NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD «19» Moord in de „Vijf Gratiën" SPORT-AGENDA FEUILLETON Zeeland Magazine? No. 4093 Donderdag 10 november 1983 87e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,per jaar. Franko per post 35,per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen w\j geen enkele verantwoordelijkheid dragen. „Juist ja". „Maar waarom vraagt u ons dit alle maal?" vroeg Erika. „Wat hebben wij met meneer Rechter te maken of wat heeft meneer Recher met mijn vader te maken, ik bedoel, eh.u bent toch be zig met het onderzoek naar de moord op mijn vader?" „Dat is zo. En ik heb begrepen dat de heer Harrie Rechter wel degelijk iets met uw vader te maken had, heel veel zelfs". „Maar u verdenkt hem toch niet?" „Ik verdenk iedereen. U bijvoorbeeld en uw man". „Mij? U verdenkt mij? Maar ik ben zijn eigen dochter". Het klonk een tikje theatraal. „En ik heb een uitstekend alibi. Ik was in „De Gelaarsde Kat" tot kwart over één". „O ja?" vroeg Van Benten geïnteres seerd. „Heeft u getuigen die dat kunnen bevestigen?" „Getuigen? Een bar vol getuigen". Koos streek opgewonden door zijn baard „Ik zei u toch dat het die avond erg druk was. Iedereen heeft me zien zitten" „Maar tot hoe laat? Om twaalf uur is het toch verplicht sluiten, niet waar?" „Jawel, maar voor de laatsten weg zijn is het wel half één". „De moord werd omstreeks één uur gepleegd". De hoofdinspecteur volgde afwezig de rook van zijn sigaar. „Ja maar ikDe bouvier leek e- nigszins uit het veld geslagen. Zijn ogen waren nu helemaal dichtgeknepen. „Ik heb met mijn broer tot kwart over één nog zitten kletsen en een drankje ge dronken". Het klonk wat zwak. „Dat zal hij u ook wel verteld hebben". Van Benten ging er niet op in. „Ver telt u eens, moet u uw schoonvader 'n hoge rente betalen?" Koos wierp met een driftig gebaar zijn sigarettenpeuk in de pot zonder de moei te te nemen hem te doven. „Tja, dat is te zeggengromde hij in de richting van zijn vrouw. Erika, die nog steeds bij de deur stond, bekeek aandachtig haar nagels. „In het begin hoefden we helemaal niets te betalen". „Nu wel?" Van Benten's stem klonk wat bars. „Mijn schoonvader gaf ons een jaar om de zaak op poten te zetten." „En daarna moest u het geleende be drag gaan aflossen. Wanneer was dat jaar om?" „Vorige maand". „Hm". „Maar als u denkt dat, gelooft dat Ach het is te belachelijk om over te pra ten". Erika keek 'hem met fonkelende ogen aan. „Loopt de zaak goed?" vroeg Van Ben ten onverstoorbaar. „O, we mogen niet klagen, alleen „De zaak loopt prima", onderbrak E- rika haar man heftig. „Alleen wat?" Van Benten was opge staan en baande zich nu een weg tussen de planten in de richting van de deur. „Nou ja", aarzelde Koos, „de onkos- Bent u ree ds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 30,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE ten waren dit jaar natuurlijk erg hoog". „Tja". Hij keek bedachtzaam van Koos naar Erika. Een knap vrouwtje, die Erika. Hetzelfde blonde haar als haar zusje Liane. Ook de gelaatstrekken toon den overeenkomsten, alleen had Erika een aggressievere kin. Ze maakte een pittiger indruk dan haar jongste zusje. Hij liep het donkere halletje in, ge volgd door