NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De moeilijke keuze SPORT-AGENDA Oorspronkelijke novelle door E. van Egmond FEUILLETON Zeeland Magazine? No. 4049 Donderdag 6 januari 1983 86e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,— per jaar. Franko per post 35,— per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, excL BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Kees Wildschut is begaan met deze knappe jonge vrouw. Heeft bewonde ring, omdat ze zich door het leven weet te slaan. Ze heeft naar de schrijfma chine gewezen, die in een hoek van het vertrek staat. „Ik kreeg wat geld van de levensverzekering en heb riu thuis werk. En af en toe stopt de kerk me wat toe; ik kan zodoende mezelf ge lukkig redden." Als hij die tweede morgen met een handdruk afscheid neemt, houdt hij even haar hand vast en vraagt: „Mag ik nog eens komen? Zo maar? Voor een babbeltje?" Hij ziet haar rood worden, maar ze knikt. „Doe dat. Heb je zaterdags vrij? Kom dan eens een zaterdagmiddag, ja?" Zo is het begonnen met Ada Denen kamp, de knappe weduwe. Met haar schattige dochtertje, dat al heel gauw gek is op „oom Kees". Hij gaat met Ada uit, dansen of naar de bioscoop of zo maar een eindje rondrijden, want Kees heeft sinds kort een eigen wagen. Welis waar een tweedehands karretje, maar nog in goede staat. Er is evenwel één probleem: Ada wil voor geen geld haar kleine meid alleen thuis laten en dat zou Kees evenmin willen. Daarom zorg de hij voor een betrouwbare oppas. Daartoe neemt hij zijn jongste broer in vertrouwen. „Ik moet wel je woord hebben, dat je er thuis niet over praat. Want ik heb omgang met een leuke vrouw, maar of ze bij ons thuis in de smaak zal vallen, staat nog te bezien. Ze is namelijk weduwe en vier jaar ouder dan ik. Bovendien is er een doch tertje van twee. We kennen elkaar al enige weken. Nu willen we af en toe eens een avond uit en hebben een oppas nodig. Kun jij dat niet doen?" Willem is stomverbaasd. „Hoor hem! Wat moet ik doen, als dat wurm gaat huilen? Ga nou, daar moet je een meisje of een vrouw voor hebben. Ik zie me al als oppas!" Kees is helemaal niet uit het veld geslagen. „Jij hebt toch ook een meisje? Ik heb je een week of drie geleden zelf in de bioscoop zien zitten. Zo'n zwart harige. Hardstikke knap." Zowaar, Willem begint te blozen, nu zijn broer ontdekt heeft, dat hij een meisje heeft. Voor hij wat weet te zeg gen, vervolgt Kees: „Als jullie nu eens zo af en toe oppast bij Ada thuis? Dat grietje van jou zal wel weten, hoe ze met een tweejarig meisje moet omgaan. Overigens, Lottie slaapt doorgaans als een roos, hoor!" „Ik weet niet, of zij dat wil," zegt Willem nadenkend. „Waarom zou ze niet willen? Verroest, je moest hardstikke blij zijn om een paar uurtjes ongestoord met je meisje te kunnen zijn in een warme kamer. En als je geen zin hebt in vrijen, is er altijd nog de televisie, terwijl Ada ook een kast met boeken heeft. Nou ja, graag of niet, hoor!" „Ik kan het haar vragen, maar als het laat wordt, moet je haar wel met je auto terugbrengen naar huis." „Vrijdagavond willen we gaan dan- Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE sen. Jo, Ada heeft eigenlijk nooit wat, want ze is gebonden door haar doch tertje. Doe jij dat nou met je grietje en als