KRONIEK VAN BEVELAND Vervolg Voorlichtingsrubriek gemeente Waaruit kunt u kiezen. Metaal-techniek, bouw-techniék, c.v.- installatie techniek, motorvoertuigen techniek, landbouwmonteur, horeca (kelner/kok), gezins- en bejaardenhulp, verzorgingsassistent(e), beplantingstech niek (akkerbouw, fruitteelt, hovenier), schilder, administratief medewerker A. Waar worden de lessen gegeven? De opleidingen worden in samenwer king opgezet. Afhankelijk van de op leiding van uw keuze volgt u de theorie lessen op één van de volgende scholen: Scholengemeenschap voor L.B.O., Goes; Vakschool Goes; Groene School Kapelle; Streekschool Middelburg; C.V.V. Mid delburg; R.E.C. „De Bevelanden-Tholen" en R.E.C. „Walcheren". Welke lessen krijgt u? Vorming (4 uur). Vaardigheden als lezen, schrijven, spreken, enz. en alge mene ontwikkeling die voor de uitoe fening van het beroep nodig is. Vakkennis (6 uur). De theorie van het vak voor motorvoertuigen techniek (b.v. mechanica en motoren-kennis). Begeleiding (2 uur). U krijgt extra hulp bij het leren. Praktijk (8 uur) Een vak moet u ook afdoende leren. Acht uur praktijk moet u minstens volgen. (Personen die in het vak reeds werken, hoeven dit niet). Koe worden de lessen gegeven. U krijgt les in een groep van plm. 14 personen. U kunt in eigen tempo leren. U heeft grote invloed op de onder werpen bij Vorming; en op de manier van lesgeven. Wat kost het? Het inschrijfgeld bedraagt 60,per jaar (boeken- en schoolgeld inbegrepen). De reiskosten zijn voor uw rekening. In bepaalde gevallen kunt u een ver goeding krijgen. Het kursusprogramma loopt parallel met de lagere school vakanties. Belangrijk. Indien u een uitkering geniet, kunt u met behoud van deze uitkering aan de opleidingen deelnemen. Hoe meldt u zich aan? Na ontvangst van uw telefoontje no digen wij u zo spoedig mogelijk uit voor een gesprek op het Regionaal Educatief Centrum „De Bevelanden-Tholen" te Goes of het Regionaal Educatief Cen trum „Walcheren" te Middelburg. Het Arbeidsbureau kan u na aanmelding zonodig behulpzaam zijn bij het maken van uw keuze. Voor vrijblijvende informatie: Telef. 01100 - 20547 20913. GEVAARLIJKE KATAPULTEN WORDEN VERBODEN Met ingang van 1 oktober 1983 zal het verboden zijn bepaalde gevaarlijke katapulten voor handen te hebben, in te voeren, te vervaardigen of te leveren. Dit is het gevolg van het Koninklijk Besluit van 19 juli 1983, Staatsblad 388, uitgegeven op 25 augustus 1983, waarbij dergelijke katapulten zijn aangemerkt als ongewenste handwapenen. Onder een katapult wordt in dit ver band verstaan: een schiettuig, bestaande uit een met de hand te bedienen voor werp met daaraan bevestigd elastisch en veerkrachtig materiaal door gebruik waarvan projektielen kunnen worden weggeschoten met een zodanige kracht of gerichtheid, dat bij door die projek tielen getroffen personen ernstig licha melijk letsel ontstaat. Onder deze verbodsbepaling vallen niet die katapulten, die klaarblijkelijk zijn bestemd om als speelgoed, of in verband met speelgoed (bijv. om een vliegtuigje of parachute de lucht in te schieten), gebruikt te worden. Sinds jaar en dag is de katapult als speelgoed bekend. Maar in de afgelopen jaren worden in toenemende mate kata pulten op de markt gebracht, die zoda nig zijn gekonstrueerd, dat met grote kracht projektielen kunnen worden weggeschoten, die ernstig lichamelijk letsel kunnen veroorzaken. Uit