Aankomst en installatie van de nieuwe burgemeester te Kortgene Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad d.d. donderdag 6 oktober 1983 no. 4088 Burgemeester Hoogendjjk houdt haar toespraak. Op spontane wijze heeft Kortgene op zaterdag 1 oktober de nieuw benoemde burgemeester, mevr. E. J. Hoogendijk - van Duijn met haar gezin ontvangen. Met de RP 10 arriveerde zij in de land- bouwha'ven, waar, zij werd begroet door een commissie van ontvangst, bestaande uit enkele raadsleden. Vandaar werd ze, begeleid door de Kon. muziekvereniging EMM en de landelijke rijvereniging van Noord-Beveland, naar het gemeentehuis gereden, waar de officiële installatie plaats vond. In de raadszaal waren gemeentebe stuurders, de vertegenwoordiger van de Commissaris der Koningin, politie-auto- riteiten en een aantal vertegenwoordi gers van gemeente-instellingen en de voltallige raad met hun partners aan wezig, toen de secretaris van Kortgene, de heer M. Meesen, op verzoek van de wnd. burgemeester, wethouder L. M. van der Weele, de benoeming tot burge meester van Kortgene voor las. Hierna neemt loco-burgemeester L. M. van der Weele het woord. Dames en heren, leden van de raad, hartelijk welkom op deze buitengewone raadsvergadering. Een bijzonder woord van welkom aan u, mevrouw en meneer Hoogendijk met uw kinderen Hewi en Lyanna, uw moeder en overige familie leden, meneer De Ru, kabinetschef en vertegenwoordiger van de Commissaris der Koningin in Zeeland, dames en he ren genodigden, u bent vanmiddag allen present bij en getuige van een buiten gewone raadsvergadering. Het buiten gewone is, dat een burgemeester wordt geïnstalleerd, een activiteit, die in een gemeente toch maar af en toe voorkomt gelukkig zou ik zeggen en plaats vindt in het bijzijn van velen. Wij hadden het aantal genodigden nog wel wat willen uitbreiden, maar de grootte van deze raadzaal legde ons be perkingen op. Graag open ik deze bijeenkomst en ik heet u allen daarbij van harte welkom. Ik zou u willen verzoeken niet te veel of liever nog helemaal niet te ro ken tijdens de vergadering. Punt 2 van de agenda vermeldt als onderwerp: ingekomen stukken. Ik geef hierbij graag het woord aan de secreta ris, waarna deze het benoemingsbesluit voorleest. Na de voorlezing van het benoemings besluit wil ik mij thans graag tot u wenden, burgemeester Hoogendijk, zoals ik u voortaan dien te noemen. Het is voor mij nog wat vreemd u zo ineens als burgemeester in ons midden te hebben en u als burgemeester aan te spreken. Ik denk, dat dat onwennige vandaag ook uw deel zal zijn, maar eer het avond is zullen velen u met die titel hebben aan gesproken, zodat het vreemde er tegelijk af is. Wij hebben reeds geruime tijd een burgemeestersvacature, zes en een halve maand. Wij waren zo zachtjes aan al wat ingewerkt in die situatie. Het is een periode geweest waaraan ik veel tijd en werk besteed heb en ook een stuk erva ring heb opgedaan. In het begin van de vacatureperiode kreeg de raad de kans tegenover de Commissaris in 'het bijzijn van de heer De Ru een profielschets op tafel te leggen. Iedere fractie was uiteraard wel gesteld op zoveel mogelijk een be noeming van iemand uit eigen politieke hoek, maar in de verschillende schetsen werd toch in hoofdzaak de nadruk ge legd op benoeming van iemand, die niet al te oud of al te jong zou zijn, enige be stuurlijke ervaring zou hebben, goede contacten zou kunnen leggen, tussen de mensen zou staan, het platteland zou kennen, interesse voor minderheden kan tonen, als een managertype naar voren zou komen, in het bijzonder geïnteres seerd zou zijn in dorpsvernieuwingspro blemen, recreatie en volkshuisvesting. Tijdens en na de sollicitatieperiode kregen wij te horen, dat er veel sollici tanten waren, vrouwen en mannen. La ter vernamen wij, dat de voordracht al in juli weg was. Sedertdien hoorden wij lange tijd niets. Bij geruchte werden wel eens e- nige namen genoemd, meestal van da mes, maar het bleef weinig concreet. Bij