KRONIEK VAN NOORD-REVELANQ Raadsvergadering Kortgene Kransleggingen en herdenkings bijeenkomst in gemeente Kortgene voor watersnoodramp 1953 w-<5 '-'M';s''v -J|fj"/v «V Toen Bram, saemen mee nog wat kluphenoten een paer daehen ut land verliet, beste vrienden, ei tun wat meehe- maekt wi of tun noe nog verbae.sd over is. Want a-je nooit van z'n leven de weg erhens kan vinde en noe wè, dan ei dat een oorzaek. De Pies Paele. De tennusklup hieng een paer daehen op stap, zo mè mee een kroot je. Nae de Ardennen mö-je behriepe, mè 't was di wè un zootje. Ut was ter mistug en 't oa hesnééuwd, Bram von'tut mè barre. Ie was liever tuus hebleve en 't was ók nog zö varre. Mee twi auto's waere ze, ze ree-je achter mekoare. Voorin zat z'n vrouwe, achterin Merien en Soare. Bram wouw oals mè stoppe; ie moest zó nödug, dat was een rot-hevoel. Voor z'n dee-je ze mè nie stoppe en ie zat te wuppen op z'n stoel. Van de weg wete oa Bram ök hin verstand, ie ree mè achteran; wat bin m'n toch behonne. Af fijn, ak mè bluuf volhe, dan zu m'n d'r wè komme. Eindelienge wier d'r dan hestopt, Bram vloog nae buuten. Recht nae een paele, 't was aest nie mi te stuuten. De rest stieng op een dotje bie mekoare, ze waere de weg hlad kwiet herocht. D'r was hin bord te vinden, mè 't was Bram die uutkomst brocht. Ophelucht kwam tun anhelöópe en zei toen éél driest: Di staet un bord, 'k net de sneeuw d'r of hepiest. Zó oa Bram de weg hevonde, dat was nog nooit helukt. Toch zit um di noe mee, ie hae ter hlad onder hebukt. Want bin ze noe de weg us kwiet, dan is't één hróót komplot. Ze vraehe dan an Bram of tun soms nie nödug mot. Bram ei z'n eihe nae dit voorval heliek un andere liefspreuk anhemete, beste vrienden: Maekt van de (óöhe) nóód een deugd, dat schept vo andere vreugd. CeeBee. Bij de aanvang van de eerste raads vergadering in 1983 te Kortgene, sprak de burgemeester de wens uit, dat 1983 een vruchtbaar jaar voor de gemeente zal zijn. Op een vraag van mevr. Van Oeveren of het college al een mening heeft ge vormd over de herberekening van nog niet volgebouwde bestemmingsplannen, antwoordde de burgemeester dat een herberekening zal worden gedaan. Op een vraag van dhr. Dobbelaar over een schrijven van de H. D. van rijks waterstaat in Zeeland inzake faciliteiten bij de toekomstige Roompotsluis, kreeg hij ten antwoord, dat er antwoord is gekregen, maar dat nog niets zeker is. Toch zijn er perspektieven. Bij 'een voorstel tot benoemen van een voorstel aangenomen om adhesie te Pompweie", vroeg dhr. Huibregtse hoe de procedure is bij zo'n benoeming. Gaat dat naar gelang het aantal leden of kwaliteit. De burgemeester zei, dat verschillende organisaties gezamenlijk een voordracht opmaken en daar gaan b. en w. vanuit. Na door dhr.' Blanken- stijn gevraagde informatie welke J. de Looff wordt bedoeld, bleek dat het vroe gere raadslid te zijn. Deze werd hierna met algemene stemmen als lid van de beheerscommissie benoemd. Met algemene stemmen werd daarna een voorstel aangenomen om alhesie te betuigen aan een motie van de raad van Veere tot aanleg van een fietspad over de stormvloedkering in de Ooster- schelde. Men vond het een goede zaak en wat de kosten betreft, bij de mil jarden die daar worden besteed, is de aanleg van een fietspad een peule schilletje. Bezwaar maakte dhr. Huibregtse tegen het benoemen van dhr. L. F. Koeman, thans werkzaam bij het architektenbu- reau Rothuizen en 't Hooft, zonder dat daar een sollicitatie-oproep aan vooraf is gegaan. Ieder moet een kans krijgen, aldus dhr. Huibregtse. Dhr. Koeman wordt in principe voor 2 jaar „uitge leend" aan de Centrale Dienst Gemeen