WILSON GLENNY Geef., v GelLt Taaipraatje Kostuums Prov. raad van kerken in Zeeland HELP DE POLEN DE WINTER DOOR Steun het Astma Fonds. Postgiro 55055. 1 e Zuiver Scheerwol 2e Souplesse en draagkomfort POLEN,5398 Dit nummer geldt zowel voor bank als giro. Giften storten tn.v. de 'Nederlandse Stichting Hulp Polen', Den Haag. Bij de bespreking van de aktiviteiten van DISK Zeeland in de afgelopen ja ren tijdens de onlangs gehouden ver gadering van de Provinciale Raad van Kerken in Zeeland, is gekonstateerd, dat het erg moeilijk is voor de kerken in houd en vorm te geven aan deze „dienst in de industriële samenleving vanwege de kerken." Nog te veel kerkelijke ambtsdragers, onder wie de pastores, blijken dit werk als vrijblijvend te be schouwen. Besproken werd de vraag op welke wijze de provinciale raad stimu lerend kan werken wat betreft het door dringen van de kerken van hun ver antwoordelijkheid op dit gebied. De raad besprak de verslagen van de stuurgroep DISK Zeeland en van de werkgroep Midden-Zeeland, alsmede van het werk dat in Zeeuws-Vlaan- deren wordt verricht. Waar DISK ver tegenwoordigd is in of bekend is bij organisaties en bedrijven ontstaan kon takten en mogelijkheden tot gesprek ken en beraad over het werk en ook over het ontbreken daarvan. De raad onderstreepte zijn solidariteit met de werknemers van de Kon. Mij. De Schelde, voor wie het thans gaat om de „broodvraag" en om hun toekomst en die van hun gezinnen. Dit laat on verlet de wenselijkheid van voortgaande gesprekken over de ethische aspekten van de bouw van oorlogsmaterieel. Experimenteel. In de vergadering van de provinciale raad van kerken werd verder een be spreking gewijd aan de z.g. experimen tele kerkdiensten. Dit naar aanleiding van de mededeling dat na Middel burg er in Oost-Souburg plannen zijn voor deze diensten. Is hier sprake van een kans of van een gevaar voor de oecumene? zo werd gevraagd. Vooral de kwestie van het z.g. open avondmaal komt hierbij aan de orde. De raad was van oordeel dat deze diensten en ontwikkelingen in de eerste plaats thuishoren bij de plaatselijke raden van kerken of de interkerkelijke kontaktkommissies. Hedenesse. De toekomst van het oecumenisch vormingscentrum Hedenesse in Cadzand (waar nu ontslagen zijn gevallen) als gevolg van de bezuinigingen op het rijkssubsidie voor het vormingswerk (in internaatsverband) kwam ook in deze vergadering van de raad uitvoerig aan de orde. Dit mede naar aanleiding van een toelichting van de heer R. Stobbe laar, staf-funktionaris van Hedenesse. De raad zal in een brief bij een bro chure van Hedenesse op de kerken en de pastores een dringend beroep doen gebruik te maken van de diensten en de deskundigheid van het vormings centrum. Daarbij besefte de raad dat de verschillende kerken zelf al het nodige doen aan vormings- en toerustingswerk. Maar men had ook de indruk, dat hier en daar vooral plaatselijk sprake is van overlappingen. Daarom is het nodig bestaande en voorgenomen ak tiviteiten op dit gebied te inventari- Hand. Vaak worden de handen genoemd in verbinding met andere lichaamsdelen, zoals „handen en voeten roeren" voor alle krachten inspannen, alle mogelijke moeite doen. En „handen en voeten heb ben" voor iets waaraan niets mankeert. Vandaar „zelf handen en voeten heb ben". Dat betekent zichzelf kunnen red den, een anders hulp niet nodig hebben. De zegswijze „met hand en tand vast houden" wil zeggen: met inspanning van alle krachten het bezit handhaven. Uit deze uitdrukking is later ontstaan het bekende: iets met hand en tand ver dedigen. In Zuid-Nederland: „iets zeg gen met hand en tand" (met de grootste nadruk). Een oud spreekwoord luidde: „tussen hand en tand wordt menig ding te schand." Op het laatste ogenblik kan een zeker schijnend succes toch nog de mist ingaan. Om dit allerlaatste moment tot uiting te brengen, zei men ook „tus sen de mond en de lepel komt dikwijls groot