VOORLICHTINGS-RUBRIEK Gemeente Wissenkerke Geef.W GefLt Taaipraatje r r Steun het Astma fonds. Postgiro 55055. Het weten waard Redaktie: Gemeente-secretarie Wissenkerke, Voorstraat 31, 4491 EV Wissenkerke, Telefoon 01107 - 16 55, toestel 24. WIJZIGING UITBETALING SOCIALE UITKERINGEN PER 1 JAN. '84 Tot aan 1 januari 1984 worden alle so ciale uitkeringen, de Algemene Bij standswet, de Rijksgroepsregeling Werk loze Werknemers en de Wet Werkloos heidsvoorziening, handmatig verwerkt. Voornamelijk de W.W.V.-uitkeringen worden na ontvangst van de inkomsten briefjes wekelijks betaalbaar gesteld. Per 1 januari 1984 zal dit ingrijpend gaan veranderen. Vanaf genoemde da tum zullen alle uitkeringen automatisch verwerkt gaan worden. Dit betekent voor de mensen die gewend zijn hun uitkering per week te ontvangen, dat hun uitkering dan slechts één keer in de maand betaalbaar zal worden gesteld. In zijn algemeenheid worden de soci ale uitkeringen achteraf betaalbaar ge steld, d.w.z. de betaling vindt plaats na afloop van het tijdvak waarvoor de uit kering geldt. In de nieuwe situatie per 1 januari a.s. betekent dit na afloop van de maand. Aangezien een dergelijke in greep voor vele uitkeringsgerechtigden een probleem kan zijn, hebben wij geko zen voor een „middenweg". In het begin zullen de uitkeringen die eerst per week werden betaald halverwege de maand worden uitgekeerd, plm. twee weken uitkering achteraf en plm. twee weken vooruit. Mocht deze totale omschakeling on overkomelijke problemen geven, dan bestaat er de mogelijkheid om in schrij nende gevallen een overbruggingsuitke ring te verstrekken die in een periode van zes maanden zal worden verrekend. Door deze herziening is het ook niet meer nodig dat de inkomstenformulieren eens per week worden ingeleverd. Na 1 januari 1984 kan dit eens per maand geschieden, voorlopig rond de 15e van de maand. Mocht u over dit onderwerp nog vra gen hebben, dan kunt u dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur terecht op de afdeling Sociale Zaken en Welzijn, Voorstraat 27 te Wissenkerke, of bel 01107-1655. VERHUIZING AFDELING SOCIALE ZAKEN EN WELZIJN Sinds enige weken is de afdeling So ciale Zaken en Welzijn zelfstandig ge huisvest in het pand Voorstraat 27, naast het gemeentehuis. Dit pand heeft een eigen ingang. Wij verzoeken derhalve een ieder die de afdeling Sociale Zaken en Welzijn wenst te bezoeken voor het aanvragen van een uitkering, het vragen om in lichtingen en het inleveren van de weke lijkse en/of maandelijkse inkomsten- briefjes, gebruik te maken van de in gang van het pand Voorstraat 27 in plaats van de hoofdingang. Telefonisch blijft de afdeling bereik baar onder nummer 01107-1655. RAADSBESLUITEN In de raadsvergadering van 28 no vember j.l. werd het volgende besloten: wijziging van de IZA-regeling; wijziging van de Rechtspositie-rege ling; aanneming van de notitie inzake de verlening van gemeente-garanties; herbenoeming van een lid van het Algemeen Bestuur van de Stichting Pro testantse Bejaardenzorg in de gemeente Wissenkerke; vaststelling van het gemeentelijk rampenplan; het voeren van een rechtsgeding t.b.v. de aankoop van grond en opstallen te Kamperland; voorlopige vaststelling van de kosten van het openbaar onderwijs over 1982; vaststelling van het overschrijdings bedrag van het openbaar onderwijs over de periode van 1978 t/m 1982; opzegging van het lidmaatschap van de gemeenschappelijke regeling metin gen luchtverontreiniging Zeeland; verlenging van de Samenwerkings overeenkomst Bestuurlijk Experiment Welzijn, regio De Bevelanden; vaststelling van