Geef,V geel."' Geef lucht KRONIEK VAN NOORQ-BEVELANQ Raadsvergadering Kortgene Koop nu. Rode Kruis postzegels Steun het Astma fbnds. Postgiro 55055.,. ,-\a fttfww $f -v" A julder de Kroniek heiezen beste vrienden, dan zulle je zie-je da'tut toch wee wat anders dan heweunluk is. Un ouwe kennis, die ak tehen kwam, brocht m'n op ut idee. Meschien un bitje persöönluk, mè wezenluk hoed bedoeld. Deze weke Wiskerke, mè de rest volg wè. Wiskerke van A tot Z. A dat is Anton, die werkt an ut strand. B dat is Breas, un oud muzikant. C da's Cebeco, Curnelus z'n belang. D dat is Dingemanse, in verve en behang. E dat is Edeward, nie krom mè recht. F dat is Flipse, van d'oenders 't is echt. G dat is Geijs, die van ut brööd. H is van Hoogstrate, di stae-je bie^ in 't rood. I da's van Iwaarden, hoofd van de schole. J dat is Jeronimus, die mee loten doe dole. K is van Keulen, d'n bakker in ruste. L dat is Leendertse, wi a-je melk van za luste. M is de Moor, dat kan nie misse. N is de Neef, die doe hraeg visse. O dat is Olivier, d'n slachter van Verloop. P is de Perlisie en d'n dokter da's Joop. Q die is verdwene, mè R is nog ier. Want dat is Remeijnse, van 't neutje en bier. S dat is Simon, ie weunt an d'n diek. T dat is Truidus, je noemt 't un mee Corrie heliek. U da's wat moeiluk, mè V da's hin punt. Verburg mooi-je behriepe, die maekt van 't beljarten un stunt. W dat is Wilderom, in Wiskerke stieng z'n wiehe. Noe zi'tun te fluiten, a tun z'n duven laet vliehe. X da's un letter, mee Y niks tot op heden. Mè Z m'n hevonde, da's Niek van Zweeden. Bij de aanvang van de gemeenteraads vergadering op donderdag 15 september j.l. te Kortgene, feliciteerde de wnd. burgemeester, wethouder L. M. van der Weele, het raadslid mevr. Heyers met de voorspoedige geboorte van een doch ter. Bij de behandeling van de notulen, vroeg dhr. J. de Looff of er bij de bouw van woningen aan de Oostdijk geen wij ziging nodig is. Er worden n.l. een aan tal meer woningen gebouwd, dan bekend was. Wethouder Van der Weele zei, dat er nog geen wijziging had plaatsgehad en dat er gebouwd wordt op verhuurbasis. Dhr. De Looff blijft het een vreemde zaak vinden, dat dit hier niet bekend is. Bij de behandeling van de medede lingen, zei dhr. Huibregtse, dat hij het op prijs zou stellen, dat er parkeer verbod kwam in de Julianastraat vanaf de Hoofdstraat tot aan de Bernhard- straat. Dit in verband met het aanleggen van een speeltuin in die omgeving. Hij was ook van oordeel dat de speeltuin vereniging verantwoordelijk is voor de inrichting van de speeltuin, maar hij vroeg aan het college van b. en w. om daarbij behulpzaam te zijn. In een volgend punt werd gevraagd om de afrekening kosten bestuurlijk ex periment specifiek welzijn regio De Be- velanden over 1982 goed te keuren. Dhr. Geelhoed merkte daarbij op, dat de rekening nogal afwijkt van de be groting, hoewel die door deskundigen is opgemaakt. Nadat mevr. De Looff en dhr. Blankenstijn hun tevredenheid over de rekening hadden uitgesproken, werd het voorstel aanvaard. Uitvoerig werd daarna een voorstel besproken om deel te nemen aan de gemeenschappelijke regeling Distrikts Gezondheids Dienst Zeeland. Dhr. Geelhoed was van mening, dat het verstandig is om nu reeds mee te doen. Wel vroeg hij zich af of de schat- tingskosten wel reëel zijn opgemaakt. Vooral met de bezuinigingswoede van deze regering zal dat niet eenvoudig zijn. Hij had ook bezwaar tegen de grote in vloed van grote gemeenten. Deze kunnen bij stemmingen de dienst uitmaken. Mevr. Van Oeveren vindt deze rege ling niet zo vanzelfsprekend, vooral niet voor plattelandsgemeenten. Waarom moet er verandering komen. Voldoen de gemeente-artsen niet? Ook vindt ze het onrealistisch dat wordt uitgegaan van 1974 Ze voorziet een hele zware top, die veel geld kost. Het komt niet aanneme lijk over en