NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De moeilijke keuze SPORT-AGENDA Oorspronkelijke novelle door E. [van Egmond FEUILLETON Zeeland Magazine? No. 4051 Donderdag 20 januari 1983 86e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-1308 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,— per jaar. Franko per post 35.— per jaar. Advertenties 38 ct_ per mm, excl. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Het is al vrij laat, als het echtpaar in de slaapkamer is. Willem moet nog thuiskomen. Maar men weet nu, waar hij is. Kees neemt hem mee terug, dus dat zit wel goed. Al moet eerst Willems meisje nog thuisgebracht worden. Gut, niet eens gevraagd, waar die woont. Zal wel in de stad zijn, veronderstelt ze. Terwijl Mart je zich ontkleedt, zegt ze tegen haar man: „Morgen ga ik bij Ada in Velp koffie drinken, hebben we af gesproken. Ik maak het niet te gek lang; tegen lunchtijd ben ik wel weer thuis. Je komt zeker gewoon thuis eten? De man denkt even na. Dan ant woordt hij: „Maak voor mij geen druk te, ik neem wel een pakje brood mee, want ik heb op kantoor het een en an der te doen. Misschien kun je bij Ada blijven eten". „Ik ben toch zo nieuwsgierig naar haar dochtertje, hè? Wat leuktwee jaar is ze. Word je zo maar tot groot vader gebombardeerd, opa. Hoe vind je zoiets?" In weei-wil van alles schiet Jaap Wildschut in een bevrijdende lach. „O mens, hou' op! Daar moet ik nog hele maal aan wennen. Alles, wat ik gedacht heb, maar dat Kees met een weduwe zou thuiskomen „Ze lijkt me erg lief. En je hoeft niet te vragen of ze van onze Kees houdt". „Zal best", meesmuilt de man. „Nu moeten we enkel nog kennismaken met het meisje van onze Willem". Mart je knikt, terwijl ze in bed stapt. „Morgen zal ik 'teens met hem bepra ten. Mij dunkt, over vijf weken trouwt onze Jacob, voor die tijd moeten we toch weten, wie Willems meisje is". Dat zegt moeder Mart je dan ook de volgende dag tegen haar zoon. Sinds haar terugkeer in huis, is ze heel wat flinker. Ze heeft gelukkig in de weken, dat Jaap Wildschut nog in het zieken huis lag, voldoende tijd gehad om rustig te acclimatiseren, weet zich intussen verzekerd van de volle steun van haar zoons. Deze wetenschap gaf haar na terugkeer in huis van Jaap Wildschut voldoende energie om elke aanval van zijn kant om haar bevoegdheden op nieuw in te perken, resoluut af te slaan. De Mart je van vroeger, de gedweeë sla vin van haar huis, is dood. Die bestaat niet meer. Er is voor in de plaats ge komen een zelfverzekerde vrouw, die in al die weken, dat ze bij Gradus Ver- heijen was, geëmancipeerd werd. Die nu terdege weet, wat ze wil. Jaap Wild schut heeft zijn nederlaag in huis moei lijk kunnen verkroppen, maar er zich tenslotte bij neergelegd. Temeer omdat alles prima gaat. Het was de prijs, die hij heeft moeten betalen om zijn vrouw terug te krijgen. Het is misschien wel zo goed. Martje wil nu, wat Willems meisje betreft, haring of kuit. „Neem haar vanavond mee hierheen; vader en ik willen weten, waarmee je hele avonden in de kamer_zit bij Ada, Kees' aan staande vrouw. Vader en ik zijn in die dingen helemaal niet kinderachtig, maar dan willen wij toch wel weten, Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE wie die jongedame is. Kom er vanavond dus mee voor de draad." Willem breekt bijna het zweet uit van angst. Hij heeft tegen dit