Geef,V ged.~ Geef lucht. KRONIEK VAN NOORQ-&EVELANQ HliHi Raadsvergadering Kortgene Steun het Astma fbnds. Postgiro 55055.^. Je za't mè meemaeke, beste vrienden. Je dienkt da-je 't hoei-je doet en ut bliekt toch verkeerd te wezen. Mientje overkwam dat ök. Nie hewasse, toch nat. Mientje en Keetje, twi ouwe mensen, oa nog weinug te wensen. Ze oat best nae d'r zin, as die twi-je waere d'r hin. Mientje dee voor oalebei-je wasse en Keejte dee op de spullen passé. De waste stieng 's maendags bie de deure, dan most Keetje d'r nie mee leure. Mientje nam ut dan mee en zo waere ze best tevree. Mientje hieng ok oaltied d'eendjes voere, want Keetje oa last van d'r schoere. Dus dee ze dat d'n lesten tied alléén, ze was zelf npg best ter béén. Ut tasje mee bróód stieng ök klaer om d'n oek, dus kon Mientje bie d'eendjes op bezoek. Ze maekte nog un lekker ommetje, want d'r scheen un keurug zonnetje. Afijn, ze henoot d'r zó mè van, zó kwam ze dan bie de viever an. d'Eendjes wiste a wi of't om was behonne, ze kwaeme dan ók a anhezwomme. Mientje wachtte op de schaere, tot ze d'r oalemaele waere. Toen pakte ze 't tasje rezuluut en schodde ut in 't waeter uut. d'Eendjes schrokke d'r eihe aest dóód, want in 't tasje zat hin bróód. 't Was de waste van Keetje die di lag, ze schrok vrééd toen ze dat zag. Mee un stokje ei ze oalus d'r uut hehaele en wee trug hedae in de plastiek baele. Helokkug, hin één oa hekeke, mè da's toch hin waer hebleke. Want noe wete julder ut ök; da Mientje nae d'r waste dee visse mee un stok. Bos en rekreatie. Da laatste jaren hebben een storm achtige ontwikkeling van allerlei vor men van rekreatie met zich meegebracht De openluchtrekreatie is er daar één van. Steeds meer mensen willen in hun vrije tijd naar buiten, de natuur in. Daardoor wordt, zowel door overheden als door ondernemingen, veel aandacht aan rekreatiemogelijkheden besteed. Er worden grote bedragen geïnvesteerd in rekreatieve voorzieningen op allerlei ge bied. Zo worden er bos- en natuurge bieden voor rekreatie toegankelijk ge maakt en worden rekreatiebossen aan geplant. De openluchtrekreatie speelt zich voor een groot deel af in bossen. De beheer ders van deze bossen moeten zich op deze ontwikkeling instellen. Bosbeheer is, als gevolg daarvan, momenteel bijna altijd gericht op veelzijdig gebruik en daarbij wordt extra aandacht besteed aan de rekreatie. Er wordt bij dat beheer gestreefd naar het behoud van alle funkties van het bos, ook het behoud van de rust en van de wilde flora en fauna, die voor een groot deel de kwaliteit van Bij de aanvang van de ingelaste ge meenteraadsvergadering te Kortgene op maandag 16 januari j.l., sprak de bur gemeester de beste wensen uit voor alle ingezetenen. Zij sprak de hoop uit, dat de onzekerheid kan worden weggenomen of er al of niet werkgelegenheid zal komen. Hierna werd een bezwaarschrift be handeld dat was ingediend door de Stichting Huishoudelijke en Consumen tenvoorlichting H.V.P. „Regio Zuid" en één van de basketbalvereniging Delta-C. te Colijnsplaat, tegen de inhoud van het jaarprogramma specifiek welzijn 1984, zoals dat door de gemeenteraad op 27 oktober 1983 is vastgesteld. Met alge mene stemmen werd besloten deze be zwaarschriften niet ontvankelijk te ver klaren. Verder kwamen in behandeling be zwaren van de protestants interkerke lijke stichting voor maatschappelijke dienstverlening op Zuid- en Noord- Beveland (PMD), het Sociaal Centrum en de sportvereniging te Kats. Met al gemene stemmen werd besloten de eerste twee bezwaarschriften gegrond te verklaren, zoals ook het voorstel van b. en w. was. Over het derde punt verklaarde dhr. De Looff, dat de fraktie van de PvdA daarover verdeeld is. Niet over het be drag, maar over de procedure die daar bij is gevolgd. Hij wil met de procedure het rekreatiegenoegen bepalen. De bos sen zijn voor de rekreatie van veel belang, doordat men daar rust en stilte, beschutting en zuivere lucht vindt. De bezoekers van bossen genieten er van de natuur, van de schoonheid van het landschap, van de planten en van de dierenwereld. Er moeten daarbij wel maatregelen worden getroffen, dat de rekreatie het bos niet schaadt. Dat geldt zowel het beschadigen van de plantengroei als de verstoring van de dierenwereld. Het be heer van bosgebieden ten behoeve van de rekreatie moet bijna altijd gepaard gaan met het houden van toezicht en het begeleiden van het publiek. Het is meestal nodig bepaalde ge deelten af te sluiten voor publiek. Daar mee kan worden bereikt, dat waarde volle elementen van het bos geen ge vaar lopen, terwijl het publiek toch genoeg bewegingsvrijheid krijgt. Indien de rekreatiedruk erg groot is, kan het noodzakelijk zijn het publiek alleen op bepaalde wegen en paden toe te laten of door middel van excur sies rond te leiden. Tot de volgende week. opnieuw starten, maar op een andere wijze subsidiëren. Ook dhr. Van Damme heeft geen be zwaar van subsidiëren, maar door het op de wijze te doen zoals is voorgesteld, schept men precedenten. Dhr. De Smit vindt het niet elegant, dat Kats niet op de hoorzitting is ver schenen. Dat vind ook dhr. Blanken- stijn, maar afgezien daarvan vindt hij subsidie geven op de voorgestelde wijze niet aantrekkelijk. De burgemeester wil in de geest van de bedoeling handelen. Als er subsidie wox-dt gegeven, kan dat aanleiding zijn voor grotere aktiviteit. Ook zij vindt het jammer, dat niemand op de hoorzitting is verschenen. Vragen die er waren, hadden dan aan de orde kunnen komen. Het niet verschijnen op de hoorzitting zou volgens dhr. Huibregtse kunnen zijn, dat men zich vergist had in de datum. In tweede termijn verklaarde dhr. Blankenstijn niet tegen het geven van subsidie te zijn, maar om het behan delen van de spelregels. Dhr. Van Dam me vindt dat we principieel op de ver keerde weg zitten. Hij is positief voor een andere regeling. Dhr. De Smit vraagt nadere toelichting aan wethouder Van Noort en dhr. De Looff heeft er geen bezwaar tegen dat subsidie wordt ge geven, maar op een aanvaardbare pro cedure. Wethouder Van Noort zegt dat was Uitgegaan dat het leden van de sport vereniging waren. Niet komen op een hoorzitting is geen reden om af te wijzen. Hij was van mening, dat er beter ge ïnformeerd had moeten zijn. De beraad slagingen worden even geschorst. Na de heropening zegt de burgemees ter, dat iedereen subsidie wil geven, maar op een andere grondslag. Op basis van artikel 16 kan toegestemd worden voor een subsidie aan Kats. Er is ruimte hiervoor gegeven. Het gaat er bij de aanvragen niet om op welke wijze de aanvraag gehonoreerd wordt. Nadat wethouder Van Noort erkend had, dat er fouten zijn gemaakt, gaat men akkoord met het geven van sub sidie op een andere wijze. Een volgend punt is een voorstel tot aankoop van diverse perceeltjes grond te Kats. Aan de Kerkstraat