NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Geef,-V geld. Geef lucht. I1 I 1 r 1" 1 Moord in de «.Vijl SPORT-AGENDA mé FEUILLETON Zeeland Magazine? Steun het Astma fonds. Postgiro 55055.,, 2s 31 33 36 1 45 No. 4090 Donderdag 20 oktober 1983 87e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,per jaar. Franko per post 35,per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wjj geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Van Benten was te verbaasd om te reageren op haar brutale opmerkingen. Hij kreeg steeds meer haast om met Harrie Rechter te spreken. „Wat zit er op het ogenblik in de kluis?" „Ik zou het niet weten". „Is de boekhouder er niet?" „Die is lunchen". De smalle rug met de wat opgetrok ken schouders begon hem te irriteren. „Waar luncht meneer Rechter?" Iets in zijn stem deed haar nu opkijken. „In de sociëteit". „Bel de sociëteit en vraag naar hem. Zeg hem dat ik hem wens te spreken". Gehoorzaam draaide ze het nummer. Niet zo gek dat Rechter op de sociëteit was, overwoog Van Benten toen hij weer in zijn auto zat. Kon hij er zelf ook een hapje eten. Harrie Rechter was een aangenaam knappe verschijning. Volgens de gegevens die Van Benten over hem bezat was hij maar vier jaar jonger dan Charles Veenendaal, maar hij leek nauwelijks vijftig. Zijn dikke zwarte haar vertoonde nog geen spoortje grijs en hij had een jeugdig slank figuur. Hij droeg een perfekt zittend grijs pak met een nogal opvallende lila-rose das. Hij had al zijn aandacht bij het eten en scheen Van Benten niet op te merken. Er stond een half vol glas rode wijn bij zijn bord. Rechter keek pas op toen de hoofdinspecteur hem op de schouder tik te. Hij bekeek het dikke mannetje in een keurig maar ouderwets gestreept pak van top tot teen. „U bent zeker de hoofdinspecteur waarover mijn secretaresse belde?" „Inderdaad. Van Benten is mijn naam. Mag ik?" „Natuurlijk, gaat u zitten. Een glaasje wijn?" Hij wees op de fles. „Nee dank u, ik neem een biertje". Rechter ging door met eten en liet het aan Van Benten over om de ober te roepen. „Staat u mij toe?" De hoofdinspecteur duidde op zijn half opgerookte sigaar. Rechter knikte met volle mond. „Ik wilde met u praten over uw com pagnon Charles Veenendaal". De ander keek even op maar zweeg. „U bént toch zijn compagnon?" „Ik zit er voor vijfentwintig procent in. Deel mee in de winst". „Weet u wie Charles Veenendaal ver moord heeft?" Hij keek verbaasd op. „Wat een vraag! Natuurlijk niet!" „U heeft ook geen vermoeden?" Hij stak opnieuw een hap in zijn mond en kauwde drie minuten door zonder te antwoorden. „Hoe zou ik?" Van Benten zweeg op zijn beurt. De ober zette het biertje en een uitsmijter voor hem neer. Rechter scheen het niet te zien. „Ik meen begrepen te hebben, meneer Rechter, dat u goed bevriend was met Veenendaal?" Rechter keek hem nu voor het eerst vol aan. „We kenden elkaar al sinds de Bent u ree ds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 30,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE 19 middelbare school. Ik was getuige bij zijn huwelijk. En toen ik aan de grond zat, hielp hij mij door mij dit compag nonschap aan te bieden". Het was in de tweede klas van de middelbare school. Hij had bijles nodig in wiskunde. „Vraag of een van de jon gens uit de vijfde je kan helpen", had de wiskundeleraar gezegd. Het was een beetje vernederend geweest, want de man wist dat Harrie's ouders geen hoog lesgeld konden betalen. Anders had hij hem wel aangeboden hem zelf bijlessen te geven. Harrie was naar Charles gegaan. De enige aan wie hij het had durven vra gen. Charles kwam uit hetzelfde dorp als hij. Had ook nooit geld. Was Char les ooit geaccepteerd op school? Harrie wist het niet. In