VOORLICHTINGS-RUBRIEK Gemeente Wissenkerke partij nieuwe VUREN BALKEN m r« Sturm en Dekker Redaktie: Gemeente-secretarie Wissenkerke, Voorstraat 31, 4491 EV Wissenkerke, Telefoon 01107 - 16 55, toestel 24. ANJERKOLLEKTE ZEELAND In de periode van 20 juni tot en met 2 juli a.s. wordt in Zeeland voor het eerst een Anjerkollekte gehouden. Deze kollekte is bedoeld om de financiële positie van het Anjerfonds Zeeland te versterken en daardoor culturele voor zieningen en aktiviteiten in de provincie beter te kunnen subsidiëren. Het Anjerfonds Zeeland is evenals de fondsen van dezelfde naam in de andere provincies en in de drie grote steden een onderdeel van het lan delijke Prins Bernhard Fonds. Het Prins Bernhard Fonds richt zich op zaken van landelijk belang; de An jerfondsen houden zich bezig met ini tiatieven van regionale en plaatselijke betekenis. Hun taak bestaat vooral uit het financieel ondersteunen van organi saties op cultureel gebied en op het terrein van natuurbehoud. De Anjerfondsen worden langs twee lijnen gevoed. In de eerste plaats zijn er de eigen inkomsten in de vorm van giften, opbrengst van koliekten, enzo voorts. Daarnaast ontvangen de fond sen aan de hand van een verdeel sleutel een bijdrage van het Prins Bernhard Fonds. De belangrijkste bron van eigen in komsten is in de meeste provincies de opbrengst van de jaarlijkse Anjeraktie in de vorm van een kollekte of loterij. Het Anjerfonds Zeeland heeft indertijd besloten geen eigen aktie te voeren, maar deel te nemen in de Zeeuwse Kollekte. Geleidelijk aan zijn de inkomsten uit deze kollekte dusdanig geslonken dat het bestuur van het fonds het noodza kelijk achtte, zich op de situatie te be raden. De eigen inkomsten verhogen na melijk niet alleen rechtstreeks het bud get, maar beïnvloeden ook de bijdrage die van het Prins Bernhard Fonds wordt ontvangen. Uit een onderzoek in de andere pro vincies bleek bovendien dat het voeren van een eigen Anjeraktie zeker mogelijk is én dat zo'n aktie een zeer gunstig effekt kan hebben op het budget en dus op de mogelijkheden om het culturele leven in Zeeland financieel te onder steunen. Drente bijvoorbeeld qua inwonertal het beste vergelijkbaar met Zeeland kon in 1981 een bedrag van 550.100, aan subsidies beschikbaar stellen tegen Zeeland 160.200,in hetzelfde jaar. Maar Drente wist toen via de Anjer kollekte ruim 130.000,aan eigen in komsten bij elkaar te brengen tegen Zeeland 6.750,—. Tegen die achtergrond heeft het An jerfonds Zeeland zijn deelname in de Zeeuwse Kollekte beëindigd en besloten met ingang van dit jaar een eigen An jeraktie te organiseren. Zoals gezegd zal deze worden gehouden van 20 juni tot en met 2 juli a.s., tegelijk met de lan delijke Anjeraktie van het Prins Bern hard Fonds. De afgelopen maanden is met enthou siaste medewerking van de burgemees ters in Zeeland een kollekte-organisatie opgebouwd. Deze bestaat uit plaatselijke comité's, waarbij de plaatselijke cultu rele verenigingen zoveel mogelijk zijn betrokken. Veel van die verenigingen, muziekkorpsen, majorettepelotons, zang koren. enzovoorts werken ook aktief aan de kollekte mee, bijvoorbeeld door het beschikbaar stellen van kollektanten. Daax-bij geldt dat zij 25% van de op brengst voor hun eigen aktiviteiten mo gen behouden. Het slagen van de Zeeuw se Anjerkollekte is daarom ook van rechtstreeks belang voor het plaatselijke culturele leven. Een beeld van wat het Anjerfonds Zeeland met zijn budget doet. In 1981 om een voorbeeld te noemen beliep dat een bedrag van ongeveer 160.000, Er werden 78 subsidieverzoeken inge diend, waarvan er 52 met een bijdrage konden woi-den gehonoreerd. Van