Geef lucht KRONIEK VAN NOORDBEVELANQ Geef,,^ geld. Hoogste punt bereikt van subtropisch golfslagbad bij camping „De Roompot" Steun het Astma fbnds. Postgiro 55055... Hl; 3 Tandartsen zijn er al lang, beste vrienden. Maar toen we hier min of meer nog geïsoleerd leefden, vele jaren geleden dus, was zo'n gestudeerd iemand hier niet naar toe te branden. De huisarts nam dan deze taak op zich. Over een dergelijke situatie gaat het volgende verhaal. Nae d'n tandars. A-je jaeren helee nae d'n tandars most, was dat zo mè nie verbie. Want van die kaerels waere d'r zó vee nog nie. Zeker op een eiland as bie ons was ter nie zó'n smid. Dat haf toch wè us problemen a-je wat oa an je hebit. A't vee erg wier ko-je nae d'n uusdokter toe. Dat was wè hin tandars, mè die man was ter vo mien en joe. Verdóve di oa ze toen nog nie van hehore, dien dokter pakte je bie je strotte. Zö liet je dan mee een hrööte tange en blauwe plekken, je tanden uutsnokke. Wullum was ter ók an toe, ie oa a lank een rotte kieze. Mè ze stienge zó vast as een muure en elke keer dee um de moed verlieze. Dan stieng um aest op de stoepe; mè bienae was tun di, dan oa tun hosternokke hin kiespiene mi. Toch mos'tut hebeure. En op een keer nog onverwachs zat um bie d'n dokter binnen om tien ure 's nachs. D'n dokter aelde vo Wullum een stoel, zö één mee leuningen an de kant. Hè di mè zitte, zei d'n dokter, je bin zó uut d'n brand. Wullum ieuw de leuniengen vast, mè 't viel toch nog nie mee. Ie oa piene hlad benauwd, da dat zó'n zéére dee. Toen inééns was't hebeurd. D'n dokter riep mee een flienke snok: ik d'n, ier is je kieze. Mè Wullum riep: ik d'n ók. Even stienge ze nae mekoare.te kieken. Jae, zei d'n dokter, 'k bin ók uut d'n brand. Ie stieng mee een rotte kieze en Wullum oa de leuniengen in z'n and. Misschien niet zo'n prettig verhaal; beste vrienden. Zeker niet, wanneer je onder het lezen net weer die kies voelt, die eigenlijk al lange tijd aan een service-beurt toe was. Tot slot nog een limmeraar: Een tandars ier ter plekke dee niks anders dan kunsthebitten zette. Mè ie kiekt noe in ut rond en zit hoed an de hrond. Want ie kan noe niks mi trekke. CeeBee. Woensdag 1 december werd door de heer J. Deïst, directeur van het streek vervoer Zuid-West-Nederland met een symbolische handeling, het wegschui ven van een wolkenpartij, waardoor een vrolijk zonnetje zichtbaar werd, het feit aangegeven, dat van dit object het hoog ste punt was bereikt. Tevens werd daar door de nieuwe slogan zichtbaar, n.l.: „Roompot, 't zonnetje van Zeeland". Voorafgaand aan de handeling van de heer Deïst, hield directeur H. J. van Koeveringen de hierna volgende toe spraak tot de genodigden. Het hoogste punt: een hoogtepunt! De „Roompot" is er trots op u allen hier deelgenoot te mogen maken van onze vreugde over het bereiken van het hoogste punt van ons subtropisch golf slagbad. Wij zijn blij, dat we u ons nieuw pro- dukt mogen tonen. Een nieuw produkt, wat ons inziens aan de infrastructuur van ons gebied ontbreekt. Vernieuwing en renovatie van een va derlands recreatie-product moet de con sument verlokken zijn vakantie in eigen land door te brengen. Vernieuwing, ondernemingszin en het ondersteunen van de gemeenschappelij ke zaak kan ons allen welvaart en suc ces brengen. Inspelen op een zich wijzi gende markt van consumenten die kri tisch