VOORLICHTINGS-RUBRIEK Gemeente Wissenkerke Sportmedisch Adviescentrum Redaktie: Gemeente-secretarie Wissenkerke, Voorstraat 31, 4491 EV Wissenkerke, Telefoon 01107 - 16 55, toestel 24. OVERZICHT VAN DE "BESCHIKKING GELDELIJKE STEUN VERBETERING PARTICULIERE WONINGEN 1979/2" - NA WIJZIGING D.D. 14-7-1983" De bijdrageregeling geldt uitsluitend voor particuliere huur- en eigen wonin gen, die geschikt en bestemd zijn voor permanente bewoning gedurende het ge hele jaar. De voorwaarden om voor een bijdrage in aanmerking te komen zijn: het verbeteringsplan moet het belang van de volkshuisvesting dienen; de woning mag geen ernstige tech nische gebreken vertonen of deze moe ten gelijktijdig met de overige verbe teringen worden of kunnen worden op geheven; de woning moet zijn voorzien van een toilet- en doucheruimte met inrichting of deze moeten gelijktijdig met de ove rige verbeteringen worden aangebracht; de kosten van de voorzieningen moe ten in redelijke verhouding staan tot het resultaat; de woning moet ouder zijn dan 25 jaar en de afgelopen 10 jaar niet met overheidssteun ingrijpend zijn verbeterd de woning moet niet voldoen aan de eisen van bewoonbaarheid die redelij kerwijs aan woningen moeten worden gesteld; de verbeteringskosten voor het totale plan, incl. architektenkosten, meerwerk, legeskosten, huurderving, e.d., mogen niet meer dan 90.000,incl. BTW en niet minder dan 1.500,incl. BTW bedragen; de inwendige bewoonbare vloerop pervlakte van de woning mag na uit voering van de verbeteringswerkzaam heden niet meer dan 125 m2 bedragen. Hierbij blijven buiten beschouwing ruimten met een vrije hoogte van min der dan 1,50 m1 en uitsluitend voor ber ging bestemde ruimten, zoals kelders en zolders, bedrijfsruimten, garages en bal kons en loggia's. Indien aan de algemene voorwaarden wordt voldaan kan aan een eigenaar bewoner en aan een eigenaar-verhuur der een bijdrage worden verstrekt. Aan een eigenaar-bewoner kan alleen een bijdrage ineens worden verstrekt voor het treffen van op zichzelf staande voorzieningen. Een eigenaar-verhuurder heeft de keuze uit onderstaande subsidiemoge lijkheden: a. ingeval de aanvaarde verbeterings kosten niet meer dan 5.000,be dragen kan een bijdrage ineens wor den verstrekt van 40% van die kos ten. b. ingeval de aanvaarde verbeterings kosten meer bedrageh dan 5.000, doch niet meer dan 24.000,kan een bijdrage ineens worden verstrekt van 40% van die kosten of een 10- jaarlijkse bijdrage; c. ingeval de aanvaarde verbeterings kosten meer bedragen dan ƒ24.000, doch niet meer dan 90.000,kan een 20-jaarlij'kse bijdrage worden verstrekt over maximaal 65.000, d. in plaats van de onder a, b en c genoemde mogelijkheden, kan een bijdrage ineens worden verstrekt voor het treffen van op zichzelf staande voorzieningen. Voor het treffen van op zichzelf staande voorzieningen kunnen onder staande bijdragen worden verstrekt: Bij woningen die Bij woningen ouder voor 1 jan. 1945 dan 25 jaar die na voor bewoning 1 jan. 1945 voor gereed zijn bewoning zijn gekomengereedgekomen a. voor het aanbrengen van een closet met waterspoeling met bijkomende voorzieningen b. - voor het maken van een douche ruimte met inrichting - voor het aanbrengen van een douche-inrichting in een bestaande ruimte c. voor het uitbreiden van de elek trische installatie als gevolg van het noodzakelijk vervangen van de in stallatie in een woning - met één of twee kamers - met meer dan twee kamers d. - voor het maken van een ruimte om te koken met inrichting - voor het vervangen van primitieve keukeninrichting e. voor het maken van een berging buiten de woning f. voor het vergroten van een woon kamer kleiner dan 18 m2 door middel van het bewoonbaar maken van een inpandige ruimte g. het verbeteren van bestaande of in dien de woning minder dan 3 slaap kamers heeft, het maken van nieuwe slaapkamers (in totaal maximaal 4 stuks) - per slaapkamer - h. het aanbrengen van centrale ver warming i. voor het opheffen van bouwtech nische gebreken, te weten: 1. - het verbeteren van een funde- dering op staal - het verbeteren van een funde ring op palen 2. voor het herstel van gevels en dragende muren 3. voor het herstellen van vloer- konstrukties 4. voor het herstellen van kap- konstrukties De bijdrage ineens voor het opheffen van technische gebreken als genoemd onder i. bedraagt voor een woning, die voor 1 januari 1945 voor bewoning is gereedgekomen, maximaal 21.500,in dien de woning een fundering op staal heeft en 26.500,indien de woning een fundering op palen heeft. Op de bijdrage ineens voor het treffen van op zichzelf staande voorzieningen kan een extra bijdrage van 10% van de vastgestelde bijdrage worden ver strekt, indien gelijktijdig vier of meer voorzieningen als vermeld onder ah worden getroffen, dan wel drie of meer voorzieningen als vermeld onder ai, waaronder tenminste één als vermeld onder i, worden getroffen. De bijdrage ineens voor de cv-instal- latie kan alleen worden verstrekt, in dien de cv samengaat met nog tenminste drie andere voorzieningen als genoemd onder ag. Bovendien moet de warmte- isolatie op peil worden gebracht. Bij de elektrische installatie is het belangrijk te weten dat: voordat met de werkzaamheden wordt begonnen de installatie door de N.V. PZEM moet zijn afgekeurd; het afkeuringsrapport bij de aan vraag moet zijn gevoegd; nadat de werkzaamheden zijn uit gevoerd, de installatie door de N.V. PZEM moet zijn goedgekeurd; het goedkeuringsrapport bij de ge- reedmelding moet worden gevoegd; 1.750,— 2.500,— 1.750,— 1.500,- 2.000,- 3.700,- 2.500,- 1.750,- 1.000,- 2.500,- 1.650,— 1.650,— 1.150,— 500,- 800,- 3.500,- 1.650,- 1.650,- 800,- 2.500,— 250,— max. 1.000.- max. 125,— max. 100,— max. I 125,— max. per m1 5.000,— per m1 10.000,— per m2 10.000,— per m2 6.500,— per m2 10.000,— 200,- max. 550,- max. 67,- max. 40,- max. 59,- max. - per m1 2.000,— - per m1 5.500,— - per m2 2.000,— - per m2 1.000,— - per m2 3.500,— de installatie moet worden uitge voerd door een erkend installateur. Indien geen toilet en/of doucheruimte met inrichting aanwezig is wordt hier voor, ongeacht de kwaliteit van de wo ning, een bijdrage verstrekt, mits vol daan wordt aan de minimum-eisen en er geen voor de bewoners gevaarlijke woontoestanden aanwezig zijn. Wanneer de werkzaamheden door de eigenaar zelf worden uitgevoerd, ont vangt hij 45% van de vastgestelde sub sidie-bedragen. Indien de werkzaamheden ten dele door de eigenaar zelf en ten dele door de aannemer worden uitgevoerd, dan ontvangt de eigenaar: de volledige subsidiebedragen als de aannemer meer dan 50% van de werk zaamheden uitvoert; 45% van de subsidiebedragen als de aannemer minder dan 50% van de werk zaamheden uitvoert. Bij een ingrijpende verbetering van een huurwoning, verbeteringskosten meer dan 24.000,zal de nieuwe huurprijs vooraf door de minister wor den vastgesteld. Bij niet ingrijpende ver beteringen zal de nieuwe huurprijs voor af door beide partijen overeengekomen moeten zijn, overeenkomstig artikel 10, le lid, van de Huurprijzen wet. Voor de verbetering van permanent bewoonde woningen met waarde als mo nument, geldt in het algemeen, dat in voorkomende gevallen de bijdrage zal worden verstrekt overeenkomstig de regels voor particuliere huur- en eigen woningen zoals die in dit overzicht in het kort zijn weergegeven. Verder kent de „Beschikking" nog bepalingen met betrekking tot subsidië ring van: het splitsen van een woning in twee of meer woningen door middel van verbouwing; het samenvoegen van een aantal wo ningen tot één of meer woningen door middel van verbouwing; het maken van één of meer woningen van een gebouw of een gedeelte van een gebouw dat geen woning is; speciale voorzieningen in huurwonin gen voor bejaarden; woonschepen; tijdelijke instandhouding van wo ningen; kollektieve voorzieningen, zoals ge meenschappelijke op- en toegangen, ver lichtingen in trappenhuizen, e.d.; verzorgingstehuizen voor bejaarden en woongebouwen met eenheden. Het zal duidelijk zijn dat dit overzicht, ondanks de vele informatie die het be vat, niet volledig kan zijn. Bij een ge schil kan dan ook geen beroep op dit overzicht worden gedaan, maar zal op de officiële teksten van de „Beschik king" moeten worden afgegaan. Om te kunnen beoordelen of de voor gestelde verbeteringen voor een bijdrage in aanmerking komen, dient de betref fende woning ter plaatse te worden onderzocht. Het verdient dan ook aanbeveling dat in een zo vroeg mogelijk stadium kon- takt wordt opgenomen met de heer J. Adriaanse van de Centrale Dienst Gemeentewerken te Serooskerke, Telef. 