NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD HUWELIJK pro forma m r FEUILLETON Zeeland Magazine? allerhande objekten 6 I B R 23 H 33 38 40 43 1 1 H 52 H 53 H ff i 70 I 74 76 No. 4074 Donderdag 30 juni 1983 86e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,per jaar. Franko per post f 35,per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wjj geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Een verhaal uit de Haagse onderwereld door LENA SCHAGEN. Binnen een week is Sjors ingewerkt in de grote keuken van de cafétaria. Mede dankzij Aal, want ze mag deze man wel. Ze schat hem op een jaar of dertig, misschien wat ouder. Zelf loopt ze al een eind naar de veertig, maar probeert er elke dag zo goed mogelijk en zo jong als maar kan uit te zien. Aal Versseveld is weduwe en heeft al een getrouwde dochter, maar daar praat ze nooit over. Reeds op 17-jarige leeftijd getrouwd met een Scheveningse visser, omdat het hoognodig was. Tot grote woede van haar familie. Op 18-jarige leeftijd moeder van een welgeschapen dochter en daar bleef het bij. Ze had een vrij goed huwelijk met haar stoere visser, die soms twee, drie weken ach tereen weg was. Tot hij een keer op zee verongelukte. Nadat ze weduwe was ge worden en te jong voor een uitkering, zocht ze werk en verkreeg dat aanvan kelijk in een fabriek. Via een ander be drijf en een nachtkroeg kwam ze ten slotte in de cafetaria aan de Leyweg, waar ze keukenhulp werd en in geval van nood ook in de zaak bediende. In tussen was haar dochter getrouwd en vertrok met haar man naar het West- land, waar deze in het tuindersbedrijf werkzaam was. Ja, Sjors beaamde het lange tijd later, toen hij eens een gesprek had met Aal, dat hij die eerste dagen veel aan haar te danken had. En enige tijd later ver nam ze, dat hij getrouwd was en zijn vrouw ook werkte. Eveneens in een cafetaria, maar als dienster. In Rijswijk. O, al een hele poos. Zolang die zaak daar bestaat. Aal is nauwelijks bekend in Rijswijk. Ze komt die kant bijna nooit uit. Als ze naar haar dochter in Naaldwijk wil, gaat ze met de bus heen en brengt haar schoonzoon de vrouw weer terug naar Den Haag. Sjors en Aal kunnen al spoe dig uitstekend met elkaar overweg. Veel beter dan Peet de kok, die nu in het ziekenhuis ligt. „Hij was vroeger chef de rang in Leiden in een goede zaak, maar hij haalde geintjes uit met de dochter van de baas en toen dit werd ontdekt, schopte men hem er op staande voet uit. Natuurlijk zonder getuigschrift. Maar hier vragen ze enkel naar vak manschap. Dat is," meent Aal, „trouwens ook het belangrijkste. Iedereen haalt wel eens iets in zijn leven uit, dat eigenlijk niet door de beugel kan. Wie is er vol maakt? Kun jij daar een antwoord op geven?" Al gauw ontdekt Sjors, dat Aal een vrouw is, die serieus over verschillende zaken nadenkt. Ja, ze heeft de middel bare school doorlopen, dus bezit een zekere ontwikkeling. Evenals Sjors zelf. Vandaar, dat het al vrij gauw klikte tussen beiden. Na elf weken werken in de cafetaria hoort Sjors, dat de kok Peet weer beter is en binnen enkele dagen aan 't werk zal gaan. Dan zal het voor Sjors wel weer voorbij zijn, niet? Maar de baas is Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 30,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE niet van plan zijn invaller-kok met een „dankjewel-voor-de-bewezen-diensten" ontslag te geven. „We gaan in ploegen werken," beslist