moment opgezien als tegen een berg. En probeert het alsnog uit te stellen. „Vanavond kan ze niet." „Waarom niet?" Martje kijkt haar zoon wantrouwend aan. „Omdat ze niet elke avond vrij is. Ze moet ook studeren." „Studeren waarvoor?" „Onderwijzeres. Lerares, als je het zo wilt% noemen. Over een paar maanden moet ze examen doen." „O, juist. Hoe oud is ze?" „Achttien. Zes maanden ouder dan ik" „Dat is geen bezwaar. Hoe heet ze en waar woont ze?" „Wat maakt dat nou uit?" Hij kijkt zijn moeder verstoord aan. „Dat hoort u wel, als het zover is." Martje kijkt haar weerspannige zoon enige tijd aan. „Als het allemaal zui vere koffie is en daar begin ik nu aan te twijfelen waarom blijf je dan zo geheimzinnig? Wat probeer je voor ons te verbergen? Kees bleef gister avond ook al op de vlakte, toen we naar jouw meisje vroegen. Voor de draad ermee: wie is ze en waar woont ze." De jongen kijkt zijn moeder aan. Hun blikken peilen elkander. Het is alsof Martje in de ogen van haar zoon de waarheid wil afdwingen. Hij loost een diepe zucht en spreidt veelbetekenend zijn armen uiteen. „Oké, oké, na mij dan de zondvloed. Er komt natuurlijk hardstikke rottigheid van, vooral als vader het te weten komt. Nou, hou je vast. Hilda Verheijen is het. Uit Nij megen. We kennen elkaar al vanaf de tijd, dat jij nog in Nijmegen was en ik naar jou toe was gekomen. We mochten elkaar al dadelijk. Nu weten we beiden, dat we van elkaar houden en al zal dat zeker een oceaan van moeilijkheden tot gevolg hebben, we zijn vastbesloten ons door niets of niemand te laten tegen houden. Zo, nu weet je het. Ben je er nu mee in je schik? Ben je nu tevreden? Wil je haar nu vanavond nog hier in huis hebben? Zodat ik haar aan vader voorstel als Hilda Verheijen, pleegdoch ter van die bewuste ex-vriend van je?" Hoofdstuk 13: Voor alles is een oplossing. Een ongeluk komt vaak niet alleen. Zit moeder Martje in zak en as vanwege de bekentenis van haar zoon, voor wat het meisje zijner keus betreft en piekert: hoe zeg ik het vader? Nog vóór het huwelijk van Jacob en Grada zal Wil lem voor de dag moeten komen met Verheijens pleegdochter. Hoe zullen de anderen dat vinden? Nog gezwegen van vader. Ze komt er niet uit. Het blijft niet bij dit probleem, want in de tweede helft van maart krijgt Jaap Wildschut de dagvaarding. Hij zal op dinsdag 14 april voor de rechtbank in Arnhem moeten terechtstaan, ver dacht van poging tot doodslag, subsidiair zware mishandeling. Natuurlijk wist Jaap. dat het een keer moest gebeuren. Als hij er aan dacht, zag hij er als een berg tegenop, want zoiets komt na tuurlijk in de kranten. Wordt de hele historie weer opgerakeld. Ellendig zo iets. Nu is hem de dagvaarding bekend. En als hij die morgen, nadat de post is vertrokken, het stuk nog eens doorleest, krijgt hij ineens een scl^ok: de datum! Want dinsdag 14 april is de trouwdag van Jacob en Grada. Datdat is gewoonweg verschrikkelijk! Hij roept Martje erbij, die nog in de keuken bezig is. Zegt met toonloze stem: „Volgende maand moet ik voor komen. Uitgerekend precies op de trouwdag van Jacob en Grada." Hij loost een zware zucht. Martje neemt het papier in de hand en leest zelf de datum. „O, wat èrg! Hoe laat moet je er zijn?" „Half elf. En om elf uur trouwen ze voor de wet. Daar moet wat aan gedaan worden. Ik kan niet wegblijven." Martje vraagt: „Kan die rechtszaak niet uitgesteld worden?" Jaap denkt na. „Ik kan het met mijn advokaat overleggen," zegt hij, gelijk overeind komend. „Laat ik er meteen werk van maken." Zijn advokaat kijkt bedenkelijk, als Jaap Wildschut de situatie uiteen zet. „Als er iets uitgesteld moet worden, kunl u beter uw zoon vragen de hu welijksdatum te laten verschuiven. In heel bizondere gevallen stemt de recht bank er wel eens mee in, dat een zaak ei.