Koos en wees op een open staande deur. „Werkt u daar?" Zonder antwoord af te wachten liep hij in de aangewezen richting. Erika bleef achter. Ze beet heftig op de knokkels van haar vingers. Een hin derlijke gewoonte uit haar kinderjaren, die ze niet 'had kunnen afleren. Hoe vaak had paps haar niet gewaarschuwd: „Erika, kind, kluif niet zo. Straks heb je geen vingers meer over, alleen nog maar stompjes". Ze zuchtte. Die goede paps. Ze waren alle vier dol op hem geweest. Hij had altijd voor zijn doch ters klaar gestaan. Met hem was Erika vertrouwelijker geweest dan met haar moeder. Moeder was altijd wat gereser veerd, dwong respekt af. Niet iemand om met allerlei kleine problemen lastig te vallen. Behalve voor Petra, peinsde E- rika. Als kind al holde Petra altijd naar haar moeder om getroost te worden, zelfs al moest ze haar daarvoor op de slaap kamer storen. Iets wat de andere drie nooit gedurfd hadden. Ja, Petra was al tijd meer naar moeder getrokken. Leek ook op haar. Hetzelfde donkere haar, hetzelfde knappe, trotse gezicht. Moeder had altijd een voorkeur gehad voor Pe tra, hoewel ze steeds getracht had dit niet te laten blijken. Maar als kind voel de je zoiets duidelijk aan. Heel anders was het met paps; hij had van hen alle vier evenveel gehouden. Ja, hij hield van ons alle vier evenveel, besefte Erika nu duidelijker dan ooit. En het geweldige was dat hij ieder van ons de indruk gaf net iets méér voor hem te betekenen dan de andere drie. En dat was geen tactiek geweest, maar pure liefde. Altijd was er gelegenheid geweest voor een persoonlijk gesprek. En wat de problemen ook mochten zijn of wat je ook uitgehaald had, op dat moment was jij de liefste dochter voor wie hij zich geheel inzette. Hij had niemand voorge trokken, of misschien Liane een beetje? Ach nee, Liane werd als jongste van het gezin met een wat zwakke gezondheid door hen allemaal verwend. Erika zakte weer op een kussen en staarde voor zich uit. Waarom had paps de vorige maand dan toch die betaling geëist? Hij had zijn secretaresse een brief laten schrijven aan Koos waarin hij vroeg wanneer de eerste termijn van de aflossing nu eindelijk eens overge maakt werd. En dan op zo'n manier, dacht Erika bitter. Juffrouw De Vries een brief laten tikken zodat iedereen het zou weten. Dat mens kon het immers aan iedereen rondverteld hebben dat zij bij haar vader in de schuld stond. Waar om had paps haar gewoon niet even ge beld? Misschien had ze dan nog wel wat uitstel kunnen krijgen. Niet dat ze daar op voorbereid geweest was hem ooit een cent te moeten terugbetalen. Weliswaar was dat de voorwaarde geweest waarop hij hen het geld ter beschikking had ge steld, maar ze had steeds gemeend dat hij alleen voor de vorm over voorwaar den gesproken had. Om niet de indruk te wekken dat de ene dochter meer kreeg dan de ander. Maar tot haar verbazing was haar de vorige maand gebleken dat haar vader alles zwart op wit had ge steld en dit door Koos had laten onder tekenen. Iets dat Koos haar nooit ver teld had. En nu was hij dood. Erika onderdrukte een snik. En alleen omdat hij nu dood was, zouden ze niets van hun schuld be hoeven af te lossenals paps ten minste woord had gehouden. Hoe lang was het geleden