Geef..V KRONIEK VAN NOORQ-aEVELAND Raadsvergadering Kortgene Rode Kruis Postzegel-aktie nsm m Julder ok wè us zö'n dag, beste vrienden, da oalus totaal mishaet. Wi of 't an ligt zouw uk ok nie kunne zehhe, mè 't hebeurt wè. Bie Joapje hae'ter ök wè us wat fout, a tun z'n dag nie eit. Mè dan ei tut oal mee haetjes te maeken. Joapje was un veintje, oaltied van zessen klaer. Ie oa wè nie us z'n dagje, dan hieng oalus mis, oalehaer. Op zö'n dag kon't hebeure, dan hieng van oalus fout. Ut oa oal te maeken mee haetjes en dan kreeg Joapje 't a benauwd. 's Ochens hieng tun z'n eihe wasse, di a tun vo de spiehel stieng. Z'n oren wouw tun doeë, mè't was ut hat van z'n neuze di a't in hieng. Joapje hieng toen ete, ie nam ök un komme thee. Mè dat ei tun hewete, 't hieng in't verkeerde haj; a wee. De thee vloog over taefel, 't was un sproeimesjien heliek. Ie wier ök iin bitje paers en voelde z'n eihe ziek. Toen mos'tun even belle, mè dat zat ök nie hlad. Ie was verkeerd verbonde, z'n vienger zat in 't verkeerde hat. 's Middugs hieng tun kuire, langs d'n diek mee d'n ond. Ie verstuukte toen z'n ienkel deur un molshat in de hrond. 's Aevens nae un féésje, ie drienkt un hlasje wien. Tehen z'n vrouwe, zei tun, hae jie mè rie-je, mien nie hezien. Joapje zat nest z'n vrouwe, ie most z'n autohordei an. Mè ankriehe was wat anders, ök di was 't hat d'n oorzaek van. Ie riep: kan 't hat nie vinde, noe bin'k ut ök hoeid beu. 'k E vandaehe henoeg van haeten, toen sloehe bie Joapje de stoppen deu. Tot slot, beste vrienden, za'k julder de Peelandse defenisie van un hat laete wete: Un hat is de ruumte tussen de kant die en d'oare kant. i-je nie weet Bij de behandeling van de notulen van de gemeenteraadsvergadering van 6 juni, tijdens de gemeenteraadsverga dering van 18 augustus te Kortgene, sprak dhr. De Smit er zijn teleurstelling over uit, dat niet genoeg aandacht is besteed aan zijn opmerking in 1982 over de financiering van het dorpshuis te Colijnsplaat. Aan de steeds groter wor dende tekorten zal toch wat gedaan moeten worden. Bij het punt „ingekomen stukken" sprak mevr. De Looff haar dank uit aan hen, die er aan hebben-meegewerkt, dat de kleuters van Kats toegelaten kunnen worden aan de openbare school. Vervolgens was dhr. Geelhoed tevre den over de aandacht die er door de gemeente is besteed aan het strand te Colijnsplaat. Of door het aanvoeren van 400 m3 zand deze zaak afdoende is geregeld, is een vraag die niet gemakkelijk te be antwoorden is, aldus de wnd. burge meester, dhr. L. M. van der Weele. Elk jaar zal dit bekeken moeten worden. Zonder kommentaar wordt verder be sloten tot het benoemen van dhr. Groe- newegen als plaatsvervangend lid van de welzijnscommissie, i.v.m. met het af treden vanwege gezondheidsredenen van dhr. De Bilde. Ook ging men zonder kommentaar akkoord met het voorlopig vaststellen uitgaven openbaar gewoon lager onder wijs over het jaar 1982, de voorlopige vaststelling exploitatiekosten openbaar kleuteronderwijs over de jaren '81'82 en met de exploitatiekostenvergoeding bijzondere kleuterschool te Colijnsplaat over 1982. Uit het conceptbesluit blijkt, dat het bestuur van de christelijke kleu terschool over 1982 nog recht heeft op een bedrag van 923,54 aan exploitatie kostenvergoedingen. Bij de behandeling van een voorstel vaststelling vragenlijst nieuwbouw vernieuwbouw 1984/1986 vroeg dhr. De Looff te worden ingelicht over bouw plan Oostdijk en Aqua Village. Wethouder Van Noort kon hem niet volledig inlichten over eventuele wij zigingen van bestemmingsplannen. Offi cieel is daar onvoldoende over bekend. Met algemene stemmen werd verder besloten tot verkoop van het