mmnmmm «•II Geef,.* Gelfludit. KRONIEK VAN NOORD Steun het Astma fbnds. Postgiro 55055.—. Van de weke, beste vrienden, bin'k wee us in hedoke. Vandaer Kurtjeen op un rijtje. Kurtjeen van A tot Z. A is Augustijn, doe in auto's en brommers. B is Van Boven, die ei duuven ommers. C is Cebeco, die zit op de koai-je. D da's Deurloo, die d' S.R.V. laet droai-je. E was nie makkeluk, mè 'k um hevonde. 't Is Everwijn, maekt langs de boeren z'n ronde. F da's un makje, dat kwam van pas. Netuurluk De Fouw, van voren is't Sas. G da's De Graaf, in blommen en planten. Die weet ök an de bruhhe behoorluk van wanten. H is De Haas, die doe knee-je en vrieve. Di ka-je nae toe, ök a bi-je nie stieve. I da's Intresant, want die kon'k nie vinde. Mè J is hin punt, want da's Jöös, die a-je nest vrouw Weststraete kan vinde. K da's d'n dokter, je bin vlug uut d'n drööm. Julder 't a behrepe, da's Kerssebööm. L da's De Looff, zei mè herust ome Jan. Van vele De Looffjes is um de stamvoader van. M dat kon nie misse, ie praet mee un Vlaems accent. 't Is Meessen netuurluk, un oarduhhe vent. N was hin makje, mè Van Noort is nie mis. Want da's die man, die wetouwer is. O dat is Oudshoorn, un „multi-funktionele" man. Dirom weet um ök van de Pompwei-je oalus van. P is twi vliehen in één klap, zö ka-je un Iesenaer wasse. Wan 't is toch waer: de Pluumpot en v/d Plasse. Q is un letter, die verhete m'n vlug. Dus vlug wee mè nae de volhenden van 't alfabet trug. Da's de R mö-je wete van Rinus van de P.T.T. Juust, Rinus van de post, die bedoel uk di mee. S dat is Scherp vo knippe en schere. En je kan d'r ök van oalerlei luchjes probere. T dat is Tonnie en nog un keer T. Want da's de Taxi, di rie'tun mee. U is un letter, die kom op Kurtjeen nie vo. Dirom kriegje die van mien zö mè kedoo. V da's Verburg, die ei meubels zat. W dat is Wigtmans, mè da's één pot nat. Z most uk over dienke, die was even zoek. Mè 't is Zonneveld, kiek mè in 't tillefonboek. NOORD-BEVELANDSE HENGELSPORTVERENiGING HIELD WEDSTRIJD Zaterdag 3 december hield de Noord- Bevelandse hengelsportvereniging haar traditionele St. Nikolaaswedstrijd in de Oosterschelde bij Colijnsplaat. Onder prachtige weersomstandighe den beproefden 47 deelnemers hun ge luk. Ze vingen in totaal slechts 107 vissen, waarvan 56 ondermaatse en 51 bovenmaatse, met een gewicht van 8971 gram. Uit het aantal gevangen vissen blijkt dat ook nu weer de vangst tegen viel. Na afloop van de wedstrijd reikte voorzitter Biondina, naast het prachtige prijzenpakket, tevens aan iedere deel nemer een heerlijke banketletter uit. De uitslag was: 1. S. v. d. Guchte, Colijnsplaat 795 pnt. 2. B. Biondina, Kamperland 760 pnt. 3. J. Janse, Oostkapelle 737 pnt. 4. A. G. de Waard, Colijnsplaat 651 pnt. 5. J. Minderhoud, Oostkapelle 635 pnt. 6. C. v. Oosterhout, Eindhoven 606 pnt. 7. M. G. de Smit, Kamperland 577 pnt. 8. J. Kastelein, Geersdijk 575 pnt. 9. A. Provoost, Colijnsplaat 574 pnt. 10. C. de Fouw, Colijnsplaat 530 pnt. De volgende en tevens laatste kom petitiewedstrijd voor het kampioenschap 1983 wordt gehouden op 17 december '83 van 11.3014.00 uur. Inschrijven in café „Juliana" te Colijnsplaat van 10.30 11.00 uur. VERGADERING VAN BONDEN EN SOZEN VAN OUDEREN Tijdens een vergadering van bonden en sozen van ouderen, georganiseerd door de Stichting welzijn voor ouderen in het Drenthehuis te Geersdijk, is be sloten om in februari 1984 een 3-malige mini-bestuurskursus te houden in het Drenthehuis. Leiders