KRONIEK VAN NOORQBEVELANÜ Prinses Beatrix Fonds: 27 jaar aktief voor gehandicapten Derde wereld: vluchtelingen verbouwen eigen voedsel is' viS .AL) - Weersvoorspelliengen en verwachtingen, beste vrienden, di hae'k m'n eihe nie an waehe. Dat laete m'n over an onze nasionale weersprofeet Jan Pellemans. Aliéén wouw uk mè zehhe, da de zeumer wè inééns is of- helööpe. En di oef je hin weersdeskunduhhe vo te wezen, wan da kun m'n oalemaele zie-je en voele. Un bril vo Wullum. 't Most hèbeure van d'n dokter, want z'n öóhen wiere slecht. Wullum botste overal tehen, d'r kwam zó niks van terecht. Ie was tehen de taefel helööpe en dwas deur d'aehe vo't uus. Ni-je, dat kan zó nie mi langer, ók de poes z'n staert lag in hruus. Zó wier Wullum meehenome nae d'n brilleboer in de stad. Eést mos'tun nog lettertjes leze, mè dat oa Wullum vlug hehad. Oal die letters an de mure, ze vroehe of tun die zie-je kon. Jae, da kan'k zeker, zei toen Wullum, mè leze nie. Di oa ze nie van vrom. Afijn, bie de brilleboer an'hekomme, moch'tun hae zitte op un stoel. 't Was ter oal brillen om z'n éne, Wullum kreeg un hlaezug hevoel. Vele brillen kwaeme om te passen, mè Wullum zei dan beslist van riie. Ze wiere d'r oal mee verlehe, mè Wullum most ze nie. Op d'n duur wier d'r an Wullum hevrohe: welke bril wil jie noe E, da's nog a makkeluk, zei Wullum, één mee hlaezen, wat doch te julder wè. Over un bril hesproke, beste vrienden: Hin óód zó hróót of klein: Je kun oaltied un bril hae aele, want öóren m'n oalemaele. Het Prinses Beatrix Fonds zet zich sinds 1956 dus nu al weer 27 jaar in voor medemensen die lijden aan in validerende ziekten die het zenuwstelsel aantasten, zoals multiple sclerose, spier ziekten, spasticiteit, spina bifida (open rug), kinderverlamming, de ziekte van Parkinson en de ziekte van Huntington. Voor alle patiënten die lijden aan deze ziekten laat het Prinses Beatrix Fonds de zon weer schijnen, dankzij de gelden die tijdens de jaarlijkse kollekte- week dit jaar van 19 t/m 25 septem ber door het Nederlandse publiek worden geschonken. Wat doet dan dat Fonds, zult u zich afvragen. Per maand komen zeer vele indivi duele aanvragen om hulp bij het Fonds binnen. Een groot aantal daarvan is nog afkomstig van poliopatiënten, want wel iswaar is de kinderverlamming onder controle, maar nog steeds kampen vele slachtoffers met de restverschijnselen van de epidemie uit 1956, die maar liefst 2200 slachtoffers eiste. Het Prinses Bea trix Fonds blijft hen met hulp terzijde staan, voor zover sociale wetten geen mogelijkheden bieden. Bovendien draagt het Fonds bij in de kosten van alle mogelijke extra voorzie ningen die uiteraard veel geld kosten. Een voorbeeld: wist u dat een elektrische rolstoel al gauw zo'n 10.000,kost? Daarnaast helpt het Prinses Beatrix Fonds met financiële bijdragen in de kosten van het aanpassen van woningen of bij de aanschaf van aangepaste ver voermiddelen en het verzorgen vaj£ een vakantie in één van de zes aangepaste vakantiebungalows die verspreid over heel Nederland liggen. De laatste werd op 16 juni j.l. door H.K.H. Prinses Ju liana officieel geopend in Egmond aan Zee. Daarnaast biedt het Prinses Beatrix Fonds hulp in de vorm van speciale huishoudelijke apparaten, orthopedisch schoeisel, beugels, rolstoelen en vele andere noodzakelijke voorzieningen. Alle aanvragen worden