de overige moesten er 22 om verschillende redenen worden afgewezen; 4 verzoeken werden aangehouden voor nader onder zoek. In 1981 ging een groot deel van het budget naar verenigingen voor amateu ristische kunstbeoefening: harmonie- en fanfarekorpsen, drum- en showbands, majorettepelotons en zangkox-en. De bijdragen in totaal bijna j 67.000,waren vooral bestemd voor het aanschaffen van instrumenten en uniformen. Een toneelgroep en een volksdansgroep ontvingen ieder een be drag van 3.000, Voor een vijftal uitgaven van weten schappelijke, heemkundige en literaire aard werd 19.000,beschikbaar gesteld Vier musea in de provincie ontvingen bijdragen in de kosten van nieuwe in- ventax-is, enzovoorts, tot een bedrag van bijna 23.000, Een bedrag van 16.500,werd be schikbaar gesteld voor tentoonstellingen en andere culturele projekten. 14.500, kwam ten goede aan diverse vormen van jeugdwerk. Ongeveer 14.000,tenslotte werd beschikbaar gesteld voor diverse initia tieven op cultureel gebied, zoals een klok in een carillon, een verenigings bibliotheek en een lichtinstallatie voor een wijkcentrum. De subsidies gaan naar organisaties in alle delen van Zeeland. In 1981 bijvoor beeld naar verenigingen, enzovoorts in: Axel, Baarland, Biezelinge, Brouwers haven, Bruinisse, Domburg, Goes, Graauw, Haamstede, Heinkenszand, Hulst, Kapelle, Kortgene, Lamswaai'de, Middelburg, Oostkapelle, Oost-Souburg, Sas van Gent, Schoondijke, St. Jansteen, Sluiskil, Terhole, Terneuzen, Tholen, Veere, Vlissingen, Wissenkerke en Zie- rikzee en xiaar 11 initiatieven met een algemeen Zeeuws karakter. In de gemeente Wissenkerke zal er gekollekteerd worden: in de kernen Wis senkerke en Geersdijk door de muziek vereniging Apollo"; in de kern Kam perland door de chr. zangvereniging „Soli Deo Gloria". Door genoemde verenigingen zal be kend gemaakt worden wanneer er ge kollekteerd zal worden. RAADSBESLUITEN In de raadsvergadering van 16 mei j.l. werd het volgende besloten: vaststelling exploitatie-vergoedin gen voor het bijzonder lager onderwijs over 1982; vaststelling vergoedingen vakon derwijs voor de bijzondere lager scho len over 1982; wijziging van de leges verordening in verband met nieuwe geluidhinder- vergunningen. Voor het in behandeling nemen van een aanvraag zal voortaan 150,betaald moeten worden, even tueel vermeerderd met advertentiekos- ten en kosten van adviezen van externe adviesbureaus, een en ander met een maximum van 1.000, het kollege van burgemeester en wethouders te machtigen in te grijpen op openbare verkopingen van particu liere woningen, waarvoor leningen on der gemeente-garantie zijn aangegaan; toekenning van een extra bijdrage van 2.000,aan het Intergemeentelijk Theatex-buro Uit In Zeeland voor het geven van voorstellingen bij het lager en voortgezet onderwijs; wijziging van de planprocedux-e- verordening specifiek welzijn. Deze wij ziging houdt verband met de wijze van vaststelling van het ontwerp-jaarpro gramma; termijn terinzagelegging; toe zending jaarprogramma aan belangheb benden en vaststelling jaarprogramma en verslaglegging; goedkeuring samenwerkingsover eenkomst bestuurlijk experiment speci fiek welzijn periode 1 juni tot en met 31 december 1983; vaststelling samenwerkingsover eenkomst Projekt Mensen zonder Baan; goedkeuring indiensttreding van de projektcoördinator bestuurlijk experi ment specifiek welzijn bij de gemeente Goes; wijziging van de gemeentebegro tingen 1982 en 1983. SPORTGEZONDHEIDSZORG IS ER VOOR IEDEREEN Sport is erg in trek. Sport neemt als vrijetijdsbesteding een belangrijke plaats in en is niet meer weg te denken uit ons maatschappelijk leven. Bijna