NOORD-BEVELANDS NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD De moeilijke keuze SPORT-AGENDA FEUILLETON Oorspronkelijke novelle door E. van Egmond Zeeland Magazine? No. 4047 Donderdag 16 december 1982 86e' jaargang DRUK EK UITGAVE: DRUKKERIJ MARKUSSE TE WISSENKERKE - TEL. 01107-13 08 - GIRO 206882 Abonnementsprijs 20,per jaar. Franko per post 35,— per jaar. Advertenties 38 ct. per mm, exd. BTW. Voor fouten in advertenties per telefoon opgegeven, kunnen wij geen enkele verantwoordelijkheid dragen. 26 Misschien raadt Jacob, wat er op dit ogenblik doorgaat bij zijn moeder. Hij zegt het in voorzichtige bewoordingen. Dat moet haar tot steun zijn voor wat de toekomst betreft. „We hebben de laatste dagen samen overleg gepleegd, waarbij ook Nelia en Vincent waren. En we hebben er Zaandam over ingelicht. Daar is men het met ons eens. Er komt in de eerste plaats een werkster, daar zullen wij voor zorgen. Dan krijgt u het wat gemakkelijker, dat is niet meer dan billijk. Wat het geld betreftu krijgt zelf een vast bedrag huishoudgeld. U gaat zelf inkopen doen op tijdstippen, die u het beste uitkomen. En als u eens een dag of een lang weekend weg wilt, bijvoorbeeld naar Zaandam, gaat u. Wij hebben de laatste maanden geleerd ons zelf te redden, als dat nodig was. In huis is nog mevrouw Van der Wende; de huishoudster. Zij weet, dat u van daag thuiskomt. Waarom u al die tijd weggeweest bent, hebben we haar niet verteld, maar ze zal het wel begrepen hebben. Besloten is, dat ze de rest van deze decembermaand zal blijven om u te helpen. En als vader weer thuis is, zullen wij er voor zorgen, dat de oude toestand niet meer terugkeert. Enfin, dat zullen we vader als dat nodig mocht zijn heel degelijk aan zijn verstand brengen". Mart je is enkel dankbaar, dat haar kinderen haar nooit iets hebben verwe ten. Iedereen is blij, dat ze huiswaarts keert. En dat is heel duidelijk te mer ken, als ze via de voordeur de woning betreedt. Gang en kamer blijken te zijn versierd met slingers, iets wat een jaar geleden nog ondenkbaar geweest zou zijn, omdat Jaap niet van dergelijke „flauwekul" hield. De tweeling en Wil lem hebben, onder het toeziend oog van hun zuster, dit bekookstoofd. En op de tafel staat een taart. Er is op gespoten: „Welkom thuis". Tenslotte staat er een grote vaas met bloemen. Mart je, over weldigd door dit welkom, buigt zich o- ver de bloemen en leest het kaartje: „Van al uw kinderen". Dan kan ze zich niet langer goed houden. De tranen big gelen over haar wangen. Nelia neemt moeder in haar armen en kust het nat geworden gezicht. En brengt haar naar de stoel, die ook al is versierd. De jon gens, die het „lang zal ze leven" hadden aangeheven, zwijgen halverwege, be duusd naar hun moeder kijkend. Maar die lacht nu even door haar tranen heen en zegt: „Dank jullie wel, lieverds, voor dit geweldige gebaar. Enik heb het niet verdiendik liet jullie in de steek „Daar praten we heel niet over", ant woordt Nelia resoluut, „want als het op schuld aankomt, hebben wij het alle maal een beetje, omdat we stuk voor stuk niet flink genoeg waren vader eens goed tot de orde te roepen. Dit is evenwel allemaal voorbij. Wat achter ons ligt, gaan we zo snel mogelijk ver geten; we kijken enkel voor ons uit, naar de toekomst". Een poosje later zit men aan de koffie en proeft van het gebak. Men rookt, Bent u reeds geabonneerd op een 2-maandelijks tijdschrift met aktualiteiten, cultuur, evenementen, historie en