door een com missie, bestaande uit twee artsen en een vertegenwoordiging van de direktie van het Prinses Beatrix Fonds behandeld. Wetenschappelijk onderzoek dringend noodzakelijk. Naast de individuele aanvragen ont vangt het Prinses Beatrix Fonds vele niet-individuele verzoeken om bijdragen. Zo stelt het Fonds ieder jaar grote be dragen ter beschikking van het weten schappelijk onderzoek naar de oorzaken en mogelijke genezing van de ziekten en aandoeningen, waarover eerder in dit artikel werd geschreven. Voorkomen is beter dan genezen en bespaart een aan zienlijke hoeveelheid ellende en pijn. Speciale paviljoens. Sommige patiënten hebben aangetaste ademhalingsorganen en alleen kunstma tige beademing kan deze patiënten in leven houden. Zo'n verpleging kan slechts in een ziekenhuis plaatsvinden. Daarvoor heeft het Fonds speciale pa viljoens, „De Schelp" in Scheveningen en „Het Anker" in Rotterdam, helpen inrichten. Zonder uw geld kan het Prinses Beatrix Fonds niets doen! Het Prinses Beatrix Fonds is een par ticuliere instelling, die geen enkele sub sidie ontvangt en het daarom in de eerste plaats moet hebben van de op brengsten van de jaarlijkse kollekte- week, die dit jaar zal worden gehouden van 19 t/m 25 september. Tijdens deze week gaan tienduizenden kollektanten geheel belangeloos langs de deur met de bekende oranje bussen. De economisch minder rooskleurige periode is voor gezonde mensen al een last; wat betekent dit niet voor mensen, die extra kosten hebben vanwege hun handicap? Steun, geef, helirï Opdat het Prinses Beatrix Fonds de zon weer kan laten schijnen voor deze medemensen. Geef aan de deur of stort uw bijdrage op giro 969 t.n.v. het Prinses Beatrix Fonds, Den Haag. NED. ELFTAL A.S. WOENSDAG OP HET SP0RTK0MPLEX VAN v.v. "BEVELANDERS" Iedere rechtgeaarde supporter van het Nederlandse voetbal zal weten, dat het Nederlands elftal aanstaande week in Zeeland zijn voetbaltenten opslaat. Noord-Beveland wordt deze keer be slist niet overgeslagen. Aan „Kamper duin" te Kamperland valt de eer te beurt dat daar de inwendige mens ver zorgd wordt en men probeert na de vele inspanningen, zoete dromen te dromen. Van overwinningen op het Zeeuws elftal en op de Belgen. Grote man achter dit alles is Kees Blomaard. Na enkele telefoontjes met „Kamperduin" en Blomaard was het ge regeld: woensdag 21 september a.s. om 11 uur traint het Nederlands Elftal met al de dure namen en benen op het Kamperlandse sportkomplex. Kees Rij vers wil zijn mannen rust geven, dus geen handtekeningen, enz. Nee, rust en trainen. Blomaard wilde nog wel kwijt, dat als de vooruitzichten voor aanstaande week wat het weer betreft, ongunstig zijn, het programma verzet wordt. Het Nederlands Elftal traint dan ook dins dagmorgen in Kamperland. En i.p.v. een boottocht op de Oosterschelde men „De Roompot" in Kamperland gaat opzoeken om zich daar voor te bereiden op de wedstrijd tegen de Belgen. Een wed strijdje bowlen of een duik in het golf- slagbad zal de jongens ook kunnen op peppen, aldus Blomaard. Dat belooft dus weer een interessante gebeurtenis te worden, waar Kamper land nog dagen over na kan praten. J. G. Kouwer. ZEELAND - LEKKERLAND Onder deze slogan organiseert Zeeland Magazine en Hotel „Piccard" in Vlissin- gen een Zeeuwse presentatie/promotie dag op 22 september, die geheel is af gestemd op de Zeeuwse