hun geld kunnen besteden. In Zee land wonen we niet opv een eiland. Ge lukkig niet! Wij moeten meeconcurreren voor een plaatsje op de markt. We leven nog al tijd in een tijd waarin veel kan. Wij moeten ons niet scharen in de rij van doem-denkers. Natuurlijk moeten on dernemers, wegbeheerders, recreatie producenten en allen die nog meer ver antwoordelijk zijn voor het eindproduct, zorgvuldig te werk gaan. Toch zullen wij allen op de plaats waarop we ge steld zijn, gestalte dienen te geven aan een stuk toekomst, met inzet van al onze inventiviteit. We hebben gemeend om, nu velen hun recreatie dichter bij huis zoeken, een produkt te moeten ontwikkelen voor jong en oud, valide en minder valide, man en vrouw, wat in prijs en kwaliteit kan concureren met alles wat op dit gebied in Europa te vinden is. Onze gasten moeten waar voor hun geld krijgen, zodat wij als gemeenschap pelijke vervaardigers van het Zeeuwse recreatie-produkt, de nog ontgonnen pa den kunnen betreden. Uw aller vakmanschap moet hiervoor borg kunnen staan, zodat één- en meer daagse recreanten ip onze regio gaarne hun bezoek willen herhalen. Ook de overheid speelt hierin een gro te rol. Infrastructurele maatregelen op langere termijn moeten ons de ruimte bieden. Ik heb daarin vertrouwen, on danks het feit dat de middelen krapper worden. De potentiële mogelijkheden hier te lande aanwezig vragen om uit bating in de goede zin van het woord. VW, reisbureau's, producenten-ver voerders: voor ons allen ligt nog veel werk te wachten. Laten we dus de hand aan de ploeg slaan en gezamenlijk trachten deze doelstelling te bereiken. Dit golfslagbad hoopt hiertoe mede een aanzet te geven. Ten bate van seizoensverlenging, „slecht weer"-accommodatie en attrac- tiepunt kan het een eminente bijdrage leveren. Wij bouwen dit gebeuren niet alleen voor ons kampeerbedrijf, maar vooral als regionaal service-object. Het kan al leen als zodanig functioneren, als het in ons aller belang door u en ons allen als zodanig wordt aangewend. Ik hoop dan ook, dat vanaf medio 1983, wanneer ik u hier wellicht voor de opening opnieuw mag uitnodigen, velen met u de weg naar dit gebouw mogen vinden, dit over de wegen en via de ka nalen waarmee u allen al vertrouwd bent. Ter meerdere voordele van allen in de regio die met de recreatie van doen hebben, en dat zijn er gelukkig niet weirjig. Laten we het niet zo hou den, laten we nog verder onze plaats in de markt vasthouden en uitbreiden. De capaciteit van het bad wordt ge raamd op ongeveer 200.000 bezoekers per jaar. Dit betekent, dat in de zomer en winter gasten en eigen inwoners in het midden-zeeuwse opgevangen kun nen worden. Ook uit een oogpunt van werkgele genheid mag een project als dit niet onderschat worden. Bij volledig functio neren kan het zwempaleis aan minimaal 10 personen een arbeidsplaats bieden, zodat De Roompot als geheel aan plm. 35 mensen een jaarbetrekking aanbiedt, met daarnaast nog ruimte voor tiental len part-time en deeltijdbanen. Los daarvan staat dan natuurlijk de huidige bouw, die ook aan tientallen mensen werk biedt en ook in directe zin zijn uitstraling heeft. Uiteraard trachten wij deze zaak zo voordelig mogelijk van de grond te krij gen, zodat ook straks de consument niet te duur uit is. Een woord van lof aan de bouwers, allen mensen in onze loondienst, is dan