NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD F1 zJt-zzpöÉ:z~ZHZ "Imllffllml Moord in de ..Vijf FEUILLETON Zeeland Magazine? No. 4099 Nieuwjaarsnummer 1984 87e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprtys ƒ20,per jaar. Franko per post 35,per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wjj geen enkele verantwoordelijkheid dragen. „Maar u zei net dat dit ding van haar is." Blazoens stem klonk triomfan telijk. „Nou en?" „Nou en, nou en. Zoiets heeft ze hier toch niet nodig als ze alleen maar een kopje thee komt drinken." „Maar ze poseert toch voor hem, man." Harmens stem was weer op volle kracht. „Ik begrijp wat u bedoelt," merkte Van Benten droog op. Hij hield een doek omhoog waarop een vrouwelijk naakt. Zonder twijfel Gloria Veenendaal. „Tjonge, ze is de zonde wel waard," merkte Kasper waarderend op. „Maar een moord „Hij heeft niemand vermoord." „Maar waarom is hij dan zo overhaast vertrokken?" „Hij is niet overhaast vertrokken. Dat heb ik uw kollega ook al duidelijk wil len maken. Het stond al bijna een maand vast, dat hij vanochtend vroeg naar Spanje vertrekken zou. Hij gaat er iedere winter een paar maanden naar toe." „Verdient hij zo goed? Ik moet zeggen dat ik nog nooit van hem gehoord had." Van Benten was begonnen de inhoud van één van de kisten te ontruimen. Blazoen knipte het licht in de keuken aan. Het was een kleine keuken, maar van alle gemakken voorzien. Er stond zelfs een afwasmachine. In een hoek naast het aanrecht een rek met min stens een anderhalf dozijn flessen wijn. Buiten was het nu helemaal donker. Het keukenraam tekende zich af als een donker vlak, waarin een vochtige lichtkring van een straatlantaarn. Blazoen doorzocht de keuken. De ijs kast was leeg. Niets. In de kamer was Van Benten aan de tweede kist bezig. Harmen Maas zat op een kussen bij de haard en rookte een sigaret. „Aha, rekeningen!" De hoofdinspek- teur hield een handvol papieren omhoog Hij ging ermee op het antieke bankje zitten, dat onder zijn gewicht kraakte. „Nou eens even kijken. Loodgieter. hum, kamerhuur.Tsst, dat is niet mis zeg. Betaalt u ook zoveel?" Maas knikte. „Wie is de huiseigenaar? O, wacht, hier staat het: mevrouw Van der Zee." „Ze woont hier beneden, parterre." „Verkoopt Arjens veel?" „Hij mag niet klagen. Vooral zijn portretten gaan goed. Hij heeft al aardig naam gemaakt op dat gebied." „Hm, je noemt dat rare geklieder toch geen portretten, wel?" Van Benten wees op een paar abstrakte doeken. „Natuurlijk niet. Hij heeft de portret ten nooit lang in huis, dus u zult er waarschijnlijk niet één vinden. Direkt als ze af zijn, gaan ze naar de opdracht gevers. Dit spul doet hij voor zijn plezier Eigenlijk doet hij dit liever dan por tretteren. Maar ja, dat verkoopt niet zo goed. En hij moet toch ook eten." „Jazeker. En ik denk niet, dat hij iets tekort komt, als we de zaak zo eens bekijken." Hij dacht aan zijn eigen uitspraak Bent u ree ds geabonneerd op een 2-maandelqks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 30,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE II over de vrouw van een rijke zakenman met een arme kunstschilder. Dat laatste klopte in ieder geval niet. „En wat hebben