NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De moeilijke keuze mi SPORTAGENDA FEUILLETON Oorspronkelijke novelle door E. van Egmond Zeeland Magazine? No. 4050 Donderdag 13 januari 1983 86e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs ƒ20,— per jaar. Franko per post 35,per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, exd. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. 29 Kees is meer de practicus, die op het werk de verantwoording op zich kan ne men. Te zijner tijd kan Willem als hij wil er als derde man bij komen. Ge broeders Wildschut. Wat denk je er. van? Jaap Wildschut heeft het in deze we ken thuis al overdacht. Geluisterd naar het advies van zijn vrouw. „Stop er ge leidelijk aan mee, dat is verstandiger. Geef in ieder geval de leiding.uit han den. We worden zodoende wat vrijer en zouden dan eens een lang weekend naar Zaandam kunnen gaan. Dat willen ze zo graag. Jaap Wildschut weet het, want het is Ineke, die hem door de telefoon heeft uitgenodigd. Eigenaardig, ondanks alles, wat gepasseerd is, altijd dezelfde harte lijke meid. Dat was op een middag. En hij bracht de uitnodiging over aan zijn vrouw. Die meteen enthousiast is. Jaap weet, dat Martje toch wel heel wat tekort gekomen is in haar leven. Zelf heeft hij er eigenlijk geen behoefte aan om uit te gaan. Met vakantie naar een ander land. Hij heeft altijd voor zijn werk geleefd, maar dat is toch ook niet alles, beseft hij nu. En dan komt het hoge woord er uit. „Als het zo ver is, moesten we eigenlijk maar wat meer gaan genieten van het leven. Je wilt immers zo graag met vakantie? Dan zouden we deze zomer een leuk reisje kunnen maken met z'n beiden". Martje is verguld met dit idee, dat weet de man. Goed, hij wil nog wel een poosje de supervisie over zijn zaak be houden. Al is hij bereid om geleidelijk aan onderdelen te delegeren naar zijn beide zonen. Dat Jacob waarschijnlijk toch wel naar zijn aanstaande schoonva der in Eist zal gaan, heeft hij begrepen. Om wille van de zaak is Willem terug gekomen, maar niet blijvend. Dat zegt Jacob ook diezelfde morgen, als zijn vader vraagt: „En jij? Wat zijn jouw toekomstplannen?" Die zet Jacob dan rustig uiteen. In overleg met Voshuis wil hij in Eist een loodgietersbedrijf beginnen. Dan wordt de naam: Voshuis Co. Zodoende kan men economischer, dus ook goedkoper werken. En dat is van belang in een tijd als deze, met aan de lopende band prijs stijgingen, als er bestedingen zijn. Ook in Eist en wijde omgeving is veel nieuw bouw, dus waarom zullen we er dan samen niet van profiteren? Jacob be sluit*: „Over enkele weken gaan Grada en ik trouwen. Het is de bedoeling, dat we de eerste mei starten, Voshuis en ik. Grada en ik komen boven de zaak wo nen: Voshuis heeft zelf nog een huis onder Lent. Dat is een kwestie van nog geen tien minuten rijden met de wagen" Jaap Wildschut weet nu, dat hij zijn oudste zoon kwijt raakt voor de zaak. Maar het troost hem te weten, dat Kees en Gerrit capabel zijn om te zijner tijd helemaal de leiding in handen te nemen. Alleener zal personeel bij moeten komen en dat is een probleem, want waar vind je vandaag de dag goede vak lieden in deze branche? Die willen wer ken? Slampampers, die liever lui zijn dan moe kan hij genoeg van