KRONIEK VAN NOORQ-BEVELAND Raadsvergadering Kortgene Tweede blad van het Noord-Bevelands Nieuws- en Advertentieblad Nieuwjaarsnummer 1983 no. 4048 Ik weet niet hoe het jullie vergaat, beste vrienden, maar zo aan het eind van weer een voorbijgegaan jaar, komen toch weer wat herinneringen boven, die van dat jaar zijn blijven zitten. Zo zal natuurlijk iedereen zijn eigen herinneringen hebben. Toch heb ik geprobeerd te verwoorden wat zulke herinneringen inhouden. Herinneriengen. Ut nieuwe jaer, ut kom ter an, zó stille as op petoffels. Je voel'tet komme, mè zonder trommeroffels. Kerstféést is verbie, de nachten die bin donker. 't Sluupt nae 't einde toe zonder sterheflonker. 't Is of oalus wacht op dat naederen van 't nieuwe jaer. Mè ök op 't einde, ut afscheid val soms zwaer. Een jaer vol van herinneriengen van bliedschap of verdriet. Die herinneriengen bluuve, ze lihhe in 't verschiet. We laete ut achter, m'n motte wé varder noe. Of je vo oaltied iets verlaet, je slaet die deure toe. Vol verwachtieng bin m'n noe nae dat nieuwe onbekende. Wat of ut nieuwe jaer ons brienge za, vreugde of iets wat m'n nog nie kende. Kiek toch nog één keer trug wat of achter is hebleve. Meschien nie fraai of meschien toch, 't is noe an de herinnerieng heheve. Ut nieuwe jaer, ut kom teran, mee heknal en beste wensen. De herinnerienge bluuft, dat is zó vo oale mensen. Ut nieuwe jaer, ut kom ter an en a m'n dan dien durpel overhae. Dan ek vo iederéén de raed, dienk nog us trug, mè bluuf nie stae. Van mien de oalerbeste wensen en een vriendeluk jaer vo oale mensen. Bij de aanvang van de gemeente raadsvergadering op donderdag 10 de cember te Kortgene, maakte mevr. De Looff bezwaar tegen het opheffen van het postagentschap te Kats. De burge meester was echter van mening dat het niet verantwoord is om een agentschap, waar zo weinig handelingen worden verricht, te laten voortbestaan. Hij wenst de dorpsgemeenschap succes met de actie die gevoerd wordt om het post agentschap te behouden, maar het ge meentebestuur doet daaraan niet mee. In een rijdend postkantoor kan alles worden behandeld en die is op vaste tijden aanwezig. Het zal ook niet tot minder service aanleiding geven, inte gendeel. Naar aanleiding van een motie van de raad van Westkapelle, die aan de raad van Kortgene was verzonden in zake PZEM-tarieven, zei de heer Blan- kenstijn het een kwalijke zaak te vin den dat maar steeds moties naar de ra den worden gestuurd over de PZEM. De PZEM doet prima wérk en hij bracht hulde aan de heer W. Don voor diens leiding. De burgemeester sloot zich hierbij gaarne aan. Op een vraag van de heer Geelhoed hoe het komt dat zovelen worden afge wezen die om een éénmalige uitkering vragen, antwoordde wethouder Van Noort dat vele aanvragers een te hoog inkomen hebben om in aanmerking te komen. Hij was wel van mening, dat betere voorlichting moet worden gege ven. Te globale voorlichting geeft aan leiding tot aanvragen die bij goede voorlichting achterwege zouden blijven. Een voorstel om de heer W. Huibreg- tse als plaatsvervangend lid in het A.B. ambulancevervoer „De Bevelanden" te benoemen, werd met algemene stem men aangenomen. Dit was ook het ge val met de benoeming van mevr. E. P. Augustijn - de Visser en de heer P. J. Kesteloo als leden van de welzij nscom- missie. Bij een voorstal om deel te nemen aan het project „Mensen zonder baan", vond de heer De Smit het een goede zaak om hieraan deel te nemen. Het langdurig werkloos zijn geeft een ge voel