we hier? Waarachtig een kasboek. De heer Arjens is kenne lijk een man, die op de centjes let. Valt me mee voor een kunstenaar." „Als artiest moet je zakelijk zijn, an ders kom je nergens." Van Benten antwoordde niet, maar sloeg met stijgende verbazing bladzij na bladzij om. Blazoen kwam binnen, haalde een pakje sigaretten tevoorschijn en bood Harmen Maas er één. „Nog iets gevon den, chef?" „Dat zou ik wel denken. Luister, Ar jens krijgt regelmatig een groot bedrag aan geld van een zekere heer V. Hier, kijk maar, maand na maand. Het lijkt me interessant eens uit te zoeken wie die heer V. is." „Denkt u dat het iets met de zaak te maken kan hebben?" „Misschien." Van B enten liep met het kasboek in zijn hand naar Harmen en ging met een lenige beweging naast hem op een kussen zitten. „U weet zeker ook niet toevallig wie de heer V. is?" „Ik denk, dat ik dat toevallig wel weet. Dat zal Veenendaal zijn. Het is geen geheim, dat Veenendaal Arjens protegeerde." „Waarachtig. We leven toch in een wonderlijke wereld. U weet zeker, dat dat geld van meneer Veenendaal komt en niet van Gloria. Ik bedoel, weet me neer Veenendaal dat hij Arjens min of meer onder zijn hoede heeft. Of komt het initiatief van mevrouw?" „Van wie het initiatief uitgegaan is weet ik niet, maar Veenendaal weet of liever gezegd wist wat hij deed. Als tegenprestatie kon hij doeken uitkiezen om in zijn zaken te hangen. Ha, u had Arjens te keer moeten horen gaan als één van zijn schilderijen als etalage materiaal gebruikt werd. Dan was het huis te klein. Niettemin liet hij Veenen daal zijn gang gaan. Deze stuurde de doeken meestal na een paar maanden weer terug in ruil voor een paar an deren. Een enkele keer hield hij er één. Daar betaalde hij dan niets voor." Van Benten zuchtte. „Kwam meneer Veenendaal wel eens hier?" vroeg Blazoen. „Nooit. En Arjens ging ook nooit daar heen. In feite kenden ze elkaar nauwe lijks. Waarschijnlijk hebben ze elkaar een paar keer ontmoet op exposities. Veenendaal was zeer geïnteresseerd in de schilderkunst, hoewel hij er volgens Arjens geen barst van af wist." De hoofdinspekteur sloeg met een klap het kasboek dicht en stak het in zijn zak. „We gaan, Kasper." In de auto tuurde Van Benten pein zend langs de gevel van het statige huis, terwijl hij met zijn vingers op het stuur trommelde. Tenslotte draaide hij het kontaktsleuteltje om. „Wat denk jij ervan?" Blazoen streek door zijn rode haar, zodat het overeind kwam te staan. „Mis schien weet Arjens iets van Veenen daal." „Chantage?" Van Benten zweeg. Hij dacht kenne lijk na. In het donker kon Kasper zijn gezicht niet zien. „Ik weet het niet. Maas zei, dat het geen geheim was, dat Arjens regelmatig geld van Veenendaal kreeg." „Tja, misschien is het gewoon waar wat Maas vertelde." „Misschien." „Het regent niet meer." „Nee. Ga je mee naar het buro of moet ik je thuis afzetten?" „Ik ga met u mee. Mijn auto staat er nog." De rest van de rit zwegen ze totdat ze voor het buro stonden. „Ik hoop één ding," zei Van Benten. „Ik hoop, dat ik Visser niet voor niets gevraagd heb die vent tegen te houden, want dan hebben we de poppen aan het dansen." Morgen was het zaterdag, dan werd Charles begraven. Harrie