Geef., m geld. Geef lucht KRONIEK VAN NOORQ-REmAND Wissenkerke nam afscheid van brandweermannen Steun het Astma fbnds. Postgiro55055... HELP DE POLEN DE WINTER DOOR ■Y'WX^/ H W 111 H Een stuitje trug, beste vrienden, oorde uk un verhael ver- telle, dat best ier tuus zouw kunne oare. Twi ouwe veintjes, nog nooit varre van uus hewist, hae vo't éést van d'r leven een verkansiereize maeke. Da tur dan roare diengen kunne hebeure, ka-je behriepe. Pier en Sakke mee verkansie. Pier en Sakke waere beste mensen, vaklui waere ut ök, beslist. Meubelmaeker van ut beste soort, op 't durp waere nooit zukke hoei-je hewist. Ze waere vriehezel hebleve, vo trouwen oa ze nooit hin tied. Verkansie was ter oaltied bie inheschote, mè noe lag dat dan in't verschiet. Varder dan Hoes waere ze nooit hekomme, mè noe hieng ut dan hebeure dus. Z'oa een reize besproke, nae Parijs hlad mee een bus. Oalus was hoed verloape en Parijs kwam a in zicht. Pier op 't puntje van z'n stoel hezete; Sakke kneep z'n anden open en dicht. Di waere ze dan in Parijs; o, wat was dat prachtug. En van die mooi-je spullen in 't hotel; een paradijs vo een meubelmaeker werachtug. M'n zuë éést mè us un eindje kuiere, zei Pier; zó mè in de buurte in 't rond. Nie te varre netuurluk. En di hienge ze, hlad in 't pront. Nae een poosje wouwe ze wat drienke, mè dat oa ze meschien beter kunne laete. Want hin van twi-jen kon één woord Frans praete. Pier zouw ut wè rehele en zei: dat doe'k op un pepier. Twi hlaezen dee um tekene en prompt kwaeme ze mee't bier. Bel, bel, wat dee-je ze heniete. Un klein hlaesje wouwe ze ök nog wè. Pier tekende twi kleine hlaesjes en ze krehe percies wat of ze wouwen Een vrouwtje an een taefel varder oa dat bekeke op d'r hemak. Ze docht, di val wat te verdienen, twi van die buutenlanders in't hoei-je pak. Ze rees overende en kwam nae hun taefel toe. Sakke keek wat verlehe; Pier docht, wat m'n noe. Eél vriendeluk keek ze nae de mannen en pakte nae't pepier. Toen behon ze wat te tekenen nest de hlaezen vo ut bier. Un ööhenblikje laeter was de tekenienge klaer. Di stieng un ledikant hetekend. Kiek, zei Pier, 't is toch nie waer. Oe kun die mensen ier noe wete, zó hlad a in't behiri. Oe of ze dat noe wete, da wij meubelmaekers bin. Di zaete ze mee z'n twi-jes te hlunderen en ze voelden d'r eihe hlad tuus. Da ze dat ier noe zó mè wete en nog wè zó varre van uus. TAALPRAATJE Kerk. De kerk, het Huis des Heeren, zoals de oorspronkelijke betekenis was, is in vele dorpen niet alleen het gebouw voor openlijke christelijke godsdienst oefeningen, maar ook een middelpunt, waaromheen de huizen werden gebouwd vooral in brinkdorpen. De belangrijke plaats die de kerk inneemt komt tot uiting in een groot aantal plaatsnamen, zoals Hoedekenskerke, Bovenkerke, Ouderkerk, Wissenkerke, Biggekerke, Serooskerke enz. Naar de bouwstijl on derscheidt men koepel- en kruiskerken, gotische, romaanse en byzantijnse ker ken. Bij de katholieken wordt de kerk gewijd en vaak genoemd naar de Heilige waaraan de kerk is gewijd: Pieterskerk, Andries-, Maartens-, Johannes-, Petrus- en Pauluskerk, Catharijne- en Jacobus- kerk, om maar enkele voorbeelden te noemen. De kerk was vroeger een vrij plaats voor misdadigers en vluchtelin gen, waar ze niet in hechtenis genomen mochten worden. Een oude spreuk luid de: „Die vervaart (bang) is, loope in de kercke". Dat is in de huidige tijd nog zo. Denkt u maar aan de christen-Tur ken, die_in Losser en Rijssen een schuil plaats vonden in de kerk. De kerk wordt eveneens genoemd naar de gelo vigen, die er hun godsdienstoefeningen houden. Vandaar de Gereformeerde, Ka tholieke, Lutherse, Protestantse, Engel se en Schotse kerk. Zo bestond in Ba tavia de Maleise of Portugese kerk, het