VOORLICHTINGS-RUBRIEK Gemeente Wissenkerke Begroting 1984 KRONIEK VAN NOORD-BEVELAND Redaktie: Gemeente-secretarie Wissenkerke, Voorstraat 31, 4491 EV Wissenkerke, Telefoon 01107 - 16 55, toestel 24. Eind september 1983 werd de gemeen telijke begroting voor het jaar 1984 aan de gemeenteraad aangeboden, vergezeld van de gebruikelijke aanbiedingsbrief. Deze aanbiedingsbrief bevat 26 pagina's, waarvan ongeveer de helft gaat over de financiën. Met name de rijksuitkeringen de belangrijkste inkomstenbron van een gemeente komen uitvoerig aan de orde. Dit vindt zijn oorzaak hoofd zakelijk in het feit, dat de rijksuitkerin gen sterk onderhevig zijn aan bezuini gingen op velerlei gebied. De behandeling van de begroting 1984 vindt plaats in een vergadering van de raad op maandag 7 november 1983 in het gemeentehuis. Aanvang 13.30 uur. Deze vergadering vindt in het openbaar plaats en is dus voor iedereen toegan kelijk. Hierna wordt nader ingegaan op en kele financiële aspekten van het voor 1984 voorgestane beleid. Financiën. Het beleid van de rijksoverheid wordt gekenmerkt door bezuinigingen op ve lerlei gebied. Dit houdt ook voor de gemeenten in, dat zij te maken krijgen met lagere uitkeringen. Zoals gesteld is dit de belangrijkste inkomstenbron van de gemeente. De lagere rijksuitkeringen hebben tot gevolg, dat de gemeenten hun begrotingen sluitend dienen te krij gen door aan de ene kant de uitgaven te matigen en aan de andere kant hun andere inkomsten te verhogen. Bij dit laatste onderdeel wordt door de rijks overheid vooral toepassing van het pro fijtbeginsel gepropageerd. Hoewel de financiële ruimte voor de gemeente Wissenkerke onder druk komt te staan, kon toch een sluitende begro ting worden opgesteld zonder ingrijpen de bezuinigingen toe te passen. Dit komt mede vanwege het vormen van basis scholen (openbare school Wissenkerke en bijzondere school Geersdijk). Vooral het niet meer voor rekening van de gemeente komen van alle kosten van de officieuze kleuterschool Geersdijk in gaande 1984 betekent een grote bespa ring. Daarnaast is door burgemeester en wethouders aan de raad voorgesteld een aantal gemeentelijke belastingen en an dere heffingen met 3°/o te verhogen. Post onvoorzien. Elke gemeentelijke begroting kent een post voor onvoorziene uitgaven. De grootte van het bedrag op deze post is bepalend voor de speelruimte, die het gemeentebestuur heeft in het betreffen de begrotingsjaar. Uit deze post dienen te worden bestreden de tegenvallers op inkomsten- en uitgavenposten en de lasten, voortvloeiende uit nieuwe inves teringen. Voor 1984 is de raming uitgekomen op 300.922,63. Dat is ongeveer 40.000, meer dan voor 'het begrotingsjaar 1983. Verhogingen belastingen en andere heffingen. Vanwege de behoorlijke post onvoor zien zijn burgemeester en wethouders van mening, dat de onroerend-goedbe- lastingen, toeristenbelastingen en woon- forensenbelasting in 1984 niet behoeven te worden verhoogd. Zij hebben de raad voorgesteld wel de hondenbelasting en een aantal be stemmingsheffingen te verhogen met 3%. Tot de laatste categorie behoren de secretarieleges, reinigingsheffingen, havengeld en begrafenisrechten. Dit zijn dus in het algeineen heffingen waar een aanwijsbare dienst van de gemeente tegenover staat. Tarieven liggelden pleziervaartuigen. De laatste jaren is het steeds moei lijker geworden om de exploitatie van de gemeentelijke jachthaven in Kam perland kostendekkend te doen zijn. Dit komt vooral vanwege onverwachte hoge onderhoudsuitgaven en