NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD HUWELIJK Geef.. V ge a. Geef lucht. pro fori SPORT-AGENDA III FEUILLETON Zeeland Magazine? allerhande objekten Ho. 4068 Donderdag 19 mei 1983 86e jaargang DROK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,per Jaar. Franko per post ƒ35,per Jaar. Advertenties 38 ct. per mm, exd. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. 15 Een verhaal uit de Haagse onderwereld door LENA SCHAGEN. Hij lacht en voert haar het meest vloeibare voedsel in een tuitkannetje, dat hij gekocht heeft. „Je weet toch, dat ik vroeger koksmaat geweest ben en in dienst eveneens. Ik heb een paar jaar in een hotel in Voorburg gewerkt, maar ben er uit gesmeten, omdat ik een gein tje uithaalde met één van de diensters." Ze probeert te lachen, maar het ver gaat haar slecht, want haar kaak doet bij elke verkeerde beweging pijn. „Die Sjors," zegt ze enkel, „ik dacht, dat jij immuum was voor vrouwen? Appie zei altijd, dat jij geen vlees en geen vis was. Het is eigenlijk nooit voldoende tot me doorgedrongen, maar is het zo?" „Lieve Rosie, er komt misschien nog wel eens een tijd, dat ik je ervan kan overtuigen, dat ik net ben als iedere normale man." Het genezingsproces verloopt vrij gun stig, ondanks de sombere voorspellingen van de huisarts, die toch af en toe komt kijken. De tweede week al komt Rosie een paar keer per dag een half uurtje op, al is ze nog wel wat duizelig, maar Sjors is onvermoeibaar en altijd bij de hand, als ze hem nodig heeft. De chef van de cafétaria heeft een keer zijn opwachting gemaakt met een grote blos bloemen. Van de collega's uit de zaak is er een fruitmand gekomen en Jannie, het meisje met wie ze eigen lijk het beste overweg kan, heeft Rosie ook een paar keer bezocht. Van de politie hoort of ziet men niets meer. De daders liggen, zoals men dat doorgaans noemt, op het kerkhof. Met andere woorden: zullen wel nooit te ach terhalen zijn. Sjors gaat, nu Rosie aan de beterende hand is, een uurtje naar zijn oude makkers in de binnenstad. Zegt niet veel, maar kijkt met argusogen rond en ontdekt dan in de derde week na het gebeurde een lange vent, die litte kens op zijn gezicht heeft vanwege een aantal schrammen. Sjors kijkt de man wat te vaak of te lang aan, want hij zit met drie anderen te kaarten. Waar schijnlijk wordt hij er onrustig door, want op een gegeven ogenblik smijt hij de kaarten neer en komt met dreigende blikken op Sjors, die bij de tapkast staat, af. „Mot je wat van me, dat je me al door staat te beloeren?" Sjors Hoogwerf produceert een stom verbaasde blik. „Wat zou ik van jou moeten hebben, snuiter? Je hebt zelf niks, wat me de moeite waard lijkt. In m'n jonge jaren heb ik zo'n beetje ge schilderd. Dat mooie portret van je zou ik wel eens willen namaken misschien." De aangesprokene draait zich al half om met de bedoeling terug te keren naar zijn speelmakkers, want het is hem niet duidelijk of het serieus is of hij in de maling wordt genomen. Hij zegt enkel nog: „Ik zou mezelf eerst maar eens in de spiegel bekijken, als ik jou was." „Misschien als een knappe, zelfstan dige griet haar nagels eens over m'n gezicht haalt, maak ik nog wel een kansje een prijs te winnen in een of Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 30,per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE andere schoonheids wedstrijd," ant woordt Sjors op afgemeten toon. Er wordt even gelachen, maar meteen daarna is het doodstil. Hier zitten alle maal mensen van de zelfkant van het leven; sommigen analfabeet of enkel met wat lagere schooljaren, die moeilijk hun naam kunnen schrijven en nauwelijks lezen. Maar ze zijn stuk voor stuk, man nen zowel als vrouwen, goede verstaan ders en begrijpen meteen, dat Sjors daarmee wat bedoelt. En kijken dan de man aan, die littekens op zijn gezicht heeft. Ja, als je het zo bekijkt, heeft die ruzie gehad met een griet met als gevolg, dat ze haar nagels over zijn tro nie heeft gehaald. Ze kennen Piet, die als bijnaam de gluiperd heeft en weten, dat hij een gemene en gevaarlijke kerel is. Heeft al eens vijf jaar gezeten voor een zware mishandeling, die de dood ten gevolge had. Heeft een jaar of zeven ge leden in de stad een vent beroofd en hem, omdat hij niet goedschiks van plan was zijn geld af te geven aan de gang sters, zo in elkaar geslagen, dat hij een paar dagen later in een ziekenhuis over leed. Verschillende voorbijgangers heb ben het gezien en dankzij hun verkla ringen omtrent zijn signalement en het feit, dat Piet de gluiperd ineens nogal slordig in zijn slappe was bleek te zitten, was hij binnen een week achter slot en grendel. Sjors weet het; de meeste be zoekers van het café aan de Amster damse Veerkade eveneens. Sommigen weten ook, dat men Rosie Faas, die vroe ger in het leven zat en Appie Mostert als beschermer had, op een nacht in elkaar geslagen heeft. En trekken door de uitlating van Sjors Hoogwerf hun zwijgende konklusies. Zo, is dat 't werk geweest van Piet de gluiperd. Ja, echt iets voor hem. Sjors blijft niet lang meer, betaalt zijn vertering, knipoogt naar de kastelein en in het voorbijgaan kijkt hij Piet met een veelbetekenende blik aan. De man wordt kwaad, springt overeind en wil de ander achterna gaan naar buiten, maar een paar mannen houden hem tegen. „Ga zitten, Piet; die man is een judoka en heeft altijd een mes bij zich." En de mannen aan het tafeltje roepen uit: „Ja, zitten we nu te kaarten of niet? Als je bonje wil maken, lazer dan op. Maar bestel dan gelijk je doodkist, want ik eet liever met Sjors Hoogwerf dan met 'm vechten." Intussen loopt Sjors voldaan terug naar de Scheepersstraat. Eén dader heeft hij nu: ja, net iets voor die gemene Piet de gluiperd. Doet zijn naam wel eer aan. Heeft-ie vroeger ook niet een griet ge had, die voor hem in 't leven ging? Wat die meiden toch in zulke snuiters zien, blijft voor mij altijd een raadsel. Zou Piet in kontakt staan met Appie? Maar waar hangt Appie tegenwoordig uit? Niemand doet er zijn mond over open. Best mogelijk, dat hij er toch bij was en 'm nu knijpt, want diep in zijn hart is hij zo bang als wat. Ik ben immers een paar jaar met hem bevriend ge weest! Rosie's genezing gaat steeds sneller en verloopt zodoende geheel naar wens. Nog altijd is Sjors bij haar in huis. Rosie is hem veel dank verschuldigd en beseft dat. En op een avond, als ze samen een poos naar de teevee hebben zitten kijken, maar het uitgedraaid hebben, omdat het als gewoonlijk de laatste tijd weer een oervervelend programma bleek te zijn, schenkt Sjors een biertje in voor zich zelf en een glaasje bessen voor Rosie. Ze proosten