NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD HUWELIJK pro forma SPORT-AGENDA FEUILLETON Zeeland Magazine? allerhande objekten No. 4059 Donderdag 17 maart 1983 86e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ20,— per jaar. Franko per post 35,— per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, excl BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Een verhaal uit de Haagse onderwereld door LENA SCHAGEN. De chef, die ze een blauwtje had laten lopen, hield haar nadien goed in de gaten en betrapte haar, zoals dat ge noemd wordt: op heterdaad. Met als gevolg; dat beiden op staande voet wer den ontslagen. Daarna vertrok ze naar Den Haag en betrok het huis in de Scheepersstraat om op een wat gemak kelijker wijze geld te verdienen. Ze omlijnt met een viltstift twee va- katures: kelnerin in een zaak aan de Badhuisweg in het Belgische Park. En cassière in een biscoop in het centrum. Ze besluit eerst naar de laatste te gaan, knapt zich wat op, zodat ze er voordelig uitziet, maar is zeer teleurgesteld, als ze na vijf minuten alweer op straat staat Natuurlijk moeten er getuigschriften ko men of op zijn minst referenties. Heeft mevrouw die niet? Wat hebt u dan in het verleden gedaan? Op straat grinnikt ze. Ik had natuur lijk kunnen zeggen, dat ik de laatste vier maanden werkte in Rotterdam aan de Noordsingel en m'n ontslagbewijs uit de gevangenis laten zien. Maar ik ver onderstel, dat ze dit niet bepaald als een getuigschrift zullen accepteren. Vooruit, dan maar naar de Badhuisweg. Met lijn 9 komt ze er vlakbij en loopt het laatste stukje van de Nieuwe Park laan via de Nieuwe Duinweg naar het restaurant aan de Badhuisweg. Een dik ke man staat haar daar te woord. Hij monstert haar van boven naar beneden en dan weer terug. Rosie kent die blik ken, maar is er al immuum voor. De meeste mannen zijn hetzelfde. Het staat te bezien of er nog wel zijn, die deugen. „Wel eens bediend?" vraagt hij, ken nelijk tevreden over haar figuur en voorkomen. „Ja," liegt Rosie zonder blikken of blozen. „In de provincie, maar die tent ging over de kop. Het was niet mijn schuld, dat verzeker ik u." De man grijnst en vindt het een goeie mop. „Nee," zegt hij, „zo te zien trek je eerder klanten, dan dat je ze afstoot. Nou, 'k wil 't wel eens met je proberen. Eerst een paar weken op proef. Laat es kijkenvoorlopig een poosje 's avonds: half vijf tot half één. Wordt ook wel eens één uur. Basisloon plus tien procent. Wat denk je van vrijdag avond?" Rosie Faas, die uit het leven wil, hoeft er niet lang over na te denken. Ze kijkt enkel de baas doordringend en veelbetekenend aan. „Oké, meneer, vrij dagavond half vijf ben ik present. Voor lopig een paar weken op proef. Weder zijds." De man begrijpt haar en buldert van de lach. „Da's een goeie! We worden het wel eens samen. Hoe zei je ook weer, dat je heette?" Vrijdagsmorgens is Rosie Faas weer op het woningbureau, maar ze treft het ditmaal minder goed, omdat een andere ambtenaar haar te woord staat. Daarom moet ze de hele historie opnieuw van a tot z herhalen, voegt er tenslotte aan Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS i - 4490 AA WISSENKERKE toe: „Ik heb ook al werk. Vanavond om half vijf begin ik: dienster in een res taurant. Dus met de huur zit het well goed." „Dat is allemaal