NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Moord in de SPORTAGENDA FEUILLETON Zeeland Magazine? No. 4089 Donderdag 13 oktober 1983 87e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,per jaar. Franko per post 35,— per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wü geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Naast haar zat een man met lang donker haar en een krullende baard. Hij droeg een merkwaardige kombinatie van artistieke en vuile kleren. Een groeze lige schapenvacht over een mooie zijden bloese en een ongelooflijk smerige spij kerbroek. Hij staarde hem aan met de zelfde nieuwsgierigheid als de hoofd- inspekteur hem bekeek. Naast hem, met haar rug naar Van Benten, zat een meisje dat van achteren bezien precies op Liane leek. Ze droeg een zelfde bloese als haar buurman op een vale lange rok. Als laatste was er een jonge vrouw met krullend haar. Ze leek sprekend op Glorie Veenendaal. Ze had zich op een tweezits-bankje genesteld met een air van wie doet me wat. En zo keek ze Van Benten ook aan. Hij liep naar mevrouw Veenendaal, gaf haar een hand en wendde zich toen tot Liane. „Misschien zou u zo vriende lijk willen zijn, juffrouw Veenendaal, mij aan de dames en heren voor te stellen?" Een beetje onwillig gehoorzaamde zij hem. De baardmens bleek Koos te heten en getrouwd met de tweede dochter Veenendaal, Erica, die naast hem zat. De jonge vrouw, die op het bankje zat, was de dochter die op kamers woonde, Petra. Tot zijn verbazing bleek de jon geman bij het haardvuur Berend Brons te zijn. Dus toch niet op kantoor. Wat had die jongen Rechter ook al weer gezegd? „Er moet heel wat gebeuren, als Berend niet naar kantoor gaat." Nu, er was duidelijk heel wat gebeurd. „Uw vrouw is niet hier?" vroeg hij aan Berend Brons. „Nee, nog niet. Ze moest de jongste kinderen nog verzorgen en bij de buren brengen. Maar ik verwacht haar nu ieder moment." „Gaat u zitten, meneer Van Benten. Vooruit, Petra, maak eens wat plaats. En Erika, vraag Hilda nog wat verse koffie te brengen voor de hoofdinspek- teur. U wilt toch wel koffie?" „Heel graag, mevrouw." Berend Brons presenteerde hem een sigaar uit een zwaar verzilverde doos. Niemand zei iets, totdat Van Benten een kop koffie voor zijn neus had staan. „Wel, meneer Van Benten, heeft u nog nieuws?" vroeg mevrouw Veenen daal. Haar stem was koel en haar hou ding kalm. „Nee, mevrouw, daarvoor is het nog te vroeg." „Als wij u op de één of andere wijze van dienst kunnen zijn, dan kunt u te allen tijde op ons rekenen. We zullen u gaarne iedere inlichting verschaffen, die u nodig heeft." Het klonk alsof ze de zinnen uit haar hoofd geleerd had. Afgemeten, met pun ten en komma's. „Dank u vriendelijk, mevrouw." Hij schoof wat verlegen op het kleine bankje. Petra was demonstratief zover mogelijk van hem af gaan zitten. En aangezien Van Benten's omvang weinig plaats overliet, moest ze vrij ongemak kelijk zitten. Bent u ree ds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 30,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE „Ik kom eigenlijk voor de heer Rech ter, Harrie Rechter. Zijn zoon zei mij, dat hij hier moest zijn." „Och, dan heeft u wel pech. Hij ver trok juist voordat u aankwam." „Weet u ook waar hij heen is?" „Naar kantoor," mengde Berend zich er nu in. „Zo?" „Ja, er moet daar toch iemand zijn. En als lid van de familie is mijn plaats nu hier." Van Benten knikte begrijpend. „De vrouw die mij opendeed, is zij iemand van het personeel?" „Ja, dat is Hilda. Ze werkt hier hele dagen van 's morgens acht tot 's avonds vijf." „Heeft u nog meer personeel?" „Drie ochtenden in de week een werk ster en dan nog een tuinman." „Hoe vaak komt de tuinman?" „Meestal tweemaal in de week en als er veel te doen is in de tuin, wel eens vaker." „Was hij er gister?" „Ja." „Hoe laat ging hij weg?" „Dat