eenderde van de Neder landse bevolking beoefent regelmatig een sport in georganiseerd verband. Daarnaast zijn er vele dixizenden, die op eigen houtje sporten: van trimmen tot pingpongen in de huiskamer, van surfen en roeien tot een uurtje per dag op de hometrainer. Meestal betekent sport: plezier heb ben, alleen of samen met anderen. En na afloop: een voldaan gevoel, licha melijk moe zijn en je toch weer eens helemaal fit voelen. Sport betekent óók: oppassen. Sporten betekent echter óók: bepaalde risico's lopen. Vooral als ons lichaam onvoldoende voorbereid is op de inspan ningen die we van onszelf vragen. Of wanneer we zelf voelen, dat we te ver gaanbepaalde grenzen overschrij den. Onvoorbereid of onverstandig be wegen kan ook blessures oplevex-en. Met alle narigheid vandien. Goede begeleiding kan voorkomen, dat u als sporter onnodige risico's loopt. Geen mens is gelijk. Elk lichaam heeft bepaalde mogelijkheden, maar vooral ook: bepaalde grenzen. Bovendien stelt elke sport weer andere eisen aan ons lichaam. Maak daarom gebruik van de sport- gezondheidszorg: voor een goed advies en een deskundige begeleiding. Wat kan de sportgezondheidszorg voor li doen? Binnen de sportgezondheidszorg werkt een aantal organisaties samen, die alle één gezamenlijk doel hebben: het advi seren en begeleiden van sporters, on geacht het niveau en de wijze waarop ieder sport beoefent. Specialistische kennis. In de sportgezondheidszorg werken veel artsen en fysiotherapeuten, die sportmedische na- en bijscholingskur- sussen volgden. Zij kunnen dus gericht en met veel vakkennis adviseren. Bo vendien bestaan er sportartsen met een 4-jarige specialistische opleiding. Al die sportmedische kermis staat ter beschik king van iedex-een, die aan sport wil gaan doen, of al bezig is met sport. Pro fiteer van al die kennis! Waar kunt u terecht? Bij het SKB Goes, Oude Singel 38, 4461 RT Goes, Tel. 01100-28536. Daar kunt u terecht met al uw vragen, maar ook voor een sportmedisch onderzoek of adviezen. Wel even een afspraak maken! Schoolgaande jeugd kan tijdens het schoolonderzoek voor sportmedisch advies in de meeste gevallen een beroep doen op de artsen jeugdgezondheidszorg (schoolartsen). Wat kost het? Voor een eenvoudige sportkeuring of een konsult op een SMA betaalt u ongeveer evenveel als voor een bezoek aan uw huisarts. Het voordeel van een regelmatige sportkeux-ing is natuurlijk óók, dat u enigszins op de hoogte blijft van uw konditie: en dat is hiooi mee genomen. Voor uitgebreide keuringen en bege leiding van blessures zijn de kosten af hankelijk van de duur en de aard van de verrichte werkzaamheden. Tenslotte: tips voor verstandig bewegen. Vraag altijd advies wanneer u aan sport wilt gaan doen en lichamelijke klachten heeft, dan wel net ziek bent geweest. Vraag ook advies als u al lang niet aan spoi-t heeft gedaan of intensief wilt gaan bewegen of sporten. - Doe nooit meer dan waai-bij u zich lekker voelt. Doe het in uw eigen tempo. Overschrijdt geen grenzen, die uw li chaam u al vaak automatisch aangeeft. Blessures zijn dikwijls te voorko men. Vaak kondigen ze zichzelf aan. Eenmaal ovex-belaste spiei-en, pezen of gewrichten blijven lang gevoelig en moe ten ontzien worden. Gewoon doox-gaan is vragen om blessures. Laat blessures, die niet snel vanzelf verdwijnen of steeds weer terugkomen onderzoeken door een arts op een er kend SMA. Zorg voor goed materiaal, voor goede vochtabsorberende en niet knel lende kleding. En voor goed schoeisel: voor buitensporten heeft u andere schoe nen nodig dan voor zaalsporten! Voor vragen en adviezen of bij twijfels staat er altijd een deskundige voor u