de begroting 1984 van het Bestuurlijk Experiment; afrekening van de kosten van het Bestuurlijk Experiment over 1982; het treffen van een voorbereidings- besluit voor het bestemmingsplan „Schotsman-Ruiterplaat Haven van Kamperland"; het treffen van een voorbereidings- besluit voor het bestemmingsplan „Bui tengebied." HUISVUILOPHAALDIENST NOORD-BEVELAND In verband met Kerstdag en Nieuw jaar wordt op de hieronder genoemde dagen het huisvuil bij u opgehaald: Dinsdag 27 december 1983: KORTGENE en alle bungalow parken in de gemeente Kortgene. Woensdag 28 december 1983: WISSENKERKE en de bungalow parken in de gemeente Wissen kerke. Donderdag 29 december 1983: KAMPERLAND en GEERSDIJK. Vrijdag 30 december 1983: COLIJNSPLAAT en KATS. Dinsdag 3 januari 1984: KORTGENE en alle bungalow parken in de gemeente Kortgene. Woensdag 4 januari 1984: WISSENKERKE en de bungalow parken in de gemeente Wissen kerke. Donderdag 5 januari 1984: KAMPERLAND en GEERSDIJK. Vrijdag 6 januari 1984: COLIJNSPLAAT en KATS. De Huisvuilophaaldienst wenst u een schoon 1984. VERHUIZING SOCIAAL CENTRUM Ingaande 27 december 1983 wordt het adres van het Sociaal Centrum: Frans den Hollanderlaan 25, 4461 HL Goes. Postbusnummer 256, 4460 AR Goes. Telefoonnummer 01100-13930. HONDEN AAN DE LIJN Vele hondenbezitters houden zich aan het voorschrift ingevolge de Algemene Politieverordening dat in de bebouwde kommen van de gemeente de honden zich enkel aangelijnd op straat mogen bevinden. Toch komt het nog herhaaldelijk voor dat honden los over straat lopen. Het zal duidelijk zijn dat hiermede overlast wordt bezorgd aan de mensen bij welke zij door de tuintjes wandelen en bij de genen die hun hond wél aan de lijn houden. Daarom: houdt uw hond in de be bouwde kom aan de lijn. AANGEVEN VAN KADAVERS Hierbij brengen wij onder de aan dacht dat aangifte van dode dieren, die voor de destructor bestemd zijn, niet meer via de gemeente moet worden ge daan. Men moet zijn bij de Vleeskeurings dienst aan de Vlissingsesingel 16 te Mid delburg, telefonisch bereikbaar onder nummer 01180-12451. U moet dit wel doen tussen 8.00 en 9.30 uur en 15.00 en 15.30 uur. >>u it veruLc gen ti yd In deze aflevering van „Uit vervlogen tijd" zijn we aangeland in het jaar 1936. Een raadsverslag van Wissenkerke ver meldt dat mej. S. van Splunter aange steld wordt als onderwijzeres in nuttige handwerken, tegen een vergoeding van 1.per lesuur. In die tijd bestonden er nog geiten- fokverenigingen. Te Kamperland hield deze vereniging een vergadering. Tij dens de bestuursverkiezing werden de heren A. J. Filius en A. Bakker herko zen. Er waren 16 leden aanwezig. Tandarts K. E. van der Veen maakt bekend dat hij dinsdagsmorgens spreek uur houdt in „De Stadswijnkelder te Kortgene. De notarissen Beker en Jonker te Goes maken bekend dat zij voornemens zijn op vrijdag 21 februari v.m. 10 uur in „De Stadswijnkelder" publiek te ver kopen: De zeer vruchtbare kapitale hof stede „Dijkzicht". De lasten zijn plm. 6.50 per ha. J. van Liere, kruidenier te Wissenker ke is extra goedkoop: verschillende soor ten pakjes tabak voor 10 cent, 1 pond erwten 10 cent, 4 pakjes pudding 10 cent, 1 pak vuuraanmakers 10 cent, 5 pond soda 10 cent. Tuigen, touwwerk en garelen zijn van de beste kwaliteit bij Fa. D. de Pree en Zn. te Colijnsplaat. Muziekensemble „O.K." onder leiding van Abr. B. Holster geeft een uitvoering in „De Korenbeurs" te Kortgene. Na de pauze is er 'n opvoering van het Zeeuw se stuk „Baes Jan is jeloers". Het is een stuk in één bedrijf door K. Koets. Zijn er misschien nog mensen die dit stuk in hun bezit