zullen door de Stichting Samenwerking Goes een drietal woningwetwoningen worden ge bouwd tussen de huisnummers 8 en 14. In verband met de ontsluiting van de achtererven van deze woningen is het noodzakelijk, dat de gemeente de eigen dom verwerft. Dhr. De Smit wil weten hoe het komt, dat aan dhr. J. de Wild een bedrag van 30,per m2 wordt betaald en aan de ambachtsheren van Cats 50,per m2. Ook dhr. De Looff vraagt waarom niet één lijn is getrokken. Dhr. Blan kenstijn is vierkant voor het voorstel en dhr. Van Damme wil weten wat de motivatie is van die verschillen in prijs. Wethouder Van der Weele zegt dat een en ander door onderhandelen tot stand is gekomen. Aan de eis van de ambachtsheren voor een prijs van-/ 50, was niet te ontkomen. Aan de eige naren van kadastrale percelen sektie G 126, 127, 128 en 129 wordt een sym bolisch bedrag van 1,geboden, om dat deze eigenaren eveneens het voor deel van een achteruitgang krijgen, het geen ook een vermogenswaarde ver tegenwoordigt. Iedere eigenaar is hier mee akkoord. Dhr. Van Damme vraagt of de ver kopers wisten, dat er zoveel prijsverschil was. Dat is het geval, aldus wethouder Van der Weele. Dhr. Huibregtse kan begrijpen, dat dhr. De Wild daar tegenaan zit te hik ken. Ook dhr. De Smit is het met dhr. Huibregtse eens. Die ongelijkheid stuit tegen de borst. Wethouder Van der Weele kan zich voorstellen, dat er bezwaren zijn. Ook hij was oorspronkelijk niet enthousiast. In de onderhandelingssfeer 'bleken de ambachtsheren niet bereid onder de 50,te gaan. Niettegenstaande bezwaren over de ongelijkheid, is het voorstel toch aan genomen. De vergadering wordt hierna gesloten. CONCERT VAN BRASS-BAND "WILHELMINA" IN NED. HERV. KERK TE COLIJNSPLAAT De Brass-Band „Wilhelmina" zal op vrijdagavond 3 februari een concert ver zorgen in de Ned. Herv. Kerk te Co lijnsplaat. Het programma zal bestaan uit bekende melodieën, koraalmuziek en hymtunes. Ook zal de ouverture voor Brass-Band „The Seventh" (componist Meindert Boekei) uitgevoerd worden. Dit nummer is het concoursnummer, wat de band de volgende dag op het muziekconcours te Goes zal spelen. Duur van het concert: ongeveer een uur. Er is vrije entree en de aanvang is om 19.45 uur. Allen hartelijk welkom. START ÉÉN-OUDERGROEP Woensdag 15 februari a.s. start Fiom- Zeeland opnieuw met een groep voor alleenstaande ouders. Deze groep is be doeld voor alleenstaande moeders en vaders, die de behoefte hebben om sa men met anderen die in een vergelijk bare situatie zitten, van gedachten te wisselen; ervaringen door te praten en zo hulp en steun van elkaar te krijgen om de nieuwe levenssituatie die een echtscheiding met zich meebrengt te leren aanvaarden en verwerken. Naast praten staan ook gezelligheid en ontmoeting centraal. De opzet van de Fiom is om de groep tien bijeenkomsten te begeleiden en daarna aan de groep zelf over te laten wat men verder wil. De bijeenkomsten vinden plaats in het Fiom-gebouw aan de Varkensmarkt 1 te Middelburg, 's avonds om 20.00 uur. Meer inlichtingen en een folder zijn te verkrijgen bij het Fiom, Telefoon 01180-27311. KENNISMAKINGSAVOND VOOR WEDUWEN EN WEDUWNAARS De groep voor weduwen en weduw naars, die wekelijks bij elkaar komt in het gebouw van de Fiom, Varkensmarkt 1 te Middelburg, houdt dinsdag 7 fe bruari a.s. wederom een kennismakings avond. Mensen, die kortere of langere tijd alleenstaand zijn, door verlies van hun