Indirekte belastingen bevorderen herstel „Uit vervlogen tijd" Nogmaals: Onbezoldigd Veldwachter Westplate Gaarne wil ik reageren op de gepu bliceerde gegevens in het Noord-Beve- lands .Nieuws- en Advertentieblad no. 4095 van 24 november 1983 betreffende wijlen A. J. (Bram) Westplate, omdat deze maar ten dele volledig zijn weer gegeven. Ik voel dit ook als een plicht aan zijn nagedachtenis. In de twee perioden dat Bram oester wachter is geweest bij percelen in de (daar voormalige) Zandkreek, bij de ha ven te Geersdijk (dit in dienst van oesterkwekers te Yerseke, waar ook hij vandaan kwam) kwam hij vaak bij ons thuis. Hij kwam ook veel over de vloer bij de familie Huige, die toen in een huisje achter de zeedijk te Geersdijk woonde en later, meen ik, verhuisde naar het dorp Wissenkerke. Bram heeft in zijn Noord-Bevelandse perioden ook wel geschreven in dit blad. Het ging over onderwerpen geschoeid op christelijke leest. In die tijd hadden wij te Kortgene een vereniging gevormd: „Werklozen ont- spanningszorg" genaamd. Ja, het was toen ook bar met de werkloosheid. Die „wij" waren Davien Matthijs, Krijn de Vos, Bram Westplate en ondergetekende. Voor dit doel gingen wij met een lijst langs de huizen om geld te vergaren. Want zonder dit was weinig te bereiken. Eerst „slachtofferden" wij voor ons doel de eerste burger van Kortgene. Dit was toen burgemeester mr. J. D. Koster, die van 1933 tot 1937 te Kortgene bur gemeester is geweest. Zo ontstond „met hoger hand" een kontakt dat voor ons minder prettige gevolgen heeft gehad. Om een indruk te geven van „de per soon" Westplate, moet ik hiervan wat breedvoerig vertellen. Wij hadden voor het beoogde doel nogal wat geld bij elkaar gekregen. Daar de bui'gemeester van begin af aan be langstelling voor ons streven had be toond, besloten wij hem te verzoeken dit op de een of andere wijze onder de hoede van de gemeente te stellen. Die had dit bedrag ook geofferd. Bij dit voorstel aan hem deed de bur gemeester ons een andere suggestie aan de hand. Hij was bereid, na ruggespraak met dominee Van der Most van Speijk en de heer A. A. Schuit, die toen ge meentesecretaris was, met hen een kommissie van toezicht te vormen. Het geld zou dan, op burgemeestersnaam, vastgezet worden bij de Rijkspostspaar bank, wat ook is gebeurd. Daar wij „Het Zaaltje" (later 't Trefpunt ge noemd) van de Ned. Herv. Kerk voor ons doel mochten gebruiken, leek ons dit al een uitstekend idee. Alle radertjes draaiden zo precies in elkaar. Onderwijl waren wij gestart met de praktische uit voering. Het een en ander viel ook bij de werkloze jeugd in de smaak. Daar ging het om! De gebroeders Kramer (Adriaan, Daan en Jan) weet ik nog, waren vaak van de partij. Op een kwade dag schreef burge meester Koster, met in zijn kielzog de dominee en de secretaris, voor de in woners van Kortgene die op „onze" lijst getekend hadden een vergadering uit. Waar wij als bestuur niet mochten ver schijnenDemokratie was toen te Kortgene nog niet bekend. In onze argeloosheid hadden wij met het geld, op burgemeesters verzoek, ook deze lijst aan hem afgegeven. Maar hadden de namen van alle gulle gevers wel in de bol! Zodra wij „lucht" kregen van des burgemeesters voornemen als boven omschreven, waren wij eerst he vig teleurgesteld en maar verdrietig. Gingen daarna de lijsttekenaars af om deze precies te vertellen wat er ei genlijk met die vergadering beoogd werd. Het geld was voor ons niet meer bereikbaar. De zaak kon wel gaan draaien zonder ons. Wij moesten dus op het zij-spoor. Als dank voor bewezen dienst. In die tijd verzorgden wij ook een afdeling van de (J)ongeren (V)redes (A)ctie en dit was de burgemeester een doorn in het oog. Zijn veronderstelling was: nu gaan „ze" op deze wijze de jongeren anti-militairisme aanpraten. Dit is hun oogmerk. Maar nooit hebben wij hieraan gedacht. Nooit zou het be houdende Kortgene ons geld in handen hebben gegeven, indien wij voor mis bruik van vertrouwen aanleiding koes terden. Ook bleef de gemeente met deze vergadering-oproep ons trouw. Daar is toen enkel een zgn. „afvaardiging" ter vergadering verschenen. Deze heefi langs „de neus weg" aan de burgemees ter, die als voorzitter fungeerde, de vraag gesteld waarom eigenlijk „het be stuur" niet aanwezig was van de vere niging „Werklozen ontspanningszorg". Na onderling beraad onzerzijds, dege lijk beseffend dat uiteindelijk met deze gang van zaken het beoogde doel, wer kelijk iets te doen voor de werkloze jongeren, al was de schaal nog zo be scheiden, de dupe zou worden, besloten wij tot een tegenmaatregel. Door de jongste ervaringen wat diplomatieker geworden, gingen wij uit het oogpunt van bestuursrecht over tot uitbreiding van de kommissie van toezicht. En wel met twee leden. Eerst gingen wij toen naar de heer F. Zuidijk, toen te Kortgene Rijksont vanger der Direkte Belastingen en Ac cijnzen, zo toen op een bord aan zijn deur vermeld werd. Hij had het huis betrokken dat voor hem bewoond werd door „bovenmeester" M. C. Maas, in het toen genoemde „Poldertje". Ter verdui delijking van minder ingewijden: deze mijnheer Zuidijk, afkomstig van Wol- phaartsdijk, van „de kouwe grond" zich opgewerkt tot deze funktle, was een neef van mijn moeder. Wij vonden „oom Frans" bereid ons ter wille te zijn, zo hij dit samen kon doen met de heer M. J. de Looff, toen of raadslid of wethouder te Kortgene. Beiden waren bevriend met elkaar. Ook dit lukte. De heer De Looff, weet ik nog, rea geerde op ons verslag der gedane zaken met stilzwijgende verontwaardiging. On der getekende is toen, gesterkt door dit sukses, ten gemeentehuize de burge meester gaan vertellen dat wij de K.v.T. hadden uitgebreid met twee leden. Toen ik namen noemde, verbleekte de man tegenover mij. Om dan rood aan te lopen. Wij hadden de gemeentelijke po litieke belangen, bleek hierdoor, juist afgewogen. Ik dacht toen: „Piet, nu vlieg je door een ruit het gemeentehuis uit!" Maar meesterlijk wist de burgervader zich te beheersen, per slot van rekening was hij „meester" in de „rechten". Het kwam dus niet zo ver. Wel stelde hij na enige tijd voor, zo spoedig mogelijk een vergadering uit te schrijven, het bestuur met de K.v.T. Wij beloofden dit te regelen en vertrokken zonder de gebruikelijke handdruk van burgemees terszijde. Dit gaat dan zo. Enkele dagen later vond ten gemeen tehuize deze vergadering plaats. Wij stelden netjes de nieuwe kommissieleden voor, ook aanwezig. Informeerden „of het juist was" dat de K.v.T. op naam van de vereniging een vergadering had belegd waar onze aanwezigheid niet ge wenst was geweest. Namens de K.v.T. antwoordde de bur gemeester. Hij stelde diplomatiek dat, gezien de ernst en opzet van ons streven met die ontspanningszorg, gezien het verantwoord besteden van het door de gemeente geofferd geldbedrag voor dit doel (was juist ons motief geweest om hem te benaderen), wij als „jeugdigen" voor die opzet wel erg jong waren. En op sommige maatregelen, door „ouderen met meer levenservaring" genomen, met meer vertrouwen moesten reageren, in dit geval op de aktiviteit van de K.v.T. Bram Westplate schoot toen van zijn stoel overeind. Stelde de volgende vra gen. Of spreker genegen was zijn leef tijd te onthullen en wilde de gemeente secretaris ook zo vriendelijk zijn. Het bleek, dat Bram van beiden o.g.v. leef tijdgenoot was! Toen liet deze zich ontvallen: „Dan zit ik eigenlijk aan de verkeerde zijde van de tafel.En besloot hij toen voor