Geef lucht MODESCHOENEN met 30,40 en 50 °f0 korting Mode-memo: KRONIEK VAN NOORD-BEVELANQ „Een schomp op schrift" l. Steun het Astma Fonds. Postgiro 55055. HELP DE POLEN DE WINTER DOOR Als modeschoenen moeten passen. MSHi WÊÈÈÊiÊÊÊÊÊÈÊÊÊÈÊÊÊÊ MÉÊÊÊÊÊÊËÊÊÊÊÈm As ééste, beste vrienden, oalemaele un êêl hoed nieuwejaër en ik ope julder in 1983 wee wekeluks op d'óögte 't ouwen van oalerlei zaeken, zowel Misschien een wat vreemd overko mende titel van een boekwerkje „Een schomp op schrift". Echter zodra de le zer en misschien ook de kenner van „De Schompen" wat verder leest, zal het duidelijk zijn hoe Peter Dieleman op deze titel is gekomen. Voortkomend uit de „self-made" we reld is het dan ook wel begrijpelijk, dat Peter dit opschrift heeft gekozen. Het is een bijeengebracht schrijfsel, wat al vele jaren in een doos op zolder lag. Uitgewerkt en voorzien van een dosis gezonde humor is toen dit boekwerkje ontstaan. Vol met leuke, humoristische en levensverhalen van en over het Be- velandse. Graag laat ik hier verder Peter aan het woord, met wat hij schrijft in zijn voorwoord in het boekje: Er was een tijd, dat alles Engels was. Alle muziek op de radio, op de plaat en op de televisie was Engels. We waren naïef in die tijd, en hadden nog de illu sie dat we het nog wel eens gingen maken met een band. Ik schreef tek sten en muziek, alles in het Engels. We werden ouder, en onze illusies vervlogen. De bluesband waarmee we vijf jaar op binnen- en buitenlandse podia gestaan hadden viel uit elkaar. Ieder lid van die band had er van ge leerd, maar was nog niet bereid de in strumenten op te bergen. Ieder voor zich zocht naar iets nieuws. Ofschoon ik een geweldige tijd had met Bluesband Aiemehassus, vond ik het altijd jammer dat de teksten veelal op het tweede plan kwamen. Logisch dat ik nu iets met teksten wilde gaan doen. Ik selekteerde m'n beste En gelse teksten en begon weer met ar rangeren, en zoeken naar musici. Er kwam weer grotendeels terug bij de oude kern van de bluesband. Het bleef zoeken naar iets nieuws, iets origineels. De oplossing stond in de krant Een platenmaatschappij zocht mensen die iets in het Zeeuwse dialekt konden doen. Voor een plaat. Jan Proos en on dergetekende keken elkaar eens aan, en moesten lachen. Was dit niet iets voor ons? Het werd een gedenkwaardige avond? Ik had één Zeeuwse tekst, en een fles jenever. We namen een bandje op, en een goede week later hadden we een platenkontrakt! Na al onze vruchteloze pogingen in vroeher as van noe. 't Is het verleden, zouden we nu dan op een plaat komen. Het leek op een van die verhaaltjes die je vroeger en nu nog in de muziekbladen las. We bleven er nogal nuchter onder en er was ook niets om uitbundig over te doen. De plaat moest nog gemaakt worden en, wat gekker was, we moesten het mate riaal er nog voor schrijven. Ook al had den we de platenmaatschappij verzekerd dat we uit een groot repertoir konden putten. We stonden dus voor de taak om in enkele maanden tijd een aantal num mers te schrijven, die goed genoeg moesten zijn voor een l.p. Een bijkom stigheid was, dat we ook juist besloten hadden om eens een tijdje in Londen te gaan wonen, met als voornaamste doel: zoveel mogelijk plezier maken, en als gevolg hiervan: het voorzien in ei gen onderhoud door het verrichten van alle mogelijke en onmogelijke werk zaamheden. In onze spaarzame vrije tijd plezier maken neemt ongelofelijk veel van ie mands vrije tijd in beslag werkten we aan ons projekt. Zo zijn typisch Zeeuwse nummers als „Jenever" en „Touristen" dan ook niet ontstaan op het rustige Zeeuwse platteland, maar in een Londense Pub. En werden de proto- versies van „Jewannes van de Linde" en „Saemenraepsel" voor het eerst pu bliekelijk gespeeld in een lproegje in Covent Garden, waar Jan af en toe als pianist wat verdiende. Mede dankzij de heren Bols, Bokma en Smirnoff hadden we dan een week vóór de opnames voldoende materiaal. We kwamen even over naar Nederland, deden de opname voor een „levend" publiek en waren verbaasd over de interesse. We keerden terug naar Lon den, met de opdracht om in de volgende maanden materiaal te schrijven voor een studio l.p. „De Schompen" hadden bestaansrecht. Het schrijven begon in die tijd wat vastere vormen voor mij aan te nemen. In de praktijk kwam het er op neer, dat Jan met de meeste melodieën en arrangementen kwam, en dat ikzelf de meeste teksten voor mijn rekening nam. Ik had een grote doos en daar gingen alle ideeën, halve teksten en losse aan tekeningen in. Als ik tijd had, dook ik in die doos. Sommige ideeën werden liedjes in het Zeeuws, sommige in het Nederlands. Enkele aantekeningen wer den een verhaaltje en diverse aanteke ningen belandden in de prullebak. Op zeer onregelmatige tijden combi neerden we Jan's muzikale vindingen met mijn teksten. Dit tot gi;oot verdriet van onze huisgenoten, een Engelse en een Australische jongedame. Als ze dan echter de volgende dag in hun onwe tendheid onze nieuwe compositie liepen te fluiten, wisten we dat we weer een „hit" hadden Af fijn, die doos bestaat nog en is nog altijd gevuld met aantekeningen en nieuwe ideeën. Een aantal heb ik eruit gehaald en uitgewerkt en deze vormen dan tezamen het boekje dat voor u ligt. Het zijn verhalen, liedjes en gedichten over gewone mensen, over de komische kanten van het leven. En een groot ge deelte heeft betrekking op Zeeland en de Zeeuwen. Enkele stukjes zijn volledig in de Zeeuwse taal en wel in het dialekt van Goes en omgeving. En ik heb veelal getracht dit foneties op te schrijven. Als u voor het eerst zo'n stukje onder ogen krijgt, zal dit wat vreemd aandoen, zelfs voor geboren Zeeuwen. Na het lezen van één of twee van deze ver haaltjes zult u echter merken, dat het toch wel meevalt. Na deze uiteenzetting van een en ander wil ik u als lezer nog op een humoristische, maar ook eigen manier kennis laten maken met de schrijver. Voor in het boekje staat namelijk een korte omschrijving, waarom hij is gaan schrijven: De mensen vragen wel eens: „Waar om schrijf je nou versjes en verhalen en gedichten?" Nou, dat is hoofdzakelijk omdat ik ze niet onthouden kan! Een „Schomp op schrift" van harte aanbevolen. Mede omdat dit weer een positieve bijdrage levert aan het 'Zeeuws' en de 'Streek' in het bijzonder. Verkrijgbaar bij Drukkerij Markusse voor 13,95. Ook in verschillende win kels op Noord-Beveland verkrijgbaar. NIEUWJAARSRECEPTIE TE KORTGENE Bij de aanvang van de nieuwjaars receptie, aangeboden door het gemeente bestuur van Kortgene, op maandag 3 januari in het dorpshuis „De Pompweie" te Kortgene, zei burgemeester J. L. D. van der Linde het op prijs te stellen, dat zo velen van hun belangstelling blijk gaven, niettegenstaande vele griepge vallen. In een terugblik op 1982 zei hij, dat dit jaar voor Kortgene een goed jaar is geweest. De bevolking is gegroeid van 3.447 tot 3.502 ingezetenen. Hij vond het plezierig dat die groei zich voordoet in alle kernen. Niet alleen is er een vestigingsoverschot, maar ook een ge boorte-overschot. Ook is het verheugend, dat steeds meer tweede