Geef.V Gevlucht, KRONIEK VAN NOORQREVELANÜ Raadsvergadering Kortgene Steun het Astma fbnds. Postgiro 55055.^ Jazzmuziek in Wissenkerke Wè us weze visse, beste vrienden. De mééste zulle dat beslist wè us heprobeert Mè toch dienk uk weinug mee un dob bertje. Nou, toen Nelus mee un dobbertje hieng visse, was dat ók d'n ééste keer. Un dagje visse. Dorus en Nelus waere vrolukke klanten, ze waere a jaeren kameroads. Ok hienge ze wè us op stap, 't waere dus hoei-je moats. Volhende weke oa ze vrie en di zaete ze over te praeten. Wat zouwe ze hae doeë, a praetend liepe ze deur de straeten. Dorus kwam op un idee: ze zouwe hae visse. Dat was un leuke bezugheid, da kon nie misse. Di zaete ze dan d'n oare weke an de waeterkant. Saemen te tuuren mee un engel in d'r and. Nelus von'tut prachtug, 't was d'n ééste keer. Ie was nog nööit wiste visse, wanneer hieng dien dobber op en neer? Dorus zat rustug te kieken, toen kwam hijhend Nelus an. Hae't nie hoed, vroeg Dorus, je kiekt zö heschrokke man? Jae, riep Nelus, mööi-je us luustere, ei jie nog un nieuwe dobber bie? D'n mienen is hezonke en un nieuwen, die ek hlad nie! Bij de aanvang van de gemeenteraads vergadering, die op donderdag 2 februari te Kortgene is gehouden, boden de leer lingen van de openbare MAVO-school te Kortgene een petitie met 711 hand tekeningen aan de burgemeester mevr. E. J. Hoogendijk - van Duin aan, waar in werd geprotesteerd tegen opheffing van de school per 1 augustus 1985. Ook werd een brief aangeboden voor mi nister Deetman, waarin werd gevraagd om de school te laten bestaan en zo niet, of de leerlingen van de brugklas hun MAVO-diploma dan toch in Kort gene mogen behalen. De burgemeester beloofde minister Deetman te zullen inlichten. Met de aanbieders van de petitie zei ze het bij zonder te betreuren dat de school ge sloten zal worden. Dat vonden ook de verschillende woordvoerders in de ge meenteraad. Dhr. Van Damme zei, dat een stukje traditie uit ons midden wordt wegge nomen. Juist in het jaar dat de MAVO, voorheen ULO, 60 jaar bestaat, moeten de deuren dicht. Deze maatregel doet pijn, niet alleen bij leraren, leerlingen en ouders, maar zeker ook bij de hon derden oud-leerlingen. Het ULO-diplo- ma was destijds vaak een eerste aanloop naar een verdere maatschappelijke car rière en vele oud-Noord-Bevelanders hebben hun vooraanstaande positie, die ze momenteel bekleden, niet in de laat ste plaats te danken aan de basis die in onze school is gelegd. Fusiebespre kingen met de Goese Scholengemeen schap en de Van Dusseldorpschool heb ben niets opgeleverd. Maar met hen was in ieder geval te praten. Dat was niet het geval met de chr. MAVO te Wissenkerke. Ze weigerden zelfs om met ons rond de tafel te gaan zitten op zoek naar oplossingen. Over die handelswijze zijn geen woorden te vinden. De VVD-fraktie zal met pijn in het hart het voorstel tot opheffing van de school steunen. Mevr. Heijers zei namens de CDA- fraktie, dat de kleine school de laatste jaren met kunst en vliegwerk een vak kenpakket kon aanbieden, waarover we onze waardering uitspreken. Zij hoopt dat alle leerlingen in de toekomst een schooltype zullen vinden, wat bij hen past. Zij zei er op te vertrouwen dat de leerkrachten zorg zullen dragen voor een goede aanpassing op de nieuw gekozen school. Tenslotte sprak ze de hoop uit, dat de leerkrachten van onze MAVO, als alles achter de rug is, er in zullen slagen een nieuwe werkkring te vinden. Dhr. Huibregtse zei namens de PvdA- fraktie dat vele leerlingen in de school het startpunt in hun maatschappelijke carrière hebben gevonden. De kwaliteit van