en dan kijkt Rosie hem na denkend aan, als ze een slokje genomen heeft. „Hoe moet ik jou dit allemaal vergoeden, Sjors? Wat had ik vooral die eerste dagen moeten beginnen zonder jou?" Hij grinnikt. „Ik zou zo zeggen: trouw maar met me, dan kan ik je altijd ver zorgen." Het glas valt bijna uit Rosie's handen, zo schrikt ze. Ze knippert met haar ogen en roept uit: „Wat?" Nu groeit zijn lach breeduit en zijn ogen glinsteren van pret. „Had je niet verwacht, he? Wil je een officieel aan zoek? Wacht dan even." Hij zet zijh glas neer, komt overeind en knielt dan neer voor de vrouw, die op de bank zit. „Lie ve juffrouw Faas, wilt u me de eer aan doen mij uw hand te schenken? Graag dan ook de rest erbij, als dat effe kan. Dan gaan we samen naar het stadhuis om officieel te huwen, zoals dat in onze kringen heet." Hij komt langzaam over eind en ineens is zijn gezicht grimmig. „En als mijn wettige echtgenote kan jou niets meer gebeuren, want dan zal ik op de gebruikelijke manier bekend ma ken, dat je mijn vrouw bent geworden, met boterbriefje en al. En zullen ze zich wel tienmaal bedenken, je ooit nog maar één haar te krenken. Ik heb weliswaar een hekel aan bonje, maar als ze je dan te na komen, rijg ik ze aan m'n mes." Hij keert weer terug naar zijn stoel en drinkt, Rosie stomverbaasd achter latend op de bank. Ze kijkt met een on gelovige blik naar de man, die op twee meter afstand van haar in een hoekje zit. „Je meent het werkelijk?" is het enige, wat ze in alle verbouwereerdheid er nog kan uitbrengen. De man drinkt intussen zijn glas leeg en giet dan de rest uit de fles er in. Waarna hij er diepzinnig naar kijkt en knikt. „Wis en waarachtig, want dan ben jij veilig, Roos. Als de jongens horen, dat je met mij getrouwd bent, kan je nooit meer iets gebeuren. Er hoeven, als jij dat niet wilt, verder voor jou geen konsekwenties aan vast te zitten, want we blijven na ons trouwen ieder onze eigen gang gaan. Zodra jij beter bent, ga je weer naar die cafetaria in Rijswijk en ik snor op mijn manier wel weer een boterham op. We betalen samen de menage en alle andere noodzakelijke kosten, jij blijft op jouw slaapkamer en ik neem die andere. Nou? Gewoon een huwelijk pro forma. Voor de buiten wacht." Ze is nog altijd stomverbaasd, maar nu schudt ze haar hoofd. „Ik ben daar gekhelemaal geen zin om te trou wen. Onverschillig met wie. Waarom wil jij ineens zo graag trouwen? Daar klopt dan volgens mij ergens iets niet, vriend." „Rosie, je moet er niets achter zoeken, wat er niet is. De feiten zijn deze: jij bent een week of wat geleden in elkaar geslagen. Ze weten, dat jij in Rijswijk werkt en in de Scheepersstraat woont. Iemand heeft wraak gezworen en die iemand heeft altijd wel een paar vrien den, die hem willen helpen die wraak uit te oefenen. Ze zullen na verloop van tijd opnieuw op je pezen, let op mijn woorden. Ik ken ze, ze deinzen nergens voor terug. Behalve als ze weten, dat jij m'n wettige vrouw bent. Dan blijven ze van je af. Voor geen tien rooien wagen ze het dan jou op een gelijke wijze te na te komen, want dan weten ze, dat ik achter ze aan ga, al is het tot het eind van de wereld. Dat ik ze te grazen neem, al moet het maanden duren, maar eens krijg ik ze 'en dan steek ik ze een mes in hun donder. Men kent mij in Den Haag. En ook