klaar in uw regio. Inlichtingen daarover, adressen of telefoonnummers? Bel het Nationaal Instituut voor de Sportgezondheidszorg, Tel. 02155-17457. OPHOKPERIODE POSTDUIVEN Tengevolge van de vele regenval in de afgelopen weken is er stagnatie ontstaan in de voorjaarswerkzaamheden in de akkerbouw. De ophokperiode voor post duiven is hierdoor verlengd tot en met 11 juni 1983. Het ophokgebod geldt van 09.00 tot 19.00 uur met vrijstelling voor het deel nemen aan wedstrijd vluchten, alsmede voor jonge duiven. ONKRUIDBESTRIJDING De laatste jaren is het gebruik van chemische bestiijdingsmiddelen erg in opspraak. Daarom informeren wij u over de nadelen hiervan en over de alterna tieve mogelijkheden. Maar eerst moet u weten waai-om onkruidbestrijding nood zakelijk is. De meest voorkomende re denen zijn: Commerciële redenen: onkruid ver oorzaakt schade aan kultuux-ge wassen en bouwwerken. Veiligheidsredenen: paden en we gen worden glad door onkruidbegroeiing Esthetische redenen: onkruid in perken vindt men niet netjes. De nadelen van chemische bestrijding zijn: gezondheidsx-isiko's voor de bespuiter; gevaar voor vergiftiging van kinde ren en huisdieren; het terecht komen van resten middel in het grondwater; overwaaien naar plaatsen waar scha de kan worden veroorzaakt; de tijdelijkheid van de bestidjding: op de kaalgespoten grond ontstaan moeilijk(er) te bestrijden onkruiden, bv. brandnetels, distels; het ontstaan van x-esistentie (immuun worden) tegen middelen, b.v. straatgras tegen simazin; visuele verontreiniging: op de gespo ten plaatsen ontstaan gele of bruine plekken. Hieruit blijkt, dat bestrijdingsmidde len risico's inhouden voor mens en/of milieu. Daarom zullen we moeten zoe ken naar (goedkopere) alternatieven. Zo is het b.v. per saldo voordeliger als u het gras van uw gazon wat vaker inzaait als dat u het met onkruidbe strijdingsmiddelen behandelt, terwijl u uw perken en jonge aanplant kunt be schermen tegen onkruid door bodem bedekkers (klimop, hondsdraf) aan te brengen. Ook houtsnippers bieden de nodige bescherming. Paden, wegen en stoepen kunnen schoongehouden worden door de over groeide kantjes weg te kappen of ma chinaal weg te snijden. Wegbermen, slootkanten en sloten kunnen schoongehouden worden door het onkruid af te maaien, terwijl dijken met een zeewerende funktie begraast kunnen worden door schapen, teneinde een dichte grasmat te behouden. Het bovenstaande geeft aan, dat met een beetje goede wil veel minder che mische bestrijdingsmiddelen gebruikt hoeven te worden. Een schone woon- en leefomgeving en een mooi landschap (zonder gele randjes) is daar mee gebaat. WAT SS EEN BESTEMMINGSPLAN? Voor de gemeenten is het bestem mingsplan het belangrijkste instrument op het gebied van de ruimtelijke orde ning. Het bestemmingsplan geldt voor een bepaald gebied en geeft aan wat er in dat gebied mag en wat er moet gaan gebeuren. Het geeft aan waar gebouwd mag worden en het geeft daarnaast ook voorschriften voor het gebruik van gron den en gebouwen. Om tot een bestemmingsplan te komen is het noodzakelijk dat men eerst een goed inzicht krijgt in de bestaande si tuatie en dat men zich daarnaast af vraagt hoe het gebied zich in de toe komst moet gaan ontwikkelen. Als men heeft vastgesteld welk karakter een be paald gebied heeft (b.v. agrarisch- of natuurgebied), dan kan worden aange geven welke belangen de meeste aan dacht moeten krijgen. In een natuur gebied zullen dit uiteraard de belangen van natuur en landschap zijn, in een agrarisch gebied de agrarische belangen. Een bestemmingsplan moet ook aan geven hoe het gebied er in de toekomst uit moet gaan zien. Is er