DRUK WERK Drukkerij Markusse Wissenkerke KRONIEK VAN NOORD-BEVELAND Informatie over waterschaps-verkiezingen Al uw is in goede handen bij: 'k Weet zeker, beste vrienden, da-je oal wè us verhaelen hehören uut d'n één of d'n oaren z'n dienst-tied. Vele die a zelluf in dienst bin hewist, zu di ók wè us van verteld an de kinders of op un fermielje-aevendje. Van de weke ek ók zó'n verhael. Ut hae over un paer bele venissen van Tinus. Tinus as soldaat. Tinus was achtiene hehore en ie wier soldaat. Ut was wè nie wat of tun wouw, rnè ie dee toch éél kordaat. Zó kwam um in de kezerne, 't viel eihenluk oal best mee. Want Tinus was un vrolukke klant, zó waere d'r nie vee. Eéns kwam zó'n öóhe piet, inspectie kwam die ouwe. Ie kwam recht nae Tinus toe en trok us an z'n mouwe. Soldaat, vroeg die öóhe ome, oe vin je 't eten ier? Di most Tinus nie lang over dienke en zei: m'n vechte d'r om as vier. Dien öóhe piet die stieng te blunderen, mè ie behreep ut wat verkeerd. Want Tinus liet wete, m'n vechte d'r om, wie of 't op mö ete. Tinus is sjaffeur heworre op zó'n ieselu'k hrööt dieng. Ie leek mè un klein veintje a tun nest dat hevaerte stieng. Toen was d'n dag dan anhebroke, Tinus hieng mee verlof nae ruus. En zó hröös as un aop, kwam tun in z'n pakje tuus. Iederéén wouw Tinus zie-je; want, oe haet dat in un durp op 't platteland. Tinus was noe un man van de waereld, ie kreeg van iederéén un and. Van oalus wouwe ze wete, wat of tun di oal dee. 'k Bin sjaffeur, zei Tinus, zó'n hröóte waehen, di rie 'k un élen dag mee. Eén wouw d'r wete wat vo waehen en trok Tinus an z'n boezeroen. Di mos'tun even over dienke; mè zei toen: 'k weet zeker, ie is hroen. Tinus ei best un leuke tied hehad in dienst, beste vrienden, dat ei tun me zelf laete wete. A-je zó us om je éne luusterd is dat eihenluk bie de mééste wè zó. Un bekend hezegde is: Wat of leuk was, mö-je wete; mè 't oare mö-je vlug verihete. En zó is dat. CeeBee. Ter verkiezing van een aantal op 31 december 1983 aftredende leden van de algemene besturen (hoofdingelanden) van de zeven Zeeuwse waterschappen zal op 24 augustus 1983 de voorgeschre ven kandidaatstelling worden gehouden Drie jaar later vindt de kandidaat stelling van de overige leden plaats. De kandidaatstelling op 24 augustus (voor de op woensdag 19 oktober a.s. vastgestelde verkiezingen) geldt voor al le drie de categorieën die in de water schappen zijn vertegenwoordigd: de on gebouwde eigendommen (grond, lande rijen), de gebouwde eigendommen (hui zen, bedrijfsgebouwen) en de waterkwa liteit (de vervuilers). Vereisten. In het algemeen Zeeuws watersohaps- reglement wordt o.a. het passief kies recht geregeld. Om als hoofdingeland voor het onge bouwd in aanmerking te kunnen komen (en dus eerst kandidaat te kunnen wor den gesteld) moet iemand zijn: volle ei genaar, erfpachter, opstalhouder, vruchtgebruiker, ander zakelijk genot- hebbende of pachter van tenminste 2 ha grond waarvoor het volle geschot moet worden betaald. Deze eisen gelden in grote trekken ook voor de adspirantnhoofdingelanden voor het gebouwd; als zakelijk genothebbende van gebouwde eigendommen moet men zijn aangeslagen naar een belastbare opbrengst van tenminste 150,dan wel huurder zijn van een dergelijk ge bouwd eigendom. Wie als hoofdingeland wil vertegen woordigen „degenen die direkt of in- direkt afvalstoffen brengen in opper vlaktewater of op zuiveringstechnische werken" moet zelf in de verontreini gingsheffing zijn aangeslagen. Op Schouwen-Duiveland en de Beve- landen wordt geen