Geef.W ge ra. Geef lucht. Autorijden wordt velen te duur KRONIEK VAN NOORÜ-BEVELANO De kermis van vroeger Steun het Astma fbnds. Pbstgiro 55055. m m 't Krantje van deze weke, beste vrienden, stae hlad in ut teken van de Wiskerkse Braderie. De Kroniek is di ok an anhepast. Braderie mee un stunt. Braderie nehentiendrieentachentug kom ter wee an, werachentug. Op Wiskerke is't wee twi daehen féést, mè vo de toeristen ut méést. Die komme dan kieke in de straete, a ze temisten d'r auto erhens kunne laete. Ze behinne dan an't behin; of an d'oare kant, net nae d'r eiihe zin. Un oliebolle kun ze kööpe, di zie-je ze dan ök mee lööpe. Ok un hebakke visje wil deur de keele; of un ieskootje, 't kan oal nie scheele. Bie „De Kroon" stae un barbekjoe, dat wosje di, doe dan net de deure toe. Oal dat eten kom ondertussen uut d'r neuze, dus neme ze un pilsje of wat anders nae keuze. Dan haet wee varder langs de tenten, één ang'ter vol mee prenten. Even varder schrikke ze d'r eihe rot, di stae werachtug un keu in un kot. Die wor bevoeld en betast, wan a-je 't hewicht weet, is tun vo de diepvrieskast. Di wor nog us tehen an heport, 't is ut verke dat a rustug varder knort. Un tente mee lolbroeken nest ut verke, da's de karnevalsverenuhieng van Wiskerke. Hezellug is't bie die luitjes hewis, ze wete tenslotte wat of féésten is. Van oalus kom je dan nog tehen, op Wiskerke hope ze zonder rehen. D'openienge hebeurt deur burhemééster Wisse, dat kan netuurluk hlad nie misse. Oe of dat hebeurt, je mö mè komme en luustere, want ik wat óre fluustere. De burhemééster is di mee nie zó blie-je, 'k hehore da tun op dat verke mö rie-je. Die stunt, beste vrienden, di wil uk nog ut volhende van zehhe Burhemééster wees mè nie benauwd, neem tut nie mee un korreltje, mè un éél pak zout. CeeBee. Als men de huidige gang van zaken in en om de kermis te Kortgene ver gelijkt met zo'n 60 jaar geleden, dan ziet men onvoorstelbaar grote verschil len. De kermis was toen in het midden van augustus, dus midden in de oogst tijd. De kermisexploitanten, martgasten genoemd, kwamen een week tevoren de haven binnenvaren met hun spullen. De jeugd van Kortgene stond al gereed om de materialen naar de Voorstraat te helpen slepen. Met man en macht wer den de kermisattributen opgebouwd en als dan de woensdag voor de kermis de „mart" werd ingeluid, stonden al heel wat spullen overeind in afwachting van hopelijk goede verdiensten. Dat inluiden ging gepaard met het gooien van klitten in de haren van de meisjés. Van alles was er op de kermis te beleven. Het paard liep haar of zijn ronden in de carroussel om de jeugd en ook de ouderen te vermaken. De attributen waar men op kon rijden, zo als houten paarden, leeuwen, enz. ston den tussen de blinkend gepoetste stan gen en kleedjes met glinsterende knoop jes en belletjes. De zweefmolen van Belet had zijn intrede gedaan en op het eind van de Voorstraat stond de schouwburg van Bakker en zo vervolgens het theater van Bosco, de snoepkramen van Klaas Natte, het oliebollenkraam van Janse en niet te vergeten de kraampjes van J. de Wit. 's Zaterdags was ook toen de hoofd- dag en dan was er een boeienkoning, die zich liet inbinden en, nadat er vol gens hem genoeg centen en stuivers op een kleed waren gegooid, probeerde hij zich van de touwen te ontdoen waarmee hij door een stel stevige knapen was ingesnoerd. Verder kon men zich bezig houden met op de „slegge" te slaan. Vele jonge mannen lieten zien waartoe ze in staat waren en hielden niet op voor alle slaghoedjes in de hoogte wa ren ontploft. Vooral als het zwakke ge slacht tot de toeschouwers behoorde, moest men laten zien waartoe men in staat was. Schiettenten hadden ook toen al aan trekkingskracht en men kon er van ver zekerd zijn, dat er ook een degenslikker zijn kunnen toonde. Met open mond stond het publiek te kijken hoe hij een degen van 30 a 40 cm in zijn slokdarm liet verdwijnen. Dan was er ook de schommel van Brantenaar waarin de remmers, gekleed in matrozenpakken, er voor zorgden dat men niet