gebouw voor de inlandse christenen. Wat oneerbiedig ontstond daaruit de zegswijze: „De Portugese kerk staat open", om iemand te waarschuwen dat zijn broek open stond. Van de gewoonte in de kerk bekendmakingen voor te le zen, stamt de uitdrukking: „Door de kerk vliegen", als iemands naam werd afgelezen. Die uitdrukking wordt ook gebezigd voor een jonge predikant, die spoedig na zijn intrede in een kleine gemeente al weer beroepen wordt in een grote gemeente. Een heel groot, ruim huis noemt men „een huis als een kerk". Een zeer oud spreekwoord luidt: „Oude kerken, donkere glazen". Dat betekent: de ouderdom komt met ge breken. Vandaar het rijmpje: „Oude netten, kwade mazen, Oude kercken, donkere glazen". Een wat vreemde zegswijze luidt: „De kerk is hoger dan de toren", om iets zeer ongewoons aan te duiden. Ook ge zegd als van een echtpaar de vrouw veel langer is dan de man. „De kerk op de toren zbtten", wil zeggen: een zaak totaal verkeerd aanpakken. Zeer be kend is het spreekwoord „De kogel is door de kerk". Betekenis: de tijd van aarzelen is voorbij: de zaak is beklon ken en heeft haar beslag. „Kerken ver zetten" betekende oorspronkelijk het on mogelijke eisen. Later veranderde dat in het schier onmogelijke toch doen. Om uit te drukken, dat men een vast vertrouwen heeft in iemand, gebruikte men de zegswijze „Kerken op iemand (kunnen) bouwen". In de volgende uit drukking is er geen sprake van ver trouwen, eerder van wantrouwen. „In die kerk wordt niet meer gepreekt". Dat wil zeggen: daar trappen wij niet in; het zal beslist niet gebeuren. De zegswijze „De kerk in het midden la ten" wordt gebezigd om aan te duiden dat men de dingen niet moet forceren. Men moet redelijk zijn, geven en ne men. Een kwestie zo regelen, dat beide partijen tevreden zijn. De vraag „Ben je in de kerk geboren?" wordt gesteld aan iemand, die de deur open laat staan. Ook: „Je bent hier niet in de kerk". Deze zegswijzen zijn afkomstig van de gewoonte dat de mensen als ze de kerk verlaten, de deur niet dicht behoeven te doen, dat doet de koster als ieder is vertrokken. Een grappig gezegde is: „Al is de kerk groot, de dominee preekt maar aan één kant". Een verontschul diging als bij een feest of maaltijd op een grote schotel slechts weinig voed sel wordt aangeboden. „Het huis behoort bij de kerk". De waarschijnlijke betekenis daarvan is, men moet niet afdwalen, maar voet bij stuk houden. „Er zijn meer huizen dan kerken". Als variatie hierop: „Er zijn meer jongens (vrijers) of er zijn meer meisjes (vrijsters)". Je hoeft niet met de eerste die je leert kennen te trou wen. Ook gezegd als troost als een ver kering is uitgeraakt. De algemene bete kennis: men moet zich niet zo snel la ten ontmoedigen, als men niet aanstonds slaagt, door aanvankelijke tegenslag. Er zijn meer gewone mensen dan rijke mensen (of uitblinkers). AFSCHEID GEMEENTEWERKMAN D. DE SMIT Omgeven door zijn collega's van o- penbare werken van de gemeente Kort- gene en van de buitendienstcollega's van de Betho werd donderdag j.l. in het gemeentehuis van Kortgene afscheid ge nomen van dè heer D. de Smit en zijn echtgenote. De heer De Smit is sedert 1969 werkzaam geweest in de plantsoe nen en straten van de gemeente Kort gene, in dienst van de Betho te Goes. Naast de collega's waren aanwezig een vertegenwoordiging van de Betho, bur gemeester en wethouders, de gemeente secretaris en de districtsopzichter met zijn assistent. Burgemeester J. L. D. van der Linde roemde in zijn afscheidswoord de heer De Smit' voor zijn ijver en verrichte diensten. Hij benadrukte het belang van de Betho voor velen en het feit, dat vooral de gemeente Kortgene veel ge bruik maakt van de diensten van het bedrijf en tracht eigen inwoners in