onderscheid gemaakt tussen huishoudelijke en industriële vervuilers; in De Drie Ambachten, Hul ster Ambacht, Het Vrije van Sluis, als mede op Tholen en Walcheren is dat wel het geval. Daar geldt de regeling: om als hoofdingeland „huishoudelijk ver vuiler" te kunnen worden gekozen, is een aanslag in de zuiveringsheffing voor minder dan tien z.g. vervuilingseen heden voldoende. Voor de categorie industriële vervui lers geldt: tien of meer vervuilings eenheden (een vervuilingseenheid is de gemiddelde hoeveelheid afvalstoffen die één inwoner per dag in het oppervlakte water of op een zuiverings-teohnisch werk brengt). In de plaats van de eerder genoemde volle eigenaren, erfpachter, enz. zijn ook de echtgenoten verkiesbaar. Stembevoegd. Iedereen die stembevoegd is, volgens het algemeen Zeeuws waterschapsregle ment, heeft ook het recht kandidaten te stellen (mits die voldoen aan de eisen die voor de verkiezing worden gesteld). Iemand is in het algemeen stembe voegd als wordt voldaan aan de eisen die gelden om ais hoofdingeland ge kozen te kunnen worden. Voor het uit oefenen van het aktieve kiesrecht (recht om te kiezen) geldt dat men de leeftijd van 18 jaar moet hebben bereikt, voor het passieve kiesrecht (recht om gekozen te worden) is 23 jaar de minimumgrens. Wie wil weten of hij of zij tot de stem bevoegden behoort, kan dat nagaan aan de hand van lijsten die officieel ter inzage liggen op de griffies van de zeven aan de verkiezingen deelnemende wa terschappen. Pachters en huurders zijn niet stem bevoegd. Alle rechten die men als stembevoegde op grond van het waterschapsreglement kan doen gelden, vallen ook toe aan de huwelijkspartner in plaats van de stem bevoegde. Onder andere betekent dit dat de echtgenote een opgave van kandi daten mag ondertekenen. Daarbij dient wel te worden vermeld dat het onder tekenen van een opgave voor dezelfde categorie door beiden de handtekenin gen van beiden van onwaarde maakt, hetgeen weer niet geldt als zo wel de man als de vrouw zelfstandig stembevoegd is in dezelfde categorie. Inleveren opgaven. Op de dag van de kandidaatstelling 24 augustus dus kunnen bij de dijkgraaf of de aangewezen gezworene op de griffie van het waterschap op gaven worden ingeleverd. Dat moet per soonlijk gebeuren door één van de on dertekenaars. De formulieren zijn na 9 augustus bij de waterschappen verkrijg baar. Er moeten per district en per cate gorie (gebouwd, ongebouwd en water kwaliteit) afzonderlijke opgaven worden ingediend (waarbij voor wat Hulster Ambacht en Walcheren betreft, voor de waterkwaliteit met opgaven voor het gehele waterschapsgebied kan worden volstaan). Een belangrijke bepaling is dat elke opgave van kandidaten wordt onder tekend door tenminste zoveel daartoe stembevoegden als gezamenlijk tien stemmen kunnen uitbrengen in het dis trict waarvoor de lijst zal gelden. Om alle misverstanden te voorkomen: men mag alleen kandidaten opgeven voor de categorie waarin men stembevoegd is Direkt nadat de termijn van inleve ring van de formulieren is verstreken 's middags 4 uur op 24 augustus wordt een openbare vergadering ge houden om na te gaan of de ingediende opgaven aan de voorwaarden voldoen. Als bij het onderzoek op 24 augustus mocht blijken dat een opgave niet aan de eisen voldoet, dan krijgt degene die deze heeft ingeleverd een week gelegen heid het verzuim goed te maken. Iedereen kan ingediende opgaven in zien en iedere stembevoegde kan binnen een week mogelijke bezwaren indienen. Op de ingediende bezwaren wordt ui