het onderwijs staat nog altijd op hoog peil. Dit is niet in de laatste plaats te danken aan de grote inzet van de docenten. Ook liggen de voordelen van een kleine school voor de hand. De PvdA-fraktie acht koncentratie van leerlingen op mammoetscholen een wezenlijke verarming voor onze kinde ren. Desalniettemin meent de regering het bestaanrecht voor deze, voor de leefbaarheid onmisbare voorziening, te moeten beëindigen. Wij vragen ons af of er geen kleine mogelijkheid is om de voorgenomen sluiting af te wenden. De 'eventuele' opheffing van de school zal ook zijn negatieve uitstraling hebben op de economische bedrijvigheid in Kort gene. Wat zullen de gevolgen zijn voor de middenstand en voor het dorpshuis. Het is voor ons allen een hard gelag. Bewondering hebben we voor de moti vatie van docenten, die ze in deze lang lopende kwestie hebben opgebracht. We vragen ons ook af, wat de kon- sekwenties zijn van het niet-onderwij zend personeel met name aan het schoonmaakpersoneel en de beheerder van het dorpshuis. We zijn er van over tuigd, dat het college al het mogelijke heeft gedaan voor een juiste afbouw regeling. We betreuren het in hoge mate dat het schoolbestuur van de chr. MAVO in Wissenkerke niet eens bereid was tot het voeren van konstruktief overleg, aldus dhi\ Huibregtse. Tenslotte is hij van mening, dat de voorlaatste alinea van uw toelichting niet in overeenstemming is met het raadsbesluit. Ook dhr. Blankenstijn vindt het jam mer, dat de school op Kortgene gaat verdwijnen, al vond hij een openbare school te eenzijdig. Dat het aantal leer lingen er terugloopt, zag hij in het pro pageren van geboortebeperking. Ook is recreatie in onze gemeente niet voor delig voor het inwonertal. Dit en het steeds grote aantal kleine gezinnen heeft ook een negatieve invloed op de school. Hij hoopt echter ook dat het besluit van de regering wordt teruggedraaid. Nadat alle sprekers hun lof hadden uitgesproken over het werk van de do centen, werd de vergadering geschorst om overleg te plegen over het voorstel van de PvdA om een ontsnappings clausule toe te voegen aan het voorstel. De bedoeling van dhr. Huibregtse was, om een amendement aan het besluit toe te voegen dat, wanneer het tij zou keren, het besluit kon worden teruggedraaid. De raad stemde hiermee in eerste ter mijn in. De burgemeester zei echter dat er geen konkrete aanwijzingen zijn dat het tij zal keren en we moeten geen illusies wekken dat er mogelijkheden zijn. Het is noodzakelijk om nu de school op te heffen. Een tweeslachtig besluit bete kent waarschijnlijk dat we het terug krijgen. Dan is het te laat voor een goede afbouw. Na weer een korte schorsing wilde de voltallige raad een intentie-verklaring toevoegen, dat alles zal worden aan gegrepen wat tot behoud van de school in Kortgene zou kunnen leiden. Alle frakties staan achter de suggestie van de PvdA. Bij het punt „mededelingen" stond dhr. De Looff stil bij het groot aantal aanvrgaen voor een eenmalige uitkering (102). En ook dhr. De Smit vond het spijtig, dat zovelen in het welvarende Nederland moeten aankloppen voor een eenmalige uitkering. Omdat Kortgene geen belang meer heeft bij voortzetting van de gemeen schappelijke regeling meting luchtver ontreiniging in Zeeland, werd besloten tot opheffing hiervan en niet de 0,10 per inwoner voor voortzetting beschik baar te stellen. Met algemene stemmen werd verder besloten tot vaststelling deelsubsidie verordening bovenlokale vrijwilligers organisaties. Bij een voorstel tot subsidiëring aan het Zeeuwse Biologisch Museum vond dhr. Geelhoed het prijzenswaardig, dat