proeven is gebleken, dat projek tielen (bijv. ronde stalen of loden ko gels) die met deze katapulten werden weggeschoten, een kinetische energie kunnen hebben, welke die van met som mige vuurwapens weggeschoten kogels evenaart of zelfs overtreft. Sommige van deze katapulten zijn bovendien voorzien van een effektief richtmechanisme. Deze katapulten worden niet alleen bij baldadigheden en vernielingen op de openbare weg gebruikt, maar ook in gezet bij grootschalige ordeverstoringen als wapen tegen onder andere politie ambtenaren. Omdat deze katapulten een ernstig gevaar opleveren voor de veilig heid van personen en zij geen enkel maatschappelijk aanvaardbare bestem ming hebben, is er reden voor een ver bod. Inleverperiode. Wie in het' bezit is van een als ge vaarlijk aan te merken katapult (of on derdelen daarvan), krijgt de mogelijk heid gedurende een periode van 14 da gen deze ongewenste handwapenen bij het groepsbureau der rijkspolitie te Kortgene, tijdens kantooruren in te leveren. Als de katapulten in de periode van 1 tot en met 14 oktober 1983 worden ingeleverd, wordt een tegemoetkoming van 5,uitgekeerd voor een bedrijfs matig vervaardigde katapult en van 0,50 voor een niet-bedrijfsmatig ver vaardigde. Voor ingeleverde onderdelen van een katapult wordt 0,10 vergoed. RAADSBESLUITEN In de raadsvergadering van 26 sep tember j.l. werd tot het volgende be sloten: het nemen van een voorbereidings- besluit voor het wijzigen van het be stemmingsplan „Bebouwde kom Wissen- kerke II" t.b.v. het pand Ooststraat 9; in te stemmen met aanpassing van de statuten van de N.V. Watermij. Zuid- West-Nederland in verband met de overdracht van het gemeentelijk water leidingbedrijf van Middelburg en toe treding van de gemeente Halsteren; de heren J. A. W. Wisse en A. P. Meulenberg aan te wijzen als resp. ver tegenwoordiger en plv. vertegenwoordi ger in het algemeen bestuur van de WMZ; het kleutergedeelte van het school gebouw „De Dubbele Punt" te Geersdijk te bestemmen voor huisvesting van de kleuters van de chr. lagere school, welke met ingang van 1 januari 1984 mogen worden toegelaten en hiervoor een nieuwe bruikleenovereenkomst met het schoolbestuur aan te gaan; deel te nemen aan de gemeen schappelijke Distrikts Gezondheidsdienst Zeeland; mevrouw A. van Arkel - Burmanjer en de heer C. J. Dieleman aan te wijzen als resp. lid en plv. lid in het algemeen bestuur van bovengenoemde dienst; aan de Brassband „Ons Genoegen" te Kamperland financiële medewerking te verlenen voor de aanschaf van drie nieuwe instrumenten en kosten lesgeld; een krediet beschikbaar te stellen voor het slopen van de muziektent te Wissenkerke en herinrichten van het terrein; een krediet beschikbaar te stellen voor de aanleg van riolering en be straten z.g. Franse Pad; een krediet beschikbaar te stellen voor aanschaf van automatiseringsappa ratuur t.b.v. financiële administratie, belastingen en sociale zaken; voorlopige vaststelling van de ge meenterekening over 1981; wijziging van de begroting 1983. 