van die kursussen zijn mej. Ans Huige, free-lance mede werkster bij het R.E.C. en dhr. Engel Reinhoudt, vormingswerker behorend bij het R.E.C. Deze laatste zette uiteen waar be stuursleden zoal aan moeten voldoen. Zij moeten er in de eerste plaats van uitgaan dat ze een bond of een soos vertegenwoordigen. Ze moeten leiding kunnen geven en gezamenlijk besturen. Ook het verdelen van funkties is nood zakelijk. Eigengereid zaken regelen is af te keuren. Men moet ook rekening houden dat men meer aan kritiek bloot staat. Velen blijven liever aan de kant staan om kritiek te kunnen spuien, terwijl ze zelf geen verantwoordelijkheid durven dragen. Tenslotte deelde de voorzitster, mej. Janny Blaas mee, dat met de voorlich tingsmiddagen zal worden gestopt op Noord-Beveland als de belangstelling niet beter wordt. Blijkbaar stelt men geen belang iii het werk dat de Stichting in het belang van de ouderen doet. Wekelijkse Houtwijzer. We staan er vaak niet zo bij stil, maar hout is een belangrijke en onmisbare grondstof. En wat de meesten van ons ook niet weten is, dat hout duizend en één gezichten heeft. En al die gezichten zijn even aardig, wetenswaardig of in teressant. Wij gaan deze aspekten van hout voortaan op een leuke manier belichten door middel van de wekelijkse hout wijzer. We beginnen nu meteen al: Het ontstaan van een bos. De bossen waaruit de mens zijn hout verkrijgt zijn de meest indrukwekkende plantengemeenschappen op aarde. Vergeleken met het vrij korte men senleven lijkt het bos eeuwigdurend. Maar voor de houtvester betekent het bos het eindpunt van een lange rij ach tereenvolgende gebeurtenissen. Niet alle huidige bosgebieden hebben altijd bos gedragen. Planten stellen ze kere minimumeisen aan de temperatuur en vochtigheid, maar in het verre ver leden is ieder deel van het aardopper vlak wel eens te droog of te koud voor het plantenleven geweest. Doch zodra de klimaatomstandigheden gunstig worden, vindt er een aantal boeiende gebeurtenissen plaats die „pri maire successie" wordt genoemd. De eerste organismen die bezit nemen van het lege land zijn nederige korst mossen, die op kale rotsen kunnen blij ven leven. Zuurverbindingen, die door deze or ganismen worden afgescheiden, tasten het rotsoppervlak aan. Daarbij hopen zich plantaardige afbraakprodukten op en er vestigen zicb mossen met een zeer eenvoudig wortelstelsel. Daarna vormen zich er varens, korte grassen en struiken, die geleidelijk aan een plantendek worden. Wortels zoeken het steeds dieper in de zich vormende bodem en geleidelijk scheppen grote struiken de mogelijk heden voor de eerste bomen. De waterhuishouding wordt in stand gehouden door regen en sneeuw. Het water wordt vastgehouden in de weefsels van de boom en in de bodem. Een grote voorraad van minerale voedingsstoffen, afkomstig uit de bodem, wordt vast gehouden in de bladeren en keert weer naar de bodem terug wanneer de bla deren in de herfst van de boom vallen en verteren. Tot de volgende week! BADMINTON-NIEUWS Zaterdag 3 december: Terneuzen 16 opnieuw te sterk voor Wissenkerke 2. Naar de mening van het jeugdteam was men deze keer meer tevreden dan drie weken geleden. Toen vond dezelfde ontmoeting plaats, maar dan in Kam perland en deze liep toen af met een flinke nederlaag van 08. Het eerste doel waarnaar men vorige week zaterdag streefde was dus om die hatelijke nul te vermijden. En gelukkig zijn ze daar ook in geslaagd. Nee, geen overwinning, maar toch twee