Rechter hui verde. Hij kreeg vast griep, hij liep de hele dag al te rillen. Hij knipte het licht aan in de donkere, rommelige flat. De werkster was niet geweest, zag hij. Hij hing zijn natte jas op en liep naar de keuken. Misschien was hij morgen niet eens in staat om de begrafenis bij te wonen. Als hij koorts had. Maar nee, dat kon hij Charles niet aandoen. En Gloria ook niet. Hij begon de tomaten en de paprika, die hij had meegebracht, schoon te ma ken. Waar zou Marnix de uien gelaten hebben? Het was te hopen dat het jong thuis kwam eten, anders stond hij zich hier uit te sloven voor niets. Marnix was dol op macaroni. Zelf had hij geen trek. Morgen was de begrafenis. Morgen was Charles drie dagen dood. Drie da gen pas. Het leek eindeloos veel langer. Hij vond de uien onderin de ijskast. Scherpe uien. Verdomde klus, dat uien snijden. Zijn ogen prikten, hij voelde een hoofdpijn opkomen. Hij zuchtte. De wereld was rot en het leven uitzicht loos. Hier stond hij in een kille, rom melige keuken eten klaar te maken voor een jongen, die misschien niet eens kwam opdagen. Ik vraag me af wat hij zo'n hele dag uitvoert. Waarom blijft hij eigenlijk bij me wonen? Hij komt alleen thuis om te eten en te slapen. Bo vendien heeft hij de pest aan me. En ik aan hem! Dat laatste was natuurlijk niet waar. Hij deed een klont boter in de pan. Maar waarom kon hij nooit eens een plezierig gesprek hebben met zijn zoon? Juist nu voelde hij behoefte zijn hart eens te luchten. Charles, zijn beste vriend, was dood. Het was alsof daar mee ook zijn leven afgesneden was, of beter gezegd, uitgehold. Charles had meer dan veertig jaar lang een grote plaats in zijn leven, in zijn gedachten, ingenomen. Het stamde nog uit hun schooltijd, dat gevoel dat Charles alles zag wat hij deed, altijd aanwezig was. Geen tweede ik, maar meer een god die alles ziet, of misschien liet hij Charles fungeren als zijn eigen geweten. In ie der geval vroeg hij zich bij al zijn han delingen af wat Charles daarvan zou vinden. In allerlei zaken probeerde hij zich steeds voor te stellen hoe Charles zou reageren en handelen. Hij kleedde zich zorgvuldig en droeg er zorg voor dat zijn manieren onberispelijk waren, omdat Charles van beschaafde mensen hield. Hij had verstand van wijn, van klassieke muziek en deed aan sport (tennis en golf), omdat Charles mensen met stijl bewonderde. En dat terwijl hij absoluut niet muzikaal was en in zijn hart iedere lichamelijke inspanning haatte. Hij was getrouwd, omdat Charles ge trouwd was. Hij had zich verheugd over het feit, dat zijn vrouw zwanger was, omdat Gloria zwanger was. Charles werd vader van een dochter (in feite zijn tweede al), hij van een zoon. Dat had hem een glorieus gevoel gegeven, want Charles had ook graag een zoon „Hindert niet, ouwe jongen," had Harrie gezegd. „Mijn zoon trouwt met een dochter van jou, dan heb je toch een zoon." Daarna was de scheiding gekomen. Hij had het eigenlijk niet gewild, hoewel hun huwelijk een hel was. Maar Dorien had doorgezet; ze had een vriend. Ze woonde nu nog steeds met die vriend samen. Charles had de scheiding niet goedgekeurd, hoewel hij dat niet met zoveel woorden gezegd had. Marnix was aan