NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De moeilijke keuze GeefMW geld. i Geef lucht SPORTAGENDA FEUILLETON Oorspronkelijke novelle door E. van Egmond Zeeland Magazine? Steun het Astma fbnds. Postgiro 55055. No. 4053 Donderdag 3 februari 1983 86e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,— per jaar. Franko per post 35,— per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. 32 Dan komt de advokaat aan het woord Om te beginnen zegt hij dankbaar te zijn, dat er geen ernstiger misdrijf is ge schied. Maar dan volgen er juridische spitsvondigheden en rafelt de bekwame pleiter een deel van het requisitoir van de officier uiteen. „Er is in het geheel geen sprake van poging tot doodslag, meneer de president. Mijn cliënt heeft overduidelijk verklaard, dat hij zich enkel wilde verweren, want u mag toch niet vergeten, dat getuige Verheijen de eerste klap heeft gegeven. En waarom? Omdat mijn cliënt zijn vrouw terug wilde. Is dat niet het goed recht van iedere gehuwde man, als zijn vrouw is weggelopen? De scheiding was nog niet uitgesproken. En wat doet een man, als hij ineens zijn vrouw ziet lopen, gearmd met een vreemde man? Ik denk, dat ne gen van de tien echtgenoten zo gehan deld en gereageerd zouden hebben. Bo vendien is het een juridisch vraagstukje, dat weliswaar vandaag niet aan de orde is, maar toch wel het overdenken waard als u de strafmaat gaat bepalen: een nog niet gescheiden man heeft het recht zijn vrouw beet te pakken. Met alle res pect voor wat getuige Verheijen van morgen gezegd heeft in het voordeel van mijn cliënt, er m^g toch werkelijk niet uit het oog worden verloren, dat hij de eerste klap gaf. Zodoende verweer uit lokkend. En dan valt de poging tot doodslag helemaal weg. Inhakende op wat al gezegd is door getuige Verheijen, dat mijn cliënt ondanks ten volle ge accepteerd is door zijn vrouw en kin deren en het meer voor zijn gezin dan voor hemzelf een ramp zou zijn, als de man de cel in zou moeten, verzoek ik u de uiterste clementie". Jaap krijgt het laatste woord. Hij be tuigt nogmaals zijn spijt en vraagt op deemoedige toon of de cel hem be spaard mag blijven. Zoiets zal nooit meer gebeuren; hij belooft het plechtig. Dan wordt de uitspraak bepaald over veertien dagen. Buiten de zaal praat Wildschut nog even met zijn advokaat en vraagt, wat hij ervan denkt. De verdediger houdt zich wijselijk op de vlakte. „Dat is moei lijk te voorspellen, maar het kan mis schien nog meevallen. En anders is er altijd nog beroep mogelijk, als u het niet met 't vonnis eens bent". In huis kijkt Mart je haar man aan, als hij de kamer betreedt. Het is net lunchtijd. De jongens zijn in de stad, betrekkelijk dicht bij huis aan het werk en zijn nu alle drie rond de tafel. „Een eis van vier maanden", zegt hij gelaten, „waarvan twee maanden voorwaarde lijk". De vrouw spert haar ogen-wijd open. „Betekent dit, dat je twee maanden de gevangenis in moet?" vraagt ze ge schrokken. „Het is de eis van de officier van jus titie. De rechtbank heeft het laatste woord. Over veertien dagen is de uit spraak", zegt hij zuchtend. „En als het niet anders wordt, zal er weinig aan te doen zijn". Later op de dag weet iedereen de eis, want in Zaandam zijn ze