dat zij met hem dat gesprek had gehad? Een jaar? Nee lan ger. Het moest zeker anderhalf jaar ge leden geweest zijn. „Dus je weet zeker dat je met die jon gen wilt trouwen?" had haar vader ge vraagd. „Ja paps, heel zeker". „Maar waar wil je dan van leven?" Koos had toen nog op de kunsakade- mie gezeten, zonder veel succes ove rigens. „Toch niet van jouw salaris?" Ze had geglimlacht. Het salaris dat ze in die tijd verdiende als receptioniste was inderdaad een lachertje geweest. Als haar vader haar toen niet een royale toelage had gegeven, had ze nooit op ka mers kunnen wonen. Zeker niet op luxu- euse wijze die ze altijd gewend was. „In het begin zal Koos natuurlijk nog niet zoveel verdienen, maar dat zal ver anderen. Hij zegt dat de tijd nog niet rijp is voor zijn werk. Het zal nog een paar jaar duren voordat de mensen zullen inzien dat wat hij maakt werkelijk de moeite waard is. Heus paps. Koos wordt een beroemd beeldhouwer en zo lang zal het niet meer duren". „Hm". Paps was niet overtuigd. „Misschien zou u ons kunnen helpen de moeilijke tijd te overbruggen door een toelage? Toe paps, kijk niet zo. Zo gek is het toch niet wat ik u vraag. Vroeger werden kuntenaars toch ook geholpen door de adel en de rijke bur gers?" Charles Veenendaal had een glimlach niet kunnen onderdrukken. Wat was ze nog een kind. Het werd tijd dat ze een wat realistischer kijk op de dingen kreeg Een huwelijk met die knul zou hij niet kunnen verhinderen, dat was hem de laatste maanden wel duidelijk geworden. En per slot van rekening was Erika meerderjarig. Maar hij was niet van plan het stel op zijn zak te laten teren. „Ik neem aan dat er vroeger dan ook wel iets tegenover stond: een fontein in de tuin, een sierlijke bloembak op het terras of een buste van de bescherm heer. Maar ik heb van jouw kunstenaar nog nooit een behoorlijk werkstuk ge zien". „Hé jakkes paps, doe niet zo burger lijk. Dat soort werk is toch niets voor Koos". „Oh nee? Hm!" „Toe paps, twee jaartjes maar. Als Koos na twee jaar nog niet verder is, kan hij altijd nog een baantje zoeken". „Maar hoe zit het dan eigenlijk met die school van hem?" „De akademie? O dat is niets voor Koos. Hij wil er deze zomer mee stop pen. Hij zegt dat hij zijn tijd daar maar verprutst. Het zijn er allemaal zulke duffe mensen. Ze begrijpen niets van zijn werk". Charles Veenendaal had zijn dochter een poosje nadenkend zitten aankijken. Hij mocht de jongen in kwestie niet zo heel erg, maar hij kon zijn dochter toch niet in de kou laten staan. En hij was met een voorstel op de proppen geko men. Een kunstzaakje, een boetiek zoals dat tegenwoordig heette. Kon hij zelf een oogje in het zeil houden. Een winkel was iets waar hij verstand van had. En hoe! Hij had al eens wat rondgeneusd en was tot de slotsom gekomen dat er in de binnenstad nog best ruimte was voor een dergelijke zaak. Hij kon er wat boe- tiekkleding bij doen en met een beetje zakelijk beleid zou liet lopen als een trein. Zakelijk beleid! Wat dat betreft hoefde hij van die knul natuurlijk niet veel te verwachten. Maar Erika was niet dom. Alleen een beetje gemakzuchtig. Ze was wild enthousiast voor zijn plan geweest. Ze zag het al helemaal voor zich. Ze zou de kunstwerken