de namen, die wij hoorden, was niet de naam Hoogendijk - van Duijn. Ik kan wel zeggen, dat het horen van die naam vorige week voor ons een verras sing was. Wij hebben direct contact met u ge zocht en ik kan u zeggen, dat de eerste gesprekken met u en uw man bij ons goed overgekomen zijn. Het is natuurlijk niet mogelijk te vol doen aan alle in profielschetsen voorko mende wensen. Ik meen echter te kun nen stellen, dat u redelijk in die schet sen terug te vinden bent, zodanig, dat u op de steun van de raad mag rekenen naar mijn oordeel. Die steun hebt u no dig in uw werk en de raad heeft uw lei ding nodig. Het burgemeesterschap is een vak met vele kanten. Heel veel za ken vragen uw aandacht, en zeker ook in een kleine gemeente, waar een bur gemeester meestal veel meer porte- feuillewerk moet verrichten dan in een grote gemeente. Ik behoef u niet al die zaken te noe men. kunt ze uit uw eigen ervaring als wethouder in Hardinxveld-Giessen- dam kennen en u zult verder nog alle kans krijgen er kennis mee te maken. U zult niet alleen met zaken te maken heb ben, maar vooral ook met mensen, met de raad, met de medewerkers, met de burgers. Uw ervaring, uw leeftijd, uw afkomst uit een plattelandsgebied en tevens uit een watergebied past in onze schetsen. U zult vooraf uw keuze goed overwogen en met uw man doorsproken hebben. Er zullen zaken zijn, die u goed kent, er zul len onderwerpen zijn, zoals het kennen van een kleine kern, die u nog meer on der „de knie" moet krijgen. Uit uw keu ze en uit de gesprekken, die wij met u hadden tot heden maak ik op, dat het uw wil is om de u toevertrouwde taak met zorg uit te voeren. Uw komst vandaag betekent, dat wij weer afscheid nemen van de heer Van Damme als wethouder. Een betrekkelijk afscheid gelukkig maar, want hij blijft als raadslid in ons midden, nadat hij ons de afgelopen tijd als tijdelijk wethouder heeft bijgestaan. In de laatste collegevergadering deze week hebben wij daar reeds bij stilge staan, maar ik wil er ook hier in deze raadsvergadering toch nog even op terug komen. Bekend is, dat het aanwijzen van de heer Van Damme als tijdelijk wethouder niet zo glad verliep. De strubbelingen waren niet gericht tegen de persoon Van Damme, maar tegen het principe al of niet een tijdelijke wethou der er bij. De heer Van Damme werd aangewezen en ik wil hier zeggen, dat wij in het college op zeer prettige en collegiale wijze hebben samengewerkt. Ik acht het passend, dat hier te zeggen en u, meneer Van Damme nogmaals voor uw inbreng en uw collegiale hou ding dank te zeggen. Verder wil ik toch ook nog even dank zeggen voor de overige steun, die ik als loco-burgemeester heb gekregen. Zon der die steun van zovelén is het niet doenlijk een dergelijke functie te aan vaarden. Daarmee bedoel ik u, dames en heren van de raad. U bent mij werkelijk tot steun geweest. U hebt het mij niet nodeloos moeilijk gemaakt, begrip ge toond en mij aan de andere kant toch ook niet altijd ontzien. Ik meen, dat u in uw lof en uw kritiek teamgeest hebt getoond en het belang van de zaken en van de gemeente voorop hebt gesteld, mijn collega-wethouder, de heer Van Ik bedoel met mijn dank zeker, ook Noort, die zoals ook daarvoor, mij op prettige en collegiale wijze ter zijde stond en staat. Ik hoop, dat die samen werking met u als raad en met u als collega-wethouder zo verder gaat, voor mezelf en voor uw nieuwe voorzitter. En in mijn dank moet ik zeker noe men de medewerkers in de gemeente, welke functie zij ook uitoefenen. Die medewerkers kunnen niet werken zon der de steunende besluitvorming van de bestuurders, maar ik wil toch vooral ook beklemtonen, dat je als bestuurder ab soluut niet kunt besturen zonder de steun van die medewerkers. Ik meen in de afgelopen periode een goed wederzijds contact en een goede wederzijdse waardering herkend te heb ben. Ik zeg u allen dank daarvoor en ik doe niemand tekort, als ik daarbij spe ciaal de secretaris dank zeg voor de goede en prettige wijze, waarop