ze vindt dat er geen be hoefte is aan zo'n Distrikts Gezondheids Dienst. Dhr. De Smit neemt aan, dat er een redelijke studie aan het plan vooraf gegaan is. Hij vraagt zich af hoe het zal werken. Bij een wet vanaf 1974 date rend, zullen bijstellingen moeten plaats vinden. De noodzaak tot verwezenlijking van een provinciale gezondheidsdienst, waarin alle gemeenten vertegenwoor digd zijn, is bescheiden weergegeven in de stukken. Omdat er in een regeling van grotere omvang nogal wat specia lisme is ingebouwd, kan men zich af vragen hoe dicht die bij de betrokken patiënten staan en zal het niet uitmon den in een doolhof van verwijzingen. Toch zag hij deze zaak met vertrouwen tegemoet. Het zal geld kosten, maar wat goed is, kost geld. Dhr. Blankenstijn is niet zo voor con centratie. Hij hoopt echter dat deze re geling in de toekomst goed zal werken. Hij is het niet eens met de negatieve opvatting van de WD. De regeling is zeer democratisch opgesteld en hij ziet geen reden om het voorstel af te wijzen. Wethouder Van der Weele zei, dat het voor het college een moeilijke materie was. Doen we het niet, dan krijgen we geen subsidie. Zij, die de regeling hebben voorgesteld, zijn niet over één nacht ijs gegaan. Willen we de gezondheidsdienst optimaal aanpakken, dan zullen we op timaal moeten deelnemen. Wethouder Van Noort zei aan het adres van dhr. Geelhoed, dat de schat- tingskosten onmogelijk nauwkeurig kun nen zijn. Over de grote invloed van de grote gemeenten mag men geen al te grote bezwaren hebben. Het is nu een maal democratisch en men moet het aanvaarden, dat de meerderheid de min derheid iets kan opleggen. Op het eerste gezicht kan men niet alles voor 100% bevatten, maar we hebben vertrouwen in deze regeling. Wel vraagt hij zich af waar de Schouwse artsen mee bezig zijn. Mevr. Van Oeveren zegt niet tegen gesproken te zijn. Allerwege zijn beide wethouders vaag met hun uiteenzettin gen. Ze weten het helemaal niet. Ze kan uit die antwoorden niet halen, dat alles goed is geregeld. Dhr. Blankenstijn vindt het nuttig, dat er goed gewerkt kan worden en het zal ook een verlichting voor de plaatselijke artsen betekenen. Nadat wethouder Van der Weele zijn vertrouwen had uitgesproken dat de regeling goed uitgevoerd zal worden, werd het voorstel aangenomen met de stem tegen van mevr. Van Oeveren. Bij een voorstel tot wijziging IZA- regeling Zeeland, maakte dhr. Blanken stijn bezwaar tegen enkele onderdelen in die wijziging. Dat was het geval over de regeling bij alternatieve samenleving. Hij erkent alleen het huwelijk. Hij zal voor de regeling stemmen, met uitzon dering van de alinea over alternatieve samenlevingsvormen. Het voorstel werd aangenomen. Een voorstel tot aanleg van een rio lering nabij de Kerkstraat te Kats, stuitte op tegenstand bij de PvdA. Dhr. De Looff zei, dat de noodzaak hiervan niet is aangetoond. De aanwezige rio lering kan de afvoer goed aan. De gelden 17.168,kunnen nuttiger worden be steed. Dhr. Blankenstijn had in de stukken niet kunnen lezen of de riolering niet meer te gebruiken is en mevr. Van Oe veren had ook enkele vragen hierover. Toch had ze vertrouwen in het voorstel, evenals dhr. De Smit. Wethouder Van der Weele zei, dat schoonspuiten en spiegelen ook plm. 2.000,kost, met de kans dat de rio- lex-ing stuk zal gaan met schoonspuiten. Het is niet te zeggen hoe lang de huidige nog mee kan gaan. Het is beter om nu te vernieuwen en niet te wachten tot de zaak vastloopt. Dhr. De Looff is het niet met de wet houder eens. Hij kan niet inzien, dat doorspuiten problemen geeft en ziet geen enkele noodzaak om te vernieuwen. Het zijn onnodige kosten voor die korte af stand. Wethouder Van der Weele zei, dat het moet gebeuren eer er gebouwd gaat worden. Het voorstel wordt aangenomen met de stemmen van de PvdA tegen. Uitvoerig wordt aandacht