de beurs Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE krijgen, maar die hoeft hij niet. Dat moet in de komende dagen maar eens rustig bekeken worden. Samen met de tweeling. Het op handen zijnde huwelijk van Jacob en Grada versnelt de climax voor Willem èn Hilda, want ze begrijpen beiden, dat hun omgang dan niet langer geheim kan worden gehouden. Er is geen bruiloft, maar het spreekt vanzelf, dat van iedereen verwacht wordt aanwezig te zijn. Daar rekenen Jacob en Grada op. Broers met hun vrouwen of meis jes, Bertus en Ineke, Nelia en Vincent. allemaal. Kees zowel als Willem krijgen daarom het verzoek nu eindelijk eens met hun veroveringen thuis te komen, want het is toch een beetje te gek, als dat pas op de trouwdag van Jacob en Grada gebeurt, nietwaar? Bovendien is iedereen in huis nieuwsgierig. Kees is degene, die het spits afbijt. Op een avond, als Hilda en Willem in huize Denenkamp oppassen, verschijnt hij thuis met zijn Ada. Er is afgesproken, dat ze zich zal voorstellen onder haar meisjesnaam. Men zal een geschikt mo ment afwachten voor men tot volledige opening van zaken overgaat. Eerst de stemming peilen. Moeder Martje is opgetogen over de ietwat verlegen Ada. „Hartelijk welkom, kind, in ons midden. Ik kan niet anders zeggen, dan dat onze Kees een heel goe de smaak heeft, niet vader? Nou, zeg ook eens wat! Of ben je net zo ver baasd als ik? Dan is het te begrijpen. Ga gauw zitten, kind. Mijn compliment, Kees. Jammer dat Willem er nu weer niet is. Joost mag weten, waar die te genwoordig 's avonds uithangt. Die is wel zó geheimzinnig Jacob en Grada zijn er ook. Vooral Jacob is nieuwsgierig geworden naar de vlam, die Kees heeft ontdooid. Want tot voor kort had hij nauwelijks belangstel ling voor vrouwen of meisjes. Hem valt Ada ook mee. Gerrit maakt er die avond een grapje over als hij zegt: „Je zult je hele leven ook een klein stukje van mij zijn, Ada, want Kees en ik zijn tweelin gen en een tweeling deelt alles samen, niet Kees?" Hij kijkt zijn broer lachend aan, maar deze antwoordt, met kleine oogjes gericht op zijn broer: „Dat zou je wel willen, hè?" Ada voelt zich al gauw op haar ge mak. Heel voorzichtig probeert Martje de gast uit te horen. Dat ze in Velp woont, is al bekend. Leven je ouders nog? Ja, beiden. Woon je dus thuis? Nee, ik woon zelfstandig. Een huurhuis. O, wat doe je voor werk? Als ik teveel vraag, móet je het zeggen, hoor! Maar wij weten nog zo weinig van je, omdat Kees in zulke dingen doorgaans geslo ten is. Een tweeling trekt naar elkaar. Ada geeft heel voorzichtig antwoor den. Dat ze typewerk verricht voor een bedrijf in de stad. Men drinkt koffie en er is koek. Nelia en Vincent wippen ook even aan om kennis te maken met „broertjes meisje". In de loop van de avond kijken Kees en Ada elkaar met een blik van ver standhouding aan. Kees schraapt zijn keel en vertelt dan op kalme toon, dat Ada al twee jaar weduwe is met een dochtertje van twee jaar. Dat haar man bij een auto-ongeluk om het leven is ge komen. Dat Ada zich sindsdien zelf standig er door geslagen heeft. Maar dat nu ook voor haar de tijd komt een nieuw leven te beginnen. En besluit: „Als jullie er geen bezwaar tegen heb ben, willen wij ook graag in de voor zomer trouwen. Een woningprobleem