hij mij in die tijd heeft vergezeld op het loop pad. Ik kan wel zeggen: hij was mijn rechter hand, waarvoor ik u zeer erken telijk en dankbaar ben. Mevrouw de burgemeester, ik denk, dat ik hiermee mijn tijdelijk burge meestersambt kan afsluiten. Ik ben op recht, als ik zeg, dat ik blij ben met uw benoeming. Dit besluit is van be lang voor de geméente, maar zeer zeker ook voor u, uw man en uw kinderen. Ik spreek de wens uit dat u met uw gezin een heel prettige periode van uw leven in deze gemeente tegemoet gaat en dat u zich al spoedig thuis zult voelen in Kortgene. Als ik u feliciteer met uw benoeming, dan betekent dat, dat ik u geluk wens in uw werk en uw gezin en dat ik u alle goeds toewens voor de toekomst. Ik wil deze uitspraak nu completeren met u de ambtsketen om te hangen. Hiermede verklaar ik u geïnstalleerd als burgemeester van Kortgene. Gefelici teerd Ik geef nu het woord aan de nestor van de raad, de heer De Smit. De heer De Smit sprak het volgende: Mijnheer de voorzitter, mevrouw Hoogendijk, dames en heren. Mensen gaan en mensen komen, wij worden er dagelijks mee geconfron teerd, een ieder in zijn eigen omgeving. Zo gaat dat ook met bestuurders, zo als vandaag in de gemeente Kortgene. De loco-burgemeester zal na enkele maanden te hebben gefunctioneerd wor den vervangen door de persoon die defi nitief de taak van burgemeester op zich zal nemen en wel door mevrouw Hoo gendijk, hier aanwezig. Ik wil u, mevrouw Hoogendijk, als nestor van de raad namens de raadsle den hartelijk gelukwensen met deze be noeming. De gemeenteraad heeft zich enkele maanden geleden verdiept in de persoon die voor deze gemeente ver wacht mag worden. De zogenaamde pro fielschets; u zult ze ongetwijfeld hebben ingezien om zich te oriënteren op een toen nog eventueel te verwachten be noeming. In zekere zin mag men dus aannemen dat u bewust hebt gekozen voor de func tie waarin u thans per 1 oktober be noemd bent. - Van de zijde van de raad kan, dacht lk, gezegd worden, voorzover wij een voorzichtige conclusie mogen trekken: er is een stuk bevrediging aanwezig, en de tijd zal ons leren wat uw benoeming als burgemeester van de gemeente Kort gene werkelijk gaat betekenen. U bent als eerste burger de vierde vrouw in het gemeentebestuur van Kortgene. Wat percentage betreft zou den wij wel eens koploper kunnen zijn in de provincie. De heren hebben de vrouwelijke raadsleden naar mijn oordeel volledig geaccepteerd, zo zal dat ook in uw po sitie als burgemeester wel verlopen. On getwijfeld zullen door de inbreng van de vrouw in bestuurlijke zaken diverse aspecten van de problematiek in een ander licht komen te staan en dat kan uiterst positief zijn. Wij geven u volle dig de ruimte. Hief men in de tijd van de Franse overheersing de leuze aan: Vrijheid, ge lijkheid en broederschap, welnu me vrouw Hoogendijk, er is in de gemeen teraad van Kortgene wat samenstelling betreft niets nieuws onder de zon. We beschikken over een partij van de Vrijheid, een partij van de Gelijkheid en partijen van de Broederschap. Een raad, waarvan de buitenstaander zegt, dat hij zeer kritisch is ten aanzien van voor stellen die naar hem toekomen en van besluiten die genomen dienen te wor den. Als raad zijn we, dacht ik, daar niet ongelukkig mee. Het betekent voor het college en u als voorzitter van dat col lege, dat u met degelijk materiaal (in houd van de stukken en goed onder bouwd) ter tafel dient te komen. U zult spoedig bemerken dat er on danks een goede samenwerking in die raad, toch vier fracties zijn, ieder met een eigen identiteit, wier uitgangspunt om tot een bestuurlijke eenheid te ge raken, verschillend zijn. En dat is maar gelukkig, we zijn ten slotte meer dan een bestuur van de een of andere schiettent. Mevrouw Hoogendijk, wat we hier vanmiddag aan het doen zijn hoort er bijer is ook wel iets vermakelijks in te ontdekken. Na vandaag begint het eigenlijke werk Het bezig zijn met en voor de mensen die hier in de gemeente gehuisvest