-n week of vier wordt uitgesteld, maar ik acht dit niet voldoende argument om de rechtbank een dergelijk verzoek te doen. Het kan een irriterende invloed hebben. Met andere woorden: u maakt uw zaak er in ieder geval niet beter door." Dat huwelijksuitstel is een mogelijk heid, die Jaap Wildschut nog niet is ingevallen. Jacob is aan het werk in Schaarsbergen. Met zijn broers. Hij stapt dus in zijn wagen en rijdt er heen. Zelf moet hij even zoeken, waar de huizen staan, waar ze gas- en water leiding installeren, maar op een gegeven ogenblik ziet hij Willem lopen en weet hij, dat hier ook Jacob moet zijn. Deze schrikt, als zijn vader hem de dagvaarding laat zien. „Precies op je trouwdag," zegt de oudere man. „Wat moeten we er aan doen? Ik ben al bij mijn advokaat geweest, maar de zaak uitstellen is praktisch onmogelijk." Jacob denkt na en zegt tenslotte: „We zullen onze trouwdag moeten verschui ven. Als jij de veertiende moet voor komen, zal het 't beste zijn, dat wij een dag of wat eerder trouwen. Wat een geluk, dat de circulaires nog niet weg zijn. Ik moet er meteen in Eist werk van maken," besluit hij. „Moet je me maar zolang excuseren." „Alsjeblieft," zegt Jaap hartgrondig. „Probeer er wat aan te doen. Als het extra kosten met zich meebrengt, betaal ik die wel." Als Jacob is weggereden, gaat Jaap naar het werk, waar de tweeling bezig is. En vraagt: „Waar was Jacob aan het werk?" Kees wijst naar het huis ernaast. „Daar, samen met Willem." „Neem ik het wel over. Jacob moest noodzakelijk weg." Al heeft Jaap al die maanden geen gereedschap in zijn handen gehad, hij is het vak nog niet verleerd. Willem laat zien, wat er moet gebeuren en even later zijn vader en zoon druk bezig. Vrijwel zwijgend. Het enige is de tran sistor, want Wim heeft tegenwoordig altijd muziek bij zich, als hij werkt. Hoewel hij het toestel nu, toen vader er aan kwam, zachter heeft gezet. Vroe ger was zoiets ondenkbaar, maar vader is in menig opzicht gelukkig veranderd. Jaap kijkt af en toe naar de arbeid van zijn jongste. En kan op een gegeven ogenblik niet nalaten goedkeurend te knikken. „Prima," zegt hij lovend. „Ziet er uitstekend uit. 'Het is toch wel een mooi vak, he? Dat van ons." Wim kan zijn vader geen ongelijk geven. Hij houdt inderdaad ook van het loodgietersvak. Zodra hij over een aan tal weken het begeerde vakdiploma be zit, kan hij overal terecht, als het tot een botsing zou komen vanwege Hilda. En omdat vader naar zijn oordeel een goeie bui heeft, begint hij er schuchter over. „Mijn meisje, he.ik eh.ik wou er eigenlijk wel eens met u over praten" Jaap knikt, maar blijft aan het werk. „Lucht je hart. Wat is er met haar, soms een houten been?" Wim schiet in een lach, in weerwil van het feit, dat hij zenuwachtig is. „Stel je voor.." Maar hij is weer ern stig, als hij verder praat, zijn stem zo veel mogelijk beheersend: „Het zal u wel een beetje hard aankomen, vrees ik. Het is namelijk Hilda Verheijen uit Nijmegen. De