V00RL1CHTINGS-RUBRIEK Gemeente Wissenkerke Raadsvergadering Kortgene w Redaktie: Gemeente-secretarie Wissenkerke, Voorstraat 31, 4491 EV Wissenkerke, Telefoon 01107 - 16 55, toestel 24. OPHOKKEN POSTDUIVEN De schade aan land- en tuinbouw- gewassen door wilde en verwilderde duiven is jaarlijks aanzienlijk. Teneinde met name ten opzichte van de verwilderde duiven preventief te kunnen optreden in de vorm van be jaging in de winterperiode heeft nader overleg met diverse besturen en instan ties er toe geleid, dat door het Land bouwschap aan ons kollege is verzocht een ophokplicht vast te stellen voor de periode van maandag 9 januari tot en met vrijdag 20 januari 1984. Door ons kollege is besloten het ver zoek in te willigen, zodat het verboden is postduiven gedurende bovengenoemde periode te laten uitvliegen. Burgemeester en wethouders van Wissenkerke. VOLWASSENEN-ONDERWIJS Zeeuwse Dag/Avondscholengemeenschap Telefoon 01184 - 66186. Van januari tot juli 1984 geven wij in GOES de vol gende korte cursussen: 1. Voorbereidingscursus MEAO/PDB. Voor hen, die weinig handelskennis in hun vooropleiding hebben en die in augustus 1984 met MEAO/PDB wil len starten. Plaats: Het Goese Lyceum, Van Dus- seldorpstraat 78, Goes, in lokaal 14. Tijd: maandag 18.0022.00 uur. Eerste les op 9 jan. 1984. Kosten: 160,boeken. 2. Korte opstapcursus (bij voldoende deelname). Weer wennen aan 't studeren, ophalen lagere schoolkennis. Deze cursus is een goede voorbereiding om in augustus met MAVO-voor-volwassenen te starten. Plaats: Z.D.A.S.G., J. D. van Melle- straat 61, Goes, in lokaal 3. Tijd: woens dag 8.4512.00 uur. Eerste les op 18 januari 1984. Kosten: 52,50. Boeken zijn op school aanwezig. Aanmelden: Z.D.A.S.G. - Goes, J. D. van Mellestraat 61, 4461 VR Goes, Telefoon 01100 - 15972 ('s morgens). POSTKANTOOR TE KAMPERLAND Postkantoor Kamperland, Sophiastraat 1 Openingstijden: maandag tot en met vrijdag van: 9.30—12.00 uur en 16.00—17.30 uur. DE AFVALSTOFFENWET EN DE AFVALSTOFFENVERORDENING De afvalverwijdering is al heel lang een gemeentelijke taak. Overal zijn in de vorige eeuw en in het begin van deze eeuw gemeentelijke diensten ontstaan, die zich bezighielden met het inzamelen en verwerken van huishoudelijke afval stoffen. Vooral de laatste tientallen jaren is door de toenemende bedrijvigheid en het ontstaan van de „wegwerpmaat schappij" de stroom van afvalstoffen toegenomen. Op den duur wist men niet meer waar men die enorme hoeveel heden afval moest laten. Een meer plan matige aanpak van de verwerking van afvalstoffen door een andere instantie dan de gemeente werd dan ook nood zakelijk. De inzameling van afvalstoffen bleef echter een gemeentelijke taak. In 1979 is de Afvalstoffenwet in wer king getreden, die van toepassing is voor huishoudelijke afvalstoffen en daarmee vergelijkbare afvalstoffen zoals grof huisvuil, alsmede het bedrijfsafval dat samen met het huisvuil wordt ingeza meld. Voor andere categorieën van afval gelden andere wetten, zoals de Wet chemische afvalstoffen, de Destruktie- wet, de Kernenergiewet, enz. De voornaamste uitgangspunten van de Afvalstoffenwet zijn: iedereen is in beginsel zelf verant woordelijk voor het afval dat hjj produceert. Iedereen zal dus moeten zorgen, dat zijn afval bij die instantie terechtkomt die voor een juiste ver werking zorgt. bescherming van het milieu. beperking van de afvalstroom door hergebruik van afvalstoffen. De Afvalstoffenwet geeft zelf niet aan hoe aan deze uitgangspunten moet wor den voldaan. Daartoe geeft ze opdracht aan provincies en gemeenten om voor diverse