hij. „Jopie, één van de diensters, gaat binnen enkele weken trouwen en houdt dan op met werken. Dan kan Aal, als ze wil, haar plaats innemen. Hebben we in de keuken twee man, die elkaar kun nen aflossen. Als er extra werk in de keuken te doen is, ben ik er ook nog een keer," besluit hij lachend. „Jij hebt me meteen uit de brand geholpen, toen Peet dat ongeluk kreeg. Dat ben ik niet vergeten, jongen, dus kun je bij me in dienst blijven, als je wilt." Dat wil Sjors, want het bevalt hem uitstekend en als hij straks met Peet in een soort ploegendienst aan de slag gaat, krijgt hij ook wat meer vrij, want er gaan nu dagen voorbij, dat hij en Rosie elkander nauwelijks zien of spreken. Omdat ze beiden doorgaans ook in de weekeinden werken. Aal is een scherpe opmerkster en heeft geleidelijk aan door, dat Sjors zelden of nooit over zijn huwelijk, zijn vrouw praat. Is het wel een goed huwelijk? Waarom zijn er geen kinderen? Willen ze die niet, zoals zoveel moderne ge zinnen tegenwoordig? Omdat ze beiden werken? Ze kan zelf op al die vragen geen antwoord geven en durft evenmin Sjors er over aan te spreken. Maar slim als ze is, bedenkt ze iets anders en hoopt dan op deze manier wat meer over de man en zijn vrouw te weten te komen. Op een dag in het midden van de zomer, als Sjors alleen in de keuken aan het bakken, braden en koken is, komt Aal even binnen en zegt: „Morgen ben ik jarig. Nee, ik hoef geen cadeau, want wij doen aan zulke dagen weinig of niets. Ik krijg zaterdag familie op visite, maar ik zou het leuk vinden, als jij en je vrouw morgenavond zouden willen komen." „Morgenavond?" Sjors denkt na en schudt dan zijn hoofd. „Kan niet, dan heeft mijn vrouw reservedienst en dat betekent van acht tot één. Maar ik stel je uitnodiging op prijs." „Jij bent morgenavond toch om half zeven klaar?" „Ja." „Waarom kom jij dan niet een paar uur Of vind je vrouw dat soms niet goed?" Hij begint te lachen. „In die dingen laten we elkander helemaal vrij." „Nouwat weerhoudt je?" „Goed. Ik ben nieuwsgierig naar jouw home. Uur of half acht ben ik er wel. Waar woon je eigenlijk?" „In het Statenkwartier: Frankenslag. Vlak bij de Van Boetzerlaerlaan." Ze noemt het nummer. „Oké, Aal, je ziet me wel om een uur of half acht verschijnen. Avondkleding verplicht of eh „Doe niet zo gek, malle." „Nou, Frankenslag is nogal deftig. Ze ker bij de Van Boetzelaerlaan." „Kasten van huizen, maar ik heb een paar kamers verhuurd aan studenten. Zodoende heb ik zelf vrij wonen. A- propos, laat je wagen thuis, anders kun je geen borrel drinken. Je komt met lijn 8 vlakbij en met lijn 14 eveneens." Die volgende ochtend, als Sjors zich klaarmaakt om naar zijn werk te gaan, kijkt hij even om de hoek van Rosie's slaapkamerdeur en zegt: „Neem vandaag mijn wagen maar, want ik ga vanavond naar een ver jaarsfeestje." „Verjaarsfeestje," herhaalt ze lodderig. „Zal onthouden." En meteen is ze weer ingedommeld. Ze heeft reservedienst en moet dus om 12 uur beginnen. Tot twee. En dan weer van acht uur af. Dus ze wil slapen. Aan de Leyweg is het deze dag niet druk. Peet, de andere kok neemt een halve dag vrij. Maar dat is niet naar de zin van Sjors. Hij zegt: „Had je eer der moeten vertellen; ik ga gewoon om half zeven weg, want ik moet vanavond naar een verjaardag." Sjors en Peet kunnen niet al te goed met elkaar overweg. Ieder heeft zo z'n eigen methode van werken en dat geeft nog wel eens strubbelingen. Peet