het echt laat wordt, breng ik haar nog wel thuis. Apropos, vertel eens wat over haar." Willem loost een diepe zucht. „Nu ja, als jij ook je mond kunt houden, zal ik het je wel vertellen. Ze woont in Nij megen." „O." Kees kijkt zijn broer nadenkend aan. „Dan zullen we het maar niet te gek laat maken, anders moet ik nog dat hele stuk naar Nijmegen heen en weer. Hoe heb je haar leren kennen? Je komt toch nooit in Nijmegen?" „O nee? En in die tijd dan, toen ik bij moeder en meneer Verheijen was?" De ander knikt. „O ja, dat is waar." Hij is één keer boven geweest, samen met Jacob moeders eigendommen halen en heeft toen even kennis gemaakt met de kinderen van die Verheijen: drie in getal. Opeens kijkt hij zijn broer met grote ogen aan. „Zeg, je gaat me toch niet vertellen, dat hetdat het Willem knikt gelaten. „Ja, het is Hilda Verheijen, de jongste. De pleegdochter van meneer Verheijen. Ze is een dochter van een broer. Het klikte al dadelijk tussen ons. We zijn dol op elkaar „Allemachtigeen land vol knappe grieten en vlak bij de deur, over de grens nog een land vol. Maar uitgere kend moet hij verliefd worden op de dochter van een man, die vader Verder komt hij niet, omdat hij zijn broer niet wil kwetsen. Willem knikt een paar malen en zegt dan op zachte toon: „Daar kan Hilda toch niets aan doen?" Kees is nog niet bekomen van zijn ontsteltenis. „Jeetje, dat zal thuis wat geven! Geen wonder, dat je er zo ge heimzinnig mee bent. Hoe wil je dat spelen, als ze er thuis achter komen?" Willem haalt de schouders op. „Ik weet 't niet, Kees. Ik pieker er elke dag over. En Hillie eveneens. Want we weten tot nog toe geen van beiden een oplossing." HOOFDSTUK 13: De bom barst. In huize Wildschut begrijpt men zo ongeveer, dat de zonen ouder worden en wel een meisje zullen hebben. Daar is allereerst het spannetje Jacob en Grada, dat dit voorjaar gaat trouwen. Piet in Zaandam, die sinds enige tijd omgang heeft met Yvonne en al heeft laten doorschemeren, dat hij vast niet lang wil wachten met een huwelijk. Waarmee Yvonne het roerend eens is. Kees heeft toegegeven, dat ook hij al enige tijd verkering heeft. Maar hij doet het kalmer aan dan zijn broer Piet. Op de vraag van zijn moeder, waarom hij haar dan niet een keer mee naar huis neemt om kennis te maken, geeft de jongen een ontwijkend antwoord. „Dat heeft nog de tijd. We willen eerst hele maal zeker zijn van onszelf," ^voegt hij er aan toe en weet, dat het in werke lijkheid een halve waarheid is. Want voor hem staat al vast, dat het Ada Denenkamp is en niemand anders. Waarschijnlijk denkt de vrouw in kwes tie er omgekeerd net zo over. Maar hoe zal men het opvatten, als hij vertelt, dat Ada weduwe is met een dochtertje van twee jaar? Nog afgezien van het feil-, dat ze vier jaar ouder is. Last but not least Willem. Men plaagt hem er een beetje mee in de huiselijke kring: moeder op haar manier. Voorat als ze entre nous zijn en hij zijn moeder in de sterke armen neemt, want Willem is een boom van een kerel. Dan lacht ze vertederd, als hij haar op beide wangen kust en vraagt: „Van wie houd je het meest? Van mij of van je meisje?" Dat is in wezen een rotvraag. Maar Willem lacht enkel wat verlegen. „Jij bent nog altijd nummer één," zegt hij, hoewel het niet helemaal meer over