5 JAAR DORPSHUIS "DE POMPWEIE" TE KORTGENE Vijf jaar is het geleden, dat de ver bouwing van het Dorpshuis, met nog enkele ruimten daaromheen, werd op geleverd. Het heet allemaal bij elkaar met een mooi woord: „multi-funktionele ruimte". Wat zoveel wil zeggen, dat het door velen en voor velerlei fun'kties ge schikt en gebruikt kan worden. Dat het voor veel gebeurtenissen is gebruikt, kan dan ook niemand ontkennen; van mode shows, carnaval, bruiloften, als ontmoetingscentrum voor bejaarden, enz Een beheerscommissie werd in het leven geroepen, die het reilen en zeilen van het Dorpshuis op de voet ging vol gen en zonodig met voorstellen en plan nen op tafel kwam. Nu het vijf-jarig jubileum er aan komt, is uit deze beheerscommissie een komité gevormd, wat als taak heeft dit feestelijk gebeuren niet ongemerkt voor bij te laten gaan. Al lange tijd van tevoren is men bezig avonden te organiseren, die de geldelijke middelen bij elkaar moeten brengen om een en ander te kunnen bekostigen, want een lustrum vieren is best, maar de financiën moeten zelf opgebracht wor den. Zo zijn er een viertal goedbezochte klaverjas-avonden georganiseerd, een bridge-drive-in en wat andere avonden, die de gelden hebben opgebracht om een programma te presenteren wat er echt wel zijn mag. Feest. De viering van het eerste lustrum valt uiteen in twee dagen. Eén avond voor de bevolking en een middag yoor de kinderen. Op vrijdag 21 oktober is de avond, die bestemd is voor allen die hier naar toe willen; gratis wel te verstaan. De aanvang van de avond is om 20.00 uur, waarna het komitélid J. de Looff met een korte toespraak de avond zal openen. Verder ligt het programma voor deze avond in handen van Gerard Boot, die als ceremoniemeester zal optreden en het programma aan elkaar zal praten. Om 20.30 uur is er dan een modeshow, die wordt verzorgd door Modehuis Slab- bekoorn, welke duurt tot 21.00 uur. Hier na is er een pauze met verloting. Het programma gaat om 21.15 uur weer ver der met een korte toneeluitvoering door de toneelvereniging „Heer Hendrik" uit 's-Heer Hendrikskinderen. Het stuk heet „Gevecht met drie vrouwen." De muziekvereniging E.M.M. uit Kort gene verzorgt om 22.00 uur een optre den, waarna om 22.30 uur het tweede gedeelte van de modeshow plaatsvindt. Vanaf ongeveer 23.00 uur staat er een gezellig bal op het programma, wat mu zikaal zal worden verzorgd door de al wel reeds bekende groep „Jam-Jam". Een progi'amma, wat zeker voor elk wat wils bevat. Wat bij het organisatie- komité dan ook voorop heeft gestaan. Kindermiddag. Ook aan de kinderen en jongeren is gedacht door het komité, want een heus kindercircus is de hele middag in het Dorpshuis, met een programma wat bij de kinderen zeker in de smaak zal vallen. Circus „Hogerop", bestaande uit zo'n 30 personen verzorgt deze middag, die begint om 14.30 uur en is ook gratis. 's Avonds komen de jongeren aan de beurt. Om 19.30 uur start er namelijk een disco-drive-in-show door „Spring Time" uit Hoogerheide. Ook hier-is de toegang gratis. TAFELTENNIS SLAGVAST 2 HAALT UIT Het eerste treffen in de najaarskom petitie is voor het tweede team van Slagvast geëindigd in een gelijkspel 5—5 Het op bezoek zijnde Kerkwerve 4 bleek net iets te sterk om de volle winst binnen te halen. Nu moest Jaap Meester in de laatste partij, in drie games, een puntenverdeling toestaan. Daarvoor zorgde hij, met tweemaal winst en Ger- rit de Graag en Jan Leendertse beide (lx) en samen de dubbel, dat er toch een punt voor Kamperland behouden bleef. Dat het in de tweede wedstrijd in en tegen Yerseke zoveel beter zou gaan, werd niet verwacht. Maar dat juist daar de grootst mogelijke overwinning be haald zou worden, was toch een vol komen verrassing. Met niet minder