zijn moeder toegewezen. Toen hij een jaar of zeventien was, had hij ech ter alles op alles gezet om bij zijn vader te kunnen wonen. Dorien had tenslotte toegegeven. En nu woonde hij al weer jaren bij hem op de flat. Hij was in dienst geweest en weer teruggekomen. En waarom? De macaroni was klaar. Ja, waarom? Ze hadden nauwelijks kontakt. Hij hoorde een sleutel in het slot van de voordeur. Omdat zijn eten klaar stond als hij thuis kwam. Omdat hij hier kon wonen zonder iets te betalen. Omdat hij kon klaplopen bij zijn vader. Mooie zoon zou hij voor Charles ge weest zijn! Marnix gromde een groet en tilde het deksel van de pan op. Regenwater droop van zijn jas en vormde een plasje op de grond van de keukenvloer. „Trek alsjeblieft eerst je jas uit, het is hier al smerig genoeg zonder dat jij de zaak staat te benatten." „Mooie uitdrukking gebruik jij." „Ach, schiet op." De jongen liep terug naar de hal en trok zijn jas uit, terwijl Harrie een bord vol schepte met macaroni. Marnix ging ermee aan de keuken tafel zitten. „Jij niet?" „Ik heb geen trek." „Wat heb je?" „Griep, denk ik." „O." Hij begon gulzig te eten. „Weet je met wie ik vanmorgen koffie ge dronken heb?" Harrie schonk zichzelf een whisky in. „Petra." „O ja?" Harrie liet twee blokjes ijs in het glas glijden. (Wordt vervolgd) TAFELTENNIS Slag vast blyft ongeslagen. Ondanks dat alle beslissingen waren gevallen, was Slagvast er toch op ge brand om ook de laatste wedstrijd in de 4e klasse in winst om te zetten. En hoewel tegenstander MZ 14 van alles heeft geprobeerd om Slagvast toch nog een nederlaag te bezorgen, konden zij bij lange na niet tegen dit team op. Met een 28 overwinning hebben Jaap Jongh Visscher, Hans v/d Kraan en Jos Breas waardig afscheid genomen van de 4e klas. Het tweede team van Slagvast, dat het op moest nemen tegen kampioen Scaldina 4, kon ook deze keer geen punt in de wacht slepen. Met 46 moesten zij voor de tweede keer de eer laten aan het team uit Zierikzee. Ons eerste jeugdteam heeft zich ten koste van Yerseke 3 met 100 gerevan cheerd op de nederlaag van een week eerder. Hierdoor zijn zij met een gelijk aantal punten geëindigd als de no. 1. Voor een verrassing zorgde deze keer het tweede jeugdteam. Juist de laatste wedstrijd grepen zij aan om de eerste wedstrijd te winnen. Thuisspelend wis ten zij het tweede jeugdteam van Yer seke met een 73 nederlaag naar huis te sturen. Te hopen is dat zij de in geslagen weg tijdens de voorjaarskom petitie voort kunnen zetten. Wederom is voor deze kompetitie in geschreven met vier teams. Twee se nioren en twee jeugdteams gaan ook dan weer de kleuren van Slagvast ver dedigen. Zij, die belangstelling hebben om deze prachtige sport te gaan beoefenen, zijn bij ons van harte welkom. Iedere don derdagavond zijn wij in het gymlokaal te Kamperland aanwezig om u op onze trainingsavond te begroeten. Jeugd van 19.3020.30 uur en senioren van 20.30 22.30 uur. Of bel voor inlichtingen: Tel. 01107-2028. Eindstanden kompetitie. Senioren. Slagvast 1 Scaldina 2 MZ 14 Goese Polder 4 Batavo 1 't Zand 7 5e klasse D Scaldina 4 Kerkwerve Kapelle 4 Slagvast 2 Yerseke 4 Jeugd. 