eenkomstig de waarheid is. Mart je maakt daaruit op, dat het misschien een meisje is, waarmee hij. af en toe uitgaat. Tilt er zodoende niet te zwaar aan. Bovendien is Willem pas achttien, eigenlijk rijkelijk jong voor verkering. Hilda Verheijen blokt intussen voor haar eindexamen. Ze heeft haar studie vriendinnen en is nogal eens een avond bij deze of gene. Sinds Willem in haar leven is gekomen, reserveert ze het weekeind voor hem. Tot verwondering van vader Verheijen, die niet begrijpt, waar ze zich zaterdags en zondags op houdt, want ze komt amper thuis om te eten. Tenslotte neemt Hilda haar oom in vertrouwen, want je kunt niet ge heimzinnig blijven doen. Hij schrikt er wel van, als hij van Hilda hoort, dat ze erg gesteld is op de jongste zoon van meneer Wildschut uit Arnhem. Ja, Willem, die hier enige tijd bij zijn moe der was. Ze hebben er vrijdagsmiddags na het diner een ernstig gesprek over. Ver heijen schildert haar de konsekwenties voor, welke zich zullen manifesteren als men dit in Arnhem te weten komt. Maar Hilda antwoordt op besliste toon: „Als we het samen voor honderd pro cent eens worden en dat heeft eigen lijk nog de tijd, want we zijn beiden pas achttien jaar trouw ik enkel met Willem en niet met zijn familie. Wil lem kan het tenslotte niet helpen, dat hij zo'n vader heeft." „Jawel, dat is allemaal wel zo. maar hoe ga je er over denken, als meneer Wldschut te zijner tijd voor de rechter komt en veroordeeld wordt tot gevan genisstraf? Die mogelijkheid zit er echt wel in, want het is op zijn minst poging tot zware mishandeling, als de officier tenminste geen poging tot doodslag ten laste brengt." Daar moet Hilda toch wel even over nadenken, maar tenslotte schudt ze het hoofd. „Dat zal voor mij toch echt geen verschil maken. Ik houd van Willem en hij van mij. Is dat soms niet het aller belangrijkste?" Verheijen zucht. Hij had gehoopt, dat ze na de P.A. zou willen verder stu deren. Bijvoorbeeld voor een doctoraat. De universiteit is immers vlakbij? Daar om vraagt hij: „En je verdere studie dan?" Er komt een heel wijs antwoord. Ten minste voor een achttienjarig meisje. Verheijen is er verbaasd over, als Hilda antwoordt: „Dat hebben we samen al besproken, Willem en ik. Natuurlijk wil ik van het najaar verder gaan met mijn studie. Welke richting weet ik nog niet, maar ik neem vóór de zomer een be slissing. Dat hoort u tijdig en dat is één. Gestel, dat we zoveel van elkaar hou den, dat we besluiten te trouwen. Leef tijd speelt tegenwoordig geen rol. Wil lem heeft dan zijn vakdiploma en ver dient voldoende. Als jij dan een handje helpt met een toelage, kan ik nog een jaar of wat studeren." „Allemaal goed en wel, liefje, maar als er dan kinderen komen? Wat dan?" Het meisje begint te glimlachen. „Ook dat hebben Willem en ik al onder ogen gezien. We wachten met kinderen voor lopig. En of we ze willen, staat zelf te bezien, want wat voor toekomst kunnen we onze kinderen waarborgen? Kunt u dat zeggen?" Verheijen geeft er geen antwoord op, want hij moet toegeven, dat er geen zinnig woord over weer te geven is. Hij besluit enkel zuchtend: „Nu ja, we zien dan wel, hoe 't loopt." Want hij weet, dat Hilda een kopje heeft. Twee drup pels water met haar vader. Als zij en Willem willen trouwen, zullen geen tien