hebben? Wanneer dit zo is, dan graag een berichtje aan on dergetekende of een telefoontje 01107- 1514. Bij voorbaat dank. Over het volgende bericht tast ik ook in het duister: J. Platschorre verkoopt geen „Witte Stad" briefjes meer, doch wel „Uniebriefjes". Kapper O. Scherp uit Kortgene, diens advertentie is als volgt: Hallo, hallo, me vrouwen en mejuffrouwen. Ook u kunt mooi haar hebben. Reclame permanen ten voor 2,50. G. J. Leendertse, rijwielhandel te Kamperland maakt bekend aan de H.H. landbouwers, dat het electrisch motertje van hun wasmachine zeer geschikt is voor het aandrijven van de ontromer. Dagelijks in werking te bezichtigen. Abr. Heijboer heeft afgelopen woens dag op de beurs te Wissenkerke een verkeerde jas meegenomen. Wie zijn jas heeft, wordt beleefd verzocht deze terug te bezorgen. Uit een raadsbesluit van dat jaar blijkt dat de openbare lagere school te Geers- dijk wordt opgeheven. Muziekgezelschap „Excelsior" te Kats maakt bekend dat het op woensdag 25 maart haar jaarlijkse uitvoering zal ge ven in het verenigingsgebouw. Er zal een blijspel in drie bedrijven worden opgevoerd. De entree is 50 cent. Na af loop bal m.m.v. een accordeonduo. Wegens vertrek van de heer C. Mout- haan uit Kats zal zijn nette meubilair publiek worden verkocht. Ook de dekhengst van I. van Malde- gem, genaamd Dimo K 1632 staat weer ter beschikking a 12.50. A. de Smit te Wissenkerke deelt zijn clientèle mee dat vanaf heden de olie 8 cent per liter is en de vodden 3 cent per kilo. J. Karreman te Stroodorp vraagt nog enkele klanten voor verse eieren, die thuis bezorgd worden. Het is ondertussen eind maart gewor den. De Kleine Bazar te Wissenkerke biedt scheurkalenders van 1936 aan voor de halve prijs. Onder de kop „Noord-Beveland krijgt Gas" worden belangstellenden beleefd uitgenodigd tot het bijwonen van een algemene kookdemonstratie. Gedemon streerd worden Butagas fornuizen en -toestellen. Deze demonstratie is dins dag n.m. 2.30 uur in „De Stadswijnkel der". Speciaal voor de boerinnen en plattelandsvrouwen wordt deze demon stratie in uitgebreide zin herhaald op woensdag, zelfde tijd. J. de Waal, meubelhandel te Kort gene levert u een complete huiskamer voor 39.50. Het meubilair bestaat uit: 2 fauteuils, 4 stoelen met leer, dressoir met spiegel, uitschuiftafel en een koord- spiegel. Tot slot willen wij u nog bekend ma ken, dat H. Visser zijn café „Concordia" te Wissenkerke heeft overgedaan aan zijn schoonzoon D. Broekhoven. Deze hoopt door een nette en coulante bedie ning een ieders vertrouwen waardig te worden. Kees van Boven. Eieren. „Ongelegde eieren zijn onzekere kui kens." Deze oude wijsheid houdt de waarschuwing in, dat men geen al te hoge verwachtingen moet koesteren: men moet niet te vroeg juichen. Ver gelijk: de beer verkopen voor men hem heeft geschoten. „Die eieren heeft opgegeten, moet niet verwachten dat er kuikens van komen." Opnieuw een waarschuwing. Men kan zijn geld maar één keer uitgeven, denk bij de aankoop van iets eerst even na. Verkwisting is een slechte zaak. Eveneens op de ondeugd verkwisting duidt de zegswijze: Heeft hij veel eieren, hij maakt veel doppen. Dat wil zeggen: hij maakt alles direkt op. De enigszins spottende uitdrukking: „wie geen eieren heeft, moet het nest bebroeden," betekent van de nood een deugd maken. Als een ander iets niet voor je doet, moet je zelf aan de slag. „Men moet niet te veel eieren onder eene hen leggen." Zet men een broedse kip op teveel eieren, dan zullen ze be slist niet allemaal uitkomen. Figuurlijk gezegd van iemand, die in één slag veel winst wil maken en daardoor