KRONIEK NOORQ~BE\?ELANQ GëëOf geld. Geef lucht lovooy mode/ Nu doen! gratis. Doe het nu! Uit vervlogen tijd4 Steun het Astma fbnds. Pbstgiro 55055.^. lü Ofhelööpe vriedag, beste vrienden, was ut in 't Durpuus van Kurtjeen viering van ut vuufjaerug bestaen van dat spul. Vee was ter te doen un ééle'n aevend, ök was ter un modesjow. Bie un modesjow ore mannekeines, dat wete julder ók wè. Noe, die waere d'r dan ök, oalemaele Kurtjeense meiden. Oe of dat hieng, afijn, luuster mè. Verslag van un modesjow. 'k Bin nae un modesjow hewist; julder nie, nou, dan ei-je wat hemist. Want oal die vrouwen dee-je hesmeerd un strip ties, mè dan omhekeerd. Zö liepe ze in un jurk mee blokjes en zö zag je ze wee in korte rokjes. Mè van oalus dat ak zag, krieg je noe verslag. Eést kwam Mina in un rok van streepen, mee inhenööi-de kneepen. Zwierug en oaltied klaer_ en nie te verheten: ofknööpbaer. Janetje mee un broek; of is't toch un rok, mè die is dan zoek. 't Is zonde van dat kind, want de sluutieng van d'r bloes is blind. Dan kom Soartje vo d'n dag, mee un hebreide jurk die d'r weze mag. Permantug stap ze d'r mee rond, ie klééd slank of, da stae hezond. Carla is van d'n lesten tied heklééd; un cirkulrok, véal prachtug brééd. Donkerzwart, wat dienk je d'r van; z'ei ök nog zwarte pènties an. Joantje zie'ter ök hoed uut; ze neemt inééns un kloek besluut. D'r jas haet uut, dat is zö hebeurd, di onder zit un swetter-sjeurt. Wat zie'k noe, di komt un veint ophelööpe, die wil zeker ök wat verkööpe. Un spiekerbroek mee zö'n zelfde jak, 't is inderdaed un prachtug pak. Eél ut kroot je is noe hewist en di kom Mina wee anhedrist. Julder wiste di meschien nog niks van, mè 't spul behin noe wee van voren of an. Mina dus mee un driekwart spul, vrééd slank, zonder flauwekul. Joantje is wee in un broek, un bitje log; ut liekt un rok, mè da's bedrog. Want ze kwam vo m'n neuze verbie en 'k zag d'r béénen hlad nie. Toen kwam Soartje wee in 't licht, mee un stolp-plooi-rok, an oale kanten dicht. D'r wier bie hezeit van die jepon, da-je 'n makkeluk wasse kon. 'k E d'r vee hezie-je, da ka-je béhriepe, toen die mannekeines di liepe. Mina kwam nog un keer van uus, mee un jurk en mouwen as un vléérmuus. Joantje maekte ut ök nog dol, un spul mee drukkers van zuuver hescheerde wol. Mè Soartje dee de deure dicht, hlad in't leherhroen, un pracht hezicht. Dat was 't leste van die sjowende vrouwen, 'k henote, a was't noe mee of zonder mouwen. In deze rubriek willen we nog een keer een greep doen uit krantjes, die in 1933 zijn verschenen. Dat men ook toen al niet wist wat men met zijn vakantie moest gaan doen, bewijst een advertentie van de onder nemer J. van Fraassen. Want de kop van de advertentie luidt: „Wat gaat u met uw vakantiedagen doen?" De ad vertentie vermeldt verder, dat er on vergetelijke tochten worden georgani seerd naar de Ardennen, Dinant, de grot van Han en nog veel meer. A. Buijze Kamperland, heeft die week: 5 pond soda voor 15 cent; Komijnekaas per kilo voor 35 cent; Limonade gazeuze voor 8 cent; 1 kilo rijst voor 14 cent. Het is die week ook stieren- en koeien-keuring, 's middags om half drie bij C. J. de Kam, Molenzicht. In een volgend blad lezen we een heel ax-tikel onder de kop „Badplaatsplan nen?" Omdat dit toch wel de werkelijk heid van toen en nu weergeeft, volgt hier de tekst van het hele artikel: No. 1825. Zaterdag 13 mei 1933. Badplaatsplannen? We hebben den laatsten iets hooren mompelen over badplaatsplannen. Het is waar, in het Noord-Oostelijk gedeelte van ons eiland bezitten