NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD M De moeilijke keuze FEUILLETON Oorspronkelijke novelle door E. van Egmond Zeeland Magazine? No. 4048 Nieuwjaarsnummer 1983 86e jaargang DRUK EN UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,— per jaar. Franko per post 35,— per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, excl BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. Ja, in Eist vond men het wel -spijtig, dat Jacob op zijn besluit terugkwam. Maar men had ook begrip voor de be weegredenen. Grada houdt teveel van hem om hem hiervoor te laten vallen. Vader en moeder Voshuis gaan deson danks naar de wintersport. Jacob zal in ieder geval samen met zijn verloofde gedurende hun afwezigheid een oogje in het zeil houden. En is daarom vrij wel elke avond een paar uurtjes in Eist. Waar hij weliswaar soms zwaar ge plaagd wordt door de zussen van Gra da, maar toch ook nog wel een half uurtje het rijk alleen heeft met zijn verloofde. Het is al eind januari als Jaap Wild schut eindelijk naar huis mag gaan. De wond is een heel eind genezen, de hech tingen zijn er al uit. Weliswaar zal een vrij groot litteken herinneren aan de narigheid, die hij' zelf heeft veroorzaakt door in razende woede een mes te trek ken. Trouwens, daarvoor zal hij zich te zijner tijd ook nog hebben te verant woorden voor de rechtbank, want dit kan nu eenmaal niet door de beugel. Al zal er mogelijk rekening worden gehouden met het feit, dat hij zo on gelukkig terecht is gekomen en lange tijd in het ziekenhuis heeft moeten doorbrengen. Nee, men maakt er geen feest van. Geen taart of iets dergelijks met „wel kom thuis" er op, zoals men gedaan heeft bij de terugkeer van moeder. Er zijn wel bloemen en een doos sigaren. Iedereen is die morgen een uurtje pre sent, als Jacob met de ex-patiënt komt aanrijden. Gezamenlijk drinkt men kof fie en rookt. Ook Vincent en Nelia zijn er. En uit Zaandam heeft men gebeld. Men probeert ongedwongen te zijn, maar men weet, dat als een dreiging nog de komende rechtszaak boven het hoofd van hun vader hangt. Dat geeft bij dit alles toch een nare bijsmaak. Jaap mag op uitdrukkelijk advies van de doktoren nog niet aan het werk. Thuis nog minstens veertien dagen na- kuren, veel rusten en zich nergens druk over maken. De zaak heeft al die weken, dat u in het ziekenhuis lag, normaal doorgedraaid, dusJaap weet, dat de leiding bij zijn oudste zoon in goede handen is. Bijgestaan door de kwieke tweeling en.niet te vergeten de junior. Want Willem is maar wat blij, dat moe der er elke dag weer is. In de schaarse ogenblikken, dat ze entre nous zijn, neemt hij zijn moeder in de armen en kust haar op beide wangen. „Hardstikke fijn, ouwetje, dat je weer bij ons bent. Je moest eens weten, hoe ik naar je ver langde, al die tijd dat je daar in Nij megen was". In ieder geval is de verstandhouding tussen moeder en haar jongste zoon in niger dan ooit tevoren. Mart je weet het nu: ik houd van al mijn kinderen, want ze houden ook van mij. Ondanks wat er is voorgevallen. Er is nog nooit één woord van verwijt gesproken. Terwijl alle narigheid uiteindelijk zijn grond vond in mijn vlucht. Na zijn thuiskomst is Jaap veranderd. Enerzijds is hij blij, dat Martje weer te- Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE rug is, al spruit die blijheid niet in de eerste plaats voort uit genegenheid, eer der nog uit commerciële overwegingen. Want het zou ronduit een ramp geweest zijn, als Martje een scheiding had kun nen bewerkstelligen. Toch, na een paar dagen kan hij maar met moeite accep teren, dat Martje in huis domineert, zonder hem ook maar ergens in te