KRONIEK NOORI Geef,. W geld. Geeflucht. mi Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. donderdag 15 december 1983 no. 4098 P.V. „De Blauwe Doffer" houdt tentoonstelling Steun het Astma Fonds. Postgiro 55055.^ De Kerst staet a wee vo de deure, beste vrienden, zö ok ut op één nae leste krantje van 't jaer. Vele Kronieken bin d'r ut ofhelööpe jaer hepasseerd. Deze op één nae lesten wil uk hraeg an't kommend Kerstféést weije Onder d'n boom. Koud, huur, mè lekker tuus, saemen mee de huus. Bie de kachel en d'n versierde boom, dan is Kerst as in un dróóm. M'n kieke us trug nae 't jaer, 't is oal nog vers en klaer. Vo d'één un droevug lot, bie un oare was't mè kort. Oaltied is zö'n trugblik wat treurug, vo velen zeker nie zö fleurug. Mè vee diengen bin m'n ók verhete, die m'n noe a nie mi wete. Van 't ofhelóópen jaer, 't is as un mist, vee m'n in dat jaer hemist. Toch, mee 't Kerstféést is't opheklaerd en de naesten bie één bin verhaerd. M'n óre de Kerstliedjes klienke, an 't verleden mó-je dan nie mi dienke. Bie de flakkerende kaersjes in d'n bóóm, is't Kerstféést toch net un dróóm. 'k Wense julder oal vee henoehen onder d'n bóóm en vooral beste en prettuhhe fééstdaehen. CeeBee. In Kortgene is dit weekeinde voor de duivenliefhebbei-s heel wat te zien en te beleven. Een groots opgezette ten toonstelling in H.C.R. „De Korenbeurs" georganiseerd door P.V. „De Blauwe Doffer" zal voor menig duivenliefhebber aanleiding zijn een kijkje te nemen bij „de gevederde vrienden". Sfeer en ge zelligheid voeren vanouds de boventoon bij dit duivengebeuren. Vrijdag vanaf 19.30 uur worden de duiven ingezet. Reeds op deze avond kunnen de liefhebbers terecht om een kijkje te nemen en een gokje te wagen op het Rad van Avontuur. Zaterdagmorgen worden de duiven gekeurd door een keurmeester van de N.P.O. Om 16.00 uur gaan de deuren open voor het publiek. Wie nog nooit een duivententoonstelling heeft gezien, ra den wij aan eens een kijkje te gaan nemen in „De Korenbeurs". Dat is echt de moeite waard. Uiteraard zal ook zaterdag het Rad van Avontuur menig rondje draaien. Zaterdag ook, zal er een bonnenver koop zijn voor jonge duiven (broed '84). 's Avonds om ongeveer 22.30 uur zal de prijsuitreiking plaatsvinden aan die genen, die op de tentoonstelling in de prijzen zijn gevallen. Voetbal- en duiven-liefhebbers gaan veelal samen. In dit geval hebben de duivensporters rekening gehouden met de voetballiefhebbers. Tijdens de uit zending van de voetbalwedstrijd Neder land Malta zal een t.v.-toestel zo danig worden opgesteld, dat niemand wat van deze wedstrijd behoeft te missen. Een stukje geschiedenis. Opgericht in 1948 met aanvankelijk 25 leden en als voorzitter dhr. O. Scherp te Kortgene en dhr. H. C. Noordhoek te Kats als secretaris. Al spoedig was er een toename van het aantal leden, verspreid over geheel Noord-Beveland. De vereniging wei-d lid van de Neder landse Bond van Zaterdagvliegers, afd. Zeeland. Tot 1960 werden de duiven die deel namen aan de vluchten met een hand kar of bakfiets naar de veerboot ge bracht, waarna ze in Wolphaartsdijk door een auto werden opgehaald en naar Roosendaal werden gebracht. En per trein naar de losplaats in België of Frankrijk werden vervoerd. In 1950 werd door de leden wonende te Colijnsplaat en Kats een nieuwe vere niging opgericht onder de naam „De Postduif". In het nieuw gekozen bestuur van „De Blauwe Doffer" werd L. de Fouw voorzitter, welke funktie hij 30 jaar zou vervullen; secretaris werd M. Clement, welke