met een bootje door het zeil ging. Het slechtste „baantje" was hier voor de orgeldraaier. Zonder ophouden stond hij uren aan het orgel te draaien. Van alle Noord-Bevelandse dorpen trok men massaal, per fiets, naar de kermis. Die fietsen kon men stallen, te gen betaling van een dubbeltje, in de schuren van Kallewaard en Van Oe- veren. De beheerders, L. Meulenberg en J. de Looff, hadden goede dagen. In tegenstelling tot de deelnemers aan de kermis, hielden zij wat van die kermis over. Zoals gezegd, de kermis viel middenin de oogst en alles was in de weer om het graan binnen te halen. Toch hoopten veel arbeiders op een regenbui tijdens de kermisdagen. Het graan was dan te nat om te worden opgeborgen en men kon gaan deelnemen aan het kermis- gebeuren. Dat ook de 'martgasten' graag een regenbui zagen, spreekt vanzelf. Zo was dan ongeveer de gang van zaken op de kermis in die dagen. Omdat er in de dorpjes niet veel te beleven viel, waren het onvergetelijke dagen, waar al weken naar werd uitgekeken. Niet alleen de kermisattributen hebben een enorme verandering ondergaan, ook de huisvesting van de huidige kermis exploitanten voldoet aan alle eisen. Zij zijn voorzien van prachtige wagens. In het verleden sliepen sommige exploi tanten onder de tableau's waar men spijkers in een balk kan slaan of onder een bak met water waar namaak visjes, al of niet voorzien van een prijsje, in ronddreven. Zoals op elk gebied, zijn ook op de kermissen de veranderingen enorm. Hoewel er nu een heel jaar door van alles is te beleven op het platteland, het kermisgebeuren blijft voor zeer ve len zijn aantrekkingskracht behouden. Waar ook de vele binnen- en buiten landse toeristen met graagte aan deel nemen. A. Welleman, Kortgene. P.V. "DE BLAUWE DOFFER" TE KORTGENE Wedvlucht uit Compiegne op 23 juli. Deelname 551 jonge duiven. 1 L. d. Fouw zn 13.18.30 247.451 312.782 2 Gebr. v/d Maas 20.52 249.485 307.114 3 A. Bouterse zn. 23.45 253.123 306.482 4 J. Brouwer zn. 22.44 250.513 299.830 5 P. Verburg 20.56 247.446 295.937 6 J. Priester 23.22 250.406 294.951 7 P. van Belz en 26.01 252.930 290.306 8 Gebr. Kesteloo 22.24 247.514 286.505 9 W. Versluys 24.49 248.115 273.539 10 J. van Belzen 28.33 252.856 273.506 Wedvlucht uit Compiegne op 23 juli. Deelname 219 oude duiven. 1 J. Goulooze 13.17.15 247.664 322.684 2 W. Versluys 18.17 248.115 317.734 3 A. v. d. Kreeke 18.48 247.710 312.031 4 H. Verburg zn. 20.53 249.273 305.934 5 J. Brouwer zn. 22.11 250.513 303.520 6 Gebr. Kesteloo 19.57 247.514 303.014 7 Gebr. Kesteloo 20.04 2 302.215 8 J. Brouwer zn. 22.37 2 300.588 9 C. Filius 22.06 249.176 297.073 10 S. Branderhorst 21.19 247.601 294.224 'JAGERSVERENIGING ROEPT LEDEN OP IN STRIJD TEGEN BOTULISME De Koninklijke Nederlandse Jagers Vereniging heeft haar leden opgeroepen aktie te ondernemen bij een uitbraak van botulisme. Zodra kadavers worden ontdekt dienen deze zo snel mogelijk te worden verwijderd en ter destructie worden aangeboden. Het botulismebacterie is in vrijwel het gehele land in het water aanwezig. In koele zomers is botulisme nauwelijks waarneembaar. Zodra de watertempe ratuur boven de 20° C. komt, vormt deze bacterie een gif. Dit gif veroorzaakt verlammingen die dood door verstikking tot gevolg hebben. In eerste instantie zijn watervogels in gevaar. Tijdens de laatste uitbraak van botulisme in 1976 moesten 50 a 60.000 stuks waterwild worden geraapt en ver- neitigd. Naast watervogels zijn ook an dere, zoals weidevogels bedreigd. Land bouwhuisdieren en in tweede instantie vis levend in besmet water kunnen eveneens worden besmet. Maatregelen ter voorkoming van bo tulisme kunnen zijn van waterhuishoud- kundige aard, door verhoging van de waterstand of het doorstromen te be- vordei'en. Hierdoor kan in een aantal gevallen worden voorkomen dat de temperatuur te hoog wordt. Zodra ka davers worden gesignaleerd dienen deze ten spoedigste te worden verwijderd om verdere besmetting te voorkomen. Eén gram kadavermateriaal is voldoende voor de dood van bijvoorbeeld 40 eenden Wordt verdacht materiaal (kadavers) ontdekt, dan is het volgende van belang: waarschuw de gemeente, de waterbe heerder (waterstaat, waterschap, recrea tieschap), draag laarzen en plastic hand schoenen. Nadere informatie: Koninklijke Ne derlandse Jagers Vex-eniging, Postbus 1165, 3800 BD Amex-sfoort, Tel. 033 - 19841 (dhr. G. A. J. de Boer). JONI-AVOND IN GIESSEN (N.