zijn, met daarnaast een aantal gasten, die hier hun vakanties doorbrengen. Men sen in de tweede woningen of op de camping en zij die op het water ver blijven. Zij allen hebben volle aandacht nodig. We bouwden dat in toen wij hun de ruimte verschaften. Zo zullen we tesamen bezig moeten zijn en bezig moeten blijven voor een groep mensen, zeer uiteenlopend van in stelling, geaardheid, begaafdheid en mo gelijkheden. Wij zijn als raad een af spiegeling van die bevolkingsgroepen. Wij als leden van welke partij dan ook, hanteren daar ieder voor zich de een of andere leuze zoals: solidariteit, vrijheid omzien naar elkaar, gerechtigheid en meerdere. Allemaal uitspraken, die stuk voor stuk wat gemeen hebben met el kaar. Allemaal proberen we het goede te zoeken en toCh Hoevelen worden ook vandaag nog getroffen in hun menselijke waardig heid. Dat gebeurt veraf in het groot. Miljoenen hongerende mensen in een technologisch hoog ontwikkelde wereld. Dat gebeurt helaas ook in het klein onder diverse dekmantels. Als men nauwlettend de politieke ontwikkeling volgt in eigen land, dan kan men daar „symptomen" ontdekken die ons moes ten aanspreken. Een tijdige ontdekking zou wel eens veel narigheid kunnen voorkomen. Een volgende landelijke verkiezing zou wel eens klaarheid kun nen brengen over de nu nog ernstige vermoedens. De door mij zoëven geci teerde leuzen van diverse partijen zul len dienen uit te monden in een ruimte voor ieder mens in deze wereld om menswaardig te kunnen leven, ieder naar zijn eigen aard en mogelijkheid, in welk opzicht dan ook. In wezen is er geen onderscheid. Het gaat gewoon om mensen. Wij mogen ons er niet bij neer leggen dat mensen dichtbij en veraf, om welke reden dan ook, niet kunen zijn zoals ze bedoeld zijn te zijn. Vrije mensen in een niet bedreigde wereld. In de kilte van een abstracte samen leving is het leven alleen nog vol te houden zolang wij de geringe moeite kunnen opbrengen van een warme col legialiteit, opmerkzaamheid, persoonlij ke aandacht voor niet erkende vergeten groepen. Een schouderklopje in het voorbijgaan en een aanmoediging, ook voor de moe digen, een herkenning van dezelfde e- motie achter verschillende belevingen. Mevrouw Hoogendijk, tenslotte: u bent beland in een kleine maar mooie Zeeuw se gemeente met een grote verscheiden heid. Het is en blijft zeer zeker een plattelandsgemeente. Van harte hopen wij dat u met uw gezin zich spoedig thuis zult voelen. Dat u de gezondheid niet zal ontbreken en dat u kracht en moed zult kunnen op brengen om datgene te doen wat u van uit uw persoonlijke levensbeschouwing denkt te moeten doen. Namens de raad van Kortgene: Nu" de benoemde burgemeester na vandaag haar taak op zich neemt, zal de waarnemend burgemeester, wethouder Van der Weele, een stapje terug moeten doen. Ik denk, dat dit door de loco burgemeester lakoniek wordt opgevat en dat dat stapje terug zonder moeite wordt genomen. U hebt, wethouder Van der Weele, enige maanden de. zaak waargenomen en als ik zeg dat u het voortreffelijk hebt gedaan, ondanks dat u geen vak- burgemeester bent, zoals u het zelf bij herhaling stelde, dan weet ik dat heel de raad daar achter staat. U kunt de zaak, dacht ik, met een gerust hart overdragen. De problemen die er zijn, er zijn altijd problemen, die worden ook altijd opgelost, die lagen er al bij het vertrek van burgemeester Van der Linde. Daar kunt u nu geza menlijk aan verder gaan en nieuwe be zems vegen schoon. Het blijft allemaal een politiek ge beuren, maar een woord van" dank mag, dacht ik, altijd gesproken worden, ook al zit men politiek dan niet op één lijn. Ik heb mogen proeven in al die tijd van het waai-nemerschap dat u veel steun hebt ontvangen van de diverse ambte naren die hier funktioneren. Namens de raad dank aan die mensen die zich zo positief hebben opgesteld om het geheel .te laten slagen. Wethouder Van der Weele, we zien u terug rechts van de voorzitter en dan weer als CDA-wethouder. Met dank voor uw inzet