tegensco- res (en het hadden er zelfs nog meer kunnen zijn). Ditmaal werd Wissenkerke vertegen woordigd door Elly Karelse, Jacqueline Hoogerland, Jacco van Boven en Jacco Paardekoper. De twee Jacco's mochten beginnen met hun heren-dubbel en deze werd met matige cijfers verloren. Mede door het licht in de sporthal, waar men in het begin even aan moest wennen. Het dames-dubbel liep beter. Beide dames speelden heel goed en wisten bijna de eerste set te winnen. Toch werd deze, dankzij het geluk aan de Terneu- zense kant, verloren. En zo verging het ook de tweede set. Hierna werden de vier enkels gespeeld en nu kon eindelijk de nul plaats maken voor een voorlopige één. Want het was Jacqueline Hoogerland, die als enigste, haar enkel wist te winnen. De drie an dere enkels werden allen met kleine verschillen verloren. Met nog twee partijen te spelen was de stand nu 51 in het voordeel van Terneuzen. De twee gemengd-dubbels konden nog wat aan de stand veran deren. Allereerst het tweede gemengd- dubbel door Elly Karelse en Jacco Paar dekoper. Dat werd goed gespeeld, maar ook aan de andere zijde van het net werd vooral hard geslagen. Te hard zelfs want er werd met klein verschil toch verloren. Het eerste gemengd-dubbel door Jac queline Hoogerland en Jacco van Boven daarentegen hadden bijna geen tegen stand, mede door het onsportief gedrag van de heer van Terneuzen. Zij wonnen dan ook met vrij grote verschillen (156 en 154). De einduitslag was dus 62 in het voordeel van Terneuzen en dat is heus geen afgang. De volgende kompetitiewedstrijd voor Wissenkerke was niet op woensdag 7 december, maar is op zaterdag 7 januari, uitspelend tegen Terneuzen 18. De volgende speeldatum is echter vroeger, nl. 17 december, want dan is er in Heinkenszand een Kerst-toernooi En daar zullen ze dan, aangevuld met Linda Hoogerland, in verschillende on derdelen deelnemen onder de groep „kompetitie-spelers". Wissenkerke 1 onderuit tegen Backhand 2. Na de nederlang van 71 op woensdag 23 november tegen Wings 8, werd ook vorige week zaterdag 3 december tegen Backhand 2 uit 's-Gravenpolder verlo ren, nu zelfs met 0—8. De uitleg van één van de leden was: „We speelden gewoon erg slecht en hadden veel pech." Ik zal u de uitslagen dan ook besparen en laten we hopen dat de aankomende wedstrijden iets beter zullen verlopen. De volgende wedstrijd voor Wissen kerke 1 is zaterdag 10 december a.s., thuisspelend tegen Terneuzen 14 in Kamperland. T.V.-UITZENDING VAN DE JEUGD OLYMPISCHE DAG Op 4 juni jongstleden werd in Vlis- singen de Jeugd Olympische Dag ge organiseerd door het Nederlands Olym pisch Comité en de Zeeuwse Sportraad. De N.C.R.V.-televisie heeft van deze dag opnamen gemaakt, welke op 17 de cember zullen worden uitgezonden om 19.00 uur op Nederland 2. In deze uitzending zijn de Zeeuwse deelnemers aan 8 takken van sport aan het werk te zien en zal duidelijk worden welke teams de provincie Zeeland zullen vertegenwoordigen op de landelijke fi nale in mei 1984 op het Nationaal Sport centrum Papendal bij Arnhem. TAFELTENNIS Slagvast ongeslagen kampioen. Op fraaie wijze heeft Slagvast beslag weten te leggen op het kampioenschap in de 4e klasse E. Zonder ook maar één punt te verliezen, lieten de Kamperlan- ders er geen twijfel over bestaan, dat alleen zij daar recht op hebben. Ook afgelopen donderdag, tegen naaste concurrent Scaldina, bleek Slagvast het beste van het spel te hebben. Via een 01 achterstand kwam Slagvast over tuigend