Geef,V geld. Geef lucht Taaipraatje KRONIEK VAN NOORQ-BEVELANQ Raadsvergadering Wissenkerke „Uit vervlogen tijd Steun het Astma Fonds. Postgiro 55055.^ yy y./ -"" - MM»"'55 x,'~- - -- y ,v^ Julder kenne oal wè dat he voel, beste vrienden, 'k bedoele da-je dienkt da iederéén nae je stae te kieken. As kind is dat élemaele un verschrikkieng. Deur zukke mensen wor ter ök oaltied wat hedae dat a d'aandacht trekt. Die mensen dienke' beslist da ze anders bin dan un oare, of nie? Anders of nie. 'k Was nog kleine, toen behon ik ut a te zien. Ze zaete oal nae mien te kieken, oak wat van d'r an meschien? Ak hieng kuiere mee m'n moeder, netjes over de stoepe. Wier d'r wee nae m'n hekeke, want ik trapte oaltied in ondepoepe. Om un boodschap nae de wienkel, oaltied was dat un toer. Iederéén stieng wee te kieken, d'r viel un staepel blikken over de vloer. 'k Hieng op reis nae m'n tante, toen hebeurde ut a wee. In de trein wier wee hekeke, 'k zat opheslote op de w.c. Oaltied wor ter nae m'n hekeke, 'k worre d'r hlad zenewachtug van. 't Hae wè over zei m'n moeder. Mè kieke julder nie mi dan? CeeBee. Aangeplante bossen. Door de mens aangepaste bossen moe ten op een passende wijze tegemoet ko men aan de steeds toenemende vraag naar hout en produkten die daar vanaf geleid zijn. De negentiende eeuw was een tijdperk van ongelimiteerde kap van de bossen, vooral in Noord-Amerika, waar de voor raad onuitputtelijk scheen. De natuur had de bossen doen groeien zonder dat daar kosten mee gemoeid waren: de mens kon ze met voordeel oogsten en aan de toekomst werd nauwelijks ge dacht. Toen het bijna te laat was, verklaar den natuurbeschermers met als woord voerders Glifford Pinchot en president Theodore Roosevelt, dat ondoordachte exploitatie slechts kon leiden tot een catastrofe in de economie en het levens milieu. De mens zou niet alleen de res terende bossen moeten bewaren, maar het was ook dringend nodig om de re serves weer op te bouwen die reeds De eerste raadsvergadering van de gemeente Wissenkerke in het jaar 1984 vond maandag 16 januari j.l. plaats. Zij was voltallig bijeen en stond onder voorzitterschap van burgemeester P. Wisse. De notulen van de vorige verga dering werden onveranderd vastgesteld. Uit de mond van de voorzitter kwa men toen de volgende mededelingen. Gezien de grote belangstelling in Kam perland voor de kleine woningen die aldaar geboqwd worden, is het nuttig te bezien of dit ook niet voor Wissen kerke mogelijk zal zijn. Het is verder misschien te overwegen om de verblijfsrecreatie uit te breiden door middel van vergroting van be staande projekten. Daarnaast moet er meer aandacht komen voor de overlast van de recreanten voor de eigen in woners. De disco-avonden waren menig maal een bron van discussie. Het wordt tijd, dat we de persleidin gen naar de centrale zuivering gaan aanleggen, omdat deze op papier na genoeg klaar ligt. Tenslotte wenstte hij een ieder een voorsoedig 1984. De ingekomen stukken gaven geen aanleiding tot discussie. Een zevental stukjes grond in eigen dom van de gemeente werden verkocht aan particulieren. Ze waren gelegen aan Westhavendijk en Spuidijk. De heer Sandee pleitte ervoor om meer van deze stukjes grond als ge meente te verkopen. Zeker als men als gemeente daar toch geen belang meer mee heeft. Volgens de voorzitter was dit ook het streven van het college. De woning Middenstraat 33 in Wis senkerke werd voor een bedrag van 15.000,verkocht aan J. de Smit. De heer Meulenberg vroeg nog wel hoe dat nu zat met de achteruitgang van deze woning, nu deze door hekken was afgesloten. Maar volgens de secre taris moest men een onbelemmerde uit- vernield waren en om opnieuw de toe komst van de bossen in te