Een sprookje dat werkelijkheid werd Kleine middenstand springlevend Het is maart 1937 wanneer een aan kondiging „De Oranje-feesten" te Kam perland op 30 april aanbeveeld. Er wor den verschillende volksspelen gehouden, waaronder: stoeltje rijden met fiets of paard en varkens vangen (misschien een idee voor de Oranjeverenigingen). Op tochten, etalage-wedstrijd en een wed strijd gevel versieren zijn onderdeel van het feest. Vanwege deze Oranje-feesten is in een gemeenteraadsvergadering een be sluit genomen om deze dagen een tap- verbod in te stellen. Dit uiteraard tot groot ongenoegen van de horeca-mensen In een volgende uitgave staat er dan ook een artikel waaruit blijkt, dat er een request is ingediend, die dit besluit ongeldig moet verklaren. In de raadsvergadering van 5 april wordt dit besluit dan ook ingetrokken, mits de herbergiers er op gewezen wordt, hoe zij het beste konden mee werken. Ten verzoeke van dhr. A. Bakker Az. zal publiek worden verkocht diens café met woonhuis, gelegen aan de kade te Kamperland. Op Kortgene is opgericht op 10 april 1937 de bridge-club „Noord-Beveland". Zij, die lid willen woi'den, kunnen zich opgeven bij A. Mullié te Kamperland of mej. J. Wolse Thd te Kortgene. Con tributie 25 cent per maand en entree geld 50 cent. De leerlingen van de openbare school te Kamperland maakten een reisje naar Antwerpen. Zij waren zeer onder de in druk van de grote zeeschepen en de hoge gebouwen, zo wordt vermeld. De rit werd gemaakt met busonderneming Koster uit Colijnsplaat. Dhr. Koster zelf was hierbij aanwezig en gaf onderweg tekst en uitleg van een en ander. Dat was blijkbaar in goede aarde ge vallen, want zo besluit het artikeltje: Wie met dhr. Koster België bereist, be hoeft geen andere plaatselijke gids. Op 1 september 1937 maakt L. M. v/d Maas bekend, dat hij een schoen en gareel-makerij heeft geopend te Kats op de Voorstraat 11. De chr. Oranjevereniging te Colijns plaat zal ter gelegenheid van de ver jaardag van H. M. de Koningin op 1 september een historisch stuk opvoeren, genaamd: „De jager van Egmond". Dit alles op een weide van dhr. M. de Bruijne, die deze welwillend heeft af gestaan. Na afloop is er lampion- en fakkel optocht, m.m.v. de muziekkorpsen „Wil- helmina" en „Soli Deo Gloria". Op 6 september krijgt Zeeland ko ninklijk bezoek. Daarom zijn de prijzen van de veerdiensten KortgeneWol- faartsdijk en VeereKamperland ge halveerd. F. Flipse te Wissenkerke heeft prach tige blanke bokking binnengekregen. Ze zijn deze week in de aanbieding: 7 voor 25 cent. Dhr. C. A. Filius te Kortgene is voor nemens om op 30 oktober a.s. een win kel te openen in kruidenierswaren en manufacturen aan de Kaaistraat 11. Slagerij De Munck te Wissenkerke verkoopt deze week een Va pond boter hamworst voor slechts 17Va cent. Onder de kop: „Gaat u trouwen?" kom dan eerst bij ons kijken. Auto op aanvraag gratis beschikbaar, adverteert Meubelhandel J. de Waal te Kortgene. Tot slot zij nog vermeld, dat M. de Looff, rijwielhandel te Kortgene, tele fonisch is aangesloten onder nr. 62. Kees van Boven. Kristal is zo oud als de wereld. Althans, natuurkristal. Wat is kristal eigenlgk? In feite is kristal niets anders dan glas. Bijzonder glas welis waar, maar toch glas. In de natuur komen twee soorten glas voor: obsidiaan en bergkristal. Over kristal gaat dit verhaal. Primitief. Een andere, wellicht meer bekende naam voor bergkristal is kwarts. Kwarts werd al in „primitieve" tijden door mensen gebruikt voor de vervaardiging van gereedschappen, wapens en ge bruiksvoorwerpen. Waaruit maar weer blijkt, dat het vroeger minder primitief toeging, dan wij wel eens geneigd zijn aan te nemen. Men wist dus al duizenden jaren ge leden op welke wijze kwarts