-B.) Op maandag 15 augustus a.s. houdt Joni een spreekbeurt in Giessen (N.-B.) Voor degenen die belangstelling hebben rijdt er een bus. De entree is vrij en de buskosten bedragen 15, Voor nadere infoxmatie tussen 18 en 19 uur: Telefoon 01108- 2092. CONCERT TE W1SSENKERKE Op donderdag 11 augustus a.s. vindt er een concert plaats in de Ned. Herv. Kerk te Wissenkerke. Medewerkenden zijn: Rien Balkenende (orgel) en Myra van Groenendael (viool). De aanvang is om 20.30 uur en de entreeprijs bedraagt 3,50. A.S. ZATERDAG WEER VOLOP VOETBAL IN KAMPERLAND Nadat het sportcomplex in Kamper land een aantal weken nxst heeft gehad, gaat a.s. zaterdag de bal weer rollen en wel tegen camping „De Molenhoek". Na dat vorig jaar al een begin was gemaakt met een onderlinge veteranenwedstrijd, heeft de aktieve voorzitter van de „Vrienden van de Molenhoek" er voor gezorgd, dat er a.s. zatei'dag meer elf tallen op de mat komen. „Wij zijn uit genodigd om bij de „Bevelanders" te komen spelen en dat doen wij graag." Onze jeugd zal zaterdagmiddag om half zes de spits afbijten. Op onze jeugd zijn we trots en we hopen dat ze zich op het sportveld ook sportief gedragen. Als klap op de vuurpijl brengen we een sterk dameselftal tussen de lijnen. Zij spelen 's avonds om half zeven tegen de dames uit Kamperland. Dat wordt dan lachen, giex-en en brullen, want on ze dames voetballen nooit. Dat mag u niet missen. Als scheidsrechter voor deze wedstrijd is de oud-internationale doelman van België Luc. van de Prekel gevraagd. Hij zegt: „Als het voor Kamperland en voor de „Vrienden van de Molenhoek" is, dan kun je op mij rekenen." (Hij weet gelukkig niet hoe slecht hij het zal krijgen met al die dames). Dat zullen we dan zatex-dag allemaal wel beleven. Daarna spelen om half acht de heren veteranen tegen de vete ranen van de „Bevelanders" Deze vete ranen van de „Molenhoek" zijn bijna allemaal dezelfde als vorig jaar, alleen weer een jaartje ouder. Daarna is er een gezellige barbecue voor spelers en supporters bij de kan tine, aldus de voorzitter van de „Vxien- den van de Molenhoek", Chris van Zit- teren. Wij hebben er niet veel meer aan toe te voegen. De opstelling van de vete ranen elftallen zal menige lachspier in beweging zetten, want zowel bij de dames als bij de heren komen er deel nemers binnen de lijnen, die alleen maar weten dat de bal rond is en er een ge zellige avond van willen maken. Dat wordt dus weer volop genieten op het sportveld in Kamperland. De malaise in het economisch leven heeft gevolgen voor alle aspekten van het maatschappelijk leven. Er blijkt echter een bijzondere band te bestaan tussen de crisis en het autobedrijf. Dat is niet zo'n wonder als wij bedenken, dat de teruggang is begonnen met een fikse energiecrisis en dat die het voortouw heeft genomen bij de voortdurende teruggang in omzetten en winst. De relatieve daling van de olieprijs in het laatste jaar doet daar weinig aan af, want nog is het zo, dat elke vorm van energie bij aankoop een flink offer vergt. Dat offer wordt wel degelijk ook op de auto verhaald en alle ver halen over de heilige koe, die auto heet en die de Nederlander niet wil missen, doen daar weinig aan af. Vanzelfsprekend laat niemand graag merken, dat hij of zij bezuinigen moet maar iedereen draagt zijn steentje bij aan het inleveringsproces dat men nu in brede lagen begint te voelen en dat voorlopig nog niet voorbij is. Zeker geen groei vakantieverkeer. De autorijders hebben over de volle breedte al een aantal kilometers inge leverd, daartoe aangemoedigd door de hoge benzineprijs. Die is er direkt oor zaak van, dat men minder dringende ritten achtex-wege laat