besteed aan een voorstel betreffende de bestemming van scholen te Colijnsplaat. Na ruime toelichting wordt voorgesteld de kleu terschool t.z.t. af te stoten en de voor malige lagere school te repareren, waar voor een krediet van 50.000,wordt gevraagd. Deze uitgaaf ware te dekken uit het fonds dorpsontwikkeling. Dhr. De Looff is blij met het voorstel dat er een goede gelegenheid komt voor de jeugd. De PvdA heeft hier al meer voor gepleit. Hij zou het op prijs stellen, dat de jeugdcommissie bij de bouw be trokken zou worden. Dhr. De Smit vindt, dat jongeren een onderkomen moeten hebben om zich met allerlei kreativiteiten te kunnen uitleven Ondanks dat een aantal lokaliteiten van tijd tot tijd nogal eens leeg staan, zijn we toch kennelijk niet in staat om een en ander in te passen in het Dorpshuis- gebeuren. Dat is jammer, omdat we die ruimte hebben en er nogal wat guldens tegenaan gooien. Er zijn nogal wat as- pekten belicht ten aanzien van de oude lagere en kleuterschool. De echte ge sprekken zijn wat achteraf geweest. Zo ook het horen van de gebruikers is er bij ingeschoten. Een gedachtenwisseling waarom, hoe en waar, zou zeker zinvol zijn geweest. Ondanks dat we als leden van de fraktie nogal genuanceerd den ken over totstandkoming van dit pro- jekt, zal de CDA-fraktie u de ruimte geven. Ook mevr. Van Oeveren vindt het zin vol om de groepen, die er gebruik van maken, erbij te betrekken. Dhr Blankenstijn heeft de zaak in ogenschouw genomen en is van mening, dat er goed aan is gedaan om de lagere school op te gaan knappen. Wethouder Van der Weele is blij met de instemming van de raad. Hij is voor een open gesprek met de gebruikers als het voorstel is aangenomen. Hij heeft er ook vertrouwen in, dat er door de gebruikers veel werkzaamheden verricht zullen worden. Wethouder Van Noort zegt, dat de voorbereiding voor dit voorstel erg kort is geweest, maar gezien het vergevor derde seizoen is het zaak om vlug te kunnen beginnen. Dhr. Blankenstijn is akkoord dat de kosten uit het fonds dorpsontwikkeling worden betaald'. Hij hoopt echter, dat we binnen 2 jaar weer niet voor een dergelijke uitgaaf komen te staan. Nadat wethouder Van Damme een artikel uit Het Vrije Volk had aange haald over het afstoten van scholen in Rotterdam, werd het voorstel aangeno men. Bij het voorlopig vaststellen van de gemeenterekening 1981, zei mevr. Van Oeveren, met plezier het rapport te heb ben gelezen van het Verificatiebureau en de financiële commissiei Ze was ech ter geschrokken van het nadelig saldo van de vismijn. Ze vraagt om één of twee keer per jaar op de hoogte gesteld te worden hoe een en ander verloopt. Wethouder Van der Weele zegt dat we bij de kontrole van de cijfers gekonfron- teerd zijn met grote uitgaven voor het aanschaffen van kisten. Er is gedacht aan het aantrekken van iemand, die moet kontroleren waar alle kisten blij ven. Overigens was de besomming in 1982 stukken beter dan in 1981. Was dit in 1981 ca 5 miljoen, in 1982 was dat 9 miljoen. Mevr. Van Oeveren wil een tussen tijds overzicht, maar wethouder Van der Weele zegt, dat ze daar maar niet te veel op moet rekenen. Bij het vaststellen van de begrotings wijzigingen 1983, zei d'hr. De Looff, dat de PvdA tegen de post voor de riolering te Kats van 17.168,is. Bij de rondvraag vraagt dhr. De Smit hoe de mogelijkheden in onze gemeente zijn om onrendabele gebieden aan te sluiten op het aardgasnet. Wethouder Van der Weele zegt dat dit is doorgespeeld naar de PZEM. Daar zal men onderzoeken welke gebieden in aanmerking komen. Per geval geeft de gemeente 500,subsidie. Dhr. Blankenstijn zegt, dat bij de PZEM er alles aan gelegen is, om on rendabele gebieden aan te sluiten. De voorzitter vindt, dat het een goede zaak is, als de PZEM met de betreffende personen in kontakt treedt. Hierna volgt sluiting, waarbij