dan 010 werden de reserves van Yerseke door Leen Sandee, Jan Leendertse en Jaap Meester weggespeeld. De komende weken zal blijken of dit team deze successen kan voortzetten. Ook met ons eerste jeugdteam blijft het goed gaan. Nu werd met niet minder dan 28 gewonnen van het wat sterker geachte jeugdteam van Goese Polder. Het was deze keer André Nagelhout, die al z'n partijen wist te winnen, terwijl Monique v. d. Heyde en Stefan Nagel hout beide een steekje lieten vallen. Ook voor hen zijn de komende weken de belangrijkste in deze kompetitie. Met ons tweede jeugdteam gaat het nog niet zo goed. Ook nu werd er met 91 verloren. Dit keer was het S.T.V. uit Sas van Gent, die te sterk bleek voor dit team. Toch waren er wel wat lichtpuntjes te konstateren. Als men wat meer wedstrijdervaring heeft opgedaan, komt het best voor elkaar. Voor Herbert Keizer was deze keer de eer weggelegd om Slagvast voor de hatelijke nul te vrijwaren. Programma: Zaterdag 8 oktober, aanvang 9.30 uur: Slagvast 1 MZ 1 (jeugd). Slagvast 2 Oudelande 3 (jeugd). Donderdag 13 oktober, aanvang 20 uur: Slagvast 2 Kapelle 4. OPENING VAN NIEUW LOKAAL AAN DE O.L.S. TE KATS Op vrijdag 30 september heeft de oud burgemeester van Kortgene, de heer Van der Linde, het nieuwe lokaal aan de o- penbare school aan de Christinastraat te Kats, officieel geopend. De wnd. burgemeester Van der Weele opende de bijeenkomst in de school. In aanwezigheid van het college van b. en w. en vele raadsleden, heette hij de heer Van der Linde met zijn echtgenote wel kom en hij was verheugd met dit nieuwe gebouw aan de school. Het is een fees telijk moment dat feestelijk gevierd kan worden. Het hoofd van de sChool, de heer I. C. H. van Loon, verzocht daarna de kinde ren en de vele aanwezigen zich naar de kleuterklas te begeven, waar op origi nele wijze het gebeuren door de jeugd in beeld werd gebracht o.l.v. de heer P. Beyer, een van de onderwijzers van de school. Hierna knipte de heer Van der Linde een lint door, waarna de vele genodig den een kijkje konden nemen in de nieuwe aanwinst. Van der Linde felici teerde de Katse bevolking met het feit dat de school nu een echte basisschool is. Dat betekent, dat de derde leer kracht door het rijk wordt betaald. Hij prees de goede samenwerking met de ak- tieve oudercommissie. Er is de laatste jaren veel voor Kats gedaan. De inwo ners van dit dorp hebben reden tót te vredenheid. De school is een centraal punt, waar jeugd en ouderen elkaar ont moeten. Het gemeentebestuur is er al tijd op uit geweest om het peil van de leefbaarheid op Kats te verhogen. Het onderwijs in Kortgene staat er goed voor. Hij had kritiek op het beleid van mi nister Brinkman op het gebied van de welzijnsvoorzieningen en hij hoopte dat minister Deetman niet zo rigoreus te werk zal gaan op onderwijsgebied. Hij prees de dienst gemeentewerken, die op plezierige wijze een en ander heeft voor bereid en de bouwer, de firma Slotema, die binnen het beschikbare bedrag van f 165.000.is gebleven dat door de ge meenteraad van Kortgene op 11 novem ber 1982 is gevoteerd. De gemeente staat er financieel goed voor en het leek hem zinnig een kunst werk te plaatsen. Een kunstwerk is nooit weg, aldus de oud-burgemeester en hij wenste Kats succes met de vele plannen die nog op stapel staan. De heer Van Loon dankte de heer Van der Linde vóór de opening van het nieu we lokaal en voor