van nutteloosheid, verlies van zelf vertrouwen en verveling. Men moet de ernst hiervan niet onderschatten. De huidige samenleving is niet bereid en dus niet in staat om daadwerkelijk vorm te geven aan uitgerangeerden. Wel wil hij weten wat er met de bijdrage gaat gebeuren. Als het voorstel wordt aangenomen wil hij in 1983 twee tussen rapporten. Een organisatie die zich sterk maakt om een» stuk arbeid te bemach tigen, waarin de werkloze van nu zich nuttig en nodig voelt, heeft onze steun. De heer Dobbelaar vindt het project zinvol, alleen de uitvoering geeft aan leiding tot vragen. Hij wil graag duide lijkheid hoe een en ander functioneert. Het moet geen sjoelclub worden. Ook de heer Blankenstijn vindt het een goede zaak dat de gemeente daaraan meedoet. Het moet echter geen concur rentie doen aan andere bedrijven. Na dat mevr. Van Oeveren om meer dui delijkheid heeft gevraagd, zei wethou der Van Noort, een beetje teleurgesteld te zijn over de reacties van sommige raadsleden. Het is geen sjoelclub maar een instelling die zich positief opstelt en wil meewerken om werkloze jonge ren een zinvolle tijdsbesteding te geven. Het college is er zeker van dat met des kundige leiding iets goeds tot stand ge bracht kan worden. De burgemeester zei het niet eenvou dig te vinden om een goede oplossing te vinden en waarschuwde voor te hoge verwachtingen. Toch positief dat de ge meente meewerkt. Zonder uitzicht op werk zal er een generatie opgroeien die zich overbodig voelt met alle gevolgen van dien. Hij constateert met genoegen dat de raad positief reageerde en dat er geen financiële bezwaren waren. De bijdrage van de gemeente is f 1425. Als andere gemeenten niet meedoen (inmiddels is gebleken dat Wissenkerke niet meedoet) zal dat enige wijziging in de cijfers teweeg brengen. Het voorstel werd aangenomen. Bij een voorstel tot vaststelling van het jaarprogramma 1983 specifiek wel zijn sprak de heer Blankenstijn zijn waardering uit over het grote boekwerk. Hierdoor is het duidelijk dat een en an der dichter bij de burger wordt gebracht Hij kan zich evenwel niet verenigen met steun te geven aan homofilie, ballet en operettevereniging in Goes. Mevr. De Loof had grote waardering voor de goe de voorlichting. Ze was ook tevreden dat de mogelijkheid is geschapen voor cul turele manifestaties op Noord-Beveland Wel zal aan gesubsidieerde instellingen gevraagd moeten worden om een zuinig beleid. Ook de heer Dobbelaar zei er geen spijt van te hebben dat de gemeen te aan dit project meewerkt. Wel moet er op worden toegezien wat er met de gemeentebedragen wordt gedaan. Mevr. Van Oeveren wil weten hoe de kosten aan manifestaties, die in Goes plaats vinden, geregeld worden. De burgemees ter was ook tevreden over de opmaak van de toelichting op dit 'voorstel. Hij vond het niet eenvoudig om werkzaam heden, die vanuit Den Haag worden ge regeld, over te nemen. Het behoud van gemeentelijke autonomie is aantrekke lijk, maar het is toch van groot belang dat een en ander regionaal wordt gere geld. De gemeente wil de tien procent korting op de rijksbijdragen naar de verschillende instellingen doorbereke nen. Sommige andere gemeenten doen dat niet. Samenwerken met andere ge meenten zal blijken van groot belang te zijn. Verder vindt hij het erg schade lijk dat er op dit gebied verbrokkeling plaats vindt door een scala van groep jes die moeilijk kunnen samenwerken. De raad was bijzonder erkentelijk voor de uitvoerige beantwoording van de vragen. Het