is er niet, want ik trek meteen na ons hu welijk bij Ada in. We waren het er over eens, Ada en ik, dat jullie vanavond precies Ada's status dienen te weten. Ik hoop, dat het jullie niet al te rauw op 'tdak is gevallen". Ada zit met een rood hoofd te kijken, maar Kees legt demonstratief zijn arm om het tengere lichaam als wil hij op deze wijze illustreren, dat hij voor hon derd procent achter zijn aanstaande vrouw staat. Het is wel even stil in de grote ka mer. Blijkbaar is het toch wel een schok voor enkele van de aanwezigen. Maar dan is het Martje, die het eerst rea geert. Ze komt overeind en gaat naar Ada, buigt zich over'haar heen en kust haar hartelijk. „Jij hebt dus je portie leed al gehad in je jonge leven. Geluk kig, dat je nog een dochtertje hebt. Breng haar maar gauw eens hierheen, m'n kind. Als dat met je werk uitkomt, op een morgen. Drinken we samen ge zellig koffie, niet vader? Mag je je aan staande kleindochter vertroetelen. Het is een hele poos geleden, dat je zoiets op schoot had Door moeders ontwapenende woorden is de spanning ineens geweken. Gerrit grinnekt en zegt tegen zijn tweeling broer: „Dat is niet gek, jong, krijg je er meteen al een met klumpkes aan". En dan lacht iedreeen. Alleen Nelia is erg geschrokken. Zo, dus haar broer heeft al enige tijd om gang met een weduwvrouw. Zo te zien is ze ook wel enkele jaren ouder dan Kees. Al kan ze best met zichzelf voor de dag komen. Misschien is het een soort jaloezie, als ze tot deze slotsom komt. Daarom blijft ze die avond enigs zins gereserveerd tegen haar schoonzus- in-spé. De andere huisgenoten zijn er eigenlijk al mee verzoend. Jacob incluis. En vader Jaap vindt de gedachte, dat hij dan weldra een kleindochter zal hebben enigszins komisch. Martje zegt nog eens ten overvloede: „Het was voor Willem vanavond een goeie gelegen heid om ook eens voor de dag te komen met zijn meisje. Jammer,dat hij er niet bij is". Ada en Kees kijken elkaar opnieuw met een blik van verstandhouding aan. De kogel moet dan maar heel voorzich tig door de kerk. Kees zegt zo langs zijn neus weg: „Ada wil haar dochtertje na tuurlijk niet alleen thuislaten. Willem en zijn meisje passen daarom vanavond in Velp op. Dat doen ze vaker, als wij samen uit gaan. Ik hoop, dat u er geen bezwaar tegen hebt?" Vader Wildschut knikt begrijpend. „Vandaar, dat hij zei vanavond verhin derd te zijn. Nu ja, die komt vandaag of morgen er ook wel mee opdagen". Martje is meteen al weer nieuwsgie rig. „Wat leuk, dat jullie dat zo gere geld hebben. Is het een lief meisje? Hoe heet ze eigenlijk? Hoe is Willem er aan gekomen?" Ze zucht. „Zijn alle jongens tegenwoordig zo geheimzinnig?" Kees haalt de schouders op. „Mis schien heeft hij er wel een reden voor, mam. Ik zou zeggen: vraag 'them zelf maar eens een der komende dagen". Nelia gooit ineens de knuppel in het hoenderhok. Met grote ogen kijkt ze haar broer aan en begint: „Je gaat ons toch zeker niet vertellen, dat hij ook eenZe zwijgt abrupt en kijkt ver schrikt naar Ada. Deze begrijpt duide lijk, wat Nelia had willen zeggen. Ze voelt het bloed naar de wangen stijgen, maar om wille van haar aanstaande man beheerst ze zich en antwoordt op zachte toon: „Nee, Willem heeft géén weduwe, als u dat soms denkt. Ik voor