al dominee Van der Most van Speijk strak aanziende: „Toch ben ik daar wel blij om!" Dit was „de mens" Westplate. Hij veinsde nimmer, om welk gewin ook, BTW is impopulair. De ingrijpende invloed van de fiscus op de welvaart van velen wekt wrevel en weerstand. Het maakt ook de taak van belastingambtenaren bijzonder zwaar. In een goed funktionerende de mokratie mag de afstand tussen regeer ders en onderdanen niet zo groot zijn als zij in Nederland dreigt te worden. Door een gedifferentiëerd systeem van maatregelen wordt de ene groep burgers opgezet tegen de andere. Dat geldt van daag met de loonvorming, morgen met de plicht tot inleveren en nog later met meer of minder belasting betalen. Wan neer de afstand tussen het bruto- en netto-loon kleiner wordt, is daarbij zo wel het bedrijfsleven als de burger bij gebaat. Hoge progressie bij de direkte belas tingen werkt voorts de belastingontdui king in de hand en moedigt het systeem aan van zwart geld. De manier waarop de staat in Nederland heffingen doet, moet dus op de helling. Hoe eerder, hoe liever. Aan het gesignaleerde probleem is reeds jaren geleden aandacht besteed. Reeds toen is de konklusie getrokken dat ons land, evenals andere Europese landen, meer de nadruk moet leggen op de indirekte belastingen. Dat is ook wel een beetje gebeurd, maar de di rekte belastingen zijn daardoor niet ver minderd. Er is behoefte aan een heffingssysteem waarbij de betalingen zoveel mogelijk aan de aandacht van de gewone man ontsnappen. Dat zal zijn ergernis weg nemen. In de sfeer van de indirekte belastingen is de BTW bijzonder im populair. Gedacht zou moeten worden aan een BTW-heffing inclusief, dus zon der afzonderlijke vermelding van de belasting. door zijn christelijke inslag. Waardoor wij voor hem des te groter achting be zaten. Bram Westplate heeft de periode van 20 september tot 27 november 1933., te Geersdijk vertoevend, gemeerd gelegen met een van een koopvaardijschip af komstige reddingsloep, veiPouwd tot motorsloep met een kajuitje, aan het loswalletje van aannemer Van Hee te Wissenkerke. Deze had aan dit loswal letje een opslagterrein, met wat gesta peld steen, zand en grind. Het bevond zich bewesten de havendam, op welks einde een sektorenlicht was geplaatst voor veilige scheepvaart bij nacht De tweede periode dat Bram „bie de Hurdiekse kaoie" vertoefde, dit was langer, van 16 maart tot 24 december 1934, woonde hij in een keet. Deze was, meen ik, eveneens eigendom van Van Hee. Zijn aktiviteiten op Noord-Beve land, naast de werkzaamheden als oes- terwacht, die overwegend uit opletten voor diefstal bestonden, beschreven wij reeds ten dele. Later, na zijn Noord-Bevelandse tijd, kreeg Bram „vaste relatie" met een meisje uit Vlissingen, die later ook zijn vrouw is geworden. Zij was in betrek king bij de familie Van Everdingen te Vlissingen. De heer Van Everdingen was direkteur van het S.H.V.-bunkerstation voor zeeschepen in de Buitenhaven van de Scheldestad, toen nog met kolen en olie. Men moest in die tijd veel geluk hebben om een vaste baan te verkrijgen. Bram is toen in dienst van de S.H.V. te Vlissingen gekomen. In die tijd kwamen wij met het tank schip „Sleipnir" vaak te Vlissingen en spraken wij Bram regelmatig. Na zijn trouwen zijn wij wel bij hem aan huis geweest en maakten kennis met zijn vrouw. Weer later is Bram als portier in vaste dienst gekomen aan het zieken huis „Bethesda St. Joseph" te Vlis singen. Het echtpaar is wegens oorlogs handelingen in 1940 gevlucht naar Kou- dekerke (W), waar men later is blijven wonen en waar Bram kwam te over lijden. Dit was in 1973. Het echtpaar Westplate kreeg één zoon. In de periode dat hij te Geersdijk is geweest, woonden niet Krijn en Coba Scheffers