voorkomend geval zoveel mogelijk in staat te stellen arbeids- en levensvreugd te bieden via de Betho. Hij liet zijn dankwoorden vergezeld gaan van een enveloppe met inhoud namens de ge meente. Hij wenste de heer De Smit, die gebruik maakt van de VUT-rege- ling, met zijn vrouw verder goede en goedbestede jaren toe. De directeur van de Betho, de heer De Bakker, onderschreef de woorden van de burgemeester. Hij sprak de hoop uit, dat het werk voor binnen- en buiten dienst behouden kon blijven en bedacht in zijn dankwoord de heer De Smit met geschenkbonnen. De heer Walrave, chef van de heer De Smit in de Betho- buitendienst bedank te deze voor zijn diensten en de colle gialiteit en vergezelde zijn woorden met het aanbieden van bloemen aan me vrouw De Smit. De heer Th. de Fouw sprak in een hu moristische terugblik een woord van dank namens de gemeentelijke buiten dienst. Hij herinnerde aan de enorme hoeveelheid sigaren, die de heer De Smit die intussen niet meer rookt heeft verwerkt in zijn leven Hij schonk na mens de collega's een „schrepel" voor privé tuinwerk en een geschenkenbon. De heer L. M. van der Weele, wethou der van openbare werken, zei in die hoe danigheid dank voor het door de heer De Smit verrichte werk. Het gezelschap bleef nadien nog enige tijd minder officieel bijeen. VERKEER OVER ZEELANDBRUG IN 1982 TOEGENOMEN Het verkeer over de Zeelandbi-ug is in 1982 toegenomen in vergelijking met 1981. Dit blijkt uit het jaaroverzicht van de n.v. Provinciale Zeeuwse Brug Maat schappij. Het aantal personenauto's is in 1982 ten opzichte van 1981 gestegen met 0,87 In 1981 was er vergeleken met 1980 een daling van 4,06°/o. Het aantal lichte vrachtauto's verminderde toen met 0,49%. Het verkeer van zware vracht auto's nam in 1982 toe met 0,87%. Het aantal motorfietsen steeg in 1982 op nieuw en wel met 10,68%. Van de brug maakten er in totaal 23.472 motorfietsen gebruik (in 1981: 21.208). Het aantal personenauto's dat de brug passeerde was 2.234.965, tegen 2.215.788 in 1981. De passage van de lichte vrachtauto's daalde van 164.060 in 1981 tot 163.254 in 1982, terwijl het aan tal zware vrachtauto's een toename te zien gaf van 114.341 in 1981 tot 115.337 in 1982. In totaal zijn vorig jaar 2.513.556 voer tuigen over de brug gereden, tegen 2.494.189 in het jaar daarvoor. De week- top voor personenauto's lag vorig jaar in augustus toen in één week 67.499 auto's de Zeelandbrug passeerden. In 1981 viel de weektop ook in augustus en kwam toen uit op 64.699 personen auto's. De tolopbrengsten in 1982 zullen 7.83 miljoen gulden bedragen; in 1981 was de tolopbrer^gst 7.78 miljoen gulden. Vrijdag 14 januari j.l. namen in het De Casembroothuis te Kamperland vier brandweerlieden, na samen 116 brand weerjaren, afscheid van hun korpsen. Een bijzondere gebeurtenis, zei bur germeester P. Wisse in zijn welkomst woord. Bijzonder omdat dit van twee korpsen uit de gemeente samen kan ge beuren. Nog niet zoveel jaar geleden zou dit niet denkbaar zijn geweest. In zijn verdere openingstoespraak schetst de burgemeester de loopbaan als brand weerman van de scheidende spuitgasten. Als eerste de man met de meeste dienstjaren, J. Augustijn, sinds 1 janu ari 1949 lid van het korps Wissenkerke, met 34 achtereenvolgende brandweerja ren met een uniek afscheid, zo vond bur gemeester Wisse. Als tweede in de rij van afscheidne- menden kwam de heer L. L. van Halst aan de beurt. Met 29 jaar brandweer man achter de rug, met daarin vanaf 1969 als commandant van het korps Wissenkerke. De heer P. Filius kwam als laatste voor het voetlicht. Van de drie die af scheid namen van het korps Wissenker ke, was hij met 26 jaar trouwe brand weerdienst, de jongste in het rijtje. Hij heeft er 26 jaar opzitten