plannen. Van primair belang bij het ontwerpen van aangeplante bossen is het begrip „duurzame opbrengst". In eenvoudige bewoording betekent dit dat als de bo men 50 jaar nodig hebben om kaprijp te worden, er jaarlijks een vijftigste deel van het bos mag worden gekapt en een zelfde deel ook her-beplant moet worden. De ervaring heeft geleerd, dat het voordelig is om vanaf het begin veel meer bomen te planten dan men later, als ze kaprijp zijn, wil oogsten. Er kun nen zo ongeveer tienmaal zoveel worden geplant, want een wisselend aantal zal de jeugdjaren niet overleven, doordat zij worden opgegeten door konijnen of in- sekten, bezwijken aan een ziekte of worden onderdrukt door onkruiden. Bo vendien zal een aantal bomen periodiek worden gekapt om andere groeiende bomen meer plaats te geven. Tot de volgende week. gang verzekeren. Ging dit niet goeds- schikt, dan kon men dit via gerechte lijke weg afdwingen. De tarieven van de sportakkommo- daties en de dorpshuizen werden met 3% verhoogd. Als lid in het algemeen bestuur van „De Betho" werd gekozen de heer J. A. W. Wisse. Uit het proefprojekt Specifiek Wel zijn 1984 kreeg de gemeente Wissenkerke een bedrag van 7.977,Dit kon be stemd worden voor lokale voorzieningen De heer Hamelink vroeg wat er met het geld ging gebeuren. En zag het liefst op korte termijn een voorstel. Maar volgens de heer Sandee moest men he lemaal geen doel zoeken, omdat men al personeelskosten genoeg had. De voor zitter besloot met de suggesties af te wachten, waarna een voorstel in de raad zou komen. De beslissing over de bezwaarschrif ten van de P.M.D., de Goese operette vereniging en het Sociaal Centrum werd verdaagd met 30 dagen. De nieuwe bezoldiging en alles wat daarmee samenhangt van het brand weerpersoneel in de gemeente Wissen kerke bracht nogal wat tongen in be roering. De voorzitter sprak over een uitvoerig overleg met beide korpsen en daaruit was ook voortgekomen, dat men geen aanstelling van een centrale com mandant in de gemeente wenste. De heer Sandee vond het jammer, dat geen vergoeding voor cursussen meer werd gegeven in de toekomst. Omdat er wellicht toch bijscholing nodig zou zijn. De heer Hamelink vond dat het ka rakter van vrijwilligheid een eind zoek, was, gezien het materieel en de ver goeding moest men meer spreken van een professionele instelling. Het is juist, dat vaste vergoedingen belastbaar zijn, dit geldt nl. ook voor de vergoeding van raadsleden. Het in stand houden van twee korpsen is zonder meer na delig voor de gemeente. Hij had nog geen goed argument gezien, waarom er geen centrale commandant in de ge meente moest komen. Wie betaalde de medewerking van de brandweer aan tentoonstellingen, braderieën, e.d.? Hoe was de doorberekening van kosten ge regeld? De heer Dieleman vond een centrale commandant ook wel wenselijk. Verder zou men best ook eens kunnen bezuini gen, want 30,per inwoner voor de brandweer is wel erg hoog. De heer Remijnse vroeg of de vaar digheid niet in het geding kwam, nu er maar een bepaald aantal oèfenuren werd uitbetaald. De heer Van der Maas was het met het voorstel eens, ook al waren er veel kosten mee gemoeid. Gezien de uitgebreidheid van het ge bied, kan er volgens de voorzitter, toch sprake zijn van twee korpsen. Er is nog wel enige sprake van vrijwilligheid. Men had toch wel lagere vergoedingen aangenomen dan de voorgestelde nor men en hij vond het jammer, dat het salaris zo zwaar belast wordt. Gezien de goede samenwerking tussen de beide korpsen betreurde hij niet dat er geen centrale commandant was. In de toe komst moest men wel streven naar de éénwording. Men verleende medewer king aan tentoonstellingen en braderieën op kosten van de