Wildschutten dat kunnen verhinderen. En hij zelf evenmin. In de laatste week van februari gaat Jaap Wildschut weer naar zijn kantoor. Jacob heeft alles goed bijgehouden, daarbij geholpen door zijn broer Gerrit, die op zijn beurt administratief goed onderlegd blijkt te zijn, want als er be stedingen zijn, maakt Gerrit alle bere keningen, die wel door Jacob worden gecontroleerd, maar in grote trekken doorgaans kloppen. De firma Wildschut is zodoende al eens tijdens de ziekte van senior de laagste inschrijfster geworden voor een groot karwei. Ten overvloede heeft Ja cob alles nog eens heel minutieus na gerekend, maar heeft nergens een fout ofx een lek kunnen ontdekken. Dit is vader Wildschut allemaal al bekend. Als hij die zonnige februarimorgen in zijn kantoor zit, dringt het ten volle tot hem door, dat hij eigenlijk min«of meer ge mist kan worden. In de periode, dat hij in het ziekenhuis lag, hebben de jon gens de zaak op een dusdanige wijze draaiende gehouden, die hij zelf niet had kunnen verbeteren. Er wordt duidelijk winst gemaakt. De balans, winst- en verliesrekening over het afgelopen jaar is bizonder bevredigend; verder heeft de boekhouder heel oppervlakkig een resultatenlijst over de eerste maand van het nieuwe jaar gemaakt en de uitkomst ervan is eveneens goed. Vól beloften voor de verdere maanden. Want nog altijd is er volop werk. Vader en zoon Jacob bespreken die morgen een uurtje de zaak. Heel voor zichtig laat de jongeman doorschemeren, dat het misschien verstandig zal zijn als vader de verantwoordelijkheid over draagt op de tweeling. „Gerrit is ad ministratief volkomen berekend voor zijn taak, gezien het resultaat van zijn berekeningen bij de jongste besteding. (Wordt vervolgd) BIJEENKOMST VAN VROUWEN EN DE BIJSTAND Op vrijdagochtend 7 januari zal er een tweede bijeenkomst worden gehou den van vrouwen in de bijstand. Deze ochtend gaan we de aktie verder voor bereiden. Deze akties kunnen alleen doorgaan bij genoeg deelname. De bij eenkomst zal gehouden worden te Mid delburg, Nieuwstraat 13 en begint om 9.30 uur. Ook is er een bankrekening geopend voor sympathisanten, die ons financieel willen steunen. Alg. Bank Nederland, Middelburg, banknr. 51.03.28.725, giro nummer bank 46882, t.n.v. Aktiekomitee Vrouwen in de Bijstand, Postbus 585, Middelburg. FIOM - NIEUWS Op dinsdag 18 januari a.s. om half acht 's avonds houdt de groep voor we duwen en weduwnaars in Zeeland, in samenwerking met Fiom-Zeeland, een diskussie-avond over „een nieuwe vriendschapen dan?" De heer W. Goedman is voor deze avond uitgeno digd om een korte inleiding te houden en daarna is er volop gelegenheid om over dit onderwerp door te praten. Ook weduwen en weduwnaars die niet bij de groep zijn aangesloten, zijn deze avond van harte welkom. De avond start om 19.30 uur in het gebouw van Jeugd en Gezin aan de Londensekaai 39 te Middelburg. Onkos ten 1,50. Meer inlichtingen over deze avond kunt u krijgen bij Fiom-Zeeland, Telefoon 01180-2 73 11. Kruiswoordpuzzel no. 809 Horizontaal: 1. gelijkenis - 7. betrouw bare - 13. meisjesnaam - 14. lesschema 16. waterkering - 17. rivier in Duitsland 19. verdriet - 20. kledingstuk - 21. ver langen - 23. een zekere - 24. smak - 25. inhoudsmaat - 27. lengtemaat (afk.) 28. selenium (afk.) - 