ook op zijn plaats. Met geweldige inzet en met een onvervaardheid, vanaf de uitvoerders tot de krullenjongen, wordt een fantastische prestatie geleverd. De loodgieter helpt de timmei'man, de schil der helpt de bankwerker, kortom co- operatie en vakmanschap gaan hand in hand. Gelukkig hebben ze, onder leiding van onze algemeen directeur Kortkaas, die persoonlijk het hele project leidt en er dagelijks zeer nauw bij betrokken is, vóór het invallen van de vorst de zaak onder de kap, en vanaf half december zal de verwarming provisorisch kunnen opstarten. Daardoor zal deze zomer al vanaf half juni de zaak kunnen draaien en zijn we, en dat is in ons aller belang, weer een stap verder. Hierna sprak de heer Deïst het vol gende: Inventiviteit, moed, durf, onderne mingsgeest, om maar enkele aspekten te noemen, liggen ten grondslag aan de aktiviteiten, die de direktie van „De Roompot" in de achterliggende jaren ontwikkeld heeft en ook thans weer ont wikkeld. Zeker in een tijd van recessie, wellicht echter juist door de slechte si tuatie waarin wij ons in z'n algemeen heid thans bevinden. Het binnenlands toerisme stijgt met sprongen. Alleen al dientengevolge is hier wellicht een gat in de markt ont dekt. Een gat, dat wellicht, vergeleken met mogelijke toekomstige ontwikkelin gen, nog slechts een gaatje zal blijken te zijn. Immers, met de voltooïng van het Deltaplan en de afsluiting derhalve van de Oosterschelde, zullen de recrea tieve mogelijkheden voor het i Deltage bied veel groter kunneh zijn, dan wij ons wellicht nu kunnen voorstellen. Daarvoor is bij voortduring moed en durf nodig. De Oosterschelde-afsluiting, ik zei het al, biedt ongekende mogelijkheden. Ten eerste door de werken zelf, ten tweede en zeker niet in de laatste plaats, door het gebied daaromheen. Voor een gebied van circa 250 ha dat daar ter beschikt king komt zijn vele ontplooïngskansen voorhanden. Nadrukkelijk echter met behoud van de natuurlijke waarden van dat (gebied. Het projekt waar wij ons thans in be vinden, mag een voorloper genoemd worden in de door mij bedoelde ont wikkelingen, van grote betekenis zowel voor de verblijfsrecreant als voor de dagrecreant. Een permanent voorlich- tingsgebeuren op de Oosterschelde-af sluiting is eveneens een element in dat totaal-gebeuren. Tezamen vormen zij de aanzet voor een conceptie, die het mo gelijk moet maken jaarlijks honderddui zenden recreanten te doen genieten van de schoonheid van het Zeeuwse land in zijn algemeenheid en van de specifieke toeristische mogelijkheden in het bij zonder. Alle weersvoorzieningen zullen daarin een belangrijke rol moeten spelen Het golfslagbad, dat hier ontstaat en het voorlichtings-gebeuren "op de Oos terschelde-afsluiting zijn daarvan twee uitstekende voorbeelden. Een dag verblijvende in het Zeeuwse zal echter veel moeten omvatten, willen wij met elkaar in staat zijn de door ons gewenste stroom toeristen naar dit ge bied op gang te brengen. Allerwegen wordt de problematiek onderkend, he laas ontbreekt nog veel ten aanzien van de praktische aanpak. Er wordt geïn ventariseerd en gestudeerd. Daarin zijn' we bollebozen Ik weet, dat zulks dient te gebeuren, hopelijk blijven we echter niet aan het studeren. Zulks neemt niet weg, dat ik hoop, dat vele potentiële gegadigden zich zul len melden met hun voornemens voor dit gebied. Ik