gemeente. En er zijn voldoende oefenuren gepland om toch goed te kunnen presteren. Als aanvulling zei de secretaris, dat de cursussen nu een kompleet pakket bevatten, dus inclusief de hulpverlening. Het grote aantal oefenuren is wel eens een gevolg van: wekelijkse oefenuren en oefenen voor deelname aan de wed strijden. De heer Hamelink had nog steeds geen argument gehoord, waarom er geen centrale commandant moest komen. Het verschil tussen vergoeding van brand- blussen bij nacht of overdag was nu opgetrokken tot het hoogste, nl. 30, per uur. Zijn voorstel was om daar een tussenweg te kiezen, nl. 25,per uur. De landelijk normen lagen ook zo. Volgens de voorzitter waren de nor men bij andere gemeenten ook 30, Terwijl de secretaris betoogde, dat de meeste branden toch 's nachts waren. En omdat niemand meer iets te zeg gen had of stemming verlangde, werd het voorstel onveranderd aangenomen. Wegens toename van het aantal leer lingen aan de o.l.s. „De Vliete" werden 3 sets meubilair aangekocht, kosten 692,07. Het aanschaffen van 25 containers, te plaatsen op de zomerwoningenterreinen, kostte de gemeente 37.725,En daar door kon het huisvuil slechts aangebo den worden via deze containers. De heer Dieleman vroeg of er nu ruimte vrij komt in de huisvuildienst. Per uur was er niet veel verschil in ophalen, volgens de voorzitter. En de kosten worden toch berekend per aan sluiting in de gemeente. Een krediet van 5.000,werd be schikbaar gesteld voor het plaatsen van een tweede toilet op de landbouwhaven te Kamperland. Na enkele begrotingswijzigingen begon men aan de rondvraag, waarbij alleen de heer Hamelink twee kleine vraagjes had. Ten eerste: wanneer kwam het gesprek tussen raad en politie. En wan neer kwam het voorstel rond het pro- jekt in De Derde Wereld ter sprake. De voorzitter sprak van een afspraak met de politie binnen een maand en in de volgende raad zou het projekt van De Derde Wereld aan de orde komen. En zo kwam een einde aan deze eerste raadsvergadering van de gemeente Wis senkerke. HET WETEN WAARD Koperen munten kunt u reinigen met paraffine, zilveren met vliespapier en gouden met een krijtpapje. Kopergroen kunt u verwijderen met ammoniak. Roestvlekken in kleding kunt u verwij deren door de vlekken boven kokende thee te houden en met citroensap te bedruppelen. Na enige tijd wast u de stof dan uit. Petroleumvlekken verdampen meestal en verdwijnen vanzelf. Verdwijnen ze moeilijker dan kunnen we op de vlek een stuk grauw papier leggen en zo de vlekken wegstrijken. De vlek boven stoom houden, wil ook wel eens helpen. Het branden van twee kachels op één schoorsteenkanaal is verboden en tevens zeer gevaarlijk. Wie aan bloedarmoede lijdt doet er ver standig aan ook de hardgroene bladeren van andijvie, prei, sla, spruitjes en de groene uitlopers van uien te eten. Deze zijn rijk aan ijzerhoudende zouten. In plaats van worst of ham is l'ever op het brood beter. Geef de kinderen boterhammen met to maat en daarop een plakje kaas. Het is een heerlijke en gezonde broodbelegging. Een van een enveloppe afgeknipte hoek is de meest simpele boekenlegger. We steken hem op de hoek van de bladzijde waar we zijn gebleven en vinden de plaats straks gemakkelijk terug. Het geschilderde binnenwerk krijgt u mooi schoon als u het houtwerk met verdunde chloor afneemt. Waterschorpioenen in een aquarium zijn voor kleine visjes gevaarlijk door de als haakvormige scharnieren gevormde voorpoten. Een steek van het „boots mannetje" is zelfs voor een mens pijnlijk Zijn uw glasgordijnen gekrompen na het wassen, torn de bovenzoom dan los en zet er een valse zoom aan met gebruik van een stuk verbandgaas. Het zijn de jaren van een toenemende crisis, maar zo eind 1938 neemt dit nog meer toe. Een grote advertentie namens de burgemeesters van Noord-Beveland maakt het volgende bekend: Er zullen luchtalarmoefeningen wor den gehouden; hiervoor zijn algemene gedragsregels noodzakelijk. Deze regels zijn goedgekeurd door de Minister van Binnenlandse Zaken. 