ieder geval scheen hij er nooit een punt van te maken. Van nature een eenling maar niet eenzelvig. Vrolijk en intelligent. Hij praatte ook niet zo plat als Harrie. Of had hij dat in de loop van de schooltijd kunnen ver anderen? Hadden ze hem ook uitge lachen om zijn boerse taaltje toen hij de eerste schooldag onbevangen het lo kaal binnen was gestapt? „O, ik leg het je even uit", had Char les gezegd. „Wat moet je er voor hebben?" Hij had het tengere jochie wat laat dunkend bekeken. „Geef me zo nu en dan maar een pakje sigaretten". Sinds die tijd had Charles een loop jongen en Harrie een beschermer. De jongens uit zijn klas durfden hem niet meer te plagen. In de pauzes stond hij niet meer alleen en onhandig in een hoekje, als het ware vragend om een pak slaag. Misschien had hij de school wel nooit afgemaakt als Charles hem dat ene jaar niet geholpen had. De eer ste klas was een hel geweest. Hij was smaller, kleiner dan de jongens van zijn klas, een beetje meisjesachtig met zijn regelmatige, bijna mooie gezicht. De beschuttende vriendschap van Charles had hem, naar het scheen, doen groeien. In de derde, toen hij het weer zonder Charles had moeten stellen om dat deze eindexamen gedaan had, was hij zo lang geworden dat hij, als het nodig was, zijn belagers met gemak van zich af kon houden. Het was alleen nauwelijks meer nodig: Hij was net zo'n ongenaakbare eenling geworden als Charles, alleen somberder, eenzamer. De jongens lieten hem met rust, sarden hem niet meer, maar zochten ook geen con tact. Charles was in militaire dienst en hij zocht hem regelmatig op. Zijn vriend woonde op kamers en leefden het leven van een volwassen man. Vertelde verha len over meisjes die Harrie nooit te ziën kreeg. Hij bewonderde en benijdde hem. Op school werkte hij keihard, vast besloten om dat te bereiken wat nodig was om zijn aanzien bij Charles te ver hogen. „Waar Was u gisteravond en van nacht?" Rechter keek hem broedend aan. Nu was het Van Benten die alle aan dacht bij zijn bord had. „Ik ben naar de bioscoop geweest". „Alleen?" De ander aarzelde. „U begrijpt dat het belangrijk is dat iemand uw verhaal zal kunnen bevesti gen". „Ik was alleen. En ik heb geen beken den gezien". „Hoe heette de film en waar draaide hij?" „Door de duivel gejaagd. Draaide in „Extase". Het kwam er vlot uit. „Hoe laat was de film afgelopen?" Rechter haalde zijn schouders op. „Normale tijd, denk ik. Ik heb er niet op gelet. Het was een tweede voorstel ling en die eindigt meestal omstreeks elf uur". „Bent u toen naar 'huis gegaan?" Weer een aarzeling. Of verbeeldde hij zich dat? „Ik ben naar een bar geweest. Hoe heette dat ding ook weerIn de Sint Jansstraat". Van Benten bleef hem vragend aan kijken en schudde toen zijn hoofd. „Het spijt me, geen flauw idee". Er waren de laatste tijd zoveel van die duistere kroe gen bijgekomen. „De Gelaarsde Kat!" „Tsss! Wat ze al niet verzinnen". Weer die broedende blik. „Was u nog steeds alleen?" „Ja". „Niemand die u kende? De man ach ter de bar?" Rechter knikte. „Die kent me. Ik hoop dat hij zich nog kan herinneren dat ik er was. 't Was er erg druk". „En daarna, meneer Rechter?" „Daarna ben ik naar de kegelclub ge gaan. Ben er tot half twee gebleven en toen naar huis gegaan". „U bent toch geen lid van de kegel- club?" Van Benten was zelf wel lid. „Nee, maar dat is de enige plaats waar je na sluitingstijd van de kroegen nog wat kunt drinken". „U heeft daar weer alleen zitten drin ken?" „Ja". De ober bracht een kop koffie voor Rechter. Van Benten had zijn bord leeg en nam een laatste teug van zijn bier. „Heeft u een sleutel van het huis van de familie Veenendaal?" „Ja, die heb ik". Van Benten keek hem verbaasd aan. Merkwaardig! „Een paar