heel mooi,, maar het huurkontrakt staat op naam van de heer A. Mostert en wat er daarvoor bestond,, interesseert me niet. We gaan uit vani de situatie van het moment en die is: meneer Mostert huurt het huis, dus „En betaalt-ie ook op tijd de huur?" „Dat is uw zaak niet," meent de amb tenaar te moeten opmerken. „Dat is mijn zaak eveneens. Luister eens, meneer, ik was hier van de week al een keer en men verzekerde mij, dat het vrijdagmorgen in orde zou zijn. Ik van mijn kant zegde toe de achterstal lige huur van meneer Mostert in ter mijnen te betalen. Daartoe zou ik werk gaan zoeken. Dat werk heb ik gevonden, dus mijn aandeel in deze overeenkomst is nagekomen. Nee, laat u mij nu ook eens uitpraten. Mag ik u er opmerk zaam op maken, dat ik altijd prompt op tijd de huur heb betaald, ruim drie en een half jaar. Meneer Mostert, die er nog maar enkele maanden zogenaamd eigenaar is, heeft al twee maanden schuld. Ik heb werk, dus ik ga geld verdienen, betaal op tijd de huur en haal de schuld van meneer Mostert in. De gemeente komt er dan geen cent aan tekort. Wat wilt u nu nog meer?" De ambtenaar is echter onvermurw baar. „Laat eerst die meneer Mostert maar eens hier komen. Als hij ermee akkoord gaat, dat er een nieuw huur kontrakt wordt gemaakt, gesteld op uw naam, kunnen we daartoe overgaan, maar niet eerder." „O ja? Hebt u dat indertijd ook ge zegd tegen meneer Mostert, toen hij de huurwoning op zijn naam wilde laten overschrijven? Ik ben me niet bewust daartoe een machtiging te hebben ge geven. Dus ik acht die overdracht, begin van dit jaar in januari dus gemaakt, ongeldig. In feite ben ik nog altijd de gene, die het huis huurt, goed begrepen? En als u niet als de weerlicht er voor zorgdraagt, dat het huis weer op mijn naam komt, zal ik de pers eens inlichten over dat meten met twee maten op het woningbureau. Wel zonder machtiging overschrijven van mijn naam op de zij ne, maar niet omgekeerd. Of ben ik als vrouw soms een minderwaardig schep sel? Een tweedehands burgeres in deze stad?" „Als u gaat schelden, mevrouw, doe ik het loket dicht. Wij maken hier de dienst uit, niet u. Komt u de volgende week maar eens horen. We zullen die meneer Mostert wel aanschrijven." „O, dat is even leuk. Kunt u me ver tellen, waar die meneer woont?" „Natuurlijk in de Scheepersstraat!" roept de man verbaasd uit. „Hij is toch zeker de huurder?" Rosie knikt enkele malen. „Precies, op papier is hij de huurder, die twee maanden niet heeft betaald, misschien intussen al bijna drie maanden. In wer kelijkheid is hij sinds mijn thuiskomst verdwenen, omdat ik hem.Nu ja, laten we vaststellen vriendelijk verzocht heb 'm te smeren en nooit meer terug te komen." „Dus u woont al in zijn huurhuis?" „Mijn huurhuis, meneer. Ik betwist de huuroverdracht van januari jongst leden. Goed, volgende week ben ik er weer een keer. En dan is de zaak voor mij in orde gemaakt, is dat klaar? An ders zal ik eens een briefje regelrecht naar de direkteur van deze softent schrijven. Ze hebben mij vroeger wel eens verteld, dat mensen, die te stom zijn voor elk ander beroep, nog altijd geschikt zijn voor ambtenaar, maar ik begin het nu werkelijk te geloven." „U moet mij niet beledigen, mevrouw, anders waarschuw ik de politie! Dit hoef ik niet te nemen." Rosie is helemaal niet uit het veld