mij, ik heb alle respect voor zijn keus Vincent geeft zijn vrouw een por. Flapuit, denkt hij gepikeerd. Blijkbaar staat 't haar niet erg aan, dat Kees' keuze een jonge weduwe is. Maar daar om hoeft ze er nog geen denigrerende opmerking over te maken. En heeft be wondering voor de beheersing, die Ada wist op te brengen. Gelukkig verbreekt Martje de pijn lijke situatie, als ze opstaat en vraagt: „Wie helpt even met de kopjes naar de keuken brengen? Tenzij er nog iemand koffie wil? Want er is nog. Vader neem jij de honneurs verder waar? Voor wie niet hoeft te rijden is er wel een lekker drankje onder de kurk OPEN AVOND MET VROUWEN IN DE BIJSTAND Woensdag 19 januari a.s. houdt Fiom- Zeeland in samenwerking met Vrouwen in de Bijstand in Zeeland een open avond over de positie van vrouwen, die een bijstands-uitkei'ing krijgen. Zowel politiek als emotioneel gezien is de situati^ van deze kategorie vrou wen erg slecht. Energiekosten en woon lasten stijgen; op neven verdiensten wordt drastisch beknot: herziening of zelfs verlaging van de kinderbijslag wordt aangekondigd. Al met al komt de vrouw met een bijstands-uitkering in een sociaal isolement terecht en de emo tionele druk wordt groter. De telefoon kosten en het openbaar vervoer woxxlen steeds duurder, zodat je er geen of weinig gebruik meer van kunt maken. Voor deze avond zijn verschillende vx'ouwelijke raadsleden en andere poli tiek belangrijke vrouwen uitgenodigd om samen te praten over de slechte maatschappelijke en politieke positie van de vrouwen met een bijstands-uit kering. Januari is uitgeroepen tot aktie- maand en ook in Zeeland willen we met nadruk onze stem laten horen. Alle vrouwen die op één of aridex-e manier betrokken zijn bij dit onderwerp zijn van harte welkom. De avond wordt gehouden op 19 ja nuari 's avonds om 20.00 uur in het gebouw „Breehof", Breestraat 8 in Vlis- singen. Meer inlichtingen bij: Fiom- Zeeland, Loskade 17 te Middelburg, Tel. 01180-27311. Burgerlijke stand WISSENKERKE Geboren: 17 dec.: Dina Jozina, d.v. M. J. de Looff en A. C. G. Heijl; 21 dec.: Johanna Helena, d.v. M. J. Wisse en J. de Haze; 22 dec.: Debora Martine Pieternella, d.v. S. W. Riemens en A. J. Kastelein. Ondertrouwd: Geen. Getrouwd: 10 dec.: Hendrik Jan Hom burg, 30 jaar en Claudia Herta Sigried Dahl, 24 jaar; 29 dec.: Hendrik Gerard Neels, 27 jaar en Johanna Adriana Kloeg 34 jaar. Overleden: 8 dec.: Margaretha Anna Koevoets, 48 jaar; 28 dec.: Marinus Da niel Kabboord, 80 jaar. KORTGENE Geboren: 20 dec.: Adriaan Johannes Maarten Déusing, z.v. L. J. M. Deusing en J. M. Eckhardt. Ondertrouwd: 10 dec.: J. P. Harthoorn en G. M. C. Breure. Getrouwd: Geen. Overleden: 4 dec.: Pieternella H. Bak, oud 80 jaar; 22 dec.: Helena van Oe- veren, oud 90 jaar, e.v. W. van Gilst; 22 dec.: Adriana de Waard, oud 71 jaar, w.v. J. de Fouw; 26 dec.: Cornelis Serier, oud 95 jaar, w.v. W. Flipse. VOETBAL Zaterdag 15 januari: VCK 1 Colpl. Boys 1 (2.30 uur) Brouwershaven 2 Colpl. Boys 2 (2.30 uur) Colpl. Boys 3 Veere 4 (2.30 uur) Colpl. Boys Al DFS Al (12.45 uur) Bevelanders 1 Dauwendaele 1 (2.30 u) Borssele 2 Bevelanders 2 (2.30 uur) Serooskerke 7 Bevelanders 3 (12.45 u) Bevelanders Al GPC Al (2.30 uur) Hoedekenskerke 1 Wissenkerke 1 (2.30 uur) Wissenkerke 2 DFS 