voelt zich, want hij was eens chef-kok in een eerste klas restaurant, maar daar heeft Sjors maling aan. Hij kan op 't ogenblik minstens even goed een karbonade bra den, cordon bleu klaarmaken en zeetong stoven. Om van braadworstjes en patat maar te zwijgen. Dat is kinderwerk. Slaatjes opmaken is een specialiteit van hem en koffie zetten kan Sjors als een volleerde huisvrouw. Desondanks ziet Peet op hem neer, al houdt hij zich wel in, want de baas is verguld met zijn tweede kok, omdat die nergens te be roerd voor is, terwijl Peet bepaalde werkjes, die nu eenmaal altijd verx'icht moeten worden, beneden zijn waardig heid acht. Nu is er een klein ruzietje. Peet wil om twee uur verdwijnen, omdat hij die middag en avond iets te doen heeft. Sjors zegt: „Ga jij nu maar en maak je het voor half zeven af. Dan zit mijn dienst er vandaag op en ga ik. Als jij een extra vrije dag of middag wilt hebben, moet je het wel een dag of wat tevoren zeggen. Beleefdheidshalve. Je werkt hier niet alleen." Dit is trappen op de zere teen van Peet. „Wat dit betreft, heb ik met jou niks te maken, enkel met de baas." Maar bij de patroon vangt Peet ook bot: „Als Sjors vanavond naar een ver jaardag moet, kan het natuurlijk niet. Doorgaans is Sjors dadelijk bereid in te vallen, dat weet je. Maar dit keer moet je vanavond hier zijn." Peet mokt die ochtend, smijt met pan nen en heeft zwaar de pest in. Sjors en Aal merken het best, ze knipogen een paar keer tegen elkaar, maar trek ken zich verder van de man niets aan. Om één uur gaat hij weg en precies half zeven is hij er weer. Geen minuut eer der. Sjors heeft intussen met Aal de keuken zo goed en zo kwaad als mo gelijk is schoongemaakt, zodat hem wat dit betreft in ieder geval de wind uit de zeilen is genomen om aanmerkingen te maken. Thuis verkleedt Sjors zich, scheert zich nog eens goed glad en bekijkt zich dan in de spiegel. Gegeten heeft hij al in de cafetaria en Aal zal bij haar thuis wel een hartig hapje hebben. Rosie, die vrij is tot acht uur, kijkt nieuwsgierig naar de ondergane meta morfose van de man. „Wie is het, waar je op verjaardag moet?" „Personeelslid," antwoordt hij. „Kan het moeilijk weigeren." Rosie wil nog vragen of het een vrouw is of een man, maar bedenkt zich, dat ze er niets mee te maken heeft. Ieder behoudt zijn eigen privacy, dus ook Sjors. Het is zijn goed recht om net zoveel of net zo weinig als hij wil, uit te leggen. Met de tram gaat Sjors naar de halte Frankenslag en staat weldra voor haar deur. Aal doet zelf open. „Hallo!" be groet ze hem blij en kijkt toe, als hij zijn regenjas uitdoet. Het is al een paar dagen guur en nat weer. In een grote kamer aan de voorzijde van de straat branden al een paar sche merlampen. Hoewel het nog lang niet donker is, maar het sombere weer drukt een stempel op de sfeer, dus Aal heeft wat licht gemaakt. Dat is wel zo ge zellig. Sjors haalt een klein pakje uit zijn zak en overhandigt dat aan de vrouw. „Ge lukgewenst met je verjaardag. Ik zal maar niet vragen hoe oud of jong je bent geworden, want ik ben niet nieuws gierig. Maar een kleinigheidje onder houdt de vriendschap moet je maar denken." Aal is verbaasd, want in haar familie doet men niet aan verjaardagen. Hoog- sten ergens een etentje, geschenken ge ven is er doorgaans niet bij. Des te meer verrast is ze, als ze het pakje open maakt, in het doosje kijkt en een kreet niet kan weerhouden. Uit het wattenbed