jaarprogramma 1983 wordt conform vastgesteld, met de aan tekening dat de heer Blankenstijn tegen is voor wat betreft homofilie, balet en operette. In de vergadering van 17 mei is be sloten om geen subsidie te geven over het jaar 1982 aan het adviesbureau voor jongeren en ouder van de Stichting Jeugd en Gezin in Zeeland. Het advoka- tenkantoor van Ginneken, Schute en Haans te Middelburg heeft in opdracht van' de Stichting hiertegen een be zwaarschrift ingediend. De begroting voor 1982 was reeds vastgesteld en daar was geen rekening met deze subsidie gehouden. Bovendien was de periode tekort om na te kunnen gaan of sub sidiëring van deze instelling wel terecht was, gelet op haar werkzaamheden, al dus de toelichting van b. en w. Met al gemene stemmen werd het bezwaar schrift ongegrond verklaard. Een voorstel om er in principe mee in te stemmen met een garantielening ver bouw Pensiontehuis Noord-Beveland, was voor de heer Dobbelaar aanleiding om te pleiten voor meer samenwerking met andere bejaardentehuizen op Nrd.- Beveland. Ook was hij voor uitbreiding van de commissie met bewoners en per soneel. De heer Blankenstijn zou het een grote verschraling vinden als het huis zou verdwijnen Het is van groot belang voor de eigen inwoners. Het wordt de goedkoopste verzorging in de toekomst. De voorzitter denkt er niet licht over. Het is een zware beslissing op lange ter mijn, maar niet steunen zal sluiten be tekenen in de toekomst. Als lagere o- verheid kan men zich wel afvragen of het financieel verantwoord is. Toch is het college van mening dat de garantie in principe moet worden verstrekt. Met algemene stemmen gaat men accoord met het gevraagde bedrag van 1.250.000 gulden. Bij een volgend voorstel om de ge meenterekening 1980 voorlopig vast te stellen vroeg mevr. Van Oeveren om intensieve controle bij de exploitatie van het dorpshuis „De Pompweie". Het verificatiebureau voert een strenge con trole, waar het college bijzonder con tent mee is, aldus de voorzitter. De re kening werd vervolgens voorlopig vast gesteld met als goed slot f 85.697. Hierna wordt besloten om het crediet in rekening courant voor 1983 te bepa len op f 1.700.000.—. Bij een voorstel om een crediet van f 9.698,90 beschikbaar te stellen voor de aanschaf van een stencilmachine plus inbrander voor de o.l.s. te Kortgene en een copieermachine voor de o.l.s. te Kats drong mevr. De Looff aan op zuinig be heer op de scholen. De heer Blanken stijn vond dit een zaak tussen het col lege en de schoolhoofden. Er is een be drag per leerling vastgesteld en daar moet men mee rond komen. De raad ging accoord met dit bedrag, dat in vijf jaar kan worden afgeschreven. Een voorstel tot vervaardiging van plattegronden Noord-Beveland ontmoet te bij de PvdA geen bezwaren. Ook de heer Blankenstijn was positie! Anders was dat bij het CDA en de WD. De heer De Smit vindt dat het geld (f 13.500. beter besteed kan worden. De verkoop prijs is f 5.en hij verwacht dat er van de 6000 stuks maar de helft verkocht zal worden. De VVV wil wel voor de verspreiding zorgen, maar zal niet be talen. Het blijft een strop voor de ge meente. Mevr. Van Oeveren is het daar mee eens. Ze vindt het overbodig, om dat er al genoeg kaarten zijn. De voor zitter denkt dat de kaart een praktisch hulpmiddel is om zich goed te kunnen oriënteren. Dat er, na overleg, leden van de financiële commissie in de raadsver gadering een andere mening zijn toege daan dan in die commissie, vindt hij heel gewoon. Dat