recreatie. Het geheel in. 4-kleuren om slag en alle artikelen voor zien van nog nimmer gepu bliceerde foto's. Slechts f 27,50 per jaar. Vraag gratis proefnummer: POSTBUS 1 - 4490 AA WISSENKERKE drinkt nog een tweede kop en dan staat Jacob op, met veelbetekenende blik naar zijn drie broers kijkend. „De plicht roept, jongens. We hebben een groot karwei onderhanden, dus Enkele minuten later rijdt Jacob weg met zijn drie broers. In huis blijft Mart- je met Nelia. En dan is er de huishoud ster, die tactvol weggeweest is om een paar boodschappen te halen. Beide vrou wen monsteren elkaar. Martje drukt haar de hand. De huishoudster geeft als symbool huishoudportemonnee en sleu tels over aan Martje. „Het is fijn, dat u er bent, mevrouw. Ik hoop u nog een paar weken te helpen." Martje prevelt: „Heel graag". Ze is nog enigszins beduusd door al deze har telijkheid. Gradus was een schat voor haarZe zal het nooit vergeten, maar ze kan onder deze nieuwe omstandighe den onmogelijk bij hem blijven. Het beeld van Jaap, die daar half op straat, half op het trottoir lag, terwijl het bloed uit zijn hoofd vloeide, zal altijd wel tus sen ons in blijven staan, weet ze. Toe gegeven, het was een nare samenloop van omstandigheden; Gradus zal vast de bedoeling niet gehad hebben hem zo toe te takelen, maar hij werd zelf be dreigdWat doe je dan? Ze kan het Gradus niet kwalijk nemen, maar toch, nee, die periode is voorbij. Ze wil het liefst alles zo gauw mogelijk vergeten. Het eerste weekend met moeder weer thuis, is prettig, al werpt het feit, dat vader nog altijd in het Nijmeegse zie kenhuis ligt, er een schaduw overheen. De doktoren zijn gelukkig niet ontevre den over het herstel. Het levensgevaar is nu geweken. Rust moet de rest doen. Jaap heeft van de val een zware her senschudding overgehouden. Gezwegen nog van de diepe hoofdwonde, die op enkele plaatsen gehecht is. Gelukkig is de patiënt gezond. Het is nu enkel een kwestie van geduld. Gradus Verheijen heeft ook enkele malen het ziekenhuis gebeld om te in formeren naar de toestand van patiënt Wildschut. En is opgelucht, als hij ein delijk bevredigende antwoorden krijgt. Hij laat het zijn huisgenoten niet mer ken, maar heeft het moeilijk. Dan heeft hij soms een opstandige bui, waarin hij Martje verwijt niet eerlijk te zijn ge weest in haar beslissing terug te keren naar huis, kinderen en te zijner tijd ook haar man. Want die komt weer een keer thuis. Wildschut bedreigde hem met een mes. Door een bliksemsnelle reactie wist hij de steek te ontwijken. Hij heeft er een lange schram over zijn arm van overgehouden. Die is nog nau welijks genezen. Wat had hij als afweer dan moeten doen? Weglopen? Hij deed, wat iedereen waarschijnlijk onder ge lijke omstandigheden zou hebben ge daan: hij verweerde zich zo goed moge lijk en had geluk, omdat hij de pols van de aanvaller kon grijpen, zodat de opzet, hem voor de tweede keer te ste ken, werd verijdeld. De klap, die hij daarna gaf, was waarschijnlijk een re flexbeweging: noodweer. De recherche heeft haar standpunt ten dele gewijzigd. Er zijn een aantal verklaringen van mensen, die het hele drama hebben ge zien. Verheijens lezing wordt aanvaard. Temeer omdat de andere partij, in casu meneer Wildschut uit Arnhem, die in het ziekenhuis ligt, het niet ontkent. Waarschijnlijk gaat Verheijen nu vrij uit, daar moet de officier van justitie over beslissen. Dat er tegen Wildschut ook proces-verbaal is opgemaakt, we gens poging