diept ze een ring op met een steentje er in. Bekijkt hem met knipperende ogen en probeert hem om een vinger te schuiven. Wonder boven wonder past hij precies. Ze kijkt er nog eens naar en zegt: „Gossie, Sjors, dat is een duur ding. Dat is toch veel te erg!" „Waarom?" vraagt hij, geamuseerd toekijkend. „Gewoon in de Hema ge kocht. Ik hoop, dat 't prijsje niet meer op het doosje staat." Hij pakt het en keert het om, maar er staat enkel de naam van een juwelier op. Een juwelier uit Rijswijk, die zijn zaak heeft opge heven, omdat er telkens ingebroken werd. Wat Aal niet weet en waarschijn lijk helemaal niet in haar opkomt is, dat die een onderdeel is van de buit, die Sjors een jaar of vier geleden voor zich zelf had gehouden, nadat hij 't meeste via een heler had gedistribueerd in kleine kavels. Ja, enkele stukjes, die hij zelf interessant vond, heeft hij ach tergehouden en goed opgeborgen. Er werd een keer huiszoeking verricht in de kamer, die hij huurde in de Zuster straat, waarbij Sjors uiterlijk ijskoud toekeek, maar in werkelijkheid doods benauwd was, dat ze die paar ringen en hangertjes zouden vinden. Rosie heeft ook al eens iets gekregen, maar Rosie is niet zo gecharmeerd van dergelijke opschik. Ze draagt het bijna nooit. (Wordt vervolgd) PROVINCIE ZEELAND STEUNT RECRON-INITÏATIEF De Zeeuwse recreatie-ondernemers, aangesloten bij RECRON, hebben in sa menwerking met de VVV en met finan ciële steun van de provincie, hun infor matie over de kampeerruimte in Zeeland uitgebreid. Nu de politie in deze kustprovincie tegen het illegaal kamperen streng gaat optreden, dient precies bekend te zijn, waar nog legale kampeerplaatsen vrij zijn. Naast de kampeer-informatiepost op Rijksweg 58 ter hoogte van Krabben- dijke is voor de komende vakantieweken een tweede informatiepost bij het AC- restaurant halverwege de Grevelingen- dam geplaatst. Daar kan de recreant adressen krijgen van nog vrije Zeeuwse kampeerplaatsen. De beide info-posten zijn geopend op vrijdagen, zaterdagen, zondagen en maandagen in de periode 1 juli t/m 28 augustus 1983. Openingstijden zijn: vrijdag: 14.00 tot 20.00 uur; zaterdag: 10.00 tot 20.00 uur; zondag: 10.00 tot 14.00 uur en maandag: 10.00 tot 18.00 uur. Op de overige dagen (dinsdag t/m donderdag) wordt de aktuele bezettings informatie aangeplakt. Aarzelt men de vakantierit naar Zee land te maken, dan kan ook telefonisch inlichtingen over de kampeerbezetting worden gevraagd. Hoewel de praktijk duidelijk heeft gemaakt, dat de kam- peexi;erreinen op enige afstand van de kust zelfs tijdens de top vakantie weken en zeker door de week, nog ruimte bieden. De telefoonnummers van de kampeer- informatieposten zijn: Info-post Krab- bendijke: 01134-2845 en Inf o-post Gre- velingen: 01113 - 2835. In bemiddeling gevraagd: (huizen, bungalows, boerderijen, enz.) Inl.: Vastgoedburo, dhr. Wattel, De Bellink 13, 4374 EH Zoutelande, Telefoon 01186- 1578. DUIN- EN STRANDTOCHT w.s.v. DE VROLIJKE TIPPELAARS TE VLISSINGEN Op zaterdag 2 juli 1983 houdt de w.s.v. De Vrolijke Tippelaars uit Vlissingen een duin- en strandwandeltocht over de af standen 5, 10, 15 en 20 km. Aan deze schitterende wandeltocht kan iedereen deelnemen, zowel in groepsverband als individueel. De wan delroutes zijn zo veel mogelijk over het strand, de duinen en door het bos uit gezet. De start is bij het paviljoen De Kanovijver bij het Nollebos, Burg. Van Woelderenlaan te Vlissingen. Er