2 (2.30 uur) Kats 1 Duiveland 2 (2.30 uur) Zondag 16 januari: Noormannen 2 Cortgene 1 (2.30 uur) Kwadendamme 2 Cortgene 2 (2.30 u) VOLLEYBAL Zaterdag 15 januari: Recreatie: Mytilus Wiska (9.35 uur in sporthal te Goes) BILJARTEN Vrüdag 14 januari: B.V. Ons Genoegen B.V. Concordia (20.00 uur in Hotel De Kroon) BADMINTON Zaterdag 15 januari. Badmintontoernooi in de „Stenge" te Heinkenszand. Kruiswoordpuzzel no. 810 Horizontaal: 1. keukengerei - 3. uit heems zoogdier - 8. vernis - 11. ambts halve (Lat. afk.) - 13. water in Brabant 14. lidwoord - 16. soort onderwijs (afk.) 17. jongensnaam - 21. rookartikel - 24. vogel - 25. weidediex-en - 27. ijzerhou dende aarde - 28. bijwoord - 30. vloer bedekking - 32. uitroep van pijn - 33. holte in de muur - 35. soort arbeids overeenkomst (afk.) - 36. groente - 38. gebouw in Amsterdam - 39. hoogste punt - 40. makker in het kwaad - 41. deel van een bloem - 45. zielig persoon 49. bloeiwijze - 50. danskoor - 51. deel van de mond - 52. aanzien - 53. nor- maalpeil (afk.) - 55. buigzaam - 58. gul den (afk.) - 59. ieder - 61. elasticiteit 62. wolpluisje - 64. gehalte - 67. lek kernij - 69. aartsbisschop (afk.) - 70. nummer (afk.) - 72. van onderen (afk.) 73. onmeetbaar getal - 74. haal met de tong - 75. doen innemen - 76. groot 'water. Verticaal: 1. aanwezig - 2. deel van het hoofd - 4. lang smal stuk hout - 5. die rengeluid - 6. jongensnaam - 7. plaats op Ameland - 9. op de wijze van - 10; makker - 12. geweldig groot mens - 15. insekteneter - 18. nieuwe maan (afk.) 19. vaartuig (afk.) - 20. bijwoord - 22. in oprichting (afk.) - 23. slede - 25. pri mitief vaartuig - 26. verharde huid - 29. rivier (Spaans) - 30. drank - 31. dorst hebbende - 32. voorzetsel - 34. wapen 35. cuprum (afk.) - 37. zangnoot - 38. slanke - 41. schoeisel - 42. kraan - 43. gewicht (afk.) - 44. hijswerktuig - 45. vorm van slikken - 46. waterhoogte 47. stuk grond om een huis - 48. betrek king - 54. kinderspeelgoed - 56. deel van de hals - 57. doffe dx*eun - 59. oude maat - 60. jongensnaam - 62. voorzetsel 63. eenheid van kracht (afk.) - 65. steen soort - 66. zijx-ivier van de Donau - 67. uitroep - 68. plaats in Gelderland - 71. rijksgrens (afk.) - 72. heen en terug (afk) Oplossing kruiswoordpuzzel no. 809 Horizontaal: 1. parabel - 7. eerlijke 13. ina - 14. rooster - 16. dam - 17. eems 19. smart - 20. demi - 21. eis - 23. ene 24. val - 25. ton - 27. cm - 28. se - 29. ets 31. eb - 32. nh - 33. alm - 35. ri - 37. mi 38. haard - 39. essen - 41. au - 42. rijn 43. ma - 45. tante - 47. inham - 50. et 52. li - 53. sie - 55. id - 56. jr - 57. las 59. ee - 60. ne - 61. hoe - 62. ter - 64. aow - 66. tno - 68. geel - 70. vloot 72. orde - 74. iel - 75. malloot - 77. del 78. entente - 79. nergens. Verticaal: 1. pienter - 2. ane - 3. ramen 4. br - 5. eos - 6. lome - 7. etre - 8. eet 9. rr - 10. ijdele - 11. kam - 12. emissie 15. sanel - 18. si - 20. da - 22. scharnier 24. verschiet - 26. ob - 30. tm - 32. na 33. adres - 34. menie - 36. ie - 38. hut 40. nmm - 44. religie - 46. al - 48. ad 49. bretels - 51. ta - 54. idool - 56. jo 58. stelt - 61. horde - 63. el - 64. alle 65. woon - 67. no - 69. een - 70. vat 71. toe - 73. den - 75. mn - 76. tr.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 1