belet." Ook in het rijmpje: „Van de hand tot de mond valt de pap op de grond." Met dezelfde betekenis: het is wel in de hand, maar nog niet in de tand (mond). „Een mens zonder handen, is een hond zonder tanden," geeft aan: als men niet werkt heeft men geen bestaan. Ditzelfde komt tot uitdrukking in: „le dige handen, ledige tanden" en in „han den stil, tanden stil." De bekende zegswijze „van de hand in de tand leven," betekent het ver diende geld direkt door het keelgat laten verdwijnen, niets bewaren voor later. „Gauw ter hand en ras ter tand" wil zeggen: rap in het werk, maar ook graag eten. „Iemand met hand en hart helpen." Iemand met raad en daad steunen of troosten. Beide handen zijn in het ge ding in het bekende spreekwoord: „Als de ene hand de andere wast, dan wor den ze beide schoon." Bij wederzijds hulpbetoon zijn beide partijen gebaat. Goede samenwerking biedt voordelen. Daartegenover staat: „Water in de ene hand en vuur in de andere hand dra seren en ook na te gaan of het werk niet een meer oecumenisch cachet kan krijgen. Tweede kerkendag. Een werkgroep uit de raad en van Hedenesse kwam met een eerste serie suggesties voor het thema van de 2de Zeeuwse Kerkendag in het voorjaar van 1984. Mogelijk kan als het ware een „Zeeuws vervolg" worden gegeven aan de resultaten van de deze zomer (26 juli 10 augustus) in Vancouver te houden conferentie van de Wereldraad van Ker ken onder het motto „Jezus Christus, het leven van de wereld." Mogelijk in het verlengde daarvan ligt een thema als „veranderen of niet?", waarbij het in het bijzonder gaat over het omgaan met de spanningen die in alle kerken bestaan over de strekking, de betekenis en de konsekwenties van het Evangelie voor onze samenleving. In een volgende vergadering zal dit on derwerp worden uitgediept. Tenslotte werd meegedeeld, dat de mogelijkheden worden onderzocht van een regionale raad van kerken in de (burgerlijke) gemeente Borsele. SENIOREN-ORKEST "ZEELAND" IN KORTGENE Het alom bekende Zeeuwse senioren orkest zal woensdag 23 maart te zien en te beluisteren zijn tijdens een concert in de Ned. Herv. Kerk te Kortgene, wat begint om half drie. Het 43 leden tellende korps is samen gesteld uit muzikanten uit de gehele provincie. Zo de naam al laat raden, seniorenorkest, bestaat de samenstelling uit de oudere leden van verschillende Zeeuwse muziekverenigingen. De leef tijd van de muzikanten varieert dan ook van 61 tot 78 jaar. Een bijzonder en aantrekkelijk mu ziekprogramma staat de toehoorders te wachten. Tijdens de pauze van het con cert, zal senior-organist F. Smit, wel bekend op Noord-Beveland, enkele nummers op het kerkorgel ten gehore brengen. Een ieder van Noord-Beveland, die dit concert wil bijwonen, is van har te welkom. De toegang is gratis. Het seniorenorkest „Zeeland", wat is opgericht op 18 september 1980, heeft al in verschillende delen van Zeeland haar opwachting gemaakt. Zo waren zij al te gast in Zuid-Beveland, Walcheren en Zeeuws-Vlaanderen. Vanaf de op richting staat het orkest o.l.v. dhr. D. Burger, die het enthousiasme bij de le den steeds warm weet te houden. Graag wil men vanuit het korps het kerkcentrum dank zeggen voor het be schikbaar stellen van de kerk. Om de onkosten te bestrijden, zal er bij de uitgang na het concert een kollekte ge houden worden. Dit concert wordt van harte bij u aan bevolen. Maak er eens een fijne muzi kale middag van, u zult er geen spijt van hebben. gen." Figuurlijke betekenis: onbetrouw- oaar, dubbelhartig zijn. Vergelijk: met twee monden spreken. Het zet weinig zoden aan de dijk altijd wat in gedachten te wensen. Daar van getuigt: „Wens in de ene hand en hoest in de andere, zie dan in welke hand gij het meest hebt." Dagdromers brengen het niet ver. „Geen hand of schrift van iets heb ben" is een oude zegswijze. Dat wil zeg gen: geen schriftelijk bewijs hebben. Dit had men wel bij „hand en zegel." De gewone