de voor zitter meedeelt, dat er nog niets te zeg gen is over het benoemen van een nieuwe burgemeester. TAFELTENNIS TAFELTENNISKOMPETITIE WEER GESTART De twee senioren- en de twee jeugd- teams, welke door Slagvast voor de tafeltenniskompetitie zijn ingeschreven, hebben gezien het programma weer een zware klus te verwerken. Het eerste team, ingedeeld in de 4e klasse E, gaat het opnemen tegen Scal- dina 2, 't Zand 7, Goese Polder 4, MZ 14 en Batavo 1. Het gedegradeerde 't Zand lijkt hier één van de sterksten te zijn. Ons tweede team gaat het in de 5e klasse D opnemen tegen Scaldina 4, Yerseke 4, Kerkwerve 4 en Kapelle 4. Het eerste jeugdteam is samen met Laurens 4, MZ 12, Yerseke 3, Goese Polder 5 en Reynaert 2 ingedeeld in de 5e klasse A. Terwijl het tweede jeugdteam het gaat opnemen tegen Aloy 2, Oudelande 3, Yerseke 2, STV 1 en Reynaert 1 in de 5e klasse B. Programma: Zaterdag 24 september: Jeugd: Slagvast 1 Reynaert 2 (9.30 u) Jeugd: Slagvast 2 Reynaert 1 (9.30 u) Maandag 26 september: Goese Polder 4 Slagvast 1 (20.00 uur) Donderdag 29 september: Slagvast 2 Kerkwerve 4 (20.00 uur) GEVONDEN VOORWERPEN Op het groepsbureau der Rijkspolitie te Kortgene, Bernhardstraat 20, zijn in lichtingen te verkrijgen omtrent de vol gende gevonden voorwerpen: 1 blauw jack; 1 sleutelring m. 2 sleutels; 1 etui met 4 sleutels; 3 zwemvliezen; 1 regenpak, 1 loodgordel, 1 snorkel, 1 duikbril, 1 tas met fototoestel, 1 mand met flessen en 1 tas; 1 bril met zilver kleurig montuur; 1 hanger met 2 sleu tels; 1 etui met 3 sleutels; 1 rekenma chine; 1 bril met donkerbruin montuur; 3 palingfuiken; 2 bankbiljetten v. 25, 1 wit-geel-bruine rubberboot met 2 ped dels; 1 canvas bindband van vrachtauto; 1 blauwe boodschappentas; 1 witte tas met badhanddoek en sportbroek; 1 Re nault autosleutel; 1 portemonnee met inhoud; 1 zwarte portemonnee met in houd; 1 blauw regenpak; 1 surfpak; 1 kluissleutel; 1 oranje-blauwe boogtent; 1 witte schoudertas met inhoud; 1 etui met o.a. 3 VW-autosleutels; 1 zwarte damesfiets; 1 zwarte damesfiets; 2 Hon da motor- of bromfietssleutels; 1 rin getje met 3 sleuteltjes; 1 portefeuille m. inhoud; 1 portemonnee met inhoud; 1 bankbiljet van 50,1 heren quartz horloge; 1 witte damesfiets; 1 gouden damesring met steen; 1 bos sleutels met flesopener; 1 zwarte portefeuille met in houd; 1 plastic tas met surfpak, bad handdoek, broek en trimschoenen; 1 trouwring; 1 riek en 2 emmers; 2 auto sleutels. BRANDWEER-OEFENING Dinsdag j.l. werd een brandweeroe fening gehouden in het Bejaardenhuis „Vredestein". Beide deelnemende korp sen Wissenkerke en Kamperland werden bijgestaan door een aantal EHBO-men- sen van de afdeling Kamperland. Ver der was de verbindingswagen van de regionale brandweer aanwezig. Ook dokter Van Arkel en een zieken wagen van de CPA verleenden hun medewerking, evenals een drietal lotus mensen en drie vrijwilligers. Zij waren als slachtoffers in een gecreëerde brand- situatie neergezet en moesten gered en behandeld worden. In een korte nabeschouwing werd dui delijk de noodzaak van dit soort oefe ningen, mede voor de samenwerking tussen de verschillende groepen, inge zien. In totaal namen zo'n 70 personen aan deze oefening deel. De heer Duyvis was als officier van de regionale brand weer aanwezig. NOORD-BEVELANDSE HENGELSPORT-VERENIGING HIELD WEDSTRIJD Zaterdag 17 september j.l. hield de Noord-Bevelandse hengelsportvereni ging een hengel wedstrijd in de Ooster- schelde bij Colijnsplaat. Deze wedstrijd telde niet mee voor het kampioenschap 1983. Zowel het aantal deelnemende vissers als het aantal gevangen vissen bij deze wedstrijd was matig. De 30 deelnemers vingen in totaal slechts 26 vissen. Hier van waren 22 vissen ondermaats en 4 vissen bovenmaats met een gewicht van 1033 gram. Na afloop van de wed strijd reikte voox-zitter Biondina de