de plannenmakerij, waar deze een grote rol in heeft gespeeld Door één van de leerlingen werd hem een map geschonken met werk van die leerlingen en met van alles over de basisschool te Kats. Voor mevrouw Van der Linde waren er bloemen. Mevrouw Geelhoed - Eikenhout deel de namens de oudercommissie mee dat door verschillende acties f 1300.is bij eengebracht. Dit zal worden besteed voor het aanschaffen van een radio-cassette recorder, een naaimachine en een han- denarbeidtafel. Nadat wethouder Van der Weele de dienst gemeentewerken had bedankt voor de medewerking bij het totstand komen van dit lokaal, werden een aan tal ballonnen opgelaten, was er „open huis" voor iedereen. De gezellige sfeer wex-d verhoogd door tractaties van hap jes en drankjes. Ut is oal van de weke hebeux'd, beste vrienden, un nieuwe burhemeéster op Kurtjeen en de kennusmaeking in èei de hemèènte. Zelf ek ut oal van dicntbie hevolgd, dirom van deze kant un pluume vo de burhemeestex-, want ut waere drukke daenen, me ze hieng toen iacnend weg op Kolijn. Wxj dat netuuriuK nxe hezxe-je, me ik chenxce da'ter un dxepe zuchte hekionken eit, toen a se in dh auto zat en hxn wonder. Bxe zo n insteiasxe worre d'r ök èél wdt redevoe- riengen hehouwe en een van die redenaers was de hemeente- secretarus. Erhëns anders in dxt blad ek ter ök a wat over heschreve, me ie keek ok nog xn de toekomst. Vooruutblik van un hemééntesecretarus. Ie liep a éél wat jaertjes mee en ie zag ter ök nae uut. 't Was ök un ard bestaen, ie rocht ök a in de muut. Wat wil je, tussen oal de vrouwen, di zat um mee z'n kaele kop. As hemééntesecretarus zat um mee die strop. Eél de heméénteraed dat waere vrouwen en ie as énugste vent. Ze hebruukte um vo oalus, mè dat was tun a hewend. Z'n kael ööd mos'tun bedekke, un tulband kreeg tun op. Di za'tun as un voi'st, mè af en toe kreeg tun un schop. Dan waere ze wee as poezen, soms kreeg tun van ketoen. Mè 't zouw nie lang mi dure, ie hieng aest mee pensjoen. Lang kon tun't nie mi ouwe, ie taekelde ard of. Oal die vrouwen rond z'n oren, dat was toch oal te hrof. Sommuhe zaehe 't wè zitte en riepe: di ei-je de sultan. Mè zelf zag tun 't anders, want ie vond: di zit die sul-dan. Tot besluut van deze Kroniek, beste vrienden, wil uk julder toch nog wat serieuzer laete ore. Ut onderstaende is ut einde van de toespraek van de he mééntesecretarus, hericht tot de burhemééster. Un veelzijdug man die secretarus, da's zeker. Ik wens u de kalmte toe, om te aanvaarden, wat u niet kunt veranderen. De moed, om iets te veranderen, dat u kunt veranderen. En de wijsheid, om het onderscheid te kennen. CeeBee. WEEK VAN HET BROOD Deze week wordt landelijk de week van het brood gehouden. Was het in voorgaande jaren de dag van het brood, zo is dat dit jaar met enkele dagen uitgebreid. Bedoeling van dit brood- gebeuren is, dat de bakkers het (brood)- nodig vinden dat er toch één keer per jaar wat extra aandacht wordt besteed aan ons dagelijks brood. Dit alles gaat gepaard met verschil lende akties van de warme bakkei's, zoals extra aanbiedingen en promotie- aktiviteiten. Schoolkinderen krijgen broodmaaltijd. Op Wissenkerke en Kamperland is deze promotie op een wel speciale ma nier gebeurd. Liefst 130 en 180 kinderen, resp. op Wissenkerke en Kamperland, kregen van Bakker Piet Geijs een brood maaltijd aangeboden. Op Wissenkerke gebeurde dit dinsdag j.l., terwijl