vanwege de noodzakelijke vernieuwing van de toi let- en douchegelegenheid. Voor 1984 is een verhoging van de liggeldtarieven met 12% noodzakelijk om de exploitatie weer sluitend te krijgen. Voor een dergelijke verhoging wil het ministerie van binnenlandse zaken geen toestemming geven. Wel stemt het mi nisterie in met een verhoging in 1984 en 1985 met jaarlijks 6%. Voor 1984 wordt dit percentage derhalve voor gesteld. Na het financiële gedeelte volgt hierna nog een korte impressie van enige an dere onderwerpen uit de begeleidings brief. Bestemmingsplannen en woningbouw. Het in voorbereiding zijnde bestem mingsplan „Havens Kamperland en om geving" kon tot op heden nog niet ter vaststelling worden aangeboden, omdat het onderzoek naar mogelijke geluid hinder van de heipalenfabriek van Pit- Beton nog niet is afgerond. De nieuwbouwaktiviteiten van wonin gen zijn uiterst gering. Verwacht mag worden dat binnen korte tijd begonnen zal worden met de bouw van 5 kleinere woningwetwoningen met daarbij 6 wooneenheden van 1- en 2-persoons huishoudens te Kamperland. Onderwys. Voor de o.l.s. „De Vliete" is een de finitief medezeggenschapsreglement vastgesteld. De verkiezingen voor de medezeggenschapsraad zullen binnen kort plaatsvinden. Met toepassing van de z.g. Verrui- mingswet zijn met ingang van het schooljaar 1983/'84 kleuters toegelaten tot de o.l.s. „De Vliete". Zulks gaat per 1 januari 1984 ook plaatsvinden aan de c.n.s. „De Dubbele Punt" te Geersdijk. Sociale zaken. In dit hoofdstuk worden een aantal overzichten gegeven van b.v. werklozen in Wissenkerke (in juli 1982: 72 en in juli 1983: 117) en uitkerings-ontvangers. Welzijn. Tegelijk met de begroting is het jaar programma specifiek welzijn 1984 aan de raad aangeboden. In dit jaarprogram ma is alles uitvoerig aan de orde gesteld met betrekking tot de aan de diverse verenigingen/instanties te verlenen bij dragen en subsidies. WEL OF GEEN BOUWVERGUNNING? Enige tijd geleden heeft de regering plannen bekend gemaakt om het ver eiste van een bouwvergunning voor een aantal bouwwerken te laten vervallen. Door onvolledige berichtgeving is bij velen de indruk ontstaan dat voor het bouwen van garages, tuinhuisjes, schuurtjes, e.d. al geen bouwvergunning meer nodig is. Het gaat hier echter alleen nog maar om plannen. Voordat het zover is, zal er eerst een wetswijziging door het par lement moeten zijn goedgekeurd. Het is nog steeds zo dat voor de genoemde bouwwerken een bouwvergunning moet worden aangevraagd. Wanneer de wetgeving op dit gebied werkelijk gaat veranderen is nog niet békend. EENMALIGE UITKERING Evenals vorig jaar bestaat er ook voor 1983 voor de echte minima de mo gelijkheid om een eenmalige uitkering aan te vragen. De aanvraagformulieren zijn verkrijg baar op alle postkantoren en moeten uiterlijk vóór 15 november 1983 inge vuld, ondertekend en voorzien van de nodige bewijsstukken worden ingele verd bij het gemeentehuis. Een portvrije envelop zit bij het informatiepakket. Wie komen in aanmerking? Iedereen die niet meer dan een mini mumloon of minimum-uitkering ont vangt, een eigen huishouding voert en langer dan een jaar in Nederland woont, komt in aanmerking voor deze een malige uitkering. (Dus mensen in inrichtingen, bejaar denoorden en verzorgingstehuizen ko men niet in aanmerking, evenals onge- huwden en minderjarigen die nog bij hun ouders thuis wonen). De hoogte van de uitkering. De uitkering bedraagt: 575,voor gehuwden en samen wonenden; 525,voor ongehuwden met één of meer kinderen; 