pleegdochter van die eh. u weet wel." Hij durft de naam niet nog een keer uit te 'spreken. Nu heeft vader Wildschut de tang, waarmee hij aan het werk was, neergelegd. En kijkt met grote ogen zijn zoon aan. Hij heeft het meisje nooit gezien, maar bij stukjes en beetjes geleidelijk aan vernomen, dat die vent drie kinderen heeft, waar van twee in de zaak en één studerend. Is het die laatste soms? Willem Wildschut heeft nu ook zijn werkzaamheden onderbroken. En kijkt met angstige ogen naar zijn vader. Hoe zal hij het opvatten en verwerken? En omdat de man nog altijd niets zegt, voegt Willem er zacht aan toe. „Hilda is een pleegdochter. Eigenlijk een nichtje. Haar ouders zijn jaren geleden bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Meneer Verheijen een broer dus van Hilda's vader heeft haar dadelijk in huis genomen en ver der opgevoed. Ze is erg lief, vader, enneontwikkeld. Ze doet dit jaar eindexamen voor lerares en gaat mis schien 'doorstuderen. We houden van elkaar..' Ik begrijp best, dat het een probleem gaat worden, maar wat kan ik er aan doen? Als u liever wilt, dat wc het geheim houden voor de anderen, vind ik het goed. Wil ik ook wel weg blijven, als Jacob trouwt.." (Wordt vervolgd) VOORLICHTINGSMIDDAG VOOR DE OUDEREN VAN KORTGENE Stichting Welzijn voor Ouderen orga niseert weer een voorlichtingsmiddag voor de ouderen van Kortgene. Ditmaal is het onderwerp „Het Kruiswerk". Hiervoor zijn funktionarissen van de Kruisvereniging Noord-Zuid-Beveland- west uitgenodigd. Zo zal o.a. zr. Slabbe- lcoorn iets vertellen over een dag uit haar werkweek. Verder wordt er een inleiding gehouden over het ontstaan van het Kruiswerk. Ook brengen de funktionarissen magazijnartikelen mee, die bij de kruisvereniging te leen zijn. De middag wordt gehouden op maan dag 24 januari om half drie in het gebouw aan de Kerkgang. De toegang is gratis, ieder is welkom. FIOM - NIEUWS Fiom - Zeeland organiseert twee thema-avonden in Vlissingen voor al leenstaande ouders onder het motto „er alleen voor staan en dan?" Het alleen opvoeden van je kinderen is een hele klus. Het is dan heel be langrijk om samen met gelijkgezinden te kunnen praten, ervaringen te kunnen uitwisselen en elkaar te helpen wat weerbaarder te worden en ideeën op te doen over praktische zaken. Vragen als: hoe vind je een goed e- venwicht. tussen de zorg voor kinderen aan de ene kant en aan de andere kant de behoefte om je eigen leven te leiden? Wat verandert er aan je maatschappe lijke positie wanneer je alleenstaande ouder bent? Hoe bepaal je zelf steeds een goede houding in het opvoedings proces van je kinderen? Kruiswoordpuzzel no. 811 Horizontaal: 1. sociaal democraat (afk.) 3. soort stoet - 10. bedorven - 13. vaas 15. slingerplant - 16. of dergelijke (afk.) 18. Engelse ontkenning - 19. ongekookt 21. vogel - 22. grap - 24. gesloten - 26. spoedig - 28. afgematte - 30. vervoer bedrijf (afk.) - 31. dierenliefkozing - 33. bevel - 35. hetzelfde - 36. kosten koper (afk.) - 37. verbrandingsrest - 38. ver binding - 40. maanstand (afk.) - 41. masker - 43. tot en met (afk.) - 44. betreurenswaardig - 47. en anderen (afk.) - 48. Duits pers. vnw. - 49. ijle stof 50. Frans pers. vnw. - 51. zangnoot - 52. vorstenwoning - 54. de dato (afk.) - 55. sportterm - 56. ambtshalve (Lat. afk.) 57. drank - 58. onmeetbaar getal - 59. tooi - 60. jongensnaam - 