weet ik niet. Vraagt u dat maar aan Hilda. Misschien weet zij het, maar ik moet u wel zeggen, dat wij daar niet zo op letten. Gerrits komt en gaat wan neer hij wil en zolang de tuin er netjes uitziet, heb ik daar niets op tegen." „Maar u weet zeker, dat hij gisteren wel geweest is?" „Ja, want we hebben nog het een en ander besproken over nieuwe aanplant." „Hoe laat was dat?" „Dat moet een uur of twee geweest zijn, denk ik.Tja, twee uur, of mis schien half drie. Na de lunch in ieder geval." Van Benten raakte in gedachten ver zonken en dronk zijn koffie zonder er iets van te proeven. Ergens tikte heel nadrukkelijk een klok. Eindelijk keek hij weer op. Petra naast hem, bestu deerde haar nagels. Berend Brons pookte wat in het vuur. Zijn schoonmoeder staarde niets ziend voor zich uit. Baard mans krabde zijn baard en Erika had een tijdschrift genomen. De moed zakte hem in de schoenen. Hadden deze mensen iets met de moord te maken? Waren nergens sporen van een inbraak gevonden, dus moest de moordenaar de voor- of achterdeur bin nengekomen zijn. Er1 was geen enkel venster open geweest op een boven- rampje in de keuken na. Het was niet waarschijnlijk dat iemand hierdoor naar binnen was gekomen zonder een spoor na te laten. Daar was het veel te klein voor. Het lag voor de hand dat de moor denaar in het bezit van een sleutel was. Als allen die hier zaten een sleutel hadden. Hoe moest hij door deze muur van ongenaakbaarheid en afweer? „Mevrouw, er is iets dat ik nog graag van u zou willen weten." „Zegt u het maar." „Vlak na de moord zat de achterdeur op de knip, zoals inspekteur Blazoen heeft kunnen konstateren. U of uw dochter heeft echter de voordeur voor de politie geopend. Zat deze toen op het nachtslot?" „Dat weet ik niet. Liane, weet jij het? Jij hebt de heren vannacht binnenge laten, nietwaar?" Liane knikte. „Om u eerlijk de waar heid te zeggen, ik weet het niet zeker meer. Ik was natuurlijk nogal over stuur." „Denkt u er eens rustig over na." Ze haalde haar schouders op. „Ik ge loof niet dat de grendel erop zat, maar ik zou er geen eed op durven doen." „Het is heel goed mogelijk, dat de deur nog niet op het nachtslot zat, want mijn man sloot alles af voordat hij naar 'bed ging. Waarschijnlijk had hij dat van nacht nog niet gedaan." „En de achterdeur?" „Die was gegrengeld, omdat we gister avond uit geweest waren." „Goed." Van Benten stond op. „Dank u wel." Het was niet duidelijk of hij bedankte voor de inlichting of voor de koffie. Bij de deur draaide hij zich even om. „Is het goed, dat ik nog even met uw huishoudster spreek?" „Natuurlijk. Gaat uw gang." In de keuken sloeg hij een tweede kop koffie af. Hilda de Bruin was eerst niet erg spraakzaam. Ze was duidelijk nogal ge steld op de heer en mevrouw Veenendaal „Ik werk hier al bijna zestien jaar, meneer. Het zijn zulke goeie mensen. Ik kan nog steeds niet begrijpen dat me neer.. 't Is toch verschrikkelijk." Ze had een mand met boontjes te voorschijn gehaald en begon met een razende snelheid te doppen. Van Benten keek geboeid naar die vlugge, stevige handen, die met een haast machinale regelmaat hun werk de den. Het scherpe kleine mesje was nau welijks zichtbaar in haar grote knuist. Het leek er wel in vastgegroeid. Het was duidelijk, dat Hilda niets wenste los te laten uit angst 'haar werkgeefster in moeilijkheden te brengen. Pas toen hij over de dochters begon, wilde ze praten. „Ja, ze hebben allemaal een huis sleutel," antwoordde ze op zijn vraag. „En u?" „Ja, ik ook vanzelf." „En de werkster en de tuinman?" „Die niet, waarom zouden ze er één nodig hebben? Ik ben er toch altijd." „Maar de dochters hebben dus alle maal een sleutel. Maken ze er veel ge bruik van?" „Jazeker. Ze komen en gaan maar wanneer ze zin hebben. In ieder geval komen ze altijd als ze wat nodig hebben. Nooit komen ze wat brengen." Van