woningen permanent wor den bewoond. Tevens betekent het, dat 55 bewoners meer een extra gift van 20.000,uit het gemeentefonds ople vert. Hiermee worden de opgelegde be zuinigingen voor de gemeente gecom penseerd. Het tweede record is, dat de vismijn een 80% opbrengst-verhoging te zien geeft. Dit was in 1981 een omzet van 5 miljoen gulden, terwijl dit in 1982 9 miljoen gulden was. Dit is door de zelfde vissers aangevoerd en met het zelfde personeel verwerkt. Als derde noemde hij de aanpak van de bouw in de Tonnenbuurt. Gelukkig is er erg veel vraag naar die woningen. Als vierde noemde hij december '82, dat een echte Sint Nicolaas-maand voor de gemeente is geworden. Er is toezeg ging van 250.000,voor een vereni gingsgebouw te Kats, 300.000.voor een passantensteiger te Colijnsplaat, woonbuurtverbetering en dorpsvernieu wing te Kats 145.000,rioleringssub sidie te Kortgene is reeds 250.000, betaald en er een beschikking van 340.000,gereserveerd voor woon buurtverbetering te Kortgene. Als negatieve punten noemde hij de teruggang van de economie, gepaard gaande met grote werkloosheid en be zuinigingen uit het gemeentefonds. Als tweede stipte hij aan, dat de aanzanding van de haven te Colijnsplaat zorgen baart. Met de Waterstaat is afgesproken dat professor Bijker uit Delft een gron dig onderzoek zal instellen. Tenslotte is het een grote zorg de vaak voorkomende overlast in de Hoofdstraat te Kortgene. Als voorbeeld noemde hij de gebeurtenissen in de oudejaarsnacht. Wat 1983 betreft, zag hij de afronding van de rioleringswerkzaamheden te Kortgene. Soms zou men wensen, dat de ongemakken bij deze riolering van blijvende aard zijn. Er wordt nu niet zo hard gereden. Verder noemde hij de aanleg van parkeergelegenheid in de Julianastraat, de renovatie van het Pen siontehuis Noord-Beveland, de uitbrei ding van de christelijke school te Co lijnsplaat en uitbreiding van de lagere school en van het verenigingsgebouw te Kats. Bij dit alles is ook de inzet van de bevolking nodig. Goede verstandhoudin gen zijn daarbij onontbeerlijk. De ge meentelijke overheid is er bijzonder ver antwoordelijk voor, dat de zwakken niet door de sterken onder de voet worden gelopen. Zijn hartewens is, dat men het niet zo laat moet maken, niet meer boos worden, niet meer klagen en niet meer zeuren. i 1 W*»*! I IJ* HET WETEN WAARD Wil uw jus niet bruin worden, strooi dan een beetje suiker over het vlees. Tijdens het verder braden wordt de suiker bruin en daarmee ook de jus. Onkruid is gauw vernietigd, wanneer u car- bolineum op de planten druppelt. Palmen worden elke week met spons en zeem afgenomen en verder zet u ze één morgen per week in een emmer lauw water. Een natte zijden paraplu mag niet „gespan nen" gedroogd worden. In slappe toestand laten drogen is beter voor de stof. Berg nooit ongewassen kleding op. Larven houden van zweetplekken, etensresten en over het algemeen van alles wat vlek is. Worst kan men bewaren door de buiten kant in te vetten en daarna in te pakken in vetvrij papier. Schroeivlekken in dikke wollen stoffen be handelt men met een puimsteentje, vooral niet te hard drukken. Een houten paal in uw tuin kunt u prepa reren door deze eerst te bestrijken met carbolineum. Een knikker op de bodem van de water ketel helpt zeker tegen ketelsteenvorming. Koffievlekken in kleding zijn gemakkelijk te verwijderen, indien deze dadelijk met wat lauw water worden afgewreven. Achterge bleven vetresten van de melk wegnemen met wasbenzine. Broodkruimels zijn niet geschikt voor goud vissen. Het