geslagen. „Noem ik uw naam? Best mogelijk, dat u de uitzondering op de regel bent. Dat zal de volgende week misschien blijken. So long." Om tien minuten voor half vijf is Ro sie Faas in het restaurant aan de Bad huisweg. Waar ze eerst wordt voorge steld aan de bazin: minstens evenals haar gemaal een tweehonderd pond. Ge zonde tent hier blijkbaar. De vrouw monstert haar en knikt. „Tenminste weer eens een behoorlijke verschijning. Nou, daar hangt werkkleding. U zorgt er zelf voor, dat het schoon en heel blijft. Twee stellen krijgt u. Het wordt in gedeelten van uw basisloon afge houden. U slaat de bedragen op de kassa als nummer 7 aan, dat is voortaan uw nummer. Als u fout aanslaat, roept u mij; alle begin is moeilijk, dus daarin zijn we niet kinderachtig De vuurproef valt Rosie die avond mee. Het is toevallig niet bijster druk. Er zijn drie diensters en één van hen stelt de nieuweling op haar gemak. „Als. je problemen hebt, kom je maar naar mij toe. De bazin is niet ongeschikt; de baas kan wel eens zijn handen niet thuis houden, maar maakt het wel goed met je, als je je mond houdt tegen haar. Voor nonnetjes en begijntjes is hier na tuurlijk geen plaats. Ben je getrouwd?" Rosie schiet in een lach. „Bewaar me.. Ik heb tot nog toe niet veel goeds bij de mannen ontdekt. En als jij me bij voorbaat al op de hoogte stelt van de neigingen van onze baas, versterkt het mijn mening, dat de meeste mannen schooiers zijn." „Zo erg is het, dacht ik, ook niet. Jouw tafel daar, die meneer. Hij is een vaste klant, dus Rosie Faas doorleeft die vrijdagavond een paar moeilijke uren. Soms gaat ze met trillende handen en een blad vol consumpties naar haar tafels, die later op de avond vrijwel permanent bezet zijn. Want zo stil het in het begin van de avond was, zo druk is het 't laatste uur. Gelukkig is één der diensters, Han- nie, een hartelijke collega, die wel be grijpt, dat deze vuurproef allesbehalve gemakkelijk is voor de nieuweling. Bin nen het uur weet Hannie: die griet heeft nog nooit in haar leven geserveerd, maar alia, eens moet de eerste keer zijn. En alle begin is moeilijk. Ze geeft Rosie af en toe een knipoogje en dat geeft haar weer wat meer zelfvertrouwen. Want ze weet: dit heb ik nodig. De patroon en zijn vrouw hebben het druk in de keuken en met afrekenen. En het is al over énen, als de laatste klant de deur uit is en de drie meisjes samen met het echtpaar afrekenen mid dels de controlestroken. Dat gaat pro visorisch, want je kunt in zo korte tijd niet precies op de cent nauwkeurig optellen, wat iedereen tegoed heeft, dus wordt een x-bedrag gefixeerd, waarmee de meisjes akkoord gaan. Waarna ze vertrekken. Morgen krijgt elk de defi nitieve afrekening en weet men, wat men de vorige dag heeft verdiend bui ten het basisloon. Rosie, als laatste, wordt gevraagd, hoe het haar is bevallen. Ze antwoordt eer lijk: „Je moet eerst weer wennen aan het tempo, maar verder is het me reuze meegevallen. Dat komt ook, omdat het hier prettig publiek blijkt te zijn." Dit laatste is een diplomatieke zet van Rosie, die niet zijn uitwerking mist. De baas knikt en kijkt het meisje be minnelijk aan. „Onze zaak heeft een goede naam. Daarom komt men graag hier, begrijp je?" Hij knipoogt. Rosie begrijpt het volkomen. Ze zal in de toekomst zijn hand wel eens op zich