mi lovooy mode/ Geef,V Gefftht KRONIEK VAN NOORQ-BEVELAND EINDELIJK LENTE combinaties kostuums overhemden pantalons dunne truien a regenjassen cord pantalons Steun het Astma fbnds. Postgiro 55055. --v v-.y-A-v. n - *o*' Wedstrijdjes doeë, beste vrienden, dat is nie alléén vo kinders. Hrööte mensen doeë dat ök dikkels henoeg, mè ut lóópt wè us anders of dan a-je hedocht oa, bie Mientje en Piet temisten wè. De wedstrijd. Mientje en Piet konne ut hoed vinde; ze waere a éél wat jaertjes hetrouwd. Mè z'oat vrééd druk oale twi-je werke dat was hlad benauwd. Dirom oa ze ók twi auto's; dat was makkeluk vo 't werk. Mientje oa een kleintje en Piet a jaeren lang z'n eihen merk. In Hoes moste ze weze; toevallig oale twi-je heliek. Di kwaeme ze mekoare tehen, net vo d'n Hroenen diek. Bel, bel, zei Piet da's ók toevallug, ik hieng net naer uus. Da's hezellug von ök Mientje; dan bin m'n helieke tuus. Ze zou we doeë wie of 't éérste tuus was; mè Mientje oa protest. Joen auto rie vee arder; dan bin 'k oaltied lest. Dus Mientje kreeg een voorsprong; tien menuten, dat von ze hoed. En mee vol has op d'r mini vertrok ze mee hoei-je moed. Mè op Peeland anhekomme liep d'r toch wat uut d' and. Di stinge ze de snelheid te meten en Mientje most an de kant. Ut was een flienke bekeuring die a ze mee mocht neme. En 't ergste was nog wè; die perlisie was d'r buurman, verheme. Afijn, ze mocht wee varder rie-je; ze ree noe éél bedaerd. Mè twi menuten laeter op 't zelfde plekje oa ze Piet ók bie z'n staert. Buui-man perlisie hieng a lache, want ie behreep oalus zó. Dirom zei tun, rie jie mè deu, je vrouwe ei net a een bekeurieng hehoa. Tuus hekomme bie z'n vrouwe, wier over 't voorval niks hezeid. Mè Mientje ei net vo 't eten de bekeurieng bie Piet z'n bord heleid. Toen Piet dan dat pepiertje zag, oa t,un net een slokje in z'n waefel. En mee hrööt misbaer van 't lachen, vloog oalus over taefel. Je za Mientje en Piet nog wè us rie-je, mè ze doe hin wedstrijd mi rie-je. Zó zie-je mè, beste vrienden: Aestehe spoed is niet zó best. Je lacht niet éést mè oaltied lest. Voor de mannen geweldige keus in: ook in lichtgewicht volop lichtgewicht ook volop korte mouw volop lichtgewicht ook lichtgewicht in stretch GORTSTRAAT 32-34 - MIDDELBURG TELEFOON 01180-12508 DONDERDAG... KOOPAVOND TAALPRAATJE OOR. In onze serie Taaipraatjes nemen we ditmaal het belangrijke orgaan „het oor" bij de kop. Bij velen gaat iets wat ge zegd wordt „het ene oor in en het andere uit." Een waarschuwing wordt niet ter harte genomen en een opmerking maakt weinig of geen indruk. Dit komt ook tot uitdrukking in „enge oren treffen", een oude zegswijze voor geen gehoor vinden. Het tegengestelde komt tot uiting in: „Iemand wijde oren maken." Iemand tot aandachtig luisteren aanzetten door boeiend te vertellen. Later leidde dat tot: de spreker had het oor van de verga dering. Uit deze korte aanhef blijkt al, dat over het oor in de loop der tijden tal van bekende en minder bekende zegs wijzen en spreekwoorden zijn ontstaan. Van domheid getuigt het oude spreek woord: „Al had een ezer ook drie ooren. Zoo kon hij nochtans niet veel hooren." Dit rijmpje betekent: een dwaas mens blijft dwaas, wat men ook probeert hem verstandig te maken. Meer wijsheid blijkt daarentegen uit de volgende zegswijzen. „Hij melkt de oren van die hem horen." De spreker vleit zijn toehoorders, ook al meent hij het niet helemaal. In de trant van: men vangt meer vliegen met honing dan met azijn. En: „Hetzij voor mannen of voor vrouwen. Beter naar 't oor, dan naar 't oog te trouwen". Laat u bij de keuze van de levenspartner niet leiden door wat men ziet (het mooie uiterlijk) maar