recht van erfpacht aan flhr. J. A. Schrijver te Goes van 40 m2 grond in de Valkenlaan in het bungalowparkte Kortgene a 125, per m2. Ook wordt besloten om 75 m2 grond in erfpacht uit te geven aan mevr. M. G. Verbeek - Gaisenhainer uit 's Gra- venhage. Dit perceel ligt' aan de Trintel- laan in het bungalowpark. Verkoopprijs 125,per m2. Voor beide percelen geldt een eeuwigdurende erfpacht. Voor het realiseren van 5 nieuwe wo ningen te Kats moeten 5 woningen ge sloopt worden. Het betreft Kerkstraat 12 en Dijkstraat 17, 19, 21 en 23. De aan besteding tot sloop was als volgt: Firma C. Westdorp te Goes 16.992,Firma Sturm en Dekker te Oostkapelle 19.588,en Firma L. de Witte uit Westkapelle 20.296,— Een voorstel om in te stemmen met het verlenen van opdracht aan de laagste inschrijver, firma Westdorp uit Goes, werd met algemene stemmen aangeno men. De sloopkosten worden gedekt door een subsidiebijdrage voor rekonstruktie en saneringsplannen. Met algemene stemmen wordt verder besloten tot het voteren van een krediet van 55.025,voor rekonstruktie van wegen en weggedeelten van de Toren- dijk, Oostdijk en Noorlangeweg (ge deelte Kats tolplein Zeelandbrug). Het werk zal onder voorwaarde van kredietverstrekking door de raad en de bijdragetoezegging door de Provincie, worden gegund aan de Koninklijke We genbouw Stevin B.V. Een voorstel om een subsidie van 400,per kind beschikbaar te stellen, om 5 kinderen in Kats toch mogelijk heden te bieden in het kader van peu terspeelwerk, is voor dhr. Geelhoed aan leiding om hier tegen te protesteren. Gezien de grote uitgaven voor allerlei objekten te Kats, moet het ook mogelijk zijn om een vaste kracht te financieren. De bewaarschool is opgeheven. Deze school was ruim 20 jaar een onderwijs instelling voor peuters en kleuters. De peuterspeelzaal is van belang voor de peuters van Kats. Kinderen die vóór de vakantie naar de bewaarschool gin gen, zitten nu thuis. Met het verdwijnen van de bewaarschool wordt een voor ziening die er 20 jaar was, afgekapt. De zoveelste achteruitgang voor Kats en weer een aanslag op de leefbaarheid. Mevr. De Looff spreekt in diezelfde zin, maar de overige leden vinden het onverantwoordelijk om voor 5 peuters een vaste kracht aan te stellen. Zo vindt dhr. De Smit dat er ergens een grens getrokken moet worden. Hij ziet geen bittere noodzaak. Misschien later, maar nu niet. Ook dhr. De Looff is het hiermee eens. Het gaat te ver om alle kosten door de gemeenschap te laten dragen. Er wordt heel veel voor Kats gedaan, zie maar naar de aanbesteding vandaag, maar er zijn grenzen. Ook mevr. Van Oeveren is het eens met De Smit en De Looff. Dhr. Blan- kenstijn is het eens met het voorstel van b. en w. en hij suggereert wat meer vruchtbaarheid en vermenigvuldiging. Wethouder Van Noort wees er op, dat het onverantwoordelijk is om voor vijf kinderen een vaste kracht aan te trek ken. Als het tekort voor 100% wordt gesubsidieerd, betekent dit 1250,per kind. De subsidie aan de andere peuter speelzalen is 360,per kind. Het is ook niet zeker, dat alle kinderen komen. De werkgemeenschap kindercentra Ne derland hanteert het getal 10. In tweede instantie zegt dhr. Geelhoed dat de ouders hebben toegezegd dat alle kinderen komen. Hij vraagt dhr. Blan- kenstijn op Kats te komen wonen, wel licht zal dan het kindertal uitbreiden. Dhr. De Looff vindt een peuterspeel zaal voor Kats van groot belang, maar het financiële offer is te groot. En dhr. De Smit wil nog accentueren dat Kats niet in de steek wordt gelaten, gezien het vele dat voor die plaats wordt ge daan. Mevr. De Looff sluit zich na rijp beraad toch aan bij het voorstel van b. en w. voor een