KRONIEK VAN NOORQ-BEVELANQ I t Kwaeme d'r voruhe weeke onden voor in de kroniek, beste vriende, in deze ofleverienge ok, a is't er dan mè een. Julder kenne ze wè, van die mensen die a onder aolle omstandig heden kalm en bedaerd bluuve. ,Z6 een persoon was Jewannes ok. Biet'un a'kun aai-je? Jewannes ko-je om een boodschap stiere, Aolles dee-tun op't gemak, Kwaed kö-jum niet kriege, En ie liep aoltied hoed in't pak. Ie liep te kuieren op 'themakje, Op weg nae 't postkantoor. Een ond liep op z'n ielen, Dat vond'un toch wè raor. Mè Jewannes kon 'tnie scheele, 't Beest da dee hin kwaed. Ie was ok wè vo beesten. Je weet wè oe of 't dan gaet. Bie 'tpostketoor gekomme, Liep 't beestje ok wee mee. Ie hieng netjes nest um zitte, Terwiel Jewannes z'n booschap dee. Een meneer kwam anhelööpe, Hlad van hoei-jen doen. Ie 'keek us nae ut ondje, Jewannes knikte vo't fesoen. Biet'un a'k un aai-je, vroeg die meneer. Jewannes zei: Nie da'k we te. Ie wist netuurlijk ok nie, Of 't un wè us ao hebete. Prompt stak die meneer z'n and uut, En ie ao heliek een flienke knauw. Ze schrokke aol behoorlijk, Die meneer wier een bitje hrauw. Ie riep: Jie bin een mooi-jen, En stieng te trillen op de hrond. Oe zo, zei Jewannes rustug, 't Is nie mien ond. X Jewannes stapte kalm nae buten, En 't ondje liep wee mee. Of't'er niks hebeurd was, Wist Jewannus vee! CeeBee. y In deze rubriek zullen we regelmatig aandacht besteden aan nieuws en we tenswaardigheden uit vroeger tijden. Al lemaal reeds geschreven in het Noord- Bevelands Nieuws- en Advertentieblad, vanaf de eerste uitgaven. Curieuze za ken zullen we dan zeker tegenkomen. Ook advertenties en andere zaken, ge daan door ondernemers en bewoners van het Noord-Beveland van toen. Deze week starten we met een krantje van april 1933. Roerige economische tij den waren het ook toen. Werklozen, die aan het werk gezet werden, was regel matig te lezen. Zo werd door de gemeenteraad van Kortgene een bedrag van 500,gevo teerd voor het uitbaggeren van de haven. Wie werkloos was, kon 5 uur per dag aan het werk tegen een loon van ƒ3, per uur. Ook de brugverbinding tussen Kort gene en Wolf aartsdijk stond toen erg in de belangstelling. In het blad van 8 april 1933 wordt dan ook gepleit voor de op richting van een comité die dit hete hangijzer bij hogerhand moet gaan aan zwengelen. Ook de verkiezingsstrijd was in die dagen in volle gang. Veel advertenties in het blad laten dit ook zien. Kreten als: „Nationale ontwapening maakt ons land niet weerloos, het is al weerloos. Stemt op lijst no. 19, waarop Marchant" staan regelmatig in het blad. Enkele advertenties: dhr. A. Bakker uit Kamperland: „Een geit te koop". Van Westen uit Goes en H. Blok en zn. uit Kapelle waren ook toen al terug kerende adverteerders. Een bril met etui was toen in de aan bieding. De advertentie luidt: „Deze week nog: Een pracht bril met etui, enz. voor 2,50. Zeg het voort. Aanbevelend, P. den Boer." Een andere advertentie laat weten, dat de firma Labzowski uit Zierikzee twee dagen zal uitpakken op Noord-Beveland. En wel in het Hotel van de heer Gast te Colijnsplaat. De reclame-praktijken die verzeke ringsmaatschappijen er op nahielden, spreken voor zichzelf. De volgende ad vertentie stond toen in de krant. „Mijn dank aan de Onderlinge Vee- verz. Mij Noord-Beveland voor de prompte en vlugge betaling van een mijner koeien. In tegenstelling van on dervinding bij premie Maatschappijen beveel ik de Onderlinge ten zeerste aan. Kamperland, L. E. v. d. Moere." De JCleine Winst te Kamperland heeft die week een aanbieding van kastranden voor 1 cent en lepel vaasjes voor 10 ct. De Bijenkorf in Goes biedt „Crepe de Chine" aan voor 45 cent per el. Dunlop banden bij K. H. Schippers te Kortgene voor 2,50. Dames Buikgordels en Buikcorsets waren beter bij Focus in Goes. Een radiotoestel was toen duidelijk een luxe artikel, getuige de volgende advertentie: „Te koop wegens aanschaf