1. Gebouwen en schuren mogen geen licht uitstralen. 2. Bij motorvoertuigen moet de ver lichting zijn afgedekt. 3. Het is verboden zich in de open lucht te bevinden met open vuur of dit te maken. 4. Het is verboden lawaai te maken. 5. Iedereen is verplicht aanwijzingen van de politie op te volgen. Zo volgen er nog een aantal artikelen en aanwijzingen. Op 12 november 1938 wordt er een nieuwe winkel geopend te Colijnsplaat. Firma M. J. van Hee opent aldaar een nieuwe Atep-winkel. Zaterdag 19 november zullen in de Graaf van Buren te Kortgene de be kende humoristen „Kruid en Kruim" optreden. Aanvang 7 uur. Entree f 0.40. Na afloop bal. Zangvereniging „Ons Genoegen" te Kats geeft een uitvoering in het ver enigingsgebouw. Opgevoerd zal worden het vrolijke spel „Over twaalf dagen., te middernacht". Bij veldwachter Heijboer te Wissen kerke zijn de volgende gevonden voor werpen af te halen: een vulpen en een knot wol. St. Nicolaaswenken: Tegen een flesje eau de cologne heeft moeder geen be zwaren, en vader krijgt van Sint nog graag wat lekkere sigaren. Handschoenen of een wollen sjaal, vindt ieder meisje fijn. 'n Moderne jum per, vlot model, kan ook wel eens iets zijn. Mond. Het kan voorkomen, dat iemand plot seling „met de mond vol tanden staat". Dat wordt schertsend gezegd van ie mand, die niet weet wat hij moet zeggen. Een rode mond gold vroeger (en ook nu nog wel) als een prijzende bijstelling, soms voor gezondheid. Vader Cats dichtte: „Dus werdet al (alle meisjes) met een man verselt (vergezeld) of om een rode mont, of om het machtig geit." Evenzo prijzend: een nauw, klein, welgevormd mondje. Vandaar: 's nachts zijn alle katten grauw en alle mondjes even nauw" Betekenis: de realiteit wordt weieens uit het oog verloren. Daaren tegen was een bleke mond een teken van ziekte. De zegswijze: „Iets uit de mond sparen" wil zeggen bezuinigen op het eten. Daarvan is het rijmpje afge leid: „Wat men spaart uit de mond, dat is voor kat of hond." Dat wijst op ver keerde zuinigheid. Een oude wijsheid luidde: „Die koeien eten met vijf monden." Als de koeien in een drassige wei lopen, vertrappen ze het gras met de vier poten méér dan ze met de bek eten. „De mond maakt dat het achterste slaag krijgt." Figuurlijke betekenis: door een grote mond lijdt men dikwijls scha de. Ontleend aan het huisgezin. Kinde ren die brutaal zijn, krijgen een pak op de broek. Bekend is de zegswijze „iemand naar de mond praten" voor vloeien, zeggen wat iemand graag hoort. Onfatsoenlijk is „met volle mond pra ten", soms in de betekenis van ondui delijk spreken. Een grote mond opzetten duidt op brutaal zijn, schreeuwen. Op eerlijkheid slaat het rijmpje: „Wees trouw van mond, wees trouw van han den, dan kun je wandelen in alle landen" Iemand iets in de mond geven, wil zeggen: hem te verstaan geven wat hij moet zeggen. „Als uit één mond spre ken." Dat betekent: het volkomen met elkaar eens zijn. Afkomstig van: op hetzelfde moment hetzelfde zeggen. Ver gelijk: je haalt me de woorden uit de mond. Daarentegen: met twee monden spréken. Dat getuigt van onoprechtheid. De spreker wil ieder behagen. „Uit de mond der zuigelingen zal men de waarheid horen." Kinderen spreken de waarheid, omdat zij er geen bénul van hebben dat soms iets beter kan worden verzwegen om de vrede te be waren. Ontleend aan de bijbel, Mattheus 21, vers 16. Bij Jezus' intocht in Jeru zalem riepen de