categorieën van afvalstoffen plannen te maken, waarin aan deze 3 kenmerken inhoud wordt gegeven. Zo moet de provincie een autowrakkenplan, een plan voor het verwijderen van zie- kenhuisafval, een provinciaal afvalstof- fenplan, e.d. maken. Bij de uitvoering van deze plannen zijn veelal de gemeenten betrokken. In het provinciaal afvalstoffenplan worden bijvoorbeeld de gemeenten belast met het aangeven van alternatieven voor de huidige manier van afvalverwerking: het storten op vuilstortplaatsen. Deze methode neemt teveel ruimte in beslag en is een verspilling van grondstoffen, omdat veel afvalstoffen opnieuw ge bruikt kunnen worden. De Afvalstoffenwet verplicht de ge meenten een verordening vast te stellen waarin staat op welke manier huishou delijke afvalstoffen moeten worden o- vergedragen aan een inzameldienst. Daarbij is bepaald dat tenminste één maal per week huishoudelijke afval stoffen moeten worden ingezameld. Op 29 juni 1981 is deze Afvalstoffen- verordening door de gemeenteraad vast gesteld. In deze verordening staat o.a. aangegeven welk afval mag worden meegegeven aan de inzameldienst, op welke manier het moet worden verpakt, wanneer het afval wordt opgehaald, op welk tijdstip de vuilniszak of container op de stoep mag worden gezet, enz. Een ander punt dat wordt geregeld is dat afvalstoffen alleen door anderen dan de inzameldienst mogen worden opge haald als ze daarvoor een vergunning van burgemeester en wethouders heb ben. Voor het inzamelen van oud papier, glas, vodden, oude metalen, e.d. is dus een vergunning nodig. Burgemeester en wethouders zullen deze vergunning ver-lenen als het een doelmatige verwijdering van het afval ten goede komt. Dit zal in het algemeen het geval zijn als wordt aangetoond dat het afval opnieuw wordt gebruikt. Huishoudelijke chemische afvalstoffen, zoals oude batterijen, verf resten, ver dunners, cosmetica, oude medicijnen, fo- tochemicaliën, restanten bestrijdings middelen, enz. vallen onder de Wet che mische afvalstoffen. Ze mogen niet met het normale huisvuil worden meegege ven. Deze chemische afvalstoffen kun nen als ze eenmaal op een stortplaats zijn beland veel schade toebrengen aan het milieu. Momenteel bestaat er nog geen regeling die voorziet in het inza melen en verwerken van deze che mische afvalstoffen. Dat betekent niet, dat ze dan maar tussen het huisvuil of in de gootsteen moeten verdwijnen. Oude medicijnen kan men bij de apotheken inleveren, veel fotozaken zamelen fotoChemicaliën in, voor bestrijdingsmiddelen zijn er spe ciale inzameldagen, verfresten en ver dunners kan men vaak bij de verfhandel kwijt, e.d. Het kost wat moeite, maar men levert wel een bijdrage aan het schoonhouden van ons milieu. Bovendien gaat de afval stoffenwetgeving ervan uit dat iedereen zelf verantwoordelijk is voor het afval dat hij produceert. Weet men met een bepaalde afvalstof echt geen raad, dan is de gemeente vaak bereid zich hier over te ontfermen. Voor een aantal onderdelen van de Afvalstoffenwet moeten nog regelingen worden getroffen, zoals voor bouw- en sloopafval en de reeds genoemde auto wrakken en huishoudelijke chemische afvalstoffen. De afvalstoffenwetgeving bestaat immers nog maar een paar jaar. Het is uiteraard niet mogelijk in deze korte tijd het hele af valstof fenprobleem op te lossen. Ook de methoden voor hergebruik van favalstoffen staat nog maar in de kinderschoenen. Onder druk van de Af valstoffenwet, de Wet chemische afval stoffen, de Wet oppervlaktewateren, de Wet luchtverontreiniging, enz. wordt er momenteel veel onderzoek gedaan naar alternatieve