middelen ter bekrachtiging van een oorkonde of overeenkomst. Sommige mensen zijn met beide han den even „handig". Vandaar de spreek woordelijke zegswijze: „Hij kan kaatsen over beide handen." Afkomstig van het vooral in Friesland veel beoefende kaatsspel. Betekenis: hij is van alle markten thuis, zeer handig. Bekend is de uitdrukking: ergens niet met lege handen komen, voor een ge schenk meebrengen. Vandaar 't spreek woord: „met ledige hand is het kwaad haviken vangen." Met „de bloedige hand" bedoelt men de hand waaraan het bloed van een misdaad kleeft, de moordenaarshand. Een oude rechtsspreuk luidde: „de bloe dige hand neemt geene erfenis." De moordenaar schoot zijn doel voorbij en kreeg niets van de erflater. Bij uitbrei ding: ook al was de toegebrachte wond niet dodelijk, toch werd de boosdoener onterfd. Werd hij betrapt bij zijn mis daad, dan noemde een oude rechtsterm dit „met der verscher hand." Thans: op heterdaad betrapt. Op schepen kent men het commando „handen schoon." De bemanning moet dan met werken ophouden en de handen gaan wassen. Schenken met de warme hand bete kent: bij het leven een schenking doen. Dit in tegenstelling tot een schenking na de dood bij testament. Gewestelijk duidt men met „overbrengen met de warme hand" aan, dat hetgeen in ver trouwen is verteld, terstond wordt over gebriefd. (Nadruk verboden). Op het groepsbureau der Rijkspolitie te Kortgene, Bernhardstraat 20, zijn in lichtingen te verkrijgen omtrent de vol gende gevonden voorwerpen: 1 wollen muts; 1 etui met 2 sleutels; 1 paar bruine handschoenen; 1 sierring van autovelg, rood-wit-blauw, jeep; 1 bootje, Tabur Yak III; 1 bruine por temonnee met inhoud; 1 zwarte hand schoen met rode band; 1 damesfiets; 1 bromfiets, merk Yamaha; 1 zwarte portemonnee met inhoud; 1 bankbiljet van 100,1 herenpolshorloge met zwarte band; 1 herenpolshorloge Quartz; 1 decoupeerzaag; 1 portemonnee met inhoud. FIOM-NIEUWS De groep van weduwen en weduw naars in Zeeland houdt op dinsdag 22 maart a.s. een kennismakingsavond. Het valt niet mee om na het verlies van een partner alleen verder te gaan. Het kan dan goed zijn om samen met lotgenoten over je situatie te praten en wat begrip en ontspanning te vinden. De groep wil een mogelijkheid bieden om mensen te ontmoeten, die hetzelfde heb ben meegemaakt en veel problemen uit eigen ervaring kennen. Problemen rond eenzaamheid; kon takten die wegvallen na het verlies van je partner; financiële beslommeringen; wat te doen met vakantie en de lange weekenden; uitkeringen; de veranderde maatschappelijke positie enz. Ook ge zelligheid en ontspanning kunnen in de groep gevonden worden door samen met anderen eens uit te gaan, bijvoorbeeld naar het strand, de schouwburg, samen een fietstocht maken, gezellig uitgaan, winkelen, enz. Weduwen en weduwnaars die kennis willen maken met deze groep zijn har telijk welkom op dinsdag 22 maart a.s. om 19.30 uur in het gebouw van Jeugd en Gezin aan de Londensekaai 39 te Middelburg. Meer inlichtingen en eventueel een folder te verkrijgen bij: Fiom-Zeeland (Telefoon 01180 - 27311). EMMABLDEM NU OÜK VOOR DE DERDE WERELD In de week van 2127 maart wordt weer de Emmabloemkollekte gehouden. Dat is sinds 1912 een traditie. De Emma bloemkollekte voor tuberculosebe strijding en kruiswerk is de oudste kollekte in Nederland. Tuberculose eens volksvijand nr. 1 lijkt een overwonnen ziekte, maar de „tbc-explosie" enkele weken geleden in Leeuwarden bewees opnieuw, dat de ziekte telkens weer de kop opsteekt en dat bestrijding en waakzaamheid nodig blijven. Sinds het begin van deze eeuw speelt de kruisvereniging een belangrijke rol bij de bestrijding van tuberculose. Daar om worden de plaatselijke Emmabloem- kollekten praktisch overal door de kruisvereniging georganiseerd. Miljoenen doden. In ons eigen land is de tuberculose geen ziekte meer, die jaarlijks duizenden slachtoffers eist. Maar in de ontwikke