behoefte aan sportvoorzieningen of woningen, dan wordt in het bestemmingsplan aange geven dat er in de toekomst voetbal velden worden aangelegd of huizen zul len worden gebouwd. Het bestemmings plan houdt dan geen rekening meer met de bestaande situatie, maar schept voor waarden voor het toekomstige gebruik. Voor het gebied buiten de bebouwde kom is het verplicht een bestemmings plan te maken. Binnen de bebouwde kom is het niet verplicht, maar een bevoegdheid. Het bestemmingsplan wordt gemaakt in opdracht van burgemeester en wet houders. Het maken van een plankaart, toelichting en voorschriften is zo'n spe cialistisch werk dat in kleine gemeenten altijd speciale architektenbureau's met dit werk worden belast. Als het ontwerp klaar is, wordt het voor advies naar een groot aantal in stanties gezonden, zoals de Provinciale Planologische Dienst, het Waterschap, de Kamer van Koophandel, natuurbe- schex-mingsorganisaties, diverse rijksin stanties, openbare nutsbedrijven, etc. Als deze adviezen ontvangen zijn, be slissen burgemeester en wethouders of er nog wijzigingen in het plan moeten worden aangebracht. Daarna wordt het plan officieel ter visie gelegd en kan iedei*een daartegen bezwaar maken bij de gemeenteraad. De gemeenteraad moet over deze bezwaren beslissen en tegelijk ook het plan vast stellen. Daarbij kan de gemeenteraad al dan niet naar aanleiding van de ingediende bezwaren wijzigingen in het plan aanbrengen. Het aldus vastgestelde plan ligt weer ter inzage waai-bij het onder bepaalde voorwaarden mogelijk is bezwaar daar tegen in te dienen bij Gedeputeerde Sta ten. Dit kollege moet het plan n.l. goed keuren. Heeft de gemeente zijn werk niet goed gedaan of heeft ze onvoldoende reke ning gehouden met de ingediende be zwaarschriften dan kunnen Gedeputeer de Staten het plan gedeeltelijk goed- keuren of zelfs in zijn geheel afkeuren. Het besluit van Gedeputeerde Staten wordt ook weer ter visie gelegd. Daar tegen kunnen weer onder bepaalde voorwaarden bezwaren worden inge diend bij de Kroon. Als daarover een beslissing genomen is maar dan zijn we wel een paar jaar verder wordt het plan pas rechtsgeldig, tenminste als de Kroon het met het plan eens is. De Kroon kan het plan n.l. ook vernietigen of slechts gedeeltelijk goedkeuren. U ziet, dat het maken van een be stemmingsplan een bijzonder tijdrovend werk is. Zeker in het geval dat er be zwaren worden ingediend. Het zal dui delijk zijn, dat iedere burger te maken krijgt met een bestemmingsplan. Heeft men een stuk grond of een gebouw in eigendom dan bepaalt het bestemmings plan welke bestemming dit heeft. Vraagt men een bouwvergunning aan, dan wordt het bouwplan getoetst aan het bestemmingsplan. Wil men een win kel of een bedrijf beginnen, dan geeft het bestemmingsplan aan of dit is toe gestaan. Nu dit bestemmingsplan voor veel mensen belangrijk is, wordt ervoor ge zorgd dat iedex-een vooi-af van het plan kennis kan nemen. Via de P.Z.C. en het Nooi'd-Bevelands Nieuws- en Ad vertentieblad wordt dan bekendgemaakt dat een bestemmingsplan ter visie ligt. Iedex-een kan het plan dan in komen zien en eventueel een bezwaarschrift indienen als men het er niet mee eens is. Het is dus belangrijk dat u altijd goed de gemeentelijke publikaties leest. P.V. "DE BLAUWE DOFFER" TE KORTGENE Wedvlucht uit Melun op 28 mei. Deelname 300 duiven. 1 P. de Waal zn 13.16.55 352.208 370.886 2 A. P. de Haze 26.59 352.346 319.697 3 W. Bouwense 27.42 352.330 316.143 4 J. J. Verwei 28.04 349.191 302.624 5 L. de Fouw zn 27.09 346.823 298.264 6 idem 27.15 2 297.778 7 J. M. Goulooze 28.23 347.045 293.086 8 A. v/d Kreeke 29.37 347.386 288.421 9 S. Branderhorst 30.22 347.292 284.522 10 W. C. Leenpoel 30.47 347.362 282.796 Wedvlucht uit Moulins op 28 mei. Deelname 174 duiven. 