moet mogelijk zijn. De heer Huibregtse wil dat er bij de VW op wordt aangedrongen dat ook op andere plaatsen verkoop plaats vindt De heer De Smit en mevr. Van Oeveren blijven van mening dat er geen behoef te aan is. Het voorstel wordt aangeno men met 6 tegen 5 stemmen. Tegen stemmen het CDA, behalve wethouders Van der Weele en de VVD. Een voorstel om de openbare ver lichting uit te breiden van de Torendijk en de Achterstraat te Kortgene, wordt aangenomen. De heer Blankenstijn vindt het jammer dat vele lichten om 23.00 uur uitvallen. Wethouder Van der Weele wil op vragen uit de raad bekijken of hier en daar uitbreiding mogelijk is. Voor de gevraagde uitbreiding wordt f 3900.beschikbaar gesteld. Met algemene stemmen werd vervol gens besloten tot wijziging bezoldigings- vex-ordening 1981 Kortgene. Bij een voorstel tot aankoop van pan den en grond te Kats, vroeg de heer Geelhoed zich af waarom voor wonin gen, die niet gelijk zijn in kwaliteit, een zelfde prijs moet worden betaald. De heer Blankenstijn hoopt dat er, nadat is gesloopt, woningen worden gebouwd voor een redelijke huurprijs. Volgens de voorzitter is het moeilijk om de juiste waarde te schatten. Toch moet er van een gelijke prijs worden uitgegaan. Aan de Dijkstraat wordt ruimte gemaakt voor de bouw van twee woningen. Aan de Kerkstraat zal ruimte ontstaan voor de bouw van drie woningen, bij aan koop van het pand Kerkstraat 14. Mevr. De Looff vindt het positief dat enkele gaten tussen sommige woningen wor den opgevuld. Nadat de heer Geelhoed had gevraagd de huizen, die eigendom zijn van de gemeente, goed te onderhou den, werd het voorstel aangenomen. Bij een voorstel tot inrichting van het gebied „Julianaplein" te Kortgene, zei de heer Blankenstijn dat dit object niet aan de verwachtingen heeft voldaan. Hij staat achter het voorstel en prijst de po sitieve houding van b. en w., die al ja ren naar een goede oplossing hebben gezocht. Ook voor parkeerterrein is dit voorstel van grote waarde. Mevr. Van Oeveren spi-eekt de hoop uit dat de wo ningen, die er al lang leeg staan, be woond zullen worden. De heer De Smit zou niet graag zien dat het een opslag plaats zal worden voor autowrakken. Zij moeten aan het oog worden onttrok ken. De voorzitter zegt dat een en ander t in de koopacte geregeld zal worden. Storende elementen zullen niet worden toegestaan. Wat de parkeergelegenheid betreft, dit is een oppervlakte van 2800 vierkante meter. Na deze discussie werd als volgt besloten: 1. De exploitatie-overeenkomst, ge sloten tussen de gemeente en het archi tectenbureau van rechtswege als ont bonden te beschouwen; 2. De overeenkomst aan te gaan met het architectenbureau en de Rabobank met betrekking tot de grond van het Julianaplein; 3. Een crediet beschikbaar stellen, groot f 110.500.voor de aanleg van het parkeerterrein op het Julanaplein; 4. Een perceel grond, groot plm. 290 vierkante meter te verkopen aan de heer J. I. Augustijn, Hoofdstraat 71 te Kortgene, voor een bedrag van f 45. per vierkante meter. Nadat de begrotngswijzigingen voor 1982 en 1983 waren vastgesteld, volgde de rondvraag, waai'in de heer Dobbelaar het volgende zei naar aanleiding van zijn ontevredenheid over het getreuzel met de leegstaande Prinses Mai'ijke- school. Mijnheer de voorzitter, het was in de eerste plaats mijn bedoeling, of met een motie, of met een initiatiefvoorstel te komen. Temeer omdat ik nog wat an dere punten heb voor de rondvraag. Dit gaat over de bestemming van de Prinses