tewerken. Hij zal als coördinator bij de dorpsvernieuwing optreden en 3 a 4 da gen per week een kamer in het ge meentehuis voor die funktie bezetten. Bij een voorstel tot wijziging alge mene politieverordening, in die zin dat het verboden is om op de eilanden in het Veerse Meer, in en op de openbare oeverterreinen te barbecuen of een vuur aan te leggen en een verbod om met enig vaartuig te varen in ten behoeve van de zwemsport afgezette c.q. ge markeerde watergedeelten, merkte dhr. Geelhoed op, dat de controle niet op timaal is. Hij wilde ook weten wanneer dit voorstel wordt behandeld. Dit zal in de herfstvergadering van het Veerse Meer aan de orde komen. Op een vraag van dhr. Blankenstijn wat men onder vaartuigen moet ver staan, antwoordde de burgemeester dat ook plankzeilen hieronder vallen. Een volgend voorstel is om het be stemmingsplan Kortgene, gedeelte „kern Kats" vast te stellen. Dhr. Van Damme was hiermee akkoord en merkte op, dat men in 1979 al wist dat er moeilijk heden zouden komen met de tweede woningbezitters. Mevr. De Looff zei, namens de CDA- fraktie dat er door middel van goede voorschriften voor gezorgd moet wor den, dat wonen ook wonen blijft en er geen woningen verdwijnen in de sfeer van opslagruimte of gebruik van garage of recreatie. De aanduiding „ge mengde bebouwing" geeft aan de Dorps straat de mogelijkheid van b.v. vestiging van kantoren of middenstand, waarbij steeds zal worden afgewogen of deze nieuwe vestiging van nut is voor het geheel van de plaatselijke samenleving. Een klein dorp als Kats is in de loop der jaren zeer kwetsbaar geworden. Er wordt door veel inwoners hard en be langeloos gewerkt voor het behoud van bestaande verenigingen en scholen. Ook het gemeentebestuur werkt mee. Een aantal personen heeft aan de hand van de wet R.O. bezwaar gemaakt tegen het bestemmingsplan. De CDA-fraktie stemt in met de vaststelling van het bestemmingsplan en stemt in met het collegevoorstel om de bezwaren onge grond te verklaren. Dhr. Geelhoed vindt het ook een goede zaak. Het is voor Kats van groter be lang, dan voor de tweede woningbezit ters. Toch breekt hij een lans voor mevr. P. C. Verburg - Verhulst in Kerk straat 22. Is er geen mogelijkheid om haar bezwaarschrift gegrond te ver klaren. Dhr. Blankenstijn steunt het voorstel, maar vind het bezwaarlijk dat de groei van de voor permanente bewoning be stemde woningvoorraad in de kern Kats tot 1993 met niet meer dan 9 woningen mag toenemen. De burgemeester zei, dat uit de be zwaarschriften blijkt, dat men niet op de hoogte is van de betekenis van een bestemmingsplan. Vaststellen van een bestemmingsplan betekend niet, dat men ongehinderd mag gaan slopen. Verbete ringen moeten wel leiden tot het maken van een permanente woning. Voor de tweede woningbezitters zullen ongetwij feld moeilijkheden ontstaan, maar door het vaststellen van een bestemmings plan weet men waar men aan toe is. Dhr. Blankenstijn zei, dat na een ge sprek met de planologische commissie een ruimere to.ewijzihg van woningen waarschijnlijk is. De teldatum was zeer ongunstig. Het was toen een dal in het inwonertal. Er is kans dat er meer uit komt, dan uit de cijfers blijkt. Het voorstel tot ongegrondverklaring van de bezwaarschriften wordt aange nomen. De behandeling van een voorstel tot vaststelling deelverordening subsidie grondslagen specifiek welzijn, was voor mevr. Van Oeveren aanleiding om te vragen naar de mogelijkheid om tussen tijdse aanvragen afwijkend van artikel 38 te behandelen. Mevr. De Looff vraagt ook naar mo gelijkheden tot bijstelling als er fouten in zitten. Ze vindt het onjuist, dat men