en daaiin wil ik ook graag uw vrouw betrekken. Het gezin moet er wel eens wat voor inleve'":n. Mevrouw Van der Weele, onze dank daarvoor. De verschuivingen zijn niet van de lucht. Niks zo onberekenbaar als de politiek, zegt men en dan slaat men de plank niet helemaal mis. Zo, wethouder Van Damme, vergaat het vanmiddag ook u. U zwaait af als derde wethouder en gaat uw plaats in de raad weer innemen. U weet hoe het allemaal gegaan is bij uw benoeming. Voor en tegens, maar een meerderheid wenste u in het college. Zo is het ook verlopen' en uitgevoerd. U hebt, dacht ik, volledige vrijheid gekregen om uw werk te doen als wethouder. De tijd was vrij kort" om als raad di- rekt te beoordelen wat u allemaal pre cies achterna liep. Wij weten wel dat uw persoonlijke inzet, al was het maar in uw aanwezigheid, niet gering was. Mijnheer Van Damme, u hebt geproefd wat het is wethouder te mogen zijn. Voorlopig moet u wachten op andere tijden. Hoe het loopt in de politiek is moeilijk voorspelbaar. Ik kan u niet zo geruststellend laten gaan. Want zat en kele maanden geleden de VVD enigszins in de lift, op dit moment is de CDA in stijgende lijn, zo zie je maar. Eén troost voor u: ik denk, dat me vrouw Van Oeveren blij zal zijn met uw terugkeer in de fraktie, alleen is maar alleen. Dat laatste zijn wat eigen gedachten. Hierna worden aan de dames van de wethouders Van Noort, Van der Weele en Van Damme bloemen uitgereikt, waarna de nieuw benoemde burgemees ter de volgende rede uitspreekt: Mijnheer de loco-burgemeester, leden van de raad, mijnheer de vertegenwoor diger van de Commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, geachte aanwe zigen. Dat ik hier voor u sta is het gevolg van mijn benoeming door H.M. de Ko ningin tot burgemeester van de ge meente Kortgene. Gaarne wil ik haar mijn oprechte dank betuigen. In deze dank wil ik ook betrekken de Minister van Binnenlandse Zaken, de heer Rietkerk, de Commissaris van de Koningin in Zeeland, de heer Boertien, en allen die aan de totstandkoming van deze benoeming hebben meegewerkt. Voordat ik verder ga met het woord tot u te richten, aanwezigen, genodig den, vertegenwoordigers van diverse in stanties, familie en vrienden, wil ik er op vertrouwend dat het uw instem ming heeft mij tevens richten tot de bevolking van de gemeente Kortgene. U bent in uw vergadering van 13 april 1983 in de gelegenheid geweest d.m.v. het schetsen van een profiel invloed uit te oefenen op deze benoeming. Zelf zult u aan de hand van mijn functioneren en ik hoop dat u daar de tijd voor wilt ne men, vast moeten stellen of met de in vulling van het door u geschetste pro fiel aan uw wens tegemoet is gekomen. Via enkele interviews met de pers uit de regio hebt u al wat informatie over mij gekregen. Vandaag kunt u dan ken nismaken met de persoon die bij deze ^benoeming hoort. Ik zeg u toe leden van de raad dat ik mijn uiterste best zal doen het vertrou wen in mij gesteld, waar te maken. Het is zeker niet mijn bedoeling om naar hier te komen en u te vertellen hoe het nu moet, maar om met u in voorkomen de gevallen in overleg met de bevolking en/of belangengroepen een beleid te be palen waar zeker de inwoners van de gemeente Kortgene mee gebaat zullen zijn. Een gemeente, vooral een kleine ge meente, is bij uitstek de plaats waar mensen echt samen kunnen werken; je kent elkaar, je kunt mee-verantwoorde- lijkheid dr-agen. Het is een zaak van mensen samen, van vrouwen en man nen samen. Dat is wat mij zo aantrekt in het lokaal bestuur. De deur van het gemeentehuis staat altijd voor u open. Om organisatorische redenen liever niet allemaal tegelijk, dit is te ondervangen als u vooruit laat we ten wanneer u komt. Ik zie mijn functioneren als volgt: een gezagvoerder van een schip heeft zoals u in dit waterrijke gebied zeker weet, een grote verantwoordelijkheid gekre gen. Hij zal zich er van bewust moeten Aankomst met de RP 10 in Kortgene.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 3