verwerkingsmethoden. Ook de hoge heffingen die deze wetten de vervuilers opleggen, maken het eko- nomisch interessant methoden te ont wikkelen, die goedkoper zijn dan het lozen van afval. Dit onderzoek zal er in de toekomst beslist toe bijdragen, dat een groot gedeelte van de afval stroom opnieuw wordt gebruikt. Bij de aanvang van de gemeente raadsvergadering op donderdag 15 de cember j.l. te Kortgene, waar dhr. Hui- bregtse niet aanwezig was wegens op name in een ziekenhuis, maakte dhr. Blankenslijn duidelijk dat hij voorstan der is van subsidie aan de Stichting Welzijn voor Ouderen, maar niet aan het onderdeel „Meer bewegen voor ou deren." Dit ter verduidelijking van de notulen van de vergadering van 27 ok tober. Naar aanleiding van een opmerking van dhr. Van Damme over het resultaat van zijn vragen betreffende de aanleg van fietspaden, deelde burgemeester mevr. E. J. Hoogendijk mee, dat hier over een brandbrief naar de provincie is gestuurd. Dhr. Geelhoed was niet tevreden over de toegankelijkheid van het trottoir bij de S.R.V.-winkel te Kats. Wethouder Van der Weele dacht, dat het voldoende was zoals het nu is. Maar zal het nog bekijken eer de oplevering plaatsvond. Bij de verdere medelingen aangaande aanbesteding van de woonbuurtverbete ring in de Hoofdstraat te Kortgene, werd aan dhr. De Looff meegedeeld, dat gunning nog niet heeft plaatsge vonden. Verder werd meegedeeld, dat de nieuwjaarsreceptie van het gemeente bestuur zal plaatsvinden op dinsdag 3 januari in het dorpshuis „De Brug" te Colijnsplaat van 19.3021.00 uur. Een voorstel om als vertegenwoordi ger in het algemeen bestuur van De Betho een lid van de CDA-fraktie te benoemen, was voor niemand een be zwaar. Met algemene stemmen werd dhr. De Smit als zodanig benoemd. Deze beloofde zijn beste te zullen doen het vertrouwen waar te maken. Vervolgens werd uitvoerig gediscus sieerd over een nieuw rampenplan voor de gemeente. Dhr. Van Damme sprak er zijn spijt over uit, dat de toelichting op het plan zo onoverzichtelijk is. Men struikelt over namen van een groot aan tal personen. Hij gaat akkoord met de grote invloed van de burgemeester. Hij bracht ook de ramp van 1953 in herin nering toen er van gecoördineerd op treden geen sprake was, omdat men toen nog erg geïsoleerd lag. Ook dhr. De Smit heeft zich gestoord aan het onnoemelijk aantal voorschrif ten. Hij vond het belangrijk dat de mensen die ingeschakeld worden bij kalamiteiten goed zijn opgeleid. Door lopende kontrole en verplichte deelname aan oefeningen van personen, die daar voor zijn ingeschakeld, is noodzakelijk. Ook dhr. Blankenstijn vond het een goede zaak, dat men op deze wijze het rampenplan heeft samengesteld. Hij gaat ook akkoord met het intrekken van de bestaande gemeentelijke rampenre geling. Dhr. De Looff is het eens met de vorige sprekers, maar wil weten wat er met de aanwezige materialen gaat ge beuren als de B.B. wordt opgeheven. Gaan die dan naar de nieuwe orga nisatie? De burgemeester was er ook van over tuigd, dat veel oefenen noodzakelijk is. Als er kalamiteiten zijn, is coördinatie van groot belang. Al zal een en ander wel anders uitlopen, als men plotse ling voor een ramp komt te staan. Ook zal het nodig zijn, dat een en ander bijgewerkt wordt als men er voor komt te staan. Wat met de spullen van de B.B, gaat gebeuren, moet nog bekeken worden. Na de beantwoording van de vragen, zei dhr. De Looff het nuttig te vinden, dat ook de plaatselijke EHBO direkt kan optreden. Mevr. De Looff wenst de burgemeester sterkte als er onverhoopt opgetreden moet worden. Het voorstel