aldaar in het aanwezige café aan de haven (nog steeds intakt als vakantiehuis), maar Krijn en Coba Schippers. De achternaam was dus fou tief. Deze Krijn Schippers was in leven eens veerman te Katseveer, voor de pe riode Jaap en Nardus van Wieringen, aldaar. Hopende met dit schrijven, dit op verzoek van Kees van Boven, alle be langstellenden in deze van dienst te zijn geweest. Wij hadden hierdoor een pret tig hernieuwd telefonisch kontakt met mevr. Westplate te Vlissingen, groeten wij u vanuit Zierikzee. P. C. Noordhoek. Met name ambachtelijke bedrijven zouden daarmee tegenover de finale con sument zeer gebaat zijn. De moeilijkheid is dan konsumenten in de produktieve sfeer die belasting dan niet kunnen te rugvorderen. Voor het zakenleven zou echter de BTW alleen op verzoek moe ten worden vermeld. Voor het overige kunnen wij de BTW in een belasting systeem met de nadruk op indirekte hef fing, niet missen. Betere voorlichting. Om de progressie in de inkomstenbe lasting te matigen zouden er nieuwe vormen van omzetbelasting of accijnzen moeten komen. Het marginale tarief van de inkomstenbelasting zal niet meer dan 50% mogen bedragen. Dat zou de staat 15 miljard moeten kosten. Welnu, in de eerste plaats zou dat de facto minder kosten omdat dit het beste middel is om belasting-ontduiken te be strijden. Voorts zou daarvoor een nieuwe accijns bijvoorbeeld op margarine en vetten, koffie en thee in de plaats kun nen komen. De accijnzen zijn altijd bijzonder im populair geweest, omdat daarmee de grote gezinnen werden getroffen, die immers het meeste verbruiken. Maar de gemiddelde gezinsgrootte is in Nederland tegenwoordig veel geringer en komt in alle kringen bijna overeen. Dit soort heffingen op alledaagse gebruiksarti kelen, zou verder kunnen dienen om hoge heffingen voor ouderdoms-, inva- liditeits- en andere verzekeringen te ver vangen. Het gat tussen bruto- en netto loon zou daarmee geheel of gedeeltelijk gedicht kunnen worden. Wanneer deze gedachte gekoppeld wordt aan een flinke matiging in de sociale voorzieningen, die meer past bij deze tijd, dan zou dit kunnen betekenen dat de loon- en salaristrekkenden veel meer geld in handen krijgen dan nu. Hun vaste aftrekposten dalen dan im mers aanzienlijk. Met het hogere bedrag aan vrij te besteden gelden kan dan iedereen op eigen wijze zelf gestalte geven aan zijn gewenste patroon van sociale voorzie ningen. Hij kan dat matigen en de voor keur geven aan dure vakanties, beter eten of een luxe huishoudelijke inrich ting. Hij kan ook van mening zijn, dat voor hem alles vast moet liggen van de wieg tot het graf, zodat al zijn in komen wordt besteed aan verzekeringen. De gedachte dat dit soort beslissingen niet aan de burgers zelf kan worden overgelaten, moet als volkomen ver ouderd worden beschouwd. De gemid delde algemene ontwikkeling is in Ne derland gedurende de laatste decennia flink omhoog gegaan. Vervolgens is de informatie op allerlei terrein enorm verbeterd. In de televisie hebben wij een medium gekregen dat ons uitgebreid en gedetailleerd informa tie verschaft over allerlei onderwerpen. De inkomstenbesteding in al zijn fa cetten hoeft daarbij geen uitzondering te vormen. Vervolgens zullen de uitgebreide re- clame-akties van het particuliere be drijfsleven wel zorgen dat wij voldoende worden aangemoedigd om ons voor al lerlei risico's te verzekeren. Dat gebeurt nu reeds, tot en met een sfeervolle uitleg van de financiële gevolgen van een be grafenis. Investeringen. Het inkomen van de eerstkomende jaren zal stellig met meer zorgvuldigheid worden besteed dan in de achter ons liggende vette jaren. Bij de afweging van die besteding zal de een er meer voor voelen om zijn geld te steken in de