in 1953 na de ramp naar Canada emigreerde, en nu ook nog de duiven sport beoefent; rekenaar werd de heer Roodenburg, onderwijzer te Kortgene. Reeds na. enkele jaren werd „De Postduif" te Colijnsplaat opgeheven en werden de leden hiervan lid van „De Blauwe Doffer". In 1963 op 22 en 23 november hield de vereniging ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan een grote provinciale tentoonstelling, waaraan werd deelgeno men met 1.446 duiven van 191 leden van heinde en ver. De laatste 10 a 15 jaar behoort de vereniging tot één van de sterkste van Zeeland bij de zaterdagvliegers. Elk jaar vindt men wel één of meerdere namen bij de diverse kampioenen van de pro vincie, o.a. P. van Belzen, S. M. Bran derhorst, H. C. Verburg zn., M. C. Clement, J. J. Verwei en L. de Fouw zn. zo ook dit jaar weer. Deze successen zorgen elk jaar weer voor een grote sportieve strijd in de vereniging voor de ereplaatsen. Wat ook te zien is aan het aantal duiven dat deelneemt aan de vluchten. In 1955 na men 1434 duiven deel aan 24 concoursen nu in 1983 is dat 12.890 duiven en 35 concoursen. Ook het vervoer is tegenwoordig veel verbeterd. Nu wordt er vervoerd met de modernste containers. Evenals het rekenen, dat nu gebeurt met de com puter en is de uitslag in een 10-tal mi nuten klaar. Enkele jaren was W. Leenpoel voor zitter, nu is J. C. de Fouw voorzitter en Iz. Blankenstijn secretaris. En heeft men 55 leden verspreid over alle dorpen van Noord-Beveland. BADMINTON-NIEUWS Zaterdag 10 december: Seniorenteam b.v. „Wissenkerke" slaat terug. Na vele verloren partijen en slechts enkele overwinningen of gelijke spelen, heeft het seniorenteam vorige zaterdag eindelijk weer eens twee volle punten kunnen boeken, door de wedstrijd tegen Terneuzen 14 te winnen met 62. De twee verloren partijen waren de dames- dubbel. en het tweede dames-enkel. Vooral de laatste was heel erg jammer. De enkel werd gespeeld door Anneke Meester. En hoewel ze de eerste set verloor, kwam ze toch goed terug en sloot de tweede set in haar voordeel af. In deze twee sets had ze tevens zoveel van haar energie verbruikt, dat er niet veel meer voor een derde set overbleef. Vandaar, dat ze deze set met ruim ver schil verloor. Hoe goed goede badminton-rackets wel zijn, bewees Jan van Iwaarden nog even. Tijdens zijn gemengd-dubbel, sa men met Lieneke de Schipper, werd door de tegenstander de sj uttel half in het veld geslagen. Beiden dachten de sj uttel terug te kunnen slaan. Het ge volg was, dat Jan met de zijkant van het blad tegen de steel van het racket van Lieneke sloeg. De vorm die het blad hierna aannam, leek in de verste verte niet meer op dat van een badminton- racket. Bij nader onderzoek bleek, dat de rand van het blad was gebroken. Gelukkig was vrouw Annemarie bereid haar racket zolang af te staan. Op voorwaar de, dat hij er geen gewoonte van zou maken. Of het nu aan dat nieuwe racket lag of niet, de gemengd-dubbel werd toch gewonnen. Hopelijk doen de senioren de wed strijd tegen Schepnet 1 precies zo. Want. dat zou betekenen dat er zaterdag in Sluis weer 2 punten worden bijgevoegd. En wie vindt dat nou niet leuk? (Be halve die mensen uit Sluis dan). En, zoals vorige week al werd ver meld, is er zaterdag a.s. een Kerst toernooi voor de jeugd van 8 t/m 17 jaar in Sporthal „De Stenge" in Hein- kenszand. 