5e klasse A St. Laurens 4 Slagvast 1 MZ 12 Goese Polder 5 Reynaert 2 Yerseke 3 St. Aloy 2 Oudelande 3 S.T.V. Reynaert 1 Slagvast 2 Yerseke 2 10 20 10 13 10 12 10 10 10—5 10—0 I 16 I 9 I 6 I 0 10 18 10 18 10 10 10 10 10—3 10 1 10 16 10 15 10 13 10—9 10—4 10—3 KERSTBOOMVERBRANDING TE KAMPERLAND Op dinsdag 3 januari 1984 organiseert de brandweer van Kamperland een kerstboomverbranding in de omgeving van de fietscrossbaan te Kampei-land. De plaats is met een bord aangegeven en de aanvang is 19.00 uur. Kruiswoordpuzzel no. 859 33 Main 35 HH3S 37 Hps H^fSiSlr HÉ" ÏH 15 ^Hl6 17 ^Hia 19 50 51 HÉ"- 53 55 56 ■■5 7 56 «59 Hf6Ö 61 ba 62 63 Hj 67 «TBBp 7M pi MHT2 Horizontaal: 1. deel van de dag - 6. tegenwerping - 11. zangnoot - 12. be trouwbaar - 14. zangnoot - 15. vaartuig 17. ouderloos kind - 20. in bruikleen geven - 22. graansoort - 23. koraaleiland 25. buigzaam - 27. tooi - 29. begrip - 31. aanzien - 32. riviermond - 33. voorzetsel 34. in aanzien houden - 36. uitgesmolten stukje vet - 38. meisjesnaam - 39. bevel 40. titel - 41. Gode zij lof (Lat. afk.) 42. landbouwwerktuig - 43. familielid 44. kaartspel - 46. kleverig - 48. en anderen - 50. persbureau - 52. vis - 54. schoeisel - 56. opgeld - 57. naaigerei 59. soort afsluiting - 60. telwoord - 62. half - 64. moerassig - 66. breekbare 67. de somma van - 69. uitbrander - 72. gewicht - 73. het aanhoudend ratelen 74. soort verhaal. Verticaal: 1. zoogdier - 2. ongeveer - 3. lusthof - 4. plant - 5. gewicht - 6. meer voud (Lat. afk.) - 7. weg voor verkeer 8. kleurstof - 9. de oudere - 10. hoofd plaats van Iran - 13. getij - 15. primitief vaartuig - 16. bloem - 18. plaats in Duitsland - 19. geluidloos - 21. ontken ning - 22. deel van een zeilboot - 24. doorgang, entree - 26. nummer - 28. meubelstuk! - 30. heidebloempje - 32. zuidvrucht - 35. tijdperk - 37. al (Eng.) 43. deel van de week - 44. dapper - 45. kleurstof - 46. vangwerktuig - 47. mo hammedaans bedelmonnik - 49. groente 51. slot - 53. slede - 55. plant - 57. gebaar - 58. klein net - 61. eter - 63. dooreengekneed mengsel - 65. de on bekende - 68. lidwoord - 70. reeds - 71. inhoudsmaat - 72. met dank. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 858 Horizontaal: 2. meester - 8. klont - 12. av - 14. knoop - 15. sloom - 16. arm 18. ede - 19. ri - 20. mi - 22. rein - 24. anp - 26. nop - 28. ho - 29. te - 30. om 32. donge - 34. pil - 35. sigaar - 38. ee 39. ring - 41. ara - 42. ellende - 44. ti - 46. dn - 47. ök - 48. en - 49. ariadne 53. aap - 56. tang - 57. od - 58. stekel 61. ida - 62. stomp - 64. ro - 65. aa 67. oe - 68. rio - 69. met - 71. kurk 73. vo - 74. ik - 75. rap - 77. nek 78. tenor - 80. egard - 82. ne - 83. gerda 84. koekoek. Verticaal: 1. maart - 3. ek - 4. ene - 5. soda - 6. toendra - 7. ep - 8. kl - 9. lomp 10. ooi - 11. nm - 13. yrees - 15. singel 17. mi - 21. volgens - 23. nog - 25. po 27. oe - 28. hinde - 31. maand - 33. nee 34. pin - 36. is - 37. ar - 39. rek - 40. station - 43. loper - 45. irade - 46. dag 50. ina - 51. notoir - 52. edo - 53. asperge - 54. at - 55. re - 59. kok - 60. laren - 62. si - 63. mm - 66. akker 68. rond - 70. taak - 72. un - 73. ver 76. pro - 78. te - 79. oa - 80. eo - 81. de.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1984 | | pagina 1