sen van buiten de gemeente, die lid zijn in een vereniging in deze gemeente, b.v. EHBO, niet meegeteld worden voor subsidie. Dhr. Blankenstijn is blij met een wet telijk geregelde subsidie, maar heeft ook moeite met het uitsluiten van leden die niet in de gemeente wonen. Dhr. Van Damme vroeg waarom niet voor alle verenigingen dezelfde regels gelden en dhr. Geelhoed informeerde of het per spelend lid gaat, zoals in artikel 5 is vermeld. Wethouder Van Noort was blij met de algemene instemming. Nu is er een ba sis waarmee kan worden gewerkt. Hij vond het gevaarlijk om van een vast budget uit te gaan, zoals mevr. De Looff had gesuggereerd. Daar kan nooit van worden afgeweken. Wat subsidie voor de muziekgezelschappen betreft, deze zijn afgeleid van de SONMO-regelingen. Het was dhr. Geelhoed opgevallen, dat de muziekvereniging uit Colijnsplaat een opgave deed van orkest, drumband en majorettes, terwijl die uit Kortgene als vereniging opgeeft. Hoe gaat dat met de subsidiëring? Als de verenigingen voldoen aan de voorwaarden, dan is het niet eenvou dig om onder die voorwaarden uit te komen, zo besloot wethouder Van Noort Het voorstel werd daarna aangenomen. Bij een volgend voorstel om een één malige subsidie van 500,te geven aan het kerkkoor „Harpe Davids" was voor dhr. Geelhoed aanleiding om op te merken, dat geen enkele aktie is on dernomen om aan de financiële mid delen te komen voor de aanschaf van kleding en 'liedboeken voor 7 nieuwe leden. Wethouder Van Noort had voorge steld om geen subsidie te geven, maar omdat de meerderheid van de financiële commissie voor subsidie was, heeft hij zich daarbij aangesloten. Nadat dhr. Huibregtse had verklaard dat hij met enige moeite voor zou stem men, werd het voorstel aangenomen, met aantekening dat dhr. Geelhoed tegen was. Een voorstel tot deelname aan het intergemeentelijk theaterbureau „Uit in Zeeland" werd aangenomen, nadat dhr. Dobbelaar het een bezwaar vond, dat dit voor 10 jaar vaststond. Dhr. Blankenstijn was om principiële redenen tegen. Hij vond het ook niet juist om in een tijd van bezuinigen alles maar te steunen. Dhr. Van Damme vond het belangrijk dat door steun te geven, een aantal eve nementen naar Noord-Beveland kunnen komen. Wethouder Van Noort vond het een goede zaak, ook voor een stukje cultuur op de scholen. De korting van de pro vincie is aanleiding dat de gemeenten voor de keus staan om deze evenemen ten te behouden. Overigens zitten we er niet voor 10 jaar aan vast. De be dragen staan alleen voor de apparaats kosten voor 10 jaar vast. Tenslotte stelde de burgemeester vast, dat bij toetreding er meer geld beschik baar is, vooral als andere gemeenten meedoen. Afwijzend wordt vervolgens beschikt over een subsidieverzoek van de v.v. Colijnsplaatse Boys voor het aanleggen van verwarming in 3 kleedruimten van de akkommodatie. Zonder discussie wordt met algemene stemmen besloten om de huur van 't Trefpunt te stellen op 17,80 per dagdeel Met algemene stemmen wordt een subsidie van 250.000,aanvaard voor de verbouw van de huidige gymnastiek zaal en bewaarschool tot multifunktio- nele akkommodatie te Kats. Alle raadsleden spraken hun voldoe ning uit over toekennen van die sub sidie. Dhr. De Smit vraagt of ook de inrichtingskosten daarbij zijn begrepen. Dit is het geval, aldus de burgemeester, die het bijzonder verheugend vond, dat voor kleine kernen zulke bedragen wor den losgeweekt. Het gemeentebestuur verwacht dat de Katse dorps vereniging voor een zo goedkoop mogelijke exploi tatie zal zorgen, anders wordt het een te zware last voor een kleine gemeen schap. In de vergadering van 16 december 