terlijk op de veertiende dag na de kan didaatstelling een beslissing genomen. Dat gebeurt weer in een voor stem bevoegden toegankelijke bijeenkomst. Indien er voldoende kandidaten zijn gesteld en niet meer lijsten per cate gorie worden ingediend, is een verkie zing niet nodig. Als er slechts één opgave van kan didaten is ingeleverd en daarop de na men van meer kandidaten voorkomen dan er plaatsen te vervullen zijn, ver klaart het hoofdstembureau in de volg orde van de lijst een zodanig aantal kandidaten gekozen als er vakatures zijn P.V. "DE BLAUWE DOFFER" TE KORTGENE Wedvlucht vanuit St. Denis op 6 aug. Deelname 564 jonge duiven. 1 M. van Belzen 12.29.43 308.881 981.459 2 J. M. Goulooze 34.00 309.893 971.470 38.43 313.033 966.991 45.03 311.211 942.934 45.15 310.229 939.358 45.41 2 938.127 50.42 309.280 921.288 8 W. Bouwense 13.01.15 315.378 910.849 9 W. Noordhoek 12.54.20 308.660 909.601 10 Gebr. v/d Maas 58.54 311.349 905.351 3 J. Brouwer zn. 4 H. Verburg zn. 5 W. Versluys 6 idem 7 M. C. Clement VOLLEYBAL CAMPiNGTOERNOOI Op het sportveld te Wissenkerke is onderleiding van volleybal-vereniging „Wiska" een gezelligheids-volleybal toernooi gespeeld. Deelnemende teams waren: camping Anna Friso 1 en 2; camping De Molenhoek 1 en 2; camping De Roompot 1 en 2; strandteam De Ban- jaard 1 en v.v. Wiska 1 en 2. De uitslag: er is gevolleyd om de eer van no. 1. Deze is behaald door het strandteam De Banjaard (proficiat). Nummer 2 werd Wiska 1; nummer 3 De Molenhoek 2 en nummer 4 Wiska 2. Voor alle volleyballers: prettige va kantie; wel thuis en tot ziens! HET WETEN WAARD Bruine vingers, ontstaan door het schil len van fruit, uien, enz., kunt u schoon maken met een stukje citroen. Goed wrijven. Wanneer uw emaillepannen van binnen bruin geworden zijn, kook er dan eens appelmoes, rabarber of pap in. In de meeste gevallen worden de pannen weer schoon. Moet u een ei kloppen, maak de kom, waarin u dit doet, eerst nat. Het geklopte ei zal dan niet meer voor de helft aan de zijkanten kleven. Lederen meubelen krijgt u mooi door ze op te wrijven met geklopt eiwit. Stugge badhanddoeken kunt u weer soepel krijgen door deze te wassen in water waaraan wat azijn is toegevoegd. Eiwit blijft lang stijf, wanneer u er een beetje bakpoeder doorheen klopt. Wasgoed, dat in een sop van synthetisch wasmiddel staat, mag hierin niet blijven staan totdat het sop weer koud is, want dan trekt het vuil weer in het goed. Moet u metaal beplakken met papier, gebruik hiervoor uiensap. Dit houdt ook de vliegen weg. Het zoolleer b\j „spijkerloze" schoenen is aan de rand van het bovenleer vast gemaakt. Reparatie aan deze soort schoenen dient u over te laten aan de vakman. Heesheid kunt u verhelpen door het in ademen van de damp van kokend zout water. Teervlekken, opgelopen aan het strand, zijn doorgaans geen „teer"vlekken, maar residuvlekken van olie. Deze kunnen worden verwijderd met petroleum. Ge bruik hiervoor een klein lapje, dat steeds vernieuwd moet worden. Maak het glas van uw fotolijstjes niet met water schoon. Het water dringt ge makkelijk achter het glas en beschadigt dan uw foto. Wrijf liever het glas schoon met een in terpentijn gedrenkt watje. Verschoten kokosmatten worden weer mooi, als u deze schoon maakt met een oplossing van overmangaanzure kali en heet water. Stijfselgoed krijgt een mooie glans, wordt heel glad en blijft niet aan de strijkbout hangen als u bij de stijfsel (1 liter) 1 theelepeltje terpentijn doet. T

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 2