vooral door wat men hoort. Verstand en geest zijn van meer waarde dan uiter lijke schijn. Hiervan is de zegswijze: „om de oren trouwen" ontstaan, met dezelfde betekenis. Onbekend is de dichterlijke zegswijze: „Zijn oren ten dans leiden". Dat wil zeggen naar iets met welgevallen luis teren. Meer prozaïsch „de oren jeuken". Een teken van verlangen of van nieuws gierigheid om iets te weten te komen. Soms kent men levenloze voorwerpen gehoor toe. Dat geldt voor de uitdruk king „de muren hebben oren." Let goed op je woorden, er is gevaar. Deze zegs wijze werd vooral in de oorlog vaak gebezigd. Wees voorzichtig want je ver rader slaapt niet; de vijand hoort mee. Vergelijk: een misdaad komt meestal uit, desnoods „zullen de raven het uitbren gen". We vervolgen met de geestige zegs wijze: „op zijn oren zitten". Spottend gezegd van iemand die niet wil horen en op een vraag geen antwoord geeft. Daarentegen staat: „het oor lenen" voor aandacht schenken aan iets, goed luis teren. Bekend is de uitdrukking: „Hij zou zijn oren nog vergeten, indien ze niet vast zaten." Gezegd van iemand, die zeer slecht van geheugen is. Vergelijk: hij heeft een geheugen als een garnaal. Vol gens een oud volksgeloof (al bij de Ro meinen) was de zegswijze „iemands oren tuiten" een teken dat men over iemand sprak. Als het rechteroor tuit, dan wordt men geprezen, tuit het linkeroor, dan zegt men weinig goeds. Vandaar ook: „zijn oren zullen tuiten", als over iemand in zijn afwezigheid druk wordt gesproken. Waarschijnlijk afge leid uit de Bijbel. De Heer zegt tot Sa- muël: „Zie Ik doe een ding in Israel, dat al wie het horen zal, die zullen beide oren klinken." Tegenover de negatieve zegswijze „ie mand alles aan de oren hangen" voor alles vertellen, ook datgene waarmee men niets te maken heeft, staat het po sitieve: „een open oor voor iemand heb ben". Willen luisteren naar de moeilijk heden van een ander en indien mogelijk ook willen helpen met raad en daad. Soms met de bijbetekenis op iemands voorstellen ingaan. Daar lijnrecht tegenover staat „wol (katoen) in de oren hebben" voor zeer bewust niet willen luisteren. In Vlaan deren kent men de grappige uitdruk king: „Hij is een advocaat met lange oren." Dat betekent, men zou verwach ten dat hij slim is, maar hij is zo dom als een ezel. „Twistzieke honden lopen met ge scheurde oren." Als iemand ruzie zoekt komt hij dikwijls van een koude kermis thuis. Aldoor twisten levert geen voor deel op, net zo min als „Zijde spinnen uit het oor van een varken." (Nadruk verboden) HET WETEN WAARD Een witte of paarse Ster van Bethlehem komt goed tot haar recht in een koel vertrek. Branden nieuwe schoenen aan uw voe ten? Een natte lap 's nachts, in de punt van uw schoen brengt reeds veel ver betering aan. Schilderijen en spiegels, die aan voch tige muren hangen, hebben niet zoveel te lijden, als u er stukjes kurk achter plakt. LANDELIJKE HANDWERKKOMMISSIE De landelijke handwerkkommissie van de Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen organiseert ieder jaar, telkens in een andere provincie, een grote hand- werktentoonstelling. Vooraf vindt per provincie een selectie plaats, waardoor de landelijke tentoon stelling een weergave wordt van het provinciale werk. Dit evenement is niet alleen bestemd voor de leden van de Plattelandsvrou wenorganisaties, maar voor iedereen die geïnteresseerd is in of zich bezig houdt met het werken met textiel. De tentoonstelling wordt dit jaar in Zeeland gehouden van 31 mei tot 3 juni 1983 in de Grote of de Maria Magda- lena kerk te Goes. Er zijn plm. 2.000 handwerken te zien in bijna 30 verschillende technieken. De openingstijden