gesmolten moest worden om te kunnen worden bewerkt. Talloze kollekties uit opgravingen in Voor-Indië, het Romeinse Rijk, het Mid den-Oosten en zelfs Nederland, getuigen in vele musea van de grote kennis die men al ver voor onze jaartelling van het fenomeen glas c.q. kristal bezat. Mooi en nadeel. Bergkristal is mooi. Juist door z'n grilligheid en vaak bizarre vorm boeit bergkristal de liefhebber. Maar bergkristal heeft ook een nadeel: het is meestal niet volkomen zuiver en bevat over 't algemeen veel „valse" lucht. Dat kan het eindprodukt, zoals Kunst in kristal; begeerd door de eeuwen heen. vazen, kommen en glazen, negatief be ïnvloeden. Zo'n driehonderd jaar terug (relatief kort geleden, dus) begint de moderne geschiedenis van het kristal. Toen na melijk, ontdekte men dat gewoon glas kon worden bewerkt tot kristal. Hier door werd het glas veredeld tot een waardevol sierprodukt dat door z'n fraaie schittering en geheimzinnige glans grote aantrekkingskracht uitoefende op mensen met gevoel voor schoonheid en vorm. Zo groot was de begeerte naar dit unieke produkt, dat kristal maatschap pelijk werd opgewaardeerd tot een sta tussymbool. Vermogende mensen ver zamelden de meest kostbare kristalob- jekten om hun welvaart te tonen. Dat leidde tot een steeds grotere vraag naar sieraden en gebruiksvoorwerpen uit kristal vervaardigd. Bovendien werd aan de kwaliteit die het kristal als kunstvoorwerp diende te bezitten, steeds hogere eisen gesteld. En, zoals dat meestal gaat bij een markt mechanisme van vraag en aan bod, begonnen de makers en ontwerpers zich een steeds grotere vakbekwaamheid te verwerven in de mogelijkheid tot verbetering van het smeltproces van glas. De perfektie van hun eindprodukten moest worden opgevoerd. Revolutionair. Een beroemd negentiende eeuwse glas slijper was de in Böhmen geboren Da niël Swarovski. Zoon van een glas slijper dus „gepokt en gemazeld" in het vak. Hij was het, die de tot dan gebruikte tradiotionele en arbeidsintensieve po lijstmethode verving door een revolu tionair mechanisch slijpsysteem. Dit nieuwe produktieproces gaf het kristal in z'n uiteindelijke vorm een onverge lijkbaar veel grotere nauwkeurigheid. Een precisie, die zo bleek onont beerlijk is om het kristal zijn raff ine ment te geven. Geheim. Daniël Swarovski deed nog een bij zondere vondst. Hij ontdekte dat indien het loodoxide-volume (PbO) in het kris tal verhoogd kon worden tot 32°/o, het kristal in waarde en schoonheid tot „edel" niveau verheven werd. Een dergelijke menging echter vergt een buitengewoon ingewikkeld produk tieproces. Toch slaagde hij er na lang experimenteren in dit procédé te reali seren. Niet alle moeilijkheden waren daarmee opgelost. Het nieuwe loodkris- tal namelijk, bleek in zijn bijzondere samenstelling relatief zacht en daardoor tijdens het slijpproces licht te bescha digen. Toen bewezen de technische ver nieuwingen die Swarovski op het gebied van de polijstmethode had getest hun onschatbare waarde. Na invoering van dit slijpsysteem bleken de kristalstenen probleemloos geslepen te kunnen wor den. Zonder kras of braam. Diende een „steen" een doorsnee van 0,8 milimeter te krijgen dan gebeurde dat ook. Des noods 100.000 maal achtereen. Om zijn geheim tegen industriële spionage (toen ook al!), te beschermen, trok Daniël met zijn familie naar Oos tenrijk en vond in de buurt van Inns bruck een fabriek met waterkracht energie. Daar vestigde hij zich en begon aan de produktie van zijn ((lood)kristal. Sieraad. De faam die van Swarovski's kristal uitging, bezorgde zijn kreaties in korte tijd een wereldnaam en een plaats tus sen zilver en goud. De warme glans en de fonkelende spektraalkleuren maakten dit kristal tot één van de meest geliefde