29. wandversiering 31. getij - 32. Noord-Holland (afk.) - 33. bergweide - 35. het Romeinse Rijk (Lat. afk.) - 37. zangnoot - 38. stookgelegen- heid - 39. plaats in Duitsland - 41. uit roep van pijn -v 42. rivier in Europa 43. familielid - 45. familielid - 47. in springende bocht - 50. Frans voegwoord 52. Chinese maat - 53. Duits pers. vnw. 55. hetzelfde (afk.) - 56. de jongere (afk.) 57. verbinding - 59. water in Friesland 60. deel van een Franse ontkenning 61. op welke wijze - 62. voorzetsel - 64. soort staatspensioen (afk.) - 66. tot nader order (afk.) - 68. kleur - 70. bij elkaar behorende schepen - 72. regel - 74. dun 75. dwaas - 77. duinvallei - 78. eens gezindheid - 79. op geen plaats. Horizontaal: 1. gei - 4. kasteel - 10. ges 13. etna - 15. reëel - 16. tree - 17. ketenen - 19. minzame - 21. no - 22. un 24. ta - 25. ns - 27. mm - 29. derde 32. si - 34. steel - 37. kleur - 39. kin 40. overste - 42. tim - 43. ab - 44. Ie 45. mis - 46. tij - 47. vo - 48. del - 50. nietige - 51. nee - 52. ereis - 54. noord 56. gt - 57. sterk - 60. kt - 61. ze 62. mt - 63. od - 65. iv - 67. zondaar 70. relatie - 73. eede - 74. riool - 76. sien 77. ene - 78. stabiel - 79. erg. VOETBAL Zaterdag 8 januari: Bekerwedstrij den Bevelanders 1 WIK 1 (2.30 uur) Bevelanders 2 Heinkenszand 2 2.30 u Competitie: Colpl. Boys 2 Kloetinge 5 (2.30 uur) Bevelanders Al Zeelandia Al 12.45 u VOLLEYBAL Zaterdag 8 januari: Recreatie: Sgravo Wiska (08.45 uur in sporthal te Goes) BASKETBAL Vrijdag 7 januari: Heren: Delta-C. Marathon (20.00 uur te Colijnsplaat) Dames: Marathon 4 Delta-C. 1 (21.00 uur te Vlissingen) Zaterdag 8 januari: Dames: Mevo 2 Delta-C. 2 (18.30 uur te Zierikzee) BADMINTON Dinsdag 11 januari: Wissenkérke tegen Batavo in gymzaal. BILJARTEN Vrijdag 7 januari: B.V. Ons Genoegen B.V. Revanche (20.00 uur in Hotel De Kroon) Verticaal: 1. schrander - 2. plaats in Overijssel - 3. schatten - 4. uitroep - 5. godin - 6. vadsige - 7. naar mens - 8. vorm van eten - 9. regerings reglement (afk.) - 10. praalzieke - 11. toiletgerei 12. uitgifte van aandelen - 15. soort stof 18. zangnoot - 20. kindergroet - 22. draaibaar geheel - 24. horizon - 26. rivier in Siberië - 30. tot en met (afk.) - 32. voorzetsel - 33. woonplaats - 34. rode verfstof - 36. dat is (afk.) - 38. schamele woning - 40. naar mijn mening (afk.) 44. godsdienst - 46. reeds - 48. de som ma van (afk.) - 49. draagbanden - 51. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) - 54. afgod - 56. meisjesnaam - 58. houten beenverlenging - 61. bende - 63. stof- maat - 64. iedere - 65. vorm van wonen - 67. windrichting (afk.) - 69. lidwoord - 70. ton - 71. gesloten - 73. boom - 75. met name (afk.) - 76. tele graaf restante (afk.). Verticaal: 1. gek - 2. eten - 3. intomen 5. arend - 6. sen - 7. te - 8. eem - 9. elite - 10. graniet - 11. eems - 12. see 14. ae - 16. tz - 18. nu - 20. na - 23. ur 26. eskader - 28. me - 30. element 31. dossier - 32. sl - 33. armoede - 35. tiber - 36. loens - 37. keten - 38. uiver 41. rit - 49. legende - 51. notiti - 53. it 55. ok - 57. start - 58. ei - 59. koele 61. zoen - 62. ma - 64. dl - 66. vier 67. zee - 68. de - 69. ria - 70. roi - 71. as 72. eng - 75. ob. Oplossing kruiswoordpuzzel no 808

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 1