vis, schaal- en schelpdieren. Het produktschap voor vis en visprodukten en het ministerie van visserij ondersteunen deze dag met een voorlichtingsstand en een videopresen tatie. Culinair en promotie. Op velerlei visgebied wordt deze dag het produkt in het zonnetje gezet, d.m.v. demonstratie. Zo is er een volledig in bedrijf zijnde visfileertafel; door in kle derdracht gestoken dames met mosselen worden legio mogelijkheden gedemon streerd; behandeling van oesters, kreeft en kokkels wordt uitgelegd en gepresen teerd; ook zalm en forel ontbreken niet in de stands. Verder zullen diverse show-schalen te bezichtigen zijn, die worden opge maakt en van uitleg voorzien door de Zeeuwse vereniging van chef-koks. Ap paratuur, die nodig is voor de bereiding van visprodukten, ontbreekt ook niet op deze dag. Van Gewest tot Gewest. Dat dit een uitzonderlijke gebeurtenis is, blijkt wel uit de interesse die dooi de NOS aan de dag is gelegd voor dit Zeeuwse gebeuren. De hele dag zullen zij opnamen maken van de verschil lende evenementen, die op 5 oktober a.s. in het programma „Van Gewest tot Gewest" zullen worden uitgezonden. De Zeeuwse Visserij Belangen Vere niging (Zevibel) heeft ook aan deze dag haar steentje bijgedragen. Terwijl ook de Provinciale Zeeuwse VW in de vorm van ;een Zeeuwsê foto-expositie aan wezig is. Zeeuwse avond. Aansluitend en afgestemd op dit vis- promotiegebeuren, zal er 's avonds vanaf 20.00 uur een zgn. Zeeuwse Avond wor den georganiseerd. Ook deze avond zal in het teken van de Zeeuwse vis, schaal- en schelpdieren staan. Zo zullen er de hele avond hapjes garnituren worden aangeboden. Tevens zal op deze avond de L.P. Zeeland Plat 4 worden gepresenteerd en aangeboden. Het eerste exemplaar zal worden uitgereikt aan mevr. Boertien, echtgenote van de Commissaris van de Koningin in Zeeland. Een extra feestelijk tintje komt nog om de hoek kijken. Deze L.P. is namelijk de honderste in de serie Plat-platen, die in Nederland door Ivory Tower Records op de markt is gebracht, dit in 5 jaar tijds. Aan deze avond zullen een aantal artiesten, die op deze L.P. staan hun medewerking verlenen. Dit zijn o.a. Het Westkappels Dameskoor, Dries van Baa- ren (van Belzen) en Jo den Hollander. Kortom, een echte Zeeuwse dag, die voor iedereen te bezoeken is. Gratis toegang. De promotie/presentatie-dag is voor iedereen vrij toegankelijk en deze is geopend van 12.00 tot 20.00 uur. Hierna begint de Zeeuwse Avond, die ook vrij van entree is. Hiervoor is ech ter een toegangsbewijs noodzakelijk, dit i.v.m. de beschikbare ruimte. Deze toegangskaarten kunnen afge haald worden op de volgende adressen: Hotel „Piccard", Badhuisstraat 178, Vlis- singen; C. A. van Boven, Voorstraat 30, Wissenkerke; VW Goes, Grote Markt 23 en VW Middelburg, Lammerensteeg 5. Het hele gebeuren vindt plaats in de beneden-zalen van Hotel „Piccard", Badhuisstraat 178, Vlissingen. UITSLAGEN ■VOLLEYBAL TOERNOOI De uitslagen van het mini-volleybal toernooi te Wissenkerke, gehouden op 10 september j.l., waren als volgt: 710 jaar, jongens en meisjes: 1. EWC - Vlissingen. 2. Wiska 1 - Noord-Beveland. 3. Mytilus 1 - Goes. 1012 jaar, jongens en meisjes: 1. Dok - Oostkapelle; 2. Mytilus - Goes; 3. Wiska 3 - Noord-Beveland; 4. WR 1 Reimerswaal; 5. Wiska 2 - Noord-Beve land en 6. Marathon 1 - Vlissingen. 1214 jaar, meisjes: 1. De Polder 1 - Vrouwenpolder. 