het Zeeuws Biologisch Museum te Dom burg wil trachten om zonder subsidie te kunnen rondkomen. Een voorstel om geen subsidie te ge ven aan Scouting Noord-Beveland, was voor alle frakties aanleiding om het beleid van die groep af te keuren. Er worden dure akkommodaties aan geschaft en men krijgt geen overzicnt over het aantal leden. Het gevraagde bedrag gaat de perken te buiten, aldus mevr. Van Oeveren. Dhr. Geelhoed is het met mevr. Van Oeveren eens en vroeg zich af wat wo.'dt er door zelfwerkzaamheid gedaan. Dhr. De Smit vond dat een verkeerd beleid wordt gevoerd. Eerst moet alles financieel geregeld zijn eer men om subsidie komt en niet andersom. Ook dhr. Blankenstijn vond het on verantwoordelijk om op deze wijze te subsidiëren. Het verzoek om te subsidiëren voor de aanschaf van een bouwkeet als groepshuis werd dan ook verworpen. Een voorstel om een voorbereidings- besluit te nemen met het oog op de bouw van een nieuwe bedrijfsruimte op een terrein aan de Molenweg bij Co- lijnsplaat ten behoeve van Verburg Holland b.v. te Colijnsplaat, was voor dhr. Blankenstijn aanleiding om zijn genoegen hierover uit te spreken. Een groot bedrijf in onze gemeente blijft hierdoor behouden. Dhr. De Looff zou graag zien, dat de voorbereiding in versneld tempo zou kunnen geschieden. Nadat dhr. De Smit de hoop had uit gesproken, dat een en ander in 1984 gerealiseerd kan worden, zei wethouder Van der Weele, dat we de bouwaan- vragen afwachten om het plan dan zo vlug mogelijk te realiseren. Drie discussieronden waren nodig om een voorstel bestemmingsplan „Bebouw de kom Colijnsplaat" te behandelen. Dhr. De Smit pleitte namens de CDA- fraktie voor een ruimere opzet. We moe ten ondernemerschap in het klein sti muleren. Volgens hem moet het ook mogelijk zijn om bestaande woningen voor andere doeleinden te gaan gebrui ken. Er ligt een dorpsvernieuwingsplan dat inhoud dient te geven aan de ver betering van een dorp als bijvoorbeeld Colijnsplaat. Het plan houdt in, dat de woningen weer een volume krijgen die gevraagd en gewenst wordt. Hij pleitte voor een soepele regeling en zich niet te star te binden. Ook mevr. Van Oeveren vroeg zich af of we ons niet te veel vastpinnen op dit voorstel. Dhr. Blankenstijn wil ook, dat er meer ruimte komt. Dhr. De Looff wil het bestemmings plan als hoofdlijn zien met mogelijk heden voor aanpassing. Na de eerste rond zei de burgemeester, dat men voorzichtig moet zijn met af wijkingen. Wethouder Van der Weele denkt dat de raad bang is dat het voor stel afschrikwekkend zal werken. Hij heeft die angst niet. Eike aanvraag zal worden behandeld. Na de tweede schorsing zegt dhr. De Looff bij zijn standpunt te blijven. Het is een goede zaak, dat we van bestem mingsplannen uitgaan. Als we hiervan afwijken is het hek van de dam. Iedere aanvraag soepel beoordelen is echter nodig. Dhr. De Smti wil dat het voorstel teruggenomen wordt en na een behan deling in de commissie ruimtelijke or dening weer wordt ingediend. De burgemeester betreurt dat alleen de PvdA het voorstel steunt. Een terug name betekent een stagnatie van drie maanden. Ze stelde nadrukkelijk, dat het om een bestemmingsplan gaat. Er moet niet alleen duidelijkheid betracht worden naar mensen die zich eventueel willen vestigen. Strakke regels vormen de duidelijkheid naar de burger. De raad is er om de vinger aan de pols te houden. Omdat er geen meerderheid voor het voorstel is, wordt dit teruggenomen. Zeer tegen de zin van de burgemeester. Het voorstel om de 32 bezwaarschrif ten ongegrond en één gegrond te ver klaren, moet nader worden getoetst. Met