nieuwsgierig Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE en in Oosterbeek eveneens. Jaap heeft in de huiselijke kring verteld, dat Ver heijen zelf een lans voor hem gebroken heeft. „Valt me geweldig van hem mee", geeft hij eerlijk toe. „De officier heeft er rekening mee gehouden, zei hij. Wie weet, wat hij anders van plan was om te eisen; ik moet er niet aan denken". Het worden veertien moeilijke dagen voor Jaap Wildschut. Hij gaat maar aan het werk, dat verzet de zinnen. Geluk kig is zijn naam in de krantever sla gen niet volledig vermeld. Enkel zijn initia len: J.W. uit Arnhem. Dat kan iedereen betekenen. De Arnhemmers zullen zich weinig meer herinneren over wat er begin december vorig jaar in Nijmegen gebeurde. Er is immers elke dag weer ander nieuws! Op de dag van de uitspraak gaat Jaap met loden schoenen opnieuw naar het Paleis van Justitie. En wacht tot hij binnen geroepen wordt. Het vonnis is kort. Er zijn verzachtende omstandig heden; beklaagde heeft enkele dagen in levensgevaar verkeerd na die ongeluk kige val en weken achtereen zijn werk niet kunnen verrichten. Getuige Ver heijen draagt hem ondanks geen kwaad hart toe en dit alles in overweging ne mende, wordt Jacob Wildschut veroor deeld tot drie maanden gevangenisstraf, geheel voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaren. Bovendien als bijkom stige straf een boete van duizend gulden Met een opgelucht hart verlaat de man de rechtszaal. Dat hij veertien da gen gelegenheid heeft om tegen dit von nis in beroep te gaan, heeft hij nauwe lijks verstaan. Voor hem is het belang rijkste, dat de hele straf voorwaardelijk is. Plus dan die boet van duizend gulden Ook Mart je is blij en dankbaar, als Jaap haar het vonnis meedeelt. „Dui zend gulden is een heel bedrag, maar dat betaal ik toch liever dan dat ik de gevangenis in moet." Waarmee Mar- tje het roerend eens is. In de loop van de morgen komen de telefoontjes weer. Uit Zaandam, maar ook Nelia belt: „Hoe is het afgelopen? Niet de gevangenis in? Goddank. Is vader niet geweldig opgelucht?" vraagt ze aan haar moeder, die haar dochter te woord staat. „Niet enkel vader, wij allemaal. Voor de jongens is het toch ook gunstig nieuws. Want een vader in de gevangenisdat moet voor Kees wel heel erg zijn, want Ada weet im mers ook alles." Een dag na de uitspraak zijn Jacob en Grada weer thuis. Als hij even ge legenheid heeft, belt hij naar de Huij- ghenslaan in Arnhem. En dan vertelt Martje opnieuw, wat het vonnis is ge worden. Zodat ook Jacob een diepe zucht van verlichting kan slaken. De verrassing van de dag komt, als Verheijen belt. Het is weer Martje, die de telefoon aanneemt. Ze schrikt, als ze de stem van Gradus hoort. Hij zegt: „Sorry, dat ik bel. Ik hoorde uit Arn hem, wat het vonnis was. Gelukkig geen gevangenis, he? Ik wou je man graag even aan de lijn. Dat moet onder deze omstandigheden toch kunnen? Of denk jij daar anders over?" Martje weet niet, wat ze hierop moet antwoorden. Ze zegt enkel: „Heb je een ogenblik geduld?" En legt de hoorn neer. Jaap zit in de kamer een beetje te rusten. Want het zijn voor hem ener verende dagen geweest. Nu komt de reaktie op al die spanning. En daarvan moet hij weer bijkomen. Martje zegt zacht: „Verheijen is aan