op vx-ijdag 7 oktober a.s. de Kamperlandse schooljeugd kan gaan eten in het Dorps huis. Een hele organisatie, zo laat Piet Geijs weten, natuurlijk het bakken van de verschillende broodjes, maar ook de zoi'g voor bestek, beleg en de nodige drankjes voor bij het eten moesten er komen. Voor de drank en beleg vroeg en kreeg hij de spontane medewerking van Sla gerij Verloop, Warenhuis Meulenberg en Attentmarkt Clement. Dinsdag om 11.00 uur waren al een zestal moeders van de openbax-e school van Wissenkerke druk in de weer met tafels dekken in het Dorpshuis. Om 12.00 uur was alles in gereedheid om alle kinderen van zowel de CNS, OLS en de kleuterschool te ontvangen. Dat het in de smaak viel, was op te maken tijdens de maaltijd. De vele honderden bx-oodjes en bolussen gingen er in als koek. Een brood-promotie van de wanne bakker, die prima was verzorgd en zeer zeker is aangeslagen. MEDEDELINGEN VAN DE RIJKSPOLITIE Landbouwvoertuigen en bietencampagne Nu de bietencampagne op Noord-Be veland weer voor de deur staat, zal door de Rijkspolitie van Peeland er een ge richte controlè worden uitgevoerd op in richtingseisen van de landbouwvoertui gen, alsmede op afvallende lading en vervuilde wegen. Dit houdt onder andere in, dat er bijvoorbeeld gecontroleerd wordt op de richtingaanwijzers, buiten spiegels, zwax^e lading en slik op de weg. Door de Rijkspolitie zal hiertegen zo danig worden opgetreden, dat bij over treding proces-vexhaal woxdt opgemaakt en ter plaatse de mankementen hersteld dienen te worden, c.q. de wegen schoon gemaakt moeten worden. Heren landbouwers zorgt dat uw land bouwvoertuigen rijtechnisch in goede staat van onderhoud verkeren en denkt daarbij tevens aan uw medemens, die eveneens van de weg gebruik maakt, zo dat deze bij o.a. slik op de weg, niet op een glijbaan rijdt. Weggebruikers, houdt rekening met eventueel vervuilde wegen en matigt uw snelheid. Schoolgaande jeugd. Nu de nachten lengen en de dagen korten, houdt dit ook in, dat de Rijks politie van Noord-Beveland controle gaat houden op de verlichting van de fietsen en de rij gedragingen van de fiet- sers(sters). Ouders, draagt er zorg voor dat de fiets van uw schoolgaand kind in goede staat is, zorgt voor een goede verlich ting, reflector, bel en remmen. Denkt bijvoorbeeld ook eens aan licht gekleur de kleding, wanneer uw kind in het don ker rijdt. Denkt ook aan de mogelijkheid van reflecterende banden.. Ook op het rijgedrag van de school gaande jeugd valt het een en ander aan te merken. De verkeerslessen, die zij op de lagere school meegekregen hebben, zijn zij reeds vergeten. Hierbij denken wij dan aan het met losse handen rijden, het met drieën of vieren naast elkaar rijden, het niet opvolgen van de ver keersborden, en ga zo maar door. Ook hier geldt, dat door de Rijkspo litie streng zal worden opgetreden en dat bij overtreding proces-verbaal wordt opgemaakt. KONTAKTMIDDAG VOOR BORST- KANKERPATIENTEN De in het jaarprogramma vermelde lezing, die dr. Vaandrager zou houden over plastische chirurgie op 13 oktober, is tot een nader te bepalen datum uit gesteld. De eerstvolgende kontaktmiddag voor vrouwen, die een borstamputatie of -operatie "hebben ondergaan, is op 19 oktober a.s. in het PMD-gebouw, Zonne bloemstraat 53 te Goes. Deze middag begint om 14.00 uur en eindigt omstreeks 15.30 uur.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 7