daarbuiten. Als we ge trouwd zijn, ben jij zo veilig als de ko ningin in haar paleis. Snap dat dan." Ze kijkt hem aan en denkt lange tijd na. „Enhier wonen? Jij en ik? Ik in mijn eigen slaapkamer en jij in de kleine kamer, zoals nu? Ben je dus toch van de verkeerde kant?" De aderen op zijn voorhoofd zwellen. „Het is, dat je nog niet beter bent, nog niet helemaal en omdat ik je graag mag, omdat je me verborgen hebt, toen de politie achter me aan zat, maar anders. Ik heb eigenlijk grote zin jou eens een pak slaag te geven. Zodra je weer he lemaal beter bent, Rosie Faas, zodra we wettig getrouwd zijn, zal ik je bewijzen, dat ik een vent ben als alle anderen, gezond en zonder gebreken of afwij kingen. Ik garandeer je, dat je dan de volgende ochtend geen pap meer zult kunnen zeggen!" Het is lange tijd stil in de kamer. Sjors drinkt zijn glas leeg en komt dan over eind, gaat naar de keuken en komt even later terug met een nieuwe fles, waaruit hij zijn glas opnieuw vol schenkt. En kijkt niet op, als Rosie hem ineens a bout portant vraagt: „Houd je van me, Sjors?" Hij haalt ongeduldig de schouders op. „Houden vanhouden vanweet ik veelIk mag je, dat kun je weten. Ergens ben je een fijn wijf, maar dat heeft die sufferd van een Appie nooit ontdekt. Of het kon hem geen donder schelen. Maar mij wel. Ik heb bewon dering gehad voor je moed, toen je Appie van je afschudde, het zowaar voor elkaar kreeg, dat dit huurhuis opnieuw op jouw naam kwam te staan en je je niet liet afschrikken, toen hij die tent in het Bel gische Park in een puinhoop wilde her scheppen, omdat jij daar werkte. Je had zo weer ergens anders een baan en je liet hem op straat staan. Weet je, wat ik nog het meest in je bewonderde? Dat je niet meer bang voor hem was. Dat kon hij nauwelijks verwerken en was er de eerste dagen vooral finaal van on dersteboven. Maar houden vanalle maal flauwekul. Ik mag je. Ik vind je een fijn wijf, sportief, met een wil, want je toonde doorzettingsvermogen nadat je terug was uit die Rotterdamse bajes. Maar houden van. (Wordt vervolgd) In bemiddeling gevraagd: (huizen, bungalows, boerderijen, enz.) Inl.: Vastgoedburo, dhr. Wattel, De Bellink 13, 4374 EH Zoutelande, Telefoon 01186-1578. INSTALLATIE VAN ADVIESRAAD OMROEP ZEELAND Op woensdag 25 mei a.s. om 15.00 uur installeert de heer drs. Minne Dijkstra lid van de Raad van Beheer van de NOS, belast met regionale zaken de Adviesraad Omroep Zeeland. De instal latie vindt plaats in de Statenzaal in de Abdij te Middelburg. Deze eerste bijeenkomst van de Ad viesraad is evenals de volgende ver gaderingen openbaar. Na afloop biedt het provinciaal bestuur een receptie aan. De raad wordt het adviesorgaan voor Omroep Zeeland. Voorlopig brengt de raad zijn adviezen uit aan de Initiatief groep Omroep Zeeland, die samen met NOS voor een regionale radio- omroep in de provincie ijvert. Zodra Omroep Zeeland kan worden gereali seerd zal de initiatiefgroep plaats maken voor een programmaraad. De Adviesraad zal dan deze programmaraad van advies dienen. De Adviesraad wordt ingesteld ter uitvoering van één van de konklusies van de konferentie over streekradio in Zeeland op 10 oktober 1981 in Kapelle. Toen is uitgesproken dat er een breed samengesteld platform dient te komen, dat op belangrijke momenten in de ont wikkeling van