subsidie van 400, per kind. Dit bedrag per kind is ge relateerd aan dat van de overige kernen, zij het afgerond naar boven. Het voorstel wordt aangenomen met de stem van dhr. Geelhoed tegen. In verband met.het voteren van een bedrag ad 550.250,voor rekonstruktie van een aantal wegen, is het noodza kelijk, dat een vaste geldlening wordt aangetrokken. Besloten wordt tot het aangaan van een geldlening van 500.000,met het A.B.P. Dhr. De Looff zei te hopen, dat de negatieve berichten over het A.B.P. niet van invloed zullen zijn. Bij de rondvraag heeft dhr. Geelhoed bezwaar tegen het plaatsen van een slagboom bij het strandje te Kats. Er is een dure voorziening gemaakt en die moet optimaal benut kunnen worden. Wethouder Van der Weele heeft op dracht gegeven de toegang vrij te maken Dhr. De Looff vraagt aandacht voor het ongemak dat wordt ondervonden door overgroeiend houtgewas over trot toirs. Dit geldt zowel voor struiken van particulieren als van de gemeente. Op sommige plaatsen is de helft van het trottoir niet te gebruiken. Ook maakt hij bezwaar tegen het slechte onderhoud van sommige dijken. Een distelverordening is er nog steeds. Verder vindt hij het onaanvaardbaar, dat nog steeds tweede woningen aan recreanten worden verhuurd. Dit is erg onbillijk tegenover hen die indertijd op de vingers zijn getikt. Het niet nakomen van de gebruiksverordening is een bla mage voor de gemeente. Wat het overgroeiend struikgewas be treft, door de VUT-regeling zijn er 80 uren per week arbeid ontvallen. Er zijn of zullen brieven uitgaan naar de eige naars van dijken. Overigens hebben 8( uren arbeidsverlies niets te maken met de overgroeiende struiken van particu lieren. Wat het gebruik van tweede woningen betreft, als misbruik wordt gekonstateerd, zal worden ingegrepen, aldus de voorzitter. Dhr. De Looff kan een aantal adressen aanwijzen waar op ongeoorloofde ma nier gebruik wordt gemaakt van tweede woningen. Nadat mevr. De Looff had opgemerkt, dat het toch niet te veel gevraagd is om éénmaal per jaar de dijken te maaien, wordt de vergadering gesloten. P.V. "DE BLAUWE DOFFER" TE KORTGENE Wedvlucht vanuit Compiegne op 20 aug. Deelname 463 jonge duiven. 1 S. Branderhorst 12.00.03 247.601 116 2 W. C. Leenpoel 03.17 247.679 115 3 M. C. Clement 03.28 247.507 114 4 J. Brouwer en zn. 08.20 250.513 113 5 W. C. Versluys 06.33 248.115 112 6 W. C. Versluys 06.35 2 111 7 W. C. Leenpoel 06.58 2 110 8 W. C. Leenpoel 08.12 3 109 9 S. Branderhorst 08.22 2 108 10 Gebr. Kesteloo 08.37 247.514 107 KONTAKTMIDDAG VOOR BORSTKANKERPATIENTEN De eerstvolgende kontaktmiddag voor borstkankerpatiënten is op woensdag middag 21 september a.s. EXAMENS MACHINESCHRIJVEN De geslaagden voor het examen ma- chineschrijven, gehouden te Kapelle op 18 juni j.l., waren: Uit Wissenkerke: R. Broekhoven, M. A. Heyboer (met lof), M. C. de Kater, M. v. d. Maas, J. Meeldijk, E. de Moor, Mi A. Paardekoper, J. A. de Smit en C. Snoodijk. Uit Colijnsplaat: B. C. Brouwer, C. de Fouw, M. van Houwelingen, L. Hui- bregtse, E. Karman (met lof) en M. Kramer. Uit Kamperland: E. Begthel, A. J. Geelhoed, A. Geelhoed, J. Kouwer, P. H. Kouwer, Y. M. Sandee, J. v/d Kreeke, J. J. Riemens en A. R. Keizer. Uit Geersdijk: T. Geldof en J. Poort vliet. Allen werden opgeleid door Type- school Koetsdijk uit Oudenbosch. Van 30 augustus tot en met 30 sep tember 1983 houdt het Nederlandse Rode Kruis i.s.m. de PTT een postzegelaktie met als thema de slogan „het recht op hulp en bescherming." Het doel van de postzegelaktie is twee ledig. Enerzijds is het mogelijk om, door middel van een toeslag op de zegels, fondsen te werven, waarmee het Neder landse Rode Kruis