sieraden uit zijn tijd. Kunst in kristal! Zo groeide Daniël Swarovski's ont dekking uit tot een succes-story in de negentiende eeuw. Die faam is tot op tie dag van vandaag onaangetast ge bleven. ONDANKS ECONOMISCHE CRISIS In 1980 waren er in ons land 157.500 verkoopplaatsen in de detail handel, maar een jaar later bedroeg dit aantal ruim 160.000. Het aantal kleine ondernemers neemt weer toe, nadat in de periode 19601980 sprake was van een sterke vermindering van het aantal kleine be drijven. De kleine middenstand is dus nog springlevend. Dat blijkt niet alleen in ons land het geval te zijn. In het vakblad „Sociologische Gids" signaleert prof. dr. J. Boissevain, hoogleraar sociale atropologie te Amsterdam, dat in alle EEG-landen het aantal detailhandelvestigingen weer aan het toenemen is. Hoe kan dat in een tijd van economische recessie? Veel werklozen beginnen voor zichzelf. In sommige branches neemt het aantal kleine ondernemers af en in andere branches neemt hun aantal toe. In de sektor voedings- en genotmiddelen liep het aantal verkoopplaatsen terug, zij het lang niet zo sterk als in de zestiger en zeventiger jaren het geval was. Maar in andere sektoren nam het aantal kleine ondernemingen sterk toe. Voorbeelden: auto- en motoronderde len, cosmetica, sportartikelen, dieren en dierenbenodigdheden, optische artikelen hout en houtwaren, behangselpapier en antiquiteiten. Al met al is er in ons land sinds énkele jaren dus weer sprake van een toename van het aantal kleine zelfstandige ondernemers en dit feit doet zich ook in de andere EEG-landen voor. Volgens prof. Boissevain liep het per centage werkgevers, zelfstandigen en meewerkende gezinsleden van de niet- agrarische werkende bevolking in de EEG-landen van 1961 tot 1977 terug van 13,8 tot 11,8 procent en het aandeel van kleine bedrijven in de nationale econo mie verminderde eveneens. Maar vanaf 1979 stijgt het aandeel van niet-agrarische werkgevers, zelfstandi gen en meewerkende gezinsleden lang zaam. Een nieuwe trend dus, die des te opvallender is, omdat we immers mid denin een ernstige economische recessie zitten. Prof. Boissevain signaleert in de „So ciologische Gids" een aantal faktoren die ten grondslag liggen aan die toename van het aantal kleine ondernemingen. Meest in het oog springende oorzaak is de huidige werkloosheid. Vele werk lozen beginnen voor zichzelf, al was het maar onder het motto: „Liever beginnen aan een riskant avontuur, dan thuis zitten met een uitkering." Buitenlanders. Maar er zijn ook heel andere oorzaken aan te wijzen die het verschijnsel van een toenemend aantal kleine onderne mers kunnen verklaren. Zo neemt overal in Europa het aantal kleine zelfstandigen onder de immigranten sterk toe. Dat zien we ook in Nederland. De Chinese restaurants kennen we al vanaf het begin der vijftiger jaren. Er zijn zo'n 1.300 „Chinezen" in ons land en er zullen maar weinig Nederlanders zijn, die daar nooit gegeten hebben. Daar komen de laatste jaren veel andere buitenlandse restaurants bij. In iedere grote Nederlandse stad, maar vaak ook in de provincie, kunnen we Grieks, Spaans, Turks, Japans en Ita liaans eten. De meeste etnische onder nemers in de horecasfeer slagen er in om goede zaken te doen. Zij zijn bereid om hard en lang te werken en de Eu ropese vraag naar exotisch voedsel groeit nog steeds. Ook Aziatische slagers en groente winkels doen goede zaken, niet alleen omdat de immigranten bij hen kopen, maar ook omdat veel Europeanen op vakantie exotisch voedsel hebben leren waarderen. Er zijn andere voorbeelden van „etnisch ondernemerschap" te noe men. De Italiaanse ijssalons (in ons land zo'n 150) zijn bijvoorbeeld vermaard. Ook in geheel andere sektoren zijn immigranten