we nog een hoekje duinen, en met een beetje fanta sie kan men zich dat gemakkelijk om- getooverd denken in een vacantie-oord. Nietwaar, zoo heeft Walcheren het ook gedaan! En Schouwen is er hard mee bezig, daar rijzen de zomerhuizen als paddestoelen uit de grond. Zelfs Breskens, dat toch zeer weinig strand bezit, heeft zich tot de strijd aangegord, en er is zelfs een hotel verrezen, dat de moeite waard is. Maar beter dan zich te laten meevoe ren door zijn fantasie, kan men zich afstemmen op de werklijkheid, en zich afvragen of hier practisch wat te be reiken zou zijn. Inderdaad verdient het aanbeveling in deze tijd, waarin land- en tuinbouw de gevolgen der crisis zoo langzamer hand blijvend ondergaan, uit te zien naar nieuwe bestaansmogelijkheden. Men kan aan het oude vasthouden, maar wanneer er nieuwe rendabele mo gelijkheden zijn, dan zal men goed doen, de verwerklij king ervan in overweging te nemen. En we raken hier op Noord- Beveland daarbij weer dadelijk aan het bekende probleem: ons eiland ligt te veel uit de route, het is voor vreemde lingen niet bereikbaar, althans niet zoo, dat men ze kan lokken. Dat is het voor naamste. Dat ons duinhoekje klein is, is niet van zoo groot belang, men zie slechts naar Breskens, waar het strand bedenkelijk veel slijk lijkt te bevatten! Maar indien men niet het voordeel heeft der bereikbaarheid, dan zijn de plannen niet uitvoerbaar. Breskens heeft het groote voordeel, dat de vreemde- lingentrek van de Belgische kust naar Vlissingen gaat. Welnu, heeft men gedacht, als de vreemdelingen door onze gemeente ko men, gaat het er maar om, ze hier een tijdje vast te houden, en ze wat geld te laten verteren. Dit is zeer juist gezien. Maar Noord-Beveland ligt niet in de trek. In dit opzicht is het een zeer misdeeld land. En de badplaatsplannen? Die kan men voorloopig gerust aan de kapstok hangen! Vooruitziende blikken, maar ook te rughoudendheid, zoals u gelezen hebt. In de vorige aflevering is de vaste oe ververbinding al ter sprake gekomen. Duidelijk klinkt ook hier de wanklank over het uitblijven door. Ook de pas opgerichte ULO-school te Kortgene ondervond nogal wat oppositie. Een ingezonden stuk door, ik dacht het hoofd van die school dhr. J. de Hulster, gaat tenminste fel in tegen kreten als: ULO-school te Kortgene een weelde? En dat er geen groeikracht in zou zitten. Op dezelfde pagina vinden we het volgende: „WAARSCHUWING, ieder die op Hemelvaartsdag openbare arbeid ver richt, is strafbaar. Tegen de overtreders zal proces-verbaal worden opgemaakt." Een prima nieuwe metalen camera is te koop voor 2,50 bij Versc'hoore. De pot Noord-Beveland: Verburg, Kamper land. Een kompleet 2-pers. kapokbed voor 16,50. Een zware uitschuiftafel 10,50. Bij J. de Waal, Meubelhandel, Kortgene. We lezen nog een waarschuwing: „In de tijdvakken 24 juli t/m 19 au gustus zijn er aan de Onrustpolder en Schotsmanplaat rode vlaggen geplaatst. Dat alles, omdat er luchtvaartafdelings- oefeningen worden gehouden in het gooien van bommen." Er staat onder: „Het weghalen van zand kan als dan NIET geschieden. De commandant van de luchtvaartafdeling, Van Santen." Tot slot willen wij u nog melden, dat er Hedenmiddag zwemwedstrijden wor den gehouden aan de zeedijk te Wissen- kerke. Als bijzondere attractie: „Hin dernis zwemmen." TAFELTENNIS SLAGVAST AAN DE LEIDING Door ook de afgelopen twee wedstrij den winnend af te sluiten, is Slagvast nu al aan de leiding gekomen in de 4e klasse E. Slagvast heeft zich hiermee duidelijk kandidaat gesteld voor de titel. Werd