Benten keek haar vragend aan. „Geld of drank, of bloemen uit de tuin. Ze vragen er soms niet eens om. Ze pakken maar. En meneer en mevrouw vinden alles maar goed. Het zijn ver wende nesten." „U vindt ze niet aardig?" „Och, nou ja, aardig. Wat is aardig? Maar als het mijn kinderen waren.." „Ja?" „Ach niks, het zijn de mijnen niet, gelukkig.' Ze zette de pan met gedopte boontjes met een klap op het aanrecht. „Liane gaat nog wel. Lievelingetje van d'r vader. En Petra is ook niet kwaad, maar die andere twee...." „Kwamen ze 's avonds ook vaak naar huis?" „Ja. Ik ben er 's avonds wel niet, behalve als meneer en mevrouw een ontvangst hebben, maar ik hoor nog wel eens wat." „Was er vaak ruzie?" „Nee, waarom zouden ze ruzie maken? Ze kregen alles wat ze hebben wilden." „Zo, zo. Enfin, ik ga maar eens. Dank u wel, mevrouw." Hilda snoof om dat mevrouw, maar Van Benten was dé keuken al uit. Onderweg bedacht hij zich, dat hij vergeten was te vragen of Harrie Rech ter een sleutel had. Nou ja, daar kwam hij nog wel achter. Hij keek op zijn horloge: kwart voor twaalf. Als hij Rechter voor lunchtijd op kantoor wilde treffen, moest hij opschieten. De andere kwaliteiten van Ankie de Vries waarop die onbeschaamde knul vanochtend doelde, waren niet mis te verstaan. Ze was zeer wel gevormd, uitdagend gekleed en waarschijnlijk wel te vinden voor een grapje. Ze maakte geen domme indruk en Van Benten ver moedde dat ze inderdaad efficiënt was. In ieder geval was ze niet verlegen. „Nee, het spijt me, meneer eh..?" „Van Benten." „Juist, Van Benten. Meneer Rechter is niet aanwezig." „Maar men heeft mij verzekerd dat ik hem hier zou vinden." Ze ging met haar rug naar hem toe achter een schrijfmachine zitten. „Het spijt me, maar hij is er werkelijk niet." „Maar hij moet hier toch wel geweest zijn?" „Zeker," antwoordde ze met een nau welijks bedwongen ongeduld. „Hij is hier wel geweest." De hoofdinspekteur zuchtte eens diep. Hij drentelde wat rond. Het kantoor bestond, behalve uit dit vrij grote ver trek met drie buro's en een tafel, uit nog twee kleinere kamers. De kamers van Veenendaal en Rechter. Van Benten snuffelde er wat rond. Ankie deed of ze niets merkte. In één van de twee kleinere kamers bevond zich een safe. „Door wie wordt deze kamer gebruikt?" „Die is., eh.. was van meneer Vee nendaal." „Gebruikte meneer Rechter die safe wel eens?" „Ja, voor zakelijke dingen." „Zitten er wel eens privédingen in?" „Meneer Veenendaal stopte er wel eens wat sieraden en persoonlijke pa pieren in als hij met vakantie ging." „Zit er vaak geld in?" „Nee, zelden." Van Benten draaide zich verbaasd om. „Voor de dagelijkse benodigdheden van het kantoor hebben we een geld kistje. De financiën van de winkels gaan allemaal regelrecht via de bank." „Heeft meneer Brons toegang tot de kluis?" „Berend? Welnee, meneer Rechter kon er niet eens bij als meneer Veenendaal er niet was." „Wat zegt u?" „U heeft me wel verstaan, denk ik." (Wordt vervolgd) LAMPION-OPTOCHT TE WISSENKERKE In samenwerking met de muziekvere niging Apollo" organiseert de Oranje vereniging van Wissenkerke een fakkel optocht met lampions. Op vrijdag 14 oktober a.s. zal deze jaarlijks terug kerende, kleurrijke optocht worden ge houden. Altijd een gezellige optocht, die wat later in het jaar wordt gehouden als terugkerende traditie bij de Koninginne dag. De zomertijd, dus lang licht buiten, heeft dit festijn naar een later tijdstip in het jaar verwezen. De mogelijkheid, dat het om deze tijd wat herfstachtig kan zijn, is een faktor waar de organi satoren rekening mee hebben gehouden. Want, zo laat men weten, het gaat al leen door wanneer de weergoden ons goedgezind zijn. De lampions, die gratis door het Oran- jecomité worden verstrekt, kunnen van af 18.30 uur worden afgehaald bij het clubgebouw „De Uitkomst" van „Apollo" Wanneer een ieder