01189-1810. Indien een aanvraag wordt ingediend nadat reeds met de werkzaamheden is begonnen, kan geen bedrage meer wor den toegekend. BAARMOEDERHALSKANKER- ONDERZOEK Aan het onderzoek op baarmoeder halskanker hebben op 3 november 1982 72 vrouwen deelgenomen. Dit jaar zal het onderzoek worden gehouden bij vrouwen geboren in 1948, 1945, 1942, 1939, 1936, 1933 en 1930. Iedere vrou welijke inwoonster van deze leeftijds klasse krijgt een persoonlijke uitnodi ging door middel van een oproepkaart voorzien van de nodige inlichtingen (o.a. datum, tijd en plaats van het onderzoek) Uit statistische gegevens blijkt, dat in Nederland ongeveer 400 vrouwen per jaar overlijden aan deze vorm van kanker. Deze aandoening kan in het al lereerste begin, wanneer de vrouw nog geen klachten heeft, ontdekt worden door middel van het maken van een uitstrijkje. In het geval dat er bij het onderzoek een afwijking wordt gevon den, kan een behandeling volledige ge nezing brengen. Voor vrouwen, die aan de baarmoeder, geopereerd zijn, is het toch raadzaam aan de oproep gehoor te geven. De uitstrijkjes zullen worden afgeno men door een daarvoor speciaal op geleid team. Het afnemen van het uit strijkje duurt slechts enkele minuten. Het uitstrijkje gaat voor celonderzoek naar het streeklaboratorium te Middel burg. Dit onderzoek neemt enige tijd in beslag. De uitslag van elk onderzoek wordt aan de huisarts medegedeeld. Mocht er aanleiding zijn voor een nader medisch onderzoek, dan ontvangt betrokkene bericht van de huisarts of een verzoek van het laboratorium zich op grond van het onderzoek met de huisarts in verbinding te stellen. Aan de onderzochte vrouw wordt een stencil uitgereikt waarop staat vermeld binnen hoeveel weken de uitslag bekend is. Degene, die vóór die tijd geen bericht van de huisarts heeft ontvangen, kan in het algemeen aannemen dat het onder zoek gunstig is verlopen. De deelneemster zal ondanks de sub sidie ook aan het "onderzoek financieel moeten bijdragen, n.l. 10,Dit bedrag dient gelijk bij de aanmelding te worden voldaan. Een grote opkomst zal een stimulans zijn om van overheidswege een bevol kingsonderzoek naar kanker van de baarmoederhals te blijven subsidiëren. In onderstaand schema worden de plaatsen en tijden, waar het onderzoek door middel van een zgn. servix-auto plaatsvindt, aangegeven. Datum, dorp, wachtlokaal en tijden: 1 november: Kamperland, Kruisgebouw, van 12.30 13.45 uur. 1 november: Wissenkerke, Kruisgebouw, van 14.15 15.30 uur. 1 november: Geersdijk, Drenthehuis, van 16.15 16.30 uur. VERNIELING BRIEVENBUS Destijds is door de PTT een brieven bus geplaatst op de kruising Ruiterplaat- weg Havenweg Veerdam te Kam perland. Deze brievenbus is onlangs vernield. Door de PTT is besloten, gelet op de hoge kosten verbonden aan de vernieu wing en het beperkte gebruik, geen nieuwe bus meer te plaatsen. Niet alle sporten zijn voor iedereen geschikt. Hoe 'komt een sporter er achter welke sporten voor hem of haar mis schien minder geschikt zijn? Hoe krijgt hij of zij inzicht in de grenzen van de fysieke vermogens? Waar is de sporter kwetsbaar? Hoe voorkomt hij blessures? En als er een blessure mocht ontstaan, wat is dan de beste behandeling? Het Sportmedisch Adviescentrum wil nu samen met de sporter antwoord vinden op al deze en mogelijk nog an dere vragen en wil de sporter daarbij aktief behulpzaam zijn. Op een S.M.A. (Sport Medisch Advies centrum) worden niet alleen adviezen gegeven over de behandeling van bles sures. Iedere sporter van welk sport- niveau dan ook, kan zich laten keuren om te laten beoordelen hoe het met zijn