afgelopen vrijdag de uitgestelde wedstrijd tegen 't Zand uit Middelburg met niet minder dan 010 gewonnen, j.l. maandag werd mede-koploper Scal- d'ina met 46 overwonnen. En juist deze laatste wedstrijd heeft aangetoond dat er bij Slagvast nog heel wat valt te spijkeren, wil men zich in een hogere klasse handhaven. Niettemin valt er bij Jos Breas en in minderde mate bij Hans v. d. Kraan toch enige verbetering te bespeuren. Jaap Jongh Visscher lijkt de figuur die z'n teamgenoten e.e.a. kan aanleren. Ook de jeugdteams hebben zich af gelopen zaterdag weer doen gelden. Het eerste team won zoals verwacht vrij gemakkelijk van Yerseke 3 met 28. Monique v/d Heijde en Stefan Nagel hout beiden f3x) en de redelijk spelende invaller Wim de Bruine (lx) zorgden voor deze score. Het tweede team behaalde tegen Yer seke 2 hun tweede kompetitiepunt. Hier was het Tonny Verloop, die met drie overwinningen de meeste aandacht trok. Herbert Keizer deed met twee gewonnen partijen weinig voor hem onder. Programma: Zaterdag 29 oktober, 9.30 uur: Slagvast 1 Laurens 4 (jeugd). Slagvast 2 Aloy 2 (jeugd) Maandag 31 oktober: Scaldina 4 Slagvast 2. Donderdag 3 november (20.00 uur): Slagvast 1 MZ 14. HET WETEN WAARD „Bonte klimop" is gauw tevreden. Wat morgenzon of zonloos venster. In het voorjaar en in de zomer vrij veel water. Om de 14 dagen kunstmest. Kan niet tegen koude. Groeit langzaam. In het voorjaar verpotten in goede tuinaarde of bladgrond met tuinaarde vermengd. Wilt u een ongebruikte postzegel van het papier verwijderen, dan moet u de achterkant van het papier nat maken. Wilt u van een kamerlinde bloemen hebben, dan moet deze kamerplant niet te warm staan, 's Winters in het volle licht en in een matig verwarmd vertrek. Spaarzaam water. Eens in 2 of 3 jaar nieuwe aarde en verpotten in mei. Het „oranjeplantje" is een aardig ka merplantje. Begin oktober moet het binnenshuis gebracht worden. Vraagt lichte plaats en geregeld water (lauw) en niet te veel, anders worden de bla deren geel. Om de twee jaar verpotten in een mengsel van 3 delen bladgrond, 2 delen mestgrond en 1 deel rivierzand. De „ster van Bethlehem" vraagt rust en vol licht. Liefst op het noorden of op het oosten. Staat ze te warm, dan veel, anders matig water. Eens in de 14 dagen kunstmest van maart tot ongeveer 6 weken na de bloei. In het voorjaar ver potten: 2 delen bladaarde, 1 deel klei- zodengrond en 1 deel zand. In mei stekken. Komt het niet „gelegen" te niezen, ga dan met het puntje van uw tong snel langs het verhemelte heen en weer, dan kunt u het niezen beperken. Een geel geworden rieten wieg kunt u weer blank krijgen door de wieg te behandelen met sop van een synthetisch wasmiddel. Goed naspoelen met schoon water en in de wind laten drogen. Inktvlekken op leer moeten met lauwe melk gebet worden en verdwijnen daar na. Jodiumvlekken verdwijnen vanzelf. Dames met een KLEINE maat hoeven niet langer te zoeken naar een fijne wintermantel. Volop keus ook in de maten 34,36 en 38. Gortstraat 32-34, Middelburg, tel. 01180-12508 ONBETWIST... DE LODENSPECIALIST DONDERDAG - KOOPAVOND BRILJANT - 80UD ZILVER - UURWERKEN St. Adrlaarrstraat 11 4461 JC Goes telefoon 01100-16924 T Wanneer u zich nu abonneert op dit blad voor het jaar 1984, krijgt u ALLE NUMMERS TOT 31 DECEMBER A.S. De bekende bezorgers(sters) zullen u graag als nieuw abonnee in schrijven en voor een regelmatige bezorging zorgdragen. De abonnementsprijs voor 1984 blijft onveranderd op 20,ge handhaafd.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 2