellig vindt, kom allemaal, op 28 maart, 11 en 14 april van 9 tot 11.30 uur naar het Drenthehuis. Kosten 5,25 per persoon/per les. Aanmelden bijmevr. M. Kouwer, Westweg 7, Tel. 01108- 1358. Kats. Stoelen opknappen. Stoelen zijn vaak weer als nieuw te maken, als u ten minste de juiste technieken kent. Stoe len matten en bekleden is te leren en het resultaat is meestal zeer de moeite waard. Bovendien kan het u geld be sparen. Start: donderdagmiddag 23 fe bruari om 13.00 uur in het Nieuw Zee landhuis. Aanmelden bij: mevr. S. Zuidweg, Oostzeedijk 12, Tel. 01109-236. Kamperland. Broodwetenswaardigheden. De alom bekende en gezellige kursus. U leert zelf brood bakken en nog véél meer. Start: maandagavond 12, 19 en 26 maart. Zelf kleding maken. Op donderdag morgen 15, 22 en 29 maart en 5, 12 en 19 april. Koop vast een leuk stofje, de rest komt dan wel goed. Reparaties in huis. Voor deze kursus: lees de mededelingen elders in dit blad. Alle kursussen worden gegeven in het De Casembroothuis. Aanmelden bij mevr. C. Sandee, Noordstraat 42, Tel. 01107 - 1624. Kortgene. Op donderdagmorgen 29 maart, 12 april en 3 mei wordt er voor u, als in woners van Kortgene en omstreken, ge start met een kursus: Geld en konsu- mentenzaken. We gaan samen met u op ontdekkings tocht langs vele voetangels en klemmen van het konsument-zijn. Wat is er alle maal te koop en hoe ontdekken we kwaliteit. Ook zaken als reklame, ga rantie, keurmerken, kopen aan de deur of op afbetaling; het komt allemaal aan bod in deze kursus. Het is een pi'aatkursus met opdrach ten, dus er kunnen best 20 mensen te gelijk deelnemen. Breng uw ideeën of ervaringen mee, dat kan nuttig en ge zellig zijn. Deze kursus is bedoeld voor mannen en vrouwen. Aanmelden bij: mevr. A. Wiskerke, Prinsendijk 1, Tel. 01108 - 1241. Wissenkerke. Ook hier bestaat de mogelijkheid om voorlichting te krijgen over het verzor gen van kamerplanten. Inhoud van de kursus: zie onder Colijnsplaat en Geers dijk. Data: donderdagmorgen 29 maart, 5 en 12 april, aanvang 9 uur. Op 19 april gaan we één morgen be steden aan het kweken van kruiden, vervolgens kan er dan in juni, dit in overleg met de deelnemers, kookles ge geven worden, met de zelfgekweekte kruiden. Ook bestaat de mogelijkheid gekweekte verse kruiden te leren ge bruiken in de keuken. Plaats: Dorpshuis, aanvang: 9 uur. Aanmelden bijmevr. Geelhoed - Kempe, Tuindorp 9, Tel. 01107 - 1460. Neem geen risico, meldt u vlug aan, dat voorkomt teleurstelling. De HVP wenst u veel succes FOTOGRAFIE IN NEDERLAND 1920-1940 IN ZEEUWS MUSEUM TE MIDDELBURG Als vervolg op de reizende tentoon stelling „Belicht Verleden", die de vroegste geschiedenis van de Neder landse fotografie in kaart bracht, brengt de Dienst Verspreide Rijkskollekties nu „Fotografie in Nederland 19201940". Voor de ontwikkeling van de Neder landse fotografie waren de jaren twintig en dertig van doorslaggevend belang. De massaproduktie bracht het fototoestel in handen van grotere groepen van de bevolking. Naast de beroepsfotograaf, die studioportretten en bruiloftsfoto's maakte en die artistieke landschaps foto's leverde aan familietijdschriften, verscheen de oprechte amateur. De mas sale hantering van het beeldmiddel fo tografie maakte enerzijds, dat men nuchter tegen het medium aankeek en anderzijds, dat er veel nieuwe mogelijk heden om de foto te gebruiken, ontdekt