partner, worden in de gelegenheid ge steld lotgenoten te ontmoeten. Praten met anderen over uw situatie, begrip en ontspanning vinden, het kan veel steun geven. De kennismakingsavond begint om 19.30 uur tot plm. 22.00 uur. U bent van harte welkom! Nadere inlichtingen en een folder zijn te verkrijgen bij Fiom-Zeeland, Telefoon 01180-27311. WEDSTRIJD TER GELEGENHEID VAN DE NATIONALE VIERING VAN DE BEVRIJDING OP 5 MEI Ter gelegenheid van de nationale vie ring van de bevrijding op 5 mei a.s. in Middelburg worden alle kinderen en jongeren in Zeeland van 9 tot 25 jaar uitgenodigd deel te nemen aan een grote wedstrijd onder het thema „bevrijding en verdraagzaamheid". Er zijn drie leef tijdscategorieën: van 9 tot en met 12 jaar, van 12 tot 15 jaar en van 15 tot 25 jaar. Brieven met aanwijzingen en richt lijnen voor de wedstrijd zijn gezonden naar alle Zeeuwse scholen lager en voortgezet onderwijs en de Zeeuwse jeugdorganisaties. Op schoolhoofden en direkteuren, alsmede op onderwijzers en leraren is een beroep gedaan de deel neming van leerlingen en studenten te stimuleren en te begeleiden. Bij voorbereiding en uitwerking van het plan voor deze wedstrijd heeft de Zeeuwse Culturele Raad een belangrijk aandeel gehad. De raad heeft ook een aantal deskundigen aangetrokken om als juryleden te fungeren. Het ligt ver der in de bedoeling de mooiste inzen dingen in de verschillende leeftijdscate gorieën een plaats te geven in het Zeeuwse deel van de nationale tentoon stelling die rond de bevrijdingsherden king in Middelburg zal worden gehou den. De jongeren kunnen uit drie moge lijkheden kiezen om op hun wijze in te gaan op het thema „bevrijding en ver draagzaamheid": een opstel, verhaal, verslag, interview of iets dergelijks, een gedicht of gedichten, en in de derde plaats een tekening, een schildering, een collage, een stripverhaal, een prenten boek, een ontwerp voor een affiche, e.d. Voor de mooiste inzendingen zijn prij zen beschikbaar. In de brief die het in het Provincie huis zetelende werkcomité nationale be vrijding 5 mei 1984 aan hoofden en di rekteuren van de scholen en aan de jeugdorganisaties heeft gezonden wordt er o.a. op gewezen dat het bij deze wed strijd gaat om aktuele zaken, om onder werpen van onze tijd, in de relatie tot de 5e mei 1945: de bevrijding toen was geen afgesloten hoofdstuk. Hierbij kan worden gedacht aan discriminatie op grond van geloof, ras, geaardheid, poli tieke opvatting, aan tolerantie en in tolerantie, aan onrecht, isolement, on derdrukking, uitbuiting en aan verzet daartegen. Alle werkstukken individuele zowel als kollektieve moeten vóór 1 maart a.s. binnen zijn bij de Zeeuwse Culturele Raad in Middelburg. HET WETEN WAARD Verschoten bruine kokosmatten maakt u weer fris door ze schoon te maken met een oplossing van overmangaanzure kali en heet water. Oude witte gordijnen die niet meer goed wit te krijgen zijn, wast u in lindebloe semthee. Ze krijgen dan een mooie crè me kleur. Witte glacé handschoenen maakt u schoon met een papje van meel of mag nesia en tetra. Zodra de vloeistof ver dampt is, het overgebleven poeder weg- borstelen en de handschoen, terwijl u ze aan hebt, goed „kneden" om ze weer soepel te maken. Spek, tarwebrood en bevroren vlees la ten zich veel gemakkelijker snijden met een warm mes. Laat uw konijnen op wat droog brood of rijshout knabbelen, dan krijgen ze geen lange tanden. Zorg ook