aldus de bur gemeester. Dan komt de heer A. P. Versluis aan de beurt om in het zonnetje te worden gezet. Hij was 27 jaar lid van het koi~ps Kamperland. U hebt veel voor beide korpsen gedaan, liet burgemeester Wisse weten: opleidingen verzorgd en u was sedert 1 oktober 1967 commandant van het korps Kamperland. Daarnaast ook nog lid van de regionale brandweer ad viescommissie. Al met al was u een trouw en goed brandweerman en het doet ons wat om afscheid als brand weerman van u te nemen, aldus de bur gemeester. Vervolgens krijgt de heer Beenakker, regionaal brandweercommandant het woord. Ik ben blij aanwezig te mogen zijn bij zo'n respectabel aantal dienstjaren, zo liet de heer Beenakker weten. U hebt iets wat wij nog niet hebben, n.l. een prachtige tijd om op terug te zien. U hebt de groei van het hele brandweerge- beuren meegemaakt, van een zelfstan dig' brandweerkorps tot een regionaal werkend apparaat. Namens de regionale brandweer mag ik u een klein geschenk aanbieden. Alle vier krijgen ze een pas uitgeko men boekje „De vrijwillige brandweer man en zijn positie", een wel zeer toe passelijk geschenk vindt hij. Tot slot wenst hij allen het allerbeste voor de toekomst. De volgende spreker is de heer Den Hartog, namens de vereniging van be velvoerenden en commandanten. Den Hartog haalt wat oude goede herinne ringen op, vooral op het vlak van de opleidingen heb ik goede en prettige herinneringen aan jullie, zo zegt hij. We zijn veel dank verschuldigd aan de oudere branweermensen, zo gaat Den Hartog verder. Ze hebben veel in stand gehouden. Tot slot dankt hij de schei dende mannen voor wat zij betekend hebben voor hun korpsen en draagt hierna een kort gedicht voor, waarvan de laatste regels zeer toepasselijk wa ren: „Aleer men in nood verkeert, dan pas wordt de brandweerman geëerd". De heer L. Dees, plaatsvervangend commandant van Wissenkerke, is de volgende spreker. Hij vindt het geen af scheid van collega's, maar van vrienden. We hebben altijd als vrienden naast el kaar gestaan en dat is in vele dingen tot uiting gekomen. Afscheid in eigen kring hebben we al van jullie genomen, maar we vinden het fijn dit nogmaals in het openbaar te doen. Vanaf deze plaats gaat onze dank ook uit naar Versluis. Wij wensen jullie in de toekomst het allerbeste en op een blijvende goede sa menwerking met het korps Kamper land. De heer L. Sandee, in dezelfde functie op Kamperland, legt het accent van zijn toespraak ook op de vriendschap. We nemen afscheid van vier oude doorge winterde rotten in het vak. Ko achter de pompen, Piet steeds vooraan en Bertus in vele functies actief, aldus Sandee. Dan gaat hij verder over zijn com mandant met: Arjoan, vee hae'k nie zehhe. We zijn blij met deze gelegenheid om je te bedanken voor wat je hebt be tekend en in deze dank willen we ook graag je vrouw betrekken. Je hebt de avonden altijd op een hu moristische wijze geleid en je stond al tijd klaar om te helpen. We hopen dat je nog lang getuige mag zijn van een goed en gemotiveerd brandweerkorps. Als scheidende brandweerman krijgt vervolgens de heer L. L. van Halst het woord. Allereerst dank aan b. en w. dat we dit samen hebben mogen doen met het korps Kamperland. Vroeger zou dit een probleem zijn geweest, maar sinds de tijd dat er een nieuwe brand weerauto is gekomen, blijkt dit gelukkig nu mogelijk te zijn. Hij zegt verder de sfeer in de korpsen goed te vinden en dankt Kamperland voor de prettige sa menwerking. Eén ding zal ons toch wel zwaar vallen, denkt Van Halst, nu we de pieper in moeten leveren weten we ook niet meer wanneer er brand is ge weest. Maar kom ons toch maar niet wakker maken als het zo is. De scheidende commandant van Kam perland is de laatste spreker. Hij zegt