KRONIEK VAN noorqI m Een oud-eilandbewoner 100 jaar amusement in Colijnsplaat weet te vertellen LEGER DES HEILS °onHamsterdam HELP DE POLEN DE WINTER DOOR fljgpfl» 2*5 A' **~1 - - - - 't Is voruhe weke nog mè hebeurd, beste vrienden. Wannus mee nog een paer stel zoiiwe in Philippine mossels hae ete. Mè dat liep anders of, dan a ze hedocht oa. Verstoppieng in Philippine. Wannus hieng mee z'n moats uut rie-jen, ut was un prachtuhen dag weer. Ze waere mee z'n zessen, dat dee-je ze wè meer. Nae d'overkant toe hieng de reize, mee de boot nae Philippine toe. De vrouwen waere ók anwezug, mè wat was dat noe? Wannus voelde z'n eihe nie zó lekker, ie voelde wat in z'n buuk. Ut dee un bitje droai-je en kere en ie voelde z'n eihe hlad buuten hebruuk. In Philippine anhekomme, kwaeme d'r mossels an te pas. Ut maeltje smaekte prima, mè Wannus streek us onder z'n jas. Di voelde um wat komme en ie vloog nae de plee. Mè ie ei tut nie hehaele, wan 't zaekje kwam a nae benee. Vlug de plee mè inhedoke en z'n onderbroek uut hedae. Want mee zó'n zaekje benee-jen, oa dat toch nie hoed hehae. Mè di zat um mee dat spul, zó vies as ut kot van un keu. Ie docht, ik hööj-ut in de plee en zó spoelde um ut deu. Nae drie keer spoele was't verdwene, want un broek is hin pepier. Zó liep um wee nae binnen en voelde z'n eihe net blóóte Pier. Di ei tun toch wat op hevonde; de rezerve panty's bie z'n vrouwe in d'r tas. Die ei tun toen mè anhetrokke, dat kwam zeker hoed van pas. Mè toen d'n oaren ochend, wat stieng di in de PZC? Philippine hlad ophebroke, vanwehe un verstopte plee. Zó was d'n onderbroek van Wannus ut hesprek van d'n dag. En ie weet noe ök, da-je zó'n dienk nie deurspoele mag. Je kan behriepe, beste vrienden, da dehene die Wannus kenne, die beste man noe hoed in de haeten ouwe. Af en toe wor'ter us in z'n buurte hesnuffeld en tun art nae de w.c. lóópt, vertrouwe ze't a hlad nie mi, want: Een broekje in de brandieng, dat klopt. Mè zó iets in de riolerieng, dan raek'tun verstopt. Daar ik in mijn jeugd nog vier jaar „op de zeilen" mee mocht varen, deed het mij deugd, dat het toen twee-maan delijks tijdschrift „Spiegel der Zeilvaart" ging verschijnen. Dit was in 1977. Bij mijn latere vaart, beroepshalve, ook op het IJsselmeer en het Wad, zag men omtrent die tijd meer en meer het zeil terug naar de horizon. Botterbehoud had vlam gevat, er was een keur aan beroepszeilschippers komend, ook in on ze provincie Zeeland ging men in deze geest denken en handelen. Zo kwam het, dat ik in „Spiegel der Zeilvaart", 1ste jaargang nr. 4, blz. 45, in een verslag las: „Twee jaar later, in 1928, verdrinken schipper H. Meijer met vrouw en drie kinderen in de Steen- bergse Vliet." Bij het lezen van die anderhalve regel schippersdramatiek, dacht ik toen ge laten: „Meijer, ik kende u zo goed, we l kwamen bij u wel aan boord." Naar aanleiding van deze berichtge ving in het artikel over „De Friesche Maatschappij tot Onderlinge Verzeke ring van Schepen", publiceerde van mijn hand „Spiegel der Zeilvaart", 2de jaargang nr. 1, blz. 46, het volgende verhaal. Dat met toestemming van ge noemd tijdschrift, en medewerking van de uitgever dezes, onder uw aandacht wordt gebracht. Want velen hebben op Noord-Beve land wijlen schipper Meijer even zo goed gekend als ondergetekende. Be schouwt u deze bemoeiing mijnerzijds als een laatste eerbetoon? De turfschipper van ons eiland. Het was weer zo ver. In de nazomer bezocht schipper Meijer met zijn Friese zeiltj alk „Nieuwe