voorzien is van een lampion, vertrekt men om 19.00 uur van het clubgebouw aan de Ooststraat. Voor de kinderen, de ouders en de begeleiders hopen wij met de organisatie op goed „lampionoptocht-weer". VOETBAL Zaterdag 15 oktober: Bekercompetitie: Colpl. Boys 3 WIK 3 (2.30 uur). Colpl. Boys 2 Wolfaartsdijk 3 (2.30 u) Wissenkerke 2 Bevelanders 2 (2.30 u) Bevelanders BI Kloetinge BI (12.45 u) Wemeldinge BI Cortgene BI (12.45 u) Competitie: Middelburg 1 Bevelanders 1 (2.30 uur) Cadzand 1 Kats 1 (2.30 uur) Nieuwdorp 5 Wissenkerke 4 (12.45 u) Vriendschappelijk: Wissenkerke 1 SKNWK1 (2.30 uur) Zondag 16 oktober: Bekercompetitie: Goes 3 Cortgene 1 (12.30 uur) Competitie: Cortgene 2 Volharding 4 (2.30 uur) Goes 4 Cortgene 3 (11.00 uur) VOLLEYBAL Vrijdag 14 oktober: Heren: 's-Gravo 2 Wiska 1 (19.00 uur) Zaterdag 15 oktober: Dames: Wiska 1 Mytilus 3 (14.00 uur) Dames: 's-Gravo Wiska 2 (18.15 uur) Heren: Wiska 2 Dynamo '70 (15.30 u) BADMINTON Zondag 16 oktober: Senioren: Terneuzen 14 Wissenkerke BASKETBAL Vrijdag 14 oktober: Meisjes-asp.: Delta-C Mevo '80 (19.15 uur te Colijnsplaat) Jongens-asp.: Delta-C Marathon (20.15 uur te Colijnsplaat) Zaterdag 15 oktober: Dames: De Bucket Delta-C (19.00 uur te 's-Gravenpolder) BILJARTEN Vrijdag 14 oktober: B.V. Revanche B.V. H.V.V. (20.00 uur te Kamperland) Kruiswoordpuzzel no. 849 Horizontaal: 1. soort stof - 3. kneedbare massa - 8. rakel - 1. grote deurnis - 13. voorzetsel - 15. soort onderwijs - 16. anno 18. uitroep - 19. edelsteen - 20. vogel 22. gebergte in Zuid-Amerika - 23. titel 24. stremming - 27. heilige - 28. ter zake 30. bevestiging - 31. per expresse - 32. deel van de bijbel - 34. rondhout - 36. godsdienst - 38. onbeschaafde - 39. boom 40. voederbak - 41. nostro conto - 42. bestaat - 43. gewicht - 44. pers. vnw. 46. meisjesnaam - 47. tandarm zoogdier 49. reeds - 50. godsdienstigheid - 55. zangnoot - 57. verscheidenheid - 58. vogel - 59. duivel - 60. openbaar minis terie - 61. N.V. (Frans) - 62. spil - 63. persoonlijk voornaamwoord - 65. burger 71. zaChte veertjes - 72. voedsel - 73. smalle opening. Verticaal: 1. hevige wind - 2. duur van eb en vloed - 3. rivier in Italië - 4. slede - 5. vogel - 6. zoals de akten ge tuigen (Lat. afk.) - 7. water in Brabant 9. ons inziens - 10. citroendrank - 11. vaartuig - 12. vlam - 14. drank - 15. lange buigzame pop - 17. Engels tel woord - 18. plaats in Noord-Brabant 20. oosterse titel - 21. vierhandig zoog dier - 25. plaats op Corsica - 26. deel van een servies - 29. afslaande weg 32. ketting met emmers zonder einde 33. omroepvereniging - 35. verdelgings middel - 37. kloostervoogd - 43. vochtig 45. etenbereider - 46. uitroep - 48. hoofd van een moskee - 49. deel van een et maal - 50. waterdier - 51. knolgewas 52. ondergrondse spoorweg - 53. zijrivier van de Donau - 54. zoogdier - 56. on gerijmd, dwaas - 64. de onbekende - 66. rivier in Siberië - 67. goud (Frans) - 68. meisjesnaam - 69. en dergelijke - 70. selenium. Oplossing kruiswoordpuzzel no 848 Horizontaal: 1. stomp - 5. sloep - 9. tot 10. ar - 12. tt - 13. sol - 14. op - 15. agio 17. seef - 18. sa - 20. agnaten - 22. pa rodie - 25. ongeluk - 28. lepe - 29. edo 30. enge - 31. ester - 33. malta - 35. lapel - 38. drang - 41. lena - 42. ego 43. atol - 45. voedsel - 47. lineair - 50. triplet - 51. dd - 53. zone - 54. etre 55. bi - 56. era - 58. oa - 59. se - 60. bon 61. radar - 62. kudde. Verticaal: 1. stoep - 2. top - 3. ot - 4. pagadet - 5. stengel - 6. os - 7. eos 8. plank - 11. rigi - 12. teen - 16. oneer 17. stoom - 19. tree - 21. olga - 23. al 24. opstand - 26. entente - 27. ue - 32. ene - 34. air - 35. leeg - 36. pastoor 37. lelie - 38. dolle - 39. aantrek - 40. goal - 41. lo - 44. li - 45. vader - 46. erna - 48. iets - 49. ruine - 52. dra 55. bod - 57. ad - 60. bd.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 1