de lijn; hij is de uitspraak te weten gekomen en wil je spreken. Wat denk je?" Man en vrouw kijken elkander aan. „Wat denk jij?" vraagt hij op zijn beurt. Want het is en blijft een delicate zaak. Martje denkt even na. „In aanmer king nemende, dat zijn pleegdochter in de toekomst waarschijnlijk ook een schoondochter van ons wordt, zou ik zeggen: laten we alsjeblieft de strijdbijl begraven en ons gedragen als volwassen, verstandige mensen. Het zal, als Wil lem en Hilda trouwen onafwendbaar zijn, dat we hem weer ontmoeten. Ik zou zeggen: ga naar de telefoon en wees vriendelijk. Hij heeft met zijn hartelijke woorden je veertien dagen geleden op de zitting geholpen." „Ja, dat is zo." Jaap komt overeind en loopt naar de hal. Martje hoort hem praten: „Ja., 't is meegevallen., ge lukkig geen cel.dat hing als een drei ging al deze dagen boven m'n hoofd. Kon er soms niet van slapen.. Nu ja, die duizend gulden kom ik ook wel overheen.. Wat zeg je?.. Helft mee betalen? Nee, Verheijen, dat is te gek. Ik heb 't tenslotte allemaal aan mezelf te wijten, maar ik stel het geweldig op prijs, dat je belt, eerlijk. Martje heeft al gezegd: we moeten maar ver geten, wat achter ons ligt en daar ben ik het mee eens. Temeer ook, omdat jouw pleegdochter en onze jongste zoon het eens zijn met elkaar.. Wat zeg je? Krek, zo denk ik er ook over: je mag hét de kinderen niet kwalijk nemen. Zij kunnen het tenslotte niet helpen. Dus.Hilda zal hier altijd welkom zijn." In de kamer kan Martje nauwelijks haar tranen weerhouden. Nu is alles weer in orde. Ergens is het misschien nog goed voor geweest. Op Gerrit na hebben nu alle kinderen zo ongeveer hun bestemming gevonden. Piet en Y- vonne gaan dit jaar ook trouwen en zullen dan een filiaal van Bertus en Ineke gaan beheren, dat van 't najaar geopend wordt in Wormerveer. Heeft hij ook een boterham, al is het dan niet in vaders zaak, maar dat kun je toch niet dwingen. Daarvoor hebben we dan nog de tweeling en Willem. Jacob is ook goed bezorgd in Eist en Nelia heeft Vincent, terwijl Kees en Ada ook wel niet lang meer zullen wachten. Zodat we dit jaar waarschijnlijk nog twee huwelijksfeesten zullen beleven- Jaap keert terug in de kamer en lacht. „Au fond toch aardig van die man, dat- ie zo meeleeft, he? Hij is minstens net zo blij als wij allemaal, dat het uit eindelijk geen gevangenis is geworden. Weet je wat hij nota bene zei: hij wilde wel de helft van de boete voor zijn re kening nemen, maar dat kan ik na tuurlijk niet aannemen. Nou, ik heb ge zegd, dat Hilda hier altijd welkom zal zijn en omgekeerd zei Verheijen, dat Wijlem er al als kind in huis is. Niks om jaloers op te zijn, vind je wel, moe der? Wat krijgen we nou? Ga je nou huilen?" EINDE. WERKGROEP ZOEKT VRIJWILLI GERS VOOR ONDERZOEK MEESTOVEN Geersdijk/Kats. De werkgroep in dustriële archeologie van de Zeeuwse Culturele Raad in Middelburg zoekt vrijwilligers, die willen meewerken aan het documenteren van de meestoven in Geersdijk en Kats. Voor Geersdijk zijn mensen nodig die aan archiefonderzoek willen doen. Voor Kats zoekt de werk groep mensen die willen fotograferen, meten en tekenen; het archiefonderzoek voor de meestoof in Kats wordt al gedaan. De werkgroep industriële archeologie is