het volgende: Burgemeester, geachte aanwezigen. Allereerst wil ik de heren sprekers bedanken voor hun woorden en ook voor de geschenken die ik gekregen heb hartelijk dank. Bij het afsluiten van een levensfase passeren vele gebeurtenissen opnieuw je gedachten. Dankbaar ben ik voor het werk dat ik mocht doen in dienst van de brandweer. Dit was echter niet mo gelijk geweest zonder uw vertrouwen en samenwerking. Hiervoor ben ik u er kentelijk. Toch is deze dag voor mij niet zo feestelijk als het wel lijkt. De leeftijd om op te stappen is er nog niet, maar door omstandigheden ben ik genood zaakt te stoppen. Niet zo'n gemakkelijk besluit, want brandweerman zijn, dat weten we allemaal, dat beheerst een deel van je leven. Het is niet uit te leggen, maar bij de eerste toon van de sirene of pieper verandert er iets in je. Je wordt een ander mens en ziet je vrouw niet meer staan, die klaar staat met een trui en een broek of fiets. (Ben zelf wel eens zonder sokken weggegaan). Er is maar één doel: snel naar de brand! En dan de juiste beslissingen nemen, wat niet zo eenvoudig is. De kritiek komt dan meestal achteraan. Terugkijkend op de afgelopen jaren, denk ik toch met voldoening aan de vele vriendschap die ik ondervond. Ook heb ik veel geleerd op de verschillende ver gaderingen. Praten is niet mijn sterkste kant, maar luisteren is voor veel men sen ook een vak. Dan de wedstrijden. Dat heb ik altijd met veel plezier gedaan. Het bracht al tijd veel spanning mee, maar het gaf ook voldoening, als het je als korps weer gelukt was een trapje hoger te komen. Ik herinner me nog een leuk voorval uit een wedstrijd in Wolfaartsdijk. De spanning was groot en er moest door de brandweermannen van ons korps een soort kanaaltje overgeroeid worden om bij de brandhaard te komen. En het roeien niet gewend zijnde, waren er 2 man in een bootje waarvan die één steeds een paar slagen vooruit en de ander steeds een paar slagen achteruit roeide. Ze schoten niks op en op den duur werden de gemoederen zó verhit, dat ze woorden kregen. Zó zelfs, dat de één tegen de ander zei, dat hij hem met een roeispaan ter plekke neer zou slaan. Maar al met al liep het goed af. Daar is achteraf nogal veel om gelachen. Ik zou nog veel meer kunnen zeggen, maar ik zal het kort makem De mannen van mijn korps wil ik voor de laatste keer bedanken voor de jarenlange samenwerking. (Hoewel het mijn korps niet meer is, maar dat moet ik nog afleren!). Er is dikwijls veel van jullie ge vraagd, maar naar ik hoop ook iets ge geven. Ik wens jullie voor de toekomst moed en vertrouwen toe, om als een eensgezind korps verder te gaan. Mis schien mag ik het nog één keer zeggen: ga met elkaar om zoals mensen behoren met elkaar om te gaan. Probeer te luis teren naar elkaar, al is dat niet altijd eenvoudig. De één heeft meer theore tische kennis, de ander practische ken nis. Ze kunnen beide niet zonder elkaar. Ik ben er van overtuigd dat de werk zaamheden die ik heb verricht, door een goede opvolger worden voortgezet. Ik wens hem en jullie dan ook het aller beste. Tenslotte wil ik nog iemand bedanken, en eigenlijk staat ze voor mij op de eer ste plaats, n.l. mijn vrouw. Want zij heeft al die jaren naast me gestaan, als een trouwe kameraad. Nooit was haar iets teveel. Verder alle aanwezigen nogmaals be dankt voor uw komst en wel thuis. Dank u. Tot slot dankt burgemeester Wisse al len voor hun komst en richt als laatste zijn woorden tot de vele aanwezige brandwéermannen: dat u allen nog lang de belangen van de gemeente Wissen kerke mag dienen. POUN,5398 Dit nummer geldt zowel v oor bank als giro. Giften storten tn.v. de 'Nederlandse Sti chting Hulp Polen', Den Haag.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 2