durf te stellen, dat de beleidsbeslissingen die te zijner tijd en naar ik hoop spoedig met betrek king tot dit gebied genomen zullen wor den, met goede plannen zeer zeker ern stig rekening zullen houden eh daarop zpllen inspelen. Ik denk, dat het mogelijk moet zijn, de Oosterschelde onder water aan de toeristen te verkopen, door het tot stand brengen van een diepzee-aquarium, op dat iedereen kan ervaren hoe rijk de natuur dit gebied heeft gemaakt. Het gebied verdient een grootscheepse aanpak van nationale allure, met ge bruikmaking van alle elementen die voorhanden zijn. Terecht wordt getracht de knoW-how, die door het Deltaplan wordt verkregen, te exporteren. Zulks betekent een rendement voor de im mense uitgaven die Nederland zich voor zijn veiligheid getroost. Een minstens zo belangrijk rendement is, dunkt mij, te bereiken door het ge bied, waarin de laatste afsluiting zich afspeelt, van blijvende betekenis te doen zijn voor ons land en tot ver over de grenzen. Ik durf te stellen tot over de oceanen. De tijd gaat snel en 1987 is niet ver meer. Het is daarom zo prijzenswaar dig, dat over circa een ha if jaar dit golfslagbad zijn poorten voor het pu bliek kan openen. Op tijd gereed om een niet aflatende stroom toeristen over enkele jaren mee te helpen opvangen. Met een golfslagbad en alle andere voorzieningen er omheen zijn we er ech ter niet, ook niet met daarnaast een permanent voorlichtingsgebeuren. Het is juist, dat er allerwege aan de bel wordt getrokken voor de wegver bindingen naar en in deze gebieden. Het is ondenkbaar, dat aan de ene zijde Noord-Beveland/Walcheren en aan de andere zijde Schouwen, verbonden door de Oosterscheldekering, een eigentijdse wegverbinding over die kering zou moe ten ontbreken om 15 miljoen gulden te sparen op een projekt, waarvan de totaalkosten in miljarden guldens moet wox-den geschreven. Juist die wegver binding is een doorslaggevende voor waarde voor het ontwikkelen van de mogelijkheden, die het bedoelde gebied in ongekende mate te bieden heeft. Als het ooit gegolden heeft, geldt hier: „Zeeland, let op Uw Saeck." Met de totstandkoming van de ver binding dienen de mogelijkheden voor de recreant wel in voldoende mate aan wezig te zijn, opdat de wegenstruktuur niet gebruikt gaat worden voor een doorgaande verbinding, doch heel na drukkelijk als aanvoerroutes naar het totale door mij hiervoor reeds genoemde gebied. Het is mijn vaste overtuiging, dat zulks niet alleen een belangrijke stroom dagtoerisme in gang zal zetten, maar dat ook de verblijfsrecreatie in deze gebieden en hun direkte achterland er garen bij zal spinnen. Een gebied dat van nature, zowel ter land als te water, en vanuit de historie reeds veel te bie den heeft, kan zich mede door het Del taplan en de mogelijkheden die daaruit voortvloeien, ontwikkelen tot een gebied van wereldwijde betekenis. Burgerlijke stand WISSENKERKE Geboren: 3 nov. Silvester, z.v. E. M. de Nooijer en M. Tuinstra. 9 nov. Mar tin, z.v. A. L. Steutel en A. Doorns. 15 nov. Bas, z.v. N. J. de Visser en S. V. Helder. 