400,voor alleenstaanden. Deze bedragen worden nog eens ver hoogd met 55,voor diegenen die huursubsidie of -matiging ontvangen of een woonkostentoeslag van de bijstand. Voorts kan het bedrag ook nog ver hoogd worden met 25,per (tel)kind. Bijzonderheden. Personen, die een uitkering ingevolge de Algemene Bijstandswet of een RWW- uitkering ontvangen behoeven de één malige uitkering niet zelf aan te vragen. Een en ander wordt door de afdeling Sociale Zaken geregeld. Inlichtingen. Indien u meer wilt weten over het aanvragen van de éénmalige uitkering kunt u bellen naar het gemeentehuis, afdeling sociale zaken, Tel. 01107 - 16 55. INZAMELINGSAKTIE (LANDBOUW! BESTRIJDINGSMIDDELEN In de week van 21 november a.s. wordt door de Provincie Zeeland in samenwer king met het Landbouwschap een in- zamelingsaktie gehouden voor (land- bouw)-bestrijdingsmiddelen en restanten daarvan. Tijdens deze aktie bestaat de moge lijkheid bestrijdingsmiddelen in te le veren, waarna ze worden afgevoerd naar een verwerkingsbedrijf waar de midde len worden vernietigd. Op Noord-Beveland kunnen öp 21, 22 en 23 november a.s. (maandag tot en met woensdag) van 9.0012.00 en van 13.0016.00 uur restanten bestrijdings middelen worden afgegeven bij de loods van gemeentewerken aan de Torendijk 45 te Kortgene. Er zijn ter plaatse een aantal mensen aanwezig die de middelen in ontvangst nemen. Bij de aktie kunnen alleen bestrij dingsmiddelen of restanten daarvan worden ingeleverd met uitzondering van de ontsmettingsmiddelen: methylbromide en andere vloeibare gassen of gassen onder druk; chloorpicrine. De aktie geldt evenmin voor leeg ver pakkingsmateriaal en andere chemische afvalstoffen. Aan het inleveren van bestrijdings middelen zijn geen kosten verbonden. Te hopen is, dat iedereen die overtollige bestrijdingsmiddelen in zijn bezit heeft, van deze aktie gebruik zal maken. A verscheiene keren m'n 't over ut böötje van Kurtjeen hehoa, beste vrienden. Noe hae tut van de weke nie persee over d'n bóót, mè ut ei ter toch vee mee te maeken. D'n kapper heschore. 't Is a vrééd vee jaeren helee, toen moste m'n nog mee 't böötje mee. Un ééle hedoente was dat dan, d'ouwere mensen wete d'r oalus van. Vee is ter hebeurd op dien bööt, de verhaelen bin nog lang nie dööd. 't Verhael van Olivier ek pas hehöre, dat motte je beslist öre. Ie was nae Hoes hewist mee un klant en in Wolfersdiek op 't veer beland. Onderweg oa ze nog wat vo de kouwe hepakt en zö op uus ofhezakt. De kouwe en de neutjes onderweg, di van kwam de pech. Olivier wier droaierug en misseluk, ie most spoehe verschrikkeluk. Vlug vloog tun achter 't kaertjeskot en di hieng oalus vlot. Op de bóót ze nog leut hehad, omda 't er één in un plasse waeter zat. Zö is Olivier tuus hekomme mee vee plezier, ök vlug in béde mee vee zwier. Mè d'n oaren ochend hieng ut mis, un éle konsternasie, zeker en hewis. Want Olivier kon z'n hebit nie vinde, dat was wat z'n vrouwe nie zinde. Vo de klanten stae zonder tanden in z'n mond, dat was toch nie hezond. Dus Olivier most op bezoek bie tandars Krommenoek. Di anhekomme, un bitje beschaemd, was de hrap a lang beraemd. Ie most mè us un hebit passé, ut ééste was heliek a klasse. 