begin 1982 opgericht en heeft"als doel: in Zeeland aanwezige industriële res tanten te inventariseren en het onder zoek ernaar te bevorderen en te koör- dineren. De aandacht gaat in de eerste plaats uit naar typische Zeeuwse on derwerpen en zaken die op het punt van verdwijnen staan. De meekrapcultuur was zo'n typisch Zeeuwse aangelegenheid. De meekrap- plant gedijde goed in de zeeklei van zuid-west Nederland. Meestoven waren bedrijfsgebouwen waarin de wortels van de meekrapplant werden verwerkt tot racine (halffabrikaat) of tot het eind- produkt meekrappoeder. Dat poeder diende als rode verfstof voor textiel en leer. Na 1870 verviel de meekrapcultüur en werden veel stoven afgebroken of verbouwd. Toch zijn er in Zeeland nog (restanten van) meestoven te vinden. De werkgroep industriële archeologie heeft de taak op zich genomen om hiervan zoveel mo gelijk gegevens te verzamelen. Voor zo ver bekend zijn er in Zeeland nog (over blijfselen van) meestoven in Walsootden, Noordgouwe, Kapelle (Zuid-Beveland), Nieuwdorp, Wilhelminadorp, Wemel- dinge, Geersdijk, Kats en Kapelle (Dui- veland). Wie mee wil werken aan het onder zoek van de meestoven in Kats en Geersdijk, wie weet waar of bij wie gegevens zijn te vinden, wie nog andere meestoven kent, kan kontakt opnemen met mevr. P. A. Sloof, Noordlangeweg 29, Colijnsplaat, Tel. 01199 -431 of met de correspondente van de werkgroep in dustriële archeologie, mevrouw Th. de Graaf, op woensdag telefonisch te be reiken bij de Zeeuwse Culturele Raad, Tel. 01180-28024. Omdat tot voor kort de aandacht voor zaken uit het industriële verleden ook in Zeeland niet erg groot was, is de werkgroep ervan overtuigd dat in Zee land nog heel wat objekten zijn te vin den, waard te worden geregistreerd. Wie suggesties heeft en dat kunnen tips zijn over veel objekten, fabrieken, kleine werkplaatsen, machines, waterstaats zaken, vervoerssystemen, gebouwen van openbare nutsbedrijven met hun machi nes, hijsinstallaties, enz., kan eveneens bij de werkgroep terecht. VOETBAL Zaterdag 5 februari: DFS 1 Colpl. Boys 1 (2.30 uur) Apollo 3 Colpl. Boys 2 (2.30 uur) Colpl. Boys 3 Apollo 4 (2.30 uur) Colpl. Boys Al Goes Al (12.45 uui') Colpl. Boys Cl Brouwershaven Cl (11.00 uur) Kloetinge C4 Colpl. Boys C2 (11.00 u) Wissenkerke 1 Borssele 1 (2.30 uur) Heinkenszand 2 Wissenkerke 2 (2.30 uur) Wissenkerke 3 Middelburg 4 (12.45 u) Wissenkerke BI Hoedekenskerke BI (12.45 uur) Bevelanders 2 Arnemuiden 4 (2.30 u) Ritthem 1 Bevelanders 3 (2.30 uur) Vlissingen A2 Bevelanders Al (2.30 u) Kats 1 SSV 2 (2.30 uur) Cortgene Cl Wissenkerke Cl (11.00 u) Zondag 6 februari: Jong Ambon 3 Cortgene 1 (12.30 uur) Volharding 2 Cortgene 2 (2.30 uur) Cortgene 3 Hansw. Boys 4 (2.30 uur) BASKETBAL Vrydag 4 februari: Heren: Delta-C. Souburg 2 (20.00 uur te Colijnsplaat) Dames: Delta-C. 1 Operatie 2 (21.00 uur te Kapelle) Dames: Delta-C. 2 Sas (21.00 uur te Kapelle) VOLLEYBAL Zaterdag 5 februari: Dames 2e klas: Wiska EWC 3 (15.00 uur) Heren 2e klas: Mytilus Wiska 2 (16.30 uur) BADMINTON Vrijdag 4 februari: Uitwisseling Wissenkerke te Slagvast (20.00 uur in gymzaal te Kamperland). Zaterdag 5 februari: Deelname van b.v. Wissenkerke aan toernooi van D.R.K. te Middelburg in sporthal De Kruitmolen. Dinsdag 8 februari: Wissenkerke 't Leeuwtje (gymzaal) BILJARTEN Vrijdag 4 februari: B.V. Revanche B.V. Onder Ons (20.00 uur te Kamperland) B.V. Ons Genoegen B.V. Iris (20.00 uur in Hotel De Kroon) Kruiswoordpuzzel no. 813 Horizontaal: 1. kleurrijk - 4. duw - 7. deel van de kachel - 10. groot zoogdier 14. op dit moment - 15. lopend touw 16. rustplaats - 18. namelijk (afk.) - 19. afstandsmaat (afk.) - 20. onderwereld 22. met dank (afk.) -. 