aktief als kleine onder nemer. Zo introduceerden Turkse immi granten opnieuw de kledingkonfektie in Amsterdam. Kleinschaligheid is in. Schaalverkleining is momenteel in. Van die trend profiteert de kleine on dernemer in hoge mate. De mensen zijn er achter gekomen, dat in een verste delijkende wereld de kwaliteit van het bestaan in het gedrang komt als buurt- winkels met een gevariëerd aanbod van produkten, reparatiediensten en derge lijke zouden verdwijnen. Veel konsu- menten zijn de grote superwinkels een beetje zat. Het aanbod van produkten is daar weliswaar groot, maar de per soonlijke aandacht voor de klant houdt daarmee geen gelijke tred, gunstige uit zonderingen daargelaten. Men koopt graag bij kleine zaken. Met name de opkomst van de boetiek in de textielwereld is daaraan te danken. In de horecawereld is de bistro sterk in trek. Voorts is er veel belangstelling van de zijde van de konsument voor „natuurlijke produkten". Ondernemin gen, die macrobiotisch voedsel en na tuurlijke parfums leveren, rijzen als paddestoelen uit de grond. De economische crisis heeft niet kun nen verhinderen dat de kleine midden stand in West-Europa nog altijd een zeer dynamische categorie vertegenwoordigt. Een categorie, die dan wellicht het economisch getq niet mee heeft, maar wel de maatschappelijke trend die uiter mate gunstig is voor de groei van klein schalige ondernemingen. (Nadruk verboden). Mr. A. Bronsbergen. HET WETEN WAARD Citroenen zouden meer sap geven, als we ze voor het gebruik in warm water leggen. Erg smerige handen kunt u schoonma ken met een mengsel van koffiedik en zachte zeep. Daarna behandelt u ze nog eens met de binnenkant van een ci troenschil. Een btfna onzichtbare glaslqm maakt u door aluin te laten smelten op een ij zeren lepel. Als u een vlek wilt verwijderen, pro beert u dan geen verschillende middelen na of door elkaar. Verwijder het eerste middel zorgvuldig voor u een tweede kiest. Laat natte schoenen niet bij een kachel drogen. Wrijf ze af, duw er enkele prop pen krantenpapier in en zet ze op een rek of een stuk karton om te laten drogen. Een kring, ontstaan door het plaatsen van een warme theepot op een gepoli toerd presenteerblad kunt u verwij' deren door met een brandende lucifer over die kring te gaan. De vlam mag echter het gepolitoerde voorwerp niet raken. Horloges moeten op tijd gesmeerd wor den. Breng het daarvoor minstens een maal per jaar naar de vakman, die het van nieuwe olie zal voorzien en zonodig ook even schoonmaakt. BRANDWEER-EXAMENS Bij de vrijwillige brandweer in de gemeente Kortgene zijn de volgende heren geslaagd voor een cursus. Voor de cursus „Vuistregels van de E.H.B.O." van het korps Colijnsplaat: K. P. van Gilst, M. Geelhoed, J. Lamse, M. Kopmels, A. Karman, C. v/d Weele; van het korps Kats: A. Brouwer, D. J. Willebrands; van het korps Kortgene: G. R. v/d Walle, D. v/d Heide, W. van Houwelingen. Voor de cursus „Centralist verbin- dings commandowagen" van het korps Colijnsplaat: C. Reynoudt en C. v/d Weele. En voor de cursus „Brandwacht 2e klas", incl. persluchtmaskerdrager: de heer L. C. Speelman van het korps Kortgene. BLOEMENHANDEL "KATSEVEER" UNIEK SERVICE-CENTRUM Naast een keur van prachtige planten en snijbloemen, houdt men zich bij bloe menhandel „Katseveer" sinds kort bezig met een service-gebeuren, wat zeker voor Zeeland uniek genoemd kan wor den. Met de benodigde studie en kennis in de achterzak is men daar in een braakliggend terrein gedoken, op het gebied van de „droog-bloemsierkunst." Prachtig opgemaakte kunststukjes sie ren de presentatie-hoek. Die kun je overal kopen, zult u zeg gen. Zeker is dat waar, maar bloemen handel „Katseveer" heeft het over een andere boeg gegooid. Wat is er namelijk