wordt aangenomen met intrekking van het raadsbesluit van 20 september 1944 en de bestaande gemeen telijke rampenregeling. Een volgend voorstel betreft het on gegrond verklaren van bezwaarschrif ten tegen subsidie-beschikkingen voor 1984. Dhr. Geelhoed kan zich verenigen voor wat betreft de werkgroep homo- sexualiteit. De bijdrage van de eigen leden kan best wat groter zijn. Wat de Goese operette-vereniging betreft, vond hij het jammer, dat is voorgesteld om van 5 naar 1 cent per inwoner over te gaan. Mevr. De Looff vindt het belangrijk, dat de werkgroep homo-sexualiteit de kans krijgt om de problemen die er zijn, bespreekbaar te maken. Ook zij vond, dat de Goese operette-vereniging nuttig werk doet. Ondanks die bezwaren werd het voor stel met algemene stemmen aangenomen Een voorstel om de beslissing op be zwaarschriften van Sociaal Centrum en P.M.D. met 30 dagen te verlengen, was voor mevr. De Looff aanleiding om op te merken, dat alles zo ingewikkeld wordt gemaakt. Dat is jammer voor mensen die er zoveel tijd insteken om de hoorzittingen te bezoeken. Ze vraagt een flexibeler behandeling. Nadat de burgemeester had gezegd, dat konklusies trekken tijd kost, werd het voorstel aangenomen. Bij een voorstel over het voornemen van het college de inwoners van Kort gene voor te lichten over hun mogelijk heden tot vermindering of kwijtschel ding van gemeentelijke belastingen, zei dhr. De Smit 'blij te zijn met dit voorstel Het is wel geen sleutel die past op alle sloten, maar het is een stap in de goede richting. Hij zou wel willen dat zo nu en dan gerapporteerd wordt over hoe veel gevallen het gaat. Mevr. Van Oeveren wilde weten of het ook gaat over de onroerend goedbelas- ting, of gaat het alleen over de ge meentelijke belastingen? Zij is blij met de belofte dat bijvoorbeeld na een jaar de zaak bekeken zal worden. Dhr. De Looff was bijzonder tevreden dat er zo vlug aandacht is besteed aan zijn suggesties in zijn algemene beschou wingen. Hij is blij dat er aandacht wordt besteed aan hen, die moeilijk op tijd kunnen betalen. Ook dhr. Blankenstijn vindt het een goede zaak. In haar antwoord zei de burgemeester dat zij die niet op korte termijn kunnen betalen, bij het college een willig oor vinden. Met het voorstel wordt bedoeld om te bekijken wat er voor de minima kan worden gedaan. Aan mevr. Van Oeveren liet ze weten, dat met de in- spekteur overleg zal plaatsvinden als er onduidelijkheden zich voordoen. Tenslotte werd het voorstel aangeno men om de bevoegdheid tot het verlenen van afschrijving van de belastingen met ingang van 1984 aan het college te de legeren. In een volgend punt werd besloten om medewerking te verlenen aan het verstrekken van de benodigde gelden voor de aanschaf van 3 stuks buiten zonwering voor de „Open Hof'-school te Colijnsplaat. Op een vraag van dhr. De Smit of dat bedrag 4061,56) alleen voor rekening van de gemeente komt, werd bevestigend geantwoord. Een voorstel tot vaststelling van het overschrijdingsbedrag o.g.l.o. voor het tijdvak 1978 t/m 1982 was voor dhr. De Smit aanleiding om te vragen hoe het komt dat de werkelijke uitgaven veel hoger zijn dan de beschikbaar gestelde gelden. Het CDA zal wellicht in de toe komst voorstellen om het met de be schikbare gelden te doen. Dhr. De Looff heeft er bezwaar tegen, dat voor het bijzonder onderwijs de bijzondere scholen niet aan moeten to nen of ze het geld nodig hebben. De secretaris, dhr. Meesen, vindt het vreemd, dat dhr. De Smit zegt nooit bedragen te hebben gezien. In de be grotingswijzigingen die alle raadsleden onder ogen krijgen, is