is ruime parkeergelegenheid aanwezig. De deel nemers kunnen starten vanaf 14.00 tot 17.00 uur. De wandeltocht staat onder auspiciën van de K.N.B.L.O. kring West-Brabant/Zeeland. De organisatie verwacht ook dit jaar weer een grote deelname van met name de campinggasten op Walcheren. Voor elke deelnemer die de tocht volbrengt is een fraaie herinneringsmedaille be schikbaar. Nadere informatie verkrijgbaar bij: mevr. A. Meerman - Haax-bosch, Wester- zicht 90, Vlissingen, Tel. 01184 - 64753. Kruiswoordpuzzel no. 834 1 2 3 4 7 8 3- 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 2< 25 26 27 30 31 32 35 36 37 33 41 44 45 46 49 51 55 56 57 58 59 62 63 6 4 65 66 68 69 71 72 75 77 78 79 80 R Horizontaal: 1. huidblaas - 5. aanw. vnw. 7. hoeveelheid - 11. vogel - 13. woede 15. kloostervoogd - 17. glasachtige laag op aardewex-k - 19. dochter van Cadmus 21. toestand van rust - 23. afgunst - 24. zout water - 26. en omstreken - 27. fa milielid - 29. familielid - 30. geogi\ aan duiding (afk.) - 32. selenium (afk.) - 33. herkauwer - 34. uitroep - 35. levenslucht 37. regex'ingsreglement (afk.) - 39. de onbekende (afk.) - 40. resonantie - 42. meisjesnaam - 43. reptiel - 44. Euro peaan - 46. eerwaardige vader (afk.) 47. per expresse (afk.) - 48. mand - 50. leraar (afk.) - 51. bevestiging - 53. vogel- produkt - 54. windrichting (afk.) - 55. ongeveer (afk.) - 57. deel van een gebouw 61. binnenlandse strijdkrachten - 63. elektrode a. d. positieve pool - 66. Eu ropeaan - 67. gif - 69. wereldtaal - 70. deel van een auto - 73. plaats in Over ijssel - 74. meisjesnaam - 76. lax-ve van de langpootmug - 78. vrije keus - 79. droog - 80. strafwerktuig. Verticaal: 1. deugdzame - 2. officieel stuk - 3. slede - 4. woede - 5. godin 6. muziekoefening - 7. landelijke plaats 8. goud (Fr.) - 9. bewijs van verdx-iet 10. kledingstuk - 12. x-eeds - 14. dubbel klank - 16. voedsel - 18. kant - 20. deel van Azië - 22. de dato (afk.) - 25. en anderen (afk.) - 27. overeenkomst - 28. soort gedicht - 31. strijdmacht - 34. adel lijke titel - 35. Eng. voegwoord - 36. onb. vnw. - 38. vlug - 39. dx-inkgerei 40. dwaas - 41. bedompt - 45. herkauwer 49. edelsteen - 52. voorzetsel - 55. plaats in Egypte - 56. Gode zij lof (Lat. afk.) 58. soort hert - 59. wondvocht - 60. voor zetsel - 62. wintex-kost - 64. windx-ichting 65. het zijn - 67. gierigaard - 68. ver dedigingsorganisatie (afk.) - 71. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) - 72. titel (afk.) 75. bolgewas - 77. laatste nieuws (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 833 Horizontaal: 1. egale - 6. agave - 11. RAI 12. dok - 14. Ida - 16. klapper - 18. onlangs - 20. kin - 21. zes - 22. Eli 23. vampier - 28. ere - 29. el - 30. de 31. eter - 32. dop - 34. lift - 36. 11 - 37. Granada - 38. is - 39. fooi - 41. kil 42. trek - 45. eg - 47. ei - 49. aar - 51. terrine - 54. ode - 56. rad - 57. nor 58. greling - 61. leuning - 64. Eem 65. AKO - 67. nee - 68. klopt - 69. netto. Verticaal: 2. graniet - 3. aap - 4. lip 5. do - 7. gil - 8. Ada - 9. vanzelf - 10. akker - 12. drom - 13. kooi - 15. Essen 17. lil - 19. Ger - 23. vergiet - 24. al 25. pionier - 26. Ed - 27. relatie - 31. elf 32. dak - 33. pal - 35. tik - 40. oordeel 43. eboniet - 44. largo - 46. ge - 47. en 48. serge - 50. aar - 52. Riga - 53. iglo 55. don - 59. Leo - 60. imp - 62. une 63. net - 66. km.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 1