kinderen Hosanna. Bij uitbreiding: „Kinderen en dronk aards zeggen de waarheid." Ook in het rijmpje: „Een dronken mond spreekt 's harten grond." Ook: „Zatte monden spreken nuchtere gronden." Oud is de zegswijze: „Veeg je mond af en zeg dat je hebt gegeten." Letter lijk: hou je groot, als er niets of niet genoeg te eten is. Figuurlijk: laat niet blijken dat je na een afwijzing of ver wijt, teleurgesteld bent. Een oud-Vlaams spreekwoord luidt: „Mondeken toe, beurzeken toe." De be tekenis is: let op aan wie je een geheim toevertrouwt. „Men moet zijn mond naar Een paar glacé's, 'n moderne das, is juist iets voor de heren. Ook een slip over komt van pas om winterkou te weren. Om te borduren hebben wij, als steeds een ruime sortering in nieuwe tinten. Strengetjes zij vindt steeds bij de da mes waardering. Aanbevelend M. J. Leendertse - van Damme, winkelier te Kamperland. Ingezonden stuk: Ik heb kippen ge kocht op de volgende advertentie. Heren Pluimveehouders. Een eerlijke behande ling is een duurzame handeling. Daar om, neemt proef. Ik heb proef genomen, maar gal is niet zo bitter als deze proef. Er deugt letterlijk geen één kip van, kreupel, blind, ziek en zwerende ogen. Dan schreef hij nog: ze zijn sterk en goed, ge zult er plezier van hebben. Dit geschrevene is dienende voor andere kippenliefhebbers om daar geen kippen te kopen. Het bedrog is grof. W.g. Een kippenliefhebber en jarenlang getrouw lezer van uw blad. De kerstdagen van 1938 naderen, daar om heeft slagerij Sturm te Wissenkerke een extra aanbieding: 3 pond vette run derlappen voor slechts f 1.10. Ook P. Geelhoed te Wissenkerke ziet de kerst naderen. Hij heeft een partij slachtkonijnen te koop. Op maandag 2e kerstdag is er in „De Stadswijnkelder" te Kortgene een groot „Maskeradebal". Aanvang half acht. De deuren van de zaal worden om acht uur definitief gesloten. Entree heren 60 cent en dames 40 cent. Hopelijk zijn de deu ren toch weer open gegaan en wat de entree betreft: was dit discriminatie of emancipatie? Tot slot maakt de uitgever van dit blad bekend, dat per 1 januari in plaats van de heer W. Begthel de heer Iz. P. van der Moere op zal treden als agent van dit blad te Kamperland. We zijn met deze aflevering het jaar 1938 teneinde. 1939 staat voor de deur. Kees van Boven. alle spijzen en zijn handen naar alle werken zetten." Men moet zich schikken naar de omstandigheden. Bekend is: „Men kan de mensen de mond niet stop pen." Pi-aten kan men niet altijd be letten. Een roddelpraatje gaat altijd verder. Om dit te beletten zegt men: Iemand de mond snoeren. Een oud rijmpje luidde: „De mond brengt dikwijls uit, wat het herte be sluit." Weinig mensen kunnen een ge heim bewaren. Ver-gelijk: het nieuws ging van mond tot mond. Voor het spreken van lastertaal bezigde men in vroeger dagen het spreekwoordelijk ge zegde: „zo zwart als de mond van de hel." In de rechtspraak kende men vroeger de term „mondgeld betalen". De rechter veroordeelde iemand soms tot een geld boete wegens belediging. Volgens een oud volksgeloof had bit tere medicijn de meeste geneeskracht. Vandaar: Bitter in de mond, maakt het hart gezond. Schertsend wordt wel ge zegd: ik heb zo'n kinderachtige smaak in de mond, door iemand die zin heeft in een borrel. Mond in de betekenis van riviermond is afgeleid van het Oud-Germaans munde of mude. Onder andex-e voorko mend in de Duitse plaatsen Travemtinde en Wesermünde. Dit munde of mude ia in het Nederlands terug te vinden in de plaatsnamen Ax-nemuiden, Leimuiden, IJsselmuiden en Genemuiden. Gemak kelijker herkenbaar in Roermond en de Belgische plaatsen Rupelmonde en Den- dermonde. (Nadruk verboden).

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 2