konditie en geschiktheid voor die sport is gesteld. Duidelijk moet nogmaals worden gesteld dat een S.M.A. er zeker niet alleen is voor de topsporters, maar vooral ook voor de sportieve recreanten, de groep boven de 35 jaar (die zich vaak langere tijd niet meer heeft in gespannen) en sporters met een speci fieke vraagstelling, zoals bijvoorbeeld jeugdsporters die hun betreffende tak van sport intensief bedrijven, diepzee duikers of gehandicapten. Behalve iedere individuele sporter kunnen ook verenigingen, trainers, coa ches en jeugdleiders zich tot het S.M.A. wenden met vragen over trainingsop- bouw, voeding en kleding, kortom alle vragen op sportmedisch terrein. De adviezen worden gegeven en de keuringen worden verricht door artsen en fysiotherapeuten, die zich op het ge bied van de sportgeneeskunde hebben bekwaamd. In bijzondere gevallen kun nen zij zich laten bijstaan door met het S.M.A. samenwerkende specialisten. Vanzelfsprekend is het, dat er goede kontakten met de huisartsen zullen wor den gelegd, zodat er een nuttige samen werking zal ontstaan in het belang van de sporter. Op donderdag 13 oktober 1983 zal in Vlissingen in één van de zalen van „Het Scheldekwartier" een informatiedag worden gehouden over het thema sport- gezondheidszorg. Tijdens deze informa tiedag, die van 16.15 20.00 uur duurt zal nader informatie.worden verstrekt over onder meer het Sport Medisch Ad viescentrum in Zeeland, dat binnenkort van start zal gaan. Gaarne nodigen wij een ieder uit die zich met sportbeoefe ning bezig houdt in de ruimste zin van het woord voor het bijwonen van deze dag. Het programma is bijgaand opgeno men in deze publikatie. Sporlgezondheidszorg. De laatste jaren staat de medische begeleiding van de sportbeoefenaar vol op in de belangstelling. Via de diverse media wordt bijvoorbeeld met name aandacht geschonken aan de medische begeleiding van topsporters, die zich voox'bereiden op grote evenementen. Za ken als aanpassing van de voeding, de blessurebehandeling, trainingsopbouw en dergelijke zijn daarbij bijzonder ak- tueel. Uit deze aandacht voor de medische begeleiding van de topsporters zou wel eens kunnen worden afgeleid, dat die begeleiding alléén voor topsporters is. Niets is echter minder waar. De belang stelling voor medische sportbegeleiding is eveneens sterk toegenomen uit de kring van de normale wedstrijdsporters en de recreatiesportbeoefenaren. Dat blijkt onder meer uit de vraag naar be tere en meer uitgebreide sportkeuringen, naar adviezen bij sportbeoefening, naar voedingsadviezen, naar adviezen voor trainingsopbouw en dergelijke. Het Nationaal Instituut voor Sport- gezondheidszorg (N.I.S.G.Z.) werkt al geruime tijd aan de instelling van re gionale strukturen voor de sportme- dische begeleiding, en wel in de vorm van sportmedische regio's. Het beleids plan van dit instituut voorziet in de instelling van 40 dergelijke regio's, waarvan de provincie Zeeland er één van vormt. De commissie sportgezondheidszorg van de Zeeuwse Sportraad verricht mo menteel de nodige voorbereidende werk zaamheden voor die regio, die uitein delijk zullen mqeten leiden tot moge lijkheden voor gerichte keuring en be geleiding van sportbeoefenaren op elk niveau. De definitieve oprichting van de Sportmedische Regio Zeeland zal bin nenkort een feit zijn. In deze regio wer ken dan onder meer samen de bureaus voor medische sportkeuring in Zeeland en het op te richten sportmedisch ad viescentrum. De hiervoor genoemde ontwikkelingen heeft de commissie sportgezondheids zorg van de Zeeuwse Sportraad aanlei ding gegeven om een informatiedag te organiseren over het thema: „Sportge zondheidszorg." Op deze dag willen zij nadere infor matie verstrékken over de sportgezond heidszorg in het algemeen en de ont wikkelingen op dat gebied in de pro vincie Zeeland in het bijzonder, toege spitst op de start van het Sportmedisch Adviescentrum. Gaarne willen zij u hierbij uitnodigen tot het bijwonen van deze informatie dag, die gehouden zal worden op don derdag 13 oktober 1983 in één van de zalen van het „Scheldekwartier" Van Dishoeckstraat 536 in Vlissingen. Programma. Het programma ziet er als volgt uit: 16.15 17.00 uur: Sportgezondheidszorg in Nederland (inleiding en discussie). 