nieuw toestel, een radiotoestel nog geen 1,5 jaar oud, voor slechts 140, Die week was er ook een Biljart Con cours te Kats in café „De Vriendschap". Concours met 4 ballen, deelname 10 ct. Eerste prijs is een horloge. De Kleine Bazar in Wissenkerke heeft pas een nieuwe partij meubelen binnen en J. de Waal in Kortgene repareert alle bedden. Bij Verschoor in Goes ken men met Paschen op de foto. L. Maas en Zn. te Kortgene biedt aan: „Dames Directoire Broeken vanaf 20 cent, grote Dames Directoire Broeken vanaf 55 cent." Bij alle drogisten was toen ook al Purol te koop. Voor en tijdens fiets tochten onmisbaar. De zomer komt er aan, zo lezen we in een advertentie, dus de sproeten ook. Koop daarom tijdig een pot sprutol, '.verkrijgbaar bij alle drogisten. Zangvereniging „Sursum Corda" uit Geersdijk gaf samen met het kinderkoor „De kleine lofstem" haar eerste uit voering. We lezen ook dat de toenmalige bur gemeester van Kortgene, dhr. J. C. Schuilwerve, op 45-jarige leeftijd is overleden. De autobusdienst is met Paschen aan gepast en zal op 3e Paaschdag 4 extra ritten maken van Kamperland naar Kortgene v.v. Met Paschen is er bal te Kortgene in „De Stadswijnkelder", de dansmuziek wordt verzorgd door „Den Toonders Jasz Band". Kolenhandel G. Huige te Wissenkerke heeft zojuist een lading „Eierbriketten en Anthraciet" ontvangen, tevens zijn in de aanbieding 10 sloffen voor 10 cent. Bij Abr. Buijze te Kamperland zijn in de aanbieding 2 pakken Ark's be schuit en een Ark's koek voor 15 cent met daarbij gratis een voetbal, terwijl tevens de sluitzegels geldig blijven. De Vrijheidsbond te Colijnsplaat houdt op vrijdag 21 april een vergadering in café „Zeelandia". Spreker is de weled. heer J. M. van Bommel van Vloten. Blijkbaar wou men graag voor donker thuis zijn, want de vergadering begon al om 6 uur. Voor deze eerste aflevering van „Uit vervlogen tijd" willen we het hierbij laten. Misschien, dat de wat oudere le zers nog wat bekends zijn tegengekomen. Zoals gezegd, willen we regelmatig een greep doen uit de krantjes van vroeger. Hopende dat we met deze nostalgische terugblik, u lezer, een genoegen doen en wie weet misschien enige discussie stof. Kees van Boven. TAALPRAATJE Hoofd. Bekend is, dat de man het hoofd van het gezin is, maar de vrouw wel de nek waar dat hoofd op draait. Oud is de uitdrukking „hals over hoofd" (later veranderd in hals over kop) Afkomstig van het kopje-buitelen. De jongen buitelde hals over kop in het gras. De figuurlijke betekenis is ijlings, plotseling en zonder zioh te bedenken. „Van het hoofd tot de voeten" bete kent geheel en al. Iemand van het hoofd tot de voeten opnemen. De zegswijze „iemand een hoofd klei ner maken" stamt uit de Middeleeuwen. Het was een eufemisme voor onthoof den. De uitdrukking is langzamerhand veranderd in „een kopje kleiner maken" terwijl ook de betekenis wat is afge zwakt tot mores leren, terecht wijzen. Andere zegswijzen voor onthoofden waren: „het hoofd van de buik (van de romp) slaan" en „het hoofd voor de voeten leggen." Bij stemmingen gebruikt men de term „de hoofden tellen." Vergelijk „de neu zen tellen." De uitslag is dan wel te raden. Als er bij een evenement heel veel mensen aanwezig zijn, zegt men: „over de hoofden kunnen lopen." Hoofd in samenhang met haar komt voor in de zegswijzen „zoveel hebben als haar op het hoofd" (geld), „geen haar op zijn hoofd denkt eraan dat te doen", en in Vlaanderen „een hoofd hebben als een robbenjager": er een verwarde haarbos op na houden (als een ragebol). In vroeger tijden was „zere hoofdjes" in de provincie Utrecht een grappige benaming voor koekjes. Dat waren dun ne stroopkoekjes met amandelen (noot jes). Later werden ze meestal „klets kop j es" genoemd. Bekend is de uitdrukking „het bloed stijgt hem naar het hoofd" voor een kleur krijgen, uit boosheid of verlegen heid. De zegswijze „zijn hoofd buiten de deur steken" betekent: naar buiten gaan. Meestal