van haar man kunnen verkopen. Ze zou ze heel voordelig etaleren zodat ze mooi zouden uitkomen. Want het werk van Koos zou natuurlijk het belangrijkste zijn. De idee om wat aparte kleding te verkopen had haar ook wel getrokken. En sieraden.. „O paps, je bent een schat! Misschien kan ik een cursus kunstgeschiedenis gaan doen of etaleuse worden of „Ik zou maar een cursus boekhouden gaan doen", had Veenendaal droogjes opgemerkt. Ze had even met haar ogen staan knipperen. „Je zult de zaak financieel draaiende moeten houden. En zoals ik al zei, na een inloop tijd van een jaar, wil ik dat jullie een begin maken met de aflossing. De rente die ik je genoemd heb is be lachelijk laag. Als jij voor het plan voelt, dan bespreek je het maar met die jongen van je. Mocht hij ook belangstel ling hebben, dan stuur je hem maar naar mij toe. Dan kunnen we het allemaal eens rustig doorpraten". Ze had haar vader nogeens geestdrif tig omhelsd. En vervuld van allerlei leu ke plannetjes was ze direct alle reeds bestaande boetiekjes afgegaan. Een cursus boekhoudenHoe kwam hij er bij, de goeierd. Net alsof dat droge gecijfer iets voor haar was. Natuurlijk zou hij over een jaar niet meer over dat geleende geld praten. Lenen bij hem was altijd hetzelfde geweest als krijgen. Dat was immers vroeger met het zakgeld al zo geweest. Nee, over dat geld hoefde ze verder niet te piekeren. Erika snoot haar neus. Ze had zich in hem vergist. Hoe had hij zo kunnen handelen! Die brief aan Koos. Het gekke was dat Koos helemaal niet verbaasd was geweest over die brief. „Hoe dacht je dan dat die ouwe van jou rijk gewor den was? Natuurlijk wil hij zijn centen hebben. (Wordt vervolgd). Burgerlijke stand KORTGENE Geboren: 19 okt.: Michael Raymond, z.v. P. A. Lookman en F. J. A. Both. Gehuwd: 7 okt.: R. Philipse en A. D. J. Goulooze. Overleden: 2 okt.: Johannis Hooger- heide, oud 82 jaar; 9 okt.: Cornelis Ma- rinus Augustijn, oud 91 jaar, w.v. C. C. Heijboer; 17 okt.: Leendert Korteknie, oud 91 jaar, w.v. H. Eikenhout; 26 okt.: Leendert Pie ter Geelhoed, oud 68 jaar, w.v. L. C. de Wit; 26 okt.: Leendert van Popering, oud 83 jaar, w.v. H. P. Korte knie. VOETBAL Zaterdag 12 november: Colpl. Boys 1 DFS 1 (2.30 uur) Yerseke 5 Colpl. Boys 3 (12:45 uur) SKNWK Al Colpl. Boys Al (12.45 uur) Renesse BI Colpl. Boys BI (12.45 uur) Colpl. Boys C2 Kloetinge C4 (11.00 u) Colpl. Boys Dl Meeuwen Dl (10 uur) Colpl. Boys El Oostkapelle El (11 u) Kapelle F Colpl. Boys F (10.00 uur) Bevelanders 1 Middelburg 1 (2.30 uur) Middelburg 2 Bevelanders 2 (2.30 uur) Bevelanders 4 GPC 5 (12.45 uur) Dames: Nieuwland Bevelanders (11 u) Veere BI Bevelanders BI (12.45 uur) Bevelanders Cl Wolfaartsdijk Cl (11.00 uur) Heinkenszand D3 Bevelanders Dl (10.00 uur) Bevelanders El Cortgene El (10.00 u) Kloetinge F Bevelanders F (10.00 uur) Wissenkerke 1 SSV 1 (2.30 uur) Kapelle 4 Wissenkerke 2 (2.30 uur) Wissenkerke 3 Brouwershaven 3 (2.30 uur) Arnemuiden 5 Wissenkerke 4 (12.45 u) Mevo Cl Wissenkerke Cl (10.00 uur) Wissenkerke Dl VCK Dl (10.00 uur) Wissenkerke El Domburg El (11 uur) Meeuwen F Wissenkerke F (11.00 uur) Kats 1 ZSC 1 (2.30 uur) Kapelle B2 Cortgene BI (12.45 uur) Cortgene Cl Bruse Boys Cl (11.00 uur) Cortgene Dl SSV D2 (10.00 