Het is nog steeds 1936, wanneer er een advertentie in staat van een nieuw te openen Manufacturenzaak te Kort gene, aan de Hoofdstraat 158. Deze da mes- en kinderkledingzaak blijkt te worden geopend door de Gez. Pikkaart. E.M.M. te Kortgene geeft om 6.30 uur in de Stads wijnkelder een concert m.m.v. Paul Collin en Tine Labree. Na afloop is er bal. In een vorige aflevering had ik u al melding gemaakt van de Gietenfok- vereniging te Kamperland. Ondertussen hebben de fokkers hun vergadering achter de rug. Men spreekt van een goed jaar, want er waren beduidend meer inkomsten dan uitgaven. En in totaal waren er 76 dekkingen verricht a 1,25. Een bloeiende vereniging, mag wel ge zegd worden. IJsclub „De Driehoek" te Kats houdt haar algemene ledenvergadering in het vergaderlokaal. Wie nog lid wil worden, kan zich opgeven bij: L. de Wild, Kerk- weg, Kats. De heer Z. C. Salomé deelt een ieder mee, dat hij per 1 januari 1937, zijn molen „De Korenbloem" heeft over gedaan aan de heer Jac. Snoep te Co- lijnsplaat. De heer G. J. de Graag te Kats, bak kerij en kruidenierszaak aldaar, deelt HET WETEN WAARD Lichte schroeivlekken in wollen stoffen kunt u meestal verwijderen met een puimsteentje. U schuurt hiermee licht over de plek. Botervlekken verwijdert u met heet wa ter. Zijn ze niet geheel verdwenen, dan uitstrijken tussen grauw papier en na- behandelen met tetra. De goede volgorde bij het afwassen is: glaswerk, zilver, kopjes, enz., borden, messen en tenslotte de pannen. Bewerkt Indisch koper krijgt een mooie glans indien na het schoonmaken, na- geborsteld wordt met benzine. Koper groen verwijdert u met ammoniak. Om velvorming op pudding of vla te voorkomen, strooit u er dadelijk suiker op als u de pudding in de schaal of glazen heeft gegoten. Prefereert u harde, maar geen blauwe eieren? Kook de eieren vier minuten en laat ze nog een poosje in het hete water staan. De smaak van oude aardappelen ver betert, wanneer u een beetje azijn in het kookwater doet. Spiegels moet u niet ophangen daar, waar deze zijn blootgesteld aan zonne stralen. Het kwikzilver kan de stralen niet verdragen, waardoor het glas vlek kerig wordt. Voeg eens een mespuntje cacao toe aan uw koffie, u krijgt er een pittige en aparte smaak door. De haren van uw hond zullen mooi glim men als u ze na het borstelen afwrijft met een stuk fluweel met de richting van het haar mee. Wilt u glas beschilderen, dan moet dit eerst schoongemaakt worden met spiri tus of tetra. Melk- of matglas reinigt u met warme azijn en zout. risicodragende sfeer en de ander in de richting van veilige besteding. Bij de eersten zijn er ook velen die sterke voorkeur hebben voor een beleg ging in aandelen in plaats van in obli gaties, lijfrenten of verzekeringen. Dit jaar geeft de fiscus aan iedereen de gelegenheid om meer dan 15.000,van zijn inkomen af te trekken om daarvoor een lijfrente te kopen. Dat is aantrek kelijk voor de verzekeringsmaatschap pijen, maar minder voor het overige be drijfsleven, dat in de komende jaren niet minder dan 160 miljard nodig zal hebben om het eigen vermogen weer op peil te brengen. De investering in het Nederlandse be drijfsleven kan enorm worden gestimu leerd door het publiek met belasting aftrek in de gelegenheid te stellen aan delen te kopen. In andere landen is dat ook mogelijk. In Nederland zou het zonder veel kos ten kunnen wanneer belastingplichtigen de keus kregen om of een lijfrente of aandelen te kopen met belastingaftrek. Zo zou een groter deel van onze natio nale besparingen in de risico-dragende sektor terecht kunnen komen. Met dit geld kan de basis worden gelegd voor nieuwe werkgelegenheid. Verandering in het belastingpatroon kan dus wel degelijk invloed uitoefenen