Zorg", domicilie de Lemmer, onze Zeeuwse droogvallende getij haven te Kortgene. Afgeladen met turf. De deklast netjes zeevast gestuwd, van achter de mastkoker tot aan de houten roef, op gelijke hoogte van deze. Hiermede was hij, vanaf voor ons dorpsjongens de verre provincie Fries land, over de voormalige Zuiderzee, ka nalen en rivieren, Zuid-Hollandse- en Zeeuwse stromen, naar ons eveneens voormalig eiland komen zeilen. „De 'Nieuwe Zorg' is er weer!" werd dan op het dorp gezegd. Nooit werd dan de naam van de schipper genoemd. Als dan de boegspriet van de tjalk was getopt, de zeilen droog geborgen onder de huiken, ging de havenmeester, tevens dorpsomroeper, met de bel door het dorp en deed kond dat de turf voor de winter was gearriveerd. Zelf ging Meijer, in zijn blauwlakens pak, Friese schipperspet op, gouden ringen in de oren, de turfbestellingen I noteren bij de vijf plaatselijke brood bakkerijen. Later mochten wij, na schooltijd, Meijer helpen met het lossen van de turf. Trokken, in een trekzeel van boord zijn beladen steekwagen naar de klan ten, door hem zelf bestuurd. Als zoon van de plaatselijke beurtschipper had ik dan al bij Meijer aan boord geholpen met de luiken van de deklast af, op elkander te stapelen op het roefdek. En de dekkleden, zo deze voldoende droog waren, te helpen opdoeken. Ach, dat stoere zeilschip met die hoge mast, het kattevalblok soms even klop pend tegen een flank hiervan bij wind, het sprak zo een eigen taal tot onze verbeelding. „Hierdoor weet ik zelfs 's nachts ter kooi de kracht van de wind!" leerde Meijer ons. Zijn staalblauwe ogen keken dan over ons heen. De gebruinde kop werd daarbij iets schuin geheven. Alsof hij dan zelfs de stand van vleugel of waker observeerde hoog in de top van de mast. Terwijl nu toch het schip niet onder zeil stond. Meijer verhaalde ons over de vaarten in Friesland, over de turfwinning in de noordelijke regionen. Over zijn bijzon dere reizen, van daar naar hier, bij goed en ruig weer, windstiltes met gedrijf voor stroom, mist of andere weersge steldheden. Nadien, op school, luisterde meester hierover naar ons. Wist dan steeds een boek of geschrift te vinden ons hierop aansluitend voor te lezen of te vertellen. Door de jaren heen was Meijer een beetje burger in onze eilandgemeen schap geworden. Zijn vrouw was ook een dochter uit het Kamperlandse. Enkele jongens van ons dorp voeren ook tijdelijk als knecht aan boord van de „Nieuwe Zorg". Doch dan bleek Meijer geen gemakkelijke schipper te zijn. Toen nog vrijgezellend, was de wereld van Meijer schip en vaart. Nood zakelijk behoorde hierbij de eigen turf handel. Hierbij bleek hij zéér solide, maar gaf nooit een halve cent krimp. Wat hij zijn knecht beval, moest ook uitgevoerd worden. Hij zag hierop toe met stugge Friese onverzettelijkheid. Nooit zocht Meijer in het varen het avontuur. Weloverwogen waren zijn beslissingen. Doch dwongen de elementen hem in omstandigheden, waarvan de volle wijdte niet vooruit gepeild kon worden, dan bleek zijn grote ervaring en vakmanschap. Het was in het verleden een niet een voudige zaak met een zeilschip bij nacht en ontij droogvallende getij havens te bevaren. Wat door deze vakbekwame mensen, vooral tijdens de bietencam pagne, werd gepresteerd, grenst aan het ongeloofwaardige. Men was er ook wel eens naast, na tuurlijk. De vaart ook in Zeeland, met de vele, ook droogvallende, moeilijke havens, getij stroom, bochtige vaargeulen noem maar op, wrong vaak het uiterste aan