gebezigd in ontkennende vorm. Het weer is te slecht om een hoofd buiten de deur te steken. Het hoofd in de wind, in de lucht steken, duidt op verwaandheid. Het hoofd boven water houden, bete kent letterlijk het er levend van af brengen. Later: de eindjes aan elkaar weten te knopen in slechte tijden, on danks geldelijke moeilijkheden. „Het hoofd in de schoot leggen" voor zich gewonnen geven, is waarschijnlijk van bijbelse oorsprong. Men denkt daar bij aan het verhaal over Simson, waarbij Delila al haar best doet Simsons ver trouwen te winnen en hem toch het haar laat afscheren om achter het geheim van zijn kracht te komen. Daar tegenover staat: „iets het hoofd bieden". Ertegen vechten, niet opgeven. De bekende zegswijze „met het hoofd tegen de muur lopen", betekent: ver geefs iets proberen te bereiken. Afge wezen worden en telkens het hoofd stoten. De hoofden bij elkaar steken, wil zeg gen zich verenigen om een bepaald doel te bereiken. Samenwerken. „Iemand het hoofd wassen": hem op meestal onaangename manier behan delen. Vandaar bestraffen. Vergelijk het grappige dreigement: iemand het hoofd tussen twee oren zetten. Ook: waar ge niet bij bent wordt je hoofd gewassen. Betekenis: als men zelf niet op zijn zaken past, worden ze maar half of niet goed gedaan. „Iemand de hand boven het hoofd houden." Letterlijke betekenis: met de hand slagen afweren. Figuurlijk: iemand verdedigen, vaak tegen beter weten in. Beschermen, zijn fouten vergoelijken. Bekend is: „iemand boven het hoofd groeien" voor hem de baas worden, vaak in kennis en wijsheid. Van oude datum is: „niet weten of men op zijn hoofd of op zijn voeten staat." Dat betekent: verbijsterd zijn. Een oud spreekwoord luidt: „Met de kous op het hoofd (later op de kop) thuiskomen." Dat wijst op mislukking en teleurstelling. Vergelijk: van een koude kermis thuiskomen. (Nadruk verboden). TIPS Een hond leert u gemakkelijk gehoor zaamheid door hem aan een lange lijn te laten dartelen en de lijn in te palmen, als hij niet luistert naar zijn naam. Geef hem een beloning, als hij zelf komt. Het moet prettig zijn bij de baas te komen. Geef géén van uw huisdieren botjes van wild of gevogelte. Geef pas mergpijp en kalfsbot als de tanden goed ontwikkeld zijn na het wisselen. PROMOTIE VOOR JEUGDTEAM BADMINTON WISSENKERKE. De verwachtingen waren juist: het jeugdteam (Wissenkerke 2), dat bestaat uit: Jacqueline Hoogerland, Elly Karelse, Monique van Doorn, Jacco van Boven, Jacco Paardekoper en André Karelse, is gepromoveerd. Zij zaten reeds in klasse A afdeling 2, maar zijn nu gestegen naar afdeling 1. En deze ziet er als volgt uit: Kombuis 1 (Breskens), Kolibrie 6 (Goes), Terneuzen 16, 17 en 18; en Wis senkerke 2. Zoals u ziet, zullen ze dus vier keer naar de overkant moeten. Nog even een toelichting op de 3 teams van Terneuzen (16,17 en 18). U zult misschien denken, omdat 16, 17 en 18 hoge nummers zijn, dat dit niet de sterkste jeugdteams van Terneuzen zijn. Dit is dan een kleine vergissing, want de nummers 1 t/m 15 zijn allemaal se nioren-teams. Terneuzen 16 is dus het eerste jeugdteam van Terneuzen. Nu weet u ook gelijk, waarom het jeugd team Wissenkerke 2 heet. We gaan door met de eerste verrassing voor het jeugdteam. Zij kregen n.l. vo rige week te horen, dat de eerste wed strijd tegen Kolibrie 6 was verzet van 22 oktober naar 15 oktober. Dus.vorige zaterdagochtend reisden zij naar 's-Gra- venpolder om hun wedstrijd tegen Ko librie aldaar te spelen. Maar in sporthal „De Zwake" volgde hun tweede verrassing in die week. En deze was negatief en positief tegelijk. Het negatieve was, dat de 2e heer van Kolibrie de avond ervoor gebles seerd was geraakt. En dat onze 2e heer, Jacco Paardekoper, helemaal voor niks was meegekomen. En het enigzins po sitieve was, dat de wedstrijden die de 2e heer moest spelen (2e heren-enkel, 2e gemengd-dubbel en het herendubbel) werden omgezet in overwinningen voor Wissenkerke. Ze