1982 stelde de raad het jaarprogramma specifiek welzijn 1983 vast. 10 januari 1983 werd van het Sociaal Centrum een bezwaarschrift met betrekking tot het bepaalde ten aanzien van de subsidië ring van het Sociaal Centrum voor het jaar 1983. Ook overige Bevelandse ge meenten ontvingen een bezwaarschrift. Omdat enig regionaal overleg nodig is, wordt voorgesteld om de beslissing op het bezwaarschrift met 30 dagen te ver dagen. Aldus werd besloten. In verband met de opschoning van de administratie van het kadaster, heeft deze instelling de gemeente geadviseerd om over te gaan tot aankoop van z.g. meetconsorten. Dit zijn perceeltjes grond welke binnen een eigendom van de gemeente liggen, maar een andere eige naar hebben en welke de gemeente in erfpacht heeft. Dhr. De Smit vond' het een goede zaak om een en ander voorgoed af te ronden. Ook dhr. Blankenstijn was blij, dat alle kleine stukjes in gemeentehanden ko men. Hij vond de versnippering een slechte zaak. Het voorstel tot aankoop wordt aangenomen. Ook werd besloten tot aankoop van 551 m2 grond in de Molenpad te Kort gene. Dit pad is eigendom van mevr. J. E. C. van Damme - van Hee te Kort gene. Met de eigenaresse is een koop prijs van 1125,overeengekomen. Een voorstel tot het nemen van een algemeen besluit tot het garanderen van rente en aflossing van geldleningen, die worden verstrekt ter financiering van het in eigendom verwerven van een zee- of kustvisserij schip, gaf aanleiding tot uitvoerige discussies. Voor dhr. Huibregtse was het aan leiding om op te merken, dat de conti nuïteit in het teken moet staan van een gezonde levensvatbaarheid. Overigens stond hij positief tegenover het voorstel. Dhr. Blankenstijn was ook in principe voor. De voorwaarden die gesteld zijn, vond hij aanvaardbaar. Toch zal het mo gelijk moeten zijn om elders te mijnen als de prijs op Colijnsplaat veel lager is. Dhr. Van Damme vroeg of deze re geling ook geldt voor andere bedrijfs takken. Dhr. De Smit vroeg zich af waarom de banken geen stukje risico hebben ingebouwd en hoe oriënteert het college zich op de bestaanszekerheid van de aanvrager. De burgemeester zei aan het adres van dhr. Van Damme, dat de gemeente geen belang heeft in andere sektoren. Bij de vismijn is dat anders. Hier zit een direkt belang voor de gemeente bij. De vissers zijn niet verplicht om voor 100°/o op Colijnsplaat te mijnen. De ge meente neemt een zeker risico, maar dat durven we aan. Hij kan zich niet voor stellen dat er voor Kortgene andere regelingen gelden dan voor Oostburg, die Van Damme heeft genoemd. Dhr. De Smit zegt, dat kleine zelfstan digen niet zulke kansen krijgen. Wet houder Van der Weele zegt, dat de vissers steeds bereid zijn op Colijnsplaat te mijnen. Als ze in Scheveningen lig gen, wordt de vis per auto's naar Co lijnsplaat vervoerd. Dhr. De Smit heeft vertrouwen in het college, maar wil toch dat er meer ge delegeerd wordt. Wethouder Van der Weele zegt toe dat de raad zo vroeg mogelijk zal worden ingelicht. Hierna vraagt mevr. Van Oeveren schorsing voor nader beraad. Na de heropening blijkt dat men er geen moeite mee heeft dat er alleen op andere plaatsen wordt gemijnd bij over macht. Mevr. Van Oeveren vond het een moeilijk voorstel, omdat sommige gevallen uit de hand zijn gelopen. Nadat nogmaals was verzekerd, dat de raad zo spoedig mogelijk zal worden ingelicht en de hoop was uitgesproken, dat niet te vaak een beroep op de re geling zal worden gedaan, wordt het voorstel aangenomen. Bij de begrotingswijzigingen wil dhr. Blankenstijn vermeld zien, dat hij tegen subsidie aan het theaterbureau is. Dhr. Blankenstijn klaagt