vakmanschap uit de varensman. Maar het was dikwijls de prijs waard. Het pleitte voor schipper Meijer, dat hij het wel en wee om en van vele droogvallende getijhavens in Zeeland, haast even goed kende als de doorsnee Zeeuwse schipper. De jaargetijden wisselden, kwamen en gingen. Een dochter dus van Kamperland had zich laten vangen in de felle blik van die Friese turfschipper. Op ons dorp was hij ook al eens op vrijersvoeten geweest. De vrijgezel wilde zich dus gewonnen geven in Amors armen. Zo gebeurde het, dat een dochter van de kleibodem huwde met een man van het zilte nat. Zij trok in zijn roef. Dit was wel wennen. Doch maakte met zijn hulp het bestaan aan boord van een zeil schip tot haar nieuwe wereld. Schonk haar man al gauw hun nakomelingen. Om voor haar wat méér in het Zeeuw se te kunnen blijven, wachtte Meijer na de jaarlijkse turf reis in Zeeland tot de herfst kwam met de veel werk bren gende bietencampagne. Voer, indien mo gelijk, met zijn schip vanaf ons eiland met bietenlading naar de verschillende suikerfabrieken. Dit werd het noodlot van hem en zijn gezin. Tijdens de herfst van 1928 laadde Meijer in zijn schip een lading bieten in de droogvallende getij haven te Kats. Het was een stormachtige periode. Meijer, waarschijnlijk met de cam pagnekoorts in het bloed, zette alles op alles om voor of uiterlijk tijdens hoog water beladen te komen. Om de haven te verlaten. Door de uitzonderlijke weersgesteldheid was er een ruime ge tijverhoging. Meijer plande buiten de haven zijn schip voor de wind te laten vallen en de toegangsgeul verlatend, over de slik ken en dwars over de zandbanken van de Oosterschelde te koersen naar de hoek van Stavenisse. De bietentarreerders, de witte schuim koppen op de Oosterschelde overziende, ontraadden dit Meijer. Het weertje was voor de eilandbewoners te bar en boos! Doch men vaart zelf zijn schip. Meijer, zonder knecht varend, had kleden aangebracht tegen de op z'n kant staande luiken voor stut van de deklast. Met dubbel gereefde zeilen voer hij de Katshaven uit. Voor de wind en voor de zee naar het Mastgat. Waar de eb- stroom goed door ging zetten naar zee, de kuilen in het water verdiepend. Doch wind genoeg om tegen stroom in te zei len en de zee voor te blijven. Wat wisten die kleiwroeters daar op dat eiland nu van varen af? Was alles niet prachtig verlopen? Al kwam het water soms aan zijn laarzen aan de helmstok. In de hoek, onder de wal van Sint Philipsland, kwam de „Nieuwe Zorg" in het opper in de Steenbergse Vliet ten anker. In een getij gebied heeft men na half eb in de vele vaargeulen achter de droogvallende zandbanken veel op per, dat tijdens wassend water na half vloed verdwijnt. Heeft schipper Meijer dit gevaar onderschat? Een sleepboot vanaf Dintelsas komend heeft hem nog gepraaid. Wilde Meijer assisteren naar een veilige haven. Dit aanbod werd afgeslagen, want een der gelijke hulp kost geld! Veel blijft nog te raden hoe het dra ma met de „Nieuwe Zorg" zich heeft toegedragen. De feiten waren deze. Tijdens wassend water, in de nacht, werd het weer erg vuil en ruimde de stormwind door het noordwesten. De „Nieuwe Zorg" lag toen aan lager wal. Moet achter het anker vervuld zijn. De dageraad bood het trieste beeld van een mast, uitstekend boven water. De volgboot ontbrak, evenals Meijer. Zijn vrouw en kinderen zijn later ge vonden in de roef. Toen de mare van deze scheepsramp zich verspreidde over ons eiland was de verslagenheid groot. Een halve eeuw is er verstreken sinds dit drama zich heeft voltrokken. De ouderen op ons voormalig eiland weten daar nog van. „Ja, die Meijer," zeggen ze bedacht zaam, „hij is nooit gevonden!" P. C. Noordhoek. Met deze slogan zal de Toeristenweek 1983 te Colijnsplaat van start gaan. Dit deelde de voorzitter van deze organisa tie, dhr. Pouwer, mede op een verga dering welke werd gehouden op don derdag 17 februari j.l. in het dorpshuis „De Brug" te Colijnsplaat. 