24 nov. Peter, z.v. A. Bardolf en C. J. Vos. Ondertrouwd: 27 nov. Hendrik Gerard Neels, 27 jr. en Johanna Adriana Kloeg, 33 jr. 22 jiov. Hendrik Jan Homburg, 30 jr. en Claudia Herta Sigried Dahl, 24 jr. Getrouwd: 10 nov. Frank Bakker, 26 jr. en Jacoba Helena Kalkman, 21 jr. 12 nov. Pieter Johannes van Maurik, 22 jr. en Marian Mol, 21 jr. Overleden: 15 nov. George van den Bérg, 57 jr. 17 nov. Willem Leenpoel, 80 jr. Jan Cornells van Langeraad, 75 jr. KORTGENE Geboren: 2 nov.: Zilla Renée, d.v. R. J. Knip en J. C. Heller; 8 nov.: Jan Gerrit Bastiaan, z.v. J. G. Soetekouw en E. Meulbroek; 11 nov.: Xavier Pieter Alexander, z.v. P. C. de Graaf en M. A. D. Verhagen. Gehuwd: 12 nov.: J. J. Kooman en M. J. M. Brouwer. Overleden: 5 nov.: Pieter Dingenus Remijnse, oud 87 jaar, w.v. M. van Mal- degem; 8 nov.: Elizabeth Pieternella Goedegebure, oud 77 jr., w.v. J. Hanne- wijk; 30 nov.: Pieter van Gilst, oud 69 jaar, e.v. W. van der Maas. ONDERLING SOLISTENCONCOURS VAN "APOLLO" Op vrijdag 3 december werd in het Dorpshuis te Wissenkerke voor de 14de keer een ondexding solistenconcours ge houden. Onder grote belangstelling begonnen om 19.30 uur 18 solisten, duo's en trio's aan hun muzikale wex-k. Dit concours stond open voor muzi kanten vanaf 15 jaar, dit in tegenstelling tot voorgaande jaren, toen alle leden, ongeacht hun leeftijd, konden deelne men. In verband met het grote aantal jeugdleden, zal men voor die groep jon geren een apart solistenconcours houden op zaterdag 26 maart 1983. Als jury trad deze keer op de heer E. A. de Looff uit Zierikzee. De dirigent van „Apollo", de heer J. Boon, begeleidde de solisten op de piano. De uitslag van dit muzikale evene ment is als volgt: Winnaar voor de derde achtereenvol gende maal was Sjaak Vex-sluis, die zo doende in het bezit kwam van de wis selbeker. 1. met 62,5 punten Sjaak Versluis met kleine trom. 2 en 3 met 62 punten Jacco van Boven met kleine trom en Ina Koster met te- nor-sax. 4, 5 en 6 met 61,5 punten Pauw Gel dof met bes-bas, Kees Augustijn met bariton, en het duo Leen Versluijs en Jacco van Boven met grote en kleine trom. 7, 8, 9 en 10 met 56 punten Bax't Wat- tel met alt-sax, Johan Wattel met bari ton-sax, Ko Augustijn met euphonium en Laura van Keulen met bugel. 11 met 54 punten het duo Dini Jero- nimus en Laura van Keulen met cornet en bugel. 12 met 52,5 punten het duo Janny van den Berge en Ina Koster met cornet en tenor-sax. 13 met 51,5 punten Dini Jeronimus met cornet. 14, 15 en 16 met 50,5 punten het trio Frans Moerman, Kees Hoogstrate en Koos van den Berge met kleine trom, dieptrom en grote trom, Jan Koster met trombone en Mar ja Geldof met bariton. 17 en 18 met 50 punten Kees de Smit met klarinet en Corien Wattel met bes klarinet. Ieder op zijn wijze dient daarop in te spelen, nu reeds met de uitvoering van plannen die daarin passen of met het voorbereiden van plannen die van betekenis worden als de laatste fase van het Deltaplan uitgevoerd is. De direktie van „De Roompot" zet vandaag wederom een belangrijke stap in de richting van de realisering van een totaalplan. Ik ben er jaloers op enerzijds, anderzijds vervult het me met trots, dat ik gevraagd ben een handeling te mogen verrichten ter afsluiting van eèn belangrijke fase uit de bouw van het golfslagbad. De direktie van „De Roompot" feliciteer ik van harte met het bereikte punt in de bouw. Weest u ervan overtuigd, dat ook het openbaar vervoer, het toeringcar- en ongeregelde vervoer, staan te popelen om op hun manier in te spelen op de mogelijkheden die in dit gebied geboden gaan worden. En ik wacht dan ook met smart op het