't Paste percies as hehote, de kööp wier dan ök heliek heslote. Olivier wouw drekt' betaele, mè toen hieng tun in de baele. Want di wouw de tandars niks van ore, toen wier Olivier zelf heschore. De tanden in z'n mond waere trughebrocht deur één die a kruukels zocht. Ze waere hevonde achter 't kaertjeskot. Olivier zei: 'k doe ze voortaen uut ak spoehe mot. BADMINTON - NIEUWS Jeugdteam van b.v. Wissenkerke pakt punt op sterk „Kombuis". Geen twee, maar toch één punt nam het jeugdteam vorige zaterdag mee terug naar huis uit de wedstrijd tegen „Kom buis 1" in Breskens. Er ontstond n.l. een gelijkspel: 44. Wat één partij winst meer betekende in vergelijking met de vorige ontmoeting, toen was het 53 in het voordeel van „Kombuis". De twee heren-enkels, ditmaal ge speeld door de beide Jacco's (Paarde- koper en Van Boven) werden, niet moei teloos, gewonnen. Jacco Paardekoper in twee sets en een verlenging in de tweede set. En Jacco van Boven had er 3 sets voor nodig om zijn tegenstander te kunnen verslaan. De twee dames-enkels werden, te recht, verloren. De eerste, gespeeld door Elly Karelse, en ook de tweede, door Jacqueline Hoogerland, werden beide verloren in twee sets. Het dames-dubbel werd ook, tegen de ijzersterke dames van „Kombuis", ver loren in twee sets. Maar het heren- dubbel werd vrij gemakkelijk gewonnen met twee maal 153. Alleen de twee gemengd-dubbels ble ven nu nog over. Allereerst het tweede, gespeeld door Elly Karelse en Jacco Paardekoper, dat zeer moeizaam werd gewonnen in drie sets en een verlenging in de tweede set. En daarna nog 'het eerste gemengd-dubbel, door Jacqueline Hoogerland en Jacco van Boven, maar die moesten toch, dankzij de zeer sterke dame van de tegenstander, hun meer dere erkennen in het gemengd-dubbel van „Kombuis". De eindstand,werd dus 44 en dat is heel netjes tegen de nummer één in hun vorige klasse. De volgende wedstrijd voor het jeugd team is op zaterdag 12 november thuis (in Kamperland dus!) tegen het eerste team van Terneuzen en dat is Terneu- zen 16. (Even ter verduidelijking op het tussen haakjes geplaatste zinnetje: „in Kam perland dus!" Het is nl. zo, dat we we gens een te kleine akkommodatie 's za terdags nooit de gymzaal kunnen ge bruiken, omdat dan de volleybal, die er al veel eerder dan de badminton in zaten, de gymzaal gebruikt. Maar dit betekent wel dat de badmintonvereni ging genoodzaakt is om uit te wijken naar, de voor badminton eigenlijk te kleine, gymzaal in Kamperland. Een kleine sporthal zou dus de ideale uit komst zijn). De senioren. Het seniorenteam speelde vorige week twee maal. De eerste wedstrijd, op dins dag 25 oktober, speelden ze uit tegen het derde team van „Den Ossaert" in Hulst. Deze wedstrijd kreeg naderhand nog een aardig trekje, omdat er twee reserve-spelers in vielen, die hetgeen later bleek, twee oud-recreatie kam pioenen waren van een afgelopen jaar. Dit verklaart dan ook direkt de eind stand, want die was 71 in het voordeel van „Den Ossaert". Het tegenpunt werd voor Wissenkerke gemaakt door het heren-dubbel, gespeeld door de heren Johan Cevaal en Jan van Iwaarden. Dan nog de tweede wedstrijd. Deze was vorige zaterdag thuis tegen het team van „Schepnet 1" uit Sluis. Deze wed strijd boden de senior-en wat meer te genstand, want ze verloren „maar" met 53. Zeer opvallend hierbij waren weer de vijf 3-setters, die ook „Wings 8" no dig had in een eerder gespeelde wed strijd tegen Wissenkerke. De drie tegen-scores kwamen op naam van: Lineke de Schipper, de eerste maal in het dames-enkel en de tweede maal in het gemengd-dubbel samen met Jan van Iwaarden; en nog een heer, Jan van Iwaarden in zijn heren-enkel. De volgende wedstrijd voor het se nioren-team is op vrijdagavond 11 no vember uit tegen „Kolibrie 6" in de tennis- en badmintonhal van „De Schel de" in Goes. Recreatie. Dan was er vorige