24. ik (Latijns) 26. telwoord - 30. in orde - 32. uitroep van pijn - 33. N.V. (Duits) - 34. lidwoord 35. voorzetsel - 36. voorzetsel - 37. vlak temaat (afk.) - 38. hoofddeksel - 40. deel van een Franse ontkenning - 42. brief aanhef (afk.) - 44. verwaande, waan wijze - 45. werelddeel - 46. reeds - 47. pro deo (afk.) - 48. boom - 50. rondhout 51. herkauvter - 52. als volgt (afk.) - 54. stofmaat - 56. selenium (afk.) - 57. uitroep - 58. Engels telwoord - 59. ha gedisachtig dier - 62. gewicht - 64. jon gensnaam - 66. gebogen been - 67. mu ziekterm (afk.) - 68. de oudere (afk.) 69. onderricht - 72. steundraad - 74. bevestiging - 76. aaien - 80. kier - 81. meisjesnaam - 82. plaats in Overijssel. Verticaal: 2. rivier in Siberië - 3. ge sloten - 4. onmeetbaar getal - 5. aan bieding - 6. rondhout - 7. godin - 8. soort onderwijs (afk.) - 9. inkeping - 11. Chinese maat - 12. noorderbreedte (afk.) 13. water in Zeeland - 15. geografische mijl (afk.) - 17. afstandsmaat (afk.) - 19. lage temperatuur - 20. uitroep - 21. rang in het leger (afk.) - 23. rivier in Rusland 25. Indonesisch muziekinstrument - 26. soort vlag aan een stok - 27. landbouw werktuig - 28. hetzelfde (afk.) - 29. ver legen zijn - 31. soort hoender - 36. familielid - 37. beet - 38. wortel - 39. kraan - 41. tijdperk - 43. sluis - 49. zacht en onhoorbaar voortgaan - 53. weidedieren - 55. Frans lidwoord - 56. N.V. (Frans) - 57. trekvogel - 58. wind richting - 60. gewicht (afk.) - 61. jon gensnaam - 63. weekdier - 65. inhouds maat (afk.) - 67. onmeetbaar getal - 70. Europeaan - 71. heilige (afk.) - 72. voorzetsel - 73. volkerenorganisatie (afk.) - 75. deel van een Franse ontken ning - 77. het Romeins Imperium (afk.) 78. Frans lidwoord - 79. bestaat. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 812 Horizontaal: 1. kroniek - 6. mirakel 11. ria - 12. ade - 13. ap - 15. lift - 16. poes - 17. mi - 18. rap - 20. se - 21. op 22. wijd - 23. am - 25. 11 - 27. kl 28. ri - 29. engel - 32. oma - 34. rolde 36. lee - 37. ao - 39. ag - 40. dol - 41. ratel - 42. sta - 45. pe - 46. pa - 48. ach - 51. nurks - 53. ark - 55. creme 57. tl - 50. Is - 59. rg - 61. er - 62. pas 64. ca - 65. el - 67. alg - 69. pp - 70. eist 72. dras - 73. te - 75. uso - 76. usa 78. ragebol - 79. otterlo. Verticaal: 1. kwartel - 2. of - 3. iris 4. eifel - 5. kat - 6. map - 7. idool 8. reep - 9. ko - 10. leidsel - 14. pa 17. mij - 19. page - 22. wild - 24. me 26. lo - 27. ka - 28. ro - 30. ne - 31. la 33. motor - 34. rg - 35. do - 38. ore 39. alp - 42. snipper - 43. tu - 44. arts 45. ps - 47. ac - 48. aera - 49. om 50. hengelo - 52. kl - 53. as - 54. kr 56. re - 58. lasso - 60. gerst - 63. ap 64. club - 66. laat - 68. lt - 71. tol 72. duo - 74. sg - 77. nr.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 1