voelen, maar gedachtig aan de woorden van haar collega Hannie is ze niet van plan zich er druk over te maken. Zo lang de baas een zekere grens eerbiedigt Drie avonden bedient Rosie in het res taurant en is drie avonden doodmoe, als ze thuis komt. Vrijdags en zaterdags is ze de hele weg terug lopende gegaan; zo laat rijden er geen trams of bussen meer. Maar zondagsavonds is ze zo af gepeigerd, dat ze geen pap meer kan zeggen en zich door een taxi naar de Scheepersstraat laat rijden. Terwijl ze in bed duikt, weet ze: ik moet me een fiets aanschaffen, want het is een te lang end helemaal van de Badhuisweg in Scheveningen naar de Scheepers- straat. Zeker als je een hele avond hebt gewerkt. Bespaart me bovendien de tram heen en de taxi terug. Want voor al de taxi hakt er in: na middernacht dubbel tarief. En daar werk ik tenslotte niet voor. Op deze eerste drie avonden heeft ze enkel aan fooien bijna honderd gulden verdiend. Daarover is ze bizonder te vreden. Voeg daarbij het basisloon, dan kom ik toch gauw aan een duizend in de maand. Weliswaar niet om te gillen, maar het zal op de duur wel wennen. Drie weken werkt Rosie in het res taurant, heeft afwisselend middag- of avonddienst. De oudste dienster heeft een vaste dagdienst en verdient goed geld. Koffie en een broodje hoeft ze niet te betalen, dus ook dat scheelt weer in de menage. Zodoende is het loon hardstikke goed, al moet je er af en toe wel voor pezen. Maar op een avond ontstaan er moei lijkheden. Want tot grote schrik van Rosie stappen er een zestal mannen binnen. Eén van hen is Appie Mostert. Ze maken veel drukte. Rosie ontdekt direkt, dat ze behoorlijk gedronken heb ben en ze met vooropgezette bedoelingen hierheen zijn gekomen. (Vervolgd) In bemiddeling gevraagd: (huizen, bungalows, boerderijen, enz.) Inl.: Vastgoedburo, dhr. Wattel, De Bellink 13, 4374 EH Zoutelande, Telefoon 01186-1578. VOETBAL Zaterdag 19 maart: DFS 1 Colpl. Boys 1 (2.30 uur) Apollo 3 Colpl. Boys 2 (2.30 uur) Colpl. Boys Al Goes Al (12.45 uur) Colpl. Boys Cl Brouwershaven Cl (11.00 uur) Kloetinge C4 Colpl. Boys C2 (11.00 u) Colpl. Boys Dl SSV Dl (10.00 uur) Brouwershaven El Colpl. Boys El (11.00 uur) Colpl. Boys F Heinkenszand F (10 u) Heinkenszand 2 Wissenkerke 2 (2.30 u) Wissenkerke 3 Middelburg 4 (12.45 u) Wissenkerke BI Hoedekenskerke BI (12.45 uur) Wissenkerke Dl Nieuwdorp Dl (10 u) Robur F Wissenkerke F (11.00 uur) Bevelanders 2 Arnemuiden 4 (2.30 u) Ritthem 1 Bevelanders 3 (2.30 uur) Vlissingen A2 Bevelanders Al (2.30 u) Lewed. Boys Dl Bevelanders Dl (10.00 uur) Goes F Bevelanders F (10.00 uur) Kats 1 SSV 2 (2.30 uur) Cortgene Dl Kloetinge D2 (10.00 uur) Cortgene F Wolfaartsdijk F (10 uur) Vriendschappelij k Bevelanders 1 Kruiningen 2 (12.45 u) Zondag 20 maart: Volharding 2 Cortgene 2 (2.30 uur) Cortgene 3 Hansw. Boys 4 (2.30 uur) VOLLEYBAL Zaterdag 19 maart: Heren le klas: Bok Wiska (13.30 uur) Dames 2e klas: Wiska Marathon 5 (14.30 uur) Rekreatie: Wiska De Ganze (8.50 uur in sporthal te Goes) BASKETBAL Vrijdag 18 maart: Heren: Delta-C. Mevo (20.00 uur te Colijnsplaat) Dames: Volharding 2 Delta-C. 1 (21.00 uur te Goes) NIEUWE ZAAK IN WISSENKERKE WORDT GEOPEND Op zaterdag 19 maart a.s. om 09.00 uur gaat de deur van het nieuwe wol- en kunstnijverheidswinkeltje 'Het Bonte Schaap' in de Oostvoorstraat 5 