het doel voorbijschiet. Ook: men moet niet alles op één kaart zetten. Bijna al deze wijsheden zijn afkomstig van het boerenland, waar het leven goed was. Zo ook: Leg er maar niet te veel eieren onder. Deze uitdrukking be tekent: verwacht er maar niet te veel van, waag er niet teveel aan, het valt beslist tegen. „Er zijn geen eieren aan gebroken," wil zeggen: er is niets aan verbeurd. Vergelijk: er is geen kind overboord. Voor het komen tot een vergelijk bij het handelen op de markt, gebruikte men oudtijds de grappige zegswijze: Er een eitje door klutsen. Beide partijen moeten hun eisen niet te hoog stellen. Met soepel toegeven bereikt men het beste resultaat. Uit Zuid-Nederland stamt de wijsheid: Een struif, een vla (Limburgse vla), de pap of de soep om één ei bederven. Door te grote zuinigheid (één ei te weinig in de vla) benadeelt men zichzelf. „Een eitje met iemand te pellen heb ben" betekent dat men met iemand een onplezierige zaak moet afhandelen. Ver gelijk: een appeltje met iemand te schil len hebben. „Dat is den dode een ei gepeld" bete kent: dat is vergeefse moeite. In de Achterhoek kent men een leuke zegswijze voor een goed huwelijk doen en wel: „zijn eieren goed ter markt brengen." Als iemand erg veel, eigenlijk te vaak, bij mensen op bezoek komt, zegt men wel: „ergens met eieren liggen." Van daar voor een onderkomen, een thuis vinden: „zijn eitje of zijn eieren ergens neerleggen". Voor korte metten maken, kende men oudtijds de uitdrukking „Sla eieren in de pan, dan komen er geen kwade kie kens van." Zachtmoedigheid is wel een goede eigenschap, maar is niet altijd gewenst. Soms moet men wel eens ge decideerd optreden. Vergelijk: „zachte heelmeesters maken stinkende wonden." Ook: „sla er eieren in," voor: maak het kort, draai er niet omheen. „Iemand behandelen als een rauw ei" betekent voorzichtig met iemand om gaan, oppassen hem niet te krenken. Een ei is immers erg breekbaar. In sommige streken bezigde men de zegswijze: „als dat ei breekt, zal het stinken," om aan te geven dat een over dreven vriendschappelijke omgang meestal eindigt in een hooglopende ruzie Een oud spreekwoord luidt: „Een ek ster wordt ook wel eens een ei ont nomen." Bètëkenis: de bedrieger wordt wel eens bedrogen. Van een man die het met de huwelijkstrouw niet al te nauw nam, zei men: „eieren in het riet leg gen" (een onecht kind verwekken). Ook: „zijn eieren in een anders nest leggen", zoals de koekoek. „Zijn eieren verloren leggen," wil zeggen een nadelige zaak ondernemen. We besluiten dit taaipraatje over de eieren met: „Er zijn vier begijnen om één ei te klutsen". Er zijn veel te veel helpers, ze lopen elkaar in de weg. „Een ei op een kruiwagen kruien" betekent: gekkenwerk verrichten. (Nadruk verboden). AL TE VERSE EIEREN OOK NIET GOED Zo langzamerhand weet iedereen, dankzij de campagnes van het Produkt- schap voor Pluimvee en Eieren, dat er heel wat te doen valt met een simpel ei. De recepten waarvan eieren het be langrijkste ingrediënt vormen, zijn snel en eenvoudig klaar te maken. Toch be staan er kennelijk nog veel mysteries rond eiereen. Zo blijkt lang niet iedereen te weten wat er nu precies wordt be doeld met een „tweetje", is dat nu een groot of juist een klein ei? De nummers worden bepaald door hun gewicht. Een ei van meer dan 70 gram heeft nummer 1, een „tweetje" weegt tussen 6570 gram. De nummering gaat door tot nummer 7, waarmee het lichtste ei wordt bedoeld, dat ongeveer 45 gram weegt. Hoe geler de dooier, hoe lekkerder? De kleur van de dooier kan variëren van bleekgeel tot oranje, afhankelijk van het gebruikte