zijn: dinsdag 31 mei van 13.00 - 21.00 uur; woensdag 1 juni van 10.00 tot 21.00 uur; donderdag 2 juni van 10.00 tot 21.00 uur; vrijdag 3 juni van 10.00 tot 17.00 uur. De entree voor de tentoonstelling be draagt: leden 3,en niet-leden 5, Er zijn dagelijks demonstraties in enkele technieken. Mocht u meer informatie willen heb ben dan kan kontakt opgenomen wor den met: mevrouw D. W. Achterberg- Emmerzeel, Rijksstraatweg 21, 4254 XA Sleeuwijk, telefoon 01833 - 1273. BRIDGEDRIVE TE KORTGENE In het kader van de voorbereiding van het 5-jarig bestaan van het dorps huis „De Pompweie" te Kortgene, op zaterdag 21 oktober a.s. worden voor dien een aantal evenementen georgani seerd. Eén hiervan was een bridgedrive in het dorpshuis op vrijdag 6 mei j.l. Voor die drive bestond grote belang stelling van de verenigingen „Reimers- waal", „Valkenisse", „Zuid-Beveland", „A.B.C.", „Papirus", „Zierikzee", „M.B.C." en „Noord-Beveland". 60 paren waren opgekomen die in 4 lijnen speel den. Er werd een zeer opmerkelijke score gemaakt van 73.81 °/o door het echtpaar Groen in groep A. In groep B was het echtpaar v. d. Berg 1ste met 65.87 In groep C de dames Kips - Kosters met 58.73 °/o en in groep D werd de 1ste plaats gedeeld door de echtparen Prins en Noordhoek met 60.32 De uitslagen werden bekend gemaakt door mevr. J. v. Maas - Bazen, die ook een groot aandeel had in de organisatie van deze zeer geslaagde drive. CONCERT E.M.M. KORTGENE In verband met de herdenking van de bevrijding van Nederland, op 5 mei 1945, gaf de Kon. Muz. Ver. „E.M.M." uit Kortgene het traditionele concert in de tuin van het Pensiontehuis „Noord- Beveland" te Kortgene, op donderdag 5 mei. O.l.v. de nieuwe dirigent, dhr. T. Meier, werd een aantrekkelijk program ma uitgevoerd op donderdag 5 mei j.l. De E.M.M.-drumband en majoretten. o.l.v. dhr. B. de Looff, zorgden voor een zeer gewaardeerde omlijsting. Na het spelen van het volkslied wer den de medewerkers aan dit optreden ontvangen in het Pensiontehuis waar de directrice, mevr. Stevense, bedankte voor dit concert waarbij ze de hoop uitsprak dat E.M.M. deze concerten zal voortzetten. SCHAAKCLUB KAMPERLAND VIERT 20-JARIG JUBILEUM De schaakclub Kamperland viert a.s. zaterdag 14 mei haar 20-jarig jubileum met een simultaan séance, die gegeven zal worden door de heer Hans Bouw meester, bekend door de schaaklessen op de televisie en drager van de Max Euwe ring. Dit evenement zal plaats vinden in het Jhr. Mr. de Casembroothuis te Kam perland, waar hij de strijd aanbindt met 30 borden. De burgemeester van de gemeente Wissenkerke, de heer P. Wisse zal om twee uur de eerste zet verrichten. Naast de team leden van Kamperland zullen enkele oudleden en leden van zusterverenigingen aan dit schaakfestijn deelnemen. De schaakclub Kamperland is vorig jaar gepromoveerd van de tweede klasse Noord naar de eerste klasse Noord en heeft zich in het afgelopen seizoen in deze klasse weten te handhaven. De schaakclub Kamperland kan nog altijd spelers in zijn team gebruiken. Mochten er dus op Noord-Beveland nog schakers zijn, die onze gelederen willen versterken dan zijn ze van harte wel kom op iedere vrijdagavond vanaf half acht in het Jhr. Mr. de Casembroothuis of kan men zich opgeven als lid bij W. F. Burger, Veerweg 33, Kamperland of L. L. Koole, A. van Heestraat 14, Kamperland. STICHTING GASTVRIJE FIETSCAMPINGS Fietsen is in, kamperen is in, fietsen en kamperen is een uitstekende kombi- natie. Dat ontdekken steeds meer Ne derlanders. En hoe kan het ook anders? Nederland, dat weet iedereen, staat sy noniem voor „fietsland". Geen enkel land is zo goed ingericht voor de fietser als ons eigen land. Fietspaden, bewegwijze ring en de relatief korte afstanden tus sen steden, dorpen en attrakties vormen uitstekende ingrediënten voor een fiets vakantie. De Stichting Gastvrije Fietscampxngs zorgt daarbij voor prima overnachtings mogelijkheden. 