aan de hand? U hebt thuis b.v. een sigarenplank, een kunstvoorwerp, een klein wagenwiel, enz. enz., kortom alle mogelijkheden zijn denkbaar. Dit ge bracht naar „Katseveer", dan wordt er in overleg met u een prachtig bloemen- arrangement van gemaakt. „Zo zijn er de laatste tijd heel wat gewone en ongewone opgesierde stukken de deur uitgegaan," zo vertelt mevr. Proost. Zij is de vrouw en mede-eige naresse van bloemenhandel „Katseveer" „Niets is te gek, we maken er altijd iets moois van," aldus mevr. Proost. Dat ze daar bij de bloemenhandel flink aan de weg timmeren, blijkt wel uit het enorme assortiment, wat loopt van een bloemengieter tot de meest uit eenlopende plantenkollektie. Een andere aktiviteit, die dhr. Proost op touw heeft gezet, is de zaad'handel. Ook hier wordt aan de weg getimmerd. „De Noord-Bevelanders krijgen dat be wijs in de bus in de vorm van een zaad-bestellijst," zo laat deze aktieve ondernemer weten. „Met de Kerstdrukte achter de rug gaan we ons nu met de zaden bezighouden," aldus dhr. Proost. Deze lijsten kunt u opsturen, maar wij raden u aan zelf eens een kijkje te nemen in deze prachtig verzorgde kassen van bloemenhandel „Katseveer". Deze vindt u naast het B.P.-tankstation aan de weg naar Goes. SNEEUWKETTINGEN VAST EN ZEKER Wie in het buitenland op besneeuwde of beijsde wegen moet rijden, mag geen enkel risico nemen met Nederlandse zomerbanden. Want bij de beoordeling van de schuldvraag bij een ongeluk, is de rijder op zomerbanden vaak in het nadeel. Dat is de raad die thans aan de balies van de reisafdelingen van de Rabobank gegeven wordt aan wintersporters, die met de eigen auto naar hun bestemming gaan. Het geven van goede raad over nevenfacetten van de vakantie behoort ook tot de taak van de reisadviseuses. Uit de door de internationale verze keringsspecialisten van de bank ver gaarde gegevens, blijkt dat rijden op zomerbanden de automobilist juridisch in een nadelige positie kan plaatsen. In Frankrijk, Italië, Zwitserland, Oostenrijk en Duitsland rijdt men in de berggebieden 's winters minimaal op speciale winterhanden met grof profiel. In extreme omstandigheden gebruikt men spijkerbanden of sneeuwkettingen. Nederlanders zijn niet gewend aan deze speciale winterhanden. Een belangrijke voorzorgsmaatregel, die zij kunnen nemen, is het meenemen van sneeuwkettingen. Gebruik die ket tingen dan ook en doe dat zo gauw als het maar even nodig lijkt. Want wie, rijdend op zomerbanden, bij een botsing betrokken raakt waarbij ook maar enige twijfel over de schuldvraag bestaat, die verliest voor de meeste rechtbanken ter plaatse „het voordeel van de twijfel." Zo stelt de Duitse wet dat een auto mobilist onder alle omstandigheden, zo wel voor zichzelf als voor zijn voertuig, vóór 100% voorzorgen moet hebben ge troffen om noodgevallen de baas te kunnen. Volgens de jurisprudentie is het rijden op zomerbanden op besneeuwde en beijzelde wegen een inbreuk op dat principe. Immers, zomerbanden doen de auto eerder slippen en verlengen de remweg. Volgens de verzekeringsdeskundigen betekent dit nog niet, dat wie op zo merbanden bij een ongeval betrokken raakt, altijd de schuld krijgt. De neiging de schuld geheel of gedeeltelijk naar de niet passend van banden voorziene au tomobilist te schuiven, is alleen in twij felgevallen aanwezig. In de wintersportlanden wordt door herkenbare borden aangegeven wanneer het gebruik van sneeuwkettingen ver plicht is. Aan de reisbalies van de Rabo bank wordt echter aan sneeuwvakantie- gangers geadviseerd niet te wachten tot u deze borden ziet, maar in twijfel gevallen vooral op dalende of klim mende wegen uit eigen initiatief de kettingen om te leggen.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 4