ken nen. Bovendien staat het hem helemaal niet aan, dat het grote ledikant in de slaapkamer plaats gemaakt heeft voor lits-jumeaux. Martje heeft een intiem onderonsje gehad met haar dochter en dit resulteerde in een initiatief van Ne lia en Vincent: voor vader is het beter zodra hij weer thuis is, dat hij afzonder lijk slaapt; hij zal de eerste tijd toch veel rust nodig hebben. Natuurlijk is dit een doekje voor het bloeden, zoals Martje in stilte denkt, maar ze is te vreden, als de beide eenpersoons ledi kanten geleverd zijn. De derde avond zegt hij er wat van tegen zijn vrouw en dan komt het leugentje om bestwil er uit: „De dokter van het ziekenhuis vond het beter dat je voortaan afzonderlijk gaat slapen". En of Jaap het al of niet gelooft, wacht Martje niet af. Ze klimt in haar afdeling en dat laat aan duide lijkheid niets te wensen over. Temeer, omdat ze gelijk haar rug toedraait. Zo blijven er af en toe schermutse lingen. Huishoudgeld krijgt Martje we kelijks van haar oudste zoon. Jaap wil rekening en verantwoording, maar Martje zegt kort en bondig: „Je mag je nergens nog mee bemoeien. Overigens als je vrede wilt houden in ons gezin, moet je je helemaal niet meer in huis-' houdelijke aangelegenheden mengen, dat is mijn domein." Op eigen houtje doet ze nu haar boodschappen. Niet meer in de supermarkt in de stad, want ze kan niet rijden en wil ook niémand meer lastig vallen om een auto. Boven dien moet ze dan wachten tot zaterdag. Nee, aan de overkant van de Velperweg zijn enkele wikkels, waar ze nu regel matig komt. Het zal daar, alles bij el kaar misschien enkele guldens in de week meer kosten, maar het hoeft ge lukkig niet van de armen af. Martje weet nu wel zoveel van de zaak af, dat ze niet van plan is ieder dubbeltje om te keren voor ze het uitgeeft. Zuinigheid is een goeie deugd, maar het moet geen gierigheid worden. De jongens werken allemaal hard en moeten dus goed eten hebben; daar zorgt Martje voor. De weekeinden zijn geleidelijk aan wat gezelliger. De jongens hebben meer vrijheid. Een vast sluitingsuur is er niet meer, dat heeft Jacob afgeschaft. Door gaans is hij het, die 't laatst thuiskomt en alle deuren afsluit en anders doet een der andere broers dit wel. Martje maakt er zich niet druk over en wil ook niet, dat Jaap het doet. Van het begin af aan heeft ze een zeker overwicht op Jaap en als hij af en toe bijzonderheden wil weten over haar kennismaking met Verheijen, haar plannen om weg te gaan en haar verblijf in Nijmegen, weert Martje hem op besliste toon af. „Daar praten we niet meer over. Ik ben er weer; we doert 't beste om wat achter ons ligt maar zo snel mogelijk te ver geten". En dit laatste begrijpt hij; het laat aan duidelijkheid niets te wensen over. Ook zijn baas-zijn in huis kan hij voortaan wel vergeten. Sinds hij terug is uit het ziekenhuis is het enkel Martje die beslist en in bepaalde gevallen en kel advies vraagt aan haar zoon, die nu de honneurs waarneemt. Jaap ziet dit alles met gemengde gevoelens aan, ook het feit, dat iedereen nu volop-vrijheid heeft om na werktijd te gaan en te staan, waar hij wil. Goed, iedereen gaat zondagsmorgens plichtsgetrouw naar de kerk en Jaap gaat dan als vanouds een biertje vatten en een partijtje biljarten. Voortaan zonder Jacob, want die gaat doorgaans zondagsmorgens al vroeg weg en gaat in Eist naar de kerk. Samen met Grada. Grada is ook wel eens een hele zon dag aan de Huijghenslaan. 'Helpt moeder Martje dan een handje, als dat zo uit komt. Ook Nelia en Vincent komen af en toe zondags na de kerk koffiedrin ken; Oosterbeek-Arnhem is met de wa gen een kwestie van een twintig minu ten. De anderen trekken er na de mis op uit. Kees en Gerrit naar hun vrien den. Of ze gaan ergens dansen. Of wie weet hebben ze af en toe een meis je.