zaterdag ook nog een recreatie-toernooi in sporthal „De Voorborch" in Middelburg. Voor Wis senkerke was ook een team uitgezonden en dat bestond uit: Nel Cevaal, Jozien Versluis, Dick de Klerk en Tonny Wil- derom. Het toernooi bestond uit twee ronden. De eerste ronde eindigden ze als laatste, maar de tweede ronde wer den ze eerste en moesten ze kampen om de 13e en 14e plaats. Dat werd uit eindelijk de 14e plaats (van de 18). In ieder geval hebben ze allen te kennen gegeven, dat ze de hele dag een lekker partijtje badminton hebben ge speeld. Het volgende recreatie-toernooi is nog niet bekend. KLAVERJAS-KAMPIOEN- SCHAPPEN NOORD-BEVELAND In de maanden november t/m maart zullen de open klaverjas-kampioen schappen van Noord-Beveland worden gehouden. In totaal worden er acht wedstrijden gespeeld, waarvan er zes meetellen voor het kampioenschap. Er kunnen dus twee wedstrijden worden gemist, of wanneer aan alle acht wed strijden wordt deelgenomen, worden de twee slechtst behaalde resultaten ge schrapt. Alle wedstrijden worden gespeeld in Hotel „De Kroon" te Wissenkerke. Voor inschrijving voor deelname is wel ge wenst, doch niet noodzakelijk. Wilt u inschrijven, bel dan: 01107 - 1324. Hieronder volgen de data waarop ge speeld wordt: 18 november, 9 december, 13 januari, 27 januari, 3 februari, 24 fe- bruari, 2 maart en 16 maart. Op 16 december wordt er ook een kla ver jas wedstrijd gehouden. Deze telt echter niet mee voor het kampioen schap, dit is een zgn. wildwedstrijd. Zo'n zelfde wildwedstrijd zal op 23 december worden gespeeld te Kamper land in „Revanche". MEDEDELINGEN VAN DE RIJKSPOLITIE Zoals u weet, worden er momenteel akties gevoerd door ambtenaren tegen de voorgenomen regeringsmaatregelen ten aanzien van ambtenaren, trendvol gers en uitkeringsgerechtigden. Omdat er van overleg tusgen de re gering en de diverse overlegorganen van werknemers in deze sektoren eigenlijk nauwelijks sprake meer is, worden de „gedupeerden" min of meer gedwongen op de één of andere manier uiting te geven aan hun ongenoegen. Hoewel de politie op Noord-Beveland niet van plan is om het bijltje erbij neer te leggen, komt ze er toch niet onderuit om ook haar stem te laten horen. Voorlopig ligt het in de bedoe ling om middels een aantal controles op het lokale verkeer de nodige publiciteit te geven aan het alom heersende onte- vredenheidsgevoel. Deze verkeerscontroles zijn er niet op gericht om het publiek te treffen, maar om aandacht te vragen voor de situatie waarin deze groeperingen terecht zullen komen. Indien u op de een of andere wijze ongemak ondervindt van deze akties, vragen wij u bij voorbaat begrip voor dit standpunt. Uw aandacht wordt verder gevraagd voor rapen van kokkels en andere schelpdieren. Dit is alleen toegestaan voor zover het met de hand gebeurt. Men mag dus geen gebruik maken van werktuigen van harken en dergelijke. Verder is het 's nachts altijd verboden. Ontheffingen worden in het algemeen slechts verleend aan beroepsvissers. Het ligt in de bedoeling om tijdens de wintermaanden extra aandacht te besteden aan het alcoholgebruik door weggebruikers. In het bijzonder bestuur ders van bromfietsen, motoren en per sonenauto's. Een gewaarschuwd mens telt voor twee. Burgierlijke stand WISSENKERKE Geboren: 15 okt.: Paul Machiel, z.v. P. Wijkhuijs en M. I. J. Boone. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: Geen. Overleden: 22 okt.: Geertruida Cor nelia Keukelaar, 73 jaar, e.v. L. Geertse.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 2