op een 41 voorsprong. En hoe wel Scaldina zich niet zonder slag ge wonnen gaf en knap met twee overwin ningen de spanning terug bracht naar 43, was het Jaap Jongh Visscher die het verlossende vijfde punt voor Slag vast wist te scoren. Voorzitter Leen Sandee, bijgestaan door andere leden van het bestuur, feli citeerde als eerste Jaap Jongh Visscher, Hans v/d Kraan en Jos Breas met dit fantastische resultaat en wenste ze al vast veel succes in de 3e klas. Met voor ieder een bos bloemen, sprak het bestuur hun waardering voor dit team uit. Ook tegenstander Scaldina bood spor tief hun felicitaties aan, gepaard gaande met een bos bloemen. De resterende twee partijen werden verder in een ont spannen sfeer uitgespeeld, wat voor bei de teams nog één overwinning ople verde en de eindstand op 64 bracht. De jeugd kreeg daarentegen de bitter ste pil van dit seizoen te verwerken. In en tegen St. Laurens werd een 73 ne derlaag geleden. Een nederlaag, die voor het grootste gedeelte te wijten was aan zenuwen, die men ook tijdens de wed strijd niet de baas kon worden. Door deze nederlaag kan het kampioenschap alleen nog behaald worden als St. Lau rens een punt zou laten liggen bij Goese Polder. Het tweede jeugdteam verloor de uit wedstrijd tegen Aloy 2 met 9—1. Programma: Donderdag 8 december: Slagvast 2 Scaldina 4 (20.00 uur) Vrijdag 9 december: MZ 13 Slgavast 1 (19.30 uur) Zaterdag 10 december: Jeugd: Slagvast 1 Yerseke 3 (9.30 uur) Jeugd: Slagvast 2 Yerseke 2 (9.30 uur) PRIJSUITREIKING VAN TEKEN EN SCHILDERWEDSTRIJD De prijsuitreiking van de door de Maatschappij Tot Nut van 't Algemeen afd. Noord-Beveland georganiseerde te ken- en schilderwedstrijd is definitief vastgesteld op dinsdag 20 december a.s. De ongeveer 600 Noord-Bevelandse jongeren in de leef tij dskategorie 12 tot 18 jaar werden al in oktober over deze wedstrijd aangeschreven. De inleve ringstermijn van de werkstukken loopt af op 16 december. Tot die datum kun nen de deelnemers het resultaat van hun arbeid bij de Amro-bank te Kort- gene inleveren. De jury bestaat uit mevr. Mazure, beeldhouwster te Kortgene; en de heren Balijon en Benschop, beiden schilders te Kamperland. Op dinsdag 20 december wordt de uitslag van de wedstrijd bekendgemaakt om half acht in de bowlingzaal van camping „De Roompot" te Wissenkerke. De juryleden zullen op die avond iets vertellen over hun werk en dat toe lichten aan de hand van enkele van hun werkstukken. De inzendingen van de wedstrijd voor de jeugd zullen tot en met 31 december worden tentoongesteld in „De Roompot" en wel in de hal van het golfslagbad. HOOGSTE PUNT DIENSTEN GEBOUW STORMVLOEDKERING Van het dienstengebouw voor de stormvloedkering in de Oosterschelde is dinsdag 6 december het hoogste punt bereikt. Het gebouw is een ontwerp van Architektenburo Quist B.V. uit Rotter dam, terwijl de uitvoering in handen is van Aannemingskombinatie Dosbouw v.o.f. te Burghsluis. Vanuit het dienstengebouw zullen in de toekomst alle schuiven van de storm vloedkering worden bediend. De energie, benodigd om de schuiven op en neer te bewegen, wordt door middel van een eigen elektriciteitscentrale eveneens in dit gebouw opgewekt. Het dienstengebouw zal tevens een voorlichtingsfunktie over de Deltawer ken krijgen. Het huidige informatiecen trum op het werkeiland Neeltje Jans zal worden vervangen door een expositie van 2000 vierkante meter op de bovenste twee verdiepingen van het dienstenge bouw. Als onderdeel van deze