2. De Polder 2 - Vrouwenpolder. 3. Mytilus 5 - Goes. 4. Mytilus 4 - Goes. 1214 jaar, jongens: 1. WR 2 - Reimerswaal. 2. Marathon 2 - Vlissingen. 3. Mytilus 3 - Goes. P.V. "DE BLAUWE DOFFER" TE KORTGENE Wedvlucht uit St. Quentin op 10 sept. Deelname 491 duiven. 1 W. Leenpoel 11.50.31 195.198 123 2 J. van Belzen 53.48 199.424 122 3 P. J. Wilderom 52.10 196.765 121 4 P. Verburg 51.34 194.220 120 5 M. van Belzen 52.15 194.607 119 6 J. Brouwer en zn. 53.41 196.782 118 7 J. J. Verwei 53.59 196.857 117 8 S. Branderhorst 53.03 195.142 116 9 J. Brouwer en zn. 54.26 2 115 10 M. C. Clement 53.29 195.033 114 Wedvlucht uit Chateauroux op 10 sept. Deelname 287 jonge duiven. 1 M. C. Clement 14.06.01 548.839 216 2 S. Branderhorst 41.46 548.930 213 3 H. Verburg en zn. 44.32 550.655 210 4 W. C. Versluys 47.47 549.535 207 5 W. C. Leenpoel 50.40 549.012 204 6 M. van Belzen 15.01.59 548.432 201 7 Gebr. v. d. Maas 15.11 550.846 198 8 P. van Belzen 25.08 554.373 195 9 M. van Belzen 23.48 2 192 10 W. C. Leenpoel 26.30 2 189 Mest rapen in een land waar je de taal niet van spreekt en de gewoontes niet van kent. Vluchtelingen in een nieuwe omgeving. De meeste mensen reizen voor hun plezier, een vluch teling reist uit angst. Om die reis voor de vluchteling niet op een levenslange zwerftocht uit te laten draaien, moet er een nieuwe basis worden gevormd. Een nieuwe basis om een menswaardig be staan te verzekeren. Een menswaardig bestaan is een zelfstandig bestaan, liefst onafhankelijk van hulpverleners. Mest rapen. De met de hand verza melde mest van koeien, ossen en ezels wordt plat geslagen tot grote ronde koeken. Deze worden in de zon te drogen gelegd. Als ze voldoende droog zijn, worden ze als brandstof verkocht op de markt. Voor het geld dat hiermee wordt verdiend, wordt een bosje touw gekocht, wat zaaizaad en zalf. Landbouw kun je overal bedrijven en voor veel vluchte lingen is het een middel van bestaan, dat hen weer vaste grond onder de voeten moet geven in hun nieuwe va derland. De mest die als brandstof wordt ver kocht zou eigenlijk prima gebruikt kun nen worden als bemesting voor het land. Probleem is dan dat er minder brandstof voor eigen gebruik is en minder om te verkopen op de markt. In dat geval zal men nog 'meer moeten terugvallen op een tweede veel .gebruikte brandstof, nl. hout en houtskool. De (nog) aan wezige bossen zijn echter al zwaar be last. Hier en daar is al te veel gekapt en spoelt vruchtbare grond na iedere regenbui de rivier in. De grondbewerking gebeurt met de hand. De kleine veldjes tegen de berg helling zijn te klein om er met een os te ploegen. Vaak heeft men geen os, omdat het geld er voor ontbreekt. Is men in de gelukkige omstandigheid dat men wel een dier heeft dat enige trek kracht kan leveren, bijv. een koe, dan wordt daarmee geploegd op de stukjes land, die onderaan de berghelling liggen. Het ploegen is vaak niet meer dan het door de grond woelen met een stok met daaraan een scherpe punt. Vaak omdat het geld er niet is om beter materiaal te kopen. Soms heeft deze manier van werken nog een andere oorzaak: zou men gaan ploegen met het materiaal, zoals dat hier in Nederland wordt ge bruikt, dan zou dat in veel gevallen een nog grotere erosie tot gevolg hebben Door hulp van derden wordt het veel vluchtelingen mogelijk gemaakt hun ak- tiviteiten