17.00 17.45 uur: Sportmedische bege leiding in Nederland (inleiding en dis cussie). 17.45 18.45 uur: Pauze. In de pauze zal voor de aanwezigen soep en broodjes worden geserveerd. Tevens kunt u een bezoek brengen aan de informatiestands die door diverse instanties werkzaam op het terrein van de (sportgezond heidszorg worden ingericht. 18.45 20.15 uur: Informatieverstrek king over de Sport Medische Regio Zee land, door de voorzitter van de sport medische regio. De „noodzaak van goede sportme dische begeleiding", door een bekende topsporter van Nederland. „Blessures, begeleiding en nazorg" door een bekende Zeeuwse topsporter. Sport Medisch Adviesbureau Zeeland Informatie over de struktuur, de inhoud en de wijze van werken van het sport medisch adviescentrum Zeeland, dooi de medisch leider van het centrum. Na afloop van de diverse korte in leidingen bestaat er gelegenheid tot het stellen van vragen. Sportgezondheidszorg in de regio Zee land. Steeds meer mensen doen aan één of andere vorm van sport of sportieve re creatie. Sport betekent plezier hebben; jezelf en anderen leren kennen; alleen of samen met anderen sporten. In de open lucht of in de zaal. Georganiseerd of ongeorganiseerd. Als topper of als recreant. Wie sport, heeft echter ook de kans blessures op te lopen. Dat is vervélend voor de sporter, maar ook voor de sa menleving, want het kost (veel) geld. Blessures komen vaak voor. Toch zijn veel blessures te voorkomen door be tere preventie en veel blessures zouden sneller herstellen door een goede sport medische begeleiding. De sportmedische begeleiding begint met een sportgerichte keuring, die nood zakelijk is voor velen, doch niet voor allen. Naast de keuring dienen sporter en trainer te worden voorgelicht over het ontstaan van blessures en hoe ze kunnen worden voorkomen. Voorlichting over trainingsopbouw, kleding, schoeisel en voeding behoort ook tot de' sportme dische begeleiding. Als er dan toch een blessure ontstaat, dient die zo goed mogelijk bekeken te worden. Sporthervatting na een blessure of een langere pauze dient voorafgegaan te worden door deskundige adviezen en een goede begeleiding. Sportkeuring. De basissportkeuring via de medische sportkeuringsbureaus is er op gericht de geschiktheid aan te tonen van ove rigens gezonde mensen voor het be drijven van sport, zonder dat de aktivi- teiten gevaar opleveren voor de gezond heid van de sporter zelf of derden (me despelers, publiek). Als er afwijkingen worden gevonden, die een risico inhouden betekent dat nog niet dat er niet aan sport gedaan mag worden. Over de keuze van de sport en de wijze waarop die het best bedreven kan worden, kan individueel een advies worden gegeven. Uiteraard kan iedere arts een verant woorde medische keuring uitvoeren. Een sportkeuring vraagt echter een betrok kenheid en een specifieke kennis, die niet vanzelfsprekend bij iedere arts aan wezig is, doch wel bij de artsen werk zaam in een medisch sportkeurings bureau. BEROEPSOPLEIDINGEN VOOR VOLWASSENEN Vakdiploma halen? Dat kan nu! Er bestaat nu de mogelijkheid voor volwassenen tot 50 jaar een vakdiploma te behalen. U hoeft geen speciale voor opleiding te hebben. Lagere school is voldoende. Deze vakopleidingen zijn mogelijk, doordat een aantal Zeeuwse scholen en instellingen samenwerken. Daardoor is het mogelijk uit een groot aantal vakken te kiezen. De duur van de opleidingen is afhankelijk van uw keuze en studie tempo (1 tot 3 jaar). Voor wie zijn deze opleidingen? Wanneer uw vooropleiding gelijk is aan lagere school, kunt u deelnemen. Uw opleiding mag echter niet hoger zijn dan lager beroeps-onderwijs (LTS, huishoudschool, e.d.). Het al dan niet hebben van een baan is geen belemmering. De bedoeling van de B.K.E. is dat u door het volgen van deze opleiding meer kans maakt op een andere baan.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 2