31 DECEMBER - 13.30 UUR "ROOMPOT-LOOP" In samenwerking met „Roompot-re creatie" organiseert v.v. Bevelanders weer de bekende „Roompotloop". Bur gemeester P. Wisse zal op oudejaars middag (zaterdag 31 december) om half twee het „rennersveld" wegschieten om over een afstand van 5 of 10 km een beetje calorieën kwijt te raken en ge zonde Zeeuwse lucht op te snuiven. Iedere deelnemer krijgt bij aankomst een herinneringsvaantje. Degene, die op de 5 of 10 km het eerst de finishlijn bereikt, krijgt een wissel beker. Als hij of zij lid is van een voet balvereniging, mag zijn of haar elftal een avond gratis in het Zwemparadijs Zeeland. De deelnemersprijs voor de „Roompot loop" is voor junioren f 1,en voor senioren 2,50. Na afloop mag iedere deelnemer voor 2,50 in het golfslagbad de rest van de oudejaarsmiddag door brengen. Dat wordt een gezellige oudejaar in het Zwemparadijs Zeeland te Kamper land. Omdat er veel animo is voor dit unie ke gebeuren, verzoeken wij u vriende lijk, als u met uw vereniging wilt ko men, dit even telefonisch aan ons door te geven. Evenementencommissie van de v.v. Bevelanders, Tel. 01108 - 1458. P.S. Inschrijving, omkleedruimte en start in het Zwemparadijs Zeeland. Voor het veilig opbergen van uw kleding, enz. zijn kledingkluisjes beschikbaar 2,50 statiegeld. GROTE BRIDGE-DRIVE IN "DE POMPWEIE" TE KORTGENE Vrijdag 9 december j.l. organiseerde de Kortgeense bridgeclub een bridge- wedstrijd tegen Reimerswaal. Zoals ieder jaar kwam Reimerswaal als gast met 28 paren naar Kortgene. Daar Kortgene niet zoveel paren heeft, is de bridgeclub Geersdijk en enkele vrienden uit Goes uitgenodigd en kwa men zij ook aan 28 paren. Onder leiding van dhr. Nuyten (wedstrijdleider) is het een heel gezellige avond geworden. Ieder jaar wordt er om de club-beker gestreden. Deze is gewonnen door Rei merswaal met totaal 4210 punten en Kortgene 3854 punten. De persoonlijke beker ging naar de heren Wanrooy De Jonge, die een score behaalde van 193 punten. Er werd gespeeld in 4 lijnen van 7 tafels. In groep A zijn nr. 1 geworden: de heren Wanrooy De Jonge 193 pnt. (Reimerswaal) en nr. 2 v. d. Borgt v. d. Bos 169 pnt. (Reimerswaal). Groep B nr. 1 mevr. Van Oeveren dhr. Ritmeyer 177 pnt (Kortgene) en nr. 2 echtpaar Rijk 175 pnt. (Reimersw.) Groep C nr. 1 echtpaar Poley 184 pnt. (Reimerswaal) en nr. 2 echtpaar Van Maldegem 183 pnt. (Kortgene). Groep D nr. 1 echtpaar Pieters 187 pnt. (Kortgene) en nr. 2 dames Polder man v. Duivendijk 168 pnt. (Rei merswaal). De Kortgeense bridgeclub kan op een welgeslaagde drive terugzien. RUIM HALVE TON BESCHIKBAAR GESTELD VOOR KULTURELE AKTIVITEITEN IN ZEELAND In zijn vergadering van maandag 5 december heeft het Anjerfonds Zeeland een bedrag van 54.950,beschikbaar gesteld voor kulturele voorzieningen en aktiviteiten in de gehele provincie. Een groot deel van dit bedrag 36.450,komt ten goede aan vere nigingen en stichtingen voor amateu ristische muziekbeoefening in Brou wershaven, Bruinisse, Goes (2x), Groede, Hoedekenskerke, Nieuw en Sint Joos- land, Renesse, Sas van Gent, Sint Jan steen en Sint Maartensdijk. De subsidies zijn vooral bestemd voor de aanschaf van instrumenten en uni forme kleding. Tenminste 5.000, gaat naar apparatuur ten behoeve van popgroepen in de provincie. Nog eens 6.500,is beschikbaar ge steld voor andere vormen van ama teuristische kunstbeoefening, met name volksdansen en film. Dit bedrag komt terecht bij een vereniging in Borsele en een stichting in Vliss'ingen. Eveneens 6.500,is uitgetrokken voor de inrichting van een dorpshuis en een kultureel centrum, respektieve- lijk in Kats en Burgh-Haamstede. 