gericht op het zelfvoorzienend werken en zelfstandig worden, beter te ontwikkelen. De riemen en het ploegtuig worden aangepast aan het dier wat de trekkracht moet leveren, er wordt on derwijs gegeven, landbouwonderwijs over welke gewassen het beste op elkaar aansluiten, zodat de erosie kan worden beperkt en de bemesting onder de ge geven omstandigheden optimaal kan zijn x Het zijn vooral deze projekten, gericht op zelfwerkzaamheid, waarop Stichting Vluchteling zich concentreert. Stichting Vluchteling is de organisatie, die achter giro 999 staat. Via dit gironummer helpt Nederland de vluchtelingen. Het is verantwoorde hulpverlening. Natuurlijk moet eerst een noodsituatie het hoofd worden geboden. De eerste hulp bestaat bijv. uit het geven van tenten, voedsel en noodzakelijke medi sche verzorging. Maar het is noodzaak zo snel mogelijk om te schakelen op de volgende fase, die van de zelfwerkzaam heid: de vluchtelingen moeten worden geholpen met het bouwen van hun scho len, zij moeten zélf meehelpen met het opzetten van hun hospitaaltjes. Van het allergrootste belang is dat zij zo snel mogelijk hun eigen voedsel verbouwen en onafhankelijk worden, zodat ze weer op eigen benen komen te staan. In die fase halen de vluchtelingen nauwelijks meer de voorpagina's, maar gerichte hulp is dan meer dan ooit nodig. Die hulp bestaat niet uit het geven van een traktor: eenvoudige landbouwwerktui gen en natuui'lijk zaaigoed zijn veel be langrijker. De landbouwschool wordt ook niet in een bouwpakket geleverd: het is essen tieel dat vluchtelingen hun eigen bak stenen bakken, hun eigen muurtjes met selen en hun eigen schoolbanken in elkaar timmeren. Stichting Vluchteling is volledig af hankelijk van partikuliere bijdragen. Zij ontvangt geen subsidies van de over heid. Het geld wordt besteed in nauwe samenwerking met de Hoge Commis saris der Verenigde Naties voor Vluch telingen. Partners in het veld zijn vaak christelijke organisaties, die de lokale bevolking en het gebied goed kennen en daarom bij uitstek geschikt zijn om een projekt uit te voeren. Medische verzorging in kampen, de inrichting van een apotheek, mobiele veterinaire teams in Pakistan, zaaigoed voor Oegandese vluchtelingen in Zuid- Soedan, bestrijding van tbc onder vluch telingen in Somalië, onderwijs aan vol wassenen in diverse kampen in Hong Kong. Het zijn enkele pröjekten waarbij de Stichting betrokken is. Ook in een gewoon jaar, zoals tot nu toe 1983, gaan er weer veel mensen op reis uit angst. Anderen hebben een steuntje in de rug nodig om er echt bovenop te komen. Soms komen ze in het nieuws. Vaak niet, maar toch blijven ze aktueel. Vluchtelingen. Giro: 999. Wat staat achter Giro 999 Al sinds 1956 is giro 999 het cen trale nummer voor hulp aan vluchtelingen buiten Nederland. De organisatie die hier achter staat, is Stichting Vluchteling in Den Haag. Stichting Vluchteling is een samenwerkingsverband van een aantal organisaties die te- samen een belangrijk deel van het Nederlandse volk verte genwoordigen. De Stichting helpt vluchte lingen uit humanitaire over wegingen, dus onafhankelijk van hun geloof, politieke overtuiging of ras. Geholpen wordt door projek ten te financieren nadat deze zijn beoordeeld op uitvoer baarheid en nut voor de be trokken vluchtelingen.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 2