en voor grote af standen gebruik gaat maken van het openbaar vervoer. De stijging van het aantal vaste klanten bij de Ned. Spoor wegen spreekt ten deze ook boekdelen en wie zijn ogen de kost geeft merkt ook, dat het avondverkeer, met name van pei'sonenauto's, is afgenomen. Voor al in de sektor vrijetijds-besteding heeft de auto een veer moeten laten en de fx-ekwentie in de bezoeken van familie en kennissen is verminderd. Na 1 juli zal de verhoging van de benzine-accijns extx-a tol vragen van de autobezitters. De invloed daarvan kan niet precies worden gemeten, maar nu is het al zeker dat er in de vakantie min der kilometers zullen worden verreden dan in de voorafgaande jaren. In de eerste plaats zal de vakantie- markt niet verder gx-oeien. Nadat het publiek in de eerste cxdsisjaren allerlei extra bestedingen heeft ingelevex'd zijn nu onder meer de vakantie en de auto aan de beurt om te minderen. Het vorig jaar was de prognose nog dat iedereen als in vorige jaren gewoon met vakantie ging, maar dat men minder ver zou lijden en in vele gevallen in Nederland zou blijven. Nu is de verwachting niet alleen dat velen in Nederland zullen blijven, maar dat een zichtbaar percentage helemaal niet met vakantie zal gaan. Van groei zal in ieder geval niet kunnen woxxlen gesproken. Dat zal ook uitwerking heb ben op het autoverkeer. Wanneer de autoreis per vakantie in kringen van collega's en kennissen ter discussie wordt gesteld, zal die gedachte zich snel verbreiden. Voor het eerst worden nu ook berichten gelanceerd over toenemende belangstelling voor het afschaffen van de auto, omdat die zo in dringend vreet aan het huishoud-budget. Goedkopere auto's. In publikaties kan men lezen, dat in het gemiddeld gezin zo'n zeven procent van de inkomsten aan openbaar vervoer wordt uitgegeven. Maakt men gebx-uik van de auto, dan zouden deze kosten dubbel zo hoog uitvallen. Nu is het zo, dat het openbaar vervoer door de over heden in verschillende landen flink ge subsidieerd wordt. Maar wij zien in Ne derland, en elders zal het niet anders zijn, dat het subsidie voor bus en tram schoksgewijze wordt afgebouwd. Dat zal de belangstelling voor een privaat ver- voei'middel in de komende jaren ten goede komen. Een flinke opleving mag eerst worden verwacht wanneer de welvaart weer begint aan te trekken. Dat wordt ook bewezen in de V.S. Daar waren de auto fabrikanten de eersten die de crisis moesten opvangen. Dat ging gepaard met het afstaan van een deel van de markt aan de Japanners, die met zeer lage prijzen stormexrierhand een deel van de automarkt afroomden. Nadat de Amerikaanse auto-industrie een tegenaanval ingezet had, werden de Japanners teruggedrongen. Ook omdat de prijzen uit het land van de rijzende zon als gevolg van een aantal oorzaken naar boven gingen. Het ingezette eco nomisch herstel in de Ver. Staten heeft de autoverkopen weer aanzienlijk doen toenemen. Deskundigen verwachten dat dit ook het volgend jaar zal doorgaan en voor de Amerikaanse auto-industrie een groei van 15% zal bx-engen. Voor andere delen van de wereld zal het zo'n vaart niet lopen. In Zuid-Ame- rika zit men diep in de olie- en geld zorgen, die nog jaren hun spoor zullen nalaten. In het oosten van de wereld, in Afrika maar ook in Europa, duurt de cx'isis voort. Daar zien auto-profeten niet veel toeneming van de vraag. De achtergebleven vervangingsvraag zal wel worden ingehaald. In dit kader moeten wij ook de toe genomen afzet van auto's in Nederland zien. In het eerste kwartaal van 1983 lag de import van auto's in Nederland een kwart hoger dan in 1982. Maar dat was ook een zwart jaar voor de auto dealers. Toch zullen die er rekenign mee moeten houden, dat de autoconsumenten, naai-mate de recessie verder voort schrijdt, hun vervoersbegeerte zullen moeten beperken. Occasions. Veel langdurig wex*klozen zullen in Europa uit noodzaak hun wagen van de hand doen. Daarna zal het aantal gebruikte auto's dat in de handel is, een welkome uitbreiding ondex-gaan. Want de handel in gebruikte