Marijkeschool. Afgelopen voorjaar is er door het col lege een gesprek gevoerd met een tien tal afgevaardigden van verenigingen uit Colijnsplaat, omdat uw college voorne mens was de school te bestemmen voor verenigingsactiviteiten. Na dit gesprek zijn hoge verwachtingen gewekt, mijns inziens terécht, bij tal van verenigingen, onder andere jeugdsoos, jeugdclub, peu terspeelzaal enz. In de loöp van 1982 zijn meerdere ge sprekken gevoerd tussen gemeente en verenigingen om afspraken, ja zelfs de indeling van de school is tussen de di- DE LAATSTE DRESSUUR- WEDSTR1JD IN 1982 Met 14 combinaties nam de Noord- Be velandse rij vereniging deel aan de dressuurwedstrijd te Woiphaartsdijk op 18 december j.l. Hoewel de dressuur- proef in de binnenmanege moest worden getoond, hebben de deelnemers op die dag en avond heel wat „afgezien". Het „losrijden" moest geschieden in de „buitenbak", wat bij de zware storpx, regen en hagel geen sinecure was. Te meer toen het programma door diverse omstandigheden uitliep in de donkere avond, dachten velen in het schimmen rijk te zijn aangeland, waar een ver beten schimmenspel werd opgevoei-d. Het was niet alleen voor de deelne mers een zware dag, maar ook de be geleiders en belangstellenden werden zwaar op de proef gesteld, wat in de koude foyer niet kon worden goedge maakt. Ofschoon geen bijzondere hoogtepun ten werden getoond, behaalden vier deelnemers van Noord-Beveland winst punten en zelfs 2 eerste prijzen met de oranje rozet. Paai-den, klasse B. Lenette Sandee, 122 punten, 1ste prijs. De overige deel nemers in deze klasse scoorden 98 tot 108 punten. Iri de klasse LI en L2 wer den geen winstpunten geboekt, de pun ten varieerden van 88 tot 115. Pony's B. Mar joke van Stiien, 125 punten, 1ste prijs. Pony's LI. Nina de Leeuw, 122 punten, 3e prijs. Debora van Lier, 121 punten, 4e prijs. De overige deelnemer-s in deze klasse behaalden 108 118 punten. Pony's M. Jan Noordhoek, die met Rex voor de eerste maal in deze klasse mocht uitkomen, behaalde 110 punten, wat toch wel vermeld mag worden. Jammer, dat Rex een jolige uitval deed. Mevr. H. den Exter, die op die dag deelnam aan een dressuurwedstrijd op Schouwen, behaalde daar in de Z-klasse paarden 122 punten en verwierf daar mee een 2de prijs. verse belanghebbenden al geregeld. Sinds 1 oktober staat de school nu leeg. Bij diegenen die er belang bij heb ben is nog steeds niet bekend of de school inderdaad die bestemming krijgt die uw college voor ogen stond en ook de diverse fracties (zie algemene be schouwingen van de laatste drie jaar). De adspirant-gebruikers worden er wel wat moedeloos van. Mijn vraag is, en ik wil er bij de an dere fracties op aandringen, te bewerk stelligen dat de Prinses Marijkeschool bestemd wordt voor het jeugd- en jon gerenwerk. De voorzitter zei, dat hij niet kon in zien dat het werk van de jeugd, waar voor hij grote waardering heeft, nu op eens in elkaar zal storten. Met het nu al beschikbaar stellen schept men ver wachtingen. Ook staat het voorstel van Dobbelaar om daar met de fracties over te debatteren, op gespannen voet met de besluitvorming. De heer De Smit is blij met de toezegging dat een en ander in voorbereiding is. De club zal onder tussen niet kapot gaan. Terwijl mevr. Van Oeveren er geen bezwaar tegen heeft om de jeugd er nu al in te laten, wil de heer Van Damme nog even afwachten. Ook de heer Blankenstijn is huiverig om nu al beschikbaar te stel len. Hij vraagt b. en w. om er haast achter te zetten. De