werden. De internationale tentoonstelling FIFO in Stuttgart in 1929 konfronteerde onze fotografen met buitenlandse prestaties, die grote indruk maakten. De nieuwe fotograaf wilde niet langer imitatie schilderijtjes maken, maar een eigen fotografische taal ontwikkelen. Paul Schuitema, Piet Zwart en Gerrit Kiljan waren de eersten, die met de fotografie als een nuchtere en zakelijke techniek de wereld van alledag bena deren. Dat leverde een nieuwe visie. Zij pasten hun foto's vooral toe in de re klame en ijverden voor een gedegen foto-opleiding in Nederland. Arbeidersfotografen legden onver bloemd de gevolgen vast van de crisis en het opkomend fascisme. Ook jongere fotografen Eya Besnyö, Carel Blazer, John Fernhout en Cas Oorthuys richtten zich op de sociale reportage. Foto's uit de Spaanse burgeroorlog en het vooroorlogse Zuid-Afrika getuigen daarvan. In de loop van de jaren dertig raak ten de fotografie ingeburgerd in kranten en tijdschriften. Speciale fotobladen werden uitgegeven. Fotoboeken bezon gen de schoonheid van ons land, terwijl ook de modefotografie aarzelend begon. Voor de wetenschap werd de fotografie een onontbeerlijk medium. De Neder landse fotografie werd volwassen. Dit rijk geschakeerde overzicht van de Nederlandse fotografie 1920—1940 werd voof de Dienst Verspreide Rijks kollekties verzoi-gd door het Haags Ge meentemuseum in nauwe samenwerking met de Afdeling Fotografie van het Prentenkabinet der Rijksuniversiteit te Leiden. De tentoonstelling is te zien van 6 februari tot 30 maart 1984 in het Zeeuws Museum te Middelburg. Uitsluitend op werkdagen van 1017 uur en zaterdag 3 en 10 maart van 13.3017.00 uur. Burgerlijke etend KORTGENE Geboren: 17 januari: Martine, d.v. J. M. de Looff en W. Nieuwdorp; 21 ja nuari: Sjors, z.v. I. I. Koole en G. J. de Wit; 23 januari: Neyah Marcelo Denise, z.v. H. T. W. M. van der Aa en B. M. Bonnen. Ondertrouwd: 9 januari: A. J. de Bilde en A. M. Finucane; 11 januari: J. M. Aai-noudse en T. Boot; 27 januari: D. H. Wabeke en P. L. van Goudswaard. Overleden: 12 januari: Machiel J. van Hee, oud 81 jaar, w.v. M. C. N. Haring man; 31 januari: Job Jansen, oud 81 jaar, e.v. J. P. Quist. WISSENKERKE Geboren: 7 jan.: Paula, d.v. J. P. Bouterse en B. van Beek; 13 jan.: Maatje Hendrika Maria, d.v. A. v/d Maas en M. Schot; 23 jan.: Johanna Maria, d.v. W. D. Kaashoek en T. J. van der Kooi. Ondertrouwd: 11 jan.: Ronald J. F. Meuldijk en Fatima Abdoun. Getrouwd: Geen. Overleden: 4 jan.: Janna A. Wester- weele, 49 jaar, e.v. G. Pieper; 19 jan.: Hubertus M. de Dreu, 42 jaar; 19 jan.: Jan A. Kastelein, 67 jaar; 23 jan.: Gregor C. M. Schroder, 62 jaar. KONTAKTMIDDAG VOOR BORSTKANKERPATIENTEN Op woensdagmiddag 15 februari a.s. houdt de After Care-groep van Goes weer de maandelijkse kontaktmiddag voor vrouwen, die een borstoperatie of -amputatie hebben ondergaan. Op deze middag zal mevr. J. van Dom melen, diëtiste, spreken over voeding in bijzondere omstandigheden. Deze middag wordt gehouden in het gebouw van de P.M.D., Zonnebloem- sti-aat 53 te Goes. Aanvang 14.00 uur, einde plm. 16.00 uur. SUCCES VOOR BRASSBAND "ONS GENOEGEN" De Brassband „Ons Genoegen" uit Kamperland heeft afgelopen zaterdag een eerste prijs behaald met 100 punten op het winterconcours van het KNF te Goes, in de 3de afd. voor brassbands.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 4