begonnen dus met een voorsprong van 30. Die bij de eind uitslag nog goed van pas zou komen. Als eerste werd het heren-enkel door André Karelse gespeeld. Hij had geen problemen en zeker niet met zijn tegen stander, want die versloeg hij met 1510 en 15—7. Ze hadden nu 4 punten en konden dus niet meer verliezen. Van de overige 4 wedstrijden werd alleen het 2e dames-enkel heel netjes door Jacqueline Hoogerland gewonnen, met de standen 1210 en 117. De drie andere partijen (le dames-enkel, dames- dubbel en le gemengd dubbel) werden, doch niet met grote verschillen, verloren Hierdoor werd de einduitslag 53 in het voordeel van Wissenkerke 2. Een goed begin dus voor dit jeugd team, de eerste 2 punten zijn binnen. Maar er moeten nog 9 wedstrijden wor den gespeeld. Deze week is het herfstvakantie en is het jeugdteam vrij. Zij spelen hun volgende wedstrijd de volgende week, uit tegen Kombuis 1. De club die samen met hen ook is gepromoveerd uit de 2e naar de le afdeling en waartegen zij de vorige keer hebben verloren met 53 Het seniorenteam (Wissenkerke 1 dus) speelde zondag zijn wedstrijd, uit tegen Terneuzen 14 en verloren deze met 53. Zij spelen hun volgende wedstrijd op dinsdag 25 oktober, uit tegen Den Ossaert 3 uit Hulst. FIOM - ZEELAND: CENTRAAL WONEN. De groep voor weduwen en weduw naars heeft de heer Jos Hoebink uit genodigd te komen spreken over „Cen traal wonen". Bent u weduwe of weduwnaar en hebt u belangstelling voor dit onderwerp dan bent u van harte welkom. De toegang is gratis. Wel onkosten voor de koffie (f 1.50 per persoon). De avond wordt gehouden op 25 okto ber a.s. Aanvang 19.30 uur tot plm. 21.30 uur in het gebouw van Jeugd en Gezin, Londensekaai 39 te Middelburg. Mochten er nog vragen zijn, dan kunt u bellen naar Fiom-Zeeland, 01180-27311 TWEEHONDERD JAAR 'T NUT. Volgend jaar bestaat de Maatscappij tot Nut van 't Algemeen 200 jaar. Dit feit wordt herdacht door het organiseren van een soort teken- en schilderwed strijd voor de jeugd. Ook de afdelingen van de Maatschap pij worden hierbij betrokken. Hieroner volgen enige gegevens betreffende de wedstrijd zoals die op Noord-Beveland is opgezet en die als voorselectie voor de landelijke wedstrijd is bedoeld. De wedstrijd draagt het motto: „Jong Ta lent" en het is de bedoeling dat er een tekening, schilderij, pastel, aquarel, lino- of houtsnede of iets dergelijks wordt ge maakt. Iedereen tussen de 12 en 16 jaar kan meedoen. De jury bestaat uit drie Noord-Beve- landse kunstenaars. Er wordt gejureerd in drie groepen: 1214 jaar; 1416 jaar en 1618 jaar. De werkstukken moeten worden inge leverd tussen 1 en 16 december bij de AMRO-bank te Kortgene. Tentoonstelling van de inzendingen vindt plaats tijdens de Kerstvakantie in camping „De Roompot" te Wissenkerke. Prijsuitreiking tijdens de opening van de tentoonstelling op 20 december. Prijzen: voor iedere deelnemerscate gorie een draagbare T.V.; iedere deel nemer krijgt een herinnering. Deelnameformulieren zijn vorige week bezorgd bij alle in aanmerking komende jongelui. Inlichtingen bij mevr. N. Zuijdweg - Meulenberg te Kamperland, tel. 01107 - 1471. RENOVATIE-AKTIVITEITEN AAN WONINGEN VAN DE CHRISTELIJKE WONINGSTICHTING ZUID- EN NOORD-BEVELAND: OP NOORD-BEVELAND VAN START. Na een lange voorbereidingsperiode zal in november gestart worden met de uit voering van renovatiewerkzaamheden aan de woningen Wilnelminastraat 3 tot en met 15 in Kortgene. Deze renovatie is mogelijk geworden door: een uiterst positieve inbreng van de betrokken bewoners in de plan voorbe reidingsfase; de via de Directie van de Volkshuis vesting in de provincie Zeeland van het Rijk verkregen financiële steun voor dit project; een aanvullende financiële bijdrage van de zijde van de gemeente Kortgene; een aanvullende financiële bijdrage door de eigenaar van de woningen, de Christelijke Woningstichting Zuid- en Noord-Beveland, uit haar reserve. De renovatie van