op het scheppen van nieuw werk. Op dit laatste moet alle aandacht worden geconcentreerd. Maar dan moeten vooral onze jon geren vrij gemaakt worden van de thans te sterk gebonden inkomensbesteding maar nog meer van de zware voort durende dreigende druk van de direkte belastingen. Drs. A. van Mierlo. zijn cliëntele mee, dat hij vanaf heden is aangesloten op de telefoon, onder no. 18 te bereiken. Nog een bericht uit Kats. Op 10 de cember a.s. wordt er door zangvereni ging „Ons Genoegen" een uitvoering gegeven in het verenigingsgebouw o.l.v. direkteur P. J. de Wild, aanvang 7 uur. Er zal ook een komisch stuk worden opgevoerd in 3 bedrijven „Muggen om de kaars." Uiteraard is er na afloop bal. Nog een uitvoering wordt aanbevolen. Dit van het mannenkoor „Zang en Vriendschap" te Wissenkerke in Hotel „De Kroon". Medewerking wordt ver leend door de Bio Onderneming Luxem- bourgh. Vertoont zal worden de ver lovingsfilm van H.K.H. prinses Juliana en Z.D.H. Prins Bernhard. Ook wordt vertoond de film „Vaders Ere Woord" met in de hoofdrol Shirley Temple. Toe gangsprijzen: 1ste rang 75 cent; 2de rang 50 cent. Plaatsbespreking wordt aanbe volen. Banketbakkerij H. Pouwer te Kort gene maakt bekend, dat hij telefonisch is aangesloten onder no. 51. Tot slot nog een oproep van de IJs club „Ijsvermaak Ons Vermaak" te Kamperland. Met spoed gevraagd een bode-baanveger, op te geven bij den voorzitter Meulenberg. Zeer vuil marmer kunt u schoonmaken door er een laag vers gebluste kalk met water op te strijken en het er drie dagen op te laten zitten. Een huurder mag bij verhuizing mee nemen al hetgeen hij in het huis op eigen kosten heeft aangebracht mits zulks gedaan wordt zonder beschadiging van het gehuurde. Kippen en peterselie zijn water en vuur. Het is vergif voor deze dieren. Tegengif: zure melk of azijn aangemaakt met water. Pannensponzen (staalwol) roesten niet, indien u ze na het gebruik op zachte zeep legt. Als het knopje van een tube niet gemak kelijk losgaat, duw dit knopje dan even in warm water en het leed is geleden. Glas- en zilverwerk moet u nimmer laten opdrogen, maar direkt na het af wassen afdrogen, het glimt dan mooier. Crysantenstelen moeten gespleten wor den, voordat de bloemen in het water gezet worden. De zak van de stofzuiger kunt u weer stofdicht maken door het goed aan de binnenkant in te wrijven met paraffine. Moet u uw plafond wat büpleisteren en hebt u last van vlug hard worden van het gips, voeg er dan een weinig spiritus aan toe. Een fietser dient zijn zadel zo te stellen dat hij altijd de grond met de voet kan raken. Heeft u met een te warm strijkijzer ge streken, dan wil een wollen stof nog wel eens gaan glanzen. De bewuste plek moet u dan strak gespannen over een pan met heet water die u wel van de warmtebron hebt afgehaald, krachtig opborstelen. Is de schilder geweest en heeft hij verf- vlekken achtergelaten, dan kunt u deze verwijderen met verdunde azijn of met wat terpentijn op een oud lapje. Nog lang na de stakingen en stiptheidsakties zullen wij nog naweeën zien van de sociale onrust als gevolg van de komende korting van sa larissen in de kollektieve sektor. Men kan daarvan vakbondsleiders de schuld geven, maar die zijn ook machteloos wanneer ze niet gesteund worden door hun achterban. Een nuchter beschouwer zal moeten kon- kluderen, dat inkomensdalingen steeds harder aankomen bij degenen, die ze treffen. Voorts is het duidelijk dat trekkers van salarissen en lonen ook in toenemende mate verontrust worden door de grote afstand tussen bruto en netto lonen. Over sociale lasten ontstaat een stijgend ongenoegen. Nog meer onvrede heeft de burger met ons belastingsysteem.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 4