62. voormalige voetbalvereniging - 64. groep zangers 66. draaiend deel - 68. geheel van bouw landen om een dorp - 70. suo loco (afk.) 71. pers. vnw. - 72. ent - 73. duinvallei 75. voorzetsel - 77. bijwoord - 79. Frans onbepaald vnw. - 80. gereedschap - 82. leeftijd (Frans) - 84. hengelgerei - 85. de andere zijde - 86. voegwoord. Horizontaal: 1. pot - 3. olifant - 8. lak 11. ro - 13. aa - 14. de - 16. lo - 17. ernest - 21. sigaar - 24. mus - 25. vee 27. oer - 28. er - 30. kleed - 32. au 33. nis - 35. cao - 36. lof - 38. rai 39. toppunt - 40. trawant - 41. stengel 45. stakker - 49. aar - 50. rei - 51. lip 52. ere - 53. np - 55. lenig - 58. fl 59. elk - 61. rek - 62. nop - 64. allooi 67. banket - 69. ae - 70. nr - 72. vo 73. pi - 74. lik - 75. ingeven - 76. zee. Constan Jansen, psycholoog, is op deze avonden aanwezig om de verschillende vragen bespreekbaar te maken en ver der uit te diepen. Deze thema-avonden worden gehou den op woensdag 2 en 9 febr. 's-avonds om 20.00 uur in het gebouw „Breehof" aan de Breestraat 8 te 'Vlissingen (tegen over politie-buro). Opgave en een folder te verkrijgen bij: Fiom-Zeeland, Tel. 01180-27311. VOETBAL Zaterdag 22 januari: Colpl. Boys 1 SVD 1 (2.30 uur) Colpl. Boys 2 SVD 2 (12.45 uur) Arnemuiden 4 Colpl. Boys 3 (12.45 u) Wemeldinge Al Colpl. Boys Al (12.45 uur) Colpl. Boys Cl Dreischor Cl (12.45 u) Wissenkerke 1 Brouwershaven 1 (2.30 uur) WIK 3 Wissenkerke 2 (2.30 uur) Rillandia 1 Bevelanders 1 (2.30 uur) Bevelanders 2 VCK 3 (2.30 uur) Walcheren Al Bevelanders Al (2.30 u) Kloetinge 5 Kats 1 (12.45 uur) Zondag 23 januari: Cortgene 1 Vlissingen 4 (2.30 uur) Cortgene 2 Robur 3 (2.30 uur) Goes 4 Cortgene 3 (11.00 uur) BASKETBAL Vrjjdag 21 januari: Heren: Marathon Delta-C. (19.00 uur te Vlissingen) Dames: Delta-C. 2 Operatie 2 (21.00 uur te Kapelle) Verticaal: 1. inwoner van Suriname 2. vrouwelijke titej (afk.) - 4. reeds - 5. meisjesnaam - 6. karakter - 7. jonge koe 8. meisjesnaam - 9. begrip - 11. voor voegsel - 12. heilig voorwerp - 14. voor deel - 17. weersgesteldheid - 20. grote hoeveelheid samenhangende vochtdeel tjes - 23. gelooide huid - 25. vogelpro- dukt - 27. kaartenboek - 29. deel van een schip - 32. toiletartikel - 34. oude vochtmaat - 36. afstandsmaat (afk.) - 39. ambachtsman - 42. onder andere (afk.) 43. doorzichtig weefsel - 44. kledingstuk 45. stofmaat - 46. met wolken bedekt, somber - 48. kindergroet - 49. soort bond 51. herkauwer - 52. grap, streek - 53. een en ander (afk.) - 54. gezet - 55. Engelse titel (afk.) - 56. rivier (Spaans) 59. enkelspel - 60. koningszoon - 61. wedinrichting - 63. voorzetsel - 65. her kauwer - 67. Amerikaanse echtschei dingsplaats - 69. groot bouwwerk - 74. bijbelse naam - 76. familielid - 78. bol gewas - 80. pers. vnw. - 81. voorzetsel 83. jongensnaam. Verticaal: 1. present - 2. oor - 4. lat 5. ia - 6. ad - 7. nes - 9. ala - 10. kornuit - 12. reus - 15. egel - 18. nm 19. ss - 20. mee - 22. io - 23. ar - 25. vlot 26. eelt - 29. rio - 30. kandeel - 31. dorstig - 32. aan - 34. speer - 35. cu 37. fa - 38. ranke - 41. sandaal - 42. tap 43. gr - 44. lier - 45. slik - 46. ap - 47. erf - 48. relatie - 54. blok - 56. nek 57. bons - 59. el - 60. ko - 62. na - 63. pk - 65. lei - 66. inn - 67. boe - 68. epe 71. rg - 72. vv. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 810

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 1