2.500,is beschikbaar gesteld voor de inrichting van een museum te Arne- muiden en 500,voor het samenstel len van een brochure bij een tentoon stelling. Tenslotte werd 2.500,beschikbaar gesteld aan een Turkse kulturele vere niging. Groeiringen. Het levensverhaal van een boom is vastgelegd in de struktuur van zijn hout en kan zeer duidelijk worden afgelezen aan het patroon van de groeiringen. Houtsoorten verschillen sterk in de breedte van hun groeiringen. Sommige soorten groeien langzaam met smalle groeiringen, terwijl andere, zoals de populier en sommige pijnbomen, krach tig groeien en groeiringen van meer dan een centimeter breed kunnen vormen. De groeiomstandigheden zijn buitenge woon belangrijk. Bomen die op een vruchtbare plaats groeien, zullen bre dere groeiringen vormen, dan die van onvruchtbare bodem. Bomen in parken waar ruimte is voor een volledige kroon- en wortelontwik keling hebben bredere ringen dan bo men in het bos waar een felle concur rentiestrijd om ruimte wordt gevoerd. Bomen die maar een korte groeiperiode hebben, zoals het geval is in de pool streken en in het gebergte vlakbij de sneeuwgrens, hebben in het algemeen zeer fijne groeiringen. Groeiringen zijn goed zichtbaar bij naaldhoutsoorten als vuren, grenen, O- regon, pine en veel loofhoutsoorten uit de gematigde luchtstreken als popu lieren, eiken en dergelijke. Wij zien dat de groeiring bestaat uit licht gekleurd hout, dat in het voorjaar is ontstaan en vroeghout of voorjaars hout wordt genoemd en uit donkerder gekleurd hout dat laathout of zomer- hout heet. Het vroeghout bestaat uit dunwandig, snel gegroeide, licht gekleurde, luchtig tegen elkaar geplaatste cellen. Laathout heeft sterker verdikte, donker gekleur de, dichter tegen elkaar geplaatste cellen In feite is het allemaal hetzelfde hout weefsel, doch denkt u eens aan een stuk gekleurd schuimplastic. Als u het uit trekt is de kleur licht en als u het samendrukt is de kleur donkerder. Tot de volgende week. Wij hebben in deze Rubriek het jaar 1936 achter ons gelaten en zijn nu begin 1937 aan het naspeuren naar wetens waardigheden en leuke dingen uit die tijd. Wat direkt opvalt, is het vele ge schrevene over het huwelijk van Prin ses Juliana met Prins Bernhard. In het tweede nummer van dat jaar is een dubbele pagina bijgevoegd met uiteen lopende foto's van de plechtigheid. Men spreekt van het sprookje op 7 januari en een historisch moment voor Neder land. Een vervolg van de feestelijkheden begint op Noord-Beveland op donderdag 21 januari. Vanaf die dag wordt overal de prachtige Oranje-film van en over het huwelijk vertoond. Op Wissenkerke is er doorlopende voorstelling in het gymnastieklokaal van 5 tot 11 uur, toe gangsprijs 10 cent. De kaarten zijn af te halen bij Joh. Heuseveldt. De realiteit is de week erna weer volop aanwezig. Op verzoek van de fam. De Milly van Heiden Reinestein zal worden verkocht vele ha. bouwland en ten verzoeke van dhr. H. Noordhoek te Kats, diens hofstede „Even Buiten" met bouw- en weiland en moesgrond. Op 21 januari van dat jaar is er voor de schoolgaande jeugd een „melkcomité" opgericht. Doel der instelling is, de schooljeugd meer van de melk te laten profiteren. Kruidenier F. Flipse te Wissenkerke vindt, dat er te weinig kaas wordt ge geten. Want hij schrijft in een adver tentie: „Eet meer kaas. Deze week een pond Goudse voor 25 cent en een pond komijnekaas voor 20 cent. En mevrouw, denk om de wapenzegel-korting." „De Kleine Winst" te Kamperland laat ook flink van zich horen: „1 bezem met stok 35 cent; fietstassen 65 cent." Wat ook