dat toch te zien. Door de gelijkstelling bij het onderwijs gelden dezelfde regelingen voor de open bare als voor de bijzondere scholen. Na een pittige discussie tussen de heren De Smit en De Looff over de regelingen bij het bijzonder en openbaar onderwijs, wordt besloten het totaal van de bedragen voor het o.g.l.o. over een vijfjarig tijdvak van 1978 tot en met 1982 vast te stellen. En aan het bestuur van de bijzondere lagere school te Co lijnsplaat over het tijdvak 1973 t/m 1977 een extra vergoeding toe te kennen van 13.627,20. Bij een voorstel tot wijziging van het bezoldigingsbesluit 1981, dat betrekking heeft op de bezoldiging van de chauf feur-monteur bij de huisvuilophaal- dienst, had dhr. Van Damme bezwaar tegen de bevoogding van bovenaf. Het college stelt het loonpeil op niveau V en een zware G.S.-afvaardiging op ni veau IV. Mevr. De Looff vraagt hoe het nu moet gaan met de chauffeur die op schaal V is aangenomen. Dhr. Blanken stijn ziet meer heil in periodieke ver hogingen. Nadat de burgemeester uiteen had gezet, dat geen van de in dienst zijnde monteurs zijn ingeschaald op niveau V, dus van terugzetting geen sprake is, werd het voorstel schoorvoetend met de verandering aangenomen. Een voorstel om de grondprijzen in het bestemmingsplan „Doorbraak Ring weg" te Colijnsplaat aan te passen en voor het jaar 1984 te verhogen met een bedrag gelijk aan 50% van het verschil tussen de bestaande en de berekende nieuwe kostprijs, exclusief BTW, stuitte op grote bezwaren bij de CDA-fraktie. Dhr. De Smit vond het onjuist dat niet is ingegaan op het voorstel van de fi nanciële commissie. Hij is voor bevrie zing van de grondprijs en stelde voor het voorstel tot verhoging terug te ne men. Mevr. Van Oeveren was blij met de herberekening en vond het een goede zaak, dat er bijgesteld wordt. Ook dhr. Blankenstijn schaarde zich achter het voorstel. Dhr. De Looff zei, dat we er voor moeten oppassen, dat we ons niet uit de markt prijzen. Voorlopig is hij bereid het voorstel te steunen. Nadat de burgemeester had gezegd, dat het college zich geörienteerd heeft op de grondprijzen van de naburige ge meenten, werd de vergadering geschorst Voor nader overleg. Na de heropening zei dhr. De Looff dat aanpassen nodig is. We kunnen het renteverlies niet hoger laten oplopen. Ook mevr. Van Oeveren en dhr. Blan kenstijn handhaafden hun steun aan het voorstel. De CDA-fraktie, behalve wethouder Van der Weele, stemde tegen, zodat het met meerderheid van stemmen werd aangenomen. Na herberekening van de bedragen zijn nu de grondkosten voor half vrij staande bouw 100,62 per m2, inclusief BTW 85,25 exclusief) en voor bungalowbouw 103,25 per m2, inclusief BTW 87,50 exclusief). Nadat de begrotingswijzigingen in een volgend punt waren vastgesteld, volgde de rondvraag. Dhr. Geelhoed en mevr. De Looff spraken er hun ongenoegen over uit dat de AMZ-bussen niet meer over Kats rijden. Voorheen deed de bus Kats aan, maar op het parkeerterrein staat nu een container en die wilde hij daar weg hebben. Mevr. De Looff wil hem laten staan, maar zou graag zien, dat aan dezelfde kant geparkeerd werd. Wethouder Van der Weele zal een en ander nader bekijken. Hij zei ook, dat beloofd was dat de bus over Kats zou komen, maar is zonder kennisgeving weggebleven. Nu is weer beloofd, dat hij Kats zal aandoen. Dhr. Van Damme is blij, dat voor 9 miljoen gulden is verhandeld op de vis mijn in 1983. En dhr. Blankenstijn zou graag zien, dat subsidievergoedingen eerst in de welzijnscommissie werden behandeld eer ze in de raad kwamen. Met de beste wensen voor 1984 