- Ze zijn erg gesloten en zeggen wei nig of niets over de besteding van hun vrije uren. Trouwens, niemand vraagt er naar. In de week doen ze hun plicht en zijn niet te beroerd om, als het wer kelijk nodig is, er enkele overuren aan vast te knopen. Het belang van de zaak, waarvan ze allemaal eten, gaat dan vóór alles. Zoveel plichtsbesef hebben ze wel. Temeer omdat ze niet meer voor enkele tientjes zakgeld werken, maar nu een behoorlijk loon verdienen. Zo ook junior, die in januari achttien geworden is. Het is niet ^uitbundig ge vierd, omdat vader toen nog in het zie kenhuis lag. Maar het wordt toch wel een leuke avond, temeer ook omdat Ber- tus en Ineke er waren, Piet en zijn meis je de leiding overlatende van de cafeta ria. Ja, de negentienjarige Pieter heeft ook een Zaanse schone ontdekt. Bertus een Ineke hebben enkele bijzonderheden verteld over de gitzwarte Yvonne, jong ste dochter van een inmiddels gepen sioneerde accountant. Piet heeft met haar kennis gemaakt toen haar broer, die de boekhouding van de cafetaria be heert, haar op een dag meebracht. Het was liefde op het eerste gezicht. Yvonne vindt de cafetaria „het einde" en is al handig in de keuken. Daarom kan het echtpaar er nu ook eens zonder zorgen een dag tussen uit. Maarals was het voor Willem dus een fijne avond, er zat één schaduwkant aan voor hem. Want hij heeft een meis je en durft er niet voor uit te komen. Om meer dan één reden. In de week gaat hij 's avonds een paar keer de deur uit, zodra er gegeten is. Met onbe kende bestemming. Tenslotte is hij nu achttien jaar. Zo tegen elven is hij dan weer thuis. Waarheen hij gaat, weet men niet; het is trouwens geen ge woonte in huize Wildschut om van de vrije tijdsbesteding rekening en verant woording te vragen, al heeft moeder wel eens heel voorzichtig gepoogd achter zijn escapades na werktijd te komen. Dan lacht hij enkel, wat verlegen. Dat er een meisje in het spel is, begrijpt moeder Martje best, maar waarom is hij er dan zo geheimzinnig mee? Ook in het weekeind is hij weinig thuis. Zaterdagsmorgens zit hij te blok ken, want in de komende voorzomer moet hij examen doen voor het vakdi ploma en dat wil hij behalen. Verder helpt hij die dag zijn moeder een beetje met een en ander, maar na de lunch knapt hij zich op en gaat de deur uit. Zondags na de kerk idem dito. „Ik eet wel ergens", zegt hij dan en zwaait vro lijk met zijn hand. In het gezin wordt er af en toe ter loops over gesproken, maar niemand die er zwaar aan tilt. Jacob had ook al maanden omgang met Grada, voor hij er ouders en broers van in kennis stel de. Nelia weet het nu ook, omdat moe der het haar vertelde. Van nature wat nieuwsgierig heeft ze een keer haar broer gevraagd naar haar indentiteit, maar daarop heeft Willem een ontwij kend antwoord gegeven: „Als het wat wordt, horen jullie het vanzelf wel. En anders Wat hij met dat „anders" bedoelt, is eigenlijk niemand duidelijk. De enige, die wat weet is Kees, een van de twee ling. Hij heeft zijn broer op een avond in de bioscoop gezien. Met een knap grietje. Zelf was hij er trouwens ook met iemand. Ze zaten drie rijen achter Willem en zijn „aanwinst", zoals Kees het later noemde, omdat ze het beiden duidelijk konden zien. Willem bleef van dit alles onkundig. Hij had een fijne middag en avond met zijn meisje en bracht haar na afloop van de filmvoor stelling naar de trein. Op het perron met een aantal kussen afscheid nemend. Willem en Kees hebben beiden pro blemen, wat hun keus