auto's is nog steeds een groeiende markt. Dat is een ander bewijs van de vex*anderende auto- wex-eld. Nog niet zo lang geleden was het gewoonte dat men elke twee jaar in doorsnee zijn auto door een nieuwe ging vervangen. Het autorijden wordt ook bijna duur zaam ontmoedigd door de x-egeringen, die de belasting op benzine maar blijven verhogen. Zodra de prijs voor benzine iets daalt, gaat het accijns omhoog en als de prijs voor benzine stijgt „vergeet" men de aanpassing naar beneden. De hoge kosten van het rijden hebben, zoals bekend, ook al geleid tot bespa ringen op de onderhoudskosten bij de rijders. Dat gaat van doorsmeerbeurten tot het uitstellen van x*eparaties. Het laatste wox-dt intussen fel bestreden door de politie, die onverbiddelijk technisch onvolkomen wagens van de weg haalt. Dit neemt niet weg, dat de opbrengst van het kleine onderhoud bij garages flink is teruggelopen. Een groeiend leger van automobilisten ververst zelf de olie en is bezig kleine reparaties zelf te verrichten. Zij worden geholpen door steeds meer thuis-wer- kende monteurs, die als werkloze of naast hun baan er aan meewerken dat duizenden nog betaalbaar rijden. Andere zaken specialiseren zich in de toeleve ring van onderdelen. Door al deze wijzigingen op de auto markt heeft deze een ander beeld ge kregen, waarbij de concurrentie enorm is toegenomen. De zuinige maar vooral de kleine auto, die ook minder wegen belasting vraagt, is sterk in opmars. Steeds meer extraatjes worden bij aanschaf van een nieuwe auto aan de koper toegeschoven. Maar in doorsnee zal de „heilige koe" in de paar eerst komende jaren langer op stal staan. (Nadruk vei'boden). Drs. A. van Mierlo. HET WETEN WAARD Met citroensap kunt u roestvlekken uit linnengoed verwijderen. Na de behan deling de stof onder een natte doek met een hete bout strijken. Oudere vlekken meermalen op deze manier be handelen. Slaat de vlam in de pan tijdens het bakken, leg er dan onmiddellijk een deksel overheen en het vuur zal doven. Doch beweeg dit deksel van u af tot het geheel op de pannerand sluit. Gooi uw eierschalen niet weg, maar stamp ze even fijn. Dat is prachtige en gratis mest voor uw planten, die vaak kalk te kort komen. Geel geworden bloemkool kunt u koken met wat melk, dan zal deze gx-oente weer wit op tafel komen. Oploskoffie en oploscacao lossen het beste op in water. Giet dus eerst kokend water op dit poeder en de suiker, vóór u melk, koffiemelk of room toevoegt, dan behoeft u niet te x'oeren. Als u last hebt van mieren, vex'wijder dan zorgvuldig etensresten en gemorste suiker, jam, e.d. Maar laat ook geen suikerzak, onuitgespoelde jampotten, vex-pakkingen van andere levensmidde len, broodkruimels, gebruikte kopjes en limonadeglazen uitnodigend voor dit in- sektenbezoek staan. Is uw linoleum gescheurd? Vul de scheur dan op met parafinne. Een roestvlek moet u nooit direkt uit wassen. Dei-gelijke vlekken eerst met zout bestrooien. Dit er even op laten zitten en daarna uitborstelen. Gaan de kinderen mee in de auto? Zorg dan voor een plastic zakje met een nat washandje om de gezichtjes snel te kunnen reinigen. Naai van drukknopen eerst de helft met het uitstekende knopje vast, bestrijk dit met wat krijt of een ander poeder en dx-uk er dan de stof tegenaan. Het stipje geeft dan de juiste plaats aan waar de andere helft aangenaaid moet worden Voorzie alle schoppen en ander gemeen schappelijk speel- en weikgerei van de kinderen van naam of letter of een afgespx-oken aantal streepjes. Dan ont staat er geen ruzie over en kan ieder zorgen voor vervoer, gebruik, in goede staat houden en opbergen van zijn eigen spullen. Voorzie autopeds, kinderfietsjes, rol schaatsen, stelten, trapauto's, enz. bij aanschaf direkt van een adresplaatje met telefoonnummer. Dan kan de vinder u opbellen en voorkomt u gesjouw naar en van politiebureau (met de kans dat de vinder daar niet aan toe komt). Z\jn uw voeten erg vermoeid, dan helpt een bad in citroenwater heel goed.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 4