dit moment aan de orde is, was dat ook in 1937. Toen werden vol gens een bericht de „kinderkopjes" uit Molenweg en Voorstraat te Kortgene verwijderd. In plaats daarvan werd al les bestraat met klinkers. Driekwart van alle kosten werd door de provincie betaald. B. en w. van Kortgene roepen sollici tanten op voor de betrekking van een gemeentebode, havenmeester en markt meester, tegen een beloning van 7,50 per week. De benoemde moet te allen tijde beschikbaar zijn. Bij dhr. Marcus de Regt te Kats zijn te koop: „Groenkraag Jaapjes." Wat dit dan ook mochten zijn, op Kats waren ze in ieder geval te koop. D. de Kam te Kamperland maakt het geachte publiek van Kamperland en omstreken bekend, dat hij een AUTO heeft aangeschaft. Hij beveelt zich be leefd aan voor alle voorkomende vrach ten. Op 13 maart 1937 het volgende be richt: „Heden zaterdag Opening der Nieuwe Rijwielzaak. Beleefd aanbeve lend: M. de Looff, rijwielhandel, Kort gene." Werkgelegenheid in Duitsland. Er kunnen worden geplaatst: ongehuwde melkknechten, melkersgezinnen, paar- deknechten, arbeiders voor akkeitoouw en groepen landarbeiders onder leiding van een voorwerker. Beslist flinke lonen Sollicitaties ter secretarie, werkgelegen heid tenminste tot de herfst. Dames, bij Kapper O. Scherp kunt u grijs haar laten verdwijnen met „Inecto Rapid" of „Ideal Permanent" 25 procent korting. A. A. de Mol in kleding en manu facturen te Kamperland, maakt bekend dat hij een mooie sortering costuums en jongenspakjes heeft ontvangen. Tenslotte nog het volgende bericht: Spaar uw schoenen en uw ledematen RIJDT AUTO. Het kost u slechts 6 cent per kilometer bij K. H. Schippers te Kortgene. Graag vanaf deze plaats dhr. P. C. Noordhoek uit Zierikzee bedankt voor de uitvoerige reaktie na mijn oproep. Kees van Boven. Burgerlijke stand KORTGENE Geboren: 3 nov.: Adriana Cornelia Johanna, d,v. A. P. de Haze en C. Groen- leer; 6 nov.: Ricardo, z.v. P. de Neef en M. T. Wabeke; 21 nov.: Ramon, z.v. A. P. A. Bouwense en J. H. van der Heijde. Ondertrouwd: 2 nov.: H. P. Wabeke en B. Dreis. Gehuwd: 4 nov.: S. Alburg en P. A. van Dalen; 25 nov.: H. P, Wabeke en B. Dreis. Overleden: 13 nov.:: Leuntje Jannetje Verburg, oud 88 jaar, e.v. C. de Fouw. KERSTBOOMVERBRANDING TE WISSENKERKE Onder leiding van een aantal brand weermensen zal er bij, gunstig weer een kerstboomverbranding plaatsvinden op donderdagavond 5 januari 1984. De kerstbomen kunnen tegen die tijd gebracht worden aan het eind van de Orisantstraat. Er zal daar een bordje worden gezet. Het begint om 19.00 uur. GEVONDEN Op het groepsbureau der Rijkspolitie te Kortgene zijn inlichtingen te verkrij gen omtrent de volgende gevonden voor werpen: 1 imperiaal met 2 gevaren driehoeken en bord „Opgelet fietsers"; 1 zilveren armband met naamplaatje; 1 bruine handschoen; 1 Vauxhall autosleutel; 1 bankbiljet van ƒ25,1 bankbiljet van 25,en 1 van 10,1 huissleutel; 1 hondenriem; 1 paar gebreide hand schoenen 11 zwarte bromfietshandschoen 1 zilveren halskettinkje met hangertje; 1 bril met donkerkl. montuur. HET WETEN WAARD Indien u uien hebt schoongemaakt, kunt u de lucht van uw handen verdrijven, door ze na het wassen even af te vegen met wat zout. Als u vloeipapier of plastic legt in de keukenladen, voorkomt u vetvlekken in het houtwerk en maakt u die laden straks gemakkelijker schoon. De mat onderaan de trap glijdt niet weg indien u er een paar ringen aan beves tigt en deze om de onderste traproede haakt.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 3