en plezierige Kerstdagen, sloot de burge meester deze laatste vergadering in '83, nadat was overeengekomen om op maandag 16 januari een extra vergade ring te houden. Houtsoorten en kenmerken. Men schat het aantal verschillende houtsoorten in de wereld op enkele tien duizenden. Vanzelfsprekend is er slechts een fraktie hiervan op de wereldmarkt verkrijgbaar. Men schat dit aantal op 500 a 600. Deze zijn niet allemaal in Nederland verkrijgbaar, maar toch is de hout handel hier ruim voorzien en doorgaans zijn er in ons land ongeveer 100 ver schillende soorten te koop. Zonder over drijving kan dus gezegd worden, dat er vrijwel voor elk doel in Nederland een geschikte houtsoort verkrijgbaar is. De keuze van een houtsoort is afhan kelijk van een groot aantal faktoren, die natuurlijk voor elk doel verschil lend zijn. Wij denken hierbij aan ge wicht, sterkte, kleur, hardheid, duur zaamheid, draad, nerf, enzovoorts. Voor elke toepassing dient men nauw keurig te overwegen welk hout het meest in aanmerking komt. Vanzelf sprekend speelt ook de prijs een be langrijke rol. Vuren. Vuren is het meest gebruikte naald hout. Het komt in de noordelijke naald houtgordel, in Europa en Noord-Siberië voor. De bomen, in Nederland fijnsparren genoemd, kunnen onder optimale om standigheden een hoogte van 40 tot 60 m bereiken. De fijnsparren genieten grote bekendheid, omdat jonge exemplaren als kerstboom worden gebruikt. Vuren is bijna wit van kleur en heeft een hoge glans. Het bevat minder hars dan grenen en is ongeveer 10% lichter in gewicht. Vuren wordt op veel manieren ver werkt, zowel tot gezaagd hout en fineer als tot pulp. Het is de belangrijkste grondstof voor krantepapier. Het wordt veel toegepast in de bouw en voor binnen-timmerwerk. Verder wordt vuren gebruikt in de emballage industrie, in de carrosseriebouw en in de scheepsbouw. Ook worden er roei riemen en masten van gemaakt, evenals geraamten van zweefvliegtuigen, piano klankborden en de voorkant van violen. Tot de volgende week. NOORD-BEVELANDSE HENGELSPORTVERENIGING HIELD WEDSTRIJD Zaterdag hield de Noord-Bevelandse hengelsportvereniging haar laatste kom petitiewedstrijd meetellend voor het kampioenschap 1983 in de Oosterschelde bij Colijnsplaat. Zoals ook bij de vorige wedstrijden reeds werd vermeld, viel de vangst ook deze keer weer erg tegen. De 45 deel nemers aan deze wedstrijd vingen in totaal slechts 58 vissen, waarvan 24 ondermaatse en 34 bovenmaatse vissen met een gewicht van 6331 gram. Na afloop van de wedstrijd reikte voorzitter Biondina de prijzen uit in café „Juliana" te Colijnsplaat. De uitslag was 1. A. Provoost, Colijnsplaat 782 pnt. 2. J. Kastelein, Geersdijk 695 pnt. 3. W. Noordhoek, Oostkapelle 690 pnt. 4. J. Janse, Oostkapelle 616 pnt. J. Moerland, Colijnsplaat 585 pnt. 6. H. Vos, Geersdijk 460 pnt. 7. Ph. V. Leendertse, Kamperl. 437 pnt. 8. A. v/d Kreeke, Kamperland 386 pnt. 9. C. Steendijk, Kamperland 326 pnt. De kampioenschappen 1983 zullen be kend gemaakt worden op de jaarver gadering, welke gehouden wordt op 24 februari 1984 in het Drenthehuis te Geersdijk, aanvang 19.30 uur. TREKKING VAN DE LOTEN VAN HET KON. WILHELMINA FONDS UITGESTELD De trekking van de landelijke loterij van het Koningin Wilhelmina Fonds is uitgesteld tot uiterlijk 30 januari 1984. De loten zijn verkrijgbaar door stor ting op giro 1812 of op bankrekening 43.01.59.988 t.n.v. Koningin Wilhelmina Fonds te Amsterdam. De loten kosten 2,50 per stuk. Trek- kingslijsten 1,Te winnen prijzen van 15.000,—, 1.000,— en 25,—.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 6