dat er al tijd een bakje drinkwater voor ze staat. Houdt de warmte in huis. Zorg voor een goede afdichting van naden en kieren. Breng tochtband aan langs de ramen. Wilt u een ruit ondoorzichtig maken, bestrijk deze dan met een oplossing van was en terpentijn. Smockwerk wordt lelijk als het aan de goede kant gestreken wordt. Haal het over een bolder of met behulp van ie mand, die uw strijkijzer vasthoudt, over de onderkant van dat strijkijzer. Een snjjbonenmolen smeert u met wat glycerine, daar dit geen onaangename smaak aan de bonen geeft. Uw bontmantel maakt u schoon door in- en uitwrijven met zemelen. Daarna zachtjes uitkloppen en zonodig voor zichtig uitkammen. AFSCHEID OP GEMEENTE SECRETARIE VAN KORTGENE VAN M. v/d WEELE-VAN STRIEN Vrijdag werd in het gemeentehuis van Kortgene afscheid genomen van Mattie van der Weele - van Strien, typiste-re ceptioniste ter secretarie. Aan haar werd reeds eerder zwangerschapsverlof ver leend. In een bijeenkomst, waarbij het vol tallige college van burgemeester en wet houders en het gehele secretarieperso- neel aanwezig was, dankte burgemeester E. J. Hoogendijk - van Duijn de schei dende voor de wijze, waarop zij sinds 1977 haar werk had gedaan, aanvan kelijk op 5 dagen, later op 4 dagen per week. Zij prees haar voor de wijze, waarop zij tegenover bestuur en publiek optrad. Haar dankwoord liet zij ver gezeld gaan met bloemen en met het oog op de toekomst met een zilveren rammelaar. De secretaris, M. Meesen, onderstreep te de woorden van de burgemeester na mens de medewerkers. Hij noemde Mat tie een goede collega, met een eigen me ning en wil, maar vooral ook met ver draagzaamheid en vriendelijkheid naar de anderen. Namens de collega's bood Ellie Slim- men - Schrier een ketting en armband in zilver aan. Inmiddels heeft Moniek Augustijn te Kortgene de plaats van Mattie van der Weele ingenomen. De levensduur van uw theedoeken ver lengt u door ze telkens na het afdro gen uit te spoelen. Zeep- en vuilresten die het weefsel aantasten, worden dan op tijd verwijderd. De goede volgorde bij het afwassen is: glaswerk, zilver, kopjes enz., borden, messen en tenslotte de pannen. Bewerkt Indisch koper krijgt een mooie glans indien het na het schoonmaken wordt nageborsteld met benzine. Koper groen verwijdert u met ammoniak. Een vuile spons wordt weer als nieuw als u deze 24 uur in een oplossing legt van 125 gram zout op 1 liter water. Pitrietmeubelen mogen niet met zeep gereinigd worden, u moet deze schoon maken met sterk pekelwater en even tuele vlekken bleken met waterstofpe roxide. Hebt u het „weer" in uw ruiten, dat zijn min of meer zwarte plekken, dan is het enige middel: Nieuwe ruiten. Dit weer is namelijk niet te verwijderen. Het poeder van fijngestampte eierdop- pen is een goede mest voor potplanten. Zelfs de zuurste appels zijn eetbaar. Rasp ze en doe er een schepje suiker dooi-. Dit smaakt ook lekker op de bo terham. Indien wit geëmailleerde pannen van binnen beschadigd zijn, kunt u dit her stellen met emaillelak. Dit is in de han del verkrijgbaar. Blijft uw pan na het afwassen nog rui ken naar de vis die er in kookte? Doe er dan een lepel zout in, zet de pan op de warmtebron en blijf een poosje met een lepel het zout wat omroeren. De vis lucht zal dan verdwijnen. Dik leder moet, als we het moeten snij den, eerst geweekt worden in water.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 2