algemene stemmen werd verder een voorstel aangenomen om afwijzend te beslissen op een verzoek van de vere niging prot. christelijk basisonderwijs te Colijnsplaat, om middelen ter be schikking te stellen voor vervanging van twee hoofd-toegangsdeuren van de Open Hof-school te Colijnsplaat. De heren De Smit en Blankenstijn vinden dat een juiste konklusie is ge trokken, omdat het achterstallig onder houd is. Met algemene stemmen werd vervol gens een voorstel aangenomen om de financiële middelen beschikbaar te stel len voor de bouw van 5 woningwet woningen te Kats. Als opdrachtgever fungeert de chr. woningbouwvereniging Zuid- en Noord-Beveland te Goes. Datzelfde gebeurt ook met een voorstel voor financiering renovatie van 7 wo ningwetwoningen te Kortgene. Zonder kommentaar wordt verder be sloten 37.500,beschikbaar te stellen voor de achterpaden van de te renoveren woningen in de Wilhelminastraat te Kortgene en de West-Havenstraat te Colijnsplaat, zijnde respektievelijk 20.000,— en 17.500,—. Bij een voorstel om 24.800,be schikbaar te stellen voor het aanleggen van een weg met een oprit naar de Kaaidijk bij de nieuw gebouwde wo ningen, vroeg dhr. Van Damme waarom die verbetering niet wordt aangebracht voor de nummers 2329. Dhr Blankenstijn is blij met het voor stel en mevr. Heijers wil daar een par keerverbod. Nadat wethouder Van der Weele een en ander had uiteengezet, blijft dhr. Van Damme het een vreemde zaak vinden dat er een gedeelte niet wordt verhard. We moeten ze dan verder in de modder laten ploeteren. Met algemene stemmen wordt het voorstel aangenomen en ook een voorstel om het pand Ierenestraat 4 te Colijns plaat aan dhr. M. Bakker te verkopen. Het pand is getaxeerd op 20.000, Tot een commissie voor het nazien van de rekeningen over 1982 worden mevr. J. A. de Looff - de Wild en de heren C. J. van Damme en W. Huibregt se benoemd. Als vertegenwoordiger in het alge meen bestuur van de VW Noord-Beve land wordt dhr. W. Huibregtse benoemd in de plaats van dhr. C. J. van Damme, die tot voorzitter van de VW is be noemd. Bij de rondvraag vroeg dhr. De Looff aandacht voor on^gewaaide lichtmasten bij het sportterrein. Dit is een levens gevaarlijke situatie. Wethouder Van der Weele vroeg hem om door zelfwerk zaamheid de masten van tuien te voor zien. Verder vroeg De Looff inlichtingen over de verkoop van de school te Co lijnsplaat en wilde hij weten of er fi nanciële ruimte is om visserschepen aan te kopen. Tenslotte wil hij, dat er een bushalte bij De Boogerd komt. Dit laat ste zal met de AMZ worden besproken. Mevr. Heijers vroeg om een betere bestrating in De Boogerd. Wethouder Van der Weele zei, dat door de ontwik kelaar eerst alles moet worden afge werkt, eer de gemeente alles kan over nemen. Tenslotte wees dhr. Geelhoed op de moeilijkheden met het draaien van de autobussen in de Dorpsstraat te Kats. Ook hier zal aandacht aan worden be steed. De vergadering wordt gesloten, waar bij de burgemeester zei het bijzonder jammer te vinden, dat een belangrijk voorstel niet is aangenomen. H.V.P. VRAAGT AANDACHT VOOR KAMPERLAND EN OMGEVING Voor de beginnenden „doe-het-zelver". Voor de huisvrouw „van-alle-dag". Voor jong en oud. Voor mannen en vrouwen. Komt op Kamperland de kursus „Re paraties in huis", 6 lessen van 21ls uur. Start: donderdagmorgen 23 februari om 9 uur. Deze cursus is bedoeld voor mensen, die tot nog toe die kleine karweitjes in huis niet zelf durfden te doen. Ge oefend wordt het aanzetten van stek kers, het vervangen van een kraan leertje, eenvoudige isolatie aanbrengen, enz. Ook de aanschaf en het onderhoud