prij zen uit in café „Juliana" te Colijnsplaat. De uitslag was: 1. S. Collé, Middelharnis 441 pnt. 2.' A. Vei'sluis, Colijnsplaat 408 pnt. 3. C. Augustijn, Kamperland 234 pnt. 4. J. Kastelein, Geersdijk 175 pnt. 5. G. Keizer, Wemeldinge 75 pnt. 6. J. Tazelaar, Goes 50 pnt. 7. B. Biondina, Kamperland 50 pnt. 8. Th. de Looff, Kox-tgene 50 pnt. 9. A. Schoe, Oostkapelle 25 pnt. 10. W. Zwemer, Kamperland 25 pnt. De volgende wedstrijd is de 5de com petitiewedstrijd voor het kampioenschap 1983 en wordt gehouden op 8 oktober a.s. van 14.3017.00 uur te Colijnsplaat. Inschrijven van 13.3014.00 uur in café „Juliana" te Colijnsplaat. KOLLEKTE NIERSTICHTING In de week van 26 september tot en met 2 oktober wordt weer de jaax'lijkse kollekte gehouden van de Nierstichting. De kollekte-opbrengst maakt ongeveer 60% uit van de inkomsten. Een bijdrage, die meer dan ooit nodig is, want door de besnoeiingen van de overheid op het gebied van de gezondheidszorg wordt een steeds groter beroep op de Nier stichting gedaan. De Niex-stichting blijft van mening, dat iedere chronische nierpatient in Ne derland, jong of oud, de behandeling moet kunnen blijven krijgen, die voor hem'haar in de eigen specifieke situatie het beste is. Ten behoeve van die steun gaan plm. 50.000 kollektanten op pad voor hun medemens, de nierpatient. Geef om en voor een ander, het motto van deze kollekte. P.S. Als u de bus mist.giro 388000. RUILBEURS TE MIDDELBURG De Commissie Ruildag 1983 organi seert op 24 september a.s. een grote beurs voor postzegels en munten, uit gaande van de samenwerkende vereni gingen I.V. Philatelica afd. Middelburg, F.V. Delta-West en de Numismatische Kring Zeeland. Deze beurs zal worden gehouden xn gebouw „De Schakel", Bachtensteene 14 te Middelburg en voor het publiek toe gankelijk zijn van 10.00 tot 17.00 uur. Er. is volop handel aanwezig en een grote verloting. OPEN AVOND VOOR VROUWEN IN DE BIJSTAND Het Komitee Vrouwen in de Bijstand organiseert in samenwerking met Fiom- Zeeland een open-avond voor geïnte resseerden met als thema: „Taak en funktie van de kontrolerend ambtenaai-" Ook aan de ox*de komen onderwerpen als „wat verstaat men onder ekono- mische eenheid en ekonomische belan gengroep." De heer L. A. Vorthoren, direkteur van de Gemeentelijke Sociale Dienst te Middelburg houdt een inleiding, waarna er gelegenheid is tot diskussie. De bij eenkomst zal worden gehouden op 13 oktober a.s., aanvang 20.00 uur, in De Zwaan, Kromwegesingel .la te Oost- Souburg. HET WETEN WAARD Groenezeepwater is uitstekend voor het verwijderen van rupsen van bessen- struiken. Een kamerlinde zal geen gele bladei*en krijgen als u er voor zorgt, dat ze niet te warm staat. Matig water van niet te lage temperatuur (handwarm). Insektenbeten worden onmiddellijk ver zacht door deze te betten met uiensap of azijn. Een plant mag niet vaak worden om gedraaid. Steek een lucifertje in de pot grond en plaats uw kamerplanten altijd weer terug zoals u ze hebt opgenomen. Zaden van bloemen moeten zo droog mogelijk worden geoogst en dan nog flink worden nagedroogd. Wespen hebben een hekel aan ammo niak. Plaats een schoteltje met dit goedje hoog op een kast (zodat de kinderen er niet bij kunnen) en de wespen ver dwijnen. Een cacaovlek in wol behandelt u alleen met water. Dus wassen en spoelen al leen in water. Moet het behang van uw kamer bij geplakt worden, leg het nieuwe dan eerst enige tijd in de felle zon, opdat het bijkleurt. Watervlekken in eikenhouten meubelen verwijdert u door inwrijving met gelijke delen slaolie en spix'itus. Goed droog- wrijven, vervolgens weer in de was zet ten, laten intrekken en uitwrijven. Zo nodig herhalen. Uw houten vloer wordt waterdicht, in dien u deze bestrijkt met petroleum, waax'in paraffine is opgelost. T

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 2