83 aangesloten kampeer terreinen, verspreid over het hele land zorgen voor een gastvrij onthaal en een goede plaats. Elk G.F.C.-terrein heeft zijn eigen identiteit, specifieke karakter en ligt bijna altijd in een fraaie omgeving. De „kwaliteit" is duidelijk boven de mid delmaat. Het bijzondere van de kampeerterrei nen is dat ze extra gastvrij de fietsende kampeerder zullen verwelkomen. De af stand tussen de campings onderling is gemiddeld zo'n 15 tot 35 km. En met een G.F.C.-arrangement is de kampeer der er zeker van, dat er een plaats is gereserveerd. Deze belangrijke zekerheid wordt geboden, terwijl de fietsende kam peerder (of de kamperende fietser) vol ledig vrij is in de keuze van tochten en routes door het gehele land. Vrijheid dankzij een 24-uurs reserve ringssysteem, zodat de vakantieganger nooit na een dagje fietsen voor een ge sloten poort zal staan. Als de omgeving verder moet worden verkend, of het rekx-eatieterrein bevalt zo goed, dat een langer verblijf wordt gewenst, dan kan dat natuurlijk ook. De Stichting biedt verschillende ar rangementen, met als basis een 8-daags verblijf met eigen fiets en kampeeruit rusting. De G.F.C. kan echter niet alleen voor een goede fiets en kampeerspullen zorgen, maar kan ook speciale arrange menten en routes voor verenigingen en scholen samenstellen. Voor jongeren zijn er tevens mogelijkheden om in samen werking met de N.B.B.S. hun fietskam- peervakantie te kombineren met allerlei „doe-aktiviteiten" zoals: windsurfen, parachutespringen, vissen op het wad, catamaran-zeilen. Uitermate aantrekkelijk is ook de G.F.C.-clubkaart, die vele faciliteiten biedt, waaronder een belangrijke reduk- tie op het lange kampeerweekend dat dit jaar op De Krim op Texel plaatsvindt. 1983: het jaar voor een fietskampeer- vakantie! Informatie is verkrijgbaar bij: Stich ting Gastvrije Fietscampings, Postbus 3055, 6802 DA Arnhem, Tel. 085 - 436703. CONTACTMIDDAG VOOR BORSTKANKERPATIËNTEN De „After Care-groep" te Goes houdt op woensdag 18 mei de maandelijkse contactmiddag voor vrouwen, die een borstoperatie of -amputatie hebben on dergaan. Deze keer wordt er door mej. A. Nijssen, physiotherapeute, vooxdichting gegeven over manuele lymph-drainage (behandeling tegen een dikke arm). Deze bijeenkomst wordt gehouden in het gebouw van de P.M.D. Zonne bloemstraat 53 te Goes. Aanvang 14.00 uur, de bijeenkomst wordt beëindigd om 15.00 uur. Op dinsdagmiddag 31 mei brengen we een bezoek aan de bestralingsbunker bij het BethesdaSt. Josephziekenhuis te Vlissingen. De rondleiding begint om 14.00 uur en zal plm. 16.00 uur beëindigd worden. Degenen, die hiervoor interesse heb ben worden vex-zocht dit uiterlijk 18 mei op te geven, tel. 01100 -2 12 70. Burgerlijke stand KORTGENE Geboren: 22 april: Jacky Paul, z.v. H. I. de Moor en M. L. Meulcnberg. 26 april: Dirkje Gijsberta Louisa, d.v. T. Soeteman en F. C. L. Brouwer. 29 april: Eva Patricia, d.v. J. P. Wisse en I. M. A. Verburg. Huwelijksaangifte: 7 april: M. Vex'straaten en S. M. E. Deege. 8 april: J. Valkier en L. A. Boot. 19 april: M. P. Fieman en P. A. Ver burg. 21 apx'il: C. P. A. Verburg en A. C. S. van der Maas. 29 april: J. L. van de Velde en I. R. Moerman. Gehuwd: 27 april: M. Verstraaten en S. M. E. Deege. 29 april: G. J. Klein en K. A. de Fouw. Overleden: 21 april: Elisabeth van der Maas, oud 93 jaar.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 2