zijn taken kan reali seren. Anderzijds ligt het in de bedoeling om aan de grondbeginselen en werk zaamheden van het Rode Kruis een grotere bekendheid te geven. Om de verkoop te bevorderen zullen honderden plaatselijke afdelingen van het Nederlandse Rode Kruis een ver koop aktie voeren. Hierbij zullen vele damescomité's worden ingeschakeld. Zij zullen gezamenlijk in plaatselijke post kantoren stands bemannen en aanwezig zijn op drukbezochte punten (b.v. waren huizen, supermarkten, e.d.). Fondsenwerving. Het Nederlandse Rode Kruis is niet de enige in deze tijd die gekonfronteerd wordt met de keiharde waarheid dat men zonder de nodige fondsen niets kan beginnen. Dit betekent dat ook het Rode Kruis alleen kan helpen, als.het de tnid- delen in handen krijgt om $at te dóen. Minder geld houdt gewoon in minder hulp. En als het geld op is, is ook de hulp op. Om het recht op hulp en bescherming te kunnen waarborgen is geld nodig. Voor dat geid is het Nederlandse Rode Kruis afhankelijk van de geefbereidheid van de Nederlandse bevolking. Het organiseren van fondsenwervende aktiviteiten is één manier om die geef bereidheid te stimuleren. Eens in de vijf jaar komt het Nederlandse Rode Kruis in aanmerking voor een postzegeluitgifte van zegels met toeslag. Bekendheid met het Rode Kruis. Mensen geven al naar gelang ze weten waar ze voor geven, en al naar gelang ze zich betrokken voelen bij de doelen van een organisatie. De Nederlandse bevolking is ver trouwd met het Nederlandse Rode Kruis maar men is minder goed op de hoogte van welke lading er precies door de Rode Kruis vlag wordt gedekt. Men weet dus ook minder goed waar men voor geeft. Met de afbeeldingen van de postzegels wordt geprobeerd daar ver andering in te brengen. De zegels be strijken vier aspekten van het Rode Kruis werk. DE ZEGELS. 1. De Conventies van Genève. Het Rode Kruis verdedigt het recht van ieder mens in nood op hulp en bescherming door dat recht in wetten vast te leggen en deze wetten zo veel mogelijk te verspreiden. De Conventies van Genève zijn net als de recente Aanvullende Proto collen internationale afspraken. Ze bieden hulp en bescherming aan de slachtoffers van gewapende konflikten, d.w.z. zieke en gewonde militairen, krijgsgevangenen en burgers. Door mid del van het Internationale Comité ziet het Rode Kruis er op toe dat men zich aan deze afspraken houdt. Hoe meer mensen afweten van het bestaan van deze afspraken, hoe groter de kans is dat ze ook worden toegepast. Naast de overheid heeft ook het Neder landse Rode Kruis de plicht op zich genomen om mensen beter bekend te maken met hun recht op hulp en be scherming. 2. De grondbeginselen van het Rode Kruis. Het Rode Kruis verleent hulp en be scherming aan ieder mens in nood, zon der enig onderscheid des persoons. Om dit te kunnen doen gaat het uit van een aantal grondbeginselen. Menslievend heid, neutraliteit ên onafhankelijkheid zijn daarvan de belangrijkste. Het Rode Kruis kiest geen partij; het'bemoeit zich niet met politieke achtergronden, alleen met mensen in nood. 3. De sociaal-medische taken van het Nederlandse Rode Kruis. Nood heeft vele gezichten. Konflikten en natuurrampen zijn er twee van. Daar naast kent ieder land zijn eigen mensen in nood. Zo ook Nederland. Het Neder landse Rode Kruis zet zich jaarlijks in voor vele duizenden hulpbehoevenden. Zieken, gewonden, bejaarden, gehandi capte mensen, en anderen die door om standigheden in hun mogelijkheden zijn beperkt en hulp nodig hebben. Om een paar aktiviteiten te noemen: gehandicaptenvervoer, orgaandonorwer ving, vakantieprojekten, hulpverlening langs de wegen, bloedtransfusiediensten en donorwerving. 