expositie zal een kabelbaangondel, gebruikt bij de af sluiting van het Brouwershavense Gat, tentoongesteld worden. Deze gondel moet in het gebouw worden gebracht voordat de wanden worden afgebouwd. Volgende week zal het ruim 8 ton we gende gevaarte met een grote kraan worden binnengebracht. Het gebouw heeft een onderbouw van 70 x 70 meter, een bovenbouw van 35 x 35 meter en een hoogte van 33,5 meter. De totale hoeveelheid beton ge stort voor het dienstengebouw bedraagt 6.500 kubieke meter. Dit is vergelijkbaar met de hoeveelheid die nodig was voor het maken van 1 pijler. Aan het bereiken van het hoogste punt is geen extra aandacht besteed. Volgens de planning moet het gebouw op 1 juli 1984 worden opgeleverd. De voorlichtingsruimte in het dienstenge bouw wordt eind 1985 in gebruik ge nomen. VERPLEEGHUISPLAN ZEELAND AANGEBODEN Op maandag 5 december j.l. heeft gedeputeerde voor volksgezondheid W. Don het verpleeghuisplan voor de ge- zondsheidsregio Zeeland aan staatsse cretaris Van der Reijden van welzijn, volksgezondheid en cultuur aangeboden. Deze moet het plan definitief vaststellen. Het Zeeuwse verpleeghuisplan is het eerste plan dat op grond van de Wet ziekenhuisvoorzieningen is opgesteld. Eind oktober hebben provinciale staten van Zeeland het ontwerpplan vastge steld. Bij de aanbieding wees de gedepu teerde er op, dat de provincie het plan als uitgangspunt heeft genomen voor de heroverwegingsoperatie; ook bij de prioriteitenstelling bouwinitiatieven zal de provincie zich baseren op het plan. Volgens Don kunnen de provincies pas echt op het terrein van de volksgezond heid gaan plannen als er een systeem van regionale budgettering wordt inge voerd. Dan kan de provincie binnen het door het rijk toegewezen budget de volledige verantwoordelijkheid dragen voor de door haar opgestelde plannen. Naast de capaciteit en spreiding van verpleeghuizen komt in het plan uit voerig de verpleeghuiszorg aan de orde, hoewel dit volgens de richtlijnen van het rijk niet vereist was. Het plan geeft enkele aanzetten voor vernieuwingen op het terrein van de zorg. Ook wordt be schreven welke samenwerkingsrelaties met andere (gezondheids)-voorzieningen moeten worden opgebouwd. Voor deze zaken geeft het plan de hoofdlijnen. Er wordt op gerekend, dat het veld het plan oppakt. De provincie zal hiervoor stimulerend optreden. Gedeputeerde Don denkt hierbij aan het geven van gerichte opdrachten aan de provinciale raad volksgezondheid. Juist omdat er voor de daadwerkelijke uitvoering van het plan een belangrijke taak ligt voor (de werkers in) de ver pleeghuizen en andere voorzieningen is het in nauw overleg met hen op gesteld. Ook heeft de provincie een inspraak procedure over het plan gehouden; aan de inspraak hebben ruim 200 personen deelgenomen. Burgerlijke etand WISSENKERKE Geboren: 15 nov.: Leendert Marinus, z.v. G. Clement en J. A. Bouterse; 22 nov.: Lennart, z.v. P. G. de Neef en P. M. Leendertse. Ondertrouwd: 4 nov.: Jacobus Diele- man, 30 jaar en Joanna Adriana Poort vliet, 25 jaar; 23 nov.: Marinus Kooiman, 44 jaar en Olga Margaretha Koudijzer, 36 jaar. Getrouwd: 4 nov.: Arend van der Lin den, 21 jaar en Wilhelmina N. P. Wil- derom, 22 jaar; 25 nov.: Hendrik van Trooijen, 61 jaar en Teuntje Visser, 54 jaar. Overleden: 19 nov.: Willem Wattel, 72 jaar, e.v. P. Kramer; 20 nov.: Jacob Kempe, 92 jaar; 23 nov.: Krijn M. de Regt, 79 jaar, e.v. E. Dieleman.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 2