uur) Zondag 13 november: Cortgene 1 Vlissingen 4 (2.30 uur) Ouwerkerk 2 Cortgene 2 (12.30 uur) Volharding 3 Cortgene 3 (12.30 uur) VOLLEYBAL Vrüdag 11 november: Heren: 's-Gravo 2 Wiska 2 (19.00 uur) Zaterdag 12 november: Dames: Wiska 2 Mytilus 5 (15.30 uur) Herpn: Wiska 1 Mytilus 5 (14.00 uur) BASKETBAL Vrijdag 11 november: Jongens-asp.: Dynamo '70 Delta-C (19.00 uur in Middelburg) Meisjes-asp.: Souburg Delta-C (19.00 uur in Souburg) BADMINTON Zaterdag 12 november: Jeugd: Wissenkerke Terneuzen 16 (13.00 uur gymzaal te Kamperland) Zondag 13 november: Senioren: Kolibrie 5 Wissenkerke. Kruiswoordpuzzel no. 853 Horizontaal: 1. gebouw - 4. bevel - 7. het hoogst bereikbare - 13. transport onderneming - 14. deel van een ladder 16. uitheemse plant - 17. enkelspel - 19. uit Iran afkomstig - 21. deel van een kippenhok - 22. dus (Engels) - 23. soort stof - 25. hetzelfde - 28. plaats in Duits land - 28. mens - 30. spil - 32. klaar 33. tot kalmte komen - 36. kiloliter - 37. soort vezel - 39. plaat - 40. fris - 42. stofmaat - 43. evenredige vertegenwoor diging - 45. rivier in Spanje - 46. valse haardos - 48. viseter - 50. water in Fries land - 51. bovenmatig - 52. namelijk 54. titel - 55. verdovend middel - 57. sportartikel - 60. bekende motorraces 62. geestelijke - 64. herkauwer - 65. nieuwe wereldtaal - 67. woestijn - 69. planeet - 71. plaats in Drente - 73. ge sloten cirkel - 74. ontkenning - 75. plaats in China - 76. paardje - 77. boom. Verticaal: 1. tekengerei - 2. kleinst deel bare deeltje - 3. zandheuvel - 4. groente 5. bouwwerk - 6. meer in Azië - 8. kle dingstuk - 9. landbouwwerktuig - 10. karakter - 11. groet - 12. meisjesnaam 15. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) 18. trekdier - 20. bijwoord - 24. aan komende maan - 25. rivier in Frankrijk 27. groet - 29. schildergerei - 30. eenheid van elektrische stroomsterkte - 31. soort 33. vogel - 34. opstandig - 35. netto - 36. heilig boek - 38. gegraven water - 40. scheepvaartmaatschappij - 41. voorge schreven leefwijze - 44. denkvermogen 47. luchtvaartonderneming - 49. toets alleen - 53. beroep - 55. onzin - 56. lid woord - 58. aziatisch schiereiland - 59. naam van verschillende wateren - 60. vertaler - 61. rondhout - 62. wandel plaats - 63. vreemde munt - 66. water in Engeland - 67. vreemde munt - 68. hefnerkaars - 70. persbureau - 72. dat is. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 852 Horizontaal: 2. apart - 7. pias - 9. are 10. kool - 12. naar - 13. krop - 14. lak 16. oke - 17. rot - 18. gat - 19. ad - 20. np - 22. dop - 24. eli - 25. erg - 28. melodie - 31. notitie - 34. ag - 35. de 36. rondeel - 41. parasol - 45. neo - 46. ibd - 47. sta - 48. mr - 49. at - 50. zin 52. ulo - 54. gas - 56. noe - 57. deen 58. telg - 60. koud - 61. ere - 63. kier 64. sterk. Verticaal: 1. dan - 3. parodie - 4. ar 5. rekenen - 6. nop - 7. plag - 8. sar 10. kok - 11. loop - 15. kaal - 17. roet 19. ali - 21. pro - 23. smart - 24. ed 26. gt - 27. teelt - 29. ego - 30. oud 32. ida - 33. ido - 37. nato - 38. en - 39. eem - 40. lorgnon - 41. piaster - 42. abt 43. rd - 44. sein - 47. slak - 51. noor 53. bed - 55. alk - 57. dus - 59. gil - 62. re.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 1