85-jarig bestaan van de muziekvere niging „Wilhelmina" uit Colijnsplaat en 15 jaar Toeristenweek vormen samen het magische getal 100. Vandaar heel veel muziek in deze week, omringd met sport, spel en amusement. Deze week zal gehouden worden van 2 t/m 9 juli. Vrijdagavond 1 juli zal er een officiële ontvangst gehouden worden in de amu sementshal. Dit voor genodigden, leden, oud-leden en medewerkers. Op deze avond zal de jubilerende vereniging con certeren, alsmede nog een concert door een vereniging uit de regio. De presen tatie van deze avond zal geschieden door dhr. W. Goossen. Zaterdagmorgen 2 juli zal de krabben- viswedstrijd plaatsvinden. Dit is een on gewoon tijdstip voor deze wedstrijd, maar dit komt door het ongunstige getij in deze week. De rest van deze zaterdag zal er hoofdzakelijk muziek in Colijnsplaat klinken. Zusterverenigingen en vereni gingen uit de regio zullen hieraan mee werken. Als bijzondere muzikale gasten ver welkomen we op deze dag de chr. mu ziekvereniging „Juliana" uit Marken. Dit korps, 85 man sterk, is ver over onze grenzen bekend. Niet alleen om hun muzikale kwaliteiten, maar omdat dit korps alsmede de drumband optreden in hun originele kleurrijke klederdracht TAFELTENNIS jcuuD WINT EN VERLIEST De taf el tennis jeugd van Slagvast heeft afgelopen zaterdag in percentage de balans in evenwicht gehouden. Het eer ste jeugdteam moest nogal vroeg uit de veren om 's morgens om 10.00 uur in St. Jansteen de strijd tegen Steen aan te binden. En hoewel ze gestreden heb ben voor wat ze waard zijn, moesten zij toch met een flinke nederlaag, 82, huiswaarts keren. Alleen Monique v. d. Heyde wist met twee overwinningen de eer voor Slag- vast te redden. De centrale trainingen, door de afdeling georganiseerd, begin nen bij haar duidelijk vruchten af te werpen. Met 9 overwinningen van de 12 wedstrijden weet zij zich keurig staande te houden in deze klasse. Het tweede jeugdteam dat ook al naar de „overkant" moest, wist tegen Effect 9 uit Terneuzen een prachtige 37 winst te boeken. In dit team is het Stefan Nagelhout, die wekelijks ruim z'n steentje aan de successen bijdraagt. Ditmaal wist hij weer drie partijen te winnen, maar ook Lianne de Kam en Tonny Verloop, die beiden tweemaal wisten te winnen de den in deze wedstrijd weinig voor hem onder. Ook zij weten zich goed staande te houden in deze kompetitie. Programma: Donderdag 24 februari: Slagvast Oudelande 2. Vrijdag 25 februari: MZ 17 Slagvast 2. Zaterdag 26 februari: Slagvast 1 Big Smash 1 (jeugd). Slagvast 2 Yerseke 1 (jeugd). MUNTENTENTOONSTELLING Ter gelegenheid van het 15-jarig be staan houdt de Numismatische Kring Zeeland op zaterdag 26 februari a.s. van 14.00 16.30 uur in het gebouw „De Schakel", Bachten Steene 14 te Middel burg een grote tentoonstelling van Zeeuwse munten, Koninkrijksmunten, buitenlandse munten en muntgewicht- doosjes. De toegang is gratis. De vereniging is na 15 jaar uitgegroeid tot ruim 200 leden verdeeld over heel Zeeland, 's Avonds is er een gezellige bingo-avond voor de leden. Zij nog