moment, dat een bus van ons bedrijf als eerste de stórm vloedke- ring over de Oosterschelde mag berijden tussen Schouwen en Noord-Beveland. Ik hoop dat niet alleen ik, doch met mij zeer velen, reikhalzend uitzien naar dat moment, teneinde met elkaar niet alleen nationaal, je zelfs mondiaal, te tonen dat er in Zeeland iets groots is verricht. En dat wij daarop inspelend, het gehele jaar door, unieke mogelijkheden te bie den hebben. Vooruitlopend daarop zou ik thans graag willen overgaan tot het verrich ten van de van mij verwachte handeling GEMODERNISEERDE SUPERMARKT IN WISSENKERKE Na vele weken van ongemak voor de klanten, door verbouwing en reorgani satie, gaan donderdagmorgen 9 decem ber om 9 uur de deuren opnieuw open van Supermarkt Van Dam te Wissen kerke. Na tien jaar door de familie Van Bo ven onder VéGé-vlag te hebben geva ren, is de heer Van Dam overgestapt naar Centra en heet nu Paraat. De gehele winkel is drastisch gemo derniseerd en aangepast aan de eisen die de tegenwoordige consument stelt. Zo is de gehele bedieningsafdeling (kaas, vleeswaren, brood en banket en de groente- en fruitafdeling) bij elkaar ge groepeerd, om een snelle en vlotte be diening te kunnen geven. Een nieuwe bloemenafdeling samen met de drogisterij, vormen een heel nieuwe afdeling, waar de klant apart bediend gaat worden. Ook de gehele loop en de winkelop stelling is flink veranderd. Een nieuwe en vergrote vleeswarenkast geeft ook die afdeling een ander en ruimer aan zicht. Opening met „Apollo". Woensdagavond was er een receptie van 20.00 tot 21.00 uur in de Supermarkt alleen voor genodigden. De start van deze avond en eigenlijk ook van de Supermarkt, werd gemaakt door Harmonie „Apollo", die om 20.00 uur een serenade voor de winkel bracht De genodigden werden hierna in de gelegenheid gesteld het vernieuwde winkelpand te bezichtigen. Samengevat: een prachtig geheel, aan gepast aan de eisen van deze tijd, waar mee we de familie Van Dam veel suc ces toewensen voor de toekomst. 100STE BIETENSCHIP VAN DIT SEIZQEN IN HAVEN TE KORTGENE Op donderdag 2 december j.l werd in de landbouwhaven te Kortgene het hon derdste schip met bieten opgeladen in de campagne 1982. Het was het schip „Celia", met als schipper de heer O. Schokkenbroek, die met 740 ton bieten aan boord de haven verliet. Dit was voor het gemeentebestuur van Kortgene aanleiding om hier aan dacht aan te besteden. Burgemeester J. L. D. van der Linden noemde het een mijlpaal voor deze kleine haven en vond het zinvol dat het gemeentebestuur hier bij aanwezig was. Met het laden van het honderdste schip is tot nu toe 63.746.890 kg bieten op de haven ver laden voor de Suikerunie in Dinteloord. En omdat de campagne noè niet is af gelopen, betekent het dat de kg-op- brengst dit jaar bijzonder groot is. Dit is gelukkig voor de boeren die voor wat de bieten betreft niet hebben te klagen, aldus de burgemeester. Hij overhandig de aan de schipper een oorkonde na mens het gemeentébestuur en voor me vrouw Schokkenbroek waren er bloe men. Ook waren er bloemen van de Suikex-unie die door de heer P. van Schaik werden aangeboden. In een ge zellig onderonsje in de schaftkeet werd nog meegedeeld dat er een record-op brengst van suikerbieten is in 1982. 63.000 kg per ha is geen kleinigheid.

Noord-Bevelands Nieuws- en advertentieblad | 1982 | | pagina 2