betreft. Kees heeft enige tijd geleden een karwei ver richt in Velp; bevroren waterleiding ontdooid en gerepareerd. Bij een jonge vrouw. Ze heeft hem die morgen ver wend met koffie en koek, waarbij ze -samen wat gebabbeld hebben en een sigaret gerookt en toen het werk klaar was, zei hij doodleuk: „Met een dag of wat kom ik even controleren of alles in orde is. Voor alle zekerheid. Garan tie", voegt hij er op droge toon aan toe. Dat is helemaal geen gewoonte bij de firma Wildschut, maar dat weet de vrouw niet. Ze heeft enkel geknikt en gezegd: „Kom dan in elk geval tegen koffietijd". En dat heeft hij gedaan. Is er eigenlijk die morgen langer gebleven dan verantwoord was. Maar ondertus sen het een en ander vernomen over de status van mevrouw Denenkamp. Nog geen twee jaar getrouwd en toen we duwe, doordat haar man bij een auto ongeluk om het leven kwam. Zelf was zij ook gewond, maar herstelde, hoewel ze door de schok te vroeg een kind ter wereld bracht, want ze was zeven maan den in verwachting, toen het ongeluk gebeurde. De baby kreeg zodoende extra verzorging in het ziekenhuis. De vrouw zei: „Het is gelukkig kerngezond. Met maart wordt ze twee jaar en dan weet u meteen, dat ik al bijna twee jaar we duwe ben". (Wordt vervolgd). KOLLEKTE NATIONAAL FONDS SPORT GEHANDICAPTEN De kollekte-aktie is weer voorbij en over het geheel genomen mogen we te vreden zijn. De bevolking heeft in het algemeen goed gereageerd en het is weer gebleken, dat bij duidelijke motivering en inzet geen vergeefs beroep op de burgerij wordt gedaan. In 46 plaatsen was de opbrengst zelfs hoger dan vorig jaar. Jammer is, dat in enkele grote plaat sen een vergeefs beroep werd gedaan bij een aantal grote sportverenigingen. Geraakt bij deze verenigingen de wel levendheid en saamhorigheid op „drift"? Nodig is om gezamenlijk te strijden voor verbetering en welzijn van de sportgehandicapten. Met eensgezindheid en vastberadenheid is toch ook de va- lidesport op het peil gekomen zoals we die nu kennen? De ouderen onder ons weten dat maar al te goed. Bravo voor de kleine groepen in die grote plaatsen, die wel de naastenliefde wilden opbrengen. In Terneuzen was de aktie op het weekend gepland in de verwachting dat de sportvelden afgekeurd zouden wor den. Het weer verbeterde in de tweede helft van de week, zodat de competities, etc. wel doorgingen. Gevolg was dat weinig kollektanten overbleven. Er werd nog wel getracht medewerking te ver krijgen van andere verenigingen, doch dat gelukte niet meer in dat stadium. Ondanks deze negatieve geluiden is de kollekte 1982 toch een succes gewor den, al is de opbrengst wat lager dan vorig jaar. Ik ben er van overtuigd, dat de opbrengst zijn weg zal vinden naar de diverse verenigingen van sport gehandicapten. De totale "opbrengst is ruim 70.000,netto. Dat wij, ondanks de economische re cessie dit mooie bedrag konden inza melen, is vooral te danken aan uw inzet en leiding, zowel op organisatorisch ge bied als de persoonlijke inzet. Hulde aan de vele medewerk(st)ers, die on danks regen, storm en kou, er op uit trokken om te koliekteren voor de ge handicaptensport. De kollekte 1983 zal plaatsvinden in de week van 14 t/m 20 november 1983. Bogende op een goede verstandhouding, durf ik u te vragen: „Gaan we er weer met zijn allen tegen aan?" Als gezonde, vitale sportlieden willen wij daar toch wel één of twee avonden aan besteden? Het streelt niet alleen uw persoon, maar ook uw vereniging of club. We hebben het toch altijd even druk, of we wel of niet koliekteren. Bij een goede planning is er wel een ope ning te vinden, nietwpar? De opbrengst op Noord-Beveland was: Colijnsplaat506,45 Kats 91,25 Kortgene 352,75 Kamperland 1007,36 Wisserikerke/Geersdijk 915,01 WIJZIGING AANVANGSTIJD VAN GROEP VOOR WEDUWEN EN WEDUWNAARS De groep voor weduwen en weduw naars komt elke dinsdagavond bij elkaar in het gebouw van Jeugd Gezin aan de Londensekaai 39 te Middelburg. In verband met de winterperiode en de vertrektijden van de streekbussen wordt de aanvangstijd van deze bijeen komsten verschoven van 20.00 uur naar 19.30 uur. Deze verandering gaat in van af januari 1983. Vanaf 19.00 uur is de zaal open. Een ieder die weduwe of weduwnaar is, is van harte welkom op deze groep. Meer inlichtingen en een folder over de groep kunt u krijgen bij Fiom- Zeeland, Telefoon 01180 - 2 73 11. Kruiswoordpuzzel no. 808 Horizontaal: 1. lopend touw - 4. groot bouwwerk - 10. verlaagde toon - 13. vulkaan - 15. werkelijk - 16. deel van een trap - 17. boeien - 19. neerbuigende 21. windrichting (afk.) - 22. Frans lid woord - 24. zoals de akten getuigen (Lat. afk.) - 25. vervoerbedrijf (afk.) 27. lengtemaat (afk.) - 29. rangtelwoord 32. zangnoot - 34. handvat - 37. blos 39. deel van het hoofd - 40. militair 42. jongensnaam - 43. jongensnaam 44. Frans lidwoord - 45. niet raak - 46. duur van eb en vloed - 47. van onderen (afk.) - 48. duinvallei - 50. heel kleine 51. ontkenning - 52. bijwoord - 54. wind richting - 56. gouden tientje (afk.) - 57. krachtig - 60. karaat (afk.) - 61. pers. voornaamwoord - 62. meterton (afk.) 63. of dergelijke (afk.) - 65. in vervolg (afk.) - 67. iemand die een zonde begaat 70. betrekking, kennis - 73. plaats in Zeeland - 74. afvoerbuis - 76. meisjes naam - 77. een zekere - 78. duurzaam, bestendig - 79. bar. Verticaal: 1. dwaas - 2. voedsel - 3. inbinden - 5. vogel - 6. vreemde munt 7. voorzetsel - 8. water in Utrecht - 9. keurtroep - 10. steensoort - 11. rivier in Duitsland - 12. meer (Duits) - 14. als eerder (afk.) - 16. ter zake (afk.) - 18. bijwoord - 20. voorzetsel - 23. stad der oudheid - 26. vlooteenheid - 28. pers. voornaamwoord - 30. enkelvoudige stof 31. bundel processtukken - 32. te zijner plaatse (Lat. afk.) - 33. behoeftige om standigheid - 35. rivier in Italië - 36. scheel - 37. ketting - 38. vogel - 41. tochtje - 49. overgeleverd verhaal - 51. aantekening - 53. hetzelfde (afk.) - 55. in orde (afk.) - 57. begin - 58. vogel- produkt - 59. frisse - 61. kus - 62. fa milielid - 64. inhoudsmaat (afk.) - 66. telwoord - 67. groot water - 68. lidwoord 69. meisjesnaam - 70. koning (Frans) 71. spil - 72. nauw - 75. rivier in Siberië. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 807 Horizontaal: 2. klinker - 8. islam - 12. ag 14. teelt - 15. halte - 16. nru - 18. rue 19. ja - 20. os - 22. kano - 24. spa 26. rok - 28. al - 29. ea - 30. ir - 32. paria - 34. erg - 35. garage - 38. en 39. tooi - 41. dar - 42. egoisme - 44. ab 46. di - 47. pk - 48. ar - 49. pardoes 53. eva - 56. slot - 57. tl - 58. snater 61. til - 62. vaals - 64. lo - 65. io - 67. oe 68. gal - 69. lek - 71. loom - 73. pa 74. ob - 75. neo - 77. oom - 78. arlon 80. scene - 82. Ie - 83. stomp - 84. present Verticaal: 1. manke - 3. lt - 4. ier - 5. neus - 6. klepper - 7. et - 8. ia - 9. slok 10. lts - 11. ae - 13. graag - 15. haring 17. un - 21. algiefs - 23. oir - 25. aa 27. oa - 28. aroma - 31. radio - 33. ree 34. eos - 36. af - 37. ga - 39. tik - 40. kapstok - 43. opaal - 45. balie - 46. ddt 50. rol - 51. etalon - 52. sla - 53. essence 54. vn - 55. de - 59. tol - 60. riool 62. va - 63. 11 - 66. ommen - 68. galm 70. kees - 72. oo - 73. pro - 76. one 78. at - 79. op - 80. sr - 81. en.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1983 | | pagina 1