Omroep Zeeland zijn stem kan laten horen. Later kan dit platform zich ook uitspreken over de uitzendingen van Omroep Zeeland. De Adviesraad is samengesteld na uit voerig overleg met een groot aantal or ganisaties en de gemeentebesturen in Zeeland. De raad telt 39 leden uit alle sektoren van de Zeeuwse samenleving. Ook de verschillende delen van Zeeland zijn zo goed mogelijk vertegenwoordigd. VOETBAL Zaterdag 21 mei: 3e „Onder de Molen"-toernooi voor reserve-elftallen te Wissenkerke. Aan vang 10.00 uur, einde 15.45 uur. Deel nemende elftallen: Bruse Boys 3, Dau- wendaele 2 en 3, SPS 2 en 3, Tern. Boys 4 en 5, Wissenkerke 2 en 3, Middelburg 3 Rilland I Bevelandrs I (14.30 uur), lste finale wedstrijd beker. Toernooi D en C junioren (ochtend). Damestoernooi (middag). Steun het Astma fbnds. Postgiro 55055.^ Kruiswoordpuzzel no. 828 H ITO IÏ5 19^M20 \2U _F 45 125 |T3 36 32 *^3 34 37^M38 26 39 45 46 ^«7 48 51 52^p3 154 56 5^1*58 59 61 62 40 44 49 Horizontaal: 1. afbeelding - 5. rijgsnoer 9. bejaard - 10. godsdienst (afk.) - 12. Duits pers. vnw. - 13. praatvogel - 14. rijksgrens (afk.) - 15. rustteken - 17. deel van een geweer - 18. bijwoord - 20. wapen - 22. speciale gast - 25. oorsprong 28. tijdperk - 29. gemalen eikenschors 30. middag - 31. bloedgever - 33. roofdier 35. zeurpiet - 38. strafwerktuig - 41. houding - 42. vlaktemaat - 43. lied - 45. in het oog springend - 47. soort aap 50. onb. vnw. - 51. N.V. (Duits) - 53. paradijs - 54. hard geluid - 55. water in Brabant - 56. tocht - 58. bijwoord 59. onder andere (afk.) - 60. bevel - 61. Russisch heerser - 62. plaats in het Gooi. Verticaal: 1. huidopening - 2. deel van het lichaam - 3. jongensnaam - 4. sche delboor - 5. datgene waarmee iets wordt gevuld - 6. ter beschikking (afk.) - 7. lidwoord - 8. rood (Fr.) - 11. klit - 12. voorzetsel - 16. bloem - 17. vórm van koken - 19. verdriet - 21. telwoord - 23. rondhout - 24. zonderling en grillig van vorm - 26. lobbes - 27. de onbekende (afk.) - 32. in orde - 34. dunne - 35. bekommering - 36. klonkellijn - 37. niet doen - 38. gerief - 39. soort schoeisel 40. vreemde munt - 41. familielid - 44. tandarm zoogdier - 45. maand - 46. in wendig orgaan - 48. van het jaar - 49. slingerplant - 52. verhoogde toon - 55. godin - 57. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) - 60. de oudere (afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no. 827 Horizontaal: 1. kilo - 3. baron - 8. kalk 11. parasol - 13. as - 15. rr - 16. op 18. nu - 19. radio - 20. Lek - 22. gerei 23. st - 24. opgetogen - 27. of - 28. eb 30. ri - 31. te - 32. rn - 34. zo - 36. mi 38. rots - 39. Marne - 40. stut - 41. tm 42. 11 - 43. dr - 44. Ee - 46. tij - 47. gg 49. se - 50. aandenken - 55. ai - 57. mulat 58. ego - 59. einde - 60. on - 61. ka 62. ds - 63. ed - 65. punaise - 71. stap 72. saldo - 73. paar. Verticaal: 1. kaars - 2. Ik - 3. ba - 4. ar 5. raket - 6. os - 7. no - 9. at - 10. kluif 11. prop - 12. loge - 14. sate - 15. rio 17. pen - 18. neon - 20. lei - 21. kot 25. grommen - 26. gemelijk - 29. boter 32. retig - 33. pro - 35. ark - 37. ptt 43. deun - 45. Edo - 46. tno - 48. gade 49. smoes - 50. aak - 51. atap - 52. egaal 53. Eede - 54. nis - 56. ieder - 64. ga 66. us - 67. na - 68. id - 69. so - 70. ja.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 1