tijdens de rondvraag over de vernielingen van lichtpunten in de weekends. Tevens drong hij er op aan, dat meer aandacht zal worden geschonken aan de verlich- ting bij de opgravingen van de riole ringswerkzaamheden. Dhr. Van Damme bengt nogmaals de slechte toestand ter sprake van de Oost- dijk te Kortgene. De provisorische ver beteringen zijn niet voldoende. Ook de ZLM heeft op verbetering aangedron gen, vooral omdat uitwijkmanoeuvres van landbouw- en vrachtwagens ge vaarlijk zijn i.v.m. de kuilen aan de zij kanten van de weg. De burgemeester erkent de slechte toestand en zegt dat er inmiddels sub sidie is aangevraagd. De laatste opmerking in de rondvraag is van dhr. De Smit. Hij wil hoge ur gentie voor het aanleggen van een fiets pad tussen Colijnsplaat en Kortgene. Ook de burgemeester wil een grote prioriteit, maar een fietspad langs het Veerse Meer zal eerder worden gereali- De vergadering wordt hierna gesloten. Op waardige en sobere wijze is op dinsdag 1 februari in d<? gemeente Kort gene de februari-ramp van 1953 her dacht. Het begon met een kranslegging, onder klokgelui, bij het gedenkteken op de begraafplaats te Kats, waar de ramp slachtoffers begraven liggen, door bur gemeester J. L. D. van der Linde. Dat zelfde gebeurde een half uur later bij het gedenkteken op het kerkhof te Kortgene. Hierna was er een kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk te Kortgene. Ds. A. M. Attema opende de dienst en gaf daarna de leiding aan ds. G. van Schup- pen, die tijdens de ramp predikant op Kortgene was. Deze predikte naar aanlëiding van Jesaja 54 en Openbaring 27, waarna hij een terugblik gaf op de gebeurte nissen in de rampnacht. Voor velen zijn het droeve herinneringen aan de angst, vooral nu er momenteel weer een zware noordwesterstorm de dijken beukt-. De dienst werd muzikaal afgewisseld met orgelspel door dhr. W. H. A. Blankers en door de kon. muziekvereniging EMM uit Kortgene, o.l.v. dhr. F. Smit. Ten slotte hield de burgemeester een toe spraak en zei het volgende: Wat nog te zeggen na alles wat er de laatste dagen gezegd en geschreven is in verband met de ramp van 1953? Via radio, t.v. en vooral de vele kran tenartikelen is er veel, zéér veel aan dacht besteed aan het rampzalige ge beuren van 1 februari 1953, nu precies 30 jaar geleden. Ook wij, bevolking en bestuur van de gemeente Kortgene heb ben de watersnood en de verschrikke lijke gevolgen daarvan herdacht door een kranslegging in Kats (waar 11 doden vielen te betreuren) en in Kortgene (waar eveneens veel leed is te herden ken, aangezien hier 38 mensen zijn ver dronken). In dat kader past de constatering dat het derde dorp dat tot onze gemeente behoort, Colijnsplaat, op wonderbaar lijke wijze op het nippertje gespaard bleef. 1-2-1953 1-2-1983: het is al weer 30 jaar geleden! Velen van ons herin neren het zich nog als de dag van gis teren: het totaal onverwachte; het vre selijke, niets ontziende geweld van het water; het machteloze gevoel mensen in nood te zien en er niets aan te kunnen doen; het smartelijke verlies van gezins- en familieleden; de enorme materiële schade en wanorde. Maar ook: de hulp die snel op gang kwam; het diepe me deleven van vrijwel iedereen in Neder land en van daarbuiten en de saam horigheid, het één zijn bij de hulp verlening en de wederopbouw. Velen van ons echter weten niets van de ramp: ze waren toen nog te jong of ze waren er nog helemaal niet. Wellicht juist voor die generatie is het goed en nodig herdenkingsbijeenkomsten te hou den. Men groeit namelijk op met de meest moderne technieken, met compu ters, met kunstmanen, met de kleuren- t.v., met