1 H Verburg zn 17.20.22 559.707 229.113 2 J. Minneboo 31.12 561.841 205.144 3 P. van Belzen 35.51 561.923 193.426 4 J. van Belzen 38.37 561.757 186.089 5 W. Leenpoel 38.03 558.683 181.031 6 J. J. Verwei 40.58 560.055 176.685 7 S. Branderhorst 40.09 558.648 175.730 8 H. Verburg en zn 42.18 2 172.642 9 A. v/d Kreeke 44.53 558.676 164.203 10 Gebr v/d Maas 48.39 560.156 158.198 VOETBAL TE KATS Op zaterdag 4 juni vindt de voetbal wedstrijd plaats: Kats (Oud)-Kats. De aanvang is om 16.15 uur op het voetbal veld aan de Dijkstraat te Kats. Deze wedstrijd staat onder leiding van Toon Klaassen. Dit is tevens de afsluiting van het voetbalseizoen voor Kats. Verder is Kats pas kampioen geworden van de 3e klas A en is tevens na het spelen van pro motiewedstrijden tegen Spui 1 en Bors- sele 1, samen met Spui gepromoveerd naar de 2e klas. BEVELANDERS WINT MET GEMAK DE ZEEUWSE ZATERDAGBEKER Eigenlijk was in Rilland de strijd al gestreden, want een uitwedstrijd winnen met 30 is geen kleinigheid. Toch was er bij bestuur en spelers wat nervositeit te bespeuren, want de bal is rond en wat wij in de uitwedstrijd deden, zou Rilland toch ook kunnen! Het weer werkte niet mee, maar on danks de kou en de vallende regen waren de echte supporters toch in grote getale opgekomen om hun club toe te juichen. Toen Marius Leendertse met een laag schot de scoi-e had geopend en Leo Versluys op zijn eigen onnavolgbare manier de scoi-e met 20 en 30 op voerde, toen was er in de rust zelfs geen enkele pessimist meer te vinden die nog twijfelde. Wat nog nooit was gebeurd, gebeurde nuKamperland behaalde de Zeeuwse zaterdagbeker! Namens de K.N.V.B. o- verhandigde Wim Bx-oekhoven een kan jer van een beker. Vol trots moest ie dere speler deze beker vasthouden. Het was gelukt. Een di-oom wex-d werkelijk heid. Namens het gemeentebestuur o- verhandigde wethouder Uijl aan alle spelers een herinneringsvaantje in de rood-zwarte kleuren van Bevelandei-s. Na afloop volgde een welverdiende tocht door Kamperland. Vrachtrijder Leendertse had voor deze gelegenheid één van zijn auto's prachtig versierd. Gewapend met de verdiende beker en de gekregen vaantjes en voorop gegaan door de Vlissingse Delta Jeugdband, werd aan ieder die het maar zien en horen wilde verteld, dat er geen club in het zuiden is die Bevelanders kan vei-slaan. EN WEER EEN KAMPEOEN 's Avonds 27 mei 1983, op deze avond bleek, dat niet alleen de „grote broers" kunnen voetballen, maar ook de jeugd een woordje meespreekt. Bevelanders Cl wex'd kampioen na een beslissingswed strijd tegen Zeelandia Cl in Serooskerke. De in grote getale meegekomen sup porters zagen „onze" junioren al na een kwartier op voorsprong komen tegen een goed tikkend Zeelandia. Waartegen in de kompetitie tx-ouwens één keer ver lies en één keer winst het x-esultaat was geweest. Bevelanders kx-eeg meer greep op de wedstrijd en kwam zodoende op een 40 voorsprong, die uitmondde in een 41 eindstand. In samenwerking met Zeelandia wer den spelei-s en leider in de bloemen en op de foto gezet. Verder was er een gratis frietje met en een vex-rassing, die nog komen moet! Hierbij wil ik alle meegekomen sup porters, alle ouders, bestuursleden, de hoofdtrainer „Ben" en alle spelers be danken voor liun niet geringe inbreng. L. L. Koole, trainer C-junioren v.v. „Bevelanders". TE KOOP: 63 x 160 mm lengte 4,80 m. Afhaalprijs tijdelijk 5,50 m1, inclusief BTW. BOUWMATERIALEN Noonlweg 38. Oostkapelle. TeL 01189-13

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 4