vermeld, dat dit hun eerste be zoek aan Zeeland is. Naast de verschillende muziekconcer- ten is er in de avonduren een taptoe op de oude landbouwhaven waaraan een 200 muzikanten zullen deelnemen. Naast dit muzikaal 'gebeuren is er sport (een halve marathon) en spel. En in de amusementshal is er natuurlijk ook het nodige te beleven. In de avond uren zal het gekende dans- en show orkest 'Enterprice' voor de nodige stem ming zorgen. Voor zondagmorgen 4 juli is er een recreatiedienst gepland in de Ned. Herv. Kerk, waaraan ook de brass-band „Wil helmina" zijn medewerking zal verlenen Naast de geplande concerten zijn er in deze week nog filmvoorstellingen, kinderspelen, tekenwedstrijden, avond wandeltochten, puzzeltocht voor de jeugd, een fietspuzzeltocht (dit in sa menwerking met de VW Noord-Beve land), een disco-avond met o.a. de for matie „Jam-Jam". Op zaterdag 9 juli zijn er wielerwed strijden. En op deze dag zal er voor de jeugd een Moon walk opgesteld staan op het terrein bij de amusementshal, waar ze voor een zacht prijsje gebruik van kunnen maken. Het muzikaal buiten-gebeuren in deze week zal worden afgesloten met een optreden van de showband „Apollo" uit Wissenkerke. Tot slot van deze week een gezellige avond in de amusementshal m.m.v. de voltallige groep „Enterprice". Ook zij nog vermeld, dat met verschil lende attrakties voor deze week nog onderhandelingen lopende zijn. ORGELCONCERT TE GEERSDIJK Op vrijdag 11 maart a.s. wordt een orgelconcert gegeven in de Geref. Kerk te Geersdijk, aanvang 20.00 uur. Con certgevers zijn: Anja Bijl, dwarsfluit en Frans van Tilburg, orgel. Programma: 1. Inleidend koraalspel (Frans van Til burg). 2. Allegro in G-dur (Joh. Seb. Bach). 3. Choralvorspiel „Herr Christ, der ein'ge Gottes Sohn" (Joh. Seb. Bach). 4. Fluit en Orgel: Sonate in G-dur. Delen: Large-Allegro-Adagio en Allegro (B. Marcello). 5. Concerto in g-moll. Delen: Allegretto- Larghetto-Allegro (G. F. Handel). 6. Fluit en Orgel: Sonate III. Delen: Adagio-Allemande-Presto-Gigue (M. Blavet). 7. Allegro (Philip Pool). 8. Allegretto grazioso (Barthold Tours). Toccata (Bram Bruin). 8. Fluit en Orgel: Sonatine (Peter Cabus) 9. Intermezzo (H. Andriessen). 10. Improvisatie (Frans van Tilburg). TIPS Thermosflessen en -kannen springen zeker niet bij het ingieten van hete dranken, als u er eerst 1 cm koud water in doet. Als u thuis een feestje geeft, leg dan tijdig een lijstje aan met wie u zult uitnodigen, wat u moet bestellen en wat u wilt klaarmaken. Met een appel in de broodtrommel blijft het brood langer vers. Ouderwetse bakvormen kunt u schoon maken als ze nog warm zijn, met papier en zout, waarna ze worden ingewreven met olie. Als u geregeld vergeet een elektrische deken tijdig in te schakelen, koop dan een tijdklok die dit automatisch doet. Tuingrond bevat zuren, maak daarom tuingereedschap en grasmaaimachine telkens na het gebruik goed schoon. Hebt u op uw rieten meubeltjes een hardnekkige vlek, probeer dan eens deze te verwijderen met mentholspiritus. In bijna alle gevallen hebt u hiermee succes. I NATIONALE COLLECTE EIND FEBRUARI/BEGIN MAART WIE GEEFT AAN HET LEGER DES HEILS INVESTEERT IN HET WELZIJN VAN DE MEDEMENS ZEND ONS A.U.B. EEN BIJDRAGE OP GIROREKENING 37071 OF BANKREKENING 70.70.70.171 EN DENK AAN ONS IN UW LAATSTE WIL Telefoon 241703 POLEN,5398 Dit nummer geldt zowel voor bank als giro. Giften storten tn.v. de 'Nederlandse Stichting Hulp Polen', Den Haag.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 2