te Wis senkerke open. Voor klanten hebben de eigenaars, Hans en Irene Schalk, een leuke attentie klaar liggen. U kunt in „Het Bonte Schaap" terecht voor: een aparte kollektie breigarens, o.a. heel leuke breikatoen, verschillende soorten in heel veel kleuren; de Lanarte hand werkpakketten, o.a. Marjolein Bas- tinpakketten spinnewielen, bouwpak ketten of kant en klaar spinnewielen van o.a. Louët; originele, kleine ca deautjes. De openingstijden zijn: maandag van 09.0012.00 uur en 13.0017.00 uur; dinsdag van 09.0012.00 uur; woensdag t/m vrijdag 09.0012.00 uur en 13.00 17.00 uur; zaterdag 09.0012.00 uur en 13.00—15 00 uur. Kruiswoordpuzzel no. 819 Horizontaal: 1. fijne korreltjes steen - 6. afgod - 10. danskoor - 11. wonder - 14. elasticiteit - 16. slot - 17. zangnoot - 18. deel van de dag (afk.) - 19. stand - 20. raam - 23. titel (afk.) - 25. N.V. (Frans) 26. visnet - 27. vogel - 29. voorzetsel 30. geslepen - 32. heden - 33. herkauwer 34. lekkernij - 36. paradijs - 38. pulverig 40. rivier in Duitsland - 41. vervoer bedrijf (afk.) - 42. dierenliefkozing - 43. herkauwer - 44. lengtemaat (afk.) - 45. kabel - 47. tovenares - 49. uitheems zoogdier - 51. plaats in Zwitserland - 52. ongeveer (afk.) - 53. klaar - 54. bestem ming - 56. slede - 57. jongensnaam - 59. grof - 61. onder andere (afk.) - 62. zang- noot - 64. iemand die fantaseert - 68. guitig - 70. pers. vnw. - 71. tandarm zoogdier - 72. gerekt - 74. deel van de hals - 75. herkauwer - 78. plaats op Ameland - 79. aanvang - 80. ijzeroxide. Verticaal: 1. lopend touw - 2. vinger sieraad - 3. Duits voorzetsel - 4. titel 5. bevestiging - 6. insekt - 7. inhouds maat (afk.) - 8. regel - 9. watering 10. voorschrift - 12. plaats in Gelderland 13. hijswerktuig - 15. houten schoeisel 20. familielid - 21. dus (Eng.) - 22. gods dienst (afk.) - 24. titel - 25. berghol 28. bijvoegsel - 29. vonnis - 31. jongens naam - 35. zangnoot - 37. muux-holte 39. soort onderwijs (afk.) - 40. deel van het hoofd - 46. onder het nodige voor behoud (Lat. afk.) - 47. boter maken 48. herrie - 50. onder-officier (afk.) - 51. titel - 55. voorzetsel - 58. voegwoord 60. grondtoon - 61. deel van de bijbel (afk.) - 63. welgestelde - 65. het zij zo 66. opschik - 67. gelegenheid - 69. koeienmaag - 73. keurig - 75. het Ro meinse rijk (afk.) - 76. de dato (afk.) 77. ambtshalve (Lat. afk.). Oplossing kruiswoordpuzzel no 818 Horizontaal: 1. lente - 4. ski - 7. sinds 10. overladen - 13. plan - 14. Omar 16. KMA - 18. Ans - 20. amp - 22. sar 23. bankier - 25. git - 26. r.i. - 27. eek 28. es - 29. s.s. - 30. ala - 32. eel - 34. s.l. 36. terdege - 37. essence - 38. ai - 39. e.g.a. - 41. P.T.T. - 42. ha - 43. 1.1. - 45. ara - 47. pi - 48. ale - 49. netelig - 50. oer - 52. vee - 53. ons - 54. nno - 55. darm - 59. eind - 62. verkenner - 65. degen - 66. t.n.o. - 67. Turijn. Verticaal: 1. links - 2. tol - 3. eva - 4 sr 5. klinker - 6. ia - 7. Sem - 8. Ina 9. stipt - 11. en - 12. do - 13. pari 15. rage - 17. Marseille - 18. Ane - 19. sik - 21. misschien - 23. belegen - 24. roestig - 29. sta - 30. ade - 31. age 32. esp - 33. Let - 35. Lea - 40. krenken 44. leed - 45. Ato - 46. als - 47. pond 48. avond - 51. robijn - 56. ave - 57. ren 58. mr - 59. en - 60. iet - 61. NRU 63. kt - 64. no.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 1