van veilig en goed gereedschap komt aan de orde. Aanmelden: zie elders in dit blad. Ook kunt u op Kamperland nu reeds aanmelden voor aktiviteiten in het na jaar, zoals: breien, verzorgen van ka merplanten, geld en konsumentenzaken. Graag willen wij van u vernemen welke dag en welk uur u het liefst aan onze kursussen zou willen deelnemen. Aanmelden: zie mededelingen elders in dit blad. Vi'ijdag 10 februari a.s. zal in het Dorpshuis te Wissenkerke het bekende Amstei'damse Jazzorkest „Lazy Mama and her jazz orchestra" optreden. Het dorp Wissenkerke staat al twee weken bol van muziek, vanwege het projekt „Muziek", dat de scholen in dit dorp organiseren. Vrijdag 10 februari is er in het Dorpshuis een grootse af sluiting van dit projekt. Eerst zullen de kinderen samen met hun ouders van 19.00 tot 20.00 uur ge zellig met muziek bezig zijn. Maar om 20.30 uur barst het muzikale geweld pas echt los, als het 11 man sterke jazzorkest begint te spelen. Met 10 instrumentalisten (o.a. 3 koper- en 3 rietblazers) en 1 zangeres, zullen ze jazz uit de twintiger jaren ten gehore brengen. De band treedt voor het eerst op in Zeeland en voorlopig blijft het ook bij deze ene keer. De scholen vonden dit een te unieke gebeurtenis om het orkest alleen voor de ouders te laten spelen. Vanaf 20.30 uur staat het Dox-pshuis dan ook voor iedereen open. De zaal is open om 20.15 uur. En vanaf 20.30 uur kan er onder het genot van een drankje en een dansje geluisterd worden naar bekende num mers van oa. Hendex-son, Ellington, Oli ver, Morton en Williams. „Lazy Mama and her jazz orchestra" speelt van 20.30 tot plm. 23.00 uur. De komende 4 houtwijzers zullen wij een aantal houtsoorten beschrijven. We beginnen met de naaldhoutsoorten gre nen en Pax-ana pine. Daarna komt het loofhout aan de beurt met beuke- en eikehout. GRENEN (Europees). Herkomst. Europees grenen, afkomstig van de grove den, is een van de meest ge bruikte handels-houtsoorten. De grove den komt van nature voor in het grootste deel van Europa en Midden-Azië. Zwe den, Finland en Rusland zijh grote ex porteurs van het hout. De grove den is een boom van middel matige afmetingen, 20 tot 30 meter hoog en met een diameter tot 60 cm, soms iets meer. Kenmerken. Europees grenen heeft roodachtig bruin kernhout, dat schex-p afsteekt te gen het licht gekleurde spinthout. De gx-oeiringen zijn duidelijk zichtbaar. De struktuur van het hout is verschillend, naar gelang de snelheid waax'mee het is gegroeid. Van het langzaam gegroeide, fijnnervige Nooi'd-Russische en Scandi navische hout tot het veel sneller ge groeide hout uit zuidelijker delen van Eui'opa. Het bevat hars en heeft een wisselend aantal kwasten. Het heeft een voor naaldhout middelmatig gewicht, maar is in vex-gelijking met loofhoutsoorten als eiken en beuken veel lichter. Eigenschappen. Grenen is gemakkelijk en goed te drogen. Het heeft, zijn gewicht in aan merking genomen, goede sterkte-eigen schappen. Het is gemakkelijk te be werken. Het is niet resistent tegen rot, wanneer het langdurig aan vocht wordt blootgesteld. Toepassingen. Het hout woi'dt naar gebruiksmoge lijkheden gesorteerd. Het betere hout is bestemd voor fijn timmerwerk en, in beperkte mate (maar plaatselijk erg be langrijk) voor meubels. Het grootste deel van de grenenproduktie wordt als bouw- hout gebruikt. Verd-er voor kratten en kisten. Na verduux-zaming kan het voor dwarsliggers en palen worden gebruikt. Het is een belangrijke houtsoort voor cellulose en mechanische pulp en voor spaanplaten. Tot de volgende week.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 2