jaar geleden, in de tijd dat ik me van mijn vrouw liet scheiden, ben ik enkele weken bij de familie in huis geweest. Ik kreeg toen een sleutel van Charles. Toen ik hem later wilde teruggeven zei hij dat ik hem maar moest houden voor noodgevallen". „Wat bedoelde hij met noodgevallen?" „Vakantie of zo. Hij bewaarde som mige zakelijke papieren thuis, weet u". „In zo'n geval zou u toch een sleutel bij een van zijn dochters hebben kunnen halen?" „Die gingen in die tijd nog met hun ouders mee op vakantie". „En de werkster? Die had toch ook een sleutel?" „Moet u eens luisteren, meneer", zei Rechter nu op kille toon met veel na druk op het woordje „meneer", „Char les gaf mij die sleutel. Ik had er niet om gevraagd. We waren vrienden, ziet u". Van Benten maakt een verontschul digend gebaar. „Waar is die sleutel nu?" „Aan mijn sleutelbos". „Mag ik hem even zien?" Hij haalde met een snel gebaar een bos sleutels uit zijn broekzak. Er zaten zeker een stuk of tien sleutels aan. Eén voor één liet hij ze door zijn vingers glijden. Sommigen bekeek hij even nauwkeurig, anderen schoof hij snel op- zij. Toen keek hij de hoofdinspecteur „Hij zit er niet bij. Misschien ligt hij verbaasd aan. in mijn flat, hoewel ik me niet kan her inneren „Weet u het zeker?" Van Benten keek hem onderzoekend aan. De verbazing van de man leek oprecht. „Misschien wilt u zichzelf overtui gen?" Hij overhandigde hem de sleutel bos. „Ja, hoort u eens, dat kan ik zo niet zien". Hij dacht even na. „Dat die sleu tel hier niet bij zit, bewijst natuurlijk niets. In ieder geval niet dat u hem niet in uw bezit hebt". „Maar dat wil ik ook helemaal niet bewijzen. Ik heb 'm wel, tenminste Waarschijnlijk ligt hij thuis. Ik zal hem een keer van de ring afgehaald hebben omdat ik hem toch nooit gebruikte" „Begrijpt u dat het in het bezit heb ben van die bewuste sleutel in uw na deel zou kunnen uitvallen?" De ander keek hem scherp aan. „Ja dat besef ik. Er zijn geen sporen van een inbraak gevonden hè?" „Precies". „Niettemin leek het me beter u de waarheid te zeggen". „Daar hebt u gelijk in. Meneer Rech ter, weet u zeker dat u de sleutel niet uitgeleend hebt?" Rechter schudde zijn hoofd. „Als ik dat gedaan had, zou ik dat wel weten". „Zou iemand hem van uw sleutelring afgehaald kunnen hebben zonder dat u het bemerkte?" .,Tja, dat is natuurlijk mogelijk, maar niet erg waarschijnlijk. Ik draag mijn sleutels altijd bij me". „Maar in theorie is het mogelijk?" „Natuurlijk". „Vindt u het goed om even met mij mee te rijden naar het huis van de fa milie Veenendaal? Dan kan ik me ervan overtuigen dat hij hier inderdaad niet bij zit". Hij hield de bos sleutels even omhoog en stopte hem toen in zijn zak. „Bovendien zou ik zo'n bewuste sleutel graag een poosje te leen hebben. Ik neem aan dat mevrouw Veenendaal daar geen bezwaar tegen zal hebben". „Hij zegt dus dat hij de sleutel in zijn bezit meende te hebben, maar hem nu niet meer kan vinden?" Kasper Blazoen zat bij zijn chef op de kamer thee te drinken. Ze zaten sa men aan de kleine ronde tafel. Hij had zijn benen eronder gestrekt, waarbij zijn kolossale schoenen er aan de andere kant weer onderuit staken, waardoor het leek alsof hij de tafel op zijn knieën droeg. (Wordt vervolgd) TAFELTENNIS. Slagvast 2 Kapelle 4 4-6. Hoewel ze er van alles aan gedaan hebben, is het tweede team van Slag- vast er niet in geslaagd de derde com petitiewedstrijd in winst om te zetten. De goedspelende Jan Leendertse kon met twee overwinningen zijn teamge noten niet tot grotere daden aansporen. De pover spelende Jaap Meester en René de Looff wisten hier slechts één overwinning aan toe te voegen, waar door het op bezoek komende team van Kapelle de Kamperlanders net de baas