lingslanden sterven elk jaar nog mil joenen mensen aan tbc. Daarom wordt de opbrengst van de Emmabloemkol lekte sinds verleden jaar niet meer al leen bestemd voor de tbc-bestrijding in ons eigen land. Belangrijke projekten op het gebied van tbc-bestrijding en be vordering van de thuisgezondheidszorg op de Nederlandse Antillen, in Tanzania en Indonesië hebben inmiddels steun gekregen van de Emmabloem. Want in toenemende mate zal de Emmabloem meewerken aan de bestrijding van tu berculose en bevordering van thuis gezondheidszorg in ontwikkelingslanden. Uw steun is daarbij belangrijker dan ooit. Het is onaanvaardbaar, dat er jaar lijks miljoenen mensen sterven aan een ziekte, die in ons eigen land grotendeels overwonnen is. Een ziekte, waaraan men neit behoeft te sterven, omdat er goede medicijnen voor bestaan. U kunt helpen de tuberculose in de wereld te bestrijden. Wanneer in de week van 2127 maart bij u een kol lekte wordt gehouden of wanneer u een girokaart in de brievenbus vindt, wees dan royaal. Er zijn ziekten die méér tot de verbeelding spreken, die dramati scher lijken. Maar miljoenen doden be wijzen elk jaar, dat tuberculose een ziekte is, die bestreden moet worden. Wereldwijd Uw gift kan daarbij helpen. Emma bloem, Den Haag, Postgiro 116000. l HET WETEN WAARD Krielkippen met gevederde poten krab ben niet. Ze mogen vrij rondlopen in de tuin, waardoor ze veel ongedierte verwijderen. Aanslag in theekopjes komt niet voor, indien u thee drinkt, waarin een drup peltje melk wordt gedaan. Het in de thee aanwezige looizuur wordt door de melk opgelost. Bladluis in kamerplanten kunt u bestrij den met een aftreksel van peterselie. Koud gebruiken. Eens per maand is voldoende. Een roestvlek in wit linnen kunt u ver wijderen door de vlek boven de kokende thee te houden en met citroenzuur te bedruppelen. Na enige tijd uitwassen. Citroenen geven meer sap als u ze voor het gebruik even in warm water legt. Stoppen of plotseling vaart minderen door fietsers kan gevaar opleveren voor het achteropkomend verkeer. Geef daar om op tijd een duidelijk teken door het op en neer bewegen van de linkerarm. De voeding voor onze kleuters. Voor hen is vooral belangrijker wat zij eten, dan hoeveel. Zij hebben in de eerste plaats levensmiddelen nodig die opbouwende en beschermende stoffen bevatten, als melk en melkprodukten, groenten en fruit, eieren, vlees, vis en peulvruchten. Hebt u er wel eens aan gedacht in de keuken een bloknote met potlood op te hangen om de boodschappen te noteren die u onder het werk te binnen schieten? Glashelder water in uw aquarium. Dit kunt u verkrijgen door het hoornblad (ceratophyllum). Deze waterplant trekt alle in het water zwevende deeltjes aan. Bij elke erkende aquariumhandel is de plant verkrijgbaar. Wilt u katoen en linnen zelf verven, dan dient u er rekening mee te houden, dat alleen in dit geval het verfbad aan de kook mag worden gehouden. Verft u andere stoffen, dan kunt u het verfbad wel warm houden, maar het mag niet koken. Verse groenten, die in de wintermaan den nog verkrijgbaar zijn, zijn niet al leen het voordeligst in deze tijd. Maar ze zijn ook uit voedingsoogpunt bezien, het beste. Uw bontjas nat geworden in de regen? Het beste is er zo weinig mogelijk aan te doen, doch even uit te schudden en langzaam laten drogen. Drink voldoende melk, zo mogelijk elke dag een glas. Melk bevat een groot aan tal noodzakelijke voedingsstoffen. Laat geen lepels in etenswaren staan, het bederft de smaak. Is uw tafelkleed doorgelopen, zet het dan in sterk azijn of zout water. Ook als u kleren moet wassen, voor en na de was. Als dieren aan hout knagen, verlangen ze naar een beetje zout. Lichtgr^ze suède schoenen kunt u schoonmaken met een in tetra gedrenkt watje. Hetwelk u na bevochtiging goed moet uitknijpen en waarmee u uw schoentjes voorzichtig moet afwrijven.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 4