brood gaat schimmelen in het water, waardoor het ongeschikt wordt voor deze visjes. Leidingwater voor het begieten van planten moet u eerst enige tijd laten staan, liefst in de kamer. Het komt dan op kamer temperatuur. Vet kan goed bewaard worden, indien u het vet in een inmaakpot doet en op een koele en donkere plaats bewaart. Wie zelf een kamer gaat behangen moet van het raam af werken, zodat de over lappingen van de banen geen schaduwen veroorzaken en daardoor extra breed lijken. Een hardnekkige vlek op rieten meubelen behandelt u met mentolspiritus. Sinaasappelen, citroenen en alles wat u uit geperst gebruikt, moet u gereedmaken zeer kort voor het gebruik. Anders verliest het fruit zijn waarde als vitaminebron. Bevestig enige plastic haakjes met zuig- hoekjes aan de buitenkant van uw plastic werkemmer. Aan deze haakjes hangt u een werkdoekje, een borsteltje, een flesje reinigingsmiddelen en andere benodigdhe den. Alles is dan heel gemakkelijk bij de hand. POLEN,5398 Dit nummer geldt zowel voor bank als giro. Giften storten Ln.v. de 'Nederlandse Stichting Hulp Polen. Den Haag. Een zelfebedieningsverkoop met unieke voordeeltjes o.a. honderden paren mode-schoenen, w.d\ gemakschoenen, dames-, heren- en kinderschoenen en pantoffels en laarzen. Alle paren staan op maat bij elkaar, zodat u naar hartelust zelf kunt kiezen en passen. De opruiming begint 13 januari. BURGPflOMENADE 18 - MIDDELBURG julder netuurluk a ophevalle da 6k dit in 't Zêêuws is he- schreve. Wirom, zullë je vraehe. Noe, verschillende lezers vroehe wirom of êêl de Kroniek nie in 't Zêêuws wier he- schreve en dat wist uk eihenluk ök nie, dus vandaer. Voortaen dan ök van behin tot ut einde in 't Peelans. Ut verhael van deze weke ek uut de krante ophevist en 't haet over un Peelander. Een slecht heweten? A jaeren doe Jekobus in paeren, ök in verkus en ander soort vee. Laet Jekobus mè schuuve, die heef je zo mè hin ezuls vo paeren mee. Oal dat spul kent un op z'n duumpje, zö hae z'n zaeken a jaeren deu. Ie is un echte kenner, is't noe un paerd of un keu. Mè noe ek wat in de krante heleze, di bin 'k wè van verschrokke. Jekobus zat in de baele, wat was dat noe, hosternokke? Een veint, stieng di, hlad in de kreukels, deur Jekobus z'n paerd mö-je behriepe. Dan nog un brief van un affekaat, je zou um toch hae niepe. Af fijn, bie Kobus tuus wier dan ök heknepe, de schrik sloeg die mensen in d'r bêênen. Zö vee mostè ze betaele, ze wiere wit van d'r aer tot d'r têênen. Mè Jekobus is nie zö hauw verschrokke. I Ie hieng heliek nae de burhemêêster toe. Zwoaiend mee z'n brief, riep um: i Burhemêêster, oe mö dat noe? De burhemêêster schrok ök, hlad benauwd en hieng heliek an de slag. Dat kan toch zö mè nie; vo een onhelokje, zö'n ieseluk bedrag? Oalus wier toen inheschaekeld, êêst kwam ut bie de pelisie. II En toen zelfs op 't leste ök nog bie d'offisier van justisie. 11 Je kan behriepe da Kobus slechte weken ei hehoa, 't is dan ök hin kattepies. Zö vee betaele vo un paerd, X z'n aer is noe hlad hries. Op 't leste is't helokkug oal hoed hukomme, want toen kwam d'n oap uut de mouwe. Ie most hlad niks betaele. X Z'oaê Jekobus mooi vo't lapje hehouwe. Noe is oalus wee verbie, un paer weken helee oa'jum je leste stuuver heheve. j 't Was helokkug nie nödug X en Jekobus z'n heweten is ök zuuver hebleve. X Af fijn, zö m'n oal kunne lezen beste vrienden, 't is oal y hoed hekomme. Mè 't is wè zö: X Kobus, die maekt mee z'n vee nog êêl wat mee. X CeeBee.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 2