deze 7 woningen zal in twee op elkaar aansluitende gedeel ten worden uitgevoerd. Aan de bewoners wordt tijdelijk een andere woning beschikbaar gesteld. De uitvoering vindt plaats onder verant woordelijkheid van de Stichting Samen werking Goes door het Aannemingsbe drijf Slotema B.V. te Wissenkerke naar plan- en onderdirectie van het architec tenbureau H. Weertman B.V. te Goes. Met dit project wordt een start ge maakt met de uitvoering van een door de Christelijke Woningstichting opge stelde planning volgens welke tot en met 1992 in de gemeente Kortgene 72 woningen gerenoveerd zullen worden. Ook voor de gemeente Wissenkerke is een dergelijke planning opgesteld. Voor deze gemeente wordt uitgegaan van in totaal 68 te renoveren woningen, te be ginnen in de tweede helft van 1984. START NIEUWBOUW: VIJF WONINGEN TE KATS. Onder verantwoordelijkheid van de Stichting Samenwerking Goes zal bin nenkort in opdracht van de Christelijke Woningstichting Zuid- en Noord-Beve land door de firma v/h Gebr. Kievit te Colijnsplaat starten met de bouw van vijf woningen in twee types in Kats. Een en ander naar ontwerp van het architectenbureau H. Weertman te Goes. 1 Het project vindt plaats in het kader van het door de gemeente Kortgene op gestelde dorpsvernieuwingsplan. Drie woningen zullen verrijzen aan de Kerkstraat en twee aan de Dijkstraat. De aanwezige bebouwing is voorzover aanwezig, inmiddels gesloopt en opge ruimd. Voor de opdrachtgevende woningkor- poratie is dit een eerste project dat vol ledig in houtskelet zal worden uitge voerd. De buitengevel wordt vervaar digd uit halfsteens metselwerk. De hoge isolatiegraad van de wonin gen moet gecombineerd met een hete- luchtverwarmingssysteem, leiden tot een duidelijke beperking van de totale woon lasten. Omdat het hier een dorpsvernieu wingsproject betreft, werd op advies van de Directie van de Volkshuisvesting in de provincie Zeeland door het Rijk een hogere subsidie toegekend, waardoor de huurprijs van deze woningen verhou dingsgewijs gunstig genoemd kan wor den. Op de eerste verdieping hebben de woningen twee slaapkamers en een gro te bergingsruimte. NIEUWBOUW VAN VIJF EENGEZINSWONINGEN EN ZES WOONEENHEDEN VOOR ALLEEN- STAANDDN EN TWEEPERSOONS HUISHOUDENS TE KAMPERLAND. Al enige dagen is er sprake van enige verhoogde activiteit in de Ripstraat in Kamperland. Deze week gaat hier de eerste paal in de grond voor de bouw van vijf eenge zinswoningen en zes wooneenheden. Deze worden onder verantwoordelijk heid van de Stichting Samenwerking Goes in opdracht van de Christelijke Woningstichting Zuid- en Noord-Beve land gerealiseerd. De bouw wordt uit gevoerd door de Walcherse Bouwunie te Grijpskerke naar ontwerp- en onder directievoering van het architectenbu reau J. Fierloos te Goes. De eengezinswoningen hebben een ge sloten keuken en 2 slaapkamers op de eerste verdieping. De wooneenheden worden gestapeld gebouwd. In de benedenwoning zijn de vertrek ken op de begane grond gesitueerd in clusief een aparte slaapkamer. De slaap kamer van de bovenwoning bevindt zich op de tweede verdieping. Als compensa tie voor het ontbreken van een tuin bij laatstgenoemde eenheden wordt aan de voorzijde een buitenruimte door middel van een loggia aangebracht. Dit project is in nauwe samenwerking met de gemeente Wissenkerke en de Di rectie van de Volkshuisvesting in de provincie Zeeland tot stand gekomen. Het is binnen de gemeente Wissen kerke het eerste project waarin ook specifiek voor alleenstaanden en twee persoonshuishoudens wordt gebouwd. Gelet op de op handen zijnde fusie tussen de drie en de SSG samenwerken de woningkorporaties is dit tegelijk ook het laatste project dat nog in opdracht van de Christelijke Woningstichting in de gemeente Wissenkerke zal worden uitgevoerd. Gelet hierop zal binnenkort aan de start van deze bouw nog een officieel tintje worden gegeven.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 5