het beschikbaar hebben van allerlei „vanzelfsprekende" verbindin gen, zoals de Veerse Gatdam, de Zand- kreekdam en de Zeelandbrug. Men rea liseert zich dan niet dat door onze lig ging onder de zeespeigel het water, de zee, steeds weer onze veiligheid bedreigt en dat voortdurende waakzaamheid ge boden is. Gelukkig is onze veiligheid op Noord- Beveland door de afsluiting van het Veerse Meer en de dijkversterkingen langs de Oosterschelde thans aanmer kelijk verbeterd. We hopen, dat de in aanbouw zijnde stormvloedkering in de monding van de Oosterschelde uiterlijk in 1986 gereed zal zijn, waardoor de kans op een .herhaling van de ramp van dertig jaar geleden ondenkbaar lijkt. Ik kan niet nalaten hierbij op te merken, dat deze volledige veiligheid dan bijna 10 jaar later is gerealiseerd dan oor spronkelijk met de totale afsluiting van de Oosterschelde het geval zou zijn ge weest én dat de eerdergenoemde tech nologische ontwikkelingen het naar ver wachting alsnog mogelijk zullen maken dit gigantische waterstaats-projekt tot een goed eind te brengen. In deze dagen van eind januari/begin februari 1983 herdenken we meerdere uiteenlopende, maar voor de geschiede nis zéér ingrijpende gebeurtenissen: 50 jaar geleden kreeg in Duitsland het fascisme de macht met alle catastrofale gevolgen van dien. Vijftig jaar geleden was er de enorme werkloosheid be kend als de crisis van de jaren dertig met als één van de gevolgen de muiterij op de Zeven Provinciën in de Indone sische wateren en het meedogenloze bombardement daarop. En dertig jaar geleden was er op 1 februari de waters nood. Om deze watersnood te herdenken zijn we vanavond bijeen. Ik acht het een goede zaak een dergelijke, op zich sobere, herdenking te houden. Niet om oude wonden open te maken. Integen deel, voor sommigen onder ons zal een bijeenkomst als deze misschien pijn doen, maar laat die pijn dan verzacht worden door ons medeleven, ook nu nog. Laat deze herdenking ook en vooral onze waakzaamheid op peil houden. Een waakzaamheid die nodig is en blijft om een herhaling van de grote ramp van 1953 te voorkomen. Die waakzaamheid moeten we de huidige en toekomstige generaties bijbrengen. Het kan jaren, tientallen jaren dux'en voordat er weer een zeer zware aanhoudende storm, een springtij en een bijzonder hoge water stand „samenspannen om onze dijken te vernietigen." Laten we er met ons allen voor zorgen, dat op dat moment onze dijken en andere waterkeringen zodanig hoog en sterk zijn, dat ons aller veiligheid niet in gevaar komt. Moge deze bijeenkomst aan die nood zakelijke waakzaamheid bijdragen. Daarop vertrouw ik, evenals op onze politici, onze technici en onze uitvoer ders om terzake de juiste beslissingen te nemen en uit te voeren! In de sfeer van dat vertrouwen wil ik dit slotwoord van deze herdenkings bijeenkomst afsluiten met het uitspreken van de wens dat Nederland, dat Zee land, dat Noord-Beveland nimmer meer de noodklok zullen behoeven te luiden. „Luctor et Emergo": ik worstel en kom boven. Deze lijfspreuk van de Zeeuwen gold letterlijk in 1953. Deze spreuk geldt figuurlijk nog steeds! De ramp is verleden tijd, maar geen vergeten tijd! Zonder vex-leden geen he den, zonder heden geen toekomst. Met dank voor uw belangstelling, wens ik u wel thuis, in een veilig huis en met een in alle opzichten veilige toekomst. De dienst werd besloten met het staande zingen van het Wilhelmus, met begeleiding van EMM. Bij de uitgang moest dominee Van Schuppen vele han den drukken als bewijs van erkentelijk heid voor zijn medewerking aan deze herdenking.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 2