kippevoer. Tarwe levert een bleke dooier op, mais kleurt de dooier donkerder. De voedingswaarde blijft echter gelijk en ook de smaak is niet merkbaar verschillend. Versheid moeilijk te kontroleren. Er zijn een paar trukjes om te zien of een ei vers is. Schud een ei zachtjes bij uw oor: hoort u niets, dan is het ei vers, maar bij een ouder ei kunt u de inhoud horen bewegen. Voor een andere versheidstest heeft u een kom water nodig waarin wat zout is opgelost. Als een ei vers is, blijft het plat liggen, hoe meer de stompe kant echter omhoog in het water staat, hoe ouder het ei is. De eieren die „direkt van de boer" worden gekocht en dus heel vers zijn, zijn overigens niet de lekkerste eieren. Als gevolg van koolzuurgas dat direkt na het leggen nog in het ei aanwezig is, heeft zo'n supervers ei nog geen lekkere smaak. Pas nadat het gas door de po reuze schaal is verdwenen (ongeveer 10 dagen later), is het ei echt op z'n lek kerst. Die smaak blijft nog minstens drie weken op peil, mits de eieren koel en donker worden bewaard, ver van sterk geurende produkten, zoals bijvoorbeeld knoflook, uien en wasmiddelen. KLEINFRUIT HOUDT TELER HELE JAAR BEZIG In de provincies Zeeland, Gelderland en Noord-Brabant wordt kleinfruit ge teeld. De bekendste soorten zijn aard beien, frambozen, rode en zwarte bessen en bramen. Onder kleinfruit wordt de teelt van fruit aan meerjarige gewassen verstaan. Het is een zeer arbeidsinten sieve teelt, die de teler het hele jaar door bezighoudt. Zo'n twintig jaar geleden werd er overigens veel meer kleinfruit geteeld dan nu. Werd in 1960 nog 4700 hectare beteeld, nu is daar nog maar 500 hec tare van over. Als belangrijkste reden voor deze teruggang moeten de hoge loonkosten in Nederland worden ge noemd. Vroeger kon de teler rekenen op de hulp van familieleden en buren, vooral met de oogst die het meeste werk met zich meebrengt, omdat het in zo'n kort tijdsbestek moet gebeuren. Nu moet hij „vreemde" arbeidskrach ten aannemen en zelfs scholieren kosten de teler handenvol geld. Wat komt er aan te pas bjj klein- fruitteelt. In het najaar worden de struikjes ge plant. Zodra ze in volle produktie zijn, dat is na een jaar of twee, moeten ze gesnoeid worden. Dat vindt in de winter plaats. Ook worden ze door aanbinden en leiden van takken in vorm gehouden. In het voorjaar moeten de struikjes beschermd worden tegen nachtvorst. Dit gebeurt door beregening want bij be vriezing komt warmte vrij die de bloe men beschermt. Tenslotte wordt geoogst in de zomer. Vanaf juni tot en met september en zelfs in oktober werkt men met man en macht om de kleinfruitprodukten naar de veiling te kunnen brengen. Nederlands kleinfruit van goede kwaliteit. Hoewel er kleinfruit wordt geïmpor teerd en wel voornamelijk uit Polen, Bulgarije en Roemenië ter verwerking in jams, vruchte sappen, vruchteyoghurt en dergelijke, staat de export van Ne derlands kleinfruit niet stil. Vooral naar West-Duitsland gaan vruchten van goe de kwaliteit die zowel voor de verse konsumptie als voor de produktie van hoogwaardige produkten als tweedran ken zijn bestemd. De „kamer-wingerd" is een geliefde hangplant. Vraagt lichte plaats en matig zon. In de groeitijd vrij veel water en om de 14 dagen kunstmest. In het voor jaar warmere plaats en meer water. Verpotten eventueel in voedzame aarde. Bjj het schoonmaken van linoleum mag niet te veel water worden gebruikt. Het water dat onder het linoleum komt, doet de kanten omkrullen. Was messen nooit af in kokend water, ze worden daardoor vlug bot.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 2