bleef. Door deze nederlaag is het team van Slagvast naar een bescheiden plaats op de ranglijst terug gedrongen. De eerstkomende wedstrijd, uit tegen Scal- dina, zal blijken of Slagvast nog een rol van betekenis kan blijven spelen in deze klasse. Programma: Vrijdag 21 Oktober: 't Zand 7 - Slagvast 1 Zaterdag 22 oktober: Yerseke 3 - Slagvast 1 (jeugd) Yerseke 2 - Slagvast 2 (jeugd) VOETBAL Zaterdag 22 oktober: Kruiningen 1 Colpl. Boys 1 (2.30 uur) Colpl. Boys 3 Kruiningen 3 (2.30 uur) Apollo 3 Colpl. Boys 2 (2.30 uur) WIK BI Colpl. Boys BI (12.45 uur) Colpl. Boys C2 Yerseke C2 (11.00 uur) Duiveland 1 Bevelanders 1 (2.30 uur) Bevelanders 2 Nieuwland 2 (2.30 uur) Bevelanders 3 SKNWK 4 (12.45 uur) Meeuwen 7 Bevelanders 4 (12.45 uur) Dames: Serooskerke Bevelanders (11.00 uur) Dauwendaele B2 Bevelanders BI (11.00 uur) Bevelanders Cl DFS Cl (11.00 uur) WIK 1 Wissenkerke 1 (2.30 uur) Wissenkerke 2 Waarde 2 (2.30 uur) Wissenkerke 3 ZSC 3 (2.30 uur) Wolfaartsdijk Cl Wissenkerke Cl (10.00 uur) Cortgene BI Kruiningen BI (11.00 u) Zierikzee C2 Cortgene Cl (11.00 uur) Zondag 23 oktober: Cortgene 1 Ouwerkerk 1 (2.30 uur) Cortgene 2 Goes 5 (12.30 uur) BADMINTON Dinsdag 25 oktober: Den Ossaert 3 Wissenkerke BASKETBAL Vrijdag 21 oktober: Dames: Delta-C Mevo '80 (20.00 uur te Kapelle) Kruiswoordpuzzel no. 850 2 3 4 5 b 7 8 9 10 12 13 15 17 19 20 21 24 26 27 28 29 30 32 34 35 37 38 39 40 «2 43 44 4 6 47 48 49 50 51 52 b3 54 56 57 58 Horizontaal: 1. dwingeland - 4. zeer weinig - 6. bieding - 8. plaats in België 9. rijgsnoer - 11. toegangsbewijs - 13. water in Brabant - 14. plaats in Noord- Holland - 16. Frans voegwoord - 18. krachteloos - 20. coupe - 21. water in Zeeland - 23. windrichting - 25. veldgod 26. vierkante platte steen - 28. ineen- lopende kamers - 30. jong dier - 31. Europeaan - 32. slingerplant - 34. god heid - 36. deel van de hals - 37. eenheid van druk - 39. rivier in Spanje - 41. roofdier - 44. hofjonker - 45. hetzelfde 46. harde steensoort - 50. eerwaarde heer (Lat. afk.) - 51. ontvangkamer - 53. aarde 55. vogeleigenschap - 56. nieuw (in sa menstellingen) - 57. ongemanierde, grove 58. deelteken. Verticaal: 2. Friese jongensnaam - 3. rekening - 4. boom - 5. dwaas - 7. deel van Sumatra - 8. eentonig - 9. vuilnis belt - 10. godsdienst - 11. vogel - 12. uniform - 13. indien - 15. laag - 17. metaal - 19. wildhandelaar - 20. oude Perzische titel - 22. effen - 23. namelijk 24. rund - 25. gemeen mens - 27. en meer anderen - 29. vogel - 32. plaats in En geland - 33. voorzetsel - 34. deel van de dag - 35. warmtebron - 36. steen 38. inhoudsmaat - 40. grootste gemene deler - 42. sleepanker - 43. pit - 46. dunne plek in weefsel - 47. Engels voorzetsel - 48. interessengemeinschaft 49. snoet - 52. hoge berg - 54. gevangenis Oplossing kruiswoordpuzzel no. 849 Horizontaal: 1. sits - 3. pasta - 8. pook 11. portaal - 13. op - 15. lo - 16. ao 18. ba - 19. robijn - 20. ara - 22. andes 23. mr - 24. stagnatie - 27. st - 28. tz 30. ja - 31. pe - 32. nt - 34. ra - 36. rk 38. ruwe - 39. ceder - 40. krib - 41. nc 42. is - 43. kg - 44. ik - 46. an - 47. ai 49. al - 50. vroomheid - 55. mi - 57. varia 58. kea - 59. satan - 60. om - 61. sa 62. as - 63. me - 65. poorter - 71. dons 72. brood - 73. reet. Verticaal: 1. storm - 2. tij - 3. po - 4. ar 5. stern - 6. ta - 7. aa - 9. oi - 10. kwast 11. pont - 12. laai - 14. port - 15. lijs 17. one - 18. best - 20. aga - 21. aap 25. ajaccio - 26. terrine - 29. zijweg 32. noria - 33. kro - 35. ddt - 37. abt 43. klam - 45. kok - 46. aha - 48. imam 49. avond - 50. vis - 51. raap - 52. metro 53. isar - 54. das - 56. inept - 64. nn 66. ob - 67. or - 68. to - 69. ed -- 70. se.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 1