4. Het Rode Kruis als bevorderaar van vrede. Hulpverlening, bescherming, de zorg en samenwerking van mensen voor en met elkaar. Dat is het in praktijk bren gen van vrede. Het Rode Kruis gaat er van uit dat, ook bij het bevorderen van vrede, daden luider spreken dan woor den. Steun het Rode Kruis. Koop de zegels. U helpt ons helpen. OPEN HUIS IN HET PROV. KERKCENTRUM Op dinsdag 30 augustus wordt het jaarlijkse OPEN HUIS gehouden van het Dokumentatiecentrum van de ker ken, gevestigd in het Provinciaal Kerk centrum, Singelstraat 19, Middelburg. Tijd: 19.00 21.00 uur. Er is (nieuw) materiaal aanwezig ten dienste van Katechese, Gespreksgroepen, Zending en Werelddiakonaat, Vredes werk, Jeugdwerk, Liturgie, aktie- en bezinningsgroepen. Leden van de werk groep voor het Dokumentatiecentrum zijn aanwezig om informatie te geven. Voorts is materiaal ter inzage van de Katholieke Bijbelstichting, Ned. Bijbel genootschap, Amnesty International en NOVIB. Ook voor vormings- en toerus- tingswerk van gemeente-groepen en kerkeraden zijn vele uitgaven aanwezig. De vernieuwde inrichting van het centrum, waarmee nu een seizoen er varingen zijn opgedaan, is een belang rijke bijdrage gebleken voor een ver beterd overzicht over de vele en diverse gerichte schriftelijke informatie. BIJZONDERE DIENST IN HERV. KERK TE WISSENKERKE Zondag 28 augustus is er in de Ned. Herv. Kerk te Wissenkerke een bijzon dere dienst, waaraan medewerking wordt verleend door de „Kamperzan gertjes" o.l.v. mevr. G. M. Balkenende - de Mol. Voorganger in deze dienst is dhr. W. P. Jansen uit Geersdijk. De dienst begint om 10 uur en er is kinderoppas aanwezig. oJLt Steun het Astma Fbnds. Postgiro 55055.^ tl*.! Ml\ SQUARE-DANSERS HOUDEN "OPEN HUIS" TE WISSENKERKE De Square-dapsvereniging „Scaldis Square" start donderdag 1 september a.s. opnieuw een kursus square-dansen. Voorafgaand wordt er nog een „Open Huis" georganiseerd op zaterdag 27 au gustus in het Dorpshuis te Wissenkerke, aanvang om 20.00 uur. Het square-dansen is komen over waaien uit Amerika. Er wordt gedanst met vier paren die een vierkant (square) vormen. De muziek waarop gedanst wordt heeft over het algemeen een snel en opgewekt ritme en is gebaseerd op country- en western-muziek. De kleding is aangepast aan de zogenaamde old- time stijl. De vereniging bestaat nu twee jaar. Nieuwe leden zijn nog steeds erg wel kom, zowel volwassenen als jongeren kunnen lid worden. Belangstellenden kunnen op deze Open Huis-avond alle mogelijke informatie krijgen over deze speciale manier van dansen. De wekelijkse dansavond van de „Scaldis Squares" is op donderdag in het Dorpshuis te Wissenkerke. OPEN SCHOOL-INFORMATIE In de eerste week van september be gint de Open School met het nieuwe schooljaar. De Open School biedt leer mogelijkheden voor volwassenen. Be halve aan een groot aantal vakken wordt gewerkt aan de algemene ont wikkeling, terwijl een groot aantal ex cursies het leren ondersteunen. De onderwerpen die aan de orde ko men, zijn zaken waarmee iedereen da gelijks te maken heeft. De vakken waar uit gekozen kan worden zijn: Neder lands, vreemde talen, rekenen, wiskunde en economie en wereld-oriëntatie. De Open School gaat er van uit dat iedere volwassene moet kunnen leren wat hij wil, in eigen tempo, op eigen nivo en zo dicht mogelijk bij huis. Vandaar dat 12 groepen van maximaal 15 deelnemers op negen verschillende plaatsen in de Bevelanden en op Tholen worden gestart. In een aantal groepen zijn nog plaatsen vrij. Voor informatie kan men terecht bij de Open School, Singelstraat 7 in Goes (Telefoon 01100 - 20547).

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 2