tot doodslag, subsidiair po ging tot zware mishandeling, blijft hem onbekend. Pas later, als hij in dit op zicht zijn verklaring nog eens moet af leggen, snapt hij, dat hij te zijner tijd wel als getuige zal worden gedagvaard in de zaak tegen Wildschut. En vindt de komende confrontatie met de man hele maal geen leuk vooruitzicht. In deze dagen heeft hij veel steun aan zijn pleegdochter, die met het oog op de kerstvakantie thuis is. Vader en pleegdochter hebben lange gesprekken. Niet enkel boven, in de grote huiska mer, die nu weer net zo leeg en een zaam is als vóór Martje's komst. Ook buiten, als ze ergens een wandeling ma ken. Aan de buitenkant van Nijmegen, waar het rustig is. Gradus verwondert zich af en toe over haar kijk op de ont stane problemen. Zonder verwijten il lustreert ze het feit: „Alle respect voor je goede bedoelingen met mevrouw Schreidel, oom, maar er was echt geen goede basis voor een duurzame verbin tenis. Er zijn zeven kinderen, die allen stuk voor stuk een band hebben met hun moeder. De ene misschien wat min der sterk dan de ander, maar je hebt nu zelf kunnen constateren, dat het ver langen naar haar kinderen met de dag sterker werd bij mevrouw Schreidel. Kijkals zij weduwe zou zijn, kreeg je een geheel andere situatie. Dan zou den de kinderen het mogelijk vanzelf sprekend hebben gevonden, als hun moeder na een zekere tijd hertrouwde. Maar onder de gegeven omstandighe den aangenomen een moment, dat de confrontatie met meneer Wildschut niet zou hebben plaatsgevonden zullen ze het diep in 'thart hun moeder wel kwalijk genomen hebben om er zonder meer vandoor te gaan om in 4e trekken bij een andere man. Ja, zo moet je -het toch heus bekijken en ik heb zo'n ver moeden, dat je deze kant van de zaak nooit serieus hebt onderkend. Na die ongelukkige samenloop van omstandig heden lag het voor de hand, dat me vrouw Schreidel opnieuw haar keus moest bepalen. En die was in dit geval niet zo moeilijk meer. Vijfentwintig ja ren huwelijk wis je zo maar niet bij wijze van spreken met een natte spons weg. Ik neem dadelijk aan, dat de goede wil om een nieuw leven te beginnen met jou bij mevrouw Schreidel aanwe zig was. En bij jou vanzelfsprekend eveneens. Ik mocht haar wel en ik gun de het jullie. Echt. Al was ik van het begin af aan al bang, dat het op deze wijze geen stand zou houden". Hoewel hij nog altijd opstandig is, om dat hij door de plotselinge niet door hem gewilde confrontatie met Jaap Wild schut en de nare gevolgen daarvan, van het ene moment op het andere bij Martje persóna non grata is geworden, heeft hij wel zoveel nuchter verstand om toe te geven, dat er in de redenering van zijn pleegdochter veel waarheid schuilt. Hij weet, dat ze bijzonder ont wikkeld is op de P.A., waar ze de ko mende zomer examen zal doen, een der beste leerlingen. Hij zal haar zeker in de gelegenheid stellen verder te stu deren, als ze er zin in heeft. In deze heeft Hilda nog geen beslissing geno men. Na het examen en de hoofdakte ik weet zeker, dat ik die haal wil ze eerst een poos vakantie. En in die va kantie zal ze een besluit moeten nemen. Dat is op het ogenblik nog niet oppor tuun. Weinig vermoeden heeft Gradus Ver heijen, wat de werkelijke reden is van de jongste in huis, in casu zijn pleeg dochter. Waarom ze nog geen plannen heeft voor verder studéren.. Want Hilda twijfelt, misschien voor het eerst in haar leven aan zichzelf. Omdat er een jonge man in het spel is. Heel