voorzitter wil op korte termijn een gesprek met de leiding van de jeugdclub. Het resultaat van dat gesprek zal aan de raad worden mede gedeeld. Op een vraag van de heer Geelhoed of er al wat bekend is over de vereni gingsaccommodatie te Kats zei de voor zitter dat er een voorbereidingssubsidie zal komen van f 50.000.en dat er f 200.000.verwacht kan worden voor de bouw. De heer Dobbelaar vroeg aandacht voor de parkeerproblemen in de Zuid- Kerkstraat, vuilcontainers in de Voor straat en plaatsen van vrachtauto's in het dorp. Wethouder Van der Weele zei dat het parkeren tot nu toe zonder pro blemen is verlopen. Hij had echter geen goed woord over voor hen, die zo graag voor andermans deur parkeren. Het pro bleem met de vuilcontainers in de Voor straat is geen eenvoudige zaak. Opnieuw opvoeden zou voor sommigen geen kwaad kunnen. Mevr. De Looff vroeg of het bedrijf van Lammerts van Bueren op Kats blijft. De voorzitter zei dat dit bedrijf zich gaat vestigen in Goes in 1983. Daar bij gaat voor Kats werkgelegenheid ver loren. Er zal geprobeerd worden om er wat anders voor terug te krijgen. De heer De Smit hoopte dat het col lege en de raad hun werk in goede ge zondheid kunnen doen in 1983, waarbij hij tevens de wens uitsprak dat de ver houdingen blijven zoals ze zijn. De heer Blankenstijn vindt dat de raad niet o- ver kleine aankopen altijd moet beslis sen. Delegeren naar b. en w. zou geen kwaad kunnen. De voorzitter zal op een rijtje zetten hoe er in de toekomst ge handeld zal worden. Hij besluit met te constateren dat 1982 een bijzonder jaar is geweest, waarbij hij o.a. denkt aan het optreden van de nieuwe raad. Hij was dankbaar voor de goede verstandhouding en hoewel de e- conomische toestand verre van rooskleu rig is, we hebben voor 1983 toch een on voorzien van f 240.000.op de begro ting. Er is in alle kernen een forse toe name van inwoners. De nieuwjaarsre ceptie zal worden gehouden op maandag 3 januari in het dorpshuis „De Pomp weie" te Kortgene, van 7.30 tot 9.00 uur Hierna wordt de vergadering gesloten NIEUWJAARSRECEPTIE VAN DE GEMEENTE KORTGENE De door het gemeentebestuur van Kortgene te houden Nieuwjaarsreceptie is op maandag 3 januari 1983 in het Dorpshuis „De Pompweie" te Kortgene, 's avonds van 7.30 tot 9.00 uur. De receptie is voor iedereen bedoeld. KERSTBOOMVERBRANDING TE WISSENKERKE Maandagavond 3 januari a.s. zal om plm. 19.15 uur onder toezicht van de vrijwillige brandweer en bij gunstig weer een kerstboom-verbranding plaats vinden. De bomen kunnen maandag gebracht worden in de nieuwe wijk (verlengde van de Wijtvlietstraat). De plaats zal met een bord worden aangegeven. KANDIDATEN GEZOCHT VOOR "ZEEUWSE" TEDSH0W In de maand maart van dit jaar zal de NCRV een hele televisie-avond wij den aan de provincie Zeeland. Eén van de programma-onderdelen van die avond is een „Zeeuwse" Tedshow. Deze wordt (zoals gebruikelijk) opgenomen in schouwburg „De Lievekamp" in Oss op dinsdag 22 en woensdag 23 februari. Voor de superkoppelkwis in de Ted show zoekt de NCRV op korte termijn een aantal kandidaten uit de provincie Zeeland. Eventuele gegadigden, die overigens ongetrouwd en minimaal 18 jaar moeten zijn, kunnen zich schrifte lijk aanmelden bij de NCRV-televisie, afdeling Gevarieerde Programma's, Postbus 121, 1200 JE Hilversum. Iedere (persoonlijke) aanmelding moet overigens voorzien zijn van een (pas)- foto én gegevens over werk, leeftijd, hobby's, e.d.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 3