eenvoudig, om dat ze gewoon verliefd op hem is. Hoofdstuk 12. Een nieuw probleem. De toestand van patiënt Wildschut in hét Canisius-ziekenhuis verbetert zien derogen. Dagelijks gaat een der jongens met de wagen naar Nijmegen om hun moeder erheen te brengen. Als het Ja cob is, heeft men het tevens over de zaak, de vorderingen van de werk zaamheden en eventueel nieuwe op drachten. Er is tussen beide mannen met geen woord meer gesproken over het feit, dat vader Wildschut zijn oud ste min of meer op straat heeft gezet. Gelukkig heeft Jacob voldoende plichts besef om onder de plotseling gewijzig de toestand het heft in handen te ne men van de zaak, die uiteindelijk ook hem dierbaar is. Al zou hij zonder enige wroeging in Eist zijn gebleven bij zijn aanstaande schoonvader, als dit onge luk niet was gebeurd. (Wordt vervolgd) RODE KRUIS STOPT LECTUUR VOORZIENING OP N.-BEVELAND Met ingang van 1 januari 1983 heeft het Hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis, mede om financiële rede nen, besloten te stoppen met de lectuur voorziening als landelijke Rode Kruis- activiteit. Dit betekent dat men de lec- tuurhuisjes in Noord-Beëveland, waar mai jarenlang boeken en tijdschriften kwijt kon, daarvoor niet meer kan ge bruiken. Deze beslissing wordt méde gerechtvaardigd door de huidige moge lijkheden voor zieken, bejaarden en ge handicapten om thuis boeken te leen te ontvangen van de openbare biblio theken. De afdeling Noord-Beveland van het Nederlandse Rode Kruis wil langs deze weg iedereen bedanken, die in de loop der jaren het Rode Kruis van lectuur heeft voorzien. BRANDWEER-VERGADERING TE WISSENKERKE Tijdens de jaarvergadering van het brandweerkorps Wissenkerke werden een tweetal leden van dit korps onder scheiden. Voor 12,5 jaar dienstverband was dat de heer D. P. Fortuin. Voor 15 jaar de heer C. Filius. Beiden ont vingen uit handen van burgemeester P. Wisse de bijbehorende versierselen. Na de pauze werden in het bijzijn van de dames afscheid genomen van de heren Jac. Augustijn (34 jaar lid), L. L. van Halst (29 jaar) en P. Filius (26 jaar lid van het brandweerkorps). Zij zullen per 1 januari 1983 het korps wegens de gestelde leeftijdsgrens gaan verlaten. Zij werden toegesproken door de voorzitter van het brandweerkorps, de heer L. Dees. Er werden wat herinne ringen opgehaald en er werd hen van verenigingszijde een herinnering in de vorm van een brandweerhelmpje met inskriptie aangeboden. Van gemeentewege zal te zijner tijd een wat officieel afscheid volgen. TWEEDE "SNERTT0CHT" OP 29 DEC. A.S. BIJ "DE ROOMPOT" De organisatoren van de eerste 'snert- tocht' van vorig jaar, „De Roompot" en v.v. „Bevelanders", herinneren zich nog de barre weersomstandigheden van die tocht. Maar oök het enthousiasme waar mee de bijna 100 deelnemers van start gingen en moegestreden aankwamen. Voor de tocht van 29 december a.s. zijn er door „De Roompot" twee wissel bekers beschikbaar gesteld. Eén voor de snelste op de 10 kilometer en één voor de snelste junior op de 5 kilometer Dat belooft dus extra spanning op te leveren! Iedere deelnemer die de tocht vol brengt ontvangt een vaantje en een gratis kop snert. De jeugd van heel Noord-Beveland en daarbuiten kan tus sen 1 en 3 uur gratis film komen kijken in de Taveerne. Om 15.30 uur hoopt burgemeester P. Wisse een groot rennersveld weg te kunnen schieten. Op zoek naar avon tuur, sportief je beste beentje voor zetten, afzien en na 5 of 10 km finishen. De inschrijving begint om 14.45 uur in „De Roompot". Senioren: 3,junio ren: 1,50. Tot 29 december a.s. VOETBAL Zaterdag 18 december: ZSC 1 Bevelanders 1 (2.30 uur) Meeuwen 5 Bevelanders 3 (12.45 uur) Dames: Bevelanders SVD (11.00 uur) Meeuwen Al Bevelanders Al (11 uur) Meeuwen 4 Wissenkerke 2 (12.45 uur) DFS C2 Wissenkerke Cl (11.00 uur) Colpl. Boys 2 Bruse Boys 3 (2.30 uur) Kapelle Al Colpl. Boys Al (12.45 uur) Colpl. Boys Cl DFS Cl (11.00 uur) Cortgene Cl SSV C2 (11.00 uur) Zondag 19 december: Domburg 1 Cortgene 1 (2.30 uur) Cortgene 2 Jong Ambon 4 (2.30 uur) Goes 4 Cortgene 3 (11.00 uur) VOLLEYBAL Zaterdag 18 december: Heren le klas:'Wiska E.V.V.C. 3 (16.30 uur) Dames 2e klas A: Marathon 4 Wiska (15.30 uur) Heren 2e klas A: Mytilus 6 Wiska 2 (19.30 uur) Recreatie: Volharding Wiska (9.40 uur in sporthal te Goes) Kruiswoordpuzzel no. 807 Horizontaal: 2. straatsteen - 8. gods dienst - 12. N.V. (Duits) - 14. het telen 15. stopplaats - 16. Nederlandse Radio Unie (afk.) - 18. straat (Frans) - 19. bevestiging - 20. herkauwer - 22. vaar tuig - 24. plaats in België - 26. kleding stuk - 28. reeds - 29. en anderen (afk.) 30. titel (afk.) - 32. uitgestotene - 34. bar - 35. soort stalling - 38. voegwoord 39. sier - 41. insekt - 42. zelfzucht 44. jongensnaam - 46. dat is (afk.) - 47. eenheid van kracht (afk.) - 48. slede 49. plotseling - 53. schortje - 56. einde 57. soort verlichting (afk.) - 58. mond 61. duivenwoning - 62. plaats in Lim burg - 64. soort onderwijs - 65. in op dracht (afk.) - 67. dubbelklank - 68. bitter vocht - 69. rivier in Nederland 71. vadsig - 73. familielid - 74. rivier in Siberië - 75. nieuw (in samenstelling) 77. familielid - 78. plaats in België 80. deel van een toneelstuk - 82. Frans lidwoord - 83. harde vuistslag - 84. aanwezig. Verticaal: 1. kreupele - 3. militair (afk.) 4. Europeaan - 5. deel van het hoofd 6. ratel - 7. Frans voegwoord - 8. die rengeluid - 9. teug - 10. soort onderwijs (afk.) - 11. als eerder (afk.) - 13. gaarne 15. soort vis - 17. Frans lidwoord - 21. plaats in Afrika - 23. nakomelingschap 25. water in Brabant - 27. onder andere (afk.) - 28. geur - 31. communicatie middel - 33. herkauwer - 34. godin 36. klaar - 37. bevel - 39. klopje - 40. klerenhanger - 43. halfedelsteen - 45. leuning - 46. verdelgingsmiddel (afk.) 50. cilinder - 51. standaardmaat - 52. groente - 53. smaakstof - 54. Verenigde Naties (afk.) - 55. lidwoord - 59. speel goed - 60. afvoerbuis - 62. familielid 63. laatst leden (afk.) - 66. plaats in Overijssel - 68. weerklank - 70. jon gensnaam - 72. onder officier (afk.) 73. voor - 76. Engels telwoord - 78. administratieve troepen (afk.) - 79. voor zetsel - 80. de oudere (afk.) - 81. voeg woord. Oplossing kruiswoordpuzzel no. 806 Horizontaal: 1. raster - 7. gratie - 12. orde - 13. adam - 14. ta - 16. deler 17. ge - 18. tronie - 19. dubbel - 20. ui 21. ne - 22. maan - 24. koers - 26. sten 28. apostel - 29. paradijs - 31. kaap 34. smaad - 35. trio - 38. ap - 39. rp 40. riante - 42. gretig - 43. ps - 44. leder 45. se - 46. keel - 48. asem - 51. tralie 52. strand. Verticaal: 1. rottum - 2. so - 3. tronen 4. ed - 5. rede - 